LAVVI EBBEL: AALSTERSE NEW WAVE HOOP a ST.-ANTONIUSVIERING TE HERDERSEM ST.-ANTONIUSVIERING TE ESSENE De St.-Antoniusviering te Herdersem belooft! Buiten de traditionele festiviteiten en esbattemen ten komt hopelijk, als de weermaker Herdersem dit laar beter gezind is dan in '79, het St.-Antoniusspel naar een scenario van Robert Van der Stockt aan bod. Een veelbelovend initiatief met tal van mogelij kheden. Met daarbij de gestage heropgang van de 5„Moorselse Mis» kan deze jaarlijkse viering uitgroei en tot een topgebeurtenis van belang. andbouw en veeteelt de verering van St.-Elooi en okerdersem was vroeger een die van St.-Antonius-Abt. af-arakteristiek dorp van land- St.-Elooi, de bisschop-smid iouw en veeteelt. Daarmee en «paardenheilige» en de nidjaan dan uiteraard gepaard vroegere «paardenomme- pla dei b ne gang» waarmee verleden jaar weer werd aangeknoopt verwijzen naar de landbouw. Antonius naar de veeteelt, inzonderheid naar de varkens. Niet louter folkloristische ge bruiken zijn het tevens ele menten met etnologische ondergrond. Deze soort ge bruiken dateren inderdaad uit de periode van de Romei nen met hun typische kultus- riten. Alleszins schijnt vast te staan dat Herdersem vroe ger hét landbouwcentrum van de streek was. Gilde van St.-Antonius Deze gilde, konfrerie ofte broederschap werd opge richt in 1663 onder de baron nen Gaspar en Lodewijk de Valdèz. Het oudste «gilde- boek» vermeldt haar eerste leden. Het berust in het ar chief in de pastorie. In de statuten worden de voor waarden opgesomd om als lid te kunnen worden opge nomen. Ook de eraan ver bonden voordelen. De bisschop van Gent be krachtigde deze statuten en beklemtoonde dat St.-Anto nius werd aangeroepen te gen alle besmettelijke ziek ten en brandende plagen, zo bij mens als dier. Een van deze ziekten was de pest, in de. volksmond «de zwarte dood» genoemd of het «St.- Antoniusvuur». De Viering in de kerk Alhoewel de H. Antonius als volksheilige het hele jaar door wordt vereerd met reli kwie en prentjes is het rond zijn feestdag dat zijn beeld door de Gilde wordt uitge steld en versierd. In de Hoogmis op de zondag van de viering gaan de gilde- t di— dstie kogel is door de kerk. Het St.-Antoniusbeeld staat ben adat de St.-Antoniusviering, te Essene zoals elders da% vorige decennia eerder op een laag pitje teerde, amen de kerkzangers de draad weer op. Een eerste -Sering om er nieuw leven in te blazen gebeurde in ït )69 doch de grote doorbraak zou plaatshebben in inte)7i waarbij handelaars, landbouwers en welstel- niuinden hun offergaven naar de kerk brachten die dan uit; doofet Meiderts zangkoor, ra- tracht zal nu worden fond- Ojo Brabant en de Vlaamse sen te verzamelen om voor- sn 0ilevisie lieten zich daarbij gevel en toren van de paro- ,iet onbetuigd en kunste- chiekerk in een nieuw kleed- 3esjars als Tuur De Rijbel, Bert je te steken door ze te laten ze9h Dries Van den Broeck en zandstralen. Een nieuw \ntcdlf Van Nijverseel deden objektief dus dat aktiveren vujjn artistieke duit in het van de verdere werkzaamhe- kekkje. den zal motiveren. Onder- Jebande 1974 werd dan over- tussen is de viering te Esse- pi rpgaar tot de stichting van ne uitgegroeid tot een waar c,ï «St.-Antoniusgilde» die streekgebeuren en werd ook •th ten doel stelde de nodi- steeds meer hooi op de vork 'vr'% fondsen te vinden om op genomen. sla%t dorpsplein een beeld Zangkoren uit Meldert, He- t.-Affcn St.-Antonius te kunnen kelgem en Opwijk waren te irkstaatsen. gast, kleinkunstgroepen als is jidertussen is dat alleszins «'t Kliekske» en «Jan Smed» r>). |teds gerealiseerdl brachten leven in de brou- knet&l gemeentebestuur zorg- werij, het hoornkwartet «Pro m! voor het voetstuk en de Arte" zor9de voor een 9eaP" Bilde» voor het een slordi- precieerd landelijk optreden n °b 100.000 fr. kostend St.