MET PRINS ENRICO NAAR BELGISCHE OF EUROPESE TITEL! SLAAT POLLE DIT JAAR DE (KEIPER) NAGEL OP DE KOP? KANDIDAAT PRINS KARNAVAL FRANCOIS Nu de Aalsterse Prins-Karnaval aan het einde van zijn «jaar» komt. Oostvlaams Prins werd verkozen en perspektieven heeft op een Belgische en waarom niet ook op een Europese titel inviteerde beeldhou wer-prins Enrico Leclair ons in zijn nieuwe seiekte meubelzaak aan de Koolstraat. Samen met ver tegenwoordigers van de pers overliep hij de voorbije jaren met zijn menigvuldige karnaval-prestaties. Uiterst aktief Enrico, Prins karnaval '79 en misschien ook prins van België en Europa. (Erik) Meer dan twee jaar kar- navaleske esbattementen heeft Enrico er nu al op zitten. De periode voor de verkiezing '78 waarin hij tweede werd en dan de laatste prinsenverkiezing die hem de Aalsterse titel bezorgde. Enrico, die zich heeft ontpopt, als een waardig en alomtegen woordig karnavalambas- sadeur van de keizerlijke stede, trad in 1978, 80 maal op en in 79 niet minder dan 164 maal zo wel in het eigen land als in de beide karnavalmin- nende buurlanden Duits land en Nederland. Tien duizenden kilometers kwamen op de teller van de nieuwe wagen nadat hij een «perte totale» had met een slechts enkele maanden nieuwe wagen door oververmoeidheid. In tal van Belgische ste den als bvb te Leuven, Diest, Tongeren, Houtha len e.m.a. was hij her haaldelijk aktief maar ook buiten de landsgrenzen, in Nederland tot ver bo ven de Moerdijk en in het Duitse Rijnland kwam hij herhaaldelijk aan bod. In de eigen Aalsterse omge ving was zijn aanwezig heid op alle mogelijke festiviteiten uitgegroeid tot een gewoonte zodat men zich nog moeilijk iets dat met karnaval had te maken kon voorstellen zonder Prins Enrico er bij te zien. Als prins van Oost-Vlaanderen werd hij zelfs uitgenodigd te Gent voor 9 maart a.s. waar men ook voor een koets voor Enrico wil zorgen. Doet men dat in zijn ei gen Aalst ook voor de komende karnavalstoet? Gebleken is dat zelfs als iemand alle kosten van dergelijke koets op zich wil nemen het Feestko- mitee en het kollege er nog hun zegen moeten over geven. Komt dat voor Enrico in orde? Naar onze mening heeft hij zulks alvast verdiend want zelfs tot op de Phi- lippijnen waar hij mee rdere keren te Manilla in de kanselarij als eregast vertoefde hield hij de kleuren van het Aalsters karnaval hoog. Te meer daar de Belgi sche vertegenwoordiger er een van Hamme was die van de Wuitensfees- ten wel kaas had gegeten. Nog onlangs was Enrico eregast te Leuven en te Alphen aan de Rijn, 75 km ten noorden van Am sterdam waar de verkie zing van de Europaprins zal plaatsgrijpen. Een de legatie met de gewezen Europaprins van Aachen komt met karnaval naar Aalst om Enrico een mo reel steuntje voor zijn kandidatuur van prins van België of van Europa te verlenen. En de financies? Enrico sleepte wel een prijs van de stad in de wacht van 50.000 fr. Een niet te versmaden som die echter nauwelijks vol stond voor de aankoop van zijn zovele medailles. Ook zijn kostuum kreeg hij van de stad doch door zijn overtalrijke optre dens moest dit wit ko stuum 24 maal worden gekuist wat steeds tussen 580 en 750 fr kostte. Eens kreeg hij als vergoeding daarvoor 4.400 fr. doch de rest kon hij zelf beta len. «Niemand heeft U toch gezegd dat ge zo overal heen moet», werd zijn bedank voor de vele optredens waarbij hij de public-relations van de stad verzorgde. Goed ontvangen! «Als men niet buiten Aalst gaat weet men niet beter en is dan ook rap tevreden. Als men zowat overal komt valt het ver schil echter dadelijk op». Elders wordt ge ontvan gen als een échte prins», zegt ons Enrico. «Men roept U uit de zaal naar voor, verwelkomt U op het podium, laat U optre den naar hartelust en zorgt voor eten, drank en logement. Wanneer ech ter karnavallieden van el ders als tegenprestatie