c FRANS MOENS: JARENLANG AAN DE TOP IN HET LEDBEEKSE ZESVERBOND DUIVENSPORT ANDRE JOZEF DE LANDTSHEER KONING IN VIERVERB0ND ST.-GILLIS DENDERM0NDE ANDRE VAN ACKER NOYONKONING BIJ GREMBERGSE TRUYENSVRIENDEN I Duiven KAMPIOENENSHOW IN DE REISDUIF TE DENDERMONDE VAN HOLEWINCKEL KAMPIOEN SCHELDE EN DURMEVERBOND Van Damme - Steels Quiévraln koning te Zele - Huivelde 36 - 18.1.1980 - De Vooroost De voorbije tien jaar heeft Frans Moens met zijn sterke kolonie vlie gers zijn stempel gedrukt op de Noyonvluchten in het Lebbeekse Verbond. In 1974-75-76 was hij ko ning en dit werd uiter aard betiteld met een kei zerskroon en sedertdien is hij elk jaar de blikvan ger op de kampioenen vieringen. De asduifver- meldingen die zijn «Zit- ter» bijeen vloog, sieren samen met zijn andere ere-diploma's de muren van Café De Ploeg aan de Aalstersesteenweg te Lebbeke. De Lebbekenaar is altijd iemand geweest die zich flink kon klasseren met zijn duiven. Terwijl hij nog wat instrukties gaf om tot de uitvoering van een ideaal tuinhok te ko men, noteerden we vlug nog enkele knappe resul taten uit het verleden. Op 8 mei 1966 in het Vijfver- bond Noord West Bra bant met 3.400 duiven, kwam Frans er uit met de Oostvlaamse Noyontitel. De aktiviteit van kam pioen Moens bleef hoofdzakelijk beperkt tot het spel met de oude dui ven en enigszins met de jaarlingen. Met de jonge duiven was het hem onmogelijk om mee te dingen. Zeker geen ge brek aan kwaliteit of aan duiven, maar Frans is ernstig gehandicapt op zijn gezichtsvermogen. Hij heeft niet de mogelijk heden om zijn jonge dui ven te leren. Het is voor hem te gevaarlijk om naar Lebbeke Centrum te rijden voor de lakvluch- ten. Dit jaar werden zijn piepers door zijn zoon Etienne tot 50 km wegge voerd en daar moesten ze het mee stellen. Vol gend jaar gaan ze dan in de grote maand en wordt de afstand vlug opge voerd tot Noyon en Dour- dan. Dit jaar haalde hij met zijn jaarlingen flinke resultaten op Dourdan, alhoewel zijn duiven maar drie vluchten kre gen om boven Parijs te zitten. Volgend jaar wil hij het toch eens proberen met de jonge duiven. Daarom heeft hij 10 koppels vroeg bijeengezet. Het is niet uit noodzaak, maar om aan te tonen dat hij met de piepers ook overweg kan. Frans Moens uit Lebbeke, kampioen van het Zesverbond. (c) Er wordt al eens be weerd, vertelt Frans, dat ik alleen met oude duiven op de uitslag kan gera ken. Ik zal het omgekeer de wel bewijzen, want vroeger speelde ik even sterk met de jonge. Het aantal weduwnaars werd in die optiek voor volgend jaar enigszins beperkt. Op het vlieghok zitten nog drie oude, 9 twee- jaarse, die voorbehouden worden voor Dourdan en 9 jaarlingen, die Noyon en Dourdan zullen vlie gen. Verschillende sterke vliegers werden naar de kweek overgeheveld. Tien jaar met dezelfde basis Frans heeft als melker ondervinding genoeg, om te weten indien men met een bepaalde bloed- stroming goed vaart, men er zeker niet mag van afwijken. Dit heefi hij zeker niet gedaan. In tegendeel hij is op de in geslagen weg blijven doorwerken en de stam- duiven, die hem reeds 10 jaar veel successen bren gen, werden aangevuld met vogels uit dezelfde origine. Voor Frans begon het met het Cominne-ras dat hij op het hok kreeg via Apotheker Uyttenhove uit St.