eppe.mere «LOREJAS» MET TOTAAL-SPEKTAKEL TE HERDERSEM it h "i W Film in Dido:Brother sun, sister moon Naar meer kansen voor kansarmen! PVV-Nachtbal STREEKNIEUWS Baardegem De Herdersemse Davidsfondsafdeling toont zich in haar Jubileumjaar uiteraard ook zeer aktief. De viering van haar 40-jarig bestaan is maar pas achter de rug en het optreden van het Aalsters bekend zangkoor «Cantate Domino» staat voor de deur maar ondertussen komen ook de kinderen aan bod. Misschien was de datum niet ideaal gekozen zo vlak na de eindejaarsfeesten en op een uur dat de leden van de jeugdbewegingen herhaalden voor het St.- Antorriusspel en de jonge leden van de Harmonie aan repetitie toe waren. De opkomst was immers &oVder aan de matige kant al had een aantal volwas senen er aan gehouden een paar uurtjes in de wereld van het kind mee te leven. en een kindertreintje wer- gat in mijnen emmer...» den de kinderen in de en de toverparaplu die ban van het gebeuren ge- eerst vol geld maar ach- houden. Technische teraf vol kikkers zat werd hulpmiddelen als een fe- deze vertoning die meer ërieke verlichting, dan een kijkstuk was fluorescente effekten en maar waarbij de aanwezi- passend gebruik van een gen, ook de groten, bij bandadaptatie rondom het spel aktief werden be- het geheel af tot een zeer trokken waren. Niet zon- genietbaar en genoten vooravondprogramma. Met de «snitselbank», een poppenspelhistorie, het uitbeelden van «d'r is der eerst nog uit een doos «een zoen van Lore jas» te hebben ge kregen... LH n.: Een schnitzelbank, steeds een sukses bij jong en oud. (Geert) Cantate Domino Na het optreden van de groep «Lorejas» o.l.v. Jos Van der Veken waarbij kinderen op Driekoningenavond rond de sprankelende «Lorejas-figuur» een aangename avond be- I leefden komt de dinamische Herdersemse Davidsfondsaf- deling in haar Jubeljaar weer aan bod op vrijdag 18 januari I met een optreden van «Cantate Domino» o.l.v. E.H. Michael l Ghijs. Werken worden gebracht van Mozart, Haendel, Vival di en Monteverdi. Voor de begeleiding zorgt de organist van r St.-Baafs te Gent E.H. Jacques De Mey en solistisch treden Ludwig Van Gijsegem en Johan Haesaert op. Het Jubelkonsert heeft plaats in de kerk vanaf 20 uur. I Toegang 100 fr. Jeugd en derde leeftijd 75 fr. ledereen van f harte welkom. Kaarten te bekomen bij de DF-bestuursleden van Herder- sem of op de sekretariaat bij Fons Dierickx, Gudstraat 5 1. Tel (053)/21.61.72 Herdersem - Aalst De Herdersemse schaakklub «De Toren» neemt het op f vrijdag 11 januari in café St.-Antonius op tegen de Aalsterse I «Pion». Aanvang 20 uur. Voordracht VTB organiseert een voordracht in het Brouwershuis op vrijdag 11 januari te 20 uur over «Indianen vroeger en nu». Inkom 40 fr. Niet-leden betalen 60 fr. Toelagen Toelagen voorzien voor 1980 aan Herdersemse sportvereni-1 gingen: 6.000 fr aan SK Herdersem, 4.000 fr aan «De j Sportvrienden», 2.000 fr. aan WTC Chambrol en 2.000 fr aan «De Toren». 3* Groot Eetfestijn Het Golden Stunt Team aangesloten bij de VACB organi-j seert haar derde groot festijn ter gelegenheid van St.-I Antoniuskermis op zaterdag 19 januari vanaf 18 uur, zondag! 20 vanaf 11.30 uur en maandag 21 vanaf 11 uur. Menu:| soep, tong in madeirasaus, specialiteit haring op houtvuur» met «pellepetatten». Het festijn heeft-plaats in het lokaal bij Paul Verhaegen ten voordele van Paul Verhaegen, Rudii Uyttersprot en Marcel Van Camp. A. De Cockstraat nr. 67 r De groep Lorejas weet de stemming in de zaal te houden. Vooral de sprookjes sloan in. jong en oud hadden heel wat plezier aan de grappen en grollen van Lorejas. (Geert) (Geert) Jos Vanderveken, de zoon van de vroegere kerkbaljuw te Herdersem, leraar in het Antwerpse, kwam met zijn groep «Lorejas» op het podium met een totaal-spektakel. Een aaneenrijging van al lerlei eerder korte maar frappante