Nationale voetbalkompetitie LOS AMBAJA- DORES DE BEVEREN Eddy Jaspers droomt Van Italië Zelfs zonder torens bleef Beverse burcht overeind «PONNET LIET UTT TRAP WERK VAN BEVEREN ONGESTRAFT» - 11.1.1980 - De Voorpost een in nevelen gehuld verslagje Een lichtjes nevelige winteravond in de Haasdonkse bossen, een steeds langer wordende rij auto's.. Nogal wat bekende gezichten die versast worden langs de inkomhal van feestzaal Malpertuus. Dan denk je al aan eten en voetbal, natuurlijk, en terecht! Daags na de versterkende zege tegen leider, buur en rivaal Lokeren troept het geel-blauwe volkje samen voor een denderend Nieuwjaarsgala. ,\et als de vorige jaren biedt Combori een flonkerend feestmaal aan aan spelers en bestuur van SK Beveren. een aantal prominenten en sponsors. De zaal zit afgeladen vol als de spelers nog steeds en terecht aangekondigd als de landskampioenen onder luid applaus hun entree maken. Eén is er niet. de JeanZiek! Die komt ook alleen uit z'n bed om te voetballen. Weet je dat ie zondag ook al bleekjes op het veld stond? Nu wil hij echter geen risiko's nemen. Volgende week is er weer een match jongens. Yvonne, die zich al opgekleed had in de hoop dat haar duivenmelker toch nog van gedacht zou veran deren. is berustend thuisgebleven. Organisator en animator Theo Bauwens heet ieder een tcelkom en neemt de overbodige honneurs waar om de spelers en hun dames voor te stellen. Het is altijd goed om hier te zijnorakelt hij in de gekende dichterlijke stijl. En hij krijgt natuurlijk gelijk, want wat patron Bob Lanoye en zijn chef op tafel brengen is om duimen en vingers af te likken, niet om op papier te beschrijven. Schrijven en eten tegelijk is trouwens ondoenlijk en daar zien we dus maar van En dan zijn daar nog de Zuidamerikaanse klanken van het kleurrijke trio Los Ambajadores de Para guay', strelend en ophitsend, virtuoos en zoetge vooisd... Vaya con dios mi amor. Eviva Espana... een onvervalste Griekse Sirtaki... Jean-Marie Pfaff: een kontrakt met een Zuidamerikaanse ploeg? Bijlange niet: gezellig feesten na de zege tegen Lokeren. Van Genechten, Lanoye en -Los Ambajadores- Georges Heylens moet het nu doen De grote hamvraag 11a af loop van het derby tussen de Wase voetbaltenoren was wel of inen de oscar van de wedstrijd aan Bert Cluytens dan wel aan Eddv Jaspers zou geven. Sommigen wezen trouwens ook op de grote verdienste van Heinz Schönberger in de tweede helft. Daarmee is dan ook het trio geciteerd dat de hard bevochten zege tegen Lokeren gestalte gaf. Uiteindelijk hakte Robert Coethals de knoop door en noemde Eddy Jaspers de man van de dag. Als bewa ker van de woelige Preben Larsen leverde de man uit Wilder! inderdaad een schitterende prestatie, niet alleen in de afweer, maar ook hij de opbouw in het middenveld. Eddy koppelde zondag een klare kijk aan snelheid en akkuratesse en schermde de gerenommeer de Deen perfekt af. Zijn prestatie vormde als het wa re de bekroning van een stijgende prestatiekurve, die vooral vanaf de wed strijd tegen (dub Brugge steil de hoogte inging. Eddy meende zelf dat hij ooit nog wel beter had ge speeld. onder andere in Barcelona. Zijn minder sterke start dit seizoen wijt hijzelf aan de nasleep van de viering en de archi-slech- te voorbereiding. Hij bleef zich echter onverminderd inzetten en werkte keihard aan een betere vorm. Guy Thijs die zondag nog maar eens in de tribune zat zal zich wellicht toch de beden king gemaakt hebben dat een verdediger als Eddy Jaspers erg bruikbaar moet zijn voor een verjongd Wit te Duivels-team. Eddy zelf zweefde na afloop ergens tussen hoop en vrees: «Na de recente suksessen