DENDERMONDSE ZWEMVERENIGING ILYMPOS: HOOP OP IE TOEKOMST LOKERSE ZWEMVERENIGING START DERDE KOMPETITIESEIZOEN LEREN ZWEMMEN: MATIG EEN NOODZAAK! ZWEMSEIZOEN S K GREMBERGEN STICHT JEUGDKOMITEE IN DE DURMESTREEK r Zwemmen DE VOORPOST De Voorpost - 4.1.1980 - 33 In Sint-Niklaas wt massale :oor de z wemmeeting. dw In zijn, nu toch al enkele jaren, bestaan behoorde DZO zelden of nooit tot de hoogvliegers in het rationale zwemwereldje. Aan de vooravond van een nieuw decennium lijkt de hoop echter gewettigd dat in de komende jaren toch over een aantal vemmers zal beschikken die boven de middelmaat uitsteken. leze gunstige vooruit- ichten spruiten natuur- ijk niet voort uit een kort- lt stondige inspanning van één of enkele personen. Vooreerst waren er de in- ret van een bestuur, dat geydit jaar verjongd en op- e igebouwd werd rond de >orhieuwe voorzitter Pierre jedBeeckman en sekretares- s dse Berthe Van Goethem- rdOe Wolf. Er werd even- voeens een herstrukture- lieiring doorgevoerd in de <rubmvangrijke trainers- chgroep. De algemene lei- ideding van de kompetitie- tittwemmers rust bij de jonge hoofdtrainer Chris De Rop, terwijl Roland Waumans de koördinatie van de zwemschool en de overgangsgroep op zich neemt. De waterpo- lotrainingen worden ge leid door Filip Hoogewijs (mannen) en Daniël Van Damme (dames). Den- dermonde telt ook nog een behoorlijk aantal ve teranen, en deze worden geleid door Louis Van Hemelrijck, Roger Beeck- man en Rik Scholliers. Wat het kompetitiezwem- men betreft staat een nieuwe generatie klaar om de fakkel over te ne men van Patrick Van de Velde, Hilde Bleyaert, Hans Vlaeminck en Jan Waumans. De nieuwe na men worden aangevoerd door Sabine Pauwels, dit jaar o.a. winnaar van de grote prijs van de Euro pese Gemeenschap te Brussel. Zij is tevens hou der van twee distriktre- kords, ze haalde drie na tionale titels op de jeugd kampioenschappen te Mol. Dit jaar maakt zij trouwens deel uit van de nationale jeugdploeg. Verder zijn er nog Jef Waumans, Daniël en Mi chel Beeckman, Erik Van Goethem en Chris Sae- rens. Voor de toekomst zit Dendermonde ook goed: bij de jongeren be schikt men met Annick Pauwels, Wim Bruneel (houder van twee distrikt- rekords), Frank Gyssens, Chris Rottiers en Jan Ser- raris eveneens over meer dan middelmatige zwem mers. Deze vier jongens werden tenandere twee de op de Belgische aflos singskampioenschappen voor benjamins. En met de allerjongsten hoeft men evenmin te blozen. Tom De Smet lukte vori ge zaterdag nog een tweede distriktrekord dit jaar, terwijl Veerle Parijs, Sabine D'Hollander en Ann Van Droogenbroeck hun woordje kunnen meepraten. Bij DZO kan men overi gens niet alleen terecht voor zwemmen. Er is eveneens een waterpo- loafdeling, die dit jaar werd uitgebreid met een damesploeg. Verder is er nog een bloeiende en tal rijke veteranenafdeling, zeer aktief bij wedstrijden en doortochten. Op het gebied van organisaties zit men te Dendermonde trouwens ook niet stil: dit jaar werden er verschil lende jeugdwedstrijden ingericht, en ook voor ve teranen waren er ver schillende kompetities. DZO nam de organisatie op zich van de interscho- lenkompetities, en naar jaarlijkse traditie bracht DZO in de Brusselse For ten de drukst bezette doortocht van het seizoen. Zoals het nu loopt bij Dendermonde zit men ze ker voor een tijdje goed. Met een jong en dyna misch bestuur, en gerug- gesteund door een ganse groep enthoesiaste me dewerkers, ziet de toe komst er voor DZO zeker niet slecht uit. D.M. Dit weekeinde gaat de waterpolokompetitie in 3de en 4de nationale op nieuw van start. De ploeg van de Lokerse Zwemve reniging treedt voor het derde opeenvolgende jaar aan in 4de klasse. Na een vrij goed debuut met een derde plaats kwam men vorig jaar niet ver