d 4 - 4.1.1980 - De Voorpost Schepen Herman Roels Een wens aan allen voor 1980... Mocht het nieuwe jaar voor u een jaar worden, van eenvoud en rust, van vreugde en geluk De weg naar het geluk begint niet ergens bj mensen en dingen, het begint altijd bij jezelf. Een nieuw begin, elke dag elke ochtend, elk uur. Als je weet dat morgen belangrijker is dan gif teren, laten we dan proberen, 1980 te maken tot het jaar van de echte vriend schap... gesteund op eerlijkheid en rechtvaardigheid los van negatieve kritieken Herman Roe Schepen van Onderwijs, Kuituur Toeris Roelj ur ej rismj Burgemeester Louis D'haeseleer. NIEUWJAARSBOODSCHAP van burgemeester L. D'haeseleer De jaarwisseling is een periode van bezinning en goede wil. Zeker op het ogenblik dat we een nieuw decennium ingaan, worden we overspoeld door herinneringen aan goede en slechte dingen, meer slechte dingen dan goede. In de sereniteit van dè kersttijd en de jaarwisse ling, zijn we bijwijlen in staat vele dingen te relativeren, maar ook met een benepen hart stil te staan bij zo onnoemlijk veel problemen die zich in de zeventiger jaren jaar na jaar, maand na maand, dag na dag hebben opgestapeld. Op zo'n ogenblik ken voelen we dat aan als een opgroeiende, beklem mende onzekerheid. Wat in 1980? Wat in de jaren die in het verschiet liggen? Hoe moet het op internationaal vlak met het energieprobleem, de inflatie, de ekonomische krisis, de milieuvervuilingde bewapeningswed loop, het terrorisme, de muntontwaarding, de noodzakelijke bezuinigingen in een verspilzuchti- ge konsumptiemaatschappij, de stijgende krimina- liteit, enz?... Hoe moet het dichter bij de deur met de werkloosheid, de vloed van faillissementen, de ver mindering van de koopkracht, de wankele sociale zekerheid, het gemeenschapsprobleem, de teloor gang van universele waarden. Hoe moet het kort om met de dreigende ineenstorting van de maat schappij zoals we ze in onze overmoed in de «golden sixties» hebben durven dromen? In de kersttijd lijkt het onmogelijke steeds weer mogelijk, en ik denk hierbij alleen al maar aan een wapenbestand of een «staakt het vuren» tussen twee rivaliserende legers. In de atmosfeer die de eindejaarsdagen met zich meebrengen lijkt het zo vanzelfsprekend dat alle problemen hun oplossing vinden. Desnoods is de oplossing te vinden in een «stap terug». Nooit hadden we het beter dan vandaag, en dus kunnen we ons wel veroorloven een kleine stap terug te zetten, om het zo, met zijn allen, een ietsje minder goed te hebben Dat geldt voor iedereen, behoudens voor de minder gegoeden, want die hadden het nog nooit goed genoeg. Over veertien dagen denkt iedereen er echter reeds anders over. Dan wordt het plots opnieuw ondenk baar, dat we een stap terug zetten, en komt de realiteit opnieuw boven. Over 14 dagen zijn alle beleidsmensen opnieuw aan het bekvechten. Ze vergaderen om zogezegd te zoeken naar een oplos sing. In feite zijn ze allen bezig steeds het laken naar zich toe te halen. Het resultaat is dat elk bestuursorgaan een soort kar is met stuurloze paarden. Wat er ook moge van zijn: ik ben in Aalst toch één van de eersten geweest die de probleemsituatie waarin we nu leven vlug heeft aangevoeld, en die ondanks alle weerstanden nooit geaarzeld heeft de vinger op de wonde te leggen. Die weerstanden gaven me dikwijls het gevoel van een eenzame vechter te zijn, vooral op ekonomisch en kommercieel gebied, om nijverheid, handel, land- en tuinbouw impulsen te geven. De beste partners die ik vond in mijn inspanningen waren de handelaars, de industriëlen en de land- en tuinbouwers zelf. Die mensen, hoe nauw ze me ook aan het hart liggen, zijn voor mij van niet meer belang dan de man in de straat. Het is precies aan jan met de pet dat ik denk wanneer ik al die inspanningen doe. Ik wil daar niet op terugblikken. Dat brengt geen aarde aan de dijk. Ik ben een man van het soliede heden en van de toekomst, die ik tegemoet ga met de Aalsterse leuze «nee spe nee metu» of «door hoop noch vrees» die ons leert dat wensen en angsten slechte raadgevers zijn. Wat belangrijk is, is dat we met z'n allen de handen in mekaar slaan, hard werken en niet versagen Het voorjaar barst alvast van kommerciële en eko nomische aktiviteiten: karnaval, lentekontakt, de topdag met de reklamewedstrijd en de sportvak- beurs... Al die dingen, samen met toch wel een