me beloven naar Aalst te komen bekruipt U de vrees voor de ontvangst. Hoe zal Aalst die mensen ontvangen? Of moet ook dat uit de geldbeugel van de Prins komen?» Prins van België? Prins van Europa? Na de veelvuldige kon takten die Enrico zowat overal had schijnt de kar- navaltoekomst van deze man breed open te liggen. Als prins van een provin cie behoort de nationale titel tot de mogelijkheden en als een van de zes geselekteerden van Bel gië ligt ook de Europese titel in zijn bereik. Neder land, Duitsland en België, de drie karnavallievende landen bij uitstek, leveren op hun beurt de Europa prins en nu het is de beurt aan België en Enri co acht zijn kansen reëel. De Belgische verkiezing heeft plaats in het najaar in het Gentse Casino en de titel van Europaprins wordt verdiend en uitge reikt te Alphen aan de Rijn. Zo Enrico deze titel weet te behalen komt Aalst volgend jaar in aan merking om het Euro pees tornooi te organise ren. Wat dan een interna tionale konsekratie zou zijn van onze stad als kar- navalstad. Konditie daarbij zou wel zijn dat Enrico dan ook daadwerkelijk, vooral dan met mankracht, ge steund wordt. Niet altijd rozengeur Enrico heeft het ware kar- navalbloed in de aderen en beleefde aan zijn prins-zijn naast tal van moeilijke dagen ook veel vreugde. Toch moet het hem van het hart dat hij vaak moederziel alleen stond bij optredens bui ten Aalst, zonder de min ste begeleiding. Vaak gaf men hem een medaille en stond men klaar met andere medailles voor zijn begeleiders en moest hij zeggen dat niemand uit die grote karnavalstad Aalst was meegekomen. Veel bekostigde hij uit ei gen zak als bvb die vele medailles en die duizen den stickers zonder te spreken over de dure ver plaatsingen en het aan wezig zijn op één nacht op niet minder dan ne gen bals- Van de prijzen die hij bij zijn verkiezing kreeg kan hij weinig goeds zeggen alhoewel hij absoluut geen prijzenjager is. Een asbak, enkele flessen ta felwijn die hij naar «Hop perank» te Erembode- gem voerde en een bon voor een vat bier waar aan hij niet geraakte ver mits zijn voorganger eerst ook nog aan bod moest komen zijn uiter aard niet zo denderend alhoewel hij zegde «van Aalst niet te veel te ver wachten». Dank Toch waren er ook heel wat positieve punten en graag dankt hij bij het einde van zijn «ambtspe riode» al wie hem op om het even welke manier hielp of steunde. Vooral de burgemeester, de eni ge die hem met zijn Oost- vlaamse titel feliciteerde en die hem steeds, ook moreel, steunde. Enrico heeft een fantas tisch jaar beleefd en is steeds bereid weder mee te werken. Voor realisatie van zijn volgende objek- tieven hoopt hij op de medewerking van eenie der te mogen rekenen. Vestimentair heeft hij reeds een en ander ge ïnvesteerd. «Als ze me met een van mijn nieuwe kostuums zullen zien, zullen ze hun ogen nogal opentrekken», zegt hij. Wat we alleen maar kun nen beamen. 's^ y wegwijzer i98ö carnavalstoet TRAOCOtS -PUAV1S 2JCW K-LAAf- vttLT«sn^> ooDeo, Her ACEbRZuo ooe oou eooico, pb,,os uao oost- vuwu t>e «eo. Even verpozend tussen het beëindigen van zijn dagtaak bij de RTT te Aalst en vóór het zoveelste karnavalesbattement (het 98* van na karnaval Aalst 1979) vinden we Polle Keipernoagel, alias Pol De Wever, karnavalist in hart en nieren, in de keuken van zijn florissant café aan de Werf. Achter de tapkast de rondborstige bazin, zijn trouwste fan en supporter. In café en keuken, de beide dochters, karnaval-minded als hun ouders en wissels op de toekomst. Polle, vertel eens wat over uw leven buiten karnaval Ik ben nu veertig jaar en versleet mijn schoolbroe- ken te Mijlbeek in de school aan de Moorsel- baan. Tot mijn achttien jaar werkte ik bij Van Bel- linghe, schrijnwerker aan de Kerkhofbaan. Het le ger trok me wel aan en ik tekende een engagement voor vier jaar bij de lucht macht