TE WEINIG SPANKRACHT EN INSPIRATIE Nationale voetbalkompetitie Nationale voetbalkompetitie RENE VERNIERS START V0ETBALSCH00L Robert Willems: Waar was de inspiratie? Dossier Sportkring, een kogel door de kerk |zj 24 - 18.1.1980 - De Voorpost S.K. Sint-Niklaas- K.V. Mechelen 1-1 Bikkelkoud, een winterachtig zonnetje, een keihard veld, akteurs die er wel zin In hadden maar die blijkbaar toch liever waren thuis gebleven. Die indruk hadden we toen we het Sportkring-stadion verlieten. De geelblauwen zullen misschien nog het meest in hun nopjes geweest zijn want zei Danny Veyt niet na afloop in de warme kleedkamers«We hebben hier een punt gewonnen in plaats van verloren...» Het zegt genoeg over het geleverde vertoon. Het is merkwaardig, maar de konklusie dringt zich toch op: Sportkring verwent zijn supporters helemaal niet. Het merendeel van de punten werd immers behaald op verplaatsing, terwijl men in eigen stadion veelal al van bij het begin naar een achterstand moet opkijken, waardoor het telkens opnieuw een jacht wordt op dat éne puntje. Dat heeft S.K. Sint-Ni- klaas zondag opnieuw moeten doen, zij het dat Mechelen op voorsprong kwam toen we al een kwartuur in de tweede helft speelden. De eerste periode werd aan een gezapig tempo afgelegd. Het was meer kijken naar het zich rechthouden op de toch vele gladde plaatsen, in plaats van naar vrij staande medemaats. Lambrechts leek van bij de aanvang last te heb ben van de gladheid van het terrein. Maar dat is een doorbijter, uiteinde lijk redt die het altijd wel. Tweede opvallende figuur is Zidane, maar dat blijft bij flitsen. Eens hij uit de krammen schiet (zo een paar maal per wedstrijd) is dat goed voor het oprollen van een ganse verde diging. Dat het gelijk stellend doelpunt er dan toch kwam is vooral aan zulke korte van knappe inspanning te danken. We zaten er de eerste 45 minuten zélf wat ver kleumd op "te kijken. Erg veel viel er immers niet te noteren. Zeggen we maar - en dat is als illustratie - dat het eerste werkelijke doel- schot bij Mechelen er na 14 minuten kwam (Kur- cinak) en dat we nog eens zes minuten dien den te wachten om Sint- Niklaas via Beirinckx en De Daele in de vuurlijn aan het werk te zien. Het eerste échte doelgevaar kwam er na een kombi- natle Veyt-De Daele. Wouters stond netjes voor Verbelen afgezon derd maar bij de receptie van de bal slaagde de Nederlander er nog in vanop drie meter hard en hoog over te knallen. Toen even later Sint-Ni klaas aan het sukkelen ging in de achterhoede, leek het gebeld maar Kesselaers profiteerde niet van de hem geboden gelegenheid. Toch leken de beste kansen voor de thuisspe- lers weggelegd. Een persoonlijk num mertje van Veyt bracht hem in uitstekende schietpositie maar uit eindelijk leek het een pasje te zijn naar doel man Verbelen. En even voor rust trok Zidane op avontuur, hij vond wel Veyt op zijn weg maar de 4-3 verhouding qua overwicht strandde op de laatste man bij de Me- chelaars. Dat was dé kans van de wedstrijd om op voor sprong te komen. Bo vendien situeerde dat zich op het meest crucia le moment nét voor rust. Dan maar hopen dat de rust bezinning bracht maar het zou Mechelen zijn dat het allereerst uit een ander vaatje tappen wou. Toen Asselberghs kon voortrekken en Mer- tens laag kwam ingelo pen, was er een sekure Lambrechts nodig om het gevaar op de doellijn te keren. Mertens was ingevallen voor Kurcinak die tegen Beirinckx geen schijn van kans kreeg. Aan de overzijde volgde Van Haevere zijn op ponent Lisazo als zijn schaduw en ook die bleek volkomen uitge teld. Meteen lagen de snelste mannen aan banden maar vervanger Mertens zou zich dan maar als gevaarlijk heerschap aandienen. Het resul teerde in een doelpunt, keurig aangebracht door Charles. En ei zo na keek Sportkring naar een gro tere achterstand op. Lo- dewijckx, rustig spelend dat wel, deed