met Hexachord Kerstkoncert ooi/t(§« SMS* SCHEPEN DE NEVE VERDEDIGT DE BOUW VAN NIEUWE C EN A KERSTFEEST TE MOORSEL OVERDEKKING BASKETTERREIN UIT HET SLOP OOK EREMBODEGEM KRIJGT NIEUWE STRAATNAMEN! DOELPUNTEN - FESTIVAL De Voorpost - 4.1.1980 -5 Sommige mensen moeten met hun tijd toveren om te realiseren wat ze dromen. Ik vermoed dat de zes jonge mensen die het ensemble «Hexachord» vormen, studeren - en studeren vergt tijd. Ik weet dat een aantal van hen voorliefde hebben vooor een bepaald instrument en dat instrument - wellicht door hard werk - stilaan weten te beheersen (ik denk aan de sopranino van Ludwig Van Gijsegem, de dwarsfluit van Lieven Deroo, het slagwerk van Philip Souvagie). Sinds gisteren, vrijdag 28 december, besef ik en ik ben een tikkeltje jaloers dat een van mijn illusies daar voor het altaar van de H. Hartkerk werkelijkheid was geworden (maar helaas zonder mij). Ter inlichting: buiten de drie genoemde mensen bestaat «Hexachord» nog uit Bruno Van der Vorst, Steven Daelman en Jo De Koninck. Tussen haakjes, mensen die op die leeftijd dat soort muziek brengen en van dat niveau moeten liefst niet anoniem blijven, er zijn al te veel zeepbellenblazers en goochelaars met mooie frazen die in de kijker lopen. De bloemenschikking in het interieur van de kerk, de technische kant van de avond (kledij opstelling, geruisloos optreden en verdwijnen), de korte toelichting bij elk geprogrammeerd nummer en de keuze van de muziek (geen enkele toegeving aan gemak zucht —ik zou zeggen, integendeel, geen loeren op sukses) vorm den evenveel factoren die borg stonden voor een mooi concert. Er was een massa volk, waaronder een grote groep uit Machelen-aan- de-Leie, de vroegere heimat van pastoor Hears. Er kwam sfeer door het voorlezen van het herderesverhaal rond Kerstmis en door de verstilde aanhef van het introitus «Puer natus est» dat ik graag wat meer gebonden had ge hoord, wat meer voldra gen. Maar ik zit met mijn gedachten bij de «Schola Gregoriana» en de verge lijking gaat niet op om dat de stemmen onder Roger Deruwe rijper zijn. Volgde toen het moei lijkste deel van het pro gramma, moeilijk voor de leden van «Hexa chord» wegens de hoge technische en muzikale eisen, moeilijk ook voor de toehoorders omdat de muziek van o.m. Byrd, Desprez en Schütz sterk geconcentreerd moet worden beluisterd en initiatie vereist. Voor mij waren het Kyrie en het Gloria uit Byrds drie stemmige mis en Schütz «Freuet euch des Her ren» grandioze hoogte punten. Maar eerst dit: reeds van bij de inzet van De Montes vijfstemmig motet «Dixit Tobias» dat getuigt van diepe ernst en grote wijding, sprin gen de kwaliteiten van «Hexachord» in het oor: de stemmen zingen soe pel en gemakkelijk, de samenklank is evenwich tig uitgebalanceerd en homogeen, de toon is zuiver, de frasering is De groep Hexachord gaf in de H. Hartkerk een schitterend kerstkohsert weg. (Rik) goed. Eén kleine op merking het koloriet was dat van de lente, zat vol pastelkleuren, het bloeide niet open tot warmer contrast, een detail dat me ook opviel in een zekere terughou dendheid in het «Praeter rerum seriem», een zes stemmig (lees goed: zes!) motet van Josquin Deprez, een man van wie Luther zei«Anderen moeten doen wat de noten willen maar Jos quin laat de noten doen wat hij wil.» Er is boven dien van Josquin gewe- Op de maandelijkse perskonferentie, die na elke gemeenteraad gehouden wordt, toonde Schepen van Openbare Werken Jan De Neve aan de aanwezi ge journalisten de plannen voor de bouw van het nieuwe C en A warenhuis in de Nieuwstraat. Hierbij herhaalde hij