«PERS-CEPTIE» TER GELEGENHEID s VAN VIJF JAAR «DE VOORPOST» méb pikfetof DIEVENBENDEN ZEER AKTIEF TE AALST André Meert blijft aangehouden Jammer of gelukkig? De Voorpost - 18.1.1980 - 3 D'hoeseïëer mocht de heer Dirk De Cuyper het WAFFER Weir gommen naa verom al krougen? 't Leit er hem weiral ne kier goe nor oon hein? Dènne kwik in de thermomeiters goot verom al ne kier gralèk nor omlieg en da wildj zeggen dat de kosten van de mazoet gralèk nor omhoeig goon. 'k Hem dozyust ne kier gon lonken nor moyne mazoet en 't es meh eh klein oyken in mèn broek da 'k verom gekommen ben en gezid: hei zeg, 'k peis dammen verom ne kier zelle meigen opbellen vér mazoet te komman- deiren zee. En in mèn gedachten zag ek mèn reinkenink zakken, pekanst nog rapper as de poyl van mennen tank... 't Es na mor t' hoepen dammen zekke ne kaa wintjer nie 'n kroygen as verleide joor, ne- woor. Want tèn was 't toch noyg hein?. Door 'n kwamp na gienen endj on de mizeiere van kaa en snie en vést en oyzel en 'k was al on't peizen dat die manen die al van oever joren nen nieven oystoydpeirk veirspellen op 't enje van 't spel toch ginke geloyk kroygen. Zé, 'k weit nog da 'k rond deizen toyd, vér meh weirk, in Brissel most zèn. Geer iveranst lanst de kan ten van den Hoysel. En 't was meh dor eh wérken van aal de doeivels. As ek dor booite kwamp, vloeg de snie lanst alle kanten en kaad dat da was! Meh veil moeite vond ek ménnen otto verom en Tc hem dor tèn ghiel- zeikes nog mier as eh kottier ston froesjelen meh nen brikkéh en stekskes ver menne slei- ter weirem te maoken veir da 'k mèn deir kost oependoeng... mor 'k zegamordagh... 't en es ni alles zee. En stoot ons da naa verom te wachten? 't Es t' hoepen van ni! Mor ajja, 't es wintjer en 't moet iet doeng hein! Wie dat er oeik ni geren boy zal zèn, de zèn de jonges van oepenbore weir ken. Ge wetj wel hein, dedie die der moete vér zérgen dat er toyd en stond zaat en zand gestroeid weird as 't begintj t' oysselen en te snien en te vriezen. Dedie kroygen der na ien van deis doagen nog 'n dzjobken boy. Ze meigen verom ne kier beginnen te tellen. Ze moeten heer dor ive ranst gon plasseiren en strépkes zetten as 't er nen ottomobil passeirt. Mor 't es tèn nog nie geloyk zee, want ze moeten onderschied mao ken tissen ne gewoeinen otto of ne kamiong. En ba ne kamions moete ze tén nog tellen hoeiveil assen dat 'n heit. En of da 't nen Belsj es of ne vrémden van op 'n ander... Allei ne ghelen hoeip klodden papierderoy wor dam men tèn binnen eh joor of ting den ooitslag zelle va weiten... as men hem va ze leven zelle weiten... Wa da 'k oeik nog te weiten gekommen ben dad es dammen ons binnen 't kért weiral ne kier miege verwachten on 'n spesjole klodde 't gein da ze noemen: eh verkiersonderzoek. Wa dat er door goot van in de sakosj kommen da weit ek nog ni, 'k weit allien dat dad iet is dad oongevraogd es deir onze minister ter plosje: menier Mare Galle. En ja, as ne menier de minister iet oonvraogt; ja, tèn moet da gebeiren hein. En domei komt er binnen 't kért eh verkiersonderzoek. Wor- om? Awei ja, da zol moeten dienen vér oon te toeinen dat dènne rink lozzendeir den Osbroek der absoliet noeideg es. En meh soyfers kejje vanalles oonteinen hein. En de kompjoeter zal wel maoken dad onze Mare geloyk heid, teigen aal de groene jonges in. Voesj van de rest 'n hem ek ni veil nies. 'k Hooi iest gepeisd van der meh te stoppen as ek hier azoei honderd hoeksken gevildj hooi. Z'hem- men meh tèn oeverholdj vér der t wiehonderd van te maoken. 