CEMOV: DIRECTEUR KAREL DE TROYER VRIJGESPROKEN aal/t^ IET NIEUW KADASTRAAL INKOMEN, EN HEET HANGIJZER! mm public Relations of ieuwjaarswensen STREEKNIEUWS Aalst Kan het echt niet beter? De Voorpost - 18.1.1980 - 5 let Hof van Beroep te Gent heeft direkteur Karei De royer uit Idegem-Geraardsbergen, vrijgesproken en j. ijn instituut «CEMOV» buiten vervolging gesteld, in e zaak van de subsidiëringsdossiers betreffende de eroepsvolmaking van zelfstandigen. Hij werd er -in verdacht in 1972 enige vervalsing te hebben ,ten gebeuren door zijn ondergeschikten of ande- m in het voordeel van zijn instelling. intuin vol bloemen neeskundig centrum van a de veroordeling en de Sint-Gillis. Enkele dagen hectakulaire onmiddel- nadien werd hij door het ke aanhouding ter zit- Hof van Beroep te Gent in ng op 17 oktober laatst- vrijheid gesteld, den van de kourektio- Deze vrijlating werd, met jle rechtbank van Den-, dankbare erkentelijkheid Irmonde werd tegen dit voor zijn jarenlange jnnis door alle partijen onbaatzuchtige inzet jroep aangetekend, voor de jeugd en voor de legens zijn netelige ge- zelfstandigen, gunstig jndheidstoestand werd onthaald. Troyer op voorstel De lokalen van Cemoy r in de bevoegde genees- werden door vrienden en i.ier onmiddellijk over- verantwoordelijken uit de iracht naar het ge- organisaties, het bestuur van Cemov en personeel in één bloementuil her schapen. Dit deed zich opnieuw voor op vrijdag 4 januari toen de volledi ge vrijspraak van direk teur De Troyer werd uit gesproken. Wijsheid van het Hof De zaak nam een heel andere wending toen ze werd opgeroepen voor het Hof van Beroep te Gent. In zijn motivering stelt het Hof vast dat de Heer De Troyer nooit in verband met de feiten en de omstandigheden grondig werd verhoord; dat zelfs op zijn schrifte lijk aandringen om een confrontatie te bekomen met elk feit ten laste, niet werd ingegaan; zelfs zijn herhaalde vraag om een bevoegd ambtenaar als deskundige te laten aan stellen, vrij aan te duiden door de rechter, werd af gewimpeld met het argu ment dat de verjaring na derde, terwijl tussen 1973 en 1977 zoveel jaren wa ren voorbijgegaan om een grondig verhoor te laten gebeuren. Het was trouwens daarom dat De Troyer de menig was toe gedaan dat de rechters van Dendermonde met een onvolledig dossier zijn zaak behandelden. Niettegenstaande het streng verbod van zijn behandelende geneeshe ren, wat trouwens ter zit ting door de wetsgenees- heer werd bevestigd, stelde hij zich vrijwillig jii 101 Ot! Jl- initiatief van het Nationaal Eigenaars-Syndikaat had inladen maandag in «Het Land van Riem» een informatie- jggadering plaats over de kadastrale perekwatie ingeleid gj.ir notaris H. Van Soest waarna tal van vragen werden -iteld door de zeer talrijk opgekomen geïnteresseerden. de bestuurstafel hadden plaatsgenomen voorzitter n inne Bogaert, ondervoorzitters A. De Winter en notaris a9jreckpot, sekretaris Fr. De Vos, penningmeester notaris •eman, adj.-sekretaris L. Goethals en raadsleden Ch. Van ari Bossche, M. Eeman en F. Goethals. tie-eker Van Soest lichtte de nieuwe wet uitvoerig toe. af-' enlT IS HET deDASTRAAL INKOMEN? 