- en bedevaarders trokken ll eehtoniusbeeld, een werk huistoe met santjes, bede- ik», an de kunstenaars Bert Van vaartvaantjes en herden- ansbeeck uit Kontich en kingskaarten. firn Van den Braak uit St.- De jeugd werd niet vergeten LJatelijne-Waver. Beeld dat want voor hen werd een jdert 1 december ter plaat- wedstrijd met gedichten jwerd opgesteld en nu met over St.-Antonius te Essene B Antoniusviering van zon- gehouden en de derde leef- #g 20 januari centraal in de tijd verlustigde zich reeds •langstelling komt. vaak 's maandags in de pa- ^^iarmede heeft de Gilde rochiezaal bij de «liekes van ^^uhter niet afgedaan. Ge- Neëkes» door het plaatselijk later door Rik De Bolle, Frans De Backer en Mare De Bisschop publiekelijk aan de meestbiedende werden verkocht. Restriktie hierbij alleszins, nog daterend van de Affligemse Abt Beda Regaus, dat «verkens koppen en andere offerghavene van iërste qualiteit sijn en in suyvere papieren gedaen en dat het streng verboden is deze in taveernen of bierhuysen verder te verkopen. Rustverstoorders zullen daarbij door gewaepende wachters verjaegd worden». koor. Ook zandkunstschilder Roger De Boeck uit Hekel- gem en de plaatselijke fanfa re «Pro Deo et Patria» ver leenden hun medewerking aan de vieringen waarover heemkundige René Mertens een keurige brochure schreef. De St.-Antoniusviering te Es sene, in sommige kringen eerder matig geapprecieerd, wil geen toegeven zijn aan de retro-mode maar wil wel de band met het verleden levendig houden. Sommigen willen wel het traditionele waarderen maar dan liefst buiten de eigen landsgrenzen. Te Essene slaan de mannen van Rik De Bolle, stuwende kracht van de viering, zelf de hand aan de ploeg. De devotie tot deze heilige gaat terug tot 1462, ruim vijf eeuwen geleden dus. «Het beneficie van St.-Antonius werd gefundeerd door de seer Edele Houffrouw Elisa beth van Heetvelde, dochter van de seer Edelen Heer Joannes van Heetvelde». En al kwam aan deze funda tie een einde, da viering zelf werd in ere gehouden en mag zich zelfs in een stijgen de bijval verheugen. Hierbij dan het programma voor 1980: ALOUDE FOLKLORISTISCHE ST.-ANTONIUSVIERING Zondag 20 januari 1980 van in de vroege morgen offeren der giften in de kerk 9 1/2 10 u: orgel recital door Johan Van Ingelgem 10u: plechtige hoogmis met offergang, homilie door Pastoor Jansen, uitreiken van santjes, muzikale opluis tering door het Opwijkse «Gaudeamus-Koor» o.l.v. Frans Van Ingelgem. na de hoogmis verkoop van offergaven naar aloude traditie met optreden van «De Spelemannen van 't Payottenland» 13 1/1 uBreughelmaal in de parochiezaal. Inschrijven bij M. De Bisschop, Padde- put, 15 noodzakelijk. gans de voormiddag, in de verwarmde tent, «boe- refret». L.H. de draad weer opgenomen en werd de mis weer door een Moorsels parochiepries ter opgedragen. Tijdens de mis zelf is er dan een aange paste homilie. Hierbij dan het zeer uitge breid en gevarieerd pro gramma voor elck wat wils! donderdag 17: St.-Antoniusmis te 19 u vrijdag 18: Optreden van «Cantate Do mino» in de kerk (organisa tie Davidsfonds) te 20 u. Ook te 20 u schaakavond «De Toren» - «De Pion». Avondmis te 18.30u. Folkloristische Uitbeelding van de St.-Antoniuslegende op de hoeve Oskar Buyl m.m.v. de Kon. Harmonie «Concordia et Docilitas». Belottersprijskamp in café St.-Antonius te 20u. - 1000 fr. vooruit. Dorpsbal in «De Kletser» te 21 u met orkest Gbrs. Mat- thijs. Pellepetatten met bakharing bij Paul Verhaegen, A. De Cockstraat 67. zondag 20: De Gilde had in de parochie kerk een kapel met altaar van Antonius-Abt. Buiten haar geestelijk doel hadden de jonge gildebroeders nog de taak op te treden als een soort burgerwacht, «wel ge wapend en goed geoefend om de parochie te bewaren en te beschermen tegen die ven en baanstropers». Ze waren ingedeeld in officie ren, vaandrig, standaarddra ger, bazuinblazers, tromme laars en nog andere muzi kanten. Uit deze Gilde ont stond dan in 1784 de plaat selijke Harmonie. De Gilde bestaat nog steeds en wordt geleid door de gil- demeesters Arthur Michiels, Jozef Van Hoorde en Emiel Lambrecht. Zondagmissen te 8 en te 10 u. Vogeltentoonstelling in 't Centrum Pensenkermis van kaatsklub «De Sportvrienden» in «'t Klubhuis», Kouterbaan van af 11 u. Pellepetatten met bakharing vanaf 12u. Zie hoger. FOLKLORISTISCHE STOET m.m.v. de Harmonie, St.