van de nationale ploeg en met Ge- rets erbij zal ik wellicht nog niet direkt een kans krijgen. Toch zou ik zo graag eens opgeroepen worden, een keertje willen meespelen. Italië meemaken zou fanta stisch zijn, maar wellicht is dat slechts een droom. De nationale ploeg is in ieder geval mijn grootste betrach ting nu. Wie weet...». In de wandelgang was ieder een het er intussen over eens dat Be\eren aan een stevige come-back begonnen was. Robert Goethals wees eens extra op de enorme verdiensten van zijn ploeg telkens die in moeilijke om standigheden had moeten spelen: «Op Standard haal den we een gelijkspel weg met zeven invallers, tegen Brugge wonnen we zonder ons centraal stoppersduo en nu kloppen we de autoritai re leider zonder de twee lange spitsen Albert en Ste vens. Ik moet echt de lof zwaaien naar mijn spelers die zoveel karakter hebben! getoond. E11 vergeet niet das we hier de eerste helft de kampioenenploeg aan het werk zagen. We hebben kunnen standhouden op een verstandige manier, terwijl we na rust nog voldoend reserves hadden oin Loke- ren te overvleugelen. Lokeren dat hoop en al één doelkans kon forceren ruim negentig minuten. Ik meen te mogen zeggen dat de verdediging van Beveren weer een van de allerbeste De selektie van Simoen antwoordden de trai door te stellen dat ze df ploeg van tegen Winterstaf zo weinig mogelijk wilder wijzigen en dus de plaat) van Albert lieten innemeJ door een andere spits, it casu Simoen. Pauwels Goethals wezen erop dat «Ie Westvlaming op zijn manier! erg verdienstelijk had geakA teerd. Een grijnzende Freddy^ Truvens was ongewooii spraakzaam: «Gezien dat ilK ook nog kan aanvallen? DaM vooral heeft me plezier gep daan. want links en rechtf werd al gezegd dat ik rnktH kon afbreken. Met een tik^a keltje geluk maakte ik liii'fó', vandaag een doelpunt. IIojje| dan ook. het ziet er naar tiijg| dat ik me stilaan als ee|g| titularis mag gaan heschouljf, wen. Heel wat anders da^a)! vorig seizoen. Ik ben mo^. menteel een gelukkig man. aa Gelukkig waren ze allemaa^ daar in Beveren. Om de tite^ rouwt al niemand meen maar van de geel-blauwe»' zal je dit seizoen nog horen H.! ne 'Als de stemming al niet super is. dan komt dat toclt tijdens de bandmontage van Guy Roosen en Theo Bauwens, een vraag- en antwoordspel in muzikale stijl waarbij tot groot jolijt van de zaal eens Jlink wordt gelachen met de helden van het groene gras. Ach ja, wat kan je zeggen van zo n avond waarop de aloude geest van Beveren als het ware tastbaar is, de Sportkring-familie verbroedert en viert want er valt daar altijd wel iets te vieren't was lekker, 't was plezant en 't aas vooral erg laat. Vandaar dit korte sfeerstukje produkt van een houten kop en tijdelijk melig brein. Dat heb je als je jaren aan een stuk een zegevierende klub achterna loopt. He neig STA ES Iemand die totaal afkerig staat van voetbal van wat rond deze sporttak wordt opgebouwd, kan nauwe lijks vermoeden hoeveel tranen de Eendracht Aalst - ajuin reeds doen vloeien heeft. Iemand die wel met het balspel ver trouwd is, schrok toch nog op wanneer hij woensdag vernam dat Walter Elegeert de verla ten laan werd ingestuurd. Georges Heylens zal het trainingspak aantrekken en de Aalsterse asse nieuw vuur moeten in- Ook ditmaal, de traditie in ere houdend, hield de Freet- hiel als vesting stand tegen de Lokerse invasie. On danks de afwezigheid van de twee torens, Stevens en Albert. slaagden de mo mentele leiders van de na tionale competitie er niet in bij Beveren punten weg te haler,. Vermits hun beide vorige confrontaties voor peurtelingse winst zorgden, werd deze derde ontmoeting meteen