JEUGDSPORT 1980 WORDT EEN I OLYMPISCH JAAR OLYMPIADE EN POLITIEK OLYMPISCHE INSTELLINGEN JEUGDFEEST BIJ JONG VLAANDEREN KRUIBEKE KALENDER JEUGDBASKET Feest bij de jeugd van S.K. Herdersem De Voorpost -11.1.1980 - 35 De twee wereldgrootmachten zullen dit jaar niet alleen iet politieke leven beheersen, ook op sportief gebied mllen zij de vaandeldragers zijn. In de Verenigde Staten iullen binnenkort de Olympische Winterspelen plaats iebben in een klein plaatsje met de naam Lake PlaCid. De USSR staat daarentegen dit jaar in voor de organisa- ie van de Olympische (zomer)spelen. Als één of andere jorlog geen roet in het sportgebeuren komt werpen enminste. Weet U eigenlijk dat er een oorlog aan de jasis ligt van het ontstaan der Olympische Spelen? teus contra Chrosos jVij moeten ons dan wel even verplaatsen naar de wereld Ier Goden van het Klassieke Griekenland. Zeus wilde ;raag zijn godelijke vader van de troon stoten om zelf leeiser van het heelal te kunnen worden. Tijdens een egendarische strijd versloeg hij Chrosos en bereikte zijn Joel. Om zijn overwinning te vieren nodigde hij de indere goden bij zich uit. Hij wilde immers triomf luister rijzetten door het organiseren van een grote wedstrijd. De goden konden dan eikaars krachten meten in sport- iroeven. Omdat deze titanenstrijd plaatsgreep op de Dlymposvlakte waren dit dus in feite de eerste Olympi- che Spelen. aten we er meteen aan sevoegen dat de gouden ïedaille, als die al zou be- laan hebben zeker naar Apollo zou zijn gegaan. )eze god versloeg Hermes ij het hardlopen en deze latste was als goddelijke lschapper dan nog irzien van gevleugelde ten. Maar Apollo slaag- e er ook in de oorlogsgod tres tegen de grond te laan tijdens de bokswed- irijd. Iet is niet verwonderlijk at de grieken bij hun eer- te spelen (rond 776 voor Christus) een grote bewon- iering hadden voor Apol- Deze god bleef het ^eaalbeeld waarnaar de gieken streefen tijdens un trainingen. Op de eer- te dag van de spelen jachten ze offers om de bden gunstig te stemmen n een overwinning af te meken. Vlak voor de spe- :n zelf zworen ze dure den waarin ze bevestigden at ze eerlijk zouden trijden. durende de eerste vier igen werden de wedstrij- Hardlopen en Worste len gehouden. Op de vijfde lag startte dan de pentat- on. Het vijfkamp dat wij- »g steeds kennen. Hardlo- len, verspringen, discus- :rpen, speerwerpen en irstelen stonden dan ge smeerd. mjai ïedu "lager H ien 1 De discus was gemaakt van steen of metaal in de vorm van een bord. Bij het ver springen konden de atleten gebruik maken van halters. Tijdens de sprong zwaai den ze met deze gewichten die ze in de handen droe gen om zo een extra ruk voorwaarts te krijgen. Aan de speren van toen waren vingerlussen bevestigd om een betere greep te waar borgen en te zorgen voor een betere stoot. Bij het worstelen waren de deelne mers ingesmeerd met een dikke laag olie om de gre pen te bemoeilijken en het hardlopen stond bekend onder de naam «stadio nloop». Een stadion was toen 192 m lang en dat was dus de afstand die de man nen dienden af te leggen. «Mannen inderdaad» want de Olympische Spelen stonden in de klassieke tijd enkel open voor mannen, die dan nog grieks van ge boorte waren. Voor de meisjes werden er wel wed strijden gehouden ter ere van de godin Hera, zij dienden enkel het hardlo pen te betwisten. Tijdens de pentatlon gre pen in de hippodroom de wedstrijden plaats met paarden. De paarden wer den ongezadeld bereden en wie de film Ben Hur heeft