-Gillis-Dendermon- de en die duiven gekop peld aan de kleppers van De Raedt - Van Grember- gen uit Gent of beter ge kend als Professor Van Grembergen, was voor de Lebbekenaar een ste vige basis. Het schot in de roos noemt Frans nog altijd de duiven die hij weghaalde bij Van Hoof te Itegem. Uit die bloed- stroming kweekte hij een pleiade kampioenendui ven, met aan het hoofd de «Zitter» en de «Zwar ten», de «Kleine Zwar ten», de «Bleken», de «Blauwen», zijn op het hok aan de Aalsterse steenweg namen als klokken, die de beslissen de duw gaven om het hok van de meester naar sterke prestaties te lei den. Gabriel Verstraete uit Balgerhoeke en de beste duivin, die hij zich aanschafte op de totale verkoping van wijlen Louis Horemans, vormen het kweekhok van de ca- fébaad uit De Ploeg te Lebbeke. Zware kost Naast zijn sterke afstam ming heeft Frans een enorm voordeel dat zijn duiven behuisd zijn op de zolder boven de woning. Welke voordelen dat biedt moeten we hier ze ker niet meer geven. Op de hoogste zolderhok- ken, die van zijn vliegers, heeft hij zelfs nog maximum platen aange bracht, want hij wil de temperatuurschomme lingen zoveel mogelijk vermijden. En de koude en de wind aan de Noordwesten kant wordt buiten gehouden, via een plastieken bescherming. Al hetgeen voordeel meebrengt, als lucht, licht en zonnewarmte wordt gretig naar binnen gehaald, maar de scha delijke effecten als kou de, tocht en vochtigheid worden buitengehouden. Over de voeding van zijn duiven breekt Frans zich het hoofd niet. Bij hem is het heel simpel. Een gans jaar door voedert hij su per mengeling en vollen bak. De duiven mogen kiezen en hun krop vol eten met hetgeen ze graag lusten. Slimme duif Zijn visie over de duif is heel simpel: Dat een duif veel en zach te pluimen moet hebben en goed gespierd moet zijn, zijn waarheden waar niet over gepraat moet worden. Maar volgens mij zijn belangrijke eigen schappen: Een sterk hart, goede longen en slimme duiven. En dit moet iede re melker uit eigen ondervinding leren. Hij moet zijn stam leren ken nen en de duiven obser veren. Een fijne spleet in de keelholte is zeker een goede eigenschap om als goede vlieger te worden geklasseerd. Duiven tot rust brengen Het beoefenen van het weduwschap heeft zowat zijn vaste regels, maar verschillende melkers houden er een eigen me ning op na en passen die toe op de eigen kolonie. Zo is het ook bij Frans Moens. «Ik toon de duivin voor de vlucht Na de thuis komst wordt de duivin lang bij de duiver gela ten. De duivinnen wor den maar weggepakt als de duivers volledig tot rust gekomen zijn en niet meer zitten te huilen. In dien de duivinnen rap worden weggenomen, blijven de duivers ner veus en onrustig en dit werkt het behoud van de forme zeker niet in d hand. Ik kan het weduu schap een lange period spelen, door die method toe te passen. De zonda en de maandag krijgen; zuivering. En 's maai dags komen ze niet va het hok. Meer nog, allt wordt afgeschermd. Hi S is de tijd om weer voll( b >rig seizoi jrijzen op i hij mist"? Ie dig te recupereren. Vai de dinsdag worden weer losgelaten». Frans hecht zeker belang aan de gezoi heid van de duif. Hij hi niet veel last op zijn idi Ie hokken om dit te bei ken, toch is voor hem kuur tegen coccidiose trichomonas noodzal lijk. Resultaten De «Zitter», de bi Noyonduif uit de stri met reeds vijf tereke a duif, won vorig ook weer 12 prijzen vluchten maar één keer de mid* tot 500. Maar ook de i sultaten in het algemei waren zeer goed in h ABLMO verbond. B' 16.4: 281 oude duiven! 