VERKIEZING SPORTLAUREAAT ISTAD AALST 1979 «AALSTERSE GILLES» NU OP EIGEN BENEN! Driekoningenfeest. waar is de tijd? ZEBRAPAD Bemerk weer de prachtige en dure struisvogelveren. (Erik) Zo ziet de splinternieuwe m er dan uit. (Erik) ;'tgen geeft alhoewel bij c stichting gesteld we dat alleen op Aalster! Rgebied zou naar buitc -.worden getreden. Me «Negen jaar terug werd bij de overname van 'De Ware Gilles' die zelf 'De Ajuingilles' hadden opge- volgd voor de oude kostuums een flinke som be- nie taald,» zegt stichter ere-volksvertegenwoordiger ,ee Bert Van Hoorick. Toen echter voor de eerste maal gt moest worden opgetreden bleken de kostuums niet ock meer te dragen en bleef van de pluimveren hoeden Mij maar weinig over. Alleen de bulten, helemaal door- 3w< jweet, want een Gille in februari die «moet zweten», Jstl de mandjes en de zware gordel met koperen bellen g! bleven over. Huren maar Nieuwe Gilleskledij met te Binche Aalsterse motieven j Er moest dan maar ge- Op de Grote Markt in de huurd worden in die an- zaal «Bistro»..gaf sekreta- dere karnavalstad, Bin- ris Rony De Bruyn kom- che. Steeds keerden de mentaar bij de nieuwe diskussies, vaak verhitte, Gilleskledij die door «Gil- over het aanschaffen van lesmannequins» werd eigen kledij, terug, maar voorgesteld in aanwezig- n toe voor zeer korte tijd heid van Bert Van Hoo- al bleek dit een utopie. Nu riek, schepen Marcel De ime werd evenwel de grote Bisschop (kortstondig), Idi^stap gezet en komen er stadssecretaris Chris- da» meer mogelijkheden, tiaan Willems, raadslid h" Misschien zelfs met op- Gracienne Van Nieuwen- ™®tredens buiten de stad zo borgh, zelf entoesiaste Feestkomiteevoor- Gille, het feestkomitee zijn ze uitrusting van de Aalsterse Gille 5 ,gen geen alhoewel bij de stichting gesteld werd dat alleen op Aalsterse Rgebied zou naar buiten 1getreden. Men moet zich daarbij ook wel hoeden voor oververza diging wat leidt tot deva luatie. IKostuum met Aalsterse inslag ■Feestkomiteevoorzitter ■Frans Wauters verheugt |er zich over dat de kogel door de kerk is en de ■«Aalsterse Gilles» nu ook |écht Aalsterse kostuums dragen. In het Fpestkomi- Itee zal hij steeds ijveren opdat aan de Gilles alle ■mogelijke steun, finan- Iciële, technische en mo- Irele zou worden ver- Ischaft. Hopelijk komen 1de Gilles weer aan hun Jtrekken bij «Lentekon- Jtakt» en de «Jaarbeurs» lom hun kas enigszins te I helpen spijzen. zitter Frans Wauters en prins karnaval Enrico, ondertussen reeds Oost- vlaamse prins en kandi daat Europaprins, doch die als U deze regels onder ogen krijgt reeds zijn afscheidsreceptie voor de pers gaf. De motieven op de kos tuums hebben te maken met historiek en gebrui ken van Aalst. Aan de struisveren Gilleshoed werd echter niets gewij zigd. Alle motieven wer den uitgewerkt in drie kleuren, de Belgische en de Aalsterse (rood, wit, geel). In de Aalsterse kleur werd de borst van het vest uitgewerkt. Op de rug draagt de Gille zijn embleem met erin het schild van Aalst. Langs de ene kant Dirk Martens en aan de andere kant het Belfort. Boven het em bleem een keizerlijke kroon als oude keizerlijke stad. De kroontjes, die ook boven de leeuwen op de mouwen staan, zijn eveneens in drie kleuren uitgewerkt. Ook Iwein van Aalst komt op de rug voor. Als bloemenstad werden op de kostuums bloemen aangebracht. Voor een kostuum voor een vol wassene staan er 80 op. Mouwen en broekspij pen zijn afgewerkt met witte geplisseerde stof en goudgalon. Aan de rood geel-witte gordel zijn goudkleurige bellen vast gehecht. Ook de borstbel is goudgeel. De kokarde op de klom pen is wit en afgewerkt met een gouden strikje. De manden waaruit dui zenden sinaasappelen zullen worden gegooid dragen de Belgische en Aalsterse kleuren en het schild van de stad. Bij de muzikanten en ceremo niemeesters werd het hoedje gewijzigd. De struisveren werden in de Aalsterse kleuren uitge werkt. Maar hoe dat allemaal betalen? De idee zelf eigen kledij aan te schaffen spruit ge deeltelijk voort uit het feit dat het Huis waarmede Aalst reeds 5 jaar voor