der dan een vijfde plaats op acht deelnemers. Dit was vooral te wijten aan het feit dat men enkele basispionnen moest mis sen wegens legerdienst. Dit jaar wil men echter opnieuw beter doen, en ergens hoopt men bij LZV op de titel. De slui ting van het Durmebad, juist in de voorberei dingsperiode, was geen reden om bij de pakken te blijven zitten. M§n gaat nu trainen bij gebuur Sin terklaas, om het gelever de werk van de voorbije maanden niet verloren te laten gaan. Tijdens de kompetitiestop werd het spelerspotentieel inder daad flink uitgebouwd. Sedert september speel de de ploeg voorts enkele vriendschappelijke wed strijden, zodat trainer Maurits Dauwe de gele genheid had de spelers uit te testen en aldus een homogene kern samen te stellen. Het grote aantal inschrij vingen in de 4de afdeling was reden tot het opsplit sen in twee reeksen. De Lokerse ploeg komt uit in de A-reeks en krijgt daar als rechtstreekse konkur- renten Blankenberge, Menen, Moeskroen, Den dermonde en Brussels Poseidon. De winnaar van deze zes ploegen zal de finale betwisten tegen de eerst gerangschikte van de B-reeks. Beide ploegen zullen wel pro moveren naar 3de natio nale. Bij Lokeren is men er zich wel terdege van bewust dat er nog heel wat varkentjes zullen moeten gewassen wor den eer het zover zal zijn. Men start morgen zater dag op verplaatsing bij Menen. Het is de eerste van vier opeenvolgende uitwedstrijden. Het duurt inderdaad nog tot half fe bruari vooraleer de Lo kerse spelers in eigen bad zullen akteren. De kompetitie is dan reeds halfweg, maar ze duurt nog voort tot begin mei, daar er verschillende on derbrekingen zijn i.v.m. internationale en beker wedstrijden. LZV legde intussen reeds kontakten voor het spelen van oe fenwedstrijden om de leemten op te vullen, want men wil voorkomen dat de ploeg het wedstrijdritme zou kwij traken in deze perioden van non-aktiviteit. Tot slot vermelden wé' nog dat geïnteresseerden en sympathisanten steeds terecht kunnen tij dens de trainingen op maandagavond om 20.30 uur en zaterdag om 13 uur, of in het klublokaal café Prior op de markt te Lokeren. Voorts wordt ie dereen die van een pitti ge sport houdt verwacht bij de thuiswedstrijden, telkens op zaterdaga vond om 21 uur in het Durmebad. Voor de data raadpleegt men de affi ches die voortaan bij ver schillende steunende Lo kerse handelaars zullen uithangen. En de inkom is nog steeds gratis. D.M. Beveel Het Belgisch Instituut :Nf/oor de Veiligheid publi- Iceerde onlangs een kleurrijke affiche met als onderwerp «Verdrink niet! Leer zwemmen!» In ons land worden jaarlijks towat 250 verdrinkingen geregistreerd. De oorza gen ervan zijn niet alle te litueren in het feit dat deze mensen niet konden igjwemmen, maar toch Ion 1 aan9enomen wor" V(j!en dat voormeld cijfer ^aevoelig zou gedrukt )nJvorden, mocht iedereen kunnen zwemmen. Je noodzaak het zwem- g^fTien aan te leren moet vanzelfsprekend niet meteen uit die verdrin kingen voortvloeien, want het zwemmen is in de eerste plaats een ge zonde en gezondmaken- de sport. Bij het zwem men leren we immers poördineren, doen we onze spieren bewegen, leren we goed ademen leren we ons oriënteren enz. Noodzaak Leren zwemmen is dus rojèen dringende noodzaak. mi,Het wordt stilaan tijd dat et 'het water niet langer aan- 1 efcien wordt als een na tuurlijke vijand, die zo be- 'OTioedzaam mogelijk be- v8naderd moet worden, ra®maar wel als een milieu ons in te bewegen en m -ons in te ontspannen. jisDe zwembadenbouw 'P 'kende en kent in ons land 't 'een grote evolutie. Dit is >r literaard geweldig te mbnoemen, gezien de ach- lit terstand die we tot op heden op dit vlak kenden. De mogelijkheden het zwemmen aan te leren, zijn er dus. Leren zwemmen bete kent zich leren aanpassen en zich leren