ll IfeüMcjjs Parlementaire vraag aan de minister van het Vlaamse gewest De redaktie is niet verantwoordelijk voor de inhoud en heeft het 1 recht de teksten in te korten. NATRAPPEN VERBODEN Stoeten op de CVP? CVP-vol ksvertegen- woordiger en gemeente- raadsfraktieleider Ghis Willems dragen we beslist geen kwaad hart toe, wat hij er ook zou mogen over denken. Wanneer hij echter stelt dat «de KP er moeilijk toe komt de CVP (waar mee hij dan waarschijn lijk zichzelf bedoelt) te bestoefen» willen we daarbij twee vragen stel len. Ten eerste: is er dan zoveel stoef op de CVP? Ten tweede: waar zit de CVP-logika die op ge meentelijk vlak verdedigt dat de Staat meer aan de steden moet geven en op nationaal vlak sedert tientallen jaren mede de steden steeds meer de :biekriem toesnoert? Daarmee willen we hele maal niets afdoen aan de verdienste van Ghis Wil lems tijdens het begro tingsdebat te Aalst de zaken betrekkelijk scherp te hebben gesteld, getuige waarvan onze kommentaar in het KP-maandblad «'t Ajuin- tje» van december 1979, bladzijde zes. Maar daar voor in bewonderende aanbidding voor de grote manitou neerknielen zit er vooralsnog niet in, en zal ook nooit het geval zijn. Betekent dit dat we achter het schepenkolle ge staan waar de CVP- Aalst momenteel niet meespeelt? Ghis Wil lems weet wel beter. Vanuit de KP trachten we steeds dat te steunen wat ons voor de Aalster- se bevolking positief overkomt, - vanuit welke hoek dit ook moge ko men, en zonder ons in enge partijgrenzen in te graven. Dit kan niet altijd van het schepenkollege noch van de CVP-oppo- sitie gezegd worden. Vaak immers overheerst zowel bij de ene als bij de andere een plat partij- opportunisme dat ver lammend werkt op de verstandhouding en de eensgezindheid die een stad als Aalst broodno dig heeft om bij de nationale instanties de onontbeerlijke middelen los te halen om niet in het financiële moeras te verzinken. Elke beleids mens in Aalst blijkt daar stilaan van overtuigd te zijn. Des te meer is het ogenblik gekomen om daarvoor, boven elk par- tijsektarisme en ten nut te van onze stad, de. Aalsterse handen in me kaar te slaan. We weten dat het zelfs dan niet gemakkelijk zal zijn, maar het moet, en er is zeker meer kans op slagen als dit in samen werking met andere Vlaamse centrumsteden met gelijkaardige proble men zou kunnen gebeu ren. Daar ook kan de CVP haar door Ghis Willems verkondigde positieve instelling t.o.v. de steden en gemeenten waar maken of ze nu aan de plaatselijke pot zit of niet. Dat daartoe echter de bezorgdheid voor de eigen «karrière» en de daaruit volgende voor zichtigheid tegenover de hogergeplaatsen in par tij, funktie of beleid, zal moeten plaats ruimen voor een plichtsbewuste en konsekwente verde diging van de belangen van het volk staat even eens onomstootbaar vast. De bereidheid daar toe zal een duidelijke vingerwijzing zijn of er nu «stoef op is of niet». Jos De Geyter Op andere wegen met de elektriciteitsdistributie? De eielktriciteitsdistribu- tie in het Aalsterse werd tot nog toe verzekerd door 2 gemengde inter kommunales, nl. Inter- denderen Edas. Dat er op het grondge bied van Aalst 2 inter- kommunaies bedrijvig zijn is een gevolg van de fusies van gemeenten. Dezelfde situatie doet zich trouwens voor in andere gemeenten in Oost-Vlaanderen De meeste van de kon trakten tussen de ge meenten en de privé- partner waarmee ze zich verbonden hebben lopen af tussen 1981 en '86. Een aantal gemeentelijke mandatarissen hebben darftook met de privé- partner waarmee ze zich verbonden hebben lopen af tussen 1981 en '86. Een aantal gemeentelijke mandatarissen hebben dan ook met de privé- partner onderhande lingen aangeknoopt om te komen tot een rationa lisering van de