gezien kan zich een idee vormen over de strijd bij het wagenrennen. Eer en roem Geld was er niet te winnen, wel eer en roem. Een atleet die tijdens de Olympische Spelen gewonnen had stond een trapje hoger op de maatschappelijke lad der. Je kon dan ook niet zomaar deelnemenEerst diende je driemaal na el kaar uit te blinken tijdens de plaatselijke spelen in de eigen regio. Dan pas kon je inschrijven voor de Griekse Spelen maar ook voor an dere internationaal geken de spelen: de Isthmische Spelen in Koringhos of de Pythische Spelen te Delfi. De Peloponnesos kende naast de Olympische ook nog de Nemeïsche spelen di? toen ook erg bekend waren. Samen met de Griekse kui tuur gingen ook de spelen ten onder. Rond 394 na Christus hielden ze op te bestaan. Griekenland had afgedaan op wereld niveau Het Klassieke Ideaal: een gezond lichaam ontwikke len harmonieus met de ziel en de geest, ging eveneens gedeeltelijk verloren. Andere typische kenmer ken werden overgenomen in andere gebruiken. Zo waren de deelnemrs aan de spelen beschermd door een godsvrede. Nu nog worden de spelen beschouwd als a- politiek. Al worden er af en toe wel inbreuken op ge pleegd. Wie herinnert zich niet de zwarte atleet op het schavotje die zijn gehand- schoende vuist de hoogte instak om te protesteren tegen de discriminatie in de U.S.A. Erger nog was de terreuraktic in Münchcn 1972. Landen trekken zich soms terug uit de spelen omdat anderen wel mee doen en andere landen worden uitgestoten. De po litiek raakt hoe langer hoe meer verweven met de sport. Dc moderne spelen De moderne spelen werden nochtans aangevat in een geest van een internationa le solidariteit. Op 23 juni 1894 werd er op de Parijse Universiteit, de.Sorbonne, een internationale sport- conferentie gehouden. Daar werd op initiatief van Baron Pierre de Coubertin besloten de Olympische Spelen na 1500 jaar te doen herleven. Twee jaar later stonden de eerste atleten reeds aan de startlijn tij dens de eerste Moderne Olympische Spelen. Het programma van 1896 be helsde atletiek, schermen, schieten, roeien, zeilen, zwemmen en paardrijden. Ook nieuwere sporten wa ren voorzien: turnen, wiel- rijden en tennis. In het begin konden enkel mannen deelnemen, maar reeds in 1900 waren er vrouwen op het golfterrein in de-tenniscourts. Stillaan veroverden de eva's een plaatsje bij alle disciplines. De Olympische Winterspe len gingen van start in 1924. Nu in 1980 zijn we reeds zover dat de russen een sateliet de ruimte insturen om vandaar de beelden over de komende Spelen de wereld rond te kunnen sturen. Tegenkanting Reeds in Mexico begonnen sommigen te morren. In derdaad was toen het on derscheid tussen het luxe splinternieuw sportcom plex verschrikkelijk groot in vergelijking met de ar moedige wijken. Velen be gonnen de spelen in vraag te stellen. Vooral de mas sa's geld die sommige lan den er tegenaan smeten viel bij vele sportliefheb bers niet in goede aarde. Hopelijk zullen de recente gebeurtenissen in het mid den-oosten de sportieve ge beurtenissen niet in de weg staan, alhoewel... mogen wij miljoenen spenderen aan sport terwijl er oorlog heerst of terwijl verderop in Vietnam en Cambodja miljoenen mensen crepe ren van de honger... L.V.D. De olympische spelen kaderen in verschillende inter nationale overeenkomsten waarvan de basis werd gelegd op de wereldsportconferentie te Parijs in 1894. Toen werden de stondregelen van het I. O. C. vastge legd. De eerste voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité