1 «p 20% vluchtmisdrijven RIJKSWACHT HAD DRUKKERE FEESTDAGEN DAN BEGIN 1979 WAT ZOU AALSTERS KONSUMENTENBUREAU MOETEN OMVATTEN? GESCHIEDENIS VAI\K MELDERT VERSCHIJNT EERLANG! 1979: VERLIES VAN 500 ARBEIDSPLAATSEN, ZWARE WERKLOOSHEID IN ARRONDISSEMENT AALST F/ Kunstschilder Frank Verhe stelde tentoon Samen naar Marokko ij - DE VOORPOST ?$&ËE"rde Kerstdag en nieuwjaar worden steeds als de topda gen bij uitstek gezien in het feestvierende jaar. Het spreekt voor zichzelf dat op dergelijke dagen het risico op verkeersongevallen dan ook met ettelijke percentages stijgt. Of de toestand inderdaad zo negatief is als velen denken, hebben wij even ons licht opgestoken bij de Aalsterse rijkswacht. Wij vermoeden dat niets beter de situatie kan schetsen dan konkrete cijfers over het aantal ongevallen. Hierbij kregen wij nog bereidwillig de mogelijkheid om de cijfers te vergelijken met deze van eind 1978 - begin 1979, toen de weersomstandigheden vooral met Nieuwjaar nog lang in het geheugen van de automobilist zullen ingeprent blijven. Hierbij dient wel vermeld dat de hierna vermelde cijfers betrekking hebben op een periode, die be gint om 7 uur van de dag vóór de eigenlijke feest dag en die eindigt om 7 uur van de dag volgend op de feestdag. Voor de periode van 24 tot 26 december 1979 tel de de Rijkswacht aldus 11. ongevallen, zijnde twee minder dan het jaar voor heen. Hiervan waren er 7 met stoffelijke schade (met 1 vluchtmisdrijf) en 4 met gekwetsten. Het jaar voorheen lag het aantal accidenten met stoffelijke schade merke lijk hoger, met name 11 ongevallen (waarvan 2 vluchtmisdrijven) terwijl het aantal met gekwet sten beperkt bleef tot 2. De statistieken, die be trekking hebben op de periode van maandag 31 december 1979 tot woensdag 2 januari 1980 (7 uur) zijn uiteenlopen- der. Zo telde men dit jaar 19 ongevallen bij de Rijkswacht waarvan 16 met stoffelijke schade (met 4 vluchtmisdrijven) en 3 met gekwetsten. Begin 1979 was het heel wat kalmer, want toen telde men immers slechts 4 ongevallen waarvan 3 met stoffelijke schade, alle drie met vluchtmisdrijf, en 1 met gekwetsten. De rijks wachter, die ons te woord stond, was in dit verband van mening dat begin 1979 heel wat min der automobilisten zich op de weg waagden, of zich alleszins heel voor zichtig door de sneeuw een weg baanden. Onze aandacht werd ook getrokken op het groot aantal vluchtmisdrijven die vastgesteld werden. Op twee jaar tijd en op een totaal van 47 onge vallen komen er zomaar eventjes 10 vluchtmis drijven voor, zijnde meer dan 20%. Opvallend is ook dat deze statistieken van de rijks wacht enigszins in tegen spraak zijn met wat ons enkele dagen voorheen bij de Aalsterse politie medegedeeld werd. Daar had men immers de in druk dat er minder onge vallen gebeurden dit jaar dan het jaar voorheen. Alles bij elkaar bewijzen deze statistieken nog maals dat om het even hoe de staat van het weg dek is, het steeds uitkij ken geblazen blijft. Diegenen, die anderzijds denken hun straf te kun nen ontlopen door vluchtmisdrijf te plegen, weze ook gewaar schuwd, want het blijkt dat de Aalsterse rijks wacht ook op dat vlak enkele markante positie ve resultaten heeft bereikt. VEHE In het jongste nummer van het maandblad Jong Rood verscheen een artikel van de hand van de heer Wilfried Staelens, waarbij nader ingegaan wordt op het «informatie- en dokumentatiecentrum» voor de Aalsterse verbruikers. De oprichting van een derge lijk centrum werd zowat een