scherpe aandacht voor een goed algemeen beleid, zullen onze problemen zeker niet oplossen. Ik kan niet anders dan aan alle inwoners de zekerheid geven van mijn goede wil, in de hoop dat hij iets moge bijdragen tot het welzijn van alle inwoners. Ik wens alle lezers van De Voorpost van harte een gelukkig jaar 1980. Evenveel voor De Voorpost zelf! De Burgemeester L. D'Haeseleer Nieuwjaarswens van Dr. jur. Chris Willems, stadssekretaris Aalst, hoofd van de administratie en het personeel Het wordt nu wel voor iedereen zeer duidelijk: de fusie van gemeenten van 1.1.1977 heeft geen won deren verricht. Nergens in dit land. Zelfs zonder de ekonomische krisis, die er zich bovenop nog kwam aan toevoegen, leidt de fusie omzeggens alle ge meenten naar de financiële ramp. Op een ander vlak het bestuurskundige zou de fusie, als zij 25 jaar geleden was doorgevoerd, aan een zekere wenselijkheid hebben kunnen beant woorden. Maar veel van de problemen van toen worden nu in een handomdraai opgelost dankzij het veralgemeend gebruik van de informatica. Voor de meest ingewikkelde en tijdrovende gemeenteopdrachten zijn computerprogramma's voorhanden. Zelfs de kleinste gemeenten hebben ze maar voor het grijpen Men moet echt niet over een mastodont-administratie beschikken om zich der gelijke gemakkelijke oplossingen te kunnen veroorloven. Het had ook de naam dat om nog andere redenen moest gefusioneerd worden: een aantal «grote» gemeenteopdrachten zou in de kleinere gemeenten ronduit slecht zijn uitgevoerd. En men noemde ze met hun naam: de ruimtelijke ordening, stede- bouw, de beveiliging van het leefmilieu, het opha len en verwerken van vuilnis, de waterbeheersing, het personenvervoer tegen betaling, de brandweer, de dringende geneeskundige hulpverlening en de ekonomische expansie. Maar wat zien wij na drie jaar fusie? Meer en meer maken de staat of de provincie zich meester van onze domeinen. Want de gemeenten hebben dikwijls de handen te kort om er wat aan te doen; zij hebben er ook geen geld voor, of zij worden bijvoorbeeld via het betoelagingsme chanisme van de staat door het centrale gezag in hun optreden zodanig gekonditioneerd op een vaak dirigistische wijze dat zij achteraf enkel wat uitvoeringswerk blijken te hebben verricht Na de fusie verlies van zelfstandigheid voor bijna 2.000 gemeenten dreigen de nieuwe gemeenten nu ook op termijn een belangrijk deel van hun autonomie te zullen verliezen. Weinig goeds dus van het fusiefront, althans op het technische en financiële vlak Op het menselijke vlak richtte de fusie zo mogelijk een nog grotere verwoesting aan. Zelfs de toch al grote stadsadministratie van klein Aalst 46.000 inwoners) van voor 1977 is men vandaag geneigd «knus» te noemen, gezellig, vertrouwd en vertrou welijk, binnen armbereik, op mensenmaat, in één enkel gebouw. Sindsdien kende Aalst een explosie van diensten en personeel, uitgespreid over vele gebouwen wegens plaatsgebrek, verbouwingswerken en het zal altijd wel iets zijn. De bijna 2.000 mensen, die tegen loon of vergoeding prestaties leveren voor het stadsbe stuur, zijn aan vervreemding toe. Hun aantal is massaal, onoverzichtelijk, tenzij op papier, en on voelbaar. Velen, die het anders gewoon waren, verzinken in dit gigantisme. Die massaliteit brengt fataal ook verbrokkeling mee, opsplitsing, vor ming van administratieve eilanden. De ene dienst, het ene personeelslid, de ene schepen, enz. weten al lang niet meer wat er op andere diensten, door andere personeelsleden of schepenen gepresteerd i wordt, hoe ijverig dit soms ook gebeurt. En dat is erg. En dikwijls onrechtvaardig. Daarom getuig ik hier terloops graag dat, als ik (terecht) de naam heb aan een honderd-uren-werk week te werken, ik toch ook heel veel werkwillig stadspersoneel ken 1 dat meer dan de gewone werkuren presteert en zich 1 vaak rot rent om de taken van voorheen rond te j 1 krijgen doorheen alle diensten, alle gebouwen en 1 alle systemen. Om aan dit alles en nog wat te verhelpen wil i tenslotte iedereen om beurten, die verantwoorde- I lijkheid kreeg over een sektor (elke grote sektor wordt in principe apart geleid), wat gaan sleutelen en dokteren.uit wat men plichtsbesef zou kunnen noemen of verantwoordelijkheidszin, met de be trachting nemen wij aan om rechtvaardig te zijn en de waarheid te dienen, op een slimme, vriendelijke en