was de initiatiefnemer Baron Pierre De Coubertin. Huidig voorzitter is de Ameri kaan Avery Brundage. Laussane herbergt de zetel van de instelling. De taak van het I.O.C. is het organiseren van de vierjaarlijkse Spelen: de zomerspelen sinds 1896 (enkel onderbroken in 1916, 1940 en 1944) en de winterspelen die plaats hebben sinds 1924 (vervallen in 1940 en 1944). Ons land had de eer Olympische Spelen te mogen organiseren in 1920. En deze spelen hadden te Antwerpen een niet-officieel broertje. Namelijk naast de zomerspelen hadden toen ook de Winterspelen zij het nog niet geheel fficieel plaats. Het I. O. C. heeft in elk land een nationaal comité. Bij ons is dat dus het B.O.l.C. (Belgisch Olympisch en Interfederaal Co mité) Hier wordt in Brussel gezorgd voor de nationa le recrutering en aanwijzen van kandidaten. Tevens staat het B.O.l.C. in voor de landelijke promotie van de Olympische Spelen en de dito gedachte. Internationale Academy De opgravingen aan het Olympisch stadion die plaatshadden tussen 1875 en 1961 en geleid werden door Ernst Curtis waren van hun kant inspiratiebron voor het oprichten van een Internationale Olympi sche Academy. Reeds in 1949 won het idee aan belangstelling maar pas in 1961, samen met de openstelling van het klassieke Olympische stadion ging de academy van start. Deze instelling heeft tot doel om de bakermat van het Olympisch gebeuren om te vormen tot een cultureel- en onmoetingscen- trum. Jaarlijks worden er op en rond de Olympia conferenties en referaten gehouden om de zodoende Olympische gedachte levend te houden en zelfs te bevorderen. Voorzitter is Georg Willems en de zeial van de I. O. Ais gevestigd in het Grieks Olympisch Stadion van Athene. L.V.D. Zaterdag 22 december 1979 was de zaal van «Ons Huis» in Kruibeke gevuld met jeugdige groen-wit voetbal lers, met hun broers en zus ters en met de ouders die traditioneel op dit kerst feest van Jong Vlaanderen waren uitgenodigd. In zijn openingswoord ver wees voorzitter Armand Foubert naar het moeilijke jaar, vooral op jeugdwer- kingsgebied dan. dat achter de rug lag, maar consta teerde eveneens dat gelet op de zo talrijke opkomst deze moeilijke periode de finitief achter de rug schijnt te liggen, vooral dank zij de inzet van een ploeg mede werkers, die o.a. dit kerst feest op punt stelden. Na de op een kerstfeest onvermijdelijke koffiekoe ken en cacao, en de teken films van Tom en Jerry, konden enkele gelukkigen trachten op het podium doelpunten te scoren in een gat in een plaat, wat bijna even moeilijk bleek dan op het voetbalveld in dat grote doel de bal te deponeren. Gelukkig konden de vol- waissenen die dit op hun beurt probeerden het al niet beter dan de voetbal lertjes. De gastvedetten Johan Co- ninckx en Jan Bogaert kwa men het publiek vertellen over hun ervaringen in hun sportcarrière, die voor de ene reeds wat verder ge vuld is dan voor de andere, over het «beroeps»-aspect van hun sport, over de noodzaak van trainingen. enz. Johan Coninckx leek overtuigd voorstander van de combinatie van het prof statuut met een beperkte bijjob, zoals hij er een in het winkelier zijn heeft ge vonden. Voor Jan Bogaert ligt uiter aard de toekomst wagewijd open, na zijn fraaie presta ties in het liefhebbers korps. Op de vraag naar zijn mening over het «tegenhouden» van talent rijke jonge liefhebbers tot hun 22 jaar vooraleer be roeps te mogen worden, vond hij dat de lijnrechte houding te strak is, daar er meerdere gevallen zijn. waarbij