rennen ivel uit] huweli 1 centt npassen aan n» vervolgt kleuterleida l koken en onmic et wassen gaan. i ik er met de glim ck is iemand die mst zijn kei kermiskoetj oei om zijn j enen. Of Lel zen in de eerste vijf. Als neo-prof staan in overwinningen achter zijn naam. •4?-- 4.1 980 - De Voorpost Huwelijkstafereeltje van het gezin prof Pat Hek Lerno.(-c) Na ons gesprek met de Berlaarse eerste jaarsprof zijn we tot de vaststelling gekomen dat deze jongeman bijzonder klaar en nuchter redeneert over wat hij kan en niet kan, en voor zichzelf heeft uitgemaakt hoever zijn ambities mo gen reiken. Over zijn aanpassing in het beroepspeleton komt de fijne neus van Patrick reeds naar voren: «Ge moet een beetje gevoel hebben voor koersen. En al was ik op school nooit de primus, dan durf ik van mezelf toch zeggen, dat ik als renner zoveel met het hoofd als met de benen rijd. In het begin zit ge natuurlijk een beetje verloren in die massa, maar het heeft bij mij niet lang geduurd voor ik wist waar de lamp brandt. Als je altijd achteraan zit, moet ge er niet reken:n er bij te zijn als de beste prijzen worden ver deeld Patrick loopt hoog op met zijn derde plaats in het officieus klassement van de kermis- koersers. Een plaats achter de dominerende figuur Fonsken De Bal en achter Staf Van Roost, oeck, vindt hij zeer po sitief als hij de balans van één jaar o -maakt. Die erkenning als dei -le-kermiskoereur, geeft duide' ik de richting aan die Patric wil volgen: «Ik zal mij toesp' sen om mijn weg te ma ken i de kermiskoersen. Ik Ifetin mij zelf wat ik waard ben. 1 kan geen beetje bergop rijden De Kemmelberg is al te veel 2-Jat ik meen geen ambi ties te mogen hebben om las tige assiekers te winnen 'of grote ronden te rijden. Dus kermi *oereur en als ge U daarv >r inzet kunt ge ook uw boten m verdienen. Een an der n leel is dat ik bijzonder laat r konditie kom en in de voor- jswedstrijden nooit aan de b geraak. Ik heb veel komp-.ntie nodig om de goede draa- vinden, en dit is ge- woo.: ,k vanaf de meimaand. Dan "ïgint ook het hoogsei zoen an de kermiskoersen. Dus lie voorwaarden zijn voor 'ij vervuld. Ik kan dan ieder dag rijden en moet ,weir. trainen. Ik heb dan ge noeg in kompetitie». Trass :n een nac' merrie Wei:: trainen en veel koersen rijdtlaar kwamen we op een nevr -.ek punt, bij de pittige Lern van wie het geweten is dat tal een hekel heeft aan oe- fener «Irui- iaad, ik moet het niet 'tsdz toelen of banken ste ken. kunt me moeilijk klas- serer üj de kategorie van de dwa. >rbeiders van de weg. Trai.' is voor mij de rode lap o de stier. Ik zeg nu ook wee Jet dat ik niet train. Mas idien mijn vrienden uit de t -jrt mij niet moesten ko men epen, ik denk niet dat ik het? u doen. Vanzelf zal ik de fiets niet opkruipen. Vorig jaar net de groepstrainingen bij fir, ging dit wel beter, ome er dan de verplichting bij v-s en ik hoop dat het als voorleiding voor volgend seiz-. .r. ook zal gebeuren, -war. nders kom ik aan weinig kilos", ters. Ik begrijp soms niet -Is ik sommige renners bezihoor, ook jonge beroeps- renrv-rs, over het aantal kilo meter, die ze dagelijks afma len. Jat die op een bepaald ptoir-nt aan een vormdeem- stering toe zijn, verwondert me met. Het is onmogelijk een gans ieizoen hard te trainen en er dan nog een zwaar pro gramma bij af te haspelen. Ze hebb* n toch ook maar één hart en twee longen en het