Verhuring handelt van ei-' !genaar veranderde. De gelegenheid bood zich dus wel gepast aan om iets nieuw te proberen. Gesteld daarbij werd ui teraard dat de Aalsterse motieven erin zouden voorkomen. Na maandenlange kon takten werd een akkoord bereikt over de kostume ring en de betalingsfacili teiten. Bedroeg de jaarlijkse huurprijs 450.000 fr., de nu te delgen som beloopt 540.000 fr. per jaar. Niet zoveel meer dusl De hoe den zijn goed voor zes jaar met om de twee jaar een kuisbeurt. Het zijn wel hoeden die vroeger reeds door Aalst werden gedragen. Voor de kostuums zelf re kent men uiteraard op een langere levensduur. Men hoopt die toch fan tastische som te halen door steun van ereleden, anonieme giften, adver teerders, de stadstoelage en de karnavalprijs, het verzorgen van restauratie op Lentekontakt en Jaar beurs en verder door het lidgeld van de leden zelf dat toch reeds een 5000 fr. per jaar per persoon bedraagt. Men moet dus wel een écht Gilleshart hebben om deze vereni ging trouw te blijven. Met vrouw en kind loopt het toch per jaar naar de 15 bankjes van 1.000! De Gilles blijven dan ook hppen op de steun van stadsbestuur, feestkomi tee, middenstanders en van jan en alleman. De Bezemdans Op maandagnamiddag van karnaval komt nu weer de bezemdans die in 1978 en 1979 niet aan bod kwam. Voor de eer ste keer dragen de Gilles allen een uniform masker zodat elke individualiteit is weggewerkt en wordt opgetreden in volledige eenheid. Het masker is bedoeld als een hulde aan de Inca. Door allerlei bezembewegingen op het obsederend Gilles- muziek worden de boze geesten uit de keizerlijke -*stede verjaagd. Dank Rony De Bruyn heeft dan ook welgemeende dank woorden aan allen die meehielpen om deze ei gen kledij mogelijk te ma ken. O.a. aan het stadsbe stuur, het feestkomitee, peter Urbain D'Haese, minister Mare Galle, ere voorzitter Bert Van Hoo rick, raadslid Remi Van Vaerenbergh, ceremonie meester Gustaaf Lemait- re, de drukkerij van Bra bant, Dart Industries Bel gium, brouwerij Zeeberg, beenhouwerij Van Der Vorst, Odilon Mortier voor de nieuwe fonoplaat en alle adverteerders. De Gilles beschikken nu over 101 kostuums, 32 hoeden en 35 hoedjes voor samen 1.800.000 fr. Eén kostuum voor een volwassene kost om en bij de 8000 fr. en een struisverenhoed 25 a 30.000 fr. Nieuw kost die driemaal zoveel. Bert Van Hoorick spreekt dan ook de hoop uit dat in 1981, bij het 10de op treden van de Gilles, in de Aalsterse Karnaval, iets heel speciaals zal worden gebracht. Eén idee werd daar al vast voorgesteld door Gracienne. Wordt het ddt? L.H. Voorzitter Gustaaf De Stobbeleir overhandigde aan Prins Enrico een minigilles en wenste hem proficiat met zijn titel als prins van Oost-Vlaanderen. (Erik) [Vrijdag 18 januari 1980 gaat in de feestzaal van het Stadhuis om 20 u. de 20* Verkiezing door van de Sportlaureaten der Stad Aalst. Dit jaar opnieuw, worden de laureaten uit drie verschil lende sportgroepen gekozen. Uit de kandidaturen valt ons vooral op, dat diegenen die zullen bekroond worden, niet zullen passen op de lange Aalsterse Sportlaureaten- erelijst. Geen enkele kandidatuur springt werkelijk naar voren. Een bewijs, dat Aalst op sportgebied, in 1979 niet zo heel veel gepresteerd heeft. En misschien is het maar goed voor de Verkiezing zelf, dat er geen enkele in de oog springende kandidatuur ingestuurd werd. Andere jaren kon men reeds van bij de fjmenstelling van de kandidaturen zeggen. Die of gene wordt sportlaureaat. Nu vertrekt iedereen op gelijke basis. Dit zal zeker geen gemakkelijk kluifje worden, voor de heren van het Uitvoerend Bestuur, die als jury fungeren. Per klub of ploeg-kompeti- Uesport: vier sporttakken. Voor kaatsers: SK Welle- weg Erembodegem, voor krachtbal SV Osiris Aalst, voor voetbal: FC Jaca Aalst. T.T. Kring Aalst, en Blijf Jong Erembodegem en tenslotte voor volley- t. I» ball; VC Dany Hofstade. Van deze zes kandidatu ren, springt deze van SV Osiris Krachtbal het meest in het oog. Vorig seizoen werden zij kampioen in derde nationale, en als pas