jongeren een paar jaar geremd worden in hun opgang. Uiteraard is de al gemene lijn terzake goed. doch zou men meer ruimte voor uitzonderingen moe ten laten. Toen dan Ronald Dewitte. ondanks de grote kans dat hij niet tijdig uit Italië zou weggeraakt zijn. toch zijn intrede in de zaal deed (hij kwem rechtstreeks van het vliegveld) waren de jonge mannen haast niet meer te stoppen: het was een enor me ovatie die de in Kruibe ke zo populaire renner te beurt viel. Het interview met hem was een nieuw bewijs van hetprofessioneel benaderen van zijn vak door deze «ploegkapitien» van Moser. voorheen van Roger De Vlaeminck. Dc ernst die hij betracht in het zo goed mogelijk vervullen van zijn taak kan veel men sen tot nadenken stemmen. Wanneer men zijn trai ningsschema hoort opge ven. de manier hoort waar op hij over en «licht» voor seizoen spreekt, dan kan men enkel van de meesten van onze voetballers spre ken als mannen met een «licht werkje». Zijn prikje in de richting van de mees te spelers van de eerste ploeg van groen-wit was dan ook niet licht: gebrek aa inzet, te weinig fysieke paraatheid, te weinig moti vatie bij de door henzelf verkozen sport. Hopelijk nemen deze mannen de wenk ter harte. Na de ovatie bij het af scheid van Ronald Dewit te. na de tombola's (gratis voor de kinderen) kwair dan het hoogtepunt voor dc miniemen en knapen dit meenden een kans te heb ben op de «zilveren» oi «gouden» schoen 1979. Se cretaris René Bolsens be klemtoonde dat minder ge streefd wordt naar het be lonen van de beste voetbal speler. dan wel naar een erkenning van verdiensten van die speler die tijdens het jaar bewezen heeft iets over te hbeen voor zijn me- demaats, voor zijn club, die in zijn houding t.o.v. zowel scheidsrechter, trainer, be stuur als maats, als verdien stelijkst wordt beschouwd. Aan de hand van deze kri- teria kwam als zilveren schoen miniem Guy Van Havere en als gouden schoen kadet Kris Nielandt uit de verkiezing. Met een wijze raadgeving door Armand Foubert en onder het toeziend oog van schepen voor sport René De Cleen ontvingen beiden hun trofee. Met glinsterende ogenkre- gen tenslotte alle aanwezi ge kinderen de kerstpakjes overhandigd. Een prettig besluit van een geslaagde dnamiddag. loewel we niet uit het oog mogen verliezen dat de terstichter van de Olympische Spelen, naast de kernge- lachte Meedoen is belangrijker dan tvinnenook de 'ysieke gezondheid op het oog had van de jongeren en Nideren die de kaders van het leger uitmaakten, kunnen ve toch vaststellen dat de nobele Olympische gedachte van veleer in die mate verouderd is, dat ze in de huidige Maatschappelijke werkelijkheid niet meer thuishoort. Pierre de Coubertin kon toen nauwelijks enig vermoeden lebben van hel feit dat de nationale sportbeoefening in de 'landen zou vallen van machtsgeile politici die de onbe- Khermde sport zouden misbruiken om hun persoonlijke jriüen kracht bij te zetten. Meteen belanden we waar we noeten zijn: de aanwezigheid van de Sovjets in Afghani- itan. Het Moslim-buurland van het woelige Iran wordt vanuit verschillende hoeken aangegrepen om de gedachte van de Olympische Spelen voor de zoveelste maal in een verkeerd daglicht te plaatsen. Het gaat niet op een of andere supermogendheid tegen een andere uit te spe len. ledereen weet genoeg dat de machtsblokken het veelal niet te nauw nemen met de kleintjes. VERKIEZINGEN Deze maal was hel de Ame rikaanse president Carter die de steen aan het rollen bracht. Het werd hoog tijd voor de