't Gein da 'k ondertissen al gedoon hem zonder da z' er iet van gespan nen hemmen mor dad es iet ver de liefheb bers... en 'k kolléksjonneir meh veil zérg de brieven van mensjen die nog attoyd iet voelen vér onze Osj terse tool en die meh reigelier schroyven (newoor Zjef!) Voesj van de rest kaaan ek ajjer ni anders zeggen as; mokt ajjer ploenjeken mor al geried teige Vastelaoved... want 't begint te kérten... Mokt dat 't hoei dkolier iweranst tissen 't blaad en 't roeid leit en tèn hejje kans op ne proys? En 'n vraog meh na ni wa dagge moetj doeng ver meh Vaste-aoved op of af te vallen. of ja, 'k Weit nimier hoe da 't ek ajjer moen eksplikeiren: kupt ajjer liever doteigen 't geel boeksen van de draokenieren.door zal 't allemol wel instoon... en ge zetj er nog veil plezier on beleven oeik. Want alpertank da 't deir saomenloeip van onstandegheiden veil minder es, wed je wie dat er oeik nog 'n tieterken on meigewèrkt heit: DOLF Afgelopen week werden een groot aantal inbra ken gepleegd in onze streek. Vooreerst werd verleden woensdag in een zevental geparkeer de wagens ingebroken, welke in de gemeen schappelijke garage van de Etrimo-gebouwen aan het Park Terlinden stonden gestationeerd. Verscheidene voertuigen werden daarbij be schadigd, hierbij werden autoradio's en casset terecorders ontvreemd. Later op de week kreeg Nieuwerkerken het, bezoek van dieven, waarbij vooral woningen in de Hoezestraat en Schoolstraat werden aange daan. Een belangrijke buit aan geld en juwelen werden ontvreemd. In het weekend gebeurde een brandkastdiefstal in de firma Van den Berg gelegen aan de Industriezone te Erembodegem, de daders had den er rustig de tijd voor genomen om er met de brandkast van meer dan 600 kg. vandoor te gaan. Gelukkig worden bij dit alles ook nog dieven gepakt, zo werd een Spanjaard aangehouden, woonachtig te Brussel welke bij klaarlichte dag enkele juwelendiefstallen pleegde te Aalst. ho In hoeverre onze lezers en lezeressen voor een ontmoeting met de redaktie van ons aller «Voor post» openstonden en ontvankelijk waren was tot vóór verleden vrijdag ook voor ons nog een vraag teken. De zo talrijke opkomst zo van de alledaagse lezers als van de politiekers naar deze «pers-ceptie» ofte «meet the press» bewees alleszins dat ze er nu, in deze periode waarbij «inspraak» schering en inslag is, zeer positief tegenover stonden. Dergelijke kon takten worden inderdaad een must. ne< Flinke opkomst! h« De Heer en Mevrouw Dirk De Cuyper en de Heer Her man De Cuyper van de drukkerij-uitgeverij De Cuy per mochten met hoofdre- dakteur Roel Van de Plas en zijn heel redaktieteam in de door voorzitter van de vriendenkring, de heer Ac- Icou, ter beschikking gestel de FFR-lokalen tal van vooraanstaanden ontvangen. Op gevaar af er enkele te vergeten noem ik toch Minister van het Vlaamse Gewest Mare Galle, volksvertegenwoordi gers Jan Caudron en Ghisleen Willems, burge meester Louis D'Haese- leer, schepenen Eddie Monsieur, Jan De Neve, Edgard Hooghuys en 1Q. Marcel De Bisschop, stadssekretaris Chris- I tiaan Willems, raadsle- e den Chris Lievens- m' Borms, Gracienne Van me Nieuwenborgh, Etienne r t Bogaert, André Doorns, s 9 Paul Stockman, Ray- a" mond Uyttersprot, Willy 1 v Van Mossevelde en 1 F raadslid-brandweer kom- mandant Remi Van Vae- renbergh, OCMW-raads- 3 i leden Mw Blankaert- h Bourgeois en Piet Hey- 1 mans, politiekers Willy Alloo, Roger D'Hondt, 3 Raymond De Smet en ub Jos De Geyter, voorzitter komitee vrijetijdsbeste ding Willy Van Impe, Pol t De Paepe van het Ver- n bond der Dekenijen, ge( «pastoor» Theo Van Gij- seghem en vele anderen. eri Minister Mare Galle over de Pers i v Na een welkomstwoord st? door Roel Van de Plas da situeerde de Minister «De itia Voorpost» in het journali stiek bestel. Ons land heeft tegenover de buurlanden wel enige achterstand op gebied van dag- en weekbladen. Het feit dat een blad veel gelezen wordt is ipso fac to nog geen waarborg voor de degelijkheid er van. Via het Instituut voor Journalistiek te Brussel wordt gepoogd daaraan te verhelpen. «De Voor post» vult te Aalst wel een leemte bij het bren gen van informatie over al wat in de voorbije week gebeurde en via be schouwing en duiding dieper op de aktualiteit in te spelen. Elke vrijdagmorgen neemt de Minister «De Voorpost» ter hand, niet alleen om te kijken hoe sommigen weer «hun gal» hebben uitgespuwd maar vooral om een toch wel noodzakelijk over zicht te krijgen over het hele streekgebeuren in Groot-Aalst, Groot-Lede en Erpe-Mere. Hij