AANPAK EERSTE IJZEL NIET DOOR IEDEREEN GUNSTIG ONTHAALD GEPENSIONEERDEN EISEN AUTOBUS- STOPPLAATS OP GROTE MARKT sAALSTERSE GILLES» IN ONKELNIEUWE KLEDIJ! ^Automobilisten waren voorzichtiger SK De Voorpost - 11.1.1980 - 3 zijn driekleurige leeuwen, het embleem met het schild van Aalst met Dirk Martens en het Belfort, keizerlijke kroontjes, Iwe- in van Aalst en kleurige bloemen van Aalst als bloemenstad. Muzikanten en ceremo niemeesters dragen een hoedje met struisveren in de Aalsters kleuren. Ook een fonoplaatje Ook via verkoop van een gillespop, gillesgadgets of een fonoplaat wordt de kas gespijzigd. De A-kant brengt een leu ke gilles-potpourri en aan de keerzijde staat een meezingertje van Odilon Mortier. De gillesmuziek is van Mare Mory, José Fontaine en Clark Van Mere. Het singeltje, waar van de opbrengst inte graal naar de afbetaling van de kledij gaat is ver krijgbaar in tal van cafés en handelszaken in het Aalsterse. ndc v no[ 'N ROET mésnatte vooilzakken die veiren mén deir stoon doeng der meh op peizen dat die daogen van Késtdag en Nievejoor en zoei verboy zèn... mor dat de jonges van de méskeire wel al heer «gelikkig-joor-van- de-méskeir- 't kaan-ni- mankeiren» komrae wensjen hemmen mor... Al pertank da ze rond Késtdag op nen anderen dag gekomme woren en tèn gezeid hooin da ze da meh Nievejoor oeik ginken doeng. Mor 'k peis da ze nog attoyd noyg on 't tellen zèn hoeveil da z'opgholdj hemmen en da ze domei gienen toyd g'had hemmen van heren tornei te maoken gelèk as ze beloefd hooin! En vanboe ven op mèn brievebis leid er 'k weit ni hoelank 'n dik pak gazetten. Mésnat oeik vanoyges. Mor 'k hem in mèn oygen gezeid, zé, dad es na al vier kieren da'k da pak verom binnengholdj hem, naa bleifhet liggen al was 't dat da pak iene pap wird. En elke kier as ek die roet zakken en da pak papier zing stoon of liggen, peis ek er verom ne kier op wa dat er meh die gepasseirde fiestdaogen allemol afgewensjt en afgeloegen werd. As 't er azoei ne zak omveirgevallen es en 'k zet hem verom recht, tèn hoeir ek flessen rammelen. Want dat er meh die daogen eh gelozen ooitgekroesd werd, dad es ge wei ten hein. Sertoe deir dedie die nimmer achter heer stier moe te krooipen en domei ni benaad 'n moe te zén van in 't zaksken moeten te blozen. Allei, schinkt ons nog mor intjen ooit, 't zal ons al iveranst deigd doeng. Mor die deigd werde tèn mor t' sanderdaos gewoor: in anne kop, dor iveranst rond anne lever en on annen appetoyt die ge ver eh koppel daogen kwoyt zèt. Want g'hoeird alle- maan zeggen: 't es zuveil ni weerd, mor toch doeg'het allemaan elk joor verom. En dad es mor van eiten en drinken, veil mier en veil zwoorder as anders, op ander ieren en pessies of da 't nimmer op 'n kaan. En tèn makanderen hanjekes of beizen gei ven en mor wensjen van: eh gelikkeg joor en 'n goei gezondhèd.binsjt dat er allicht gin ienen 'n peist op 't gein wa dat 'n zeit. Want ik vin dagge ni dor iene kier in 't joor on iederien «eh gelikkeg joor» 'n moetj wensjen. mor dagge beiter zèt meh alle daogen van 't joor te probeiren meh zuveil meigelèk mensjen gelik keg te maoken. Mor dad 'n es vanoyges zu gemakkelèk ni! In nen andere zak weit ek, door zitten leige doeiskes in van allemol ingeblikten bicht da ne mensj op ander daogen nie 'n etj. Mor ja, as ge tèn Mor ja, as ge tèn iene kier in 't joor ne kier iet spesjool wildj doeng, 'n peisde dor toch ni op af dat da wel goed es vér a gezondhèd hein. 