beheersen in het water. Zwemon- derricht is dan ook in de eerste plaats een «vor ming» en niet een «aan leren zonder meer». Om dit te realiseren zijn erva ring en goed onderwe zen, gediplomeerde zwemleraars noodzake lijk. Waar en hoe? De schoolgaande jeugd krijgt nu over 't algemeen schoolsport. Er is een evolutie aan de gang, het schoolzwemmen defini tief op te nemen in het lesprogramma. Net als elk ander volwaardig vak. Een zaak die alleen maar kan aangemoedigd worden. Bovendien krijgen zowel jongeren als volwasse nen de kans toe te treden tot sportverenigingen, zwemclubs, socio-cultu- rele organisaties en an dere groeperingen welke ook de zwemsport in hun vrijetijdsprogramma op genomen hebben. Evenmin mogen de zwemcursussen uit het oog verloren worden. Toegankelijk voor jong en oud. Al bij al dus mo gelijkheden genoeg om het zwemmen aan te le ren. En het dan verder als zinvolle vrijetijdsbeste ding te blijven beoe tenen. Want, eenmaal men het zwemmen, via een goed initiatie, onder de knie heeft, is het een werkelijk aangename sport, die men altijd kan beoefe nen, een sport waarbij men zich opfrist en ont spant. Een verplichting a.h.w. in dit moderne en jachtige leven, dat de meesten onder ons leiden. In tegenstelling met veel andere sporten kan men de zwemsport zowel indi vidueel als in groep beoefenen. Men hoeft nooit te wachten tot zich een aantal liefhebbers verzameld hebben, om te gaan zwemmen. Ander zijds kan deze sport even eens in groep beoefend worden. Vooral dan in fa milieverband. Het zwem men biedt immers een ideale kans om met het ganse gezin te gaan spor ten en de sportopvoe- ding, op die manier, een reële plaats te geven in het gezin. Al bij al: leren zwemmen, het is een noodzaak. In lichtingen en inschrijvin gen rónd het aanleren van deze sport in het Leb- beekse sportkompleks kunnen bekomen worden bij Vincent De Decker, Dendermondsesteenweg 4 te Lebbeke (tel. 052/ 21.60.71 of 21.01.09). Bin nen afzienbare tijd maar zo we ons niet ver gissen loopt een nieu we cursus van stapel (pvr) ■|pij voetbalklub S.K. ■■Grembergen is de jeugd- verking steeds belangrijk injeweest. Meerdere ereugdige spelers, die bij woS.K. werden ontdekt en 1 abegeleid, spelen nu bij belangrijker clubs. Ook !n hu weer worden enkele ndonge spelers uit het fa- villhionelftal door hogere 2 splubs gevolgd. Titularis- i. sen van het momenteel floed draaiend eerste elf ertal, doelman Luc De La- hij jhouwer en voorspeler deLris Buydts, werden reeds uitgenodigd om op Eendracht Aalst een wed strijd te spelen en bij de jeugdploegen zitten nog een paar talentrijke spe lertjes. Om die jeugdwerking nog beter te laten rende ren werd vlak voor de jaarwisseling een jeugd- comité gesticht. Voorzit ter Herman Burghgrave en zijn dynamisch be stuur hebben jarenlang zelf de organisatie van de jeugdwerking op zich ge nomen. Ook de vroegere en huidige jeugdtrainers André Heyman en Geor ges Van Cauwenberghe hebben daarbij een be langrijke rol gespeeld. Meer en meer mensen ook buiten het bestuur stelden, belang en zo groeide stilaan het idee om een jeugdcomité te stichten. Het huidig be stuur van S.K. Grember- gen heeft nochtans slech te herinneringen aan een jeugdcomité waaruit trouwens enkele jaren geleden het nu reeds op gedoekte Eendracht Grembergen ontstond. De leden van het nu ge- In de Durmestreek werd 1979 zeker geen groot zwemjaar. Lokerse Zwemvereniging leverde een vijf tal jaar geleden nog zwemmers van nationale top klasse, maar bleef nu opnieuw afwezig op de Belgi sche zwemkampioenschappen. En de toekomst ziet er niet zo rooskleurig uit; het is reeds een aantal jaren geleden dat er nog een waar talent is komen opdui ken. Op het ogenblik schijnt enkel Rik Mestdagh, distriktskampioen van Vlaanderen over 400 