gpooMede lede hort GEMEENTELIJKE SPORTRAAD GEEFT MONDELING AKTIVITEITSVERSLAG LEEDSE SPORTRAAD GEEFT ONGEVRAAGD ADVIES MEESTER VERMASSEN OVER GEVANGENISWEZEN Central-Cyclo fietst naar Lourdes. 14 - 18.1.1980 - De Voorpost Itriji Vorige vrijdag werd door de gemeentelijke sport- Door de enorme prijzen- binnenleverden: de rui- werd medegedeeld fe**e' raad een algemene vergadering belegd. Het ging Pot werden, niet minder tersklub Sint-Martinus de toelagen aan de hem in hoofdzaak om aan de diverse uitgenodigde dan 350 ®tlete" gewon- Oordegem, de atletiek- lerklubs nog niet verenigingen een «werkingsyerslag» over het voor- nan voor de veldloop van klub Wanzele, Sparta taald werden. In een fijn deelde het schepenkr ge mee dat er vera lende klachten bin| kwamen van de ters van wielerwedl Br bije jaar te geven. Vlierzele Sportief. Dat Wanzele, V.C. 't Vatjen, Voorzitter Van Royen begon dan ook met een was *eye9 maal ™eer de wielerkub Fiësta Oor- opsomming van de verschillende ingerichte aktivi- dan het jaar voordien, degem, de Torenvrien- fpifpn unnr7ipn van een woordie uitleo Ook de cyclocross den Smetlede en de Op 21 december hebben we (met de toelating van de zoeken. De sportraad is [n werd in het jeugdhuis Leeuwerik een prachti- W.A.O.D., gehouden in Leedse Grimsby. bevoegde schepen) een plan afgedrukt van het nog van oordeel dat men f^m vertoond over de 21ste Olympische spelen in december te Oordegem, Er werd aangedrongen den, wegens dit feit. te bouwen sportkompleks, dat door de gemeente slechts aan een atletie- Hoewe, dit werk nadien uitgMonden werd ^n enorm sukses op het feit dat de Sport- verzekert de voor» zou aangelegd worden achter leugdhuis Leeuwerik, kpiste moet denken op door de BRT (en men dus mag aannemen dat het genoemd worden: er wa- raad als adviesorgaan van de sportraad oni.. Op de vorige gemeenteraad werd de princiepsbesiis- vooraarde da Vlierzele- hjet over een d„ merk gaat| kregen de inrichters ren 86 deelnemers aan zou erkend worden. Nu de adviezen allen biiOe sing goedgekeurd. Wat zeer verwonderlijk is, is het Sportief definitief naar Le||e wei„ig belangstelling de start Wat be<raft da wordt vastgesteld dat de waren, sommigen Bbb< feit dat de gemeentelijke sportraad niet werd ge- Lede:zou komen a" ,n de meimaand werd de finale van het voetbaltor- wipschieting werd gegeven adviezen niet tweemaal. De over!, raadpleegd. Toch hebben deze mensen, die er zeker in afwachting tot Bloso in „«soeeld Acht ploeqen namen hier aan deel, onderstreept dat men elk volledig gevolgd worden komst was dan oolj di iets over weten en er belang bij hebben, zich over he. Putbosstadron een ™°XnT.nbu^^ '°"aa' in Groot-Lede be- door het gemeen,ebe- advisering af te sll U het plan van ontwerp gebogen. In overeenstemming nieuwe piste neen aan- 3 zocht heeft. De finale stuur. op het einde van deetie met de statuten hebben zij er zelfs een paar deskun- gelegd. Tenslotte meent Op 16 juli speelde men nog steeds een hartelijke ging door in Roncken- Op de begroting werden ber. Op de vergad^aarv digen bijgehaald om de plannen te bestuderen. de sportraad dat het het biljartkampioenschap proficiat over heeft. Ook burg. Daar was een op- 48 miljoen gestemd voor was er echter geen «ar I schepenkollege in navol- Van Lede. Deze aktiviteit de wielerwedstrijden komst van maar liefst 25 het sportkompleks, maar Ie ploeg die een klpudi Er werden verscheidene wordt er op gewezen dat ging van het O.C.M.W. werd volgens de voorzit- voor de liefhebbers trok- schutters. Deze kam- de sportraad werd niet zou ingediend hebbelesdi uren besteed aan de be- de bouw van een poliva- (uitbreiding) en het ge- ter «een moeilijke beval- ken veel volk. Verschil- pioenschieting moet ech- aangezocht hierover enig Tenslotte