gepromoveerde bekleden zij op dit ogenblik de lei dersplaats in tweede natio nale. De klub, die hen waarschijnlijk het dichtst zal benaderen, is FC Jaca Aalst, die bekerkampioen werd in het Liefhebbers- voetbalverbond MTSA. Bij de individuelen-kompe- titiesport komen vijf spor ten aan bod: voor Atletiek, 2 kandidaturen met Guido Schelfthout en Guy Van Boxtael, de Body-Builder Etienne Van den Hauwe, Casting Guido Vinck, voor judo, Freddy Bellon en Ru dy Van Peteghem en voor Handball: Luc Moens. Hier een pronostiek maken is heel moeilijk. De kans hebbers zijn ongetwijfeld: Guido Vinck, belgisch, eu ropees en wereldkampioen Casting??? Een misschien niet zo bekende sport? Guido Schelfthout, ver scheidene provinciale en nationale titels in atletie- knummers. De man van Eendracht Vrij Handball, Luc Moens, die er een paar nationale selekties opzitten heeft, en tenslotte de vier anderen, die op één lijn mogen geplaatst worden. Tenslotte zijn er de kandi daturen voor de rekreaties- porten. Atletiek en Wieler- toerisme: Jan Van der Hoeven, Body Building ACA Aalst. Voor wande len WSV De Kadees Aalst en drie wielertoeristen Re- my De Thaeye, Marcel Fie- remans' en Pierre Van de Winckel. Hier zou de verrassing wel eens kunnen komen van de 65-jariee Jan Van der Hoe ven, bekend cross-loper uit de 50'ter jaren, die nu bij de veteranen nog steeds het goede weer maakt. De ganse verkiezing zal in geleid worden door de heer Emiel Tavernier en niet door vader Richard, zoals verkeerdelijk op de uitno digingen gedrukt werd, als voorzitter van het Stedelijk Sportkomitee. Vervolgens vertelt Walter Godefroot zijn twintigjarige loopbaan1 als wielrenner. Dan wor den de trofeeën uitgereikt voor de sportweek 1979 (beste organizatie) en de interscholensportwedstrij- den 1979. De mensen, die reeds 10 jaar en meer zich verdienstelijk maken in hun eigen klub of ver- bondsleven worden dan ge lauwerd. De apoteoze van de avond besluit de talrijke huldigingen met het pro- klameren van de Sportlau reaten der Stad Aalst 1979. Het slotwoord wordt ver zorgd door de heer Eddy Monsieur, schepen van Sport, Jeugd, Vrije Tijd en Gezinszorg. De toegang tot deze festivi teit is kosteloos en iedereen is welkom. AVH De Voorpost - 18.1.1980 - 7 Waar is de tijd dat het Driekoningenfeest doorging in het Belfort? Toen de delegaties beperkt werden omdat er anders te veel volk in de zaal zou zijn? Dit jaar kon men in elk geval toch rekenen op wat meer opkomst. Zo'n 270 deelnemers werden er genoteerd, en daarvan aten er een 72 de hutsepot, zoveel ze wilden, buikje sta bij... Buiten een vijftal leden van het feestkomitee, de twee kandidaat prinsen-karnaval, Keizer Kamiel en Prins Enrico werden vele kleurrijke kamavalisten genoteerd. Weet U dat er GEEN ENKEL lid van het kollege van burgemeester en schepenen aanwezig was op de prelude tot karnaval? (Erik) Ik sta daar dus stom te staan, en naar het rode mannetje te kijken dat zijn armen en benen een beetje hulpeloos open doet, en wat zie ik midden op het zebrapad, dwars over de gele strepen in alle eer en glorie uitgespreid: een berg zavel en een schop. Als normaal voetganger heb ik dus de keuze: ofwel ga ik op de rijweg lopen en dan rijden ze mijn benen achter mijn oren, ofwel maak ik rechtsomkeer, haal een brevet van alpinisme en kom over een maar maanden terug om de overkant trachten te bereiken. Dus maar met de zweep en de ijzeren knoet erop roep ik, en alhoewel, ik weet dat ik na twee emmertjes met een hart aanval en eelten als bieten ter aarde zal vallen, steek ik de schop midden in de hoop, en begin die weer op de nabijgele gen kamion te gooien. Tenminste dat was mijn bedoeling, want op dat ogenblik komt een vent als een treurwilg met armen als een afgevallen molenwiek uit een café gestapt, waar hij uren geleden ingevlucht was, omdat hij ineens alle problemen van leven en dood intens wou gaan overdenken. Hela roept hij, wat ga je doen? Dat zie je toch zeg ik. Ik neem een schop, die midden op het zebrapad ligt op. Wil meneer zich alsjeblief met zijn eigen zaken