NIET KAPOT BEN WLODEK LUBANSKI: POLEN DAT IK OOK IN ALS VOETBALLER «NU WETEN ZE geen Gouden Schoen Lokeren moest wegzakken, zijn ze Lubanski ook ■geten.»(dm) en Alois De Rijcker indertijd hoorde dat Racing chelen interesse had voor de Poolse internationaal odek Lubanski en er dan maar zelf op af ging maar or Sporting Lokeren deed hij wellicht één van de iotste zaken die ooit voor Lokeren afgehandeld rden. jaar was Lubanski toen, een jaar of zes geleden. En enlijk kan je het een mtzondering heten dat Polen een voetballer reetls op die leeftijd laat uitwijken. Diverse itoren' speelden hier mee. Allereerst de ingewikkelde iektcetsuur die Wlodek opliep in de kivalifikatiewed- ijd tegen Engeland voor de wereldbeker 1974 in itsland. Lubanski mocht misschien wel als dank bewezen diensten uit Polen vertrekken. Al zag •n dat bij zijn vorige ploeg. Gornik Zabrze. met lede tan. Ondertussen bewees Lubanski in Lokeren u> de oude te zijn. Een speler van wereltlklasse die etbalkunde paart aan gentleman-zijn. Want Wlodek is op het plein en in de gewone omgang een heer met Brits flegma. Dat hebben wij tijdens een vraagge- ek met hem in je reinste Nederlands notabene ondervinden. ir op de eerste zater- gochtend van de tachti- jaren. Als we door de orl van het sportstadion n de Daknamstraat rij- i, zien we de grijze tva- van de voetballer reeds in. De gebouwen van orting zijn echter pot- ■ht. Daar hadden we niet gerekend zodat een an- plaats voor het inter- •w moet uitgekozen ivor- n. Samen rijden wc dan tar naar de woning van 'ograaf Michiels, een huis t al meer als thuishaven or de reportageploeg van Voorpost fungeerde, •n nader kennismaken, •t ijs breken en de konver- tie kan beginnen. -Kon- rsatie-, inderdaad, want tmaal werd er tijdens het terview niet om de pot draaid. Recht op de man vel wat Wlodek Lu- nski als mijzelf betreft, •rst nog een beetje verder leiden komt het eigenlijk dat lodek Lubanski begon te tetballen? >aarom ben ik ermee gonnen? Voetbal was or mij eigenlijk sinds ijn geboorte iets speciaals, zowat een familietra- Mijn vader was ook etballer en voorzitter van n kleine ploeg in mijn ge- ortestad. Als je in je fami- veel belangstelling voor ff voetbal ziet dan ben je If ook wel wat voor voet- 11 gewonnen. In feite heb altijd met het voetbal leefd. - Polen speelde Lubanski or twee ploegen. Die eer- ploeg hoeft nauwelijks noemd te worden. Wlo- k speelde immers maar n half jaar bij de ploeg ui zijn geboortestad, Gli- iza. Zijn echte sportcarri- begon bij Gornik tibrze. Daf is de ploeg waar ik tht leren voetballen heb. speelde er twaalf jaar oraleer naar Belgié en us naar Lokcren uit te ijken. - aarom kivarn Lubanski ei- tnlijk naar LokerenWas Polen opeens onvol- ilende belangstelling voor Poolse topvoctballer kil dat er voor hem twee union meespeelden bij de- beslissing. Een eerste punt was de Uanciële kant van de lak. Ik heb veel verlies lieden na de kwetsuur die opliep in de kwalifikatie- 'dstrijd tegen Engeland de Wereldbeker 1974 in Duitsland. Na die zware kniekwetsuur heb ik bijna een jaar géén voetbal meer gespeeld. Een tweede punt was dat ze mij in Polen wilden beschermen. Als ik na mijn inaktiviteit terug op het veld kwam gingen ze mij beschermen. Zij dreven dat zover dat ik in feite niet normaal meer kon voetbal len. Mijn ambities lagen echter veel hoger dan het geen ik toen in Polen kon doen. Ik ivou echt graag naar het buitenland gaan voetballen om te proberen alsnog iets te bereiken.