drukte tzel spreking ervan en aan lente zaal één van de eer- meentehuis (vernieu- ling», met veel trubbels, lende groepen hebben ter gereorganiseerd advies te geven. Toch sportraad de wensen c het «her»-tekenen van ste werkzaamheden wing), de aanleg van het Het geheel heeft een hun medewerking ver- worden... werd het ongevraagd een vast vergaderldarin het plan. Het resultaat is moet worden. Een ge- nieuwe sportkompleks 17.000 fr. gekost, wat leend aan deze gebeurte- Na dit verslag gaf de binnengestuurd op 8 ja- in de Rijkswacht te éze hierbij te bekeuren, meenschappelijk terrein aan Leedse architekten tweeduizend meer is dan nissen, waar een prijzen- voorzitter nog enkele be- nuari, nadat enkele Leed- gen en werd er oveionc Ongevraagd werd het voor voetbal en atletiek is zou kunnen toewijzen. voorzien op de begro- pot van ongeveer 25.000 denkingen weg. se deskundigen zich over gekomen de medejdaa eveneens aan het sche- een echte noodzaak. Er ting. Op de finale, ge- fr. aan verbonden werd. Vooreerst werd -melding het plan hebben king van het schepeèstie penkollege bezorgd, sa- zou, nog steeds volgens speeld in de kantine van Het tennistornooi verliep gemaakt van het feit dat gebogen. lege op de affiches tefeeg men met een begeleiden- de sportraad, een kom- Het hele tegenadvies van v.C. Jong Lede, werd de zonder problemen. Er er zeven klubs nog steeds Er dreigde een overhit melden. aar de brief. Hierin betoogt missie moeten samenge- de gemeentelijke sport- heer Jules Van Cauteren was een perfekte samen- geen aktiviteitsverslag moment te komen, toen de volledige sportraad steld worden uit leden raad is natuurlijk vatbaar ujf Oordegem gelau- werking onder de deelne- dat het noodzakelijk is de van het schepenkollege, voor wijzigingen, na ge- werd. mers en de sportraad zelf behoeften van de Leedse de sportraad en specialis- meenschappelijk De kaatslutte werd even- had ter voorbereiding sportbeoefenaars te ten terzake om alle nood- overleg. eens een flop. een prima planning op- onderzoeken. Verder zakelijkheden te onder- RDV Tijdens twee wedstrijd- gesteld. Dit tornooi werd dagen in juli werd het gewonnen door Peter volleybaltornooi georga- Troch, die hiervoor zijn niseerd op Oxalis Impe. eigen broer klopt. Bij de Daar wonnen de mannen dames klopte mevrouw van Leeuwerik A tegen Gabriëls haar tegenstan- hun sportieve tegenstan- der Nicole De Neef uit. ders van Leeuwerik b. Bij Voor de hengelwedstrijd de dames werden de Ve- kwamen slechts 34 deei- teranen kampioen. Het nemers opdagen. Het absolute hoogtepunt van bleek dat de datum voor vorig werkjaar werd de deze aktiviteit slecht ge- fietstocht «Ken uw Dorp» kozen was: men moest van 15 augustus. Deze ook zo vaak verschuiven topper van het jaar lokte voor andere planningen. Door de studentenklub Ochsenia werd de Leedse meester soort leidt echter naar een 286 deelnemers. De mo- Deze wedstrijd werd ge- Vermassen uitgenodigd in de zaal Bonten Os, die vorige klasse-rechtspraak: een rijke torklub De Buffalo's heb- wonnen door De Smet vrijdag eivol liep. Dat er zo een grote belangstelling kan een geldboete veel ge- hen tegelijkertijd een Oscar met een behoorlijk bestond in Lede omtrent het gevangeniswezen in België makkelijker betalen dan de staa|t:e van hulpvaardig- gewicht: 1100 gram. Ter zullen zelfs de organisatoren niet gedacht hebben. Feit is arme, die tot dezelfde straf opapvpn waarvoor vernpliikinn- in 1978 was dat da zaal bij do a.av.ag bom.ol zaf en da, menig veroordeeld werd. Daarom ™'d 9eSeven. R™ve™nu dfl Slechl2%90 aram toehoorder tegen de muur of aan de zijkant moest blijven stelt de spreker dat deze voorzitter van Koyen nu dit slechts 39U gram- rechtstaan. Maar niemand werd bedrogen voor zijn geld en straffen