bemoeien hé roept hij Maar man zeg ik, je kan hier zelfs niet de overkant van de straat zien. Ik vraag me af welke hoogst imbeciele zot voor dit meesterwerk verantwoordelijk is. Jij toch niet hoop ik. Ja, ik wel zegt hij, en dan? Moet ik misschien aan jou komen vragen hoe ik mijn werk moet doen. En je moet eens proberen om nog een keer aan mijn schop te raken. Ik heb het wel direkt gezien dat je ze wou mee jatten. Wablief gil ik, ik een schop jatten, maar man ik ben allergisch aan die dingen. Niet zo erg als jij natuurlijk, maar ik val nog liever dood dan dat ik dat spul een minuut langer vasthoudt dan nodig is. Je mag ze me gratis geven, ik bezie ze nog nier.' Ja natuurlijk roept hij, zoiets vertellen ze allemaal, achteraf dan. Het zal in elk geval je beste dag niet zijn als alles op papier staat, want ik ben niet van plan om dat zo te laten hoor kerel. En tot mijn grote verbazing gaat hij midden op de weg staan, en houdt een camionet van de politie tegen, die juist alle automobilisten aan het pesten zijn door zo traag mogelijk door de straten te gaan rijden. Ze zitten nog met een been in de auto als hij ze al bij de kraag heeft. Meneren snikt hij, het geraffineerde loeder slaagt er nog in om een traan langs zijn muil te laten lopen, meneren die daar heeft mijn schop willen ontvreem den. Ik heb hem daarbij op heterdaad betrapt, en zoals U du delijk kan zien heeft hij het voorwerp nog altijd stevig in handen. Geachte heren agenten zeg ik, als U eerst en vooral zou willen constateren dat hier midden op de stap weg een belemme rend obstakel ligt. Ha zegt de ene agent direkt, en hij houdt zijn vinger wat opgeheven, als er hier iets te constateren valt, dan is dat ons werk. En ik krijg maar een schop per carriè re schreit de schurk weer, en als ze verloren gaat moet ik ze zelf nog betalen. Waarom heb jij zijn schop vastgepakt roept de agent ineens boos tegen mij Maar je kan het toch zelf zien roep ik. Het ding ligt daar midden en dwars over de straat, en dan zwijg ik nog over die berg zavel waar God weet hoeveel wach tende onschuldige wandelaars onder be dolven liggen. Ik durf wedden dat hij speciaal naar hier gekomen is om de stadseigendom te ontvreemden roept die brulaap er weer tussen. Kijk maar eens naar zijn manier van rondkijken. Het zou me niets verba zen als het hier een hoogst verdacht individu betrof. Daarin heeft hij natuurlijk gelijk, maar dat heeft niets met dit verhaal te maken. Is dat zo vraagt de agent, was IJ van plan om deze goederen te nadele van de gemeenschap en ten voordele van Uzelf te ontvreemden? Natuurlijk zeg ik, als ik even niet weet wat doen loop ik de stad in en alles wat er te jatten valt sla ik scheef. Er zitten vier containers cement in mijn boekentas, deze schop zat bijna in mijn pijpzak, en ik weet niet of het U al opgevallen is, maar achter mijn oren heb ik zes ver- keerlichten verstopt, en zoals u kan con stateren zit het kruis van de kerktoren in mijn broekzak. Ha als er te constateren valt, dan is dat ons werk zegt de agent, en het woord bij de praat voegend begint hij alle voor noemde plaatsen te overlasten. Omdat ik de drie meegepikte standbeel den gelukkig aan de hoek van de straat achtergelaten had vindt hij niets, en ze gooien het dus maar op de verzoenende en beminnelijke toon. Zouden jullie geen overeenkomst kunnen sluiten zegt de geüéniformeerde. Ik zou er in jullie plaats in elk geval geen politie bijhalen, die mensen hebben zo al werk genoeg. Er moeten dan paperassen en paperassen ingevuld worden en dat brengt allemaal geen aarde aan de dijk. Trouwens jullie zijn toch geen kinderen meer, en zoals ik kan constateren zijn. Ha zegt de andere agent als er te constateren valt is dat ons werk. Ik kijk dus een beetje naar de lucht en val nog liever in de zavelberg dan dat ik een mondspier open doe. Het ruig gespuis gaat dus eerst van start. Hij staat wat onder zijn pet te krabben, en wuift dan met matig optimisme en lichte hand naar mij. Schop zegt hij. Ik doe het. Onder zijn broek.

De Voorpost | 1980 | | pagina 7