in het verre Lim burgse Kleine-Brogel bij de grens. Na een oplei ding van 6 maand op de Saffraanberg werd ik Is ze niet zo typisch groen, lang is de «Groenstraat» te Aalst alleszins. Dat merk je best als je op een koude winteravond als niemand op staat is zoekt naar een kandidaat prins-kamaval die «ergens» in de Groenstraat woont. Als men dan, een eind in de Binnenstraat aan de Groenstraat komt waar volop wegeniswerken bezig zijn schijnt men er alleen te weten dat Francis Roelandt, kandidaat nr. 2 bij de komende prinsenverkiezing wel in de Groenstraat woont doch langs de andere kant van «den boule vard» de Leopoldlaan. Beurtelings breed en smal, draaiend en kerend komen we aan een huizenrij waar we quasi vóór elk vensterraam de simpatieke babyface van kandidaat Frangois vinden, «fran- 9oisken» voor de vrienden al is het dan ook eerder een bonk van een vent. Zijn huis vinden was voor ons reeds een opgave. Maar de karnavalvogel was gaan vliegen en naar zijn wederhelft die met dochterke lief thuis aan de haard bleef ons vertel de moest hij wel in een of ander café in de kon- treien van «de Arend», die aan het herleven is, vertoeven. In het sportcafé in de Bin nenstraat vinden we hem niet. In café «Morta» evenmin al weet men ons daar te zeggen dat het straks «van iets» verga dering is. Misschien is hij in café «De Sportvrien den». Als we daar aanko men juist een auto met typisch karnaval-aan- doende klaxon weg en we vermoeden dat dit wel deze van Francois kon zijn. Ons vermoeden wordt binnen bevestigd en vijf minuten later vin den we hem eindelijk op de wijkvergadering van «de Arehd» waar een bil- jarttornooi met liefst 24 deelnemende klubs wordt voorbereid. Bij een frisse pint staat Frangois ons dan ook graag te woord. Frangois, stelt U zich een even voor? Geboren Aalstenaar ban ik 30 jaar jong en liep school op het H. Hart. Nadat ik na mijn school plicht was gaan werken in de aluminiumzaak Bosman aan de Boter- melkstraat deed ik mijn legerdienst. Momenteel werk ik reeds zeven jaar aan de spoorwegen als autogeleider. Hebt U reeds ervaring van prinsenverkie zingen? Absoluut. Zowel goede als slechte. Goede toen ik in 1976 Bierprins werd, een wed strijd waarbij bier cen traal staat en vermits ik lid ben van «de Zwierige Zoipers»... Er moest bier worden ge tapt bier geserveerd maar vooral bier gedron ken en zulks tegen het uurwerk. Daarbij kwam dan nog antwoorden op een reeks vragen aanslui tend bij de aktualiteit en kreeg het publiek uit de zaal medebeslissings recht. Het moet zijn dat ik een flink keelgat had, goed van de tongriem gesneden was om te ant woorden en bij het pu bliek goed overkwam want ik haalde het. Ik werd BIERPRINS. Twee jaar later stelde ik men kandidaat prins-kar- naval. We waren toen met zeven want er scheen toen minder kar- navalbloedarmoede dan nu. En eerst moesten er nog twee worden gezift. Ik bleef bij de eerste vijf maar werd daarvan de laatste. Voor mij was het echter een goede leer school geweest wat dan ook de bedoeling was. In 79 stelde ik me geen kandidaat en ook in 80 zou ik geen ambities heb ben gekoesterd doch ik was te veel karnavalist om te verkroppen dat er voor het Aalsters prins schap zo weinig belang stelling was. Op aandrin gen van vrienden en werkmakkers stelde ik dan toch mijn kandida tuur en verhoop er nu het beste van. Voor mij is de campagne dan ook een mengsel van karnavalliefde gekruid met een vleugje persoon lijke ambitie. Hoe verloopt uw cam pagne? Pas kandidaat sinds half december heb ik nog zo heel veel niet kunnen doen. Mijn affiches han gen wel zowat overal en momenteel maakt mijn karnavalgroep die me flink steunt allerlei gad gets waarmede ik straks de mensen wil verrassen, speelkaarten, stickers, lu cifers enz. Bij de «Foesjeleers» waarvan ik medestichter was heb ik zo wel een en ander geleerd en