zouden moeten in de spreker zorgde ervoor dat het een buitengewoon inter- verhouding tot het inkomen essante avond werd. Hij kon op een zeer onverwachte staan. mensen wiens vrijheid werd voor wat het betekent twin- manier de toehoorders laten lachen en ze het volgend Een volgend hoofdpunt beroofd. tig jaar lang steeds alleen te moment tranen in de ogen laten krijgen, wegens het diep werd aangesneden met de Ook een belangrijk neven- eten. Spreker pleitte sterk ingaan op de verschillende problemen. zin: «In België worden de probleem kwam aan de or- voor een vermenselijking gevangenen niet behan- de: het gezin dat achterblijft van het gevangeniswezen. De avond werd onderver- beteren en reïntegratie in de deld». In Nederland daaren- en nagewezen wordt door In het tweede deel van de deeld in twee delen: de maatschappij» zijn hierbij tegen wordt er twee drie- de medeburgers. avond werd de mogelijkheid spreekbeurt en nadien de uitgesloten. duizend frank geïnvesteerd In dit verband werd nog te- geboden om vragen te stel- mogelijkheid tot vragen stel- In een tweede hoofdstuk per gevangene voor onder- ruggekeerd naar de Noorse len. Zo rezen allerlei proble- len. De bekende advokaat, vergeleek de spreker de Bel- ZOek, begeleiding en reïnte- landen, waar de gevangene men, waaronder dit van de die reeds zeven assisenza- gische strafwetgeving met gratie in de maatschappij, één maal per maand samen doodstraf, over de vooringe- ken achter de rug heeft, be- deze van naburige landen. Daar vindt men deze inve- met vrouw en kinderen een nomenheid van de recht- gon met zich af te vragen Hierbij besluit hij dat er in stering lonend, gezien er appartementje ter beschik- bank en soms van de pers. wat eigenlijk een «straf krij- Nederland en in de Noorse minder zware misdaden ge- king krijgt. Hierdoor bereikt In verband met de proces gen» betekent. Een kind dat landen minder misdaden be- pleegd worden dan bij ons men een dubbel doel: het sen De Winne en Jespers, men in een hoek zet of er- dreven worden, omdat de én dat er veel minder «mis- verlichten van het seksueel werd er nadrukkelijk op ge- gens tegen een muur wordt strafwetten er veel milder dadigers» hervallen. Spreker probleem van een gevange- wezen dat er een groot ver- hierdoor uit het gezin of uit zijn. In Frankrijk en Duitsland Vermassen had het zeker ne en tegelijkertijd een mo- schil in houding en verslag- de maatschappij (vb. school) is het gevangeniswezen veel pro een bepaalde terapie: de gelijkheid om (speciaal de geving was tussen de linkse tijdelijk uitgesloten. Dit doet strenger en ligt het aantal yoga en ademhalingsoefe- kinderen) eventjes te here- en de rechtse pers. men eveneens met de vol- misdaden hoger dan bij ons. ningen. Hierdoor leert de ge- nigen. Over het penitentiair verlof wassen gestraften, die men Hij gaf in dit verband een- vangene zijn lichaam be- in een gevangenis opsluit, voorbeeld: in Duitsland wor- heersen en tegelijkertijd zijn Een straf heeft dus steeds de den gedetineerden soms agressiviteit, waardoor zijn bedoeling om pijn te doen, verplicht tot een «gekamoe- houding en gedrag verbete- om de gestrafte te laten boe- fleerde» zelfmoord. Waar- ren, wat kan leiden tot een ten voor iets. Maar, zegt schijnlijk is dit een verwij- vluggere invrijheidsstelling. meester Vermassen, de straf zing naar de Rote Armee. De gevangenen moeten zo moet een remediërend ef- In België worden twee soor- veel mogelijk ontspanning fekt hebben. Daardoor is hij ten straffen uitgesproken; door werken krijgen: ze volledig tegen de doodstraf de vrijheidsberoving en de moeten de gelegenheid krij- gekant: de elementen «ver- geldboeten. Deze laatste gen hun tijd nuttig door te maken. Spreker pleit ook voor een hygiënischer infra- struktuur