fysische bobijntje moet wel eens af- knakken. Ik voel me best met veel wedstrijden. Ik ga iedere dag rijden als het kan. Kompe titie op mijn niveau is voor mij de beste stimulans. Iedere vo gel zingt zoals hij gebekt is en ik doe het op de manier die me de beste resultaten oplevert en daar komt het op aan als ge beroepsrenner zijt». Voorbereiding op Belgische wegen Een stage in een oefenkamp, spreekt Patrick niet aan. Hij is er misschien te veel huisduif voor, om lang weg te zijn, maar hij heeft er ook andere redenen voor: «Ik heb al gehoord over die oefenkampen, 's Avonds wor den daar de bloemetjes buiten- gezet en alleen degenen die het karakter kunnen opbrengen, kruipen vroeg onder de de kens. Maar ik ken mijzelf. Ik zou het nog zo goed mogen menen. Ik zou waarschijnlijk de eerste zijn om mee te gaan en wat ge dan tijdens de dag aan konditie wint, zou 's avonds verloren gaan. Dan blijf ik liever thuis en train als het mij past. Er zijn nog meer redenen waarom ik geen voor stander ben van een oefen kamp. De meeste renners die in januari of februari naar het zonnige Zuiden trekken en de vroege konditie hebben, lopen het risico als na een paar dagen terug in de Belgische tempera tuur verkoudheden of bronchi tis te sukkelen. De tempera tuursverschillen zijn te groot. Daarom wordt het voor 1980 zoals het voorheen was. Hier oefenen als hel moet, en de vorm nastreven vanaf de maand mei. Al zit er voor vol gend seizoen voor mij wel een nieuwigheid in. Ik moet mee naar Parijs - Nice en misschien ook naar andere rittenkoersen, maar ik maak mij daarover nog geen zorgen, ik zal wel zien dat het losloopt». Patrick Lerno met dochtertje Vanessa.(c) Karakter Elkeen heeft zijn eigen karak ter. Wat goed of niet goed is of met welke geaardheid men best door het leven komt, is voer voor de filosofen en over het karakter als sportman en de mentaliteit om te slagen, zijn er ook heel wat volzinnen de schrijfmachine gerold. Of Patrick Lerno het karakter en de mentaliteit heeft om als wielrenner zijn weg te maken, daar ligt hij geen nachten van wakker. Er kan toch niets meer aan veranderd worden:«Als ik U daar voor enkele minuten vertelde dat ik niet graag train, dan kunt ge misschien reeds een besluit gevormd hebben over mijn karakter als sport man, maar ik kan mij niet an ders voordoen dan ik ben. Een doorbijter ben ik niet. Ik kan niet afzien. Als ik zere benen heb in de koers stop ik ermee. Ik heb die echter niet meer vanaf mei als ik genoeg kom petitie heb en dagelijks in de koersen zit. Dan sta ik mijn man wel. Er wordt wel eens gefluisterd of hardop verteld dat Lerno niet leeft als een sportman. Daar heb ik mijn ei gen visie over en ook mijn re denen voor. Ik bepaal mijn le venswijze die ik best vind om gemoedsrust te vinden en ge lukkig door het leven te gaan» Pallieter? Voor Patrick over dat hoofd stuk begint, vraagt hij aan vrouwtje Linda de glazen nog eens vol te doen met een «Sa- firken», hoe kan hij anders, wat publiciteit maken voor zijn baas. «Lerno gaat graag uit en Lerno drinkt graag een pintje. Daar wordt ge als renner soms wel eens voor nagewezen»filoso feert Patrick, terwijl hij op de TV naar de retrospektieve Walter Godefroot kijkt, waar ook hij tijdens Godefroots slotkoers een hoofdrol speelde en grote vreugde geeft aan zijn 17 maanden oud dochtertje Vanessa, als ze haar papa op het