half jaar geleden voorgesteld door de Aalsterse BSP-sekretaris de heer Roger D'Hondt. In het artikel wordt vooreerst gesteld dat een dergelijk in formatiecentrum niet op zijn plaats zou zijn in het te res taureren herenhuis aan het Keizerlijk Plein (kostprijs 19 miljoen), waar het stadsbe stuur een informatie- en do kumentatiecentrum wenst op te richten voor de mid denstand en de KMO's. Een eerste taak van het kon- sumentenbureau zou de voorlichting zijn van de ver bruikers. Hierbij zou men een vergelijking kwaliteit/ prijsverhouding kunnen ma ken van zowel te Aalst ge produceerde produkten als produkten van andere oor sprong die eveneens te Aalst verkocht worden. Ook zou er een onderzoek kunnen ge beuren van reklamepraktij- ken en promotiekampagnes, alsook van de inhoud en de draagwijdte van kontrakten en de aankopen op afbeta ling. Ten tweede wordt gedacht aan een verbruikersinforma tiebank. Deze informatie bank zou bereikbaar moeten zijn zowel via de telefoon als in het konsumentenbureau zelf. Het verspreiden van in formatie kan volgens de au teur ook gebeuren door mid del van een tijdschrift met volgende prinicpiële ken merken: gratis uitgave ten behoeve van de Aalsterse bevolking, omdat deze recht heeft op degelijke informa tie. Ten tweede dient deze informatie objektief te zijn (dus zonder advertenties, en tenslotte zou men vatbaar moeten zijn voor suggesties van verbruikers. In derde instantie wordt ge dacht aan een klachtenbu reau. Dit bureau zou kunnen bemiddelen bij geschillen tussen verbruiker en hande laar aan de hand van juridi sche advisering, zodanig dat een gerechtelijk geding ver meden wordt. Uit deze beknopte opsom ming van de werkingsmoge lijkheden van konsumenten bureau blijkt, volgens het ar tikel, dat de koördinatie met de bestaande infrastruktuur op het gebied van informa tie- en dienstverlening niet mag verwaarloosd worden. Hierbij denkt de heer Stae lens aan de respektievelijke stadsdiensten en aan de Aal sterse groeperingen zoals HAK, Wetswinkel, enz. Men zou zelfs een stap ver der kunnen-zetten en aldus zouden nationale verbrui kersverenigingen zoals Vi- vec en de verbruikersunie (Test Aankoop) dienen ge- kontakteerd te worden even als het Instituut voor Kwali- teitskontrole en Informatie ve Etikettering S.V. (Quality Control). Dit zou dan moeten gebeuren in het vooruitzicht van een eventuele samen werking. Ook is men in het maand blad van mening dat er van overheidswege eveneens een aantal initiatieven uit gaan die bruikbare resulta ten kunnen opleveren voor een konsumentenbureau. Hierbij kan men denken aan het onderzoek van verbrui- kersprodukten uitgevoerd door openbare diensten. De resultaten van dit onderzoek zouden dan de verbruikers ten goede moeten komen. Tot slot stelt de heer Stae lens dat een konsumenten bureau slechts een onder deel uitmaakt van een open stedelijk informatiebeleid. Dit beleid moet afgestemd zijn op een zo ruim mogelij ke inspraak van de Aalsterse bevolking bij de besluitvor ming. Daartoe moet de be volking echter tijdelijk en op een volledige en inpartijdige manier geïnformeerd worden. De klub van Vlaamse Explorators, gesteund door de Touring Klub van BelgUi organiseerde dinsdagavond een reisvoordracht omtrent Marokko. Afgevaardigd# A. De Wolg leidde spreker Lode Nusselein in. Het werd een interessante avot omtrent tradities en taboes in Marokko. (Geert) Zo te zien kwamen heel wat reislustigen naar de voordracht. (Geert) Het «Genootschap voor Aalsterse Geschiedenis» brengt eerlang een geschiedkundige verhandeling over Meldert met inventarisatie van zijn straten en gebouwen door Dom Wilfried Verleyen O.S.B. met medewerking van Jozef Muylaert, ere-schoolhoofd te Meldert en Dom Cyprianus Coppens O.S.B. Foto grafie van Jan Muylaert en Voorwoord door Albert De Bos, laatste burgemeester van Meldert. Meldert is dan het derde nummor in de reeks van de geschiedenis van Groot-Aalst waarin Herdersem en Hofstade reeds aan bod kwamen. Bij het opmaken van de sociale balans over het jaar 1979 komt het A.C.V. tot de vaststelling dat de achteruitgang op het gebied van de werkgelegen heid in het arrondissement Aalst verder gaat. Op een rijtje geplaatst, ziet de evolutie er als volgt uit: 1977: 1.000 verloren arbeidsplaatsen; 25 bedrijfsslui tingen 1978: 800 verloren arbeidsplaatsen; 19 bedrijfsslui tingen 1979: 500 verloren arbeidsplaatsen; 17 bedrijfsslui tingen. 17 bedrijven dicht In de loop van het jaar 1979 hebben 17 bedrij ven in het arrondisse ment Aalst hun deuren gesloten. Hierdoor verlo ren 667 werknemers hun arbeidsplaats en hun broodwinning. Hieronder de gesloten ondernemin gen met de verloren ge- gane tewerkstelling. 1. Haelterman - konfektie - Geraardsbergen: 209 2. Van der Cruyssen - bouw - Zottegem: 122 3. Moreels - tekstiel - Zottegem: 66 4. Modernite - beton - Hofstade: 60 5. Eksa - schoenen - Ni- nove: 57 6. Topke triest^ konfektie - leder: 52 7. Meert Ph. passementwerk - Nieu- werkerken: 23 8. Vincke - konfektie - Zottegem: 20 9. Steenhoudt - klompen - Grimminge: 10 10. Daco - metaal - Oor- degem: 12 11. Bauwens - elctriciteit - Erpe-Mere: 9 12. Vanherreweghe bouw - Ninove: 6 13. Casteur - bouw - Sint Lie- vens Esse: 5 14. Fabbé - bouw - Ninove: 5 15. Gamma - bouw - Aalst: 5 16. Sifratex - bouw - Aalst: 4 17. Trahi-Masure - bouw - Aaigem: 2 Naast deze sluitingen mogen wij ingevolge per soneelsinkrimping stel len dat ruim nog eens tweehonderd arbeids plaatsen zijn verloren ge gaan. Dat brengt, aldus het A.C.V.een verlies mee van 800 tot 900 ar beidsplaatsen. De diepteïnvesteringen en de technische evolutie die snel door de onderne mingen worden toege past, hebben de teloor gang van de werkgele genheid tot gevolg. De werknemers zijn er de dupe van en verarmen. De cijfers van de tewerk stelling van de R.S.Z. on derstrepen deze achter uitgang. In het arrondis sement Aalst waren er op het einde van de maand juni van 1977 nog 39.881 mensen aan het werk in de private sektor. Op het einde van de overeen stemmende maand van 1978 was deze tewerk stelling teruggedrongen tot 38.609, hetzij een net to vermindering van 1.272. Vergelijkbare cij fers voor 1979 zijn nu nog niet beschikbaar maar er moet aan de daling niet getwijfeld worden. Twee bedrijven bij in de distributiesektor Bij de 4.200 bedrijven van het arrondissement zijn er in de loop van 1979 twee van betekenis bijge komen. Het betreft de drankencentrale van de firma Delhaize te Ninove met een tewerkstelling van 300 werknemers en de nieuwe supermarkt van Delhaize te Aalst die op het huidige ogenblik 48 werknemers (zij het merendeel deeltijds) te- werkstelt. Nood aan arbeidsplaatsen De jaarlijkse toename van schoolverlaters met ongeveer 2.500 eenhe den en de aangroei van de aktieve bevolking met 1.300 eenheden per jaar in het arrondissement Aalst, kan in het geheel niet opgeslorpt worden door de werknemers die met brugpensioen en met pensioen gaan. Hier voor alleen is