i] Natuurlijk hadden zij be scherming nodig! Dat was de opvatting toen. Maar dit was eerder een negatieve instelling. Mannen zoals Woeste zijn offensief gaan optreden als katholiek en Woeste zelf had een grote aanhang bij de jonge ren. Dit was tot uiting geko men op de Katholieke Kon- gressen van Mechelen. Dit waren géén politieke kon- gressen. Daarbij mag U niet uit het oog verliezen dat Charles Woeste een be keerling was. Dus nog roomser wou zijn dan de Paus zelf... Neen, neen!... Hij bekeerde zich op zestienjarige leeftijd tegen de wil van zijn vader in. Van huis uit waren zij protestanten. Dit bewijst dat deze man werkelijk overtuigd was door het Ka tholiek geloof, en hij is daar steeds heel strijdbaar voor uitgekomen. Hij kwam in de politiek toen het anti-kleri- kalisme op zijn hoogtepunt stond. Hij kwam in de op positie te staan en zonder een mandaat te hebben. Hij was een felle agitator tegen de liberale regering in de periode vanaf 1878 en heeft zeker sterk bijgedra gen aan de opbouw van een stroming die de neder laag van de liberalen, in 1884 tot gevolg had. Dat was de periode van de schoolstrijd, de ziel van het kind die gered moest worden... Ja. De Kerk ging toen veel verder dan Woeste zelf wil de gaan. Woeste werd toen verkozen te Brussel. Toen was er nog geen sprake van een uitgesproken katholie ke lijst. Hij werd toen zelfs kort minister. De Konfessio- nele Katholieke partij werd dan in 1884 opgericht als sluitstuk van de anti-libera le schoolstrijd en de daar opvolgende verkiezingso verwinning van de anti-libe ralen. Hebt U zelf deze politieke verhalen langs uw vader om vernomen... Dat is algemeen bekend. Dit zijn geschiedkundige feiten. Ikzelf doe trouwens aan geschiedkundig onder zoek en heb politiek-ge- schiedkundige werken ge schreven Er zijn natuurlijk steeds persoonlijke anekdo tes te melden in de marge: Zó sprak mijn papa ook over die periode, periode toen hij nog student was, en deed het verhaal dat, daags vóór de verkiezin gen, de paters kwamen voorlezen op school uit een publikatie, een artikel met de titel «La déscente des ministres a l'enfer!» De Kerk was toen onver bloemd politiek geënga geerd... Ja, ja!... Er was een gewel dige strijd. Die strijd is onbetwistbaar uitgegaan van de Loge. De Katholie ken hadden zich eerst de fensief opgesteld. Was het een strijd tussen liberalen en behoudsgezin- den of tussen niet-gelovigen en gelovigen? Ons komt het voor dat er evenzeer «libera le» katholieken waren toen als «katholieke» liberalen. Ging het om een strijd tussen ideologiëen of ging het om een strijd tussen diegenen welke de macht wél en dezen welke de macht niet had den... En om die macht te verwerven is er nu eenmaal een middel of meerdere nodig, zoals bvb. een ideologie, dus... Het was zeker een ideologi sche strijd gezien uiteinde lijk hieruit de katholieke partij is ontstaan die op de katholieke ideologie is ge stoeld. Op een bepaald ogenblik heeft men gezien dat men de macht moest hebben om bepaalde waar den te beschermen en te behouden. Het was zeker niet de macht om de macht. Het was een reaktie van onbetwistbaar ideolo gisch geïnspireerden om een politieke daad te stellen tegen het anti-klerikale be leid van de liberalen. Is het dan zó dat de mensen uit deze politieke sfeer, en dus ook U, in wezen de erfe nis van de Franse revolutie, de verlichting dus, ver wierpen? (Lacht even...) Ik heb daar een boekje over geschre ven: «De evolutie van de anti-klerikale gedachte bij de liberale en de socialisti sche partijen.» Waarvan akte... Terug naar Woeste dan maar weer en naar Aalst en een politieke periode die ook nu nog schijnt door te werken. U begrijpt het al, het konflikt, om het weer eens simpli stisch te stellen, tussen Woeste en Daens. Uw vader moet dit toch nog gedeelte lijk hebben meegemaakt!? Ik zie waar gij naar toe gaat en kom dus terug op wat ik reeds heb gezegd: Woeste was geobsedeerd om kost wat kost de eenheid in de katholieke rangen te bewa ren. Ik begrijp Woeste enigszins omdat hij Daens als een scheurmaker zag die de eenheid in gevaar bracht. Terwijl Daens en Woeste optraden als ogita- tors, mensen die herrie ver wekten en opstand preek ten, waardoor tegenstellin gen onverzoenbaar wer den, was de generatie van mijn vader reeds onder de invloed van de sociale leer van de kerk. Is er dan geen fundamentele tegenstelling tussen ener zijds, wat wij makkelijk- heidshalve zullen noemen: de behoudsgezinden, waar toe ook U heet te