het dan maar even té nonchalant waardoor Lisazo in snel heid er kon uitkomen. Een geluk dat Stickens op de goede plaats stond of de zaak leek bekeken. Net toen vijf minuten voor tijd, trainer Bulato- vic aan een vervanging toe was, zou Zidane voor de .derde maal uit de startblokken schieten, en eigenlijk dat zo broodnodige doelpunt voorbereiden. Hij deed dat zo goed dat een uitstekend afgezonderde Veyt slechts netjes in de leggen had: 1-1 tot vreugde van de suppor- terschare die we hele maal niet tijdens de wedstrijd gehoord heb ben. Een juiste punten- deling dus voor twee ploegen die wel de wil in pacht hadden maar blijk baar meer last hadden van de koude dan van de voetbalmikrobe... De ploegen S.K. Sint-Niklaas: Sti ckens, Verst raeten, Lo- dewijckx, Van Haevere, Beirinckx, De Daele, Lambrechts, De Raet, Wouters, Veyt en Zida ne. K.V. Mechelen: Verbe len, Asselberghs, Kesse laers, Brookes, Rochtus, Selleslagh, Van de Som- pel, Charels, Callaerts, Lisazo en Kurcinak. Doelpunten: 61' Mertens (0-1) en 88'Veyt (1-1) Wijzigingen: 46' Mertens i.p.v. Kurcinak, 75' Prin- gels i.p.v. Wouters en 85' Crabbé i.p.v. Kes selaers. Kaarten: Geel voor Cha rels Toeschouwers: 2.500 Scheidsrechter: de heer Deflem 'VN Em DAT HEBBEN WE TOCH VAN U GELEERD DE LEERLING WAS ZO SLIM ALS DE MEESTER Zidane kanjert in de richting van de Mechelse goal. Ook De Dael is n (St.-Niklaas- VK Mechelen l-l)(pm) ipgerukt Een gelukkig initiatief... Je zou het eenvoudig cunnen beschouwen als een evolutie die zich nt doortrektJean-Marie Pfaff heeft als doel gestelc en school op te richten voor doelmannen, Ward Vc xaert, vroeger nog technisch direkteur bij S.K. Sin-Niklaas, gooit hoge ogen in Duffel waar hij een reeds flink werkende voetbalschool heeft opgebouwd, bij K.V. Kortrijk zijn de spelers verplicht tweemaal per maand te trainen bij de jeugd om hen een en ander diets te maken uit de rijke praktische ervaring. We kunnen zo doorgaan. Feit is dat er in Sint-Niklaas (de stad dan bedoelen we) veel te weinig voor het voetbal gedaan wordt. Een stad die dergelijke voetbalbackground bezit zou toch qua jeugdbeleid een eind verder kunnen staan. De mensen zijn voorhanden, maar krijgen die wel voldoende de kans? René Verniers, gediplo meerde van de Hei zei - school (initiator, monitor en oefenmeestpr) trainer van de Uefa's bij Sport kring Sint-Niklaas wil aan die nood verhelpen. Over dertig zaterdagen verspreid en dit met aanvang op 2 februari a.s., telkens van 9.30 u. tot 11 uur, zal hij op de stadsterreinen aan de Meesterstraat te Nieuw- kerken een groep van 10 jongeren tussen de 11 en 15 en tussen 16 en 19 begeleiden, ze initiëren bovendien, ze meer ma turiteit bezorgen. Het is duidelijk: hij wil eigen talentrijke spelers de kans geven tot door stroming naar de top van de klub, want daar zal bij veel ploegen uit onze regio wel een en ander mislopen, kunnen we zo bedenken. Voorlopig start René Verniers al leen met de zaak, maar later zullen bekwame oe fen meesters het leraren korps komen aanvullen. Trainen bovendien in kleine groepen van maximum 10 jongeren, individualiseren dus, ze een degelijke teoretische en praktische opleiding gevenOp die wijze helpt hij de klubs die wél in hun nopjes zullen zijn aangezien ze daarvoor niks te betalen hebben. Wat René Verniers van plan is. moet dus als aanvulling gezien wor den van wat jeugdtrai ners zélf met hun groe pen presteren. Enkel zit ten die opgescheept met té grote eenheden. Niet dat zij onbekwaam zou den zijn, maar hoe wil je in godsnaam aan indivi dualisering doen als je dertig jonge mensen voor je staan hebt, ieder met eigen mogelijkhe den, met eigen karakter, met eigen vizie op een aantal zaken? Een oe fenschool als deze kan dus een aantal proble men ondervangen. Bo vendien vindt men in sportmiddens dat twee drie trainingen per week (drie voor de Uefa's en