m vrije slag bij de miniemen, de mogelijkheden te bezitten om het ver te schoppen, en wie weet komt Kristien Van Cauteren ook nog tot opgemerkte prestaties. ven. Enkel Rik Mestdagh (die dit jaar ook twee keer een Jonge Haai zwom) en Kristien Van Cauteren konden zich op dichte ereplaatsen zwemmen. In de Durmestreek is er ook nog een andere klub werkzaam: Zwemklub Jastremski Hamme. Dit is steeds een bescheiden klub geweest die het met beperkte middelen moest rooien. Omdat het ge meentelijk zwembad slechts geopend is van 15 mei tot 15 september, was de trainingsperiode ook tot die maanden be perkt. Dit jaar werd daar een mouw aan gepast. Door de samenwerking met LZV mag Hamme ook beschikken over het zwembad van Lokeren, waar de Hamse zwem mers trouwens eveneens door Maurits Dauwe ge traind worden. Het dyna misch bestuur blijft trou wens niet bij de pakken zitten. Dit jaar kende Hamme opnieuw zijn doortocht in de Oude Durme, waarvoor 28 klubs inschreven. In de eindklassering van het doortochtenseizoen werd Sabine Heirbaut, de eni ge A-zwemster bij Ham me, tweede in de schoolslagwedstrijden voor miniemen. De ande re zwemmers behaalden verschillende ere plaatsen. Zoals blijkt staat het wed- strijdzwemmen niet meer zo hoog in de Durme streek. Wat het louter wedstrijdzwemmen be treft ziet het er zelfs wei nig hoopgevend uit. De resultaten die men echter haalt in de doortochten zorgen allicht voor enige kompensatie. D.M. Paradoxaal is wel dat de Lokerse zwemschool (momenteel tweehon derd leden) nog nooit zo uitgebreid was. Blijkbaar ontbreekt het de kinderen (de ouders?) echter aan interesse om over te stappen naar de kompeti- tiesport. Het aksent in dat kompe- titiezwemmen werd te Lokeren trouwens ver legd. In plaats van de kampioenschappen vi seert men nu meer de wedstrijden in open wa ter, de zgn. doortochten. LZV bracht trouwens tij dens de kermisweek voor de tweede keer zijn ra- pendoortocht. Het weer zorgde er voor dat het geen overdonderend sukses werd, maar de or ganisatoren mochten toch tevreden zijn met het behaalde resultaat. In de doortochten doet Lo keren het tenandere niet zo slecht. In de totaal stand, opgemaakt na het voorbije seizoen, mocht LZV bogen op drie eind winnaars: Kris Van Cau teren was de beste bij de kadetten-schoolslag- zwemmers. Zus Ingrid was in dezelfde discipline primus bij de dames, en Jan D'Hooghe won afge tekend het vrije slagklas sement voor +25-jarigen. Verder waren er ook nog tweede plaatsen voor Rik Mestdagh (vrije slag mi niemen), Kristien Van Cauteren (vrije slag ka- detten) en Gertrud Van Cauteren (schoolslag da mes). De overige Loke raars wisten zich over het algemeen ook vooraan te klasseren. Op de nationale jeugd kampioenschappen was LZV ook aanwezig maar brak hier evenmin scher- stichte jeugdcomité heb ben als enig doeleinde gesteld de vooruitgang van de club en ze vormen stuk voor stuk een waar borg voor de verdere bloei van de vereniging. Voorzitter is Karei De Ke gel, een nieuwkomer bij S.K. Grembergen dit sei zoen. Hij zal tevens het jeugdcomité vertegen woordigen bij het hoofd bestuur. Ondervoorzitter In Lebbeke uierd tijdens het voorbije weekend gezwommen.(c) Klaar voor de start: in Sint-Niklaas werd gezwommen.(dw) H. Quintelier, secretaris E. De Bondt en materiaal- meester H. Nobels krij gen de medewerking van de andere leden; Louis Cooreman, André Hey man, Georges Van Uyt- vange, Willy Muysewin- cke, Geert De Leenheer en Luc De Vare. Jozef Van Den Neste zal de vergaderingen van het ejugdcomité namens het hoofdbestuur bijwonen. Om de specifieke taken van de beide besturen af te bakenen werd een soort reglement van in wendige orde opgesteld. E.D.M. aan bij uw vrienden, zij zullen er U dankbaar voor zijn

De Voorpost | 1980 | | pagina 37