1.1.1975 van uw gebouw te kennen neemt U de huidige KI is het gemiddeld nor- huurwaarde en deelt ze door HEal netto-inkomen van één 1,333. De huurprijzen zijn r uit een onroerende ei- idom. Het KI van uw huis lus het netto-inkomen dat ia aftrekken van de kosten jaar overhoudt, huidige KI's zijn nog ge leerd op de huurmarkt i 1955 en vermits de irprijzen sindsdien iastische sprongen Bkten was aan een aan- sing niet te ontkomen, wet voorziet dergelijke immers sinds 1975 met 33% gestegen. En daar trek je dan 40% af. Ofwel deelt U het KI door 1,333 en vermenigvuldigt met 60%. Zo komt U aan 75 x 60% of 45% van de huur van Als je de huur niet kent kan je steeds terecht op woens dag- en zaterdagvoormid dag op de kantoren van het kadaster waar U kan kennis nemen van de~ percelen waarmee uw eigendom is »n*n uitgesteld. In de toe- vergeleken. KI EN ONROERENDE VOORHEFFING Kadastraal inkomen en onroerende voorheffing (OV), de vroegere grondbe lasting, zijn twee verschillen de begrippen alhoewel het tweede met de nodige kor- rektieven gebaseerd is op het eerste. In geen enkel ge val echter staat het KI gelijk Ook in de personenbelasting speelt het KI een rol. DE NIEUWE BEREKENING Het nieuwe KI is niet het gevolg van een systemati sche toepassing van een koëfficiënt op het oude maar wel het resultaat van een grondige en geïndividuali- zeerde studie van de huur waarde op 1.1.1975. De vaak geciteerde koëffi- ciënten geven dan ook al leen maar een globale ap preciatie. Gemiddeld zal het nieuw KI 2,6 maal meer bedragen dan het oude. Dit koëfficiënt is echter het gemiddelde voor gans het land, dus voor een 10 miljoen percelen. De indi viduele verhoging kan dus liggen tussen de 1,5 en 8. Ter illustratie enkele verho- gingskoëfficiënten per ge meente in Vlaanderen: ^passing trouwens om de "aar maar dat werd nu wel Ut uitgesteld. In de toe- jerst wil men echter om de iliijaar aanpassen daar de lutie van de prijzen te us!k is. nieuwe KI dat U in de i kreeg vertegenwoordigt huurprijs die U in norma- 'i®Smstandigheden kon be- rdeien op 1 januari 1975 ver- jderd met een forfaitaire nef> onderhouds- en her- d^ingskosten. Voor een uwd onroerend goed is aan de OV. 40% voor een onge- "•wd 10%. Een huis dat op 975 vb. zou kunnen ver- ,-d worden aan 5.000 fr. 'anmaand brengt een KI van ht€Ü0 x 12) 40% of 36.000 in dus uw nieuw KI ge- imJkelijk aan de wettelijk- p toetsen door het nieu- 1 KI te delen door 7,2 van 12). Dit resultaat Bt dan overeenstemmen wet de maandelijkse huur- rlles op 1.1.1975. [cm1 de huurwaarde op DE VROEGERE BEREKENING Tot 1979 werd de OV bere kend als volgt: 3% voor de staat, door de provincie Oost-Vlaanderen 5,1% en voor de gemeente het leeuwenaandeel, zijnde voor Aalst bv. met 1900 opcentie men 57% (100 opcentiemen 3%) wat een totaal maakt van 65,1%. Voor Erpe-Mere met 1500 opcentiemen was dat 3% 5,1% 45% 53,1%. Aalst Brakel Buggenhout Denderleeuw Dendermonde Gavere Gent Geraardsbergen Haaltert Herzele Kluisbergen Lebbeke Lierde Merelbeke Ninove Oudenaarde Ronse St.-Martens-Latem Wetteren Zottegem Zwalm 3,28 2,75 3,64 3,16 2,84 3,13 2,21 2,63 3,21 2,93 1,77 3,18 2.73 2,96 2,93 2.74 2,28 4,16. 