9* 9 14 82(9) 1< 22.4: 355 oude duiven; in 5 12 56 101 109(8) kc 29.4: 256 oude duive 17 20 26 37 39 82 (8) 1C 6.5: 308 oude duiven? ec 16 30 38 70 73 76 97 1 d( (17 d.) Bi 10.6: 194 oude duiven te 30 40 41 48 (10 d.) vc De jaarduiven werden) rn Dourdan in het Grensv fcj bond gespeeld en Fra m startte met de 5 6 11 i kc van 6 ingekorfde dui\ p| en het ganse seize 21 haalden zijn éénjari] hoge proefcijfers, zot S€ ze als tweejarigen zont q( schrik mag inzetten. Het Quievrain Vierver- bond in St.-Gillis Dender- monde kon het voorbije seizoen geen betere lau reaat om de koningstitel hebben, dan Andre De Landtsheer. Hij staat met die naam op de uitslag, maar ze noemen hem Jef. Dus voor ons Andre Jozef De Landtsheer, dan weet iedereen over wie we het hebben. De kam pioen uit de Heirbaan te St.-Gillis Dendermonde, beschikt niet alleen over een sterke kolonie, maar hij maakt zich daarnaast ook verdienstelijk als be stuurslid. Iemand die al les veil heeft om de dui vensport te propageren en zich inspant om het «Ikeen naar zijn zin te geven. Zijn koningstitel was voor hem een mooie be- loning om zijn jarenlange goede uitslagen die hij op Quivrain behaalde. Om de prachtbeker in de wacht te slepen had hij vier vermeldingen nodig. Bij de oude duiven met de 1e en 2e afgegeven duif was hij derde. Met de 1e afgegeven duif was hij eerste en bij de jaar- duiven was hij tweemaal primus. De kolonie van Andre De Landtsheer draait hoofd zakelijk rond de presta ties van drie duiven. De leider van de stam is onbetwistbaar zijn «Leeuw». Deze duiver van 1975 is in alle opzich te een echte kampioen, want naast een succesrij ke vlieger is hij eveneens een goede kweker.Zijn dochter de «Queen» zit in de sporen van de vader. Zij haalde dit seizoen de titel als eerst afgegeven duif, een erkenning die ook de «Leeuw» verwe zenlijkte, maar dit is reeds een jarenlange tra ditie in het Vierenver- bond voor die duif. De derde kopvlieger is de «Uffra». Ook die duivin had een ruim aandeel in de successen van het hok tijdens het voorbije seizoen. De «Leeuw» won 16 prij zen en de «Queen» 17 prijzen. Als jaarling werd ze echter meerdere keren gedubbeld, zodat ze in 1979 ongeveer 30 keer op de uitslag stond. Hetgeen André echter ook veel plezier doet is het feit dat andere lief hebbers goed varen met zijn duiven. Desiré Fran cois speelde kampioen met een afstammeling van het De Landtsheer- ras en ook Roger De Sae- ger trok goed zijn plan met de duiven van de St.- Gillisse kampioen. Inteelt Echte stamvorming komt er bij André niet aan te pas. Zijn origine komt van Becqué uit Berlare, van de vroegere Oost vlaamse snelheidskam pioen Jef Van Hecke uit St.-Gillis en van zijn over leden vriend en gebuur Jef Coppens nam hij de ber van de «Queen» en de «Uffra» is het minder moeilijk om te lukken, maar ook met zijn «Leeuw» haalt hij de bes te uitslagen als hij in nest zit. Mijn duiven vliegen gemakkelijker op nest als op weduwschap, meent Andre. Dit heeft waar schijnlijk wel wat te ma ken met de ingesteldheid van de melker. En kapot spelen of kapot kweken, daar hoedt hij zich wel voor. Zijn «Uf fra» bijvoorbeeld vloog het ganse seizoen en bracht eigenlijk