't Zelde meh die leige doeizen van pateikes of tortjes. Dat er oeik nog ne leigen bokal van opgeleiden herink tisse zitjdor peisde na van wa dagge wiltj En tissen aal die aa gazetten die dor in da deirwikt pak zitten, door zitten meh honder den doein tissen. Van aksidentcn. van moeir- den en van opstanden 'n betjen lanst alle kanten. En allemol op die ienegte daogen woor dat er on makanderen ni anders as goed gewensjt werd! Hoe es 't na in goesjnaom meigelèk: allemaan leeft zu geren en .toch werd er zoei loecht omgesprongen meh 'n andermans leven. Meh eh stik in anne meilen in nen ottomobil krooi pen en domei malheiren maoken, dad es niet mier of minder as doeidslag. peis ek. En wa moeje tèn peizen oever aal die hoeige manen die ni anders 'n doeng as heer volk opjaogen. den ienen teigen den anderen en ba zu veir dat er lanst alle kanten gemoeird en geschoeten en gebrand en geploenjerd werd. En es da vreide op eerde on aal de mensjen? Ja. on aal de^ mensjen va goeie wil, mor 't zen die hoeige koppen die na iene kier giene goeie wil 'n hemmen en aal d'ander kènhooibes hooilen en tieren mor mei. Tot zelfs hier in ons oygen klein lanjeken 'n doeng ze ni anders as makan deren koejonneiren en 't leven moeielèk mao ken. Binsjt da ze dor mor oever ienegte daogen allemol «beste wensjen» ooitgekromd hem men. As ge door allemol ne kier goed op peist tèn moeje dènne mensj geloyk geiven on wie da ze vroegen wa dat 'n peisdegen oever de «westerse beschaovink». En die dorop an- twoerdden: awel, dad 'n woor nog gie slecht gedacht! En al petank dat de mensjen de plooim op heren hoed wille steiken omda ze 't zeer al zuveir gebrocht hemmen da ze achter 'n weireme stoef zitten binsjt dat de voegelkes en de konantjes in de regen en de snie loeipen, verstoon ek ghiel goed worom dat er kaan gesproeke werren oever het «dierenroyk» en oever het «mensjdom»! DOLF Reeds enkele tijd ijvert de heer Frans Beeckman, een autobus gepensioneerde, voor een stopplaats van de stadsbussen aan de verkeersvrije Grote Markt. In enkele artikels stelde deze persoon, dat de Aalsterse bevolking, en inzonderheid de gepensioneerden, die geen auto bezitten, sinds het autovrij maken van de markt slechts moeilijk het stadscentrum kunnen bereiken. Het openbaar vervoer komt er helemaal niet meer langs, en de stadsbussen hebben er dus ook geen stopplaats meer. Op de algemene verga dering van 16.11.1979 heeft de Socialistische Bond van Gepensioneer den een motie gestemd waarbij aangedrongen wordt op een stopplaats voor autobussen op de Grote Markt. Tevens werd door de bond ge steld dat er een betere planning van de stads bussen zou moeten ko men met betrekking op de verbindingen met ver schillende woonkernen, terwijl ook gevraagd wordt om een autobus lijn in de richting van het stadspark en het sportter rein aan de Osbroek te voorzien. Deze motie werd niet al leen gericht aan het Kol lege van Burgemeester en Schepenen, maar ook aan de socialistische ge meenteraadsleden, met het verzoek de wensen te steunen tot de uiteindelij ke verwezenlijking. Herinneren wij eraan dat ook in het voorontwerp struktuurplan Aalst-Rech- teroever aangedrongen wordt op een beter open baar vervoer in de stad, en een efficientere bedie ning tussen de verschil lende stadswijken. VEHE In tegenstelling met ver leden jaar, en om reden van de veelvuldige kritiek die toen op kostprijs van de ijzelbestrijding gefor muleerd werd, besliste het Schepenkollege dit maal de bestrooiingen te beperken tot de voor- naamste invalswegen, de straten die bediend worden door de autobus sen en de voornaamste verbindingswegen tus sen de stadswijkèn. Hierdoor was het onver mijdelijk dat nu eens de ene straat wel en dan de andere weer niet onder handen genomen werd. De stadsdiensten had den dan ook vlug heel wat kritiek te verwerken van inwoners, die kloe- gen dat hun straat of buurt vergeten was. Onafhankelijk bij wat het eigen stadsbestuur ge presteerd had, werd gul gestrooid door de diensten van Bruggen en Wegen, die een belang rijk depot bezitten aan de Churchillaan te Erembo- degem. Deze dienst zorgde voor de bestrooiing van alle be langrijke rijkswegen als daar zijn de Aalsterse ringlaan, de Brusselse-, Gentse Geraardsbergse-, Ninoofse- en Oude" naardsestwg. Ook de Moorselbaan werd door deze diensten afgereden. Het resultaat van deze ingreep was vlug merk baar, en het waren deze mensen die er in de eerste plaats voor zorg den dat de automobilist het idee kreeg dat onze stad drastisch aangepakt