bestaan de, mekaar overlappende interkommunales. Het resultaat van deze onderhandelingen is de gemengde interkommu- nale Intergem die een groot aantal van de Oost- vlaamse gemeenten en enkele Brabantse groepeert. De onderhandelaars van de gemeentebesturen hebben zeker hun best gedaan om voor de be volking gunstige resulta ten te bekomen. Toch heb ik als Minister van het Vlaamse Gewest en bevoegd voor de herstructurering van de interkommunales ge weigerd mijn handte kening te plaatsen onder de oprichtingsakte van Intergem. De redenen voor dit besluit kunnen als volgt samengevat worden a) het vroegere wetsont werp Boel, en thans ook het wetsontwerp Gram me voorzien dat aan de fusiegemeenten de mo gelijkheid geboden wordt om uit de ge mengde interkommuna les te stappen en over te gaan naar de openbare sektor. Het ligt dus duidelijk in de bedoeling van de regering het openbaar initiatief te stimuleren; b) naar mijn mening werd onvoldoende on derzocht of er, naast de privé-sektor, geen moge lijkheid was om samen met het openbaar initia tief een zuivere inter- kommunale op te richten en zodoende de gemeen tebesturen meer winst te bezorgen Als voogd van de Vlaam se gemeenten weet ik immers maar al te goed dat zij bijkomende in komsten goed kunnen gebruiken. Ik ben dan ook van oordeel dat, in het alge meen belang, alle moge lijkheden ten gronde moeten onderzocht wor den. Ik heb dan ook aan de gemeentebesturen ge vraagd kontakt op te nemen met de openbare sektor om samen het dossier te onderzoeken. De openbare sektor kan dan in de loop van de maand februari een be paald bod doen. Op dat ogenblik zullen de betrokken gemeen ten, waaronder Aalst, een keuze kunnen maken ten bate van het alge meen belang. Mare Galle Minister van het Vlaamse Gewest. Een beetje laattijdig kom ik terug op een artikel van Pol De Paepe, voorzitter van het Verbond der Dekenijen. Het artikel had als titel «Natrappen verboden», en stond gepubliceerd in de Vrije Tribune van 21 de cember 1979. Ik meen al vast dat Pol De Paepe recht heeft op een antwoord van mijnentwege. Wanneer ik zijn artikel in zijn totaliteit bekijk dan zou het er op neerkomen alsof ik over onjuiste informatie zou beschikken. Dat is iets dat ik nauwelijks kan verifiëren om de eenvoudi ge reden dat ik, zoals ook de heer De Paepe, geen toegang heb tot alle dos siers. Daarom zou het bijna zinloos zijn dat ik met Pol De Paepe, en ook omge keerd, een steriele diskussie zou aangaan. Een paar zaken heb ik toch met absolute zekerheid ver nomen en kunnen verifië ren. Eerst en vooral is er het feit dat het bericht over de topdag in de Aankondiger louter de administratieve weg heeft gevolgd, zonder dat het werd voorgelegd aan het College van Burge meester en Schepenen of aan de Burgemeester, die heus wel belangrijkere be zigheden hebben. Er kan dus alleen maar beweerd worden dat de verantwoor delijkheid ligt op ambtelijk vlak, en dus niet bij het bestuur. Men zoeke er dus geen politiek in! Ten tweede beweer ik ook met zekerheid dat de voor zitter van de Midden- standsraad wel degelijk heeft beweerd dat die be wuste raad spijt heeft van de staking, gevoerd tegen de inplanting van de zaak Delhaize. De fraktievoorzit- ter van de CVP heeft hem zelf nadrukkelijk gevraagd of hij sprak namens de raad, wat door de voorzit ter werd bevestigd. Als hij nu die woorden intrekt, dan heb ik daar geen enkele zinnige verklaring voor. De rest van mijn informatie vernam ik uit volgens mij betrouwbare bron, wat niet wil zeggen dat ik de infor matiebronnen van Pol De Paepe in twijfel trek. Veel van de door hem aange haalde feiten, onder andere over de inplanting van een hypermarkt, dateren im mers uit een vorige legisla tuur, waarin de openheid toch wel