OPPOSITIE VERSCHERPTE STILAAN ^HAAR STANDPUNTEN f Raadszittingen in 1979 toegeven tes» n Ji "X. Cül De Voorpost - 4.1.1980 - 9 Het is niet gemakkelijk om de gemeenteraadszittingen van een gans jaar in één verslag samen te bundelen. De meest diverse onderwerpen (van vlaggen tot verhaalbelastingen) komen er immers ter sprake, terwijl de meningsverschillen en konfrontaties tussen meerderheid en minderheid niet steeds in enkele woorden weer te geven zijn. Toch loopt als één leidraad door alle raadszittingen het feit dat de oppositie traag maar zeker haar standpunten inzake het stadsbeleid verscherpte. Vooral z'i op het fiananciële vlak haalde zij haar slag thuis. Daar waar de kritiek van de CVP in het begin van 1979 nog lachend afgewimpeld werd door de meerderheid, bleek zij achteraf door de andere partijen gevolgd te worden. Eén ding stond immers vast: de stad Aalst moet bezuinigen. Huisvuilzakken noodweer De gemeenteraad van ja nuari was gekenjnarkt door twee opvallende in terpellaties van de toen malige BSP-fraktieleider Bert Van Hoorick. Door de rake vragen, die hij stelde over het tijdig en doelmatig bestrijden van de gevolgen van de sneeuwval en het vries weer, en deze over de invoering van de papie ren huisvuilzakken maai de hij in feite het gras van oner de voeten van de oppositie. Maar ook an dere meerderheidsleden waren op dat ogenblik zeer aktief. Zo was er het voorstel van raadslid Caudron tot het oprich ten van twee speciale kin deropvangdiensten in X het stedelijk ziekenhuis, terwijl Gracienne Van Nieuwenborgh van haar kant vragen stelde over het jaar van het kind en over de brand in de Aka- iek demie voor Schone jrli Kunsten. leii Bij-de bespreking van de ag( agenda zelf bleek toen o reeds dat de CVP stilaan ge, haar oppositietaak be- jbj greep. Zo werd bij de ta(j aankoop van wagens lQ reeds gewezen op het h prioritair zijn van een be- .hoeftenplan, en zal de tussenkomst van raadslid Paul Stockman over het beplantingsdossier van de Aalsterse kerkhoven steeds in het geheugen van de aanwezigen be waard blijven. Senator en Europees parlementslid flauritz Cop- pi eters gaf een prachtige causerie op de ver keersvrije Grote Markt ter gelegenheid van II juli. Archief >Si 1 t erd P' rki bre Sodiga en Iviegon In februari was het BSP- raadslid Gracienne Van Nieuwenborgh, die een aantal pertinente vragen stelde over de hulp aan de sociale dienst voor de gastarbeiders, dit naar aanleiding van de inl'toekenning van de per- ^sprijs aan de heer Valère mJ Fouquaert. Haar tussen- nhi komst bracht niet zoveel inf| resultaten op, want on dertussen beleefde deze j agekende sociale dienst ave een stille dood. ndtDe aansluiting van de n istad Aalst bij de nieuwe ijinterkommunale Vereni- i vging voor investeringen kwiin de Elektriciteits- en ie vGasdistributie voor Oost- 3M'Vlaanderen zorgde voor orrrheel wat heibel. Hierbij irikonden alle partijen nog- n (maals hun standpunten inzake energievoorzie ning aan bod laten bren- en|9en' men'n9en Hepen hierbij nog wel eens uit- e een, en slechts de toe komst kan uitwijzen of de aansluiting een dergelij- 3°1ke positieve (financiële) ^beslissing was als het provinciebestuur voor schotelde. Ook de her- aanleg van het stations plein dat één, grote auto busparking zou worden, lokte heel wat reakties uit van oppositiezijde. Bij monde van raadslid Bo- gaert besloot toen de CVP-fraktie zich voor de eerste maal te onthouden- bij alle voorgestelde le ningen. Later zou blijken dat deze partij nog verder zou gaan en zelfs zou tegenstemmen. Verhaalbelastingen en Slachthuis Einde maart kende de ge meenteraad een uitzon derlijk woelig verloop. Er stonden niet alleen twee belangrijke punten op de agenda, maar ongetwij feld zal ook de talrijke publieke aanwezigheid (wat eerder een zeld zaamheid is) hiervoor ge zorgd hebben. Wat het slachthuis betrof, werd van de meerderheid be komen