sinds vier jaar ben ik een échte «Zwierige Zoiper». «De Arendwijk» steunt me flink maar ook daarbuiten heb ik een aantal fervente aanhangers en steunen de leden die voorlopig liever niet gekend zijn. Wat realiseerde U reeds met uw groep? Het eerste jaar kwamen we met een mooie bloe menwagen in de stoet doch dat scheen door het Feestkomitee niet te wor den geapprecieerd alhoe wel dat we aan promotie voor Aalst als bloemen stad hadden gedacht. Spijtig. Het tweede jaar hielden we een retro- spektieve «Karnaval door de jaren heen» en verle den jaar hielden we het bij een kontrast: de zeven vette jaren tegen de ze ven magere of de golden sixties tegen de dark se venties. Gesimboliseerd door de tegenstelling «karnaval - vasten». Dit jaar grijpen we terug naar elementen van bei de: afscheid van de bloe specialist centrale ver warming. Na deze militai re episode geraakte ik aan werk bij Honda. Eerst gewoon als handlanger doch na zeven jaar had ik het gebracht tot spuiter- retoucheur van auto's en moto's. (Een «spuiter» is Polle wel steeds geble ven doch dan een humo ristische). In 1969 kwam hij in stads dienst, meer bepaald aan de reinigheidsdienst doch bij het veranderen van de koalitie na de ver kiezingen van 1970 kreeg Polle samen met vijf ge zellen de bons. Hij be landde toen bij de RTT te Brussel doch reeds in 1971 kreeg hij zijn over plaatsing naar de eigen stad en hier werkt hij nu als installateur. Hoe betrapte U de karna- valmikrobe? Reeds van mijn zeven jaar maakte ik deel uit van de Gilles en zou de eerste maal mee opstap pen in 1946, het jaar dat de stoet wegens de al te barre weersomstandigh- een werd uitgesteld. Sa men met mijn ouders maakte ik deel uit van menfee waarmee we zo- «de Ware Gilles» die wel de bloemenstad als onder leiding van Gust de karnaval in het zonne- De Man uit de Volksver- tje zetten. Wellicht was heffingstraat de «Ajuin- het de laatste maal dat gilles» hadden opge- een bïoemenfee werd volgd. verkozen en dat wilden Tot mijn dertiende was ik we niet ongemerkt laten een fervente Gille en dan voorbijgaan. En de tweespalt AKV - AVK? Wie er gelijk heeft weet ik uiteraard niet. Alleen be treur ik dat zulks kan ge beuren ten nadele alles zins van ons aller Kar naval. Hoe staat U tegenover uw tegenkandidaat? bleef ik nog wel bij de formatie maar dan als muzikant. Trompetter! Trompet speelde ik niet enkel bij de Gilles maar ook bij verschillende mu ziekmaatschappijen als die van de Vrijwillige Brandweer, de Posthar- monie, «Hand in Hand» en ook in de Symfonie. In het orkest van de gebroe ders Van Vaerenbergh Met «Polle» kom ik goed speejde Polle eveneens overeen. Zijn affiche trompet, hangt bij mij en de mijne Zelf op kreatieve wijze bij hem. Supporters heb- werd Polle tien jaar terug ben het altijd kwader dan aktief eerst bij de groep de kandidaten zelf doch «Onder Ons» waarna hij wij twee bekijken het zelf een groep stichtte, sportief. «de Gatlekkers» die later Voor ons wordt het een veranderde van naam en strijd «LINKEROEVER te- nu «de Klodderonnen» gen RECHTEROEVER» of als ge wilt een kamp tus- Toen vóór vijf jaar «de sen twee openbare in- Matotten» met nog stellingen «de RTT» te- slechts twee leden aan de gen «de SPOOR- 9rond zaten Pakte ik ze in WEGEN». mijn café op en nu is deze Mijn kansen schat ik juist 9roeP reeds al die jaren zoals Keipernagel op steeds goed geklasseerd 50%. in de uitslag van de stoet. Wat reeds vast staat is 0°k 'n het AKV, het Aal- alleszins dat we na Kar- sters Karnavalverbond naval samen met onze.ben 'k reeds vijf jaar echtgenoten eens lekker alctief. gaan dineren. Wat kon y ZQa| met M(Je Wie morgen wint en Matotten» bereiken? prins wordt kan dan het gelag betalen. ,k moet ">99®° dat we LH ermee steeds in stijgende lijn zijn geëvolueerd. Het eerste jaar begonnen we eerder klein en haalden met «de