zowat letterlijk wat wij reeds maanden geleden in dit weekblad uiteengezet hadden, en bevestigde de Schepen van Openbare Werken nog maals dat de firma een bouwvergunning in handen had. De aanvang der bouwwerken wordt trouwens voorzien voor de komende lente. Volgens de Schepen wa- huis Moyersoen. Deze ren er alleszins vier plus- tuin wordt aldus een zo- punten aan het nieuwe ne van openbaar groen grootwarenhuis. Na ja- tussen de Ridderstraat en renlange onderhandelin- De Keyzerstraat. i gen had het stadsbestuur Een tweede pluspunt is immers bekomen dat zij de verhoging van de han- eigenares werd van de delsattraktie van de I grote tuin van het Heren- Nieuwstraat die trou wens in 1980 verkeers arm zal gemaakt worden, en waarvoor reeds een subsidiëring van 65% be komen werd. Ook het wo nen wordt in het stads centrum opnieuw bevor derd. Boven de C en A winkelruimte komen im mers vijf appartementen, terwijl ook in de Keyzer straat nieuwbouw voor zien is. De totale valorisa tie van dit smal straatje werd trouwens door de Schepen als het vierde pluspunt voorzien. Aan de zijde van het C en A komplex worden immers een aantal woningen ge- Te Roorsel had zaterdag het VI kerstfeest voor kinderen plaats. i\aast lekkere koeken e»i koffie kregen de kinderen van de Y IJ-Ie den elk vat speelgoed. Het werd een gezellige namiddag waar spel «»n pret voortdurend in de lucht hingen. (Keert) saneerd, terwijl ook dit straatje later verkeersarm gemaakt wordt. Wat het C en A komplex zelf betreft was de heer De Neve van mening dat er geen schaalbreuk uit voortvloeide noch in de breedte noch in de hoog te. Het wordt alleszins geen tweede Bon Marché en dit bleek duidelijk uit de tentoongestelde plan nen. Op het gelijkvloers van het warenhuis ko men meerdere kleinere etalages. Op de eerste verdieping worden dan de bureau's ingericht van de C en A zelf, terwijl de bovenbouw van het wa renhuis die voorzien wordt als woongelegen heid, een dalende lijn heeft komende van het naastgelegen bankge bouw tot aan de hoek van de Keyzerstraat. Volgens de heer De Neve was het huis Moyersoen op zich zelf reeds een schaal breuk in de vroegere Nieuwstraat, gezien dit huis verschillende kleine re percelen ingenomen had. Ook de verschillen de materialen die voor de buitengevel zullen ge bruikt worden (deels be pleisterd, deels baksteen) zullen de horizontale lijn zeker breken. Het geheel, waaronder ook de muur van de C en A in het Keyzerstraatje, krijgt al dus een speelse opvat ting. Vermelden wij tot slot dat de bekende kledingszaak ook een ondergrondse parking voor 16 wagens zal aanleggen, terwijl in gevolge een erfdienst baarheid, de stad Aalst de mogelijkheid krijgt om de ingang van deze gara ges later eventueel te ge bruiken, zo zij zelf zou overgaan tot de aanleg van ondergrondse gara ges onder de tuin van het Huis Moyersoen. Niet alleen voor het Key zerstraatje maar ook voor de Ridderstraat, waar de eigendom nr. 44 ge- meenschapsbezit werd, heeft het stadsbestuur re novatieplannen. Zo zou de ingang naar de tuin op de lijn van de eerste ver dieping overdekt worden zodat ook daar de schaal breuk weggewerkt wordt. Tegen de achtergevel van het C en A gebouw zouden dan eventueel -ook enkele kleinschalige woningen gebouwd worden. Stilaan moet het geheel dan uitgroeien tot een soort van modern be gijnhof. VEHE ten dat hij slechts com poneerde wanneer hij er zin in had en niet in opdracht (net als Beet hoven later). Zijn stre ven? Welluidendheid via doorimitatie (waardoor alle stemmen gelijk waardig zijn) en het voortschrijden van de stemmen in akkoorden