netto een vermeerdering nodig van rond de 3.000 arbeids plaatsen. Gezien de hoge werkloosheid is dit echter niet voldoende. Zware werkloosheid Over gans 1979 geno men, zijn er in het arron dissement Aalst besten dig 10.000 volledig werk lozen. Hiervan zijn er 3.500 mannen en 6.500 vrouwen. Dat is 10% van de aktieve bevolking en 13% van de werknemers die werkloos kunnen worden. Van de totale werkloosheid zijn er 3.000 minder dan 25 jaar. Dat is bijna 30% van de werklozen. In vergelijking met Oost- Vlaanderen en met alle Vlaamse arrondissemen ten kent het Aalsterse één der zwaarste werk loosheidscijfers. De grootste groepen werklo zen vindt men bij de be dienden (2.600) en bij de stiksters (2.100). Naar spreiding is de werkloos heid het grootst in Nino ve. Daar is 4% van de aktieve bevolking volle dig werkloos. Voor Zotte gem en Herzele bedraagt de volledige werkloos heid 8% van de aktieve bevolking. Wat de gedeeltelijke werkkoosheid betreft, werd in 1979 een vermin dering vastgesteld tegen over 1978. Gemiddeld over het jaar waren er 3.700 gedeeltelijk werklo zen waarvan twee derden vrouwen. De maanden waarin feestdagen voor komen vertonen telkens hogere pieken van ge deeltelijke werkloosheid. G.D.B. De auteur dr. hist. Wil fried Verleyen van de Ab dij Affligem ziet in zijn werk drie grote delen. In deel 1 komen de poli tieke en kulturele ge schiedenis aan bod: de vroegste ontwikkeling, de middeleeuwse be stuursvorm, de burge meesters, schepenen en gemeentesekretarissen, het dorpsleven voor de Franse revolutie, de he dendaagse tijd, het on derwijs, het verenigings leven, de folklore, de ou de herbergen. In deel 2 worden bladzij den gewijd aan de so- ciaal-ekonomische ge schiedenis, de armen zorg, de demokratische ontwikkeling, de ekono- mische aktiviteiten. Het derde deel belicht de kerkelijke geschiedenis, het ontstaan van de paro chie, de kerkelijke gebou wen en goederen, de fun daties, de begankenissen en processies, de pas toors en andere kerkelijke bedienaars, het kerkelijk leven, de roepingen, enz. Deel 4 besluit met de straten en de toponymie. Vooral origineel in deze publikatie is het fotogra fisch uitzicht van de stra ten en de gebouwen. Dit wordt alvast een blijven de herinnering aan het dorpsgezicht voor de fu sie in 1977. Een uiterst boeiend en ur. I ns, n do i srder Ids pv zc gene r Gc il in I in 19 waardevol dokurht® voor ieder bewonere Meldert en voor"1'" Groot-Aalstenaar. n dan 330 foto's mC' kleurd wapenschild kaft, illustreren dit! vangrijk werk van r 400 blz. waarvan de zo laag mogelijk jr™1* houden. u indpi c ver; Formaat: 27,5 bij 2^^' Beperkte oplage. ste,d| Intekenprijs tot 15 1980: 1.490 F. or de ,n het Bij verschijnen 1 Toon uw voor deze historise) toeristische gids voc gemeente door tijd te schrijven bij J. laert. Dorp 63 te j Meldert-Aalst. Prk, 0525226-68. Tel. 35.65.16, bij het Ge: schap prk 000-0572) in de boekhandel, j aan bij uw vrienden, zij zullen er U dankbaar voor zijn ïrederil traat, e idereen Oor zij Frea t'f' s< wkwijls ■fjicirnoi n dan i iV ande moe ebt tod ken n dan fizzels kas Frank Verhe, geboren in 1935 te Brugge hield in de kunstgalerij Valerius de SaedÓ er een tentoonstelling van zijn werken. Deze kunstschilder die zijn opleiding in de W" meie akademie genoot en momenteel in Oostende woonachtig i heeft zowel in Nedeib»u en Frankrijk, Duitsland en Spanje reeds roem verworven. Hier de kunstschilder bij «De Maaiers».

De Voorpost | 1980 | | pagina 6