nummertjes uitblinkend door kinder lijke spontaneïteit in een rijk gevarieerd gamma. Artiest in merg en nieren, met een psychologisch .dporzicht dat de ware schoolman verraadt ge schraagd door een quasi elastieke fysiek met tal van knepen brengt Van derveken ons in één per soon de kombinatie van- de mime-kunstenaar, de akteur voor de jeugd en de man met bijna akroba- tische mogelijkheden. Staat «Lorejas» wel veel voor een vechtjas of een schobbejak, hier is het meer de guit, de snaak. de schelm die aan bod komt. Bijgestaan door een gemengd team, allen jeugdige en enthousiaste personen, worden de kin deren na enige aarzeling om te weten waar men nu juist heen wilde, mee gesleept door het spekta kel dat weinig tijd tot be zinnen overliet en U van het ene in het volgende stortte. Kinderlijke poëzie en brengen van eenvoudige maar wel originele gemi- meerde meezingertjes zorgden voor de ambian ce. En ook de groten de den hierbij dapper mee- .«Zo ge niet wordt als de kinderen zult ge...» Met allerlei kinderlijke objek- ten als een reuzegroot sprookjesboek, een lui lekkerland met chokola- de-bomen, een toverach tige gouden pimpernel, een mini-vogeltje ver- scholen in een broekzak De Gilles te Meldert Elk jaar trekken de Aalsterse Gilles in de deelgemeenten in vooroptochten op in de pré-karnavalperiode. Dit jaar komen Baardegem, Meldert en Terjoden aan de beurt. Meldert komt aan bod op zaterdag 19 januari. Rinkelbellend trekken de Gilles door Eeckhout-, Molenkouter-, Hoog- en Dorpstraat. Vertrek aan café Van Mol waar verzameld wordt vanaf 14.30 uur. Ballonwedstrijd Laureaten van de ballonwedstrijd van het tuinfeest in Hoeve Van Cauwelaert zijn Annemarie Vermeersch uit Loppem en Hilde Sergant uit Aalst. Hun kaarten kwamen terug uit het Nederlandse Gelderland, nl uit Dinven en Harfsen. Andere vindplaatsen waren Nijmegem. Hilvarenbeek, Schelle, Wommelgem, Rijkevorsel, Wijnegem en Buggenhout. Naar de Schouwburg Nog enkele plaatsen vrij voor de trip naar de Gentse Kon. Schouwburg voor de opvoering van «Priester Daens» naar het werk van Louis Paul Boon. Start op zondag 13 januari te 13.45 uur aan het Parochiecentrum. Kaart en bus slechts 200 fr. Dadelijk inschrijven bij J. Muylaert of een bestruurs- lid CKM. ledereen kan mee. Dorpseigen aftelrijmpjes VTB-VAB gaat verder met het verzamelen van aftelrijmpjes. sagen, legenden typische uitdrukkingen en gezegden. Be doeling is alles voor het Allerheiligenfestival 1980 te boek te stellen. Toelagen Voor 1980 zijn voorzien als stadstoelagen aan sportvereni gingen 2.000 fr. voor de «Stinne-Boys» en 2.000 fr. voor «De Bergklimmers». Wandelklub «Affligem» Op zondag 20 januari dagtocht over Eksterenberg en langs het Ankerhof naar Essene alwaar bijwonen van de hoogmis met offergang en verkoop na de mis. In de tent «boerefret». Verder via Biezendries en Sluisgracht naar Teralfene met oponthoud in Natekenshof. Terug langs de Schettenberg, de buikouter en de flank van de fraaie Molenberg. Start aan de St.-Michielskerk te Hekelgem te 8.30 uur. Afstand 15 km. Prijs 20 fr. Leden VWB gratis. Ook bezoek aan kruidenman Frans De Block. Laarzen of ander waterdicht schoeisel en warme kledij aan te raden. Verdere aktiviteiten: zondag 9 maart: «Op Benediktijnenpaden». Vertrek abdij te 14 uur zondag 27 april: Lentetocht «Dworp - Zevenborren - Dworp» te 14 uur zondag 1 juni: «Terheide - Kartelbos - Terheide» te 14 uur zondag 29 juni: Lampernisse «Zannekinpad» zondag 7 sept.: «In het voetspoor van Breugel». Volksvertegenwoordiger Van Renterghem, schepen De Maght en oud-schepen Bouron waren tijdens het PW- nachtbal de prominente figuren. (Geert) Geschiedenis van Meldert Het lijvig boek, circa 4O0 blz, met 335 illustraties over Meldert kan hersteld worden bij J Muylaert. Prijs 1.650 fr Voorintekenprijs nu geldig 1.490 fr. Het is