waardoor een illusie van homofonie ontstaat. Naarmate het werk vorderde groeide de in terpretatie in expressie en reliëf maar het was vooral in de verstilde momenten dat de zorg vuldig afgewogen sa menklank van «Hexa chord» zich optilde tot een zeer hoog niveau. En de hoogtepunten? William Byrd was de veelzijdigste Engelse componist van zijn tijd. Terwijl Morley bv madrigalen schreef en Dowmand een duidelijke voorkeur had voor luit- liederen, schreef Byrd orkestwerken, profane en religieuze koor muziek. Het Kyrie uit zijn mis voor drie stemmen is een deemoedig smeekgebed, streng van struktuur, ge wijd van karakter, ge voelig van vertolking. Het Gloria wordt rijk geschakeerd voorgedra gen met zacht reliëf (miserere nobis!) en mild uitdeinen. Heinrich Schütz werd opgevoed in de concerte rende stijl van de Vene- tianen (Gabrieli) van wie hij de basso continuo praktijk naar het noorden bracht. Toch was hij noorderling genoeg om polyfonisch te blijven denken. In zijn matische werken streefde hij er naar het gezongen woord te laten dienen door de muziek. We staan bij de overgang van renais sance naar barok: het palet van de toondichter is kleurrijker geworden. Zo wordt de interpretatie van zijn «Freuet euch des Herren, ihr Gerechten» een zee van klankrijk dom. De inzet plaatst ons «in medias res», de doorwerking is zeer melodieus, de nuances zijn verfijnd, de haakno- ten klinken zuiver, de snelle passages (ik denk aan het «Saitenspiel mit Schalie») blijven door zichtig en klaar omlijnd, het Alleluja mocht wat triomfantelijker. En de instrumentale in termezzi? Koen Bultynck speelde technisch gaaf de sarabande uit Bachs tweede partita voor viool. We waren helaas niet in de stilte van het paleis te Cöthen maar in de razende drukte van een twintig-eeuwse stad. Door zijn leeftijd ontbrak het de solist nog aan zwierigheid en kracht maar de aartsmoeilijke tweestemmige melodie klonk zuiver en hij wist de spanning vol te hou den. Hilde Jacob kreeg het in Corelliè sonate in e. moeilijker. Begeleid door Christiaen De Raes (basso continuo) en Joachim Meertens (cello) tekende ze vaak nerveuze trillers in het large, te hoekige lijnen in de allemande. De snelle gigue was niet toon- zuiver maar van de sara bande ging viriele kracht uit en sonoriteit. Over het tweede deel van het concert dat volledig aan kerstliederen was gewijd, kan ik kort zijn. «Hexachord» trok door een sterk gevarieerde maar verantwoorde keuze diverse registers open. Er was het verfijn de echo-effect in «Josef, lieber Jozef mein». Er was het markeren van het riteme in de negro spirituals. Er was de speelsheid in «Patapan» en «Mary had a baby» waarin duidelijk werd on derstreept hoe goed de rol van vertellen en bege leiding (uitdeinen - ge roezemoes) tegen me kaar werden afgewogen. Er was het rijke contra punt in het «Lieb Nachti- Toch maar triestig als men naar de zitdag van de schepen van financiën gaat om zich te beklagen over de magere betoelagingen van Herdersemse verenigingen en de schepen in kwestie maar niet opdagen op de aangekondig de zitdag in het dienstcentrum. Boze tongen beweerden dat het betwiste hondenasiel naar het Herdersems Denderland zou worden overgebracht. Naar men ons echter verklaarde strookt zulks niet met de realiteit. Op maandag 14 januari in «'t Land van Riem» Grote Markt 4, spreken Henri Van Soest en Hubert Moriau over de «kadastale perekwatie», een heet hangijzer. Wat te doen indien het nieuw kadastraal inkomen te hoog is? Er wordt tevens gehandeld over «het recht van voorkoop» waarbij de Staat uw grond of huis kan kopen