televisiescherm ziet rijden naast de Drongense jubilaris. Maar Patrick blijft geconcen treerd op ons gesprek en op het heet hangijzer, van uitgaan of een pintje drinken, waar ande ren zich zorgen over maken of willen gebruiken als kritiek, maar waar de Berlarenaar niet zwaar aan tilt. «Inderdaad, ik ga graag uit en kom graag eens onder de men sen. Wat daar verkeerd aan is, weet ik niet. Voor mij is dit de manier om na een wedstrijd mijn zinnen eens te verzetten. Zelfs op zaterdag als ik 's zon dags ga rijden, kunt ge mij in de buurt een kaartje zien leg gen of een partijtje kickervoet bal zien spelen en waarom niet? Moet ik thuis blijven pie keren cd mij nerveus zitten maken over wat komen moet. nog wat leren op alle vlakken. Dan weet ik zeker dat ik geen Maar met mijn benen naar om- prijs rijd. Maar als ze een koe- hoog zitten, als relax, dat niet, reur een pint zien drinken, dan dan word ik zot» kunt ge er op rekenen, dat er zijn, die een half uur later ver tellen dat ze U aan de toog za- Betere begeleiding gen hangen met een serieus i„ 1980 zullen de wielerentoe- stuk in uw kraag. Als ik dan risten Patrick Lemo, opnieuw een slechte dag heb, komen de in de «Safir-tnii zien. Hij was kritikasters in aktie, dan hoor van de eersten die van de ik regelmatig roepen: Lerno ge Aalsterse brouwenj een kon- hebt zeker weeral te veel geus- traktverlenging kreeg aange- kens binnen. Ook dat moet ge boden en het vertrouwen kreeg er als renner bijnemen. Heb- van piorent Van Vaerenbergh, ben de kerels die leven als een als certitude in zijn kern van asceet, dan nooit een slechte vijftien. De derde beste Belgi- dag, maak ik mij de beden- gche kermiskoerser met 3 king. Ik hou van het leven on- overwinningen en 47 prijzen der de mensen en met de men- bij de eerste tien, moest niet sen. Met een kwinkslag tegen bedelen op de rennersmarkt. iedereen en een praatje. Dat is Hij kreeg voorstellen van vier mijn leven en dit kan ik zeer verschillende sportgroepen, goed kombineren met mijn job waaronder een dik kontrakt als koereur»Van de Italiaanse groep waar- Of Patrick Lerno, de mens, nu mee Freddy Maertens zal kan ondergebracht worden bij scheep gaan. Doch de Berlare- de Pallieters onder sportman- naar zag er tegen op om heb- nen, laten we aan ieders oor- ben en houden in te pakken en deel over. Voor ons kwam hij voorde koersmaandenItaliaan over als een open jongeman, te worden. Hij hakte vlug de die er niet voor terugdeinst knoop door en koos voor de vrank en vrij zijn gedacht en zekerheid bij «Safir». zijn mening aan de man te «£en goed merk. Men ontmoet brengen. Een kerel die het er ajs renner discipline op alle goed meent, en die zeker oog vlakken. Geen gesukkel met heeft voor de verantwoorde- het betalen van de maand- lijkheid van zijn beroep en zijn weddc, zoals ik dat al eens van verplichting als huisvader en anderc renners hoor. En alles gezinshoofd. tot in de puntjes verzorgd. «Ik weet wel» zegt Patrick, Voor volgend seizoen meen ik «dat er misschien dingen zijn dat we sterk staan. Na de die ik beter anders zou doen. komst van -wegkapitein Her- Soms kan ik voor ik naar een man Van Springel en finisseur wedstrijd vertrek met de jonge winy Tierlinck, met kopman bengels uit het Vennepark Willem Peelers is dit een sterk tegen een bal lopen shotten of team. Van Herman Van Sprin tennis spelen Misschien niet gei kunnen