veel geringer was dan vandaag. Het was lang niet de be doeling Pol De Paepe een stro in de weg te leggen. Ik ken hem als een echt ge motiveerd verdediger van middenstandsbelangen, en als de grondlegger van de wet op de handelsprak tijken. Ik heb altijd beweerd, en in deze Vrije Tribune kwam ik daar meermaals op terug, dat ik geen man ben van verstarde standpunten. Ik kan alle problemen op gelijk welk moment met een vol strekt nieuwe openheid be kijken met toch wel een onbetwistbare interesse voor middenstandszaken. Daarom wil ik Pol De Paepe aan de essentie van mijn betwist artikel herinneren, namelijk dat het belangrij ker is in deze tijd de handen in mekaar te slaan, alle ge schillen en standpunten te overbruggen en de nadruk te leggen op alles wat ons verenigt inplaats van alles wat ons scheidt. Wie ook voor de topdag de pluimen op zijn hoed wil steken handelt weinig wijs, en ontneemt aan heel wat mensen een hoop entoe- siasme. ledereen in Aalst weet voldoende wat de in breng van Pol De Paepe is. De ervaring van vorig jaar heeft geleerd dat toch heel wat mensen een onmisken bare rol speelden. Zonder hen was de topdag 1979 nooit geweest wat hij ge worden is. Pol De Paepe mag terecht fier zijn op zijn verdiensten en zijn inbreng, maar hij mag nooit verge ten dat ook nog vele ande ren een vitale rol hebben gespeeld. De dag van vandaag hoop ik dat iedereen begint te beseffen dat de midden stand, en natuurlijk ook de nijverheid, landbouw en al len die ervoor werken, de ruggegraat van onze maat schappij zijn. Ik hoop dat we daar nooit een twistappel zullen van maken, maar er integen deel hard zullen voor werken Willy Van Renterghem De apostel Johannes, de enige apostel die gewoon op zijn bed en in hoge ou derdom gestorven is, had de onveranderlijke gewoon te te preken over de liefde niet voor of tegen de sex. Zijn «beminde paro chianen» of «heiligen», zoals men toen zei, waren dat feestelijk beu niets nieuws onder de zon en vroegen hem om alstublieft eens over een ander onder werp te (s)preken. Waarop hij moet geantwoord heb ben: liefde is het eerste ge bod en als dit werkelijk be leefd wordt is het al ruim voldoende. Nu de kerst- en nieuwjaars wensen stilaan uitgewoed zijn en de porte-monnee leeg is, zijn die nieuwjaars wensen stilgevallen. We zeggen grotendeels terecht het zijn machte loze wensen: we kunnen van Khomeini geen lieverd maken die elke Amerikaan met een tankschip olie naar huis zendt, we kunnen Brezjnev niet ompraten tot seminarist, noch Carter er toe brengen al zijn atoom bommen te demonteren. Wat betreft andermans ge zondheid is het al niet veel beter gesteld, behalve dat een arts er iets aan kan verhelpen en dan nog. EnJoch! Het is niet te vroeg om onze «welgemeende wen sen» ten uitvoer te leggen, anders waren ze het druk ken, schrijven en uitspreken niet waard. Het is toch zo dat mensen ofwel van onze harde om gang hoofdpijn krijgen en in de knoop geraken, of an derzijds bij ons tot rust ko men, naargelang ze voor ons bang moeten zijn of ons mogen vertrouwen. We kunnen mensen gelukkig maken of ongelukkig, ver trouwen en zelfvertrouwen geven, of achterdochtig en schuw maken, we kunnen ons voordoen en het werkelijk zijn als lieden bij wie ze tot zichzelf ko men en openbloeien, of voor wie ze op hun hoede moeten zijn. Het hangt van ons af of we onze nieuw jaarswensen ménen, of we werkelijk het geluk van an deren willen bevorderen, er gewoon blij om zijn en het hun echt gunnen; het is onze zoak of we reëel be vorderen dat ze gelukkig zijn, of niet. Dat bedoelt de apostel Jo hannes als hij zegt dat we de (naasten)-liefde moeten doén. Het is voor alle mensen, en niet minder voor kristene een essentiële plicht geen vrijblijvende liefhebt* rijom