werd. Politie en Rijkswacht Zowel bij de politie als bij de rijkswacht was men van oordeel dat er opvallend minder onge vallen gebeurden dan in normale periodes. Eflijk- baar hadden de automo bilisten hun les geleerd afgelopen winter, en re den zij heel wat voorzich tiger. Wel noteerde men een opmerkelijk groot aantal slippartijen, hetzij tegen andere voertuigen hetzij tegen één of ande re muur of afsluiting. Sommige bestuurders pleegden hierbij vlucht misdrijf. Rioolkolken Opvallend bij de zeer snelle dooi, die reeds na enkele dagen optrad, was wel het feit dat heel i twee laatste dagen van december zag het naar tan<t dat wij opnieuw een even barre winterperiode staijjemoet gingen als in 1979. Gelukkig zijn de ^rsomstandigheden vlug gunstig geëvolueerd, .jjjjider diep te willen ingaan op de gevolgen van naaze eerste konfrontatie met de winter, zijn wij even alias licht gaan opsteken bij het stadsbestuur om na :ru>gaan welke maatregelen er getroffen werden om 1,151 sneeuw en de ijzel te bestrijden, hc waastrooiingen ■k^eds in de nacht van 30 zien zijn. In totaal wer den de eerste nacht 31 december 1979 ongeveer 41,5 ton irden de stadsdiensten bestroollngmiddelen uitgeworpen. In de nacht van 1 op 2 januari 1979 werd reeds gestart om- a<e vrachtwagens op de streeks halfelf 's avonds wen 24.15 u. van de reeljstand gealarmeerd. ,hnen het uur waren j d£n om de belangrijkste ;es«gen vrij te maken. Tioeals bekend gebeuren renZe werken via een vé-aannemer die een :ls <T waarbij reeds 100 ton gestrooid werd. De vol gende nacht werd gestart omstreeks kwart voor drie, en hierbij j%jaarlijks kontrakt af- kwam men aan een dejiot met het stads- totaal aantal van 117 ton kerBtuur, waarin dergelij- ijzelbestrijdingsmidde- twe tussenkomsten voor- len. Zit l-"" is Ik fstad wat dooiwater in de straatboorden bleef staan. Oorzaak hiervan was ongetwijfeld het feit dat de rioolkolken slecht of onvoldoende ge reinigd werden tijdens het afgelopen jaar. Op het stadhuis werd trou wens grif toegegeven dat er hier wat schortte. De oorzaak hiervan zou ge legen zijn enerzijds in het feit dat de oude stedelijke kolkenzuiger sinds enkele tijd geïm mobiliseerd is, en nog niet hersteld werd, en doordat anderzijds de nieuwe kolkenzuiger nog niet aangekocht werd. Alleszins werd nogmaals het belang bewezen van de regelmatige reiniging van de rioolkolken voor een vlugge en degelijke afwatering. R;rt de klompen aan de voeten, de repetitiebellen 1 g<'n en de bezem in de hand houden de «Aalsterse ^les» elk jaar in een drietal deelgemeenten vóórop- burt ten' een soort openbare, ongekostumeerde re- amoties waarbij getracht wordt ook de mensen van e (jten Klein-Aalst voor Karnaval te sensibiliseren. Zo ^gelijk ze er zelfs persoonlijk of in groep in be- z/kken. jdei bezem wordt dan rondgezwaaid in alle richtingen ndejeinde de kwade geesten te verdrijven en voor de c tynende karnavaldagen goed weer te kunnen ver- /crdl ien.1 iij* jaar zijn er dergelijke gemotoriseerde agenten, jitb^roptochten te Baarde- werd het alleszins een 1 v%, te Meldert op zater- blikvanger die waar- n g 19 januari en te schijnlijk over een vijftal jnbodegem-Terjoden weken wel zijn effekt zal zaterdag 3 februari, sorteren, jokfens vanaf 14.30 u. De dinamische sekretaris he lieden zaterdag werd Rony De Bruyn liet dan hadc spits afgebeten te ook zijn talrijke dansers opjrdegem. Qua weers- en danseressen waarbij lrcfwtandigheden na de ook raadslid Gracienne VElleuwmiserie van de Van Nieuwenborgh niet week-end van 17 februari kunnen verwachten. De Aalsterse Gilles, waar dige opvolgers van «De Ajuingilles» (de «Ware Gilles»), gesticht in 1971, wensen als kulturele en folkloristische groep de oude gilles-tradities in stand te houden en bren gen dan met de karnaval dagen een ook fysisch zeer te apprecitren bijdra ge irj de festiviteiten. Rondedans Naast hun deelname aan de kernavalstoet treden de «Aalsterse Gilles nog herhaaldelijk spektakulair op. Zo met de «Rondedans» op de Grote Markt op kar- navalzondag te 18.15 u.. De eerste vooropdracht ongeveer een halfuurtje regende. (Geert) na het beëindigen van de van de Aalsterse Gilles had te Baardegem plaats. Jammer, het e Gilles deden heel wat Baardegemse deuren openen. (Geert) ïer je deze jongens hoort spelen, krijg je de lust om zelf te gaan dansen. (Geert) ;e it'bije week leek het bij ^Jtart beloftevol doch <er*®en kwartiertje was nw0i reeds aan een fikse ,er Joe. ,ant hun talrijke formatie het eerst door de fdegemse straten, •leid door een paar ervp .IcSle ontbrak evolueren op het obsederend ritme van de drumband en de typische gillesmuziek gebracht door de liefhebbersfor matie van Harry Pinky. Slechts een voorsmaakje van wat we in de 52e karnavalstoet tijdens het stoet. U kan op het rond- plein van de Markt een uur muziek en dans mee maken in een sprookje sachtige sfeer bij een kleurrijke verlichting op de prachtige en kostbare wuivende struisveren. Ondertussen worden de toeschouwers op duizen den appelsienen bedacht. Een tweede grote Ronde dans heeft dan plaats op karnavalmaandag om streeks 20.30 u. op het Stationsplein met even eens dans bij een ware feërie en met appelsie nenworp. Dit jaar gebeurt zulks op het Stationsplein voor de tweede maal zo dat ook dit stadsdeel in het zonnetje wordt gezet. Bezemdans Op karnavalmaandag te 14.30 u. circa een half uur vóór de Ajuinworp, ko men de Gilles ter hoogte van het rondplein met hun Bezemdans waarbij ze voor de eerste maal hun Inca-masker zullen dragen. Geboren in 1973 groeide deze bezemdans uit tot een zeer gewaardeerd kijkstuk doch in '78 en '79 beletten organisatorische moeilijkheden dit spek takel. Dit jaar wordt echter te rug met de traditie aan geknoopt en dan wel met met een uniform masker zodat de groep Gilles uit groeit tot een geheel en de individuele personen niet meer te onderschei den zijn. Gezamenlijk on derwerpen ze zich aan de ritmische muziek met be zems met de Aalsterse kleuren afzonderlijk rode, witte en gele. Door de bezembewegingen wor den de boze geesten be zworen en het hoofdper- sonnage van de karnaval stoet wordt erdoor tegen onheil en noodlot ge vrijwaard. Bij het slot of feren de Gilles aan het publiek hun sinaasappe len uit dank voor hun aanwezigheid. Fonkelnieqpve kostume ring Wat verleden jaar nog een utopie leek werd door de aktie «eigen kle dij» werkelijkheid: bij de komende karnaval ziet U de Gilles met eigen kledij en eigen hoed. Niet min der dan 101 kostuums werden gemaakt en 32 gilles- en 35 muzikanten- hoeden aangekocht. De veren zullen door hetzelf de huis worden onder houden zodat kan wor den aangenomen dat ze zonder speciale omstan digheden goed zijn voor een termijn van zes jaar. Een totaal bedrag van 3.250.000 fr is hiermee gemoeid wat per jaar dan toch een 550.000 fr. uit maakt. Een hele som om te realiseren zegt ons Ro ny De Bruyn, maar met medewerking van allen komt ook dat in orde. Vooreerst is er het lidgeld dat elke Gille jaarlijks zelf betaalt en dat kan oplo pen, alles inbegrepenen, tot een slordige 5000 fr. per persoon. Van de Stad is er de subsidie van 50.000 fr. en de prijs van karnaval van 100.000 fr. Verder zijn er de inkom sten verbonden aan het uitgeven van een propa gandaboekje met pro gramma, het openhou den van «het stamine- ken» (waarschijnlijk nu in november), het uitbaten van een restaurant bij het «Lentekontakt» en een snack op de Jaarbeurs. Nu de Gilles over eigen hoeden en kostumering beschikken dragen ze er uiteraard ook en risico van. Een zware invester ing en een grote veran twoordelijkheid qua on derhoud. Hoe ziet het kostuum eruit? Wel enigszins anders dan wat tot hiertoe gedragen werd. Motieven op de kostums aangebracht grijpen im mers terug naar de ge schiedenis en de gebrui ken van Aalst. De struis veren gilleshoed werd niet gewijzigd. De motieven zijn in twee driekleuren uitgewerkt: de Belgische en die van Aalst (rood, geel, wit). Er

De Voorpost | 1980 | | pagina 3