Evolutie van de Voil Jeannette» de 43* prijs met eraan verbon den een geldprijs van 8.000 fr. Als U dan weet dat onze kosten ruim 12.000 fr. bedroegen was dat niet om naar huis over te schrijven. Het tweede jaar maakten we een flinke sprong voorwaarts en met «Der tig jaar Ajoinboer» kwa men we op de 12* plaats. Met «Toast Cannibale» naderden we nog meer naar voor en kwamen 7* in de algemene klasse ring. In de jubileumstoet, de 50* uiteraard, konden we met «Mamalouken en de Olifanten» de zevende plaats behouden. Verle den jaar werd wat aan besparing gedaan want dit jaar vieren «de Matot ten» hun tienjarig be staan en 1979 leverde dan ook «maar» de 9* plaats op. Wat het dit jaar wordt verklap ik liever nog niet. Welke kansen om dit jaar geeft ge U zelf? Dezelfde als verleden jaar. Fifty-fifty vermits we met twee zijn. Aktief ben ik wel geweest het hele jaar door en tegen Karna val ben ik reeds ver de 100 karnavalmanifesta- ties gepasseerd. Van daag (vrijdag 18) ga ik naar de Miss Betteverkie- zing te Lede en morgen trekken we naar de kei- zersverkiezing te Dender- monde. Overal ben ik opgetreden en verleden jaar had ik een schlager met «Ge moogt changeren» waar mee ik zelfs in het boek over het Volksleven van Jos Ghysen werd opge nomen. Wat het dit jaar wordt krijgen we wel te horen bij de prinsenver kiezing morgen zaterdag. Mijn tegenkandidaat Frangois Roelandt ken ik nog goed uit de periode dat hij «bierprins» werd, een wedstrijd waarin ik ook eens de tweede plaats behaalde in om standigheden die ik nog steeds niet begrijp. De eigen kansen om prins-karnaval te worden verkozen liggen ook wel voor een deel aan de uit gebreidheid van uw ken nissenkring en niet het minst aan de politiekers». Ze moeten tegen uw smoel kunnen of 't is geen avans»! Dat de derde kandidaat, Jo Van den Brulle, zich terugtrekt begrijp ik evenmin. Reeds in juni hangt hij overal affiches met de naam «Jo Pu- nais» en op oudejaarsa vond stelt hij zich in ex tremis kandidaat doch met Driekoningen komt hij niet opdagen en naar j ik verneem heeft hij nu zijn kandidatuur ingetrok ken. Is het een lachertje? Of ligt het aan het feit dat Jo wel goed thuis is in toneelmiddens maar wel licht minder in het karna- valmilieu. En AKV - AVK? Voor mij berust dat alle maal op personenkwes- ties. Is het een strijd van man tegen man? Hoge. bomen vangen veel wind en willen elkaar over-j schaduwen. Uit overdre-; ven persoonlijke ambi ties groeit makkelijk1 ruzie. De scheuring van het AVK met een zestal groe pen vind ik wel een spijti-. ge zaak voor Karnaval' zelf. Het stadsbestuur steunt ze allebei want het AVK mag in de Fiber blijven i en wij kregen reeds een aanmaning om na Karna val öp te schuiven en plaats te maken in «de couverture» voor de AVK-g roepen. Wringen tussen die twee zal het wel blijven doen.' Juist toen ik in het zieken huis lag met een gebro ken hiel kwam het ontslag van Kamiel die toch 11 jaar het AKV had geleid samen met dat van de sekretaris en ook de scheuring van het AVK. Dat allemaal in het AKV-bestuur opvangen is een hele boterham en dat vraagt wel even wennen. Hoe ziet U de komende karnavalviering? Momenteel schijnt het in Oiljst op karnavalgebied eerder stil. Dat is echter slechts de stilte vóór de storm. De stoet op 17 februari wordt schoon; zeer schoon. Misschien zelfs beter dat die van het jubi leum al zijn er nu enkele groepen minder. Nu een 43-tal. Ik weet alvast dat er een aantal fantastische en originele ideeëen wor den in uitgewerkt en dat belooft. Spijtig dat er maar twee kandidaten zijn. Dat ver meerdert uiteraard onze kansen, die van Francois en van mij, maar voor karnaval ware het geluk kiger moesten er veel meer kandidaten zijn. «Hoe meer zielen hoe meer vreugd», zegt de volksmond, en Karnaval is'toch het volksfeest bij uitstekl LH

De Voorpost | 1980 | | pagina 10