een beslissende rol toebedeeld. De geelblau- wen, niettemin met de klein ste winst, deden de balans in .hun voordeel overheffen. Voor de aanvang echter ging nochtans de meeste aandacht naar de kersverse herfstkampioenen, die voor het behalen van deze sym bolische titel, uit handen van ploegkapitein Jean Janssens een bloemstuk mochten in ontvangst ne men. Voordien bij het oplo pen der beide ploegen was het opgevallen dat geen en kele persfotograaf het nodiig vond een familiekiekje te nemen van de Beverse elf. Wellicht hadden zij er nog voldoende in de archieven van verleden jaar.Voor een Lokerse vereeuwiging kwamen zij evenwel wel op dagen. Tijdens de wedstrijd zelf werden geen geschen ken uitgedeeld. Een grim- m? rbysfeer, ook onder sorters, met daarbij otiveerde en hard- n; ,:g strijdende ploegen zorgden voor heel wat trap en duwwerk op het drassige veld. Scheidsrechter Pon- net, misschien iets te laks, bleef toch overeind, zelfs toen hij door Van Genech ten -verd aangelopen. Glo baal genomen kunnen we stellen dat beide ploegen ie der één helft voor zich na men, maar geen van beiden 1 voor veel doelgevaar kon zorgen. Logischerwijze dus ook gedeelde punten, maar 'cLiar besliste het voetballot anders over. Dardenne mis te voor Lokeren aan de ene zijde, of was het Pfaff die paradeerde, terwijl aan de andere zijde Cluytens na een mooie rush, een beetje gelukkig, opnieuw in bezit kwam van de bal en scoor de. Nog maar eens werd nadien aangetoond voor welke psychologische en taktische veranderingen één enkel doelpunt kan zorgen. Lokeren tijdens de eerste helft de betere ploeg, diende na dit transformerend doel punt het Bevers meester schap te ondergaan. Larsen en Lubanski, juist zij die door hun reputatie werden verwacht, waren gewoon weg onkennelijk. Wij zien wel graag een fratsen- en smaakmakende Larsen, maar dan moet het ook voor de ploeg renderen. Show is enkel goed als er kwaliteit achter steekt. Ren deren deden Cluytens en Jaspers wel, geruggesteund door een van vertrouwen blakende Pfaff. Bij Loke ren ging een gunstige kwote- ring naar Somers en De Schrijver. Of ook deze na men terug te vinden zijn in het notaboekje van de aan wezige Thijs is niet geweten. Wat zijn nu de rechtstreekse gevolgen van deze uitslag? Alleszins heeft Beveren door zijn overwinning er voor gezorgd dat er nog meer spanning komt om de titelstrijd en om de strijd voor de Europese plaatsen. Zelf plaatsten zij zich in het onmiddellijke zog van An- derlecht, RWDM en Stan dard. Ook op het morele vlak zal deze overwinning nazinderen. Zij laat in ieder geval het beste vermoeden voor de terugronde. Wat Lokeren betreft betekent het, klassementsgezien dan, geen ramp. Men prijkt nog steeds aan de leiding ook al halveerde Klub Brugge, dat met zware cijfers van Char leroi won, de vierpunten- kloof. Hopelijk verzwakt bij Lokeren hierdoor het vertrouwen niet. Men kan alleszins stellen dat de zwaarste verplaatsing van de terugronde reeds achter de rug is. Wij wensen de beide Wase ploegen nog verder succes toe in de te rugronde. Er is plaats ge noeg onder de zon, hopelijk ook onder de Europese. Robert Coremans In de catacombe onder de tribune was het van de ge zichten duidelijk af te lezen wie tot het ene en wie tot het andere kamp behoor de. Eigenaarig hoe het re sultaat iemands gemoeds gesteldheid zo drastisch kan beïnvloeden. Niet ver wonderlijk dus dat we zo veel resultaatsvoetbal voor geschoteld krijgen. Alhoe wel de meeste persmensen het overwinnende team hadden opgezocht, klopten wij even aan bij de verlie zers. De stemming was er omgekeerd evenredig aan deze een paar meters ver der. Trainer