2,79 2,83 2,69 faster Marc Galle bracht persoonlijk zijn nieuw jaarswensen over in de bejaardentehuizen te Aalst J (Geert) Het schildersdorp Sint-Mar- tens-Latem, aantrekkings pool voor buitenverblijven, is hoogst geklasseerd met 4,16 en Kluisbergen laagst met 1,77. Buggenhout heeft 3,64, Aalst 3,28 en Dender leeuw 3,16. In de gemeente zelf kan het van geval tot geval fel ver schillen. Zo kon een huis vroeger in het veld staan en is dat tot een residentiële wijk geëvolueerd. Of omge keerd kan een woning in een rustige wijk nu komen te lig gen aan een drukke ver keersweg zodat het nog nau welijks bewoonbaar is en dus aan een lagere huur waarde toe is. Voor het bepalen van het nieuw KI werd niet enkel met de gewijzigde netto-inkom sten rekening gehouden, maar ook met tal van andere kriteria. Zo spelen de inkade ring (groeps- of villabouw) en het innerlijk komfort (badkamer, garage,) een rol. Een aantal eigenaars zal dan ook in zijn geval ver boven het algemeen gemiddeld verhogingskoëfficiënt stijgen. NIEUWE MULTIPLICATOR Om het bedrag der OV te berekenen moet men de nieuwe multiplicator op het KI toepassen, verschillend per gemeente. Uiteraard gaat dit slechts op wanneer aan het aantal op centiemen geen verandering werd aangebracht voor 1980. Mits uw KI te vermenigvuldi gen met de overeenstem mende multiplicator vindt U de nieuwe basis-grondbe lasting 1980. Hieronder ziet U het oud per centage en de nieuwe multi plicator. Tussen haakjes dan de gemeentelijke opcen tiemen. Oud Aalst Erpe-Mere 65,1 (1900) 53,1 (1500) Nieuw Aalst 20,53 (1390) Erpe-Mere 17,00 (1108) MEEROPBRENGST? Omdat het niet in de bedoe ling van de regering "zou hebben gelegen het rende ment van de onroerende voorheffing op te drijven werd het aandeel van de staat (3%) gedeeld door het gemiddeld verhogingskoëf ficiënt 2,6 wat 1,15 of afge rond 1,25% gaf. Daarbij werd in de wet gestipuleerd dat provincie en gemeente de opbrengst van de opcen tiemen van het aanslagjaar 1979 niet mochten verhogen noch verminderen om de neutraliteit van de operatie te waarborgen. Zo komt men bv. voor Aalst met verhogingskoëfficiënt 3,28. Oud stelsel Staat 3% Provincie 5,1% Gemeente 57,0% 65,1% Nieuw stelsel Staat 1,25% Provincie 5,1 3,28 afgerond 1,75% Gemeente 57 3,28 afgerond 17,50% 20,50% Is de herziening van het KI voor de Staat ongeveer een blanco-operatie wat betreft dé OV, van de personenbelasting kan zulks niet worden gezegd. Eige naars van huurwoningen worden getroffen door deze maatregelen naargelang de stijging van hun KI's. De Staat rekent hier op een meeropbrengst van drie miljard. WAT IS ER WEGGEVALLEN? Tegenover het vroegere sys teem vielen weg. de plaatselijke kommis sie die de opbrengst van de percelen vaststelde en be zwaarschriften onderzocht. de type-percelen waar mede de andere vergeleken werden. wegens de fusie van ge meenten de drie kategorieën min 5000, van 5000 tot 30.000 en meer dan 30.000 inwoners. Nu is iedereen op dat gebied in heel het land gelijkgesteld. HOE WORDT HET KI VASTGESTELD? Voor gebouwde percelen niet meer volgens type, maar nu volgens referentie percelen. Waarbij 15% van alle eigendommen die ver huurd werden als referentie- perceel worden aangezien, waarvan er echter nog een derde, de extreme gevallen, werd weggelaten. Voor niet gebouwde perce len werkte men niet met re ferentiepercelen, doch per kategorie. Zo vb. moestui nen van verschillende klas sen, landbouwgrond, wei den, bossen. En dan met een forfait per hektare. Bossen hebben het KI van de slechtste grond van het bos gebied dat eventueel ver schillende gemeenten kan beslaan. En dan zijn er daar in ook nog onderscheiden. Braakliggende bouwgron den die vroeger soms als KI «0» kregen zijn nu steeds geklasseerd als moestuin van de hoogste kategorie. Voor niet verhuurbare ei gendommen als