DOET AALSTERSE KULTUURRAAD IETS? SCHEIDSRECHTERS M.T.S.A. TICHTEN VRIENDENKRING! het linnen doek BOLASKA met MERKWAARDIGE KALENDER BORDEN NIEUWE WIJK, JNDOKA EN RODE DUIVELS NOG BEDREIGD! >t scheidrechterskorps het M.T.S.A. heeft ider impuls van Eric in Impe, een vrienden- ring gesticht. De bedoe- v ng van deze vrienden- A ring ligt voor de hand. I oor allerlei organisa- es, zoals scheidsrech- irscursussen organise- m, gastsprekers op de oogte van voetbalarbi- P age te aanhoren. Spel- isen te discuteren, om m jdoende tot een éénvor- Êligheid te komen onder v Ie scheidsrechters. Dat fjéze vriendenkring uitge- p reid wordt tot de scheid- ||fchters van het y.B.L.V.B., waarbij het |S[t.S.A. sinds kort aan- jsloten is, kan alleen 'aar een vooruitgang Sltekenen voor beide Slrtijen. Qjn benaming Fair Play **ag een reactie heten, •'>gen de verruwing van voetbalsport op lief- Qlbbersniveau, de laat- ';ya jaren; y die fair-playgeest volg- I in wij hun eerste alge- ;ene vergadering, waar ons Kamiel Dalschaert voorgesteld werd als voorzitter. Louis Van der Veken als secretaris, Eric Van Impe als coördina tor, Jef Borms als Quiz master. Naast een vijf tiental scheidsrechters uit het eigen M.T.S.A., werden er ook twee van het K.B.L.V.B. verwel komd. Als gastspreker was uitgenodigd, de heer Marcel Van Hauwermei- ren, oud-scheidsrechter, gewezen begeleider van talrijke opkomende scheidsrechters en ver antwoordelijk voor De Voorpost-Sport. In zijn toespraak wees de heer Marcel Van Hauwermei- ren op de «rotstieUdie de arbitrage is. Doch dat het voor de mensen in kwes tie een «ziekte» is, een bepaalde vorm van vrije tijdsbesteding. Zonder scheidsrechters is er ook geen voetbal. Hij wees evenaans op de plichten van de scheidsrechters, zowel tegenover de klub- leiders als tegen de spe lers. Hoe een kapitein dient benaderd te wor den, zodat deze niet de indruk krijgt van «wat voor iemand, krijgen we nu?». Hoe men bepaalde «beruchte» spelers dient aan te pakken. Om ook eens een goed woordje over te hebben voor mensen, die instaan voor het terreinonderhoud. Op het veld, niet te hard te tillen aan te vlugge antwoorden van spelers, doch eerder de «genie pigheden» te bestraffen. De spreker wees even eens op het onmisbaar nut van begeleiding van scheidsrechters. Dit is een hoognodige zaak op elk niveau. Zijn theorie is een scheidsrechter alleen maar even goedendag zeggen vóór de wed strijd, en hem het beste wensen. Hem voor de rest gerust laten, in zijn administratieve beslom meringen. Ook tijdens de rust hem niet gaan lastig vallen of richtlijnen ge ven. Laat hem zijn 10-15' rust. Na de wedstrijd hem gaan feliciteren, zonder meer en slechts nadat de scheidsrechter gedoucht heeft en aange kleed is, met hem een gesprek aangaan, en de wedstrijd bespreken. Dit geeft vertrouwen aan beide partijen en leidt over het algemeen ook tot de beste vooruitgang. Tot slot wees de heer Marcel Van Hauwermei- ren nog op het gebruik van kaarten. Kaarten die nen niet om uw eigen tekortkomingen te dek ken. Daarom gebruik ze, maar denk eerst na. Want de speler draagt de ge volgen. Bestraf zware, vrijwillige of wraakne- mende overtredingen met geel. Maar haal niet voor een vleugse mis schien gewettigde kritiek niet steeds geel boven. Als een scheidsrechter goed arbitreert krijgt hij geen kritiek. Alle scheids rechters moeten conse quent zijn. Voor eenzelf de overtreding dient een zelfde straf(kaart) gege ven worden. Dan krijgt l^n de algehele rustdag, wegens de slechte l^ersomstandigheden, maken wij even gebruik om 1? respectievelijke rangschikkingen der drie 1J.T.S.A.