dat de sluiting op 30 juni 1979 nog eens onder de loep zou geno men worden. Eind april zou een definitieve be slissing moeten getroffen worden. Achteraf be schouwd blijken de plei dooien voor of tegen de sluiting niet zoveel nut gehad te hebben, vermits het slachthuis ondertus sen in concessie gegeven werd, en de resultaten hiervan meer dan positief kunnen genoemd worden. De diskussie werd zo he vig dat schepen van Openbare Werken Jan De Neve ostentatief de zit ting verliet. Vooraf had hij, voor de eerste maal in de geschiedenis, een persnota betreffende zijn departement overge maakt. Het nut ervan kan niet ontkend worden en de inhoud ervan kunt u elke maand lezen in de rubriek Telex-Openbare Werken. Zowat als een rode draad door alle gemeente direktie van de vrije school, waarin deze ver der afzag van het stede lijk leerlingenvervoer. Voor het overige verliep de zitting in een echte lentesfeer, ondanks het feit dat tie heer De Pauw tussenkwam bij een le ning van 15 miljoen voor het kultureel centrum. Ook de standplaats voor woonwagenbewoners en de aankoop van vracht wagens voor de reini gingsdienst zorgde voor enige diskussie. De ver gadering werd besloten door twee interpellaties, één van raadslid Caudron over de afscherming van de Denderoevers, en van raadslid De Turck over de stand van zaken in het Dossier Rechtshulp. Zoals bekend kwam dit dossier ook later op het jaar nog ter sprake. Geen informatie meer aan de pers Opvallend was dat er in de maand mei twee ge meenteraadszittingen ge houden werden, de eer ste op 9 mei, de tweede op 30 mei 1979. Hierbij werden een aantal antwoorden gegeven op vragen, die vroeger aan bod kwamen. De meer derheid wenste ander zijds geen informatie meer te geven aan de pers, en beslist werd het slachthuis in concessie te geven. De rest van de agenda werd in een draf tempo afgehandeld. Stadspersoneel en Fi nanciën De hoofdpunten van de gemeenteraad van einde mei waren ontegenspre kelijk de financiën en het langste zitting. Het kon ook moeilijk anders, met een zeer zware agenda, 11 interpellaties en een nooit eerder meege maakt voorstel van raadslid Van der Beken (VU) tot wijziging van een aantal straatnamen. Tot slot liep zijn voorstel op niets uit, maar het zorgde wel voor de nodige publi citeit tot zelfs in de natio nale pers. Het ging er heel wat se- rieuser aan toe toen de stadsrekening werd be sproken. Voor de inter pellaties zelf, zal het mis schien volstaan ze even in herinnering te brengen om het geheugen weer op te frissen. Zo waren er twee vragen van raadslid van der Beken over ener zijds het onderzoek be treffende long- en hart- aandoeningen, dat uitge- Gedaan met geven en VMksunie d°n *RIk)*" »P 10e fee,! van de minderealie- brengen aan het kultureel centrum. Raymond Uyt- tersprot kreeg het aan de stok met schepen De Ne ve over verklaringen die deze laatste al dan niet aflegde, terwijl Ghis Wil- lems vragen stelde over de centralisatie van de diensten op het stadhuis. Ook mevrouw Chris Borms kreeg nog even de gelegenheid om terug te komen op het probleem van de Peutertuin 't Klap- roosje aan de Oude Gent- baan. Hulp in Nood, bloedge vers en vlaggen Naarmate het jaareinde naderde, en meteen de bespreking van de begro ting, raakte de oppositie steeds meer op dreef. Ty pisch voorbeeld hiervan was de zitting van eind november toen niet al- leen de benoemingen in Burgemeester den kende een dergelijk een nieywe interkommu- Is. Hier komt het O.C.M.W. ziekenhuis. Men is reeds druk bezig de funderingen aan het gieten. (Geert) vallend hoe er een totaal brandstof voor mensen andere sfeer heerst wan- in nood op te richten. Zel- D'Haeseleer de vergade- voorstel van de oppositie ring niet voorzit. zo vlug sukses, niet in het De massa leningen zorg- minst omdat blijkbaar de ditmaal voor de nodi- dereen akkoord was. ge diskussies, maar toch werd vlot overgegaan tot de