- wachten en dat was zeer belangrijk voor mij. Hij zei me: Wlodekje kan in Lo keren dat en dat verwach ten en in zo'n ploeg spelen. Voor mij was dat zeer be langrijk, want als je naar het buitenland gaat voet ballen weet je niet waar je terechtkomt... Ondertussen woont Wlodek al een jaar of vijf in Loke ren. Op een paar duizend kilometer van zijn geboor teland, zijn familieleden en zijn vroegere vrienden. Een heel ander leven in een vreemd land. Kan hij zich goed aan Belgié aanpassen of heeft hij soms nog heim wee naar dat verre Polen? Wij wonen hier nu het vijf de jaar. Wij zijn hier thuis. Ik ben hier met mijn vrouw en twee kinderen. Heimwee is iets anders. Natuurlijk denk ik nog wel terug aan Polen, maar niet meer zoals vroeger. Ik heb ginder nog familie, mijn ouders en zo. Ik ga die graag één of twee keer per jaar bezoeken. Maar eigenlijk leven wij hier net zoals vroeger in Polen. Ik voel het verschil niet zo. Het is voor de Pool Lubans ki toch moeilijk geweest zich aan te passen aan de taal die hier gepraat wordt en in feite niet eens familie is van het Pools, een Slavi sche taal... Dat is heel moeilijk geweest. Ik kan eventueel aan u vra gen naar Polen te gaan wo- Sommige spelers waren té gen mij, zij verwachtten van in het begin veel meer van mij omdat ik een bui tenlandse speler was. Een buitenlandse speler zou di- rekt moeten bewijzen een groot voetballer te zijn. Hij moet méér doen dan de an deren. Ik heb dat in het begin toch zo aangevoeld in de ploeg. Maar na een maand of drie was alles in orde. Vooral omdat ik beter begon te spelen. De sfeer rond mij werd beter en daarbij begon ik stilaan wat Nederlands machtig te zijn. Waar Lokeren de vorige seizoenen eerder een mid denmoter was, staat deze ploeg nu al van in het begin van de kompetitie aan de leiding. Hoe kan Lubanski dit verklaren?... Hoe kan ik dat verklaren? Wij hebben dit jaar als ploeg gespeeld. Vooral in de ploeg zélf hebben wij een dat ook Lokeren loopt? II moet deze zaak zo bekij ken: het kontrakt van een aantal spelers loopt dit jaar ten einde en dat zijn spelers die een grote invloed hebben op de ploeg. Preben, René Verheyen, Bob Hoogen- boom en Ronny Somers zijn in dat geval. Als het kon trakt van deze mensen niet verlengd wordt wat theo retisch mogelijk is dan moet je vier plaatsen veran deren die je in een paar jaar vast hebt opgebouwd. Dat kan voor het volgende jaar een grote invloed heb ben op de prestaties. Maar ik denk dat wij, wanneer wij met dezelfde kern blij ven eventueel nog iets versterkt dat wij dan volgend jaar ook bij de kop- ploegen zullen moeten gere kend worden. Welke invloed heeft trainer Haesaerts op de ploeg? Een zeer grote invloed, om dat hij rust gebracht heeft voetbal veel van het voet- een voetballer hebben van bal in Polen? 26 jaar die wél en een voet baller van 31 jaar die niét mag vertrekken. Ik stel nog eens dat dat géén vast reg lement is. H aarom Er deden allerlei geruchten de ronde als zou Lubans ki de -Gouden Schoenkunnen toegewezen krijgen. Tijdens het gesprek met de Pool kwam dat ter sprake. Wlodek: In België heb je veel goeie spelers. Als ik die Schoen krijg, zou dat niet alleen aan mijn prestatie te danken zijn, doch aan alle spelers van de ploeg. Als het team niet aan de top blijft, zal niemand meer spreken over Lubanski, Larsen en noem maar op. Intussen bleef die 'Gouden Schoentoch in het Waasland. Jean Jans sens kreeg die. Hij volgt zijn vriend Jean-Marie Pfaff op. Lokeren GEEN kampioen kunnen worden?