zo in eerbied v« andermans waarde te hö. delen: naastenliefde ma gebeuren. Het is eenvoudig kristen! om om onze nieuwjaaij wensen zelf, voor zover hl f van ons afhangt, uit te vo| ren. Dat was de grote eet j tonige les van de jongs apostel van Jezus: de goeé heid tegenover de me waarmee wij omgang he ben. Dat was voor hem i kern van het kristen-zi I hier. En dat is zeker blijvende levensvorm vc r wat wij het rijk van de Vi c der-God hebben lerr, F noemen. c E. e DE BESCHUTTE WERKPLAATS VAN AALST BEDREIGD Dat de aan gang zijnde staatshervorming ook en vooral op het financiële vlak zeer nadelig uitvalt voor de Vlamingen werd ons onlangs nog eens dui delijk gemaakt door de alarmkreet van de federa ties voor beschutte werk plaatsen van de verschillen de Vlaamse provincies. Tot verleden jaar ontvingen de Vlaamse beschutte werkplaatsen 60,6% van de subsidies van de nationale begroting, dit zijn de gelden van het Rijksfonds voor So ciale Reklassering van Minder-validen. Aangezien dit percentage overeenstemt met het aan tal tewerkgestelde minder- valide arbeiders en met de noden van de Vlaamse be schutte werkplaatsen kon dit cijfer als rechtvaardig aangezien worden. Door de staatshervorming worden deze toelagen van af 01.01.80 verdeeld vol gens de nieuwe verdeel sleutel der dotaties voor persoonsgebonden mate ries. De Vlamingen met méér dan 60% van de Bel gische bevolking krijgen - hier slechts 54% tegenover 46% voor de franstaligenü Voor onze beschutte werk plaatsen komt deze nieuwe regeling dubbel hard aan. Inderdaad, uit het jaarver slag 1977 van het Rijks fonds voor Sociale Reklas sering leren wij dat de be schutte werkplaatsen in Vlaanderen beter en zuini ger beheerd worden met als gevolg dat de minder-valide arbeider een uurloon van 80 fr. verdient t.o.v. 77 fr. in Brussel en 78 fr. in Wal lonië. De nieuwe verdeling van de fondsen is dus niet alleen een onrechtvaardigheid die blijkt uit de naakte cijfers, maar betekent bovendien nog een bestraffing voor een degelijk en spaarzaam beheer! Ik moge hier herinneren aan de moeilijkheden van onze eigen beschutte werk plaats aan het Wijngaard- veld, die niettegenstaande een voorbeeldige leiding met enorme financiële moeilijkheden kampt en waar het stadsbestuur het voortbestaan heeft verze kerd door de aankoop van de gebouwen en het verhu ren eryan aan de laagst mogelijke prijs. Omdat niet alleen de Aal sterse maar alle Vlaamse beschutte werkplaatsen nu in hun bestaan bedreigd worden heb ik onlangs aan de minister van Arbeid en Tewerkstelling volgende vragen gesteld: Zijn de hierboven ver strekte gegevens juist? Is het waar dat door het nieuwe dotatiesysteem de Vlaamse beschutte werk plaatsen per jaar negentig miljoen minder subsidie zul len ontvangen dan vorig jaar? Vindt de minister deze verdeling rechtvaardig? Zoniet, welke maatre gelen zal de minister treffen om deze onrechtvaardig heid te herstellen? Dit éne voorbeeld bewijst duidelijk dat de staatsher vorming in haar huidige vorm Vlaanderen jaarlijks voor tientallen miljarden zal blijven bestelen en dat alles op alles moet gezet worden om aan deze georganizeer- de rooftocht een eind te maken. JAN CAUDRON Betreft: Denderpro- bleem. De Denderpollutie is nog altijd actueel; ze brengt massale vissterfte (Ge- raardsbergen) en onwel riekende geuren in de stadscentra van Aalst en Dendermonde teweeg. De geachte Minister ge lieve mij dan ook te wil len antwoorden op vol gende vragen: 1. Hoe staat het met de uitvoeringsbesluiten van de wet op de lozingsver gunningen? Wanneer worden de be drijven geacht zich hier mee in regel te stellen? 2. Wat zijn de plannen van het Ministerie om trent de inplanting van zuiveringsinstallaties? Hoe staat het met de uit bouw van het collecto- rennet, dit in optie van vraag nurtrmer 13 van de heer Cardoen (10 augu stus 1979)? 