een duur maa' kwalitatief en kwantitatief goed boek, in kwart-formaat, met stevige omslag en kleurige kaftwikkel. Buiten het waardevol historisch gedeelte door doctor in de geschiedenis Dom Wilfried Verleyen O.S.B. van de abdij Affligem vindt U er zc wat alles over verkiezingen, verenigingen van allerlei aardj Ook honderden foto's van personen en verenigingen. Ver der ziet U er elke straat, tot de kleinste toe, in. De oplage van het boek is uiteraard beperkt en een herdrut komt er zeker niet. Wellicht krijgt U de eerste 50 jaar nier meer de kans dergelijk werk te kopen. Misschien het laatste; werk over uw eigen gemeente toen ze nog zelfstandig was. Ook zeer interessant voor studenten. Davidsfonds De lokafe afdeling organiseert een voordracht over «B gisch Tuinieren» op vrijdag 18 januari te 20 uur. Toelagen Voor 1980 krijgen Moorselse sportverenigingen volgende subsidies: «De Schroevers» 6.000 fr., kaatsklub «Steve» en wielertoeristen «De Stanzachers» elk 4.000 fr. Toelagen Baardegemse sportverenigingen krijgen voor 1980 volgen de toelagen: «Vlugge Jongeren» 6.000 fr., «De Vliegende Spaak» 4.000 fr., «De Vonckisten» 2.000 fr. Spaarkas «Ons Huis» Eetmaal op zaterdag 19 januari. Inschrijven in 't lokaal tot uiterlijk 16 januari Duivenbond «Ons Huis» Op zondag 27 januari Kampioenschap Kaarting «Ons Huis» Tweede kaarting in zaal «Ons Huis», Hoogstraat. Beiden met twee spellen. Gratis 250 fr. Voor de klassering 1.000 fr. Op tweede kerstdag was er opnieuw een prachtige film te zien in jeugdhuis Dido te Erpe. Zoals we wellicht weten heeft jeugdklub Dido een gans jaar programma opgesteld van prachtige films, ditmaal was het de beurt aan de prachtige film van Franco Zeffireli nl. Brother sun, sister moon. Het vaste filmpubliek was opnieuw aanwezig in de stemmige grote zaal van den Dido. Dit wil zeggen een vijf tigtal trouwe klanten. We kennen Zeffirelli wellicht van zijn vorige films, zoals ro- meo and Julia en nog vele andere. In de film Brother sun, sister moon gaat hij het pad op van de mystiek. Het gaat over een jonge man, zoon van een rijke vader, die zijn rijkelijk leven vaarwel zegt om te gaan leven in het open veld tussen de bloe men en de vogels. Deze man heet Franciscus van Assisi. Hij wil gaan leven met de zon als broeder en de maan als zuster. Logischerwijze spreekt dit thema de heden daagse jeugd sterk aan. Zef firelli volgt hier het ideaal van onze jeugd namelijk vrij en onbezorgd leven, en te-, rugkeren naar de bronnen van ons bestaan. Begeieid door prachtige muziek van 'Donovan weet Zeffirelli prachtige taferelen te schil deren, met prachtige en vooral levendige kleuren weet hij iedereen twee uur aan een stuk te boeien. De film werd opgenomen in de middeleeuwse stad Gubbio en ook gedeeltelijk op Sicilië. Prachtig tafereel is wel de prachtige zijden kleren van de rijken, en daartussen dan Franciscus in zijn eenvoudi ge monikspij. Vooral ook de prachtige natuurbeelden maakten indruk op de film liefhebbers. Vermelden we dan nog dat de volgende film in jeugd klub Dido een andere we reldberoemde film is name lijk The last waltz, met de wereldbekende Bob Dylan. Er wordt een erg grote op komst verwacht voor deze film, over de film zelf iets meer in een volgende editie. Will Parochiecentrum Ontvangen U dit week-end Lieve en Alfons De Koninck. Jaarstaat In 1979 waren er te Meldert (parochie) 27 overlijdens (11 vrouwen en 16 mannen), 7 huwelijken, 46 plechtige kom- munikanten en vormelingen (20 jongens en 26 meisjes) en 30 doopsels (13 meisjes en 17 jongens) waaronder drie kinderen van andere parochies. Hobby-Klub Vergadering in het Parochiecentrum op maandag 14 januari Als vrucht van een onderzoeksprojekt tussen 1975 en 1978 over «Marginaliteit en Welzijnszorg» kwam in de Reinaert-Boekhandel «meer kansen voor kans armen» uit. Steller is