- Dan heeft Lokeren met u kontakt opgenomen? Er namen een paar ploegen kontakt op met mij. Loke ren was daar ook bij en ik moet zeggen dat het dankzij trainer Novak is geweest dat ik naar Lokeren kwam voetballen. Novak is een Tsjech. Ilt kende hem al van vroeger omdat wij nog tegen elkaar gespeeld heb ben. Hij speelde bij Dukla Praag en ik bij Gornik Zabrze. Onder andere voor de Europese beker hebben wij tegen elkaar gespeeld. Toevallig was hij linkse ver dediger en ik rechtse aan valler zodat we rechtstreeks tegenover elkaar stonden. Ook buiten het voetbal had den wij een paar keer kontakt. Was Novak dan meer een vriend dan een tegenstan der voor Lubanski Dat kan ik niet zeggen. Op het plein was hij zeker een tegenstander, soms een erg harde. Maar buiten het plein hadden wij goeie kon takten. Novak vertelde mij wat ik in Lokcrcn kon vcr- nen en binnen een of twee jaar Pools te praten. Dat is net hetzelfde. Maar ik moet eerlijk bekennen dat het vooral in de beginperiode echt erg moeilijk was. Hel eefste half jaar was bijna niet te doen. Omdat wij de taal niet machtig waren hadden wij hier weinig ken nissen. Momenteel hebben wij hier nog steeds weinig vrienden. Met uitzondering dan van één of twee Polen die hier in Lokeren wonen. Maar de kontakten die we met die mensen hebben zijn zeer sporadisch, beperken zich tot één keer per maand of zo. Toen wij hier aankwamen waren wij met drie, omdat onze jongste, Michael toen nog niet geboren was. I)at was echt een harde periode. Wij konden thuis wel pra ten over de problemen van elke dag. Maar wij konden daar niet mee bij vrienden of familieleden terecht. Wij moesten onze eigen boontjes tloppen. Dan waren er ook nog an dere problemen. I)e sfeer in de ploeg was niet zo best. goeie sfeer geschapen, le dereen is de vriend van ie dereen, alleman werkt voor alleman. Verder zijn de twee trainers mensen met wie je kan praten, met wie je eventueel sommige din gen kan beslissen. Wij heb ben ook veel meer zelfver trouwen dan vroeger omdat er in Sporting Lokeren veel talent zit. Daarom hebben wij dit jaar al zo sterk ge speeld. Nam Lokeren een voor beeld aan buur Beveren die vorig jaar kampioen werd? Voorbeeld is moeilijk te zeggen Dacht u: wat Beveren kan, kan Lokeren ook? Natuurlijk, als je aan de kompetitie begint wil je de Iteste uitslagen behalen. Dat is elk seizoen zo. Maar vroeger waren sommige dingen niet honderd pro cent in orde in onze ploeg. Nu, dit jaar, gelooft ieder een dat wij goeie uitslagen kunnen behalen. Een paar spelers zijn veel meer dan vroeger in eigen kunnen gaan geloven. Ik noem Pre ben Larsen, James Bett, Mark Verbruggen. Guy Dardenne... Nu hebben wij ook drie of vier plaatsen in de ploeg die nieuw zijn ten opzichte van verleden jaar. De linkse back is nieuw, James Bett (achtermidden) is nieuw. Dan is Dardenne gekomen en is Maurice De Schrijver als laatste man gekomen. Een grote veran dering in de ploeg dus. Tak- tisch gezien is dat goed voor een team. Beveren speelde verleden jaar kampioen. Dit seizoen zijn de prestaties van die ploeg echter heel wat min der goed. Is dat een risiko en iedereen vertrouwen in boezemt. Ik vind dat zeer goed. Psychologische zaken zijn zeer belangrijk in een ploeg als de onze. Preben Larsen zei onlangs nog op televisie dat hij bij trainer Braems aanvoelde als voet baller minderwaardig te zijn. Van Haesaerts kreeg hij echter het vertrouwen en