is er zich daarenboven van bewust hoe moeilijk het is voor een dergelijk degelijk weekblad steeds objektief over te komen. Beurtelings wordt het wel eens versleten als een blad van deze of ge ne partij waarbij ze uit eindelijk allemaal aan bod komen en ermee een smakelijke cocktail kan worden geserveerd. Dan sen op de slappe koord is vaak moeilijk. «We heb ben allen uw blad nodig» besluit hij tot de hoofdre- dakteur. Burgemeester D'Haese- leer apprecieert De Voor post ondanks alles Ook al ergerde de burge meester zich wel eens «blauw» aan sommige artikelen in «De Voor post», toch noemt de burgemeester deze avond er ene van zuivere inspraak waarbij de le zers aan bod komen. Ini tiatief dat hij alleen maar kan toejuichen. Zelf lau reaat van de «citroen- prijs» en na niet steeds in de beste relatie met de pers te hebben geleefd spreekt hij toch zijn grootste bewondering uit voor wat week na week door het weekblad wordt gepresteerd. Van streek bladen die hij op zijn tochten zo links en rechts in handen kreeg noemt hij «De Voorpost» als er met kop en schouders boven uitstekende. Voor hem is het blad de weer spiegeling van de Aal- sterse ziel en een barci- meter waarbij hij de im- pakt van zijn beleid op de bevolking kan nagaan. Of dergelijke barometer steeds de waarheid ver kondigt noemt hij «an other question». Vervulde de «Gazet van Aalst» destijds in het Aal- sters leven een belangrij ke rol, die van «De Voor post» is priomordiaal, ook voor het sociaal en kultureel leven. Burgemeester D'Haese- leer besluit met hartelijke felicitaties aan de firma De Cuyper die drie kwart eeuw bestaat en aan «De Voorpost» voor haar pre staties het laatste lustrum. De heer De Cuyper mocht uit handen van de burge meester het stadsplaket ontvangen en hoofdre- dakteur Van de Plas een tinnen wapenschild. De heer De Cuyper had dan geschenken voor Minis ter en burgemeester en een fijne attentie voor de Voorpostmedewerkers. Hoofdredakteur Roel Van de Plas Roel Van de Plas beklem toont in zijn toespraak de onpartijdigheid, het niet- afhankelijk zijn van om het even welke politieke partij van dit weekblad. Al schijnen sommige mensen daarover nog twijfels te opperen. Kwa men op de redaktie tal van «boze» brieven aan, een groot aantal bemoe digende mocht hij even zeer ontvangen. Getracht wordt steeds op korrekte objektieve ma nier, zo mogelijk zelfs zonder sensatiezucht, het nieuws uit de streek te brengen en zulks steeds met een positieve en be grijpende ingesteldheid. Toch neemt zulks zeker niet weg dat wantoestan den niet aan de kaak zou- den worden gesteld. De aan de pers toebedeelde rol tracht «De Voorpost» zo goed mogelijk te spelen. Wel staan we steeds open voor kritiek en wie iets op de lever heeft kan ermee op de redaktie, Pontstraat, terecht. Een tweede reden waar om deze persontmoeting werd georganiseerd is wel het feit van het 75- jarig bestaan van de fir ma De Cuyper die mo menteel 120 werknemers telt en in volle expansie Drukkerij-Uitgeverij De Cuyper Van plaatselijke firma groeide de groep De Cuy per de voorbije decennia Na minister Galle kwam burgemeester D'haeseleer aan het woord. (Erik) stodsplokket ontvongen. Op zijn beurt overhondigde het direktielid een kunstboek oon de burgervader. (Erik) De heer Herman De Cuyper overhandigde minister Mare Galle een prachtig kunstboek. (Erik) Het koor zonder naam luisterde de pers-ceptie op. Nogmaals dank voor dit schitterend optreden. (Erik) uit tot een bedrijf van na tionale allure met mede werkers in alle hoeken van Vlaanderen voor nieuwsgaring voor de weekbladen of voor het verspreiden van huis-aan huis-bladen. De oorsprong van deze firma situeert zich in twee Oostvlaamse gemeen ten: Olsene en Dender belle. Daar oefenden fa milieleden reeds geruime tijd het drukkersvak uit. Te Olsene zijn er reeds sporen van drukkersakti- viteiten van de familie De Cuyper in 1906. In de 11* jaargang van de in 1896 gestichte «Ley- en Man- delbode» staan de gebrs. De Cuyper reeds als druk kers-uitgevers vermeld. Emiel