we veel leren. Ik goed, maar ik kan het niet la- kijk dan ook reeds ambitievol ten. Ik ben pas een jaar be- uit naar de komende maanden, roepsrenner en kan dan zeker Zijp ervaring moet een gun stige faktor zijn. Ik zal in de komende weken voor het eerst kennis maken met eéh echte sportdokter. Ook dat kan be langrijk zijn voor een carrière. Tot hiertoe was ik nog niet verder dan wat improvisatie, maar een doordachte medische begeleiding en een uitgekiend winterprogramma spreekt me wel aan. De gepaste vitamines op het gepaste moment zijn wel belangrijk, meen ik». Kombine en doping Met het woord «vitamines», dat Patrick uitsprak, konden we vlot overschakelen naar een ander veelbesproken tema in de wielersport: doping en combine. Hoe Patrick Lerno dit ziet na één jaar prof, verduidelijkt hij zelf: «Over combine wordt er heel wat verteld, en het zo maar wegwuiven alsof er niets aan de hand is, zou de waarheid geweld aan doen. Maar ik wil vooraf toch zeggen, iemand die er vooraan nooit bij is, zal zeker nooit in aanmerking ko men om een koers te winnen, geld uitsteken of niet. Ge moet een neus hebben waar of wan neer het gebeurt. In eerste instantie moet ge be wijzen, dat ge tot iets in staat zijt, vooraleer met U gepraat wordt. Het koersinstinkt speelt hier zijn rol. Een eerste prijs in een kermiskoers schommelt tussen de 7.500 F en de 10.000 F en bij «Safir» zit er in geval van zege een overwinnings premie aan vast, die gelijk is aan de eerste prijs. Het is niet moeilijk om uitrekenen, wat er te verdienen is. Het kan mis schien wel gebeuren dat er renners meer voor over heb ben, dan ze kunnen verdienen, maar dat is hun zaak. Ook hier spelen bepaalde redenen een rol: renners die nog geen kon trakt hebben en in de kijker willen komen met een over winning. Anderzijds hebben de merkenblokken hun hand gelegd op het verloop van de kermiskoersen. Als de IJs- boerkens of Zeepcentrale of ook Safir in blok naar een ker miskoers komen, dan is het niet moeilijk om te redeneren, dat ze op de palm aazen en daar moet ge uw wedstrijd dan maar op afstemmen. Tegen de tij op gaan, is zoveel als uw dood vonnis tekenen. Leep en slim zijn, en met de goede ontsnap ping mee zijn en dan zit er nog altijd een ereplaats aan vast. Ik aanzie dit allemaal vrij realis tisch. Er wordt nog al eens te pas en te onpas over combine gesproken. Te Schoonaarde zou Lerno veel briefkens neer hebben geteld om te winnen, en ik kan U met het hand op het hart zeggen, het kostte mij niets. Te Berlare kwamen de ploegmaats voor mij rijden, en daar zat de zege er niet in. Zo gemakkelijk gaat het dus niet. En dat de merken als ploeg hun rol spelen, daar is het wielren nen toch op afgestemd, en als ploegmaats moet er ook ge deeld worden». De doping, waar de wieler sport zo graag met vergeleken wordt, meen ik dat men stren ger zou moeten optreden in de jongerenreeksen, maar men heeft de beroepsrenners in zulkdanig keurslijf gestoken, dat het haast onmogelijk is om uw beroep uit te oefenen. Als iemand die als arbeider of be diende gaat werken, twee aspi rientjes neemt of hoestsiroop drinkt, wordt die dan door zijn baas naar huis gestuurd omdat hij gedopeerd is? Een renner met een verkoudheid, kan thuisblijven, of hij wordt bij eventuele kontrole met de vin ger nagewezen. Als beroeps renner moet ge oud en slim ge noeg zijn om te doen en te laten