bv. biosko- pen, zwembaden, parkings, fabrieken neemt men als ba sis 5,3% van de verkoop waarde. bloot aan buitengewone inspanningen om toch op dp zittingen de verschij nen en de zetelende rech ters persoonlijk er van te overtuigen. Vrijspraak Het Hof situeert met nauwkeurigheid en in zicht de positie van de directeur van Cemov, als overkoepelende vereni ging van diverse plaatse lijke organisaties, waarbij vooral in de toenmalige omstandigheden hij fei telijk aangewezen was op het vertrouwen dat hij moest stellen in onderge schikten en anderen, zo dat de documenten wel ke als basis moesten die nen voor de subsidiëring niet door hem werden in gevuld of opgesteld. Na een grondige behan deling van de zaak is het Hof tot het besluit geko men dat de ten laste ge legde feiten niet genoeg van rechte bewezen zijn en heeft De Troyer volle dig vrijgesproken zonder kosten. Naamloze klacht De verjaring werd aan vaard ten aanzien van de bediende van Cemov, destijds organisatiese- kretaris, A.A. uit Dender monde, die in de week volgende op 16 novem ber 1972, met de mede hulp van zijn toenmalige bediende J.D., in één aanwezigheidslijst voor studiedagen te Kluisber gen (ongeveer 7.000 fr.) onjuiste gegevens blijkt verstrekt te hebben en hierdoor de goede trouw van direkteur De Troyer had verschalkt. De Troyer had bij het vernemen van de onjuistheid, de zaak bij een schrijven van 6 januari 1973 aan de sub sidiërende instantie me degedeeld en de toela gen geweigerd. Dit schrij ven werd op het minister ie van Middenstand als binnen gekomen gemeld op 16 januari 1973. Intus sen was evenwel een naamloze klacht met pre- ciese bezwarende inlich tingen over dit dossier Kluisbergen bij het Hoog Comité van Toezicht bin nengelopen. Deze instan tie kleedde de hele zaak in in een overdreven streng onderzoek. Het Hof oordeelde de publie ke vordering lastens A.A. vervallen door verjaring. Cemov buiten de zaak Ten gevolge van het ontslag van vervolging ten gunste van De Troyer en de verjaring in de strafvordering van A.A. werd het instituut Cemov buiten de zaak gesteld. Arrest Benevens de vrijspraak van directeur De Troyer, wordt de vordering je gens zijn bediende A.A. vervallen verklaard door de verjaring en verklaart het Hof zich onbevoegd om kennis te nemen van de eis van de burgelijke partij «de Belgische staat» en laat al de kosten door de staat te dragen. G.D.B. WAT TE DOEN ALS MEN ZICH BENADEELD VOELT? Zelf eerst eens nadenken over het eigen geval. Is het KI hoger dan de maandelijk se huurwaarde op 1.1.1975? Vergelijken met identieke gevallen en zo mogelijk sa men werken. Uitleg vragen bij de kon- troleur van het kadaster waarvan het adres op de no- tifikatiebrief voorkomt. Eventueel bezwaarschrift indienen doch op straf van nietigheid al de vereiste pleegvormen vervullen: per aangetekende brief, naamte- kenen, insturen binnen de 2 maanden na de verzending (niet na de ontvangst), een ander KI voorstellen dat ge motiveerd is. Zoniet loopt U de kans de kosten te moeten betalen. Voor de volgende etappe is er geen termijn voorzien. Men wordt geroepen naar de door het kadaster gedele geerde ambtenaar met het onderzoek belast en tekent het proces-verbaal, even tueel ook als men niet ak koord gaat. Men kan voor stellen wie als scheidsrech ter kan fungeren, bv. een meetkundig schatter of een architekt. Niet iemand van een openbaar