maar één koppel jongskens groot. Een liefhebber met een fijne neus, kan wel tussen het vocht van het hok te weren. Maar anders in al le weer en wind buiten. Zijn duiven worden in die periode gehard. Natuur- duiven kweken in de win ter, maar in het seizoen worden ze optimaal voor de vluchten klaarge stoomd en als hulpmid del geeft hij af en toe wel een vitamientje. De drink- potten worden regelma tig met bleekwater gerei nigd en veel groenten, is een ingredient waar hij niet van afwijkt, om zijn duiven gezond te houden. BENO Bij de Truyensvrienden te Grembergen werd het een zij-aan-zij tussen An dré Van Acker en André Van Uytfanghe om de ko ningstitel. Uiteindelijk werd het pleit gewonnen door André Van Acker met 43 prijzen voor An dré Van Uytfanghe met 42 prijzen. André Van Acker werd ook alge meen kampioen met de meeste prijzen. Oude duiven: 1. André Van Uytfanghe 17 pr (coëff. 160,44); 2. André Van Acker 17 pr. (207,36); 3. André Van Damme 16 pr; 4. Corneel Van Haut- te 14 pr.; 5. Karei Ost 12 pr. Jaarlingen: 1. André Van Uytfanghe 18 pr; 2. Ray mond Verhelst 16 T 3. Isidoor Cuepers 15 4. Van Riet - De Ride 10 pr; 5. André Van Hi te en Jozef Inzé 9 pr. Jonge duiven: 1. Are Van Acker 20 pr; 2. R mond Verhelst 16 3. Alex Veranneman pr; 4. Raymond Peelni 12 pr; 5. Alfons Truy« Edward Van Meerven Van Riet - De Riddei pr. Asduiven: oude: Are Van Acker 11 pr. jaarlingen: André V Uytfanghe 12 pr. jonge duiven: André V Acker 11 pr. Bi Quiévrainkampioen in het Vierver bond te Sint-Gillis Dendermonde werd André De Landtsheer, geflankeerd door ex-Oostvlaamse snelheidskampioen Jozef Van Hecke (links) en Benoit Pieters, koning op de Noyonvluchten.(c) beste duiven over. Het is de regels lezen, dat An- dan ook logisch dat de dre een beetje «foefelt» Na het feestvieren is de verkocht worden, die maatschappij De Reisduif werden geschonken door opnieuw aan het duiven- de kampioenen en door spel toe. Op zondagna- sympathisanten van de middag, 20 januari van maatschappij. De op- 13 tot 18 u. heeft er in het brengst komt ten goede lokaal, Dijkstraat 63 te aan een spciale kompeti- Dendermonde een kam- tie die in 1980 zal georga- pioenenshow plaats niseerd worden. De voor waar aan deelgenomen lopige lijst van de liefheb- wordt door de kampioe- bers die een bon schen nen van Noyon, halve ken is de volgende: fond en fond. Om 14 uur Lutz - Fierens Waas- wordt de tentoonstelling munster. Jozef De Don- door de voorzitter der Hamme, Roger en geopend en omstreeks Geert Philips Grember- 16.30 uur zullen de bons gen, Frans De Swaef Ap- voor jonge duiven 1980 pels, Omer Van Haute kolonie van Andre hoofd zakelijk wordt gevormd met directe inteelt. met de neststand, zoals hij dat zelf zegt. We moe ten daar niet verder over En dit jaar gaat hij zelf de uitweiden, maar de beste «Queen» aan haar vader nestpositie wordt kunst- Hamme, Jozef Inze Grembergen, Raymond Bostoen Vilvoorde, Syl- vain Verstraeten Dender monde, Frangois Kinders Dendermonde, Gustaaf Verberckmoes Grember gen, Julien Cool Oude- gem, Andre Van Uytfang he Grembergen, Alfons Spanoghe Grembergen, Daman - Dierickx Dender monde, Frans en zoon Buyst Zele, Walter Van Miegroet Zele, Henri Van den Broeck Baasrode, Re ne Verboomen Temse, Jozef Beoykens Breen- donk, Honore Serskamp, Jozef Van Cleuvenbergen Waasmunster, Raymo Van Holewinckel Zele,: fons Ediers Zele, GasJ Baert Zele, Georr Roels Zele, Andre C pieters Zele, Alois Gel- Appels, Gustaaf en N cel Antheunis Ham St.