-reeksen even onder de loupe te nemen. Ipeuwe Wijk Hofstade, reeds zesmaal kampioen zal seizoen, nog hevig moeten knokken alvorens de wende titel binnen schot is. Van de 10 nog te ltelen wedstrijden moeten zij liefst zesmaal tegen lijn sterke tegenstander in het gelid, de eerste plaats Jaca ploeg waarmee de lei- tt een geweldige spe- sreserve bezit) en kan tten uit drie ploegen, ir Boys, een ploeg, die 9uwe Wijk steeds met brik tegemoet ziet. llenstraa, alhoewel, laatste weken in valtoestand zal zich arschijnlijk nog eens boffen voor het duel »t de ongenaakbare, fder Adelaars, een ders nog een eitje te pellen hebben. Zij verlo ren immers de heenwed strijd voor de groene tafel. Real Familial, reeds vele jaren de top per, die zich de laatste weken enigszins hersteld en last but not least Sunset, het herbo ren Stampia, huidig lei der in het periodekam pioenschap, en enig overwinnaar van Nieuwe Wijk op het veld tijdens de heenronde. In de zaterdag I reeks kan Endoka zonder veel moeite zijn vierpunter/- voorsprong behouden in de klassering. De laatste vier wedstrijden dienen zij in het gelid tegen de vier hen volgende ploe gen. De kalendermaker kon geen beter suspens einde bedenken voor de ze spannende reeks. Ho pelijk wegen de laatste loodjes niet het zwaarst voor deze homogene En- doka-ploeg, anders zou de verrassing wel eens uit Asse kunnen komen. De Simcaboys wachten op een slippertje van de huidige leiders, om op de voorlaatste speeldag in hun rechtstreekse hun slag te slaan. In de zaterdag II reeks zou er een serieuze verslapping van leider Rode Duivels moeten komen om nog iets van spanning in hun kompetitie te brengen. Zover zien wij het echter niet komen. Tot op he den spreiden den Den derleeuw jongens dergelijk talent ten toon, dat het haast ondenk baar is, dat Kruis Moor- sel of Haltvrienden Den derleeuw, iets aan de situatie zouden verande ren. A.V.H. CINEMA PALACE STUDIO In de Studio vau cinema Palace blijft voor de vijfde en laatste week de kaskraker «Moonra- ker» doorlopen. Een film met superagent 007, James Bond, en natuurlijk een heel stel mooie meisjes. BENEDENZAAL In de benedenzaal loopt vanaf vandaag «The Champ - De kampioen een film van Franco Zeffirelli met in de hoofdrollen John Voight en Faye Dunaway. Het verhaal citueert zich rond Billy Flynn en zijn zoon. Op zijn dertigste was Billy Flynn een der meest bekende Amerikaanse boksers Zijn mislukt huweüjk, het vertrek van zijn vrouw annie, kelderen hem volledig. Een een voudige nederlaag volstond om hem alle ambi ties te doen vergeten. Op zijn zevenendertigste komt hij moeizaam aan de kost in een stoeterij ergens in Florida. Hij verdient er juist genoeg om zijn zoon, T.J., die hem verafgoodt, een degelijke opvoeding te geven, en om zich de alkohol en de kaartpartijen te kunnen veroor loven, zonder dewelke hij niet leven kan. Ondanks alles blijft hij echter aan een zeer hypotetische come-back denken. Enkel T.J. blijft er echter van overtuigd dat diegene die men de «kampioen» noemde er ooit in slagen kan zijn titel te heroveren Na een periode van talrijke wisselende kan sen, geluk ongeluk, een periode ook waarin T.J. zal gekonfronteerd worden met zijn dood gewaande moeder, zal Billy toch terug in de ring stappen om de titel te heroveren. Hij zal het halen, maar zijn overwinning bekoopt hij met de dood. T.J. en zijn moeder, opnieuw herenigd, blijven achter. Een film die wij de cinefielen aanbevelen. CINEMA FEESTPALEIS ZAAL 1 Hier loopt vanaf vandaag een nieuwe Franse produktie «La Derobade» - De dans ontspron gen Een 112 minuten durende prent van Daniël Duval naar de bestseller van Jeanne Cordelier. Dit gedeeltelijk autobiografische boek vertelt ons vijf jaar uit het leven van een vrouw: Marie. Ze is 19 jaar, patetisch, teder en kwetsbaar. Op een dag, in de herberg waar haar vader kaart speelt, ontmoet ze Gerard van wie zij niet weet dat hij pooier is. Bekoord wordt Marie verliefd op Gerard die haar in een «huis» plaats, «Saint Louis». Een eerste stap naar het verval dat het hare zou kunnen zijn als ze niet besloten had erop een dag uit te geraken. Het is niet alleen een liefdesverhaal tussen Marie en Gerard; het is ook het verhaal van een vriendschap tussen Marie (rol vertolkt door Miou-Miou) en Maloup (Maria Schneider) twee vrouwen diep in de put, die voor elkaar een echte tederheid gevoelen, een zuiver ge voel dat ze zal helpen niet dieper in de prostitu tie weg te zakken. Alhoewel dit een film is die het prostitutiemi lieu belicht zullen voyeurs