3. De debietregeling van de Dender door middel van potpolders heeft een kwaliteitsverbetering van het Denderwater tot ge volg. Tevens wordt hier mee het overstromings gevaar ingedijkt en wordt het waterpeil verhoogd, hetgeen de scheepvaart ten goede komt. Ziet de geachte Minister eventueel een oplossing voor het inplanten van potpolders? G. DE ROUCK, senator Parlementaire vraag aan de minister van Openbare Werken Betreft: Denderoevers: versterking en sproeien. De Denderoevers moeten dringend versterkt wor den. Een groot deel is reeds versterkt door mid del van beton. Het is een dure aangelegenheid en is landschappelijk (ecolo gisch) niet verantwoord. Schanskorven worden ook gebruikt ter verstevi ging der oevers van be vaarbare waterlopen. De geachte Minister ge lieve mij een antwoord te verstrekken op de vol gende vragen: 1. a. Waar voorziet hij de plaatsing van schans korven? b. Is het mogelijk deze over de volledige loop van de Dender uit te voeren? Door de wet op de onkruidverdelging wor den bepaalde planten soorten zoals distel, ne tels en bramen verdelgd. Door dit zogenaamde «selectief sproeien» wor den planten, die steeds zeldzamer worden, mee vernietigd. Enkele hier van zijn beschermd door het Koninklijk Besluit van 16 februari 1976 zoals: alle Nymphaeacae (gele plomp) en alle Orchida- ceae (breedbladige wes penorchis). 2. In hoeverre ziet de geachte Minister de mo gelijkheid de onkruiden te maaien in plaats van te sproeien? G. DE ROUCK, senator Schriftelijke vraag tot de minister van Arbeid en Tewerkstelling over het nieuwe dotatiesisteem voor de beschermde werkplaatsen en het fi nancieel nadeel dat er voor de vlaamse werk plaatsen uit voortvloeit. Naar ik verneem worden met ingang van 01.01.80 de gelden van het Rijks fonds voor Sociale Re classering van Minder Validen opgesplitst als persoonsgebonden ma terie naar de Gemeen schappen toe en dit vol gens de verdeelsleutel van het dotatiesisteem: 54% N - 46% F. Zulks heeft voor gevolg dat aan elke Vlaamse gehandi- kapte, werkzaam in een beschermde werkplaats jaarlijks 14.305 F zal ontnomen worden daar waar zijn Franstalige k{ lega 20.000 F méér ontvangen. Uit het jaarverslag 19' van het Rijksfonds vo tj Sociale Reclassering Ie ik dat de beschermi g werkplaatsen in Vlaane ren zuiniger en beter b b heerd worden met als g p volg dat de mindervalii arbeider een uurloon v v 80 F verdient t.o.v. 77 F ri Brussel en 78 F in W lonië. r( De vroegere regeling c: |e rekening hield met h b aantal arbeiders en H zuinig beheer der wef a plaatsen verleende a r Vlaamse kant een subs j( die van het nation! budget van 60,6%. di De nieuwe regeling re, d 54% betétrént dus een b bi straffing van een degej beheer. s< Graag kreeg ik een at woord op de volgenf M vragen: di Zijn de hierboven v( N strekte gegevens juist?! d< Is het waar dat dc si het nieuwe dotatie Vi steem de Vlaamse Ij st schermde werkplaats! O per jaar negentig miljof d< minder subsidie zulk ac ontvangen' dan voj vj jaar? Hi Vindt de minister de g< verdeling rechtvaardig Zoniet, welke maat gelen zal de minister tr fen om deze onrechtva digheid te herstellen? JAN CAUDRC Kamerl Brievgn waarvan de afzender niet aan de redaktie bekend is, komen niet voor plaatsing in aanmerking. De redaktie behoudt zich het recht voor de tekst te bekorten. Publikatie betekent niet dat de redaktie achter de inhoud staat Antwoord aan de heer Ghislain Willems CVP- volksvertegenwoordiger in verband met zijn artikel in de vrije tribune voor de poli tieke partijen in de Voor post. De heer Willems probeert zichzelf en de gemeente- raadsfraktie van CVP-Aalst te verantwoorden omwille van hun tegenstemmen bij de (brave) AMNESTIE-mo- tie van de heer Jan Cau- dron (VU-volksvertegen- woordiger en fraktieleider in de gemeenteraad). Dat is zijn goed recht zijn argu mentatie getuigt echter van een zulkdanige onkennis van het probleem dat niet reageren op zijn minst onrechtvaardig zou zijn t.o.v. de overgrote mee rderheid van de betrok kenen. 