Amerikaanse presi dent om zijn onmiddellijke konkurrent Edward Kenne dy die wordt voorgesteld als de nieuwe sterke man Meisjes scholieren 13.30 u.: Gentbrugge - DBC Aalst 14 u.: Lokeren - Amical Kadet ten A '5 u.: Gentbrugge - DBC Aalst Kadetten B 13.30 u. Laarne - Pfaff Beveren Miniemen A 16.30 u.: Gentbrugge - DBC Aalst Miniemen B 13.30 u. Lokeren - Panters Baasrode Pupillen '4 u. Lokeren - De Pinte Jongens scholieren C 14 u.: Okapi - Hemaco 14 u.Osiris - Viane Kadetten C 13-30 u. Okapi - hemaco 13 30 u. Osiris - Wezen vrienden 13-30 u.Red Boys - The Tower Miniemen C 14 u.Hemaco A - Wezenvrienden 15 u. Red Boys - Okapi 15.30 u.: Hemaco B - Juventus 14 u.: Panters Baasrode - Erpe-Mere Pupillen C 14 u.: Cabrita - Osiris 15 u.: Hermes - Eksaarde 11 u.: Hemaco - Okapi Scholieren D 14 u.: Wasocub - Eksaarde 14 u.Vlierzele - Grembergen 15 u.: Buggenhout - Cabrita Kadetten I 15.30 u.: Vlierzele - Lokeren 14 ux Were Di - Cabrita Miniemen D 15 ii.: Eenhoorn - Hermes 15.30 u.: Wasocub - Eksaarde 15.30 u.: Cabrita - Lokeren 15.30 u.: Were Di - Melsele Benjamins 14 u.Hermes - Sgolba B 10 u.: Hemaco - Falco die Amerika uit de impasse kan helpen een duidelijk en met de strenge hand uit gevoerd beleid te tonen. De aanwezigheid van Sovjet troepen in Afghanistan werd dan ingeroepen om een zo harde taal te gaan spreken dat heel wat waar nemers het hadden over een terugkeer naar de jaren vijftig, jaren waarin de koude oorlog als een zwaard van Damokles bo ven het hoofd hing van de wereldbevolking. De vraag blijft natuurlijk in welke mate de presidentsambities van Carter de wereldvrede in het gedrang zullen brengen. In een emotionele oproep spoorde de US A-president de atleten ertoe aan niet mee te dingen naar de Olympische titels die dit jaar in Moskou en andere Sovjetsteden te rapen val len. De atleten hebben in grote getale negatief op dat voorstel gereageerd, wat vrij normaal is als men de zaak nuchter bekijkt: de voorbereidingen zijn veelal van langdurige aard en ge spreid over een aantal ja ren waarin nieuwe technie ken, materialen en nieuwe trainingsschema's worden uitgewerkt. Trouwens, de meeste atleten beseffen heel goed dat de sport al te vaak wordt misbruikt om de poli tiek te dienen. NATO Ook de kopstukken van de Noord-Atlantische Verdedi gingsorganisatie bleven on dertussen niet bij de pakken zitten: de Navo-vertegen- woordigers werden in spoedzitting bij elkaar ge roepen om het voorstel tot algemene boycotting van de Olympische Spelen te be spreken. Wat sekretaris-ge- neraal Luns ook mag bewe ren op de Duitse televisie, strikt genomen heeft hij geen zeggingschap over de sport. Anders gezegd kun nen we stellen dat de Navo evenveel in de pap van de sport heeft te brokkelen, als het Belgisch Olympisch Ko- mitee in de bewapenings wedloop (of is dat ook een erkende sporttak?). Wie de aktualiteitsprogramma's enigszins volgt, weet dat de jongste beslissing van Navo- partners België, Nederland en Italië om kruisraketten op hun grondgebied te plaatsen (enkel Nederland ligt dwars), en dan de Duit se Bondsrepubliek die zowel kruisers, als Pershing II ra ketten zal installeren, heel wat kwaad bloed heeft ge zet bij de Sovjetbevolking. Hadden de Nato-Leden niet eerst met de Warschau- pakt-landen moeten onder handelen om te komen tot wederzijdse wapenstop en eventuele machtsafbouw? Dan was het niet nodig ge weest om op een schijnheili ge manier met de op zichzelf onschuldige sport als chan tagemiddel te gebruiken. AMNESTY INTERNATIONAL