er echter toch be drogen uitkomen. Het sexuele as pekt wordt slechts zeer sumier belicht. «De dans ont sprongen» is een doorsneefilm, goed in beeld gebracht, inhoudelijk minder sterk. De situe ring van de personages, en hun karakter, wordt voornamelijk visueel in beeld gebracht. De karakteruitwerking, hun gevoelens, is een aspekt dat in deze film diepte mist. Men ach terhaalt nooit de achtergrond waaruit situa ties groeiden, men ziet enkel de gevolgen ervan. ZAAL 2 Hier loopt de film van Roman Polanski «Tess» verder door. ZAAL 3 In de kleine zaal drie wordt een vroeger reeds gedraaide film «De dokteres» terug hernomen. Sensatiezoekers die bij «La Derobade» of de dans ontsprongen niet aan hun trekken zou den komen, zullen in deze film meer gewenste beelden kunnen bekijken. SJ. men het minst kritiek bij de klubs en de spelers. Coordinator Eric Van Im pe dankte de gastspreker en sprak de hoop uit van de heer Marcel Van Hau- wermeiren binnen afzien bare tijd terug te vragen voor het volgend pro bleem: de lijnrechter. Tot slot van deze avond bracht Jef Borms het er goed van af als quizmas ter. Hij moest in tegen stelling tot de spreker van deze avond wel alles theoretisch doen, daar zijn vragen gebaseerd waren op de spelregle- mentering. Met haarfijn uitgezochte vragen zette hij verschillende van de antwoorden en besprak ze op een degelijke ma nier. De uitslag zal be kend gemaakt worden bij de volgende algemene vergadering. ledereen bleek voldaan te zijn over deze eerste vergadering, en zulks belooft voor de toekomst. M.T.S.A.-mop Nu de overeenkomst be reikt werd met de klubs, om voortaan aan de scheidsrechters kilome tervergoeding te betalen, heeft Staaf De Leeuw on- middelijk twee nieuwe banden op zijn fiets gelegd. F.C. Endoka skoorde het eerste doelpunt. (Geert) F.C. Endoka speelde tegen R. Espagnole een vriendschappelijke wedstrijd, M.T.S./ A.V.H. kompetitie was afgelast. (Geert) «Dat de «Stedelijke Raad voor Kuituur en Kulturele Vrijetijdsbesteding van de stad Aalst», misschien in tegenstelling met soortgelijke raden uit andere ge meenten, nog niet aan bod gekomen is met grootse of spektakulaire organisaties is te wijten aan het feit dat deze Raad zich niet wil opstellen als de 261* kulturele vereniging van het gebied maar handelt naar letter en geest van het dekreet». Zulks verklaarde voor de pers voorzitter Gilbert Claus, in aanwezigheid van het bestuur van deze raad van schepen van Kuituur Herman Roels en raadslid Willy De Turck. Taken weggelegd voor teerd voor kleine kulture- de Kultuurraad zijn advi- Ie centra waar mogelijk seren, stimuleren en als bvb te Gijzegem maar koördineren en slechts dan aan aanvaardbare wanneer de eigen vereni- huurprijzen die aktie niet gingen zouden in gebre- onmogelijk maken of te ke blijven kan deze Raad Baardegem waar de stad overgaan tot praktische een boerderij in eigen realisaties. dom heeft. Schepen Om te adviseren wilde de Roels haakte hierbij in Raad eerst de geestge- met een plan om bij elke steldheid van de basis, in wijkbiblioteek een ont- casu de 260 Aalsterse moetingsplaats te ma- kulturele verenigingen, ken. Eerste realisatie op peilen en daarom hield dat stuk wordt Herder hij vergaderingen in elke sem op de Kouterbaan. Aalsterse deelgemeente Belangrijkste vraag die waarop dan de afgevaar- de basis echter steeds digden van de Kulturele stelde was «hoeveel sub verenigingen werden uit- sidie men zou krijgen via genodigd. de kultuurraad». Alhoe- De verenigingen vroegen wel de Kultuurraad er quasi overal te kunnen niet op gebrand is de on- beschikken over de oude dankbare taak van de ver gemeentehuizen voor deling van een kleine kulturele doeleinden, som aan een groot aantal wens die aan het Kollege verenigingen te plannen, werd overgemaakt en toch wil hij zich daar ten waar momenteel wordt bate van zijn leden mee nagegaan op welke ma- inlaten, nier zulks best te realise- Tal van andere adviezen ren is. werden reeds door de Naast het groots kultu- Kultuurraad die zich van reel centrum van Aalst- de stedelijke adviesraden