-An tonius, de H. Gudula, Bloe- menfee en Prins Karnaval, de St.-Antoniusgilde, de Honderdman en het Stede lijk Feestkomitee. Kinderpensenworp te 16u (kinderen tot 12 jaar). Hoofd prijs: de «zilveren pens». Pensenworp voor volwasse nen te 16.45u met als hoofd prijs «de gouden pens». Doven van het St.-Antonius- vuur op de hoeve O. Buyl. maandag 21 «Moorselse Mis» te 10 u. Vogeltentoonstelling in 't Centrum. Pensenkermis te 11u. Zie hoger. Pellepetatten met bakha ring: te 11u, zie hoger. meesters in de kerk rond in uniform, met rode sjerp en steek en dit ten voordele van de kas van de konfrerie. Op maandag is er nu sedert verleden jaar weer de «Moorselse Mis», hoogte punt van de viering. Rond 1890 heerste immers te Moorsel de pest die veel mensen het leven kostte. De inwoners zochten hun toe vlucht tot de H. Antonius te Herdersem en de ziekte ver dween. Sinds kwamen de Moorselse parochianen met zangers en muziek naar Her dersem om er de Heilige te danken. Deze traditie zwakte in de loop der tijden wegens aller lei omstandigheden echter af maar verleden jaar werd u we toch toe zijn aan het begin van een nieuw raad,ar' 2e^3 een nieuw decenium, hebben we eens llJ3ruggeblikt op het voorbije jaar, om te zien wat voor 0 m ieuws in het Aalsters popgebeuren uit de bus is ntoiekomen. Het resultaat was een zekere tevreden- iltjaJaid' waarmee we de toekomst tegemoet gaan. Eén langan de redenen voor die tevredenheid is LAWI BBEL, een groep van eigen bodem, die het in de flleraieuwste strekkingen van de popmuziek be- roomiaald niet slecht doet. Integendeel. Daarom belden n. di,re bij Cas Vander Taelen eens aan om bij een goeie e' 3s koffie wat meer te vernemen over zijn formatie. :wen- ^gtjlet eerste dat bij Lavvi niet alles, want zo'n ingin-bbel (spreek uit: La vie goeie maand geleden ist nu st belle) opvalt is hun vervoegden Erik Mie- rvattétantal leden We zetten chiels (Antwerpen): sax e hie; op een rijtje: Cas en Jan Weuts (Lier): trom de0/1'ander Taelen (Aalst): pet definitief de groep. n°meang: Marc De Wit (Her- Over de naam van de ■-tand'ersem': 9'taar; Chris groep is al menigeen ge- bren/an Ransbeeck (Hekel- struikeld. Hij is me dui- dreigtrem); gitaar; Bea Van delijk afkomstig van het irdaadiansbeeck piano; Erik Franse «La vie est belle», teken.>e Wit: drums; Francis maar houdt hier enkel op werenJheys (Aalst): bass; Ria fonetisch gebied een ver- /erzir>-'an Ransbeeck: zang; band mee. Toch zijn er ren enjea De v/it: zang; Chris- nog steeds op sensatie steeds'0 ^'Haeger (Hekelgem): beluste personen die hier e boe-ang; en I°han Gust per se een filosofische kometAa's,': reserve voor gi- achtergrond in zoeken, gen d«3ar 0 ex White Light), zodat de groep in dat ver- wordt'oor de techniek zorgen band reeds meermaals taan e'4arc Hersens en Wim zowel positieve maar bra^'an Titelboom, beiden ook negatieve kritiek te td" ^rpe' is n°9 sakken kreeg. Zoals Cas lang* izz ov* aacchal aaiend® il in dB nog eens onderstreepte was in de Scope in Gent, is deze naam eerder toe- op een fuif samen met vallig gekozen omdat hij The Pigs en White Light, goed in de oren klinkt. Van toen af traden we De kern van Lavvi Ebbell regelmatiger op. Nu re- werd gevormd rond no- peteren we elke week op vember '77. Hun eerste een nieuw lied. optreden was op de Het genre dat Lawi Eb- punkfuif van het Fa- bell speelt is niet zo di- brieksken, samen