Uit de rapporten van Amne sty International blijkt, dat ruim 2/3 van het aardop pervlak bestuurd wordt door mensenrechten ont kennende regimes. Als men deze trieste dokumentatie mag geloven, het tegendeel zou ons verwonderen, kan worden opgeworpen of de sport nog over overlevings kansen beschikt indien men ze zonder enige vorm van respekt als een politiek af schrikkingswapen gaat hanteren. Het is een hypo- kriete houding van zowel de West- als de Oost-landen om daar te zwijgen, waar over wederzijdse relaties moet worden gesproken, om nadien de sportatleten als een dolk in de rug te duwen. Daarmee wordt een vals ge laat aan de sport in het algemeen gegeven. We kun nen ons best voorstellen dat tie meeste regeringen de mensenrechten met de voe ten treden, zowel in het Westen (bv. de Indianen in Noord-Amerika) als in de Oostbloklanden de dissi denten), maar dan moet op getreden worden in de UNO of in de andere organisaties die daadwerkelijk ijveren voor menselijke waar digheid. Joris Jacobs schrijft terecht in het Nieuwsbladdat sport per definitie 'fascine rend maar volkomen onbe langrijk 'was'. Nu is zij ge promoveerd tot 'de belang rijkste zaak van onderge schikt belang ter wereld'». Hij stelt zich daarbij de vraag «of het nu niet zielig is dat wereldberoemde poli tieke geschillen op de rug van deze onbelangrijkste zaak worden uitge vochten». KRITISCH BLIJVEN Bovenstaand pleidooi houdt geenszins in dat de sport journalistiek geen rekening dient te houden met de poli tieke werkelijkheid. Het is de taak van verslaggever het publiek eerlijke infor matie te verschaffen, en dit in een zo ruim mogelijke mate. Van meet af aan ston den we achter diegenen die de brutale repressie aan- kloegen in Argentinië waar dagelijks mensen omwille van hun politieke, religieu ze of humanitaire opvattin gen bloedig worden uitge- Op 19 januari 1980 hervat ten de jeugdvoetballers hun kompetitie. Na hun kopbrekens, voor de examens op school, kregen allen een welverdiende va kantie, die hen naast de eindejaarsfeesten ook eni ge sneeuwpret bracht. De bestuursleden van S.K. Herdersem nemen deze hervatting ten baat hun j^ugd een gezellig feestje aan te bieden. In de namid dag spelen om 14 uur de kadetten en om 15u30 de scholieren hun respektieve- lijke kompetitiewedstrijd op het terrein aan de Lange Haag. Om 17 uur wordt verzame len geblazen voor trainers, afgevaardigden, kantine- uitbaters en helpers, het bestuur en de jeugdspelers, voor het nuttigen van een nieuwjaarsdiner. Na het eten, zo ongeveer rond 18u30. worden ou ders, familieleden, vrien den, broertjes en zusjes uit genodigd om het optreden van de goochelaar Prof. Sarkos bij te wonen. Deze goocheldemonstratie duurt ongeveer anderhalf uur. Iedereen is welkom. Hoe meer zielen, hoe meer vreugd, is de leuze te Her dersem. Tot 19 januari! A.V.H. Scheldezwemmers Temse: de jongste leden, de vier jarige Wim De Pauw en de eveneens vierjarige Mieke Labelle. Onder: de jeugdploeg die te Gent won.(dw) schakeld. Een pers die der gelijke gruwelijkheden niet zou onthullen doet aan een blindemannetjesspel en weerspiegelt op een onjuiste manier de sociale werke lijkheid in een bepaald land. Het zijn de spelers die met hun geweten moeten af rekenen. Indien ze niet te gaan, is dat een moedige houding, indien ze wel wensen aan de tornooi en deel te nemen is dat hun zaak. Maar het is verkeerd dat politici hun macht mis bruiken om de sport te cor rumperen. Paul DE MOOR

De Voorpost | 1980 | | pagina 35