Stad werd ook door de onderscheidt door het verenigingen van de feit dat hij aan het stads deelgemeenten geop- bestuur niet onderge schikt is maar vrijelijk zijn adviesen verleent aan de stad gegeven. Stimuleren is een tweede taak maar dit moet dan wel zeer selektief gebeu ren als men weet dat elke vereniging per jaar met zes aktiviteiten zou moe ten uitpakken en dit dan voor 260 verenigingen een totaal van 1.560 wordt. Wel een respekta- bel aantal dat neerkomt op meer dan 4 manifesta ties per dag! Koördineren gebeurde reeds met de VAM, de vereniging van Aalsterse muziekmaatschappijen en dat OCAT, het over- legcentrum voor Aalsters Toneel, die beide aktief met de Kultuurraad mee werken. Wellicht liggen hier nog mogelijkheden open, bvb voor de zang koren e.a.m. De kultuurraad is reeds officieel erkend wat lang niet overal het geval is. Opgericht op initiatief van Sylvain Bogaerts die zich bezighield met de voorbereidende werk zaamheden vergaderde het bestuur voor de eer ste maal op 18 april 1978 en in oktober '78 werd reeds het volledig erken ningsdossier ingestuurd. Dat het dan nog aan sleepte tot september '79 alvorens de officiële er kenning er was kwam door het feit dat de Kul tuurraad had gemeend «jeugdbeleid» niet onder zijn bevoegdheid te moe ten nemen gezien e reeds een Jeugdraad wa: maar daarmede ginc men in de hoofdstac blijkbaar niet akkoord. «De Kultuurraad heeft nog niets gedaan», wordt wel eens gezegd. Spekta kulaire eigen organisa ties inderdaad niet om hoger aangegeven rede nen. De KR beschikt ech ter over een zeer efficiënt sekretariaat, georgani seerd door Mw Merckx, waar elke vereniging een hangmap heeft waarin al le mogelijke informatie wordt verzameld. Aan schrijven van alle vereni gingen, aanstellen van kontaktpersonen in elke school om de informatie te laten doorstromen naar de bevolking, opvra gen van programma's en jaarplannen, aanleggen van een grote kultuurka- lender om onderlinge konkurrentie te voorko men zijn slechts enkele van de administratieve realisaties. Verder waren er algemene vergaderin gen en vergewiste de KR zich de visu van de toe stand van het Kultureel Centrum ter plekke. Kom missies werden opge richt die speciale onder delen nauwkeurig onder zoeken en voorstellen doen en reeds werd een wedstrijd op het getouw gezet om na te gaan wel ke vereniging de esthe tisch meest verantwoor de affiche bracht. «BOLASKA», vzw «Bond van Leerlingen en Oud-leerlingen van de Akademie voor Schone Kunsten te Aalst», brengt een merkwaardige kalender voor 1980. Dit ten voordele van de laatstejaarsstudenten die traditioneel een kunstreis ondernemen. Dit jaar gaat de tocht naar Berlijn. Deze kalender uitgevoerd in groot formaat op stevig papier is geïllustreerd met zes merk waardige reprodukties, allen werken van le raars of oud-leraars van de Aalsterse Akademie. Voor januari-februari is er de reproduktie van een ets van oud-lerares Annemarie Van Hoo- rick, dochter van de gewezen volksvertegen woordiger. Een sportieve freule kijkt door het raam, het nieuwe jaar tegemoet. Herman Muys, leraar, brengt voor maart - april een bijgewerk te foto van een oude man en leraar Louis Van der Meirsch voor mei - juni een potloodteke ning van een door de weekse vrouw. Achiel Hutsebaut die de laatste tijd met officiële prijzen en erkenningen werd overstelpt heeft een olieverftekening voor juli - augustus, een stoel voor een periode dat er wel minder op de stoel wordt gezeten maar de open lucht wordt verkozen. Hugo Sonck heeft voor september - oktober een potloodtekening met een naakte dame en een man die er blijkbaar zijn hoofd bij verloor en voor de laatste twee maanden van het jaar is er de scrafito van Monique Muylaert waarbij door krabben met een stift in zwart speciaal papier een zwevende dame in een hallucinante omgeving wordt bekomen. Deze kalender anders dan anders is steeds verkrijgbaar in de Akademie voor Schone Kun sten, Oude Vismarkt 13 te Aalst. Ingang «oud hospitaal» rechts in het sekretariaat. Prijs 100 fr. LH

De Voorpost | 1980 | | pagina 19