fïOOGSTE EER ¥OOR KLUBSPELER JEAN JANSSENS! Een man om van te houden JEAN MAG IK UWE SCHOEN EENS PASSEN? De Voorpost miJDAG 18 JANUAR11888 SPORT Redaktie: Oude Vest 34. 9330 Dendermonde. Tel. 052,21.40.60 i e Gouden Schoen blijft in Beveren! Jean Janssens, met in zijn spoor Jean-Marie Pfaff: op gouden schoenen, (a) v mcentreerd ipioen, halve Dag Jean... Dit is een oprechte felicitatie en tegelijk een afscheid. Want terwijl jij je plannen smeedt om de twintig seizoenen bij SK Beveren vol te maken, zet ik er een punt achter. Letterlijk dan. Meer dan twee jaar verslagen, kommentaren, kroniekjes en sfeer beelden met jouw Sportkring centraal letterden me een heerlijke tijd op. Journalistiek heb ik me kunnen uitleven in alle facetten van het topvoetbal, natio naal en internationaal. Jij bezorgde me de mooist denkbare slotreportage.een Gouden Schoen vcor de man waarvan iedereen in Beveren en ver daarbuiten houdt. Jean Janssens, een naam als een klok maar een hart van goud. Dat klinkt misschien wat als een zoetsappig sprookje met een mooie en dappere prins, maar dat was jij eigenlijk toch, twintig jaar lang, voor die supporters uit je gemeente. En wie je persoonlijk leerde kennen kreeg zelden of nooit een negatief woord over jou op de lippen. 't Is maar een dokwerker, zegt men al eens gemakkelijk, maar jij bent er dan toch een met een grote D. Niet alleen je grote en vaak ondergewaar deerde voetbalkwaliteiten dat is nu zeker wel goed gemaakt) maar ook je verstandige en menselijke aanpak in al je relaties en kontakten maakten je tot de geliefde figuur die je nu bent. Sommigen menen dat je misschien wat te bescheiden was, teveel op de achtergrond bleef. Maar precies die terughoudend heid en schroom voor grote publiciteit, gepaard aan een ongelooflijke beroepsernst (ik denk dan vooral aan het voetbal) leveren je nu die late waardering en suksessen op. Mag ik jou de Eddy Merckx van het groene veld noemen, hoewel je echt wel meer warmte uitstraalt dan onze ex-wielerkampioen? Niemand klopt bij jou tevergeefs aan, zelden keer je iemand de rug toe. In de kleedkamer troost je de ontgoochelde, kikker je de ontmoedigde op of temper je het al te grote entoesiasmejongens morgen moeten we opnieuw beginnen.Een kapiteii zoals er al te tveinig zijn op onze voetbalschepen. Voor de pers ben je een dankbare gesprekspart ner: steeds tot babbelen bereid en met een klare kijk op de sport en het leven. Ach ja, ik dreig een beetje sentimenteel te wor den, maar mag dat misschien even na al die nuchtere en afstandelijk-objektieve verslaggeving? Ik schreef wel steeds vanuit een Wase verbondenheid met het sportgebeuren te velde, maar je neemt toch de nodige afstand. Nu is dat anders, want Gouden Jean is een man om van te houden en hoe kan je dat in kille woorden zeggen? Nogmaals proficiat, Jean en... blijf wie je bent... We zien elkaar nog wel! HERWIG lel 1 ndag rond het middaguur werd na afloop van de ^ng te Brussel bekendgemaakt dat de Gouden Schoen, ^eterscheiding voor de beste voetballer van het afgelopen r, werd toegekend aan Jean Janssens, aanvoerder van ^kpioen SK Beveren. Even na één uur was heel Beveren dew. hoogte i i dit heuglijke i kon i i de 'd-ee/s(e viering op touw gaan zetten. Overal kwamen wen buiten en straalden het geluk uit dat zo intens over Z1J lean was gekomen. In zat al een voormiddag lang gespannen aan de ea$cerpse dokken en toen hij rond halféén zijn werkmak- ^el dansend en met de handen in de hoogte zag staan, hij dat het zover was. Jean was immers al eerder ^8r een aantal journalisten als grote kanshebber getipt, ftd|jt ({e uitverkiezing niet echt als een verrassing kwam. grond, vermeed alle ve dette-allures en werd zo jaar na jaar gepasseerd als internationaal. In zijn beste periodes konden de keuzeheren hem echter niet over het hoofd zien en zo werd Jean toch acht keer Ro de of Witte Duivel. Joe goslavië, Frankrijk, IJs land, Noorwegen, Oost- Duitsland, tweemaal Oostenrijk en nogmaals Noorwegen waren de op een Europabeker.(a) halfuurtje dat Jean had om naar huis (hij kreeg van werkgever direkt was er eentje van emotie. Honder gedachten over- hem en achter hij hoe hij tranen moest Bekerwinnaar, Euro finalist, ver- speler van •en en nu... de Schoen, iets hij tot voor kort t van gedroomd de niet Janssens bereikte alles wat voor is wegge- Hij is een gelukkig Jean Janssens werkt momenteel zijn negen tiende seizoen af bij SK Beveren. In 1960 debu teerde hij als zestienjari ge in het fanionteam sa men met een aantal an ders spelers van de zoge naamde wondergenera- tie. Hun namen worden nog steeds in één adem vermeld: Janssens, Van Moer, Rogiers, Janssens (den Omer natuurlijk)... Het lijkt eigenlijk nog maar pas geleden. Met Beveren promoveerde hij van Bevordering naar Eerste waar het «kleine Anderlecht» ge