-Anna, Roger Thierf Elversele, Cesar Ch tiaens Waasmuns Jean Stockman Zele,1 bert Van Hassel Zele, ger De Meyer Massem Alfons Van Driess Hamme St.-Anna, Pif De Busschere Ma kerke. BE De vijf maatschappijen superjaar beloond met belle, matig verlengd, met een Zele, Overmere, Schelle- de titel van algemeen Jonge duiven: 1. Achiel koppel eitjes onder te ste- belle. Kalken, Overmere kampioen De Vos Kalken, 2. Ferdi- zit er bij de Quievrain- ken, of kleine jongskens die vorig seizoen onder Oude duiven: 1. Ray- nand Roels Zele, Alfons kampioen zeker in. In het in nest te brengen. Dus de naam Schelde- en mond Van Holewinckel Verleer Zele, Jan Haen- tussenseizoen schafte Andre beleeft het nest- Durmeverbond halve Zele, 2. Ferdinand Roels, tjes Lokeren; 5. Michel Andre zich ook de Provin- spel in al zijn facetten en fond speelden mochten Zele en De Corte en zoon Drieghe Wetteren, Omer ciale Noyon-kampioen haalt er zeer goede uitsla- zich op een knap succes Wetteren; 4. Van Doors- Tollenaere Eksaarde, 7. van 1972 aan van Jozef gen mee. Dus voortdoen, roemen en voor verschil- laer - Christiaens Zele en Cyriel Van Hecke Zele, Van Hecke. Daaruit hoopt is zijn motto. In de vlieg- lende hokken kwamen er Leon Lokeren. Roels - Baeyens Schelle- kampioenentitels uit de Jaarlingen: 1. Van Win- belle, Christiaens - Ael- bus. Het overwicht dat ckel - Van Herreweghe terman Schellebelle. zorgd, maar in de winter het hok van Raymond Zele; 2. Raymond Van Asduiven: oude duiven: opteerde Andre voor Van Holewinckel uit Zele Holewinckel Zele; 3. Ferdinand Roels Zele, open hok. De duiven vlie- - Veldeken in andere ver- Dhaene - Segers Wette- jaarlingen: Van Winckel - schap, blijft hij eigenlijk gen dag en nacht uit. Al- bonden demonstreerde, ren en Bernard Van Mige- Van Herreweghe Zele, een trouwe aanhanger leen bij hevig regen- of kwam ook in het Schelde- rode Schellebelle; 5. jonge duiven: Ferdinand van het nestspel. Met sneeuwvlagen gaan de en Durmeverbond tot ui- Georges Roels Zele en Roels Zele. duivinnetjes van het kali- spoetnikken dicht, om ting. Ook daar werd hun André De Both Schelle- Beno de «Leeuw» koppelen. Dus ook experimenteren koppel eitjes onder te ste- hij zich in 1980 enkele periode worden de dui- goede jonge duiven te ven tot in de puntjes ver- kweken. Alhoewel Andre het sei zoen begint op weduw- Jaarlingen: 1. Alois Ti merman, 2. Achiel 1 ckelkoren, 3. Dn Baert, 4. Alfred Veréd den. Duivinnen: 1. Alois Ti merman, 2. Geerinc Van Malderen, 3. Gilt Colman. Jonge duiven: 1. Al: Gijsens, 2. Achiel Cod koren, 3. Gilbert Dhee Van Damme - Steels Domien Dauwe. Asduiven: oude duiv Paul Michiels; jaarlinf Alois Temmerman; vinnen: Alois Terne man; jonge duiven: I Damme - Steels. De Quiévrain koningstitel in de maatschappij Ver broedering te Zele - Hui- velde verhuisde vorig seizoen naar Hamme. De al gemeen kampioenstitel werd gewonnen door Alois Temmerman, die met 11 eerste prijzen ook de prachtige trofee Rid dershof won. De trofee De Block ging naar Van Damme - Steels. Oude duiven: 1. Cyriel Verstuyft, 2. Alois Tem merman, 3. Alfred Ver schelden, 4. Paul Mi chiels, 5. Lucien Lau- waert.

De Voorpost | 1980 | | pagina 36