met rekt te definieren. Ze zijn White Light, een andere het best gekend als New Aalsterse formatie die in- Wave groep. Zoals de tussen teloor ging. Een meeste van dat genre is volgend optreden was in hun bedoeling vooral al- de Feniks in Wetteren. ternatieve dansmuziek te Van toen af kwam ook brengen, en van hun op- Bea (piano) er bij. tredens een fuif te ma- Cas: Toen hadden we ken. Toch kan men hun nog een tweede zanger muziek eerder omschrij- Jaques De Pauw. In die ven als een engeling van tijd speelden we nog zui- verschillende popgen- vere punk, zoals die toen yes- met 6611 New Wave sterk naar voor kwam. 1 We hadden het wel moei lijk om die nieuwe mu ziekvorm erkenbaar te maken. Ook in het Fa- brieksken was dat het geval. En dit was eigen lijk niet om muzikale, inslag. Men vindt im mers invloeden terua van Blues Rock, Reggae, en noem maar op. Zelfs van Disco, wat ze immers zelf niet onder stoelen of banken steken. Cas: We vinden in alle aan hi 16.451 'i «P herwoll e zev(l Ie volki s. e advid «Alkud gen kd ;A ondr in bert »vvi Ebbel: Aalsterse New Wave (Erik) maar om principiële re- genres songs terug die in denen: Toen de punk in onze smaak vallen, en het begin opkwam werd we willen er bijgevolg ze algemeen beschouwd openlijk voor uit komen als simbool voor fascis- dat we ook in Disco ele- me. Je weet wel, voor die menten terugvinden die kerels die rondliepen in onze smaak vallen. In met hakenkruisen en alle genres zijn er trou- dergelijke. Voor ons was wens goede zaken terug het natuurlijk enkel om te vinden. Maar aange- de muziek te doen. Maar zien Disco nogal wordt we waren eigenlijk nog afgeschreven, hebben volop aan 't zoeken naar we wel moeilijkheden het goeie geluid, en toen gehad om het erkenbaar Bea zich bij ons voegde te maken. We zijn daar was er reeds een stap in toch al voor een groot de goede richting gezet, deel in gelukt. Dat is dus Toch was de bezetting inderdaad eenzelfde si- nog verre van definitief, tuatie zoals voordien bij Om een voorbeeld te ne- de Punk. Maar het blijft men: in de tien maanden slechts een deel van ons die op de premiere volg- genre. We zijn wel met den speelden we met een grote groep, maar tien verschillende drum- veel problemen hebben mers, tot het tenslotte we hiermee toch niet. En Erik werd die het meest dat is vooral te danken in onze groep paste. On- aan het feit dat we alle- dertussen lagen we een maal hetzelfde muzikaal tijdje stil, en deden we gevoel en een gelijkaar- enkel repetities, tot Lavvi dige smaak hebben. Ik Ebbel in zijn min of meer geloof ook niet dat we als huidige positie uit de bus groep op zichzelf een of kwam. Ons eerste suk- ander voorkeurgenre sesvol optreden hiermee hebben. Dat maakt het gemakkelijker om mu- van handelen. Bijvoor- ziek te brengen over ta- beeld: hoe Cas zich ge melijk brede waaier. draagd als hij' zingt en Deze brede «waaier» zal als hij niet zingt. Dus ook wel een grote oorzaak het figuurlijk naar voor zijn van het feit dat Lavvi brengen van de num- Ebbell een tamelijk af- mers heeft bij ons wissellend programma belang, brengt. Het steeds tot Maar voor alle groepen vervelens toe terugkeren en alle genres blijft de op dezelfde muzikale popwereld gladde we- themas, zoals die bij veel gen hebben. Talent im- gekende New Wave pliceert niet dikwijkls groepen wel durft voor- sukses, en «Sant in eigen komen, is bij Lavvi Eb- Land» zijn er ook niet bell duidelijk afwezig. Ze veel. willen daarbij zo origi- Cas: Wat mij op dat ge- neel mogelijk zijn maar bied het meest intrigeert een kriterium blijft is het feit dat er al te steeds dat het dansbeat dikwijls slechte afspra- wordt. Toch blijft de ken genomen worden, groep standvastig verder Bijvoorbeeld: je hebt af zoeken. Dat blijkt onder gesproken om 1 uur op te andere uit het aanwer- treden, maar dan moet je ven van de saksofonist 