behoren, die er van uitgaan dat alles van bovenaf dient geregeld, met inzicht en kennis van zaken een paternalisti sche instelling dus en an derzijds, datgene wat o.m. de Daensisten voorstonden, een echte demokratie, woar alles van onderuit wordt op gebouwd en vorm dient te krijgen. Maar dat is niet uitsluitend eigen aan de Daensisten. Dat is allemaal met de jaren gegroeid. Ik heb het zelf meegemaakt in de jeugdor ganisaties, bij de Kajotters. Het is Cardijn die gebroken heeft met het «patronage» systeem. De naam Cardijn is geval len... Stond U daarachter? Ik was kajotter. Uw bekommernis is dus steeds geweest, zo dachten wij, dat de aan de gang zijn de evolutie in de geesten zich diende te voltrekken binnen de katholieke partij, of minstens binnen de katho lieke invloedsfeer. De K.A.J.-beweging heeft zich nooit aan politiek ge waagd. Er zijn echter wel veel mensen uit de K.A.J. overgekomen... Overgekomen naar de Ka tholieke partij. Het is dus zo dat zij blijkbaar niet terecht konden op socialistische of liberale lijsten als K.A.J.-er! Misschien dat dit nu zou kunnen? Maar in die tijd waren deze mensen zo sterk anti-godsdienstig dat dit alleen reeds hierdoor niet kon. Acht U het dan verantwoord, achteraf bekeken, dat een geloofsovertuiging als basis dient voor partijpolitieke aktie? Wij zien dat in een land als Frankrijk bvb. geen uitge sproken konfessionele par tijen bestaan... (Valt meteen in) Helaas! ook niet in Engeland noch in de Skandinavische landen. Ja, maar daar zijn de ande re partijen niet anti-kleri kaal of anti-godsdienstig. Roept het ene het andere niet op? Ik ben er van overtuigd, Het recent portret, voor België althans, dat er geen katholieke partij zou geweest zijn indien er geen liberale partij had bestaan. Veronique Moyersoen: Mag ik even tussen komen. Mag ik U nu wat porto uitschenken? Jawel... dat mag wel, wij zeggen niet nee! Dit kan aan de hand van historisch feitenmateriaal worden aangetoond. Ik kan U dat aantonen. Ik heb het daar reeds over gehad. Inderdaad, U hebt daar over geschreven. Wij zullen dit per gelegenheid niet nalaten om na te lezen. Het lijkt ons de moeite waard. Wat ons ook de moeite waard lijkt anderzijds is hier nog even in te pikken bij die stormachti ge periode waarin de Katho lieke partij werd gekonfron- teerd met het Daensistisch fenomeen. Hoe staat U daar tegenover? Het Daensisme bestaat na tuurlijk niet meer. Het is dus moeilijk om er nu over te spreken. En als men het in zijn tijd ziet dan moet men ook van uit die tijd oorde len. Maar er is wel zó iets blijven bestaan als mag ik vrijuit spreken wat men zou kunnen noemen, een Daensistische mentali teit. Er zijn welbepaalde mensen ook nu nog met een Daensistische mentaliteit. Maar van het Daensisme is niets overge bleven. Zij hebben niets tot stand gebracht. Op datzelf de ogenblik triomfeerde de demokratie- te Luik en te Gent. Zou men niet kunnen zeggen dat deze beweging deze «Christene Demokraten» niet de grote wegbereiders zijn geweest van de uiteinde lijke demokratisering, naast Het domein Moeyerson. en vaak met de Socialisti sche beweging? Zeker niet! In die tijd waren er eveneens reeds mensen bezig als Verhaegen, e.a... Het was veeleer het tegen deel van Demokratie. Denk maar aan het aktivisme dat veel kwaad gedaan heeft aan de Vlaamse Beweging. Wat Aalst betreft was het wellicht anders gelopen zonder Woeste. Woeste was eigenlijk, in de slechte zin van het woord, een elektoralist, zoals dat nu algemeen gangbaar is ge worden, zij het dan een elektoralist van zeer hoge «klasse». Trouwens, ie mand die zeer onbaatzuch tig was. Woeste was zeer aktief in allerlei goede wer ken maar kon niet aanvaar den dat de overheid in so ciale aangelegenheden een opdracht zou hebben. Nu kan men die tegenstellin gen voldoende genuan ceerd gaan zien. Toch is die typische mentaliteit, die ook eigen was aan het Daensisme, iets wat ik niet kan aanvaarden. Kortom... het is een mentaliteit die besluit in onbetrouwbaar heid. De meesten van dot soort mensen zijn onbe trouwbaar... Dit is alleszins een onge nuanceerde uitspraak. vraag het maar aan de Aalsterse socialisten, die weten er alles van. Wij hebben het gevoel dat U niet zó scherp slijpt tegen over precies deze sociali sten... (Lacht even.) Ik heb de so cialistische partij steeds po litiek bestreden, al is het zó dat ik daar heel goede vrienden heb. Maar met de jaren ben ik misschien een beetje verdraagzamer ge worden. De wilde haren