twee voor de andere teams) veel te weinig is om een speler tot zijn volle rendement te doen uitgroeien. Neem de situatie vroe ger, poneert René Ver niers nog: hoe denk jij dat wij aan het voetbal len geraakt zijn? Wij stampten tegen de bal op straat, op school, op training, tijdens de wed strijd. Steeds waren we met dat ronde ding be zig. maar wat merk je nu? Men komt tweemaal per week naar de training, tijdens het weekend de wedstrijd en voorde rest is het rusten geblazen. Zo kweek je geen goede voetballers. Meteen is het duidelijk dat «Sportschool Ver niers» aan jonge talenten de kans wil geven de ingeboren kwaliteiten beter tot ontplooiing te doen komen. Zelfs de bemerking als zou men eventueel een bepaalde angst kunnen uiten om overtraind te worden, veegt hij kordaat van de baan «Een jong element is robuust, die overtrain je niet zo gemakkelijk, je moet weten wat je doet en daarmee uit.» Professioneel René Verniers kennende, weten we bij voorbaat dat hij de zaak profes sioneel sterk zal aanpak ken. Hij heeft er de kwaliteiten voor. Het les programma heeft hij in gedeeld en omschreven als volgt. Elke teoretische uitleg zal gepaard gaan met diaprojektie. De indivi duele techniek wordt bijgeschaafd, dit is de basistechniek. Spel techniek komt eveneens aan de beurt zoals de balovername, de dub- belpass, de ritmeveran deringen in positieve en negatieve zin. Het tak- tisch technische en het technisch taktische. Dit is geen drukfout of een taailapsus van steller. René Verniers bedoelt hier enkel het toepassen van de technische ver worvenheden in de tak- tiek en omgekeerd, beide kunnen niet los weg van elkaar funktioneren. Ten slotte zijn er de indivi duele basistechnieken in funktie van het ploegspel en ook het aankweken van goede sport moraal, spelwetten gedragingen enz. Een «must» voor ons want al te veel zie je jongeren «nonchalant dweilen» over een veld. Alles gebeurt dus met teoretische uitleg, ge volgd door de praktische uitvoering op het terrein. Sponsoring Het is duidelijk dat als je dergelijk initiatief wil ontwikkelen, je voor een aantal zware onkosten komt te staan. Stellen we meteen dat aan de spelers een lichte bijdra ge gevraagd wordt. Wei nig overdreven overi gens. Bovendien kan René Verniers beroep doen op een soort spon sorship. We denken hier aan Sporthuis De Wilde, aan de Kasteelstr. 20 te Temse, maar eveneens aan Hubert Van den Brande van Zeepcentrale aan de Begijnestraat te Sint-Niklaas. Twee mensen die heel wat veil hebben voor de Sint-Niklase jeugd. Wie zich vooralsnog wenst te laten inschrij ven, kan dat via volgende telefoonnummers. René Verniers, Kon. Fa- biolapark 23 te Sint- Niklaas (privé: 76.63.18 en bureel: 76.43.91) of bij Hubert Van den Bran den, Begijnestraat 99 te Sint-Niklaas (Wase Zeepcentrale, 76.66.08) Sportschool Verniers is een initiatief dat zeker moet toegejuicht én gesteund worden. Im mers, het is helemaal niet uitgesloten dat ta lentvolle spelers die niet aangesloten zijn bij een of andere klub plots een aantal kwaliteiten revele ren die uitstekend dienstbaar zijn voor de plaatselijke grote en kleine klubs. In die zin is deze sportschool zeker een vernieuwing. André Govaert Ned Bulatovic was tevreden na afloop. Niet dat hij het graag anders had gezien. Als je immers tot twee minuten vóór tijd nog een 0-1 voorsprong in je bezit hebt, en je verliest die in een handomdraai, is dat niet aangenaam. Het gaat beter met Mechelen. Het geheel is zeer kollektief uitgebouwd en dat was ook de bedoeling voor de aanvang van het seizoen. Lisazo en Kurcinak moeten voor de doelpunten zorgen, doen ze ook, maar precies die twee hebben wij gedurende 90 minuten omzeggens niet gezien. De Joegoslaaf werd er zelfs na 45 minuten afgenomen, dit ten voordele van Mertens. Deze man zou voor de Mechelse ouverture zorgen. Bulatovic heeft zoal een zestiental