eigenlijke interpella ties van de minderheid. De eerste tussenkomst van de heer Willems han delde over de keuze van Gent als hoofdstad van Opnieuw financiën Opnieuw vormden de fi nanciën zowat de hoofd- brok van de zitting-van nale kritisch onderzocht werden, maar ook inter essante voorstellen bij monde van de raadsle den De Pauw en Uytter- sprot tot nooit geziene diskussies leidden. Om nog ongekende redenen werden deze voorstellen eind oktober. De opposi- door de meerderheid van de hand gewezen, maar niettemin bleef men met de indruk dat de CVP in de roos geschoten had. Op het ogenblik dat wij dit artikel schreven was de stadsbegroting 1980 nog niet besproken, maar 'Vel als het stadhuiseen glazen huis. \rchlef Bolletjes zwart maken Archief raadszittingen loopt het probleem van de verhaal belastingen. Op de zitting van einde maart bereikte de diskussie hieromtrent een hoogtepunt, door enerzijds de standpunten van de oppositieleden Uyttersprot en Willems en anderzijds het stand punt van het stadsbe stuur bij monde van Bur gemeester D'Haeseleer en Schepen Van den Ee- de. Een overeenkomst over een gemeenschap pelijke houding, die later op het jaar wel mogelijk bleek, was op deze raads zitting nog utopisch. Wel werd toen overeengeko men een stedelijke kom missie op te richten, die zich nader met het pro bleem van de verhaalbe lastingen zou bezig houden. Kinderen van Meldert In de zitting van eind april was het raadslid Lambert Van de Sijpe, (CVP) die de hoofdvogel afschoot met zijn interpellatie over het leerlingenvervoer te Meldert. Deze interpella tie werd bij hoogdrin gendheid behandeld, en sindsdien is het zowat traditie geworden dat de Aalsterse gemeenteraad talrijke punten bespreekt vooraleer men aan de ei genlijke agenda begint. In feite liep de tussen komst van het oppositie lid op een sisser uit, want schepen van Onderwijs Herman Roels (VU) bezat een brief van de school- naar keuze tijdens de Europese verkiezingen. personeelsbeleid. Wat het eerste betreft is het belangrijk eraan te herin neren dat de CVP-opposi- tie, bij monde van raads lid Bogaert, weigerde nog langer de leningen goed te keuren. Ander zijds werd wel door ie dereen vol" lof gesproken over de winst van de ste delijke waterdienst. Hoofdtenoren bij de in terpellaties waren dit maal de heren Jan Van der Veken en Raymond Uyttersprot. De eerste stelde voor een straat te noemen naar de pas overleden Louis Paul Boon, en vroeg maatre gelen om de verkeershin- der te vermijden bij her stellingswerken aan de St. Annabrug. Gelukkig werden deze werken trouwens later op het jaar uitgesteld. Kollega Uyt tersprot was weer sub liem toen hij vragen stel de nopens het toekennen van een aantal sociale even aktueel. tie was trouwens, zoals steeds, duidelijk in vorm. het vlaamse gewest. Het- Nieuw in deze zitting was zelfde raadslid zorgde wel het feit dat de CVP voor enige verrassing zich verzette tegen een door zijn informatie over motie ingediend door het de urbanisatiebelastin- stadsbestuur zelf over de gen, die de verhaalbela- bloementeelt, en dat de- stingen zou kunnen ver- ze partij zelfs niet langer hierover zult U wel vol- vangen. De heer De Turck meer bereid bleef om ook doende kunnen lezen in had minder sukses met de punten, die betrekking zijn voorstel tot het publi- hadden op openbare ceren van mandaten en werken goed te keuren, ambten van alle gemeen- Na de leningen zelf, viel teraadsleden. Zoals men dus in feite ook al de steld werd maar nooit steeds kreeg op deze zit- bestekken aan. De begro- hernomen, en anderzijds ting ook de vrouw het tingswijzigingen waren laatste woord, vermits dan weer een ideale gele raadslid Chris Borms bij genheid voor de opposi- hoogdringendheid vra- tie om het financieel be- gen mocht stellen over leid van de stad boden de centrale verwarming van hun kant de gelegen- op het stadhuis, en over heid om de lof te