bestuur. Komt er hierover geen akkoord dan vraagt het kadaster aan de vrederechter één of drie scheidsrechters aan te stel len. Men kan er eventueel wraken. Binnen de drie maanden moet(en) de scheidsrechter(s) het KI vast leggen en daartegen is geen verhaal. EN DE KOSTEN? Is het KI van de scheidsrech ters) gelijk aan het matema- tisch gemiddelde van het ge- botificeerde dan betalen ei genaar en kadaster elk de helft. Dit zal echter uiterst zelden voorkomen. Zoniet komen de kosten ten laste van de partij wiens cij fer het verst verwijderd is van dat van de scheidsrech ter. Stelt men in zijn voorstel het KI té laag dan is men quasi zeker de kosten te moeten betalen en die zijn niet van de poes. Per bezwaarschrift bedragen ze minimaal 3000 fr. en maximaal 72.000 fr. Voor ge bouwde eigendommen, met inachtneming van de gestel de minima en maxima, be taalt men 7,5% tot 100.000 fr., 1% van 100.000 tot 750.000 en 0,75% boven 750.000 fr. ZIJN ER VERMINDERINGEN MOGELIJK VAN DE ONROERENDE VOORHEFFING? Het kadastraal inkomen niet maar de voorheffing kan wel worden verminderd. met 25% indien de eige naar een bescheiden woning betrekt. met 50% gedurende 5 jaar zo de eigenaar een nieuw opgericht of in nieu we staat gekochte woning (of appartement) betrekt zo hij geen bouwpremie genoot) met 10% voor elk gehan dicapt kind ten laste. op voorwaarde dat min stens twee kinderen in leven zijn. met 20% voor elke ge handicapte persoon ten laste. met 10% voor de gehan dicapte of 20% voor de groot-invalide die het huis bewoont. Alle nadere informatie hier omtrent krijgt U van de ontvanger der belastingen. Een blanco-operatie wordt het alvast niet. In deze nieuwe wet zitten Vorige week woensdag werd de Aalsterse brandweer opgeroepen om een kleine keukenbrand te blussen. In de Bergemeersenstraat raakte de brandweerwagen betrokken in een verkeersongevalletje. De spuiters trokken dan maar te voet verder, met de snelblussers in de hand om de vuurhaard te bestrijden. Gelukkig was het maar een boogscheutje ver. Moederziel alleen maakte de Aalsterse Prins- Karnaval Enrico zijn opwachting op het bal van de scheldende Europa-prins te Alphen aan de Rijn, enkele tientallen km ten noorden van Amsterdam. Te Aalst mocht hij verleden week nog een «laattijdig karnaValcadeau» van een firma in de wacht slepen. Een grote doos met erin... zeggen en schrijve vier jenerglaasjes. Hij laat dit «ge schenk» dan ook graag over aan zijn opvolger. Met de volgende Karnaval draagt Enrico het kostuum van prins Oost-Vlaanderen. Het werd gemaakt in de karnavalstad bij uitstek, Köln. Is er voor de Oostvlaam- se Prins in de Aalsterse stoet ook een wagen voorzien? Een klein aantal muziekmaatschappijen die op traden in de Aalsterse Karnavalstoet speelde aangepaste, karnavaleske wijsjes. Andere speelden gewone marsen. Op vraag van het stadsbestuur bewerkte Frans Schollaert enkele karnavalschlagers die aan de deelnemende maatschappijen werden ter hand gesteld om in de stoet te worden gespeeld. Het zijn «Carnaval 1980», «Johny werd Prins- Carnaval», «Oilsjt viert Carnaval» en «Oilsjt g'hetj mèn hert gestoelen». Minister Mare Galle, die in een schrijven aan de burgemeester gepleit had voor een aantal voorbehou den plaatsen voor minder-validen in de Sterrestraat heeft gedeeltelijk voldoening gekregen. De burgemeester heeft hem geantwoord dat de Ver- keerskommissie