spelers moeten «verbruiken». Hij beschikt dus over een ruime kem, die stuk voor stuk weten wat voetbal spelen is. Bovendien zijn zij geflankeerd door enkele routiniers waarondereen Bob Van de Sompel. Tevreden heid over het behaalde punt dus. Voor Mechelen betekent dat 3 op 4 en dat is graag meegenomen. De periodetitel wenkt, zegt Bulatovic, dat is het enige doel dat ik nu nog stel. Aan de andere zijde gematigd optimisme. Blij ook om dat ene puntje. Dat het nu minder sprankelend gaat dan vorig seizoen, viel echter niet in goede aarde bij koördinator Cees Waeterinckx. Willems is gematigder, gaf Waeterinckx wel gelijk, maar deed dat op... zachtere toon. Beiden hebben trouwens gelijk, je kan het ene seizoen niet met het andere vergelijken. Zidane flitst nog bij wijlen terwijl dat vorig jaar een konstante knappe prestatiekurve leek. Dèt maakt het grote verschil, poneert Willems. Zowel Veyt als de Algerijn zijn de enigen waarvan we wat inspiratie mogen verwachten. Ontbreekt dat zoals vandaag, gaan de poppetjes aan het dansen en komen we niet tot scoren. De kansen waren er wel maar ze werden naast of hoog over besloten. Gelukkiger toonde zich voorzitter De Corle die eindelijk van burgemeester De Vidts en van sportschepen De Winne officieel te horen kreeg dat de overname van de terreinen door de stad nu ook dossiermatig in orde is. De stad kan dus overgaan tot de betaling van 20 en een half miljoen. Koud of niet, het betekende een reuze-opkikker. Hierover echter een stukje op een andere plaats in dit blad. A.G. Aa ind »se Het heeft schepen René De Winne een berg werk gekost om een bijna verloren gewaand fch Sportkring-dossier uit de administratieve per rompslomp te halen. De lezer weet dat een gemeenteraadsbeslissing van 31 mei 1979 de overgang van de terreinen van Sportkring regelde met de stad Sint-Niklaas. Prijs: iets meer dan 20 miljoen. Men verwachtte dat de zaak ..medio, november 1979 geregeld kon worden waarna de schepen van financiën - In casu ook burgemeester De Vidts - zou kunnen overgaan tot betaling. Maar zo snel liep het echter niet van een leien dakje. Toen voorzitter De Corte schepen De Winne in september van vorig jaar kontakteerde in dit verband, kon René De Winne niks anders zeggen dan dat het geheel in de administratie zat. Bovendien, na enig rondneuzen, stelde men op binnenlandse zaken vast dat een en ander niet in orde was. Er waren een aantal administratieve fouten begaan. Daarvan had men echter geen weet. Het dossier geraakte naderhand altijd maar vaster en vaster. Dan maar proberen de zaak rond te krijgen tegen december 1979. Er altijd nog rekening m< houdend dat de regering kon vallen. In dat geval zou de zaak op de lange termijn geschoven worden, wat betekende dat Sport' kring nog een paar jaar langer - eventueel - de zware leninglast zou moeten dragen. Zover Is het echter niet gekomen. Het ingrijpend werk van René De Winne heeftj ervoor gezorgd dat aan het eind van vorigej maand de koning zijn handtekening kor plaatsen onder het dossier. Voor het stadsbestuur van Sint-Niklaas staat ei nu niks meer in de weg om tot de betaling van! de 20 miljoen over te gaan. Zei burgemeester De Vidts nog tijdens de mini-perskonferentie: «De stad wordt eigenaar maar dat betekent niet dat wij hier op sportief vlak de baas komen spelen.» Zich wendend tot de voorzitter: «Voor een stad als| Sint-Niklaas is 20 miljoen geen onoverkomellj ke zaak, maar voor u wordt het nu moeilijker, u; hebt immers geen grond meer onder de voeten...» A.G Voorzitter De Corle dankt symbolische overhandiging terreinen door de stad Sint burgemeester De Vidts en schepen De Winne bij de 20,5 miljoen frank voor de overname van de SK Niklaas.(pm) Danny Veyt knalt naar doel, Zidane staat er als bevoorrecht toeschouwer bij (Sint-Niklaas - VK Mechelen l-l)(pm)

De Voorpost | 1980 | | pagina 24