eerlijke manier, zonder prijs te' J geven wat men aan goeds bezit, met geloof in de1 zaak, waarvoor men geplaatst staat, en met het doel het leven levenswaardig(er) te maken. Dat is allemaal goed en wel. voor zover echter de vriendschap en de liefde hierbij inspirerend heeft gewerkt. Want de diverse inspanningen-om- het- 1 beter- te-doen steunen echt op een te smalle basis, als de vriendschap en de liefde niet de ondertoon en' het steunvlak geweest zijn, als men elkaar niet echt; q heeft aangevoeld, hetgeen zo gemakkelijk kon bekomen worden in kleine kring, maar vaak ter- nauwernood kan opgebracht worden in de massali teit van onze fusie-administratie. Zodat mijn wens voor 1980 ten overstaan van de, stadsbestuurders en mijn vrienden van het stads-j g( personeel, in het belang ook van de Aalsterse bevolking, zich herleidt tot de stille, waarschuwen-) m de mijmering van de onbekende dichter, die onsj moge aanzetten tot een optreden dat te allen tijdej V( en onvoorwaardelijk met liefde worde gekruid Zijn vers luidt als volgt: Plicht zonder liefde maakt verbeten re Verantwoordelijkheid zonder liefde maakt meedo- pL genloos 9r Rechtvaardigheid zonder liefde maakt hard re' Waarheid zonder liefde maakt kritisch ?e Slimheid zonder liefde maakt geslepen j 'T Vriendelijkheid zonder liefde maakt huichelachtig) ei* Orde zonder liefde maakt bekrompen j 9r' Eer zonder liefde maakt hoogmoedig Bezit zonder liefde maakt gierig Geloof zonder liefde maakt fanatiek Leven zonder liefde is zinloos Moge daarom ook op het stadhuis de liefde in alleé overwinnen. Stadssekretaris Chris Willems Schepen Eddy Monsieur AALST 1980 Wat ik de Aalsterse bevolking in 1980 toewens, is een jaar van vrede, veiligheid, geweldloosheid, vrijheid en gedurfd pluralisme. De grootste kon- frontatie in 1980 blijft de werkloosheid. Ik pleit dan ook voor meer werk in eigen streek, het invoeren van de 36-urenweek, een oplossing voor de jeugdwerkloosheid, minder pendelarbeid en een verdere socialisering van de ekonomische macht Als schepen van Sport wens ik U een spoedige afwerking van het nieuwe zwembad, de inplanting van een nieuwe sporthal, en van andere sportinfra- strukturen. Moge dit aanbrekende jaar, de verdere uitbouw van een breed gedecentraliseerd sportbe leid via de wijksportraden, met hetzelfde sukses voortzetten. Voor de sportarme groepen zoals o.a. de gehandicapten, wil ik met nieuwe initiatieven en initiatiekursussen bijzondere inspanningen leveren. Als schepen van Vrijetijd wens ik U voldoende tijd om uw liefhebberij volmaakt te beoefenen Ik wil mij vooral inzetten dat U, voor die beoefe ning, alle materiële voorzieningen krijgt, en dat U, indien de eigen middelen ontbreken, op de nodige infrastruktuur moogt rekenen. Als schepen van Jeugd wens ik de jeugd in 1980 een maatschappij waarin ze nog kan geloven, werken en zich ontplooien. Ik wil ze hierbij helpen en steunen voor het verle nen van de diensten, materiële voorzieningen en de vereiste infrastruktuur. Ik wens dit alles te kun nen waarmaken met het «nodige respekt voor uw eigenheid en uw autonomie, zonder enige druk of buitensporige inmenging, naaar met de grootst mogelijke inspraak, inzicht en toezicht van uwen twege. Eddie Monsieur Schepen van Sport, Jeugd en Vrijetijd Schepen Gaston Van den Eede G. VAN DEN EEDE Schepen van Financiën wenst aan alle inwoners van Aalst voorspoed, geluk en goede gezondheid voor het nieuwe jaar. (Drie voorwaarden om met blij gemoed en zonder morren uw belastingsbiljetten te betalen en aldus bij te dragen in de kosten van de stadshuishou ding. Setsepem Marcel De Bisschop Met deze wens ik aan alle muggenzifters, zin voor grootheid aan alle azijnpissers, een lagere zuurgraad in hun urine aan alle dikkenekken, een verstandiger kop, aan alle bestweters, begrip voor de relativiteit der zaken, aan alle judassen, meer mensenliefde, aan alle schijvelaars, minder zin voor sensatie, aan alle fanatiekers, begrip voor de opinie van anderen, aan alle politiekers, ontvankelijkheid voor goede intenties. aan alle humanisten, meer kristenheid, aan alle kristenen, meer humanisme, aan de ouderen een jeugdig hart. aan de jongeren, respekt voor de ouderen en ten laatste aan de gemotoriseerdende gift van recht op de weg aan alle niet-gemotoriseerden. Aalst, 1 januari 1980 Marcel De Bisschop

De Voorpost | 1980 | | pagina 4