regeld furore maakte. Toegewijd klubspeler als hij was, hield hij zich steeds op de achter tegenstanders. Hoewel hij in Noorwegen mee de basis had gelegd voor de latere kwalifikatie voor het E.K. in Italië, werd hij na deze wedstrijd toch uit de kern verwij derd, iets wat hem wel even pijn deed. Zijn grootste wens is dan ook om na zijn uitverkiezing als Gouden Schoen mee te mogen met de kern naar de eindronde in Italië. De karrière van Jean Janssens leverde hem grootse triomfen op, maar hep niet altijd over rozen. Verschillende zware kwetsuren zoals een gekompliceerde teenbreuk en twee kaaksbeenbreuken le ken telkens een einde aan zijn voetballoopbaan te zullen maken. Maar Jean is een karakter- vent, een doorzetter, bo vendien aangegrepen door een grote liefde voor zijn sport en zijn klub. Het bleek trou wens dat hij was zoals goede wijn en ieder jaar nog beter ging spelen. Zijn niet verminderende technische mogelijkhe den en snelheid werden immers nog aangevuld met een steeds betere kijk op het spelgebeuren en grote menselijke kwaliteiten die zich meer en meer heten gel den. De afgelopen jaren verliep zijn vormkurve parallel met de sukses- senreeks die SK Beveren aan het uitbouwen was. Zijn prestaties werden door vriend en tegen stander op groeiende be wondering onthaald. Het leverde hem eerst de bekroning op van ver dienstelijkste speler, nu een uitroeping tot voet baller van het jaar, de hoogste onderscheiding voor een voetballer. Die bekroning, algemeen met veel sympatie onthaald, is er ongetwij feld ook een voor zijn hele karrière als onge ëvenaarde en toegewijde dat haar Jean na de eer ste stemronde een reus achtige voorsprong had opgebouwd. De zenuw- last werd er niet minder om. Ondertussen was het toekomstig «feest varken» zelf volop aan het werk in de Antwerp se haven waar hij de mi nuten aftelde. Als hij het haalde, zou er rond half een een telefoontje ko men. Toen hij rond die tijd in de buurt van de burelen kwam zag hij di rekt aan de reakties van zijn werkmakkers dat het gebeurd was. Het ging toen allemaal erg snel.De wagen in, recht naar de school van Yvan, maar die bleek er niet te zijn. Z'n zoontje lag immers ziek thuis. De twaalfjarige Yvan sukkelt al weken met de gezondheid en dat zette zeker een domper op de vreugde van zijn ouders. Terwijl hij dat alles nog moest verwerken snorde Jean naar Brussel waar perslui en diverse ande re voetballers en bonds- mensen op hem zaten te wachten. Toen hij daar eindelijk aankwam barstte een daverend ap plaus los en het werd onmiddellijk duidelijk dat de bekroning van samen met zijn schoon broer nog op zijn duive- kot te kruipen. De beest jes hadden immers een hele tijd zonder eten ge zeten. Wanneer hij maa.r kon bracht Jean het ge sprek trouwens op zijn geüefde hobby en ten slotte zaten we te luiste ren naar voor leken ge heime taal over duiven die ruiven na twee ron den spelen...! Ondertussen bleef de be zorgdheid omtrent de Jean in aktie tegen Winterslag.(a) °g in oog met Theo Custers (Antwerp).(a) klubspeler en straalt te vens af op de hele ploeg die Jean mee in het licht van de schijnwerpers bracht. Het kan ver troosting brengen in de wat moeilijker dagen die de klub nu beleeft. Bezorgdheid om Yvan Het is me het dagje wel geworden voor de fami lie Janssens. Een hele voormiddag vol span ning, want de kans zat er dik in... Vanaf elf uur hing Jean-Marie Pfaff aan de lijn. Die was im mers aanwezig bij de tel ling in Kasteel Karre- veld, het restaurant waar de telling plaats vond. Stilaan werd het voor Yvonne duidelijk Janssens erg veel men sen had gelukkig ge maakt. De televisieka mera's snorden onophoudend en Jean mocht tientallen keren hetzelfde verhaaltje op dissen. Er werd een feestje opgezet en slechts rond de avond kwamen Jean en Yvonne weer in Beveren aan. Het hoeft geen betoog dat huize Janssens onmiddellijk werd over rompeld met perslui, vrienden en familieleden en dat de telefoon roodg loeiend stond. Er werd vanuit heel het land ge beld: trainers, voetbal lers (o.a. Ludo Coeck), scheidsrechters, sup porters, iedereen wilde Jean persoonlijk felicite ren. Tussendoor vond hij echter nog tijd om zieke Yvan tastbaar. Een telefoontje met de kin derarts leverde naast de onvermijdelijke felicita ties de raad op de jongen in observatie in het hos pitaal op te nemen. Plots leek die Gouden Schoen eigenlijk zo onbelang rijk en nietig voor Jean en Yvonne. De Beverse aanvoerder die zo ge makkelijk de sportroem relativeert stond weer met beide voeten op de grond. «Morgen meld ik mij toch afwezig,» mijmerde Jean, alsof iemand ver wachtte dat hij direkt weer naar de dokken zou trekken. Dinsdag kwam de RTB trouwens opnamen maken.«En 't zal in 't Vlaams moeten gebeuren,» lachte Jean langs zijn neus weg. Herwig STAES

De Voorpost | 1980 | | pagina 21