hij speelt nu fantastisch. Op James Bett bijvoor beeld, maar ook op Ray mond Mommens, Mark Ver bruggen en Maurice De Schrijver, die door Braems was afgeschreven, en nu als laatste man een ijzersterk seizoen speelt. Misschien een niet te be antwoorden, maar toch steeds weerkerende vraag: kan Lokeren dit jaar kam pioen spelen? Waarom niet? Maar het einde van het seizoen is na tuurlijk nog ver weg. Ze ventien wedstrijden is veel. (n.v.d.r.: dit vraaggesprek had plaats op zaterdag 5 december, daags voor de wedstrijd Beveren-Lokereii dus) In de tweede ronde zal iedereen tegen ons beginnen spelen omdat ze weten dat wij kandidaat zijn voor de titel. Maar kijk, als je de top wilt bereiken moet je tegen iedereen vechten. En vechten voor de punten! Wij bekijken deze situatie niet optimistisch, maar wel realistisch. Wij hebben nu 28 punten en tijdens de tweede ronde moeten wij negen wedstrijden thuis spelen en acht op verplaat sing. Toch kan je eventueel in perspektief optimistisch kijken. Wij moeten de. titel echter zelf verdienen. Nie mand zal ons een kado geven. Verschilt het Belgische ,/R pol lk moet zeggen dat er inder daad een verschil is. Zeker en vast wat de manier van voetballen zelf betreft. Hier in België vind je meer inzet op het terrein. Maar in Po len was de technische kwa liteit van het voetbal mis schien hoger. In de Belgi sche kompetitie zie je vol gens mij meer interessante wedstrijden dan in de Pool se, vooral voor het publiek dan. In Polen zijn veel wed strijden aan de flauwe kant, zodat het er voor het publiek minder interessant wordt. Er is in Polen ook geen beroepsvoetbal. Nee, in Polen is er geen beroepsvoetbal. Dat is zoge zegd amateuristisch. Maar dat is fiktie hoor! Wij werk ten wel in fabrieken of kool mijnen, maar in de praktijk gingen wij twee keer per dag trainen, zodat we zes uur op het voetbalveld ston den. Wij hadden dus géén tijd meer om te werken. Lachend voegt Wlodek Lu banski eraan toe dat hij ginder (in Polen) zeker meer profvoetballer teas dan hier. In Polen stond Wlodek Lu banski in de nationale ploeg. Dat betekent dat tij dens zijn verblijf in België Sporting Lokeren hem moest afstaan om met het Poolse nationale team te kunnen aantreden, ff'ns dat te kombineren? Tot - vorig jaar speelde ik met de nationale ploeg van Polen. Dan heb ik gezegd niet meer met die ploeg te willen voetballen. Dat ivas na Argentinië 1978. Het wordt té moeilijk om naar Polen te gaan voetballen. Is Lubanski dan van plan in België te blijven voet ballen? Ik heb nog een kontrakt tot volgend jaar bij Lokeren. Dus blijf ik hier nog voet ballen. Stel dat om eender welke reden het kontrakt Lu- banskiSporting Lokeren zou afspringen. Bent u dan row plan terug te gaan naar Polen of gaat u in België naar een andere plaats op zoek? Momenteel zou ik mijn ver blijf in België wel willen verlengen. Voetballers moeten in Po len een bepaalde leeftijd bereikt hebben om te mo gen uitwijken. Klopt dat? Neen, dat is geen regle ment. Elk geval wordt indi vidueel onderzocht. Je kan Vorig jaar haalde Wlodek Lubanski ook op een min der aangename manier de krantekoppen. Er werd een aanslag gepleegd op Vace- novsky, de hulptrainer van Sporting Lokeren en ook van Poolse nationaliteit. Die aanslag was in feite voor Lubanski bestemd die vroeger het appartement betrok waar nu Vacenovsky woont. Hoe ondervond Lu banski dat? Dacht hij toen niet: 'lk vertrek beter terug naar Polen?' Ik heb niets met politiek