zonder te betalen! Alle eigenaars zijn er welkom Een uitgebreide brochure over de kadastrale perekwatie is er verkrijgbaar. gall, wach auf». Eén schaduwzijde: de bewerkingen van «Ades- te fideles» en «Susa Nina» zaten in de buurt van de toch wel karak teristieke spiritual-sfeer. Wat (voor mij) volks moet klinken, eenvoudig en naiëf, was hier ge kunsteld geworden. «Stille Nacht» echter en «Go, tell it on the mountains» maakten een sublieme slotindruk. Was ik nog jong en had ik een wat beter gevorm de stem, ik zou me bij «Hexachord» aansluiten. Het moet een lust zijn samen te kunnen werken aan dit programma, het moet een plezier zijn dit niveau te bereiken en een vreugde de geestdrift te doen overslaan op de toehoorders. Maar laat «Hexachord» zichzelf blijven en laten ze niet zwerven in de buurt van de «kingê singers». Zo als ze zijn, zijn ze enig. Net zoals dit concert enig was en onverge telijk. W.D.B. Op de jongste gemeenteraad kondigde een fiere schepen De Wolf aan dat de moeilijkheden met de overdekking van het basketterrein te Mere uit het slop zijn. Er is een overeenkomst met de kuratoren bereikt, zodat er binnenkort een nieuwe aanbeste ding kan uitgeschreven worden. Dat betekent nu nog niet dat basket Erpe-Mere nog voor het seizoeneinde naar hun vertrouwde dorp terugkeren. Twee weken geleden be schreven wij in onze krant hoe penibel de basketbal- ploeg van Mere er voor staat. De enige sportvereni ging die zich de naam Erpe- Mere heeft ^aangetrokken na de fusievorming (daarvoor heette <le groep Euroman), blijkt dan- toch niet veel ge luk te hebben met de fusie. Naar verluidt kon de basket rekenen op de diskrete sym- patie van burgemeester Den Herder Dankzij zijn toedoen is er een terrein op gemeen telijke grond aangelegd. Maar zijn invloed en door zetting konden de destijdse muren niet doorbreken om er een overdekte zaal op te trekken. Op de jongste ge meenteraadszitting heeft hij nogmaals zijn zorg voor de kwestie uitgedrukt. Voor hem gaat het hier niet zozeer om een basketterrein maar om een «sportzaal-voor-alle- man». Hij vroeg aan schepen De Wolf wat er nu zal gebeuren en of een oplossing voor de stilliggende werken in zicht is, ofwel de inspanningen om uit het slop te geraken ook stilliggen. Raadslid Frans Den Herder voegde eraan toe dat de kerkfabriek niet zo'n hoge som verwacht voor de onteigening van het voetbalterrein van FC Mere en dat de gemeente mis schien beter de overtollige kosten zou besteden aan de inrichting van de sportzaal. GEREGELD daar dat er eerlang een nieu we aanbesteding kan uitge schreven worden, aldus schepen De Wolf. Misschien is dit een hoopvol bericht voor de spelers die volgende zondag voor het eerst te Herzele een thuis- match zullen spelen. W.H. De straat vertrekkend aan de Ronsevaalstraat en eindigend op het ontworpen speelplein, zal voortaan «Ronsevaalbaan» heten. De straat gaande van de Schoolstraat naar de Ronsevaalbaan, wordt de «Ronsevaaldreef» ge heten, en deze gaande van de Ronsevaaldreef naar het ontworpen speelplein wordt de «Ron- sevaalweg». A.V.H. Schepen De Wolf verheugde zich om deze vraag. Hij was gelukkig, aldus zijn ant woord, te kunnen meedelen dat er sinds kort een over eenkomst met de kuratoren is afgesloten. De overeen komst valt zelfs gunstig uit voor onze gemeente. Van- F.C. Endoka skoorde zaterdagnamiddag maar liefst... 20 doelpunten op Y.K. Royal Sport, dat gehandikapt was door een ge kwetste keeper. Rinnenmans skoort hier het 19e doelpunt. Let op de bar slechte toestand van het Zandberg-terrein. (Geert)

De Voorpost | 1980 | | pagina 5