van de gevange nissen en wil een sterke be geleiding en een voorberei ding op de vrijlating voor de Als laatste punt werd de ar- had de heer Vermassen een restatie even in het licht ge- goed woord: het is alvast steld. Bij een dodelijk onge- een stap in de goede rich- val bijvoorbeeld kan men na ting, maar de manier waar- enkele uren van een kafee op het gebeurt is nog niet reeds verhuisd zijn naar een volledig in orde. De «vakan- gevangenis. Daar ondergaat tiegangers» krijgen bijvoor een «nieuweling» een zeer beeld voor drie dagen voor- mensonterend lijfonderzoek, iopige vrijheid slechts een terwijl hem zijn persoonlijke vijftienhonderd frank mee. klederen en bezittingen wor- Als de persoon in kwestie den afgenomen. Daarna nergens naartoe kan (uitge- gaat hij in een kleine cel, stoten is door de familie) zijn karig bemeubeld, naar de die karige centen vlug grootste straf: de eenzaam- teerd en bestaat er een grote heid. Aan de binnenkant van verleiding om een nieuwe de deur zit geen klink, stel u misdaad te begaan... Meester Jef Vermassen sprak Na even te zijn ingegaan op de keuze van een jury (be ïnvloedbare mensen, die van de rechtspraak niets af weten), op het sisteem van wraken van juryleden en op het gevaar van de volksde- Bonten Ös» over g kent en recht uit hetPorj motie bij bijvoorbeeld sprak. Voor hem zijn Kerd moord, werd de avond afge- leiding en reïntegratie (er P sloten. Wij menen te mogen beslui ten dat er geen showman aan het woord was, maar iemand die de problemen «gewone» wereld hoofdzaak. Hierdoor kunnen we ze£ dat de avond een groot ses was over gans de 11 Toeristische avond Door het reisburo Smekens wordt heden avond een infor matieavond gehouden in de zaal Volkskring (Dreef 20) te Lede. Aanvang 20 uur. Naast een rijkgevuld programma, waarin zeker Tunesië en een cruise in Griekenland voorko men, wordt er een gratis tombola voorzien met als eerste prijs een vliegreis naar Athene. De tweede prijs is een driedaagse reis naar Parijs. Geïnteresseerd? Even noteren! De wielertoeristen van de Central voorzien dit jaar voorziet men de aan een milieuvriendelijke reis naar Tarbes, een twintig- komst te Tarbes, na een tal kilometer van Lourdes. Alle leden krijgen immers rit van 140 km. Miss Bette-verkiezing gelegenheid deze reis per fiets of per bus mee te Familieleden van de klub- Voor de zesde maal organiseert de Orde van de Leedse maken. Het betreft hier een afstand van ongeveer leden, kunnen de reis per IU VJUV<1 ,wfciwiwwpi pv,p Hovaardige Boer een miss Bette-verkiezing. Drie kandidaten 11Q0 |tj|ometer, die in zeven dagen zal afgelegd bus doen. Deze volgt de ques Coeurs kastelenrou- worden gemaakt. Maan- dag reist het hele "°rden- te9en een üemiddelde snelheid van 25 eerste zeven dagen niet te, een bezoek aan Limo- dag wordt er reeds ge- schap per bus naar volledig op de kosten van de Orde naar Griekenland. kilometer per uur. hetzelfde parkoer, maar ges (porcelein), een be- dacht aan terugkeren. Woensdag voorziet! Kom je ook? Afspraak zaterdag 19 januari om 21 uur in de Als vertrekdatum is zon- legd met aankomst te dezelfde aan- zoek aan Gouffre de Pa- Een deel van de reis na een bezoek aai zaal Lelie. Kasteeldreef. Inge Summer-land en de The Sonor dag 13 ju|j vooropgezet Bourges. Woensdag leqt Band zullen de kandidaten begeleiden bij hun voorstel mg. met een eerste rit van 180 menu145 ki|ometer af tot Allen samen bezorgen zij U die enige, echte karnavalsfeer. 