Haesaert, die even voordien sportief zijn collega Goethals was gaan feliciteren, vatte zijn visie als volgt samen: «Beveren heeft in het begin van de wedstrijd getracht ons uit de wedstrijd te trappen. Scheidsrechter Ponnet liet dit alles begaan. Wij moe ten de oorzaak van ons ver lies evenwel bij ons zelf zoeken. Een uur lang heb ben we de wedstrijd in han den gehad en zijn er or- danks dat niet in geslaagd doelgevaar te creëren. Er zat onvoldoende diepgang in ons spel. Beveren heeft dan het geluk om te scoren en het is pas van dan af dat ze in de wedstrijd konden komen. Door dat doelpunt achterstand moeten wij nog offensiever spelen en krijgt Beveren meer vrijheid. Eens achter op Beveren, is het moeilijk, om nog teurg te komen. Dat weet onder tussen iedereen. Nochtans is het verlies hier geen dra ma. Ik had wel op minstens één punt gerekend en dat hadden we wel verdiend. Maar ja, dat is voetbal... Het is trouwens geen oneer hier te verliezen. Dat zul len na ons nog heel wat ploegen ondervinden. Verheyen heb ik vervan gen, mede uit voorzichtig heidsoverwegingen. Hij kon ingevolge zijn liesletsel tijdens de winterstop geen oefenwedstrijden meespe len en trainde slechts af en toe. Nu iets willen force ren, zou dom zijn. Ronny Somers, zelf gekwo- teerd met een sterke ver richting verklaarde achter af: «Ondanks de nederlaag is het voor mij een serieuze genoegdoening geweest dat ik vandaag iets heb kunnen goed-maken. Op Lokeren lag ik immers mede aan de basis van de bekeruitscha keling door het balverlies in de eerste minuten aan Jean Janssens, die hierdoor kon scoren. Ik heb mij van- de verteld als tegen jou, ik kon die spanning niet langer uitstaan. Voor een tweetal maanden spartel de ik identiek dezelfde moeilijke periode door, maar nu had ik niet meer de kracht om heel alleen stroomopwaarts te roei en. De voorzitter keek wel een tikkeltje verwonderd op, maar hij wist even goed als ik dat deze wild groei niet langer te dul den was. Ik stond alleen met een berg groeiende problemen voor mijn neus. Die eenzaamheid heeft de doorslag gege ven. Je mag daar niet uit besluiten dat er onenig heid of heibel zou ge weest zijn met de spelers. Maandag heb ik mijn laatste training gegeven, het was nog leuk op de koop toe. Ik besef beter dan wie ook dat de spe lers een opkikker nodig hebben om opnieuw be- blazen. Het verlies te Boom is meer dan waar schijnlijk de druppel die Aalst kompleet onder wa ter zette. Woensdagmiddag heb ben we de ex-trainer aan de lijn; «Ik kan niet zeg gen dat ik ontgoocheld ben door dit ontslag. Het is iets dat in de afgelopen maanden is gegroeid, meer en meer hield ik er rekening mee dat ik aan het einde was van mijn latijn in Aalst. Het is mis schien verwonderlijk dat ik nu ophoepel, nu de tweede ronde pas aan vangt en toch is het een uitstekend psychologisch moment voor de jongens om het tij hopelijk defini tief te keren. De wedstrijd te Boom, die we met zwa re drienul verloren, is bij velen als een baksteen op de gevoelige maag neer gekwakt. Zondag moet kost wat kost gewonnen worden tegen een knap La Lóuvière wil men de kansen op redding enigs zins gaaf houden. Ik per soonlijk zag het niet meer zo goed zitten. Ik was ook bevreesd voor de reak- ties van de supporters. Ik betrouw het niet meer. Ik kan hen wel bijtreden wanneer ze verlangen dat de ploeg goed draait, maar ze zijn verdomd hard voor de trainer wan neer het niet vlot draait. Ik ben ook maar een mens en ik kan geen gloeiend ijzer met de blo te handen smeden. De supporters eisten mijn kop, ze hebben die gekre gen. Maandag heb ik voorzitter Daelemans aangesproken in