wat ge goedvindt om uw ge zondheid te vrijwaren. Als ie mand zijn gezondheid op het spel zet is het zijn zaak. Alco- liekers of kettingrokers, krij gen toch ook de BOB niet over de vloer voor een medische kontrole. De renners zijn de grote verspreiders van de do ping. De andere sporttakken worden met rust gelaten. Of de zaak wordt, zoals bij de voet bal, in de doofpot gestopt. Ik ben er zeker geen voorstander van alles vrij te laten, maar re delijkheid lijkt me toch gebo den» Dat de wielersport een moei lijke tijd doormaakt weet Pa trick beslist ook. Inzake extra-sportieve firma's gaat het steeds slechter, dit heeft wel wat te maken met de eco nomische toestand, maar Pa trick Lerno meent ook dat sommige renners er aan mee helpen: «Sommige renners, die nog niet gehuwd zijn, tekenen nog al eens rap een kontrakt voor een aalmoes en die firma kan er dan wat meer aanwerven, maar ik meen dat dit niet goed is. Op die manier gaat het ka pot. Indien ik met koersen maar zoveel of minder kan verdienen, dan met te gaan werken, dan heeft het geen zin meer. Ik moet ook zeggen dat het voor een beroepsrenner een zegen is over een supporters- klub te beschikken. In de Oude Gide, bij de Katrollevrienden, heb ik een goede klub, die mij materieel steunt en dit is reeds een serieuse hulp. Ik viel dit jaar zeker 40 keer plat teget 800 F de «tube»Als ge kut rekenen, dan weet ge wel ho dankbaar ik die mensen ben> Patrick Lerno heeft trouw supporters, waar het viertal P: trus Hanetjens, de «Witte Verstraete, VientjenenPierd exponenten van zijn, maar vrouwtje Linda Vanessa blijven staan. Linda Wachterlaer dert een goede twee jaar vrouw Lerno, is een steun haar man-renner: «Ik kan niet voorstellen wat het zijn indien Patrick niet zou koersen. Ik heb hem anders gekend.» «En» Patrick er aan toe: «Het reeds van als we 15 jaar Dus de kalverliefde als tienjarigen is hier wel groeid tot een goed waar de wielersport staat. «Ge moet U omstandigheden» vervolgt i werkzoekende kleuterleida en Lerno's echtgenote. «4 Patrick dagelijks rijdt, is L tweemaal koken en onmiddf lijk aan het wassen gaan. mi dat neem ik er met de glimkL-, L bij. Patrick is iemand die ar-* graag eet, soms wet wat snoept, maar in de komen er niet veel zodat dit zeker geen men stelt. De Lerno's zijn en gelukkig wielergezin en trick heeft bewust gemaakt. De zijn het hoofddoel om terham te verdienen, een tweede Fons De 1 wordt, zal de toekomst uitflez< De Berlaarse prof werd geboren Ie Dendermonde op september 1956 en liep tot zijn veertiende school aan Heilige Maagd College te Dendermonde. Hij koos voor de houthandel van vader, waar hij werkzaam was hij zijn eerste profkont raki ondertekende. Op 12 juli huwde hij met Linda Wachtelaer. met wie hij een tertje Vanessa heeft. Patrick woont in het nummer 100 de nieuwe Berlaarse woonwijk Vennepark. Patrick begon reeds op 8-jarige leeftijd aan wielrenne denken en was uit de koerskens voor nietaangesloten weg te slaan. Nieuweling BWB op 15 jaar.Inl 972 vier keer en twaalfmaal in 1973. In 1974 was keer primus bij de juniores. In 1975, als zaten er 20 palmen in en won hij nog één keer amateurs. Soldaat Lerno kon in 1976 maar drie keer de palm zwaaien. 1977 met 10 en 1978 met 14 was het slot van zijn amateurscarrière, die hij 1978 bij de beroepsrijders vervolgde met acht zen in de eerste

De Voorpost | 1980 | | pagina 44