1 u Inkomprijs 80 frank km van Lede naar Laon. ,n Bessines en donder- Maandag rijdt men tot dag 140 km tot Perigeux. Sportfilm Fontainebleau (170 km). Vrijdag 18 juli rjden de Op vrijdag, 25 januari kunnen alle geïnteresseerden terecht De volgende dag wordt deelnemers 136 kilome- in de zaal Lelie voor de Tweede Grote Sportfilm, gemaakt dezelfde afstand afge- ter tot Agen en zaterdag door V.W.K. Wanzele in opdracht van de gemeentelijke komstplaats. Op het pro gramma staan onder an dere een bezoek aan de er een gezamenlijk be- de beklimming van Julie champagnekelders in zoek aan Lourdes ge- en Peyresourde i(>ew Reims, een bezoek aan pland. De verplaatsing met de fiets uitgevi het Pare Floral in Orléans, Tarbes-Lourdes zal dan In Bagnères de Lif het volgen van de Jac- door iedereen per bus wordt overnacht. dirac... wordt per bus gedaan, sailles de terugkeer! Op zondag 20 juli wordt maar de tweede helft met Lede. sportraad. Niet minder dan twintig verschillende onderwer pen en een zevental vraaggesprekken zullen zeker Uw goedkeuring wegdragen. Aanvang 20 uur. Voordrachtavond Wie veel van reizen houdt kan zaterdag 25 januari terecht in het kultureel centrum van Lede. Daar richt de VTB-VAB een avond in met als onderwerp «Dwars door Oceanië». Het gaat hier om een tweede deel van de film. St.-Cecilia Oordegem Voor de Koninklijke Harmonie St.-Cecilia wordt 1980 een topjaar. Ze viert immers haar 140-jarig bestaan en dat kan niet onopgemerkt voorbijgaan. Muzikanten en drumband worden met een nieuw kostuum bedacht en tevens wordt er dit jaar voor een kunstvaandel gezorgd. Het Festival der Kleine Zes, de verbroedering van Oorde gem met Bottelare, Massemen, Oosterzele, Scheldewinde- ke en Velzeke zal in het kader van dit juLeljaar doorgaan te Oordegem op zondag 31 augustus 1980. In afwachting neemt de Harmonie deel aan de karnavals van Aalst en Lede, is er in de zaal Fiësta op zaterdag 8 maart het bal van de CVP-Gemeenteraadsleden en wordt aan de dames een souper geserveerd op zaterdag 15 maart. Prins Willy I (Willy Melckenbeeck) werd vorige donderdag officieel in het Leedse Feestkomitee opgenomen. Over deze prins is nog geen woord van klacht geuit, ledereen hoopt dat dit zo zal blijven en blijft rekenen op de steun van Willy om de Leedse Karnaval omhoog te helpen. De Miss Bette 1979 heeft sterke huwelijksplannen gesmeed. Zij heeft de ware Jacob ontdekt op een bal van Will Tura, waarvan de Miss een grote fan is. Dit wil niet zeggen dat de Leedse Stompen en Dagen geen plaats meer in haar hart krijgen. Ze heeft het wel in de Keelblussersfamilie gaan zoe ken, want Roger Uyttendaele is er ook lid van! Misschien vertrekt ons Martine binnenkort naar Smetlede. Wie weet! Wie aandachtig het karnavalgebeuren volgt, zal zeker even verwonderd opkijken als we de vernoem de prijzenpotten vermelden. Voor de Miss Bette- verkiezing wordt deze geschat op een 70.000 frank, voor de prinsenverkiezing is dit amper 17.500 fr. De eerstgenoemde prijzen komen echter van de Orde, terwijl de laatstgenoemde van het Leedse Feestko mitee komen... Elk jaar tegen oktober wordt er van de verschillen de klubs verwacht dat ze een kandidaat sportlau- reaat voorstellen. Vorig jaar werd de gemeente Lede gevraagd of de uitreiking van de trofeeën in onze gemeente zou kunnen doorgaan. Het ge meentebestuur zou dan moeten zorgen voor een tiental pentekeningen en voor de receptiekosten instaan. In een antwoord zegt het schepenkollege (in zitting van 26 juli) dat deze aktiviteit liever overgelaten wordt aan een andere gemeente. Men was niet geïnteresseerd. Kwam dat misschien doordat de voorzitter van de Sportraad de bekers na het volleybaltornooi uit reikte, hoewel de schepen van de sport aanwezig was??? De voorzitter van het gemeentelijk feestkomitee^ Lede vraagt ons mede te delen dat er voor de 1 Karnavalstoet weer publiciteitswagens mogen rij<| ên spandoeken kunnen opgehangen worden,;P tuurlijk tegen een billijke vergoeding. Inlichtingeii Julien De Cremer, Kasteeldreef 1 aan

De Voorpost | 1980 | | pagina 14