1De betrokkenen zouden «Fout» geweest zijn. Dat is een moedwillige vereenvou diging. De redenen voor het repressief optreden van de Belgische overheid was im mers niet zozeer het be straffen van de «collabora teurs». De kans na W.O. II om de Vlaamsgezinden te treffen was te mooi. leder een werd in één zak gesto ken, en het grote repressie- feest kon beginnen. Het ge rechtsapparaat had te veel dossiers, zodat heel wat jonge krijgsauditeurs en tutti quanti aangesteld wer den. Zij zouden er met een ijverige vooringenomenheid zelfs in lukken vele doods vonnissen uit te spreken, waarvan er veel te veel wer den uitgevoerd. Van ver scheidene weet nu iedereen dat het gerechterlijke dwa lingen waren. Om de kon tekst verder te schetsen kunnen wij schrijven dat: een gewone burenruzie, een zakenkonkurent, een liefderivaal, een politieke tegenstrever, een jaloers fa milielid, enz voldoende wa ren om iemand aan te kla gen. Dat dit dikwijls met anonieme brieven gebeurde spreekt voor zichzelf. De gevolgen echter waren de zelfde voor iedereen: aan houding; dikwijls vernieti ging van bezittingen; ach terblijven van vrouw en kinderen soms zonder mid delen van bestaan; onrechtvaardig behandelen en judassen zelfs van de «kinderen». Bij de «kollaboratie» zijn veel kategorieën betrokken. In grote lijnen noemen wij: kulturele ideologische o.a. de Oostfront-strijders die te gen het communisme gin gen vechten om den brode o.a. men sen die naar Duitsland gin gen werken ekonomische Wel bewust vermeld ik hier bij niet de gevallen van ge meen recht o.a. verklikkers en beulen. Hiervoor heeft de VU uiteraard nooit am nestie gevraagd. Dat de heer Willems over «fouten» schrijft is dan voorzeker een suggestie in de richting van deze groep. Maar over die soort mensen gaat het niet! 2. De gemeenteraad zou zich over amnestie niet mo gen uitspreken. Dat dit onderwerp geen studieop dracht is voor een gemee nteraad spreekt voor zich zelf. Maar een stellingname mededelen aan de hogere overheid van wat leeft bij de plaatselijke bevolking is niet alleen een opbouwend demokratisch recht, maar zelfs een demokratische plicht. 3. De pretentie van de heer Willems reikt echter nog verder. In zijn betoog stelt hij de CVP als monopolie houder van de christelijke principen. Wij weten beter. In alle partijen zijn er gelovi gen die er de christelijke principes verdedigen. Ook passen zij het christelijk hu manisme met evenveel konsekwentie toe op hun omgeving en zichzelf. Waarom zouden de CVP- Jc P< medewerkers méér trouwbaar zijn dan and mensen? Iran heeft ayatollah's. Is dat niet doende? Besluit: De Heer Will< vergalloppeert zich om hij het verkeerde bes (zijn?) van de CVP-fra om tegen de amnei motie te steunen wil rechtvaardigen. Hier wij hoe een overdreven positievoering ook tot verkeerde politieke stelli name voeren kan. De m rderheid van de CVP-a hang is wél voor amnei Dat de heer Willems sereen klimaat rond dit zf gevoelig probleem meent moeten verstoren zal; hem maar niet als doordacht optreden aa kenen. Spijtig dat heel onrechtvaardig benad den, de kans om nog hun situatie te regularis zien verloren gaan. De! tikt verder... Weldra is geen amnestie mf nodig... Er zullen geen belang.' lende meer in leven zijf het dat wat die 150-jc Belgische Staat wenst? Steeds tot praten bere Danny Dencw -Ai voorzitter VU-A<?

De Voorpost | 1980 | | pagina 2