verband met mijn voornemens. Ik heb hem precies hetzelf- daag sportief kunnen re- Beveren versmacht het spel vancheren. Het is wel jam- helemaal. Wij speelden een mer dat we hier vandaag goede eerste helft, maar zij zonder punten moeten ver- maakten een goal op het trekken. Tegen een Beve- goede moment. Hierdoor ren zonder zijn twee spit- moeten wij meer risico's sen had ik toch een beter nemen en dat speelde uiter- resultaat verwacht.» aard in het voordeel van de Maurice De Schrijver: thuisploeg. Het ontbreken Jammer van de uitslag, van hun twee spitsen leek Guy mist op een beslissend op papier een voordeel, moment zij niet. In zulke maar in de praktijk was wedstrijden is het nogal daar weinig van te zien. De dikwijls de ploeg die het vervangers hebben zeker eerst scoort, die wint. Het hun best gedaan, al had is overigens, gezien de af- Simoen, alleen in de spits, metingen, moeilijk voet- het moeilijk tegen Bob ballen op dit terrein. De Dalving onmiddellijke dekking van R. Coremans hoorlijk te presteren. Die mensen twijfelen aan ei gen kunnen, ze zijn een beetje ontgoocheld, en hier en daar wordt ge mord. Er vallen overal wel eens minder fraaie woorden, zelfs in de bes te familie stormt het eens. Het is afhankelijk van het karakter en de gemoedsgesteltenis van de betrokken persoon of hoge of lage noten wor den gezongen. Ik weet natuurlijk piet of een of ander persoon achter de rug heeft gesproken, maar ik hecht weinig ge loof aan roddels die gul de lucht wordén inge stuurd. Het zijn allemaal losse gedachten die kriskras door mijn hoofd suizen, ik heb nog geen vast ver moeden van wat me nu te wachten staat. Mis schien ga ik zondag nog niet naar een of andere matcht kijken, maar in elk geval toch de week daar na. Ik ben al vanaf mijn tiende levensjaar aktief bij het voetbalgebeuren betrokken. Dat laat spo ren na. Ik zorg er wel voor dat dit eerder ontgooche lend jaar niet te lang in de kleren blijft hangen. Soms hoop ik terug te vallen op een eerder klei nere club. Bij Ninove ken de ik iedereen, geen en kel bestuurslid was me onbekend. Bij Aalst zijn er een hoop die ik zelfs tot voor. maandag slechts éénmaal gezien heb, dat getuigt misschien van een zekere verlatenheid. Misschien is het best dat ik alles laat bezinken, ik heb tenslotte nog een va ste taak op het St. Franci- scuscollege te Wetterei waar ik als leraar behoor lijk aan mijn trekken kom Indien ik prof-trainer was geweest, zat ik natuurlijl in zak en as. Ik maak me wat dat betreft, geen be goochelingen. Wellich zal ik een voorstel orr een tweede-klasser trainen geen tweedi maal meer aanvaarden Ik ken nu het klappen var de zweep. Ik ben eerde de mening toegedaan da heel binnenkort bijna el ke tweede divisieploej over een proftrainer za beschikken, de verant woordelijkhéid wordt t< groot om die te kombine ren met een hoofdtaak Als ik een paar wekei geen match meer ga be kijken, leer ik misschiei nog andere waarden ont dekken die dit aardse Ie ven kruiden. Ik weet he allemaal niet meer goed momenteel. Pas op iK maak me daar geen zorgen over. Het is er orr te doen de onweersbui te laten overwaaien. Z< vlug krijgt niemand eronder. De periode Aal! is achter de rug, en vind het meer dan bi langrijk dat het bestui en ik op een vriendschap pelijke manier gpeiedaj hebben gezegd. Tenslot] te is de mens die acht! voetballer, of bestuursli of achter om het ev< welke sociale rol zit langrijker dan zijn funl tie. Ik zou niks liever wilj len dan dat Aalst in twe< de blijft, hopelijk slaaj mijn opvolger in zijl moeilijk examen. Ik hel met iedereen het best< voor. Paul De Moi

De Voorpost | 1980 | | pagina 44