te maken en dat was een poli tieke aanslag. Deze mensen wilden profiteren van het feit dat ik een beetje bekend was als Pool in België. Ik moet zeggen dat ik de eerste dagen inderdaad wel schrik had. Een beetje lust om naar Polen terug te keren bekroop me. Maar nu ik er nuchter over denk weet ik dat dat absoluut toeval was, niets persoonlijks. Ik was toen echter wel in groot gevaar maar dat is voorbij! Die aanslag is wel de slecht ste herinnering die ik heb. Een goeie herinnering? De voorbije vijf jaar die ik voor Lokeren speelde zal ik nooit kunnen vergeten, om dat dat dat mag ik zeg gen een tweede start is in mijn voetballoopbaan. Voor mij is dat iets speciaals om dat ik na die zware kwets uur in Polen als voetballer afgeschreven was en omdat ik nu toch iets kan bewijzen en als voetballer iets kan bereiken. Voor mij is dat jets fantastisch schoon. De ze peripde van vijf jaar durf ik gerust vergelijken met de twaalf jaar dat ik voor Gornik Zabrze speelde. Lubanski is voor het Belgi sche publiek een buitenlan der. Alleen daardoor reeds loopt hij in het oog. Maar het is zo dat een ploeg in België slechts goed kan spelen wanneer er buiten landse spelers bijlopen of kan een ploeg met uitslui tend spelers uit eigen land evengoed presteren? Ik kan daar niet op ant woorden. Wel vind ik per soonlijk dat het voor de kompetitie en het publiek interessant is als er buiten landse spelers bijlopen. Dat is mijn mening. Natuurlijk kunnen sommige leiders van de voetbalbond er een eigen mening op nahouden en liever méér Belgische spelers zien; zij hebben ook meer interesse voor Belgi sche spelers met het oog op een eventuele opstelling in de nationale ploeg. Dat is normaal. Maar voor het publiek vind ik het wel in teressant als er elk jaar iets nieuws kan geboden worden. Is het dan zo dat één be paalde man, hetzij Lubans ki hetzij iemand anders, een ploeg meer aantrek kingskracht voor het pu bliek geeft, of kijkt het pu bliek toch wel meer naar de algemene prestaties van een ploeg? Absoluut. Het publiek kijkt méér naar de algemene prestaties van de ploeg, al hoewel de individuele kunst van sommige spelers pu bliek kan trekken. Er zijn mensen die komen kijken naar de prestaties van één of twee spelers op het terre in. Maar dat komt zelden voor. In het algemeen is het zo dat de ploeg publiek trekt. Als je geen goeie uit slagen haalt trek je zeker en vast veel minder publiek dan wanneer je goed pres teert. Lokeren staat nu van in het begin op kop en nu komen er regelmatig twee drieduizend mensen méér naar de thuisivedstrijden kijken. In de tweede ronde moeten wij alle topploegen thuis ontvangen. Dan zal het hier zeker elke week vol zitten. En zo verzeilen we dan te rug in de Belgische kompe titie. Welke is volgens Lu banski momenteel naast Lokeren de beste Belgische ploeg? Volgens mij is dat absoluut Club Brugge. In deze ploeg zit zoveel kivaliteit dat het volgens mij de grootste kanshebber voor de titel is. Hoeivel wij een fantastische eerste helft speelden. Ver der zitten er in elke ploeg een aantal formidabele spelers. Van spelers gesproken. Komt Lato al dan niet naar Lokeren? Ik meen dat in deze zaak beslist is dat Lato niet naar Lokeren komt. Hij wil zelf naar Frankrijk gaan. zijn vriend Kasprzak is daar trainer. een reportage van Jean-Pierre De Lamper (tekst) en Daniël Micliiels (foto's) u dat ik het als voetballer nog kan!'(dm) De Voorpost - 18.1.1980 - 33

De Voorpost | 1980 | | pagina 33