50 minuten wachten om en trompettist, zoals eer- dat de organisatie ver der vermeld. traging oploopt. Als je Kris: Ons doel is zoveel dan op dezelfde dag nog mogelijk onze muziek te ergens anders naar ttoe verrijken. We willen moet, dan kan dat wel meer dan alleen maar gi- problemen scheppen, taargeweld. Vandaar de Wat ik eigenlijk nog het piano, en vandaar ook de ergste vind, is dat je-en twee nieuwe leden. Maar daarmee bedoel ik een saksófoon en trompet zijn groep Vlaamse muzikan- niet ons doel geworden, ten zoals wij als een stuk Ze spelen wel solo, maar vuil wordt behandeld, ze doen niet op alle num- Men heeft dikwijls de mers mee. Gewoonweg pretentie dat men over omdat ze niet altijd in het de groep beschikt. Je zou genre passen. Ze zijn dus het als een «gunst» moe- louter in funktie van de ten beschouwen dat men muziek. je als Vlaamse groep een Mark: De trompet al- optreden aanbiedt. En leenis wel wat beperkt, daarbij wordt je nog dik Daarom speelt Jan ook onderbetaald. Die men- bugel en trombone. Maar taliteit maakt groepen ons groot aantal muzi- van eigen bodem natuur- kanten brengt toch wel lijk moeilijk om hogerop moeilijkheden mee om te te komen. Een voorbeeld: kombineren vind ik. Het In Nijdrop vroegen we na vraagt ook veel meer re- ons optreden 3.000 fr.; we petities want we doen werden er letterlijk weg- dan ook langer over één gelachen. Of zoals het nummer, en we hebben Festival der Vrije Ra- bijgevolg veel meer dio's: Er waren vierdui- werk. We krijgen dan zend toeschouwers, wel meer muziek in de maar de organisatie was plaats, en dat is toch een lamentabel. Men had er belangrijk punt. Maar we drie maal teveel groepen hechten zeker evenveel uitgenodigd dan dat er belang aan het visuele, ooit hadden kunnen spe- Dat houdt in: de kleding, len, zodat de vertraging de opstelling, de manier tot g a 3 uur opliep. Ria, Bea en Cristine (Erik) Kris: Een gevolg van zul- steeds handelt over lief- ke situaties is dat we nu de, en heeft er in zijn nog enkel onder kontrakt hoofd ook al de melodie spelen. Op dat gebied voor. Als die aanvaard hebben we veel te dan- wordt door de anderen, ken aan onze manager gaat ieder de arrange- Tuur Praet die zijn werk menten voor zijn eigen met overtuiging doet. Hij instrument hierop opbou- heeft indertijd trouwens wen, tot ze aan een ge- zelf voorgesteld om ons heel komen dat algem- te leiden. We hebben een goedgekeurd wordt, sindsdien onder andere Tot hier toe waren de in de beurschouwburg liedjes steeds in het gespeeld in het voorpro- Frans of het Engels, gramma van Rachel maar Vlaamse nummers Sweet. vinden ze geen bezwaar Heel veel plannen voor in de toekomst, de direkte toekomst heeft Lavvi Ebbell kan men Lavvi Ebbell nog niet. een sterk geevolueerde Wel te vermelden valt New Wave groep noe- dat ze in de lente een men die veel originele toemee in Duitsland ma- elementen bevat. Zowel ken met vijf optredens! aan de instrumentale in- Een unikum voor een breng als aan het vokale Aalsterse groep. van de vrouwenstemmen Maar een elpee maken- hechten ze belang. Maar zijn ze niet zo direkt van zoals vele groepen is zij plan. Daar moet je trou- financieel nauwelijks wens financieel sterk in leefbaar. Ook betekent je schoenen voor staan, de muziek geen bijver- Ze vinden het wel een dienste voor hen. Al wat belangrijke faktor om Ze winnen gaat immers door te breken, maar een naar de muziekinstalla- langspeler zien ze eerder tie. Maar we geven deze als het afsluiten van een bepaalde periode, met groep van eigen bodem verdiende morele een soort bloemlezing steun, en wensen hen van wat ze in die periode hebben naar voor ge bracht. veel sukses in Duitsland, in de hoop dat dat hen wat meer in de belang- Voorlopig gaan ze dus stelling zal brengen, verder zoals ze bezig zijn: Bert Cas maakt een tekst, die

De Voorpost | 1980 | | pagina 11