zwaaien een paviljoen aan de Ou- over de financiële evolu- de Gentbaan. Door een tie van deze diensten (zo- bepaalde uitspraak kwam wel het slachthuis als de dit weekblad. Besluit Ondanks alles zijn wij de over de geluidshinder van de vliegmeeting. Raadslid Bogaert inter pelleerde over de opgra vingen op het stedelijk kerkhof. Zijn partijgenoot Ghis Willems stelde vra gen over het kosteloos vervoer van kampeerma- teriaal, over de bijeenroe- Schepen De Neve later waterdienst). wel even in moeilijk- De eigenlijke interpella- heden. ties kwamen ditmaal op ping van de adviesraad voor vreemdelingen, over het afleveren van een brochure aan toe komstige trouwers, en over het toekennen van persoonsnamen aan stra ten. JDe heer Vanderbiest vroeg uitleg naar het be leid ten gunste van Vlaamse circussen, en de heer Remy Van Vaeren- bergh stelde een vraag naar de herziening van de toelagen aan de sport- klubs. Na een dergelijke zware agenda kon het niet an ders dan dat men de pers een beetje rust gunde. Niet voor lang echter, mening toegedaan dat de gemeenteraad steeds een boeiend spektakel blijft. Dit jaar bewees de oppositie alleszins dat zij haar taak degelijk aan kan. Dit is zonder twijfel te danken aan enkele van haar tenoren zoals frak- tieleider Ghis Willems, de heren Uyttersprot - Bo gaert - De Pauw - Van de Sijpe - De Turck en Me vrouw Ghris Lievens - Borms. De leidraad doorheen het Komen en de Voer De Volksuniefraktie zorgt Jan Van der"Veken tot het het tweede plan. Zo was ganse jaar 1979 was on er de vraag van BSP-er getwijfeld de financiële met een regelmaat van beveiligen van de Park een klok voor enige dei- dreef, ning in de Aalsterse ge- De andere tussenkom- meenteraad. Op de ver- sten kwamen allen van gadering van eind sep- oppositiezijde. Zo was er tember was het een mo- de vraag van raadslid tie van fraktieleider Jan Borms tot het inrichten Caudron, die voor het no- van een wooninformatie- dige rumoer zorgde. De dienst, deze van haar par- ingediende motie van tijgenoot Etienne Bogaert Komen en de Voer zorg- over het verbod van kar de zelfs voor twee schor- navalgroepen om op de singen, maar dergelijke jaarmarkt te staan. De toestand van de stad, die er niet alleen toe leidde dat de oppositie traag maar zeker haar stand punt verstrakte, maar die er ook voor zorgde dat haar standpunten stilaan door de andere partijen werden overgenomen. «Besparen» moet onge twijfeld het ordewoord bij uitstek worden in 1980. Of dit ook het geval zal zijn, zullen wij pas vol- Ook de manier waarop want op 29 augustus was worden. De bespreking onderbrekingen van de heer De Turck stelde voor gend jaar weten raadszittingen zijn dit jaar een kunstwerk aan te VEHE schering en inslag ge- dit oppositielid interpel leerde over de examens, iedereen opnieuw paraat. De eigenlijke agenda was die in het stadhuis plaats- zwaarder dan ooit. Niet grepen, getuigde van een uitstekende dossierken nis.. De motie, die raads lid Jan Caudron in het begin van de vergadering fer goedkeuring voorge legd had, zorgde voor raadszitting toch vlot. minder dan 132 punten dienden behandeld worden. Weinig hoogtepunten Ondanks alles verliep enige politiek deining. 11 interpellaties Voor deze gang van za ken zorgde ongetwijfeld Schepen van Openbare De raadszitting van eind Werken Jan De Neve, die juni brak ongetwijfeld het de Burgermeester ver- trieste rekord van de ving. Het is trouwens op- van de OCMW-begroting stelde de tenoren in de raad wel in de mogelijk heid om vol lof over deze openbare instelling te spreken. Het aantal inter pellaties was ditmaal be perkt tot twee. Enerzijds was er raadslid Oscar Re- dant (PVV) die vroeg naar de stand van zaken bij de aanleg van een fietspad op de Leirekesroute, en stelde zijn kollega Willy De Turck voor om een prijzenbureau voor Feest op Ter Kluizen, een vliegfeest. (.Archief)

De Voorpost | 1980 | | pagina 9