voorgesteld heeft op de aanpalende Houtmarkt een aantal verkeersplaatsen te reserveren. Dit komt alleszins voor een groot gedeelte tegemoet aan de wensen van Mare Galle. In zijn antwoord aan de burgemeester heeft Mare Galie er echter op gewezen dat er zich een aantal veilig heidsproblemen stellen bij het verlaten van de parking en het oversteken van de weg. Hij heeft dan ook gevraagd bijkomende maatregelen uit te werken. Ondermeer stelt hij voor een zebrapad en flikkerlichten aan te brengen en aanpassingswerken op de parking zelf uit te voeren. Iemand die Aalst niet kent heeft veel kans zich op het Stationsplein te vergissen, en voor «autobus» door te gaan, met alle gevolgen vandien. (Geert) ook nog andere belastings- nieuwigheden vervat. Zo een belasting op de verhuur de publiciteitspanelen of lichtreklames, en belasting op het inkomen voortsprui tend uit onderverhuring. Tenslotte nog dit: Wie toe vallig eigenaar is van een «referentieperceel» kan geen bezwaarschrift indie nen of hij moet doen of zijn neus bloedt. Volgende perekwatie ge lijkstelling, aanpassing) na 10 jaar doch omdat men nu reeds jaren met deze achter uit was zal dat reeds op 1.1.1986 zijn. LH W.T.C. Den Blok.Qe wandeling gepland voor zondag 17 februari wordt vervroegd naar zondag 3 februari, vertrek te 14 uur aan het lokaal kafee 't Hoeksken per auto naar Weert voor een 6 km namiddagwandeling. Algemene jaarlijkse ledenvergadering Op vrijdag 25 jan. 80 te 19.30 uur houdt het Humanistisch Verbond Aalst, zijn traditionele algemene ledenvergade ring. Bestuursvergadering Op vrijdag 18 januari 80 te 20 uur in kafee Morta, bij De Troch Paul, Hoek van Groenstraat en Kruisstraat te Aalst, Duivententoonstelling Op zondag 20 jan. van 10 uur tot 15 uur in kafee De Hert, Binnenstraat 326 Aalst. Kabaret Sint-Jozefskollege, Pontstraat Aalst. Vrijdag 25 januari 1980 om 20 uur «De kale man» door Roland van Rillaer. Regie aanwijzingen: Dirk Vermiert. Kaarten; 100 frank (tel.: 053/21.94.10) Organisatie: 't Ponteveer VZW Winterwandeling Vertrek: Sint-Annakring, Roklijf Aalst. Zondag 20 januari 1980 om 13.45 uur. Winterwandeling naar Erpe (afstand 10 km). Dragen van laarzen aanbevolen. Organisatie: K.W.B. Sint-Anna Spreekdagen in de dienstcentra (oud-gemeentehuizen) Maandag 21 januari 1980 van 18.30 uur tot 19.30 uur schepen Roels te Baardegem - schepen Hooghuys te Meldert Dia-voordracht Raadzaal oud-gemeentehuis Erembodegem Vrijdag 1 februari 1980 om 20 uur «Tenerife» door Dirk Philips, voordracht met prachtige dia's in overvloeiing en korte dia-voordracht over «Tropische vissen» door Fernand van Langenhove. Toegang vrij. ledereen welkom. Inlichtingen: Mevr. D'Hondt - De Smet, Wilgstraat 25 a Erembodegem. Tel.: 77.44.97 Organisatie: V.T.B. - V.A.B. afdeling Erembodegem. Lesavond Zaal 't Apostelken, Apostelstraat (O.L.V.-Plein) Aalst-Mijl- beek. Vrijdag 25 januari 1980 om 20 uur. «Bossen», 1* deel (2* deel op 22 februari) Leiding: Magda De Wolf en Paul Van Den Bremt voor het teoretisch gedeelte; André Kampen voor de dia's ledereen welkom! Organisatie: De Wielewaal, afdeling Denderland. Voordracht Zaal Patronaat Hofstade, woensdag 23 januari 1980 om 13.30 uur «Huishoudtechnische voorlichting»: een juist gewicht, een goede gezondheid. Organisatie: Katoliek Vor mingswerk Landelijke Vrouwen (K.V.L.V.)-Hofstade.

De Voorpost | 1980 | | pagina 5