De Cuyper, oom van de huidige zaakvoer der van de PVBA, was notaris-klerk te Wakken en had beroepshalve nogal wat kontakten met de drukkerswereld, ook met Jules De Coutere, drukker-uitgever die het niet zo voor de wind ging. De broer van Emiel, GentieJ ging in het bedrijf helpen en nam het over toen wwe De Coutere er mee ophield. De titel van het blad veranderde dan in 1914 in «'t Volk van Olsene» Het blad breidde zich uit doch wereldoor log I stuitte verdere evo lutie. Te Denderbelle gebeurde ondertussen iets gelijk aardig. Kamiel Robberecht, va der van Mw De Cuyper, nam in 1912 de drukkerij Bracke over, wel gespe cialiseerd in gelegen heids- en handelsdruk werk maar toch ook uit gever van «De Gazet van Denderbelle» die even eens in 1914 werd lamge legd. Nog vóór WO II verhuis de de familie Robberecht naar Dendermonde waar gedrukt werd aan de Ou de Vest. Een idylle zou beide families De Cuyper en Robberecht verenigen in 1939 en reeds in '40 werd «De Nieuwe Aan kondiger» gedrukt. In 1945 werd gestart met «Het Reklaamblad» waar van momenteel drie ver schillende edities worden uitgegeven. In 1948 kwam daar «Het Re klaamblad voor Lokeren- Zele» en in '56 «Het Re klaamblad voor Baasro- de-Buggenhout» bij. Het werk werd echter veel te druk voor platte typopersen en er werd overgeschakeld naar rotatie. In 1961 kwam dan het neutrale weekblad «De Voorpost» waarvan mo menteel buiten Aalst de edities Dendermonde en Waasland verschijnen. Verder zijn er nog tal van andere publikaties als bvb «Het Gouden Blad». De drukkerij is gevestigd in het Industrie park te Zele en is in volle expan sie. Zopas werd nog een zetkomputer geplaatst met tal van eigentijdse mogelijkheden. Receptie Tijdens de receptie trad een gelegenheidskoor bestaande uit 8 mannen van «Canstate Domino» die o.l.v. Johan Hazart capella enkele meer stemmige liederen kunst vol brachten waarvan ons persoonlijk «De Lin deboom» van Franz Schubert meest kon bekoren. Als gelegenheidslied kwamen Guido De Bruec- ker and his boys met «De Voorpost»: «Een verslag over mu ziek, Ruzie in de politiek Een tweede deel voor de sport, Van niets is er wat te kort. Dus «s vrijdags zonder dralen, De Voor post gaan halen». De Voorpost! De Voor post! De Voorpost! De Voorpost! De Voorpost! LH Oud-PW gemeenteraads lid zet kwaad bloed te Nieuwerkerken. André Meert, eens een ge kende politieke figuur te Nieuwerkerken en later ook PVV gemeenteraadslid van Groot-Aalst, werd en kele weken geleden onder aanhoudingsmandat ge plaatst. De heer Meert wel ke woonachtig is te Knok- ke-Heist, was werkzaam als leidinggevend persoon in een Makro-zaak in het Bra bantse. Enkele weken geleden werd hij door de gerechtelijke diensten opgepakt toen bleek dat zo maar liefst een kleine tweehonderd kleu rentelevisietoestellen en een vijfentwintigtal video recorders plus een groot aantal wasmachines, droogzwierders en tal van andere elektrische appara ten verdwenen waren, uit de afdeling waarvoor de heer Meert verantwoorde lijk was. Al deze toestellen zouden grotendeels door hemzelf verkocht en aan huis be steld zijn. Een groot gedeel te van deze toestellen wer den door hem aan de man gebracht zijn bij vrienden en bekenden uit Nieuwer kerken, die nu schromelijk verveeld zitten met deze zaak. Ook werden enkele van die kleurentelevisies als prijs gegeven in de jaarljkse wie lerwedstrijd te Nieuwerker ken voor amateurs. De opbrengst van de ver koop van deze toestellen moesten hem helpen om zijn financiële moeilijkhe den te helpen oplossen. De heer Meert kan nu rustig nadenken welke prijs hij volgend jaar aan de win naar van zijn wedstrijd kan schenken Jarenlang werd de Kattestraat ontsierd door de bouwvallige C.O.O.-gebouwen. Nu is men definitief met de afbraak begonnen. Sommige stedelingen vinden het een teloorgang van een stukje Aalst. De winkeliers zullen in elk geval tevreden zijn, want een dood punt in hun winkelstraat verdwijnt eindelijk en er komen vele boetiekjes in de plaats. (Geert)

De Voorpost | 1980 | | pagina 3