Dr. Frans Lammertijn in samen werking met acht andere vorsers van het Sociolo gisch Onderzoeksinstituut van K.U. Leuven. Na een teoretisch-sociologische verhandeling door de auteur volgen een vijftiental bijdragen gegroe peerd rond vijf thema's. Begonnen wordt met voorzieningen van algemene dienstverlening als de OCMW's, de Jongeren Infor matie- en Adviescentra's en de Centra voor Préma- trimoniale. Matrimoniale en Gezinskonsultaties. Nadat een tweede thema handelt over de proble matiek van de bejaarden zorg situeert het derde zich bij de zorg voor ge- handikapten zo fyrische als mentale. Zorg voor sociaal gehan- dikapten is het vierde thema terwijl de laatste twee bijdragen aspekten belichten van het margi- neringsverschijnsel in het arbeidsproces. Twee principes liggen hierbij qua welzijnszorg aan de basis, het mini mum en het optimum- principe. Minimumprincipe, dat in onze maatschappij meestal doorslaggevend is, steunt op de vrees dat het kreëren van voorzien- ningen en het verstrek ken van allerlei tege moetkomingen zou kun nen leiden tot ontmoedi ging van hen die ze niet nodig hebben. Konkreter gesteld zouden deze laat- sten zich kunnen afvra gen of het nog zin heeft te werken als anderen het zo maar gratis krijgen. In het welzijnsbeleid wordt daarom opzettelijk meestal gemikt naar een basis die lager ligt dan wat in het arbeidsproces gewoonlijk te verdienen is. Met dergelijke logika komt men uiteraard niet tegemoet aan de noden van werkelijk hulpbehoe venden in zover zulks vol gens hun situatie te be palen is. Het optimumprincipe daarentegen stoelt op de werkelijke noodsituatie van de betrokkene. Zo wil men bvb. momenteel in de hervorming van de Sociale Zekerheid meer naar het optimumprinci pe toe. De omschakeling van de vroegere COO naar het huidige OCMW kan in dat licht worden gezien. Waar de COO al leen verstrekte wat strikt noodzakelijk en volko men onontbeerlijk was om in leven te blijven stelt het OCMW door het recht op maatschappelij ke dienstverlening zich open voor eenieder die zich in een behoeftensi- tuatie bevindt. Toch blijft ook in de wel zijnszorg het beruchte Mattheus-effekt, «de ijze ren wet van de welzijns zorg» waarbij «aan wie heeft gegeven zal wor den en aan wie niet heeft ontnomen». Vertrekkend uit de idee prestaties leveren, produktief zijn, worden mensen die daar aan niet beantwoorden immers afgestoten. Ook om organisatorische re denen als bvb. het niet weten om te gaan in voor wat sommigen «een doolhof» lijkt, het «prak tisch analfabetisme» dat met de ingewikkeldheid van stelsels en reglemen ten maar steeds groeit. Ook is er het feit dat hoe dichter de oorzaak van de arbeidsongeschiktheid bij het arbeidsproces ligt, hoe hoger de aanspraken zijn op een behoorlijk vervangingsinkomen. Lammertijn stelt verder dat een handikap niet louter een medisch maar vaak ook een sociaal pro bleem is waarbij plaatsin gen in instellingen wor den gerealiseerd omdat het thuismilieu onvol doende draagkrachtig is. Diensten als thuisverple-f ging en warme-maaltijd- bedeling aan huis vinden, hier hun plaats. In verband met de ekono- mische krisis gaat inder daad besnoeid worden in tal van sektoren die met welzijnszorg te maken hebben. Daarbij komt nog dat er heelwat meer probleemgevallen kun nen komen door de werk loosheid. Zo komen er steeds meer mensen die ingevolge verlies van hun job hun schulden niet kunnen blijven betalen. In vergelijking met de ons omringende landen slaan we ten opzichte van de Latijnse een goed fi guur. Tegenover Neder land en de Skandinavi- sche landen echter eer slecht alhoewel daar ooi niet alles koek en ei is omdat hulpverleners deskundigen steeds eer grotere impakt op de menselijke problemer krijgen en professionali sering geen waarborf blijft voor betere hulpver lening. LH

De Voorpost | 1980 | | pagina 14