kwijt!? Neen. Men wordt verdraag zamer voor de anderen naarmate men door zijn ei gen vrienden begint «geambeteerd» te worden. Zou het soms niet voor een belangrijk deel komen, door dat de socialistische partij intussen ook een «behouden de» rol speelt in de politiek. Een partij dus waar U kunt op rekenen, die «betrouwbaar» is?! Ik zal het anders zeggen. In de loop van de jaren zijn ook mijn opvattingen hier en daar wel enigszins gewij zigd. Het maatschappelijk beeld wat ik heb kan enigs zins geëvolueerd zijn. En voor bepaalde zaken is dit inderdaad geëvolueerd. Wat betreurt U het meest in Uw leven? Oh!... Ik betreur niet veel, geloof ik! Ook niet dat bepaalde din gen zijn gebeurd, o.m. met U, door toedoen van anderen bvb...? Voorbije zaken hebben geen keer. Het is beter te leven met de dingen die nu gebeuren. Ik heb trouwens steeds vrij gemakkelijk objektief kunnen staan tegenover de zaken die ge beuren. Als men geen ek- streme standpunten in neemt is men niet gauw aan echt betreuren toe. Ik ben nooit een ekstremist geweest, stelde nooit ek- streme verwachtingen en kende dus nooit grote te leurstellingen. Hebt U voor Uzelf beslist geen ekstremist te zijn, of is dat ingeboren. Ik reageer natuurlijk! Dat zal dus wel mijn «natuur» zijn! Zo'n «natuurlijke» reaktie herinneren wij ons nog van U, in de «Egmont»-periode, toen U ook meende uw duit in het zakje te moeten doen. U was niet pro-Egmont! Bent U wellicht met de tijd «Vlaamsgezind» geworden? Ik moest het niet worden, ik was het! Dacht U dan niet, of liever, hebt U het dan niet van heel dichtbij ervaren dot «onze elite» zich bij voorkeur van het volk afzette? Natuurlijk heb ik dat erva ren. Gans mijn opvoeding is in het Frans gebeurd; bij de Jezuïeten, niet waar! Wat ik ben, en wat overigens ook mijn vader reeds was, is door eigen bewuste keuze en inspanningen gebeurd Mijn vader had nooit Ne derlands geleerd, hij heeft het zelf aangeleerd Toch lijkt «onze elite» niet de voorlopers te zijn geweest van, wat we maar zullen noe men, onze «volksverhef fing». Hooguit is zij met het kerend getij meegespoeld... Laten wij elkaar goed be grijpen. Als gij spreekt van Volksverheffing dan heeft toch een deel van de burge rij, in het begin van deze eeuw, een aantal verwe zenlijkingen op haar aktief, zoals bvb. de Technische School. Zij deden dat uit sociale overtuiging. Dat drukt zich niet uit met een uitgesproken Vlaams aksent, maar het droeg niettemin bij tot een situa tieverbetering. Ikzelf was er van overtuigd dat de taal barrière binnen ons volk moest afgebroken worden. Konkreet: welke taal hebt Uzelf met Uw kinderen ge sproken? Nederlands. Terug naar de huidige poli tiek nu. U waarschuwde te gen Egmont destijds. Hoe kijkt U nu tegen de gewest vorming met drie aan, zoals door deze regering wordt doorgevoerd? Zoals gij weet ben ik met deze dingen druk bezig en erg begaan. Wij zijn toch al zóver dat er geen wange drocht komt. Een land met zeven parlementen en ze ven regeringen... Ziet U Brussel als een gewest? Dit is weer al eens een pro bleemstelling die mij ver baast! Het parlement heeft, met een grote meerderheid beslist dat er drie gewesten zijn. Dit staat in de «konsti- tutie». Ook de Volksunie heeft dat aanvaard aange zien zij deze wettekst gea mendeerd heeft bij de stem ming. Maar vindt U deze drieledige gewestvorming verantwoord? Is bvb. Brussel als een ge west te beschouwen volgens U? Men kan alles als gewest beschouwen. Allereerst, het is niet datgene wat men voorstelt als zou een ge west een sociaal-ekonomi- sche entiteit zijn aangezien geen sociaal-ekonomische bevoegdheden worden toe gekend; ook geen zuiver ekonomische... Ik zie dus wat dat betreft het nut van deze gewestvorming niet in. Toen wij jong waren hebben wij allemaal wel ge droomd van een Vlaamse Leeuw als vlag, en van Vlaamse generaals... en van een Vlaamse koning wellicht. Maar als men praktisch blijft dan is de huidige gewestvorming wel aanvaardbaar als men in derdaad denkt dat er een andere, een verschillende, wetgeving moet zijn, naar gelang de streek, voor wat o.m, de urbanisatie betreft. Wat Brussel aangaat; dit gewest dient, naar mijn op vatting, veel ruimer opge vat. Dit centraal gelegen gewest dient eveneens een evenwichtig uitgebouwd gewest te zijn en zoals dit nu is voorzien kan dit niet. Maar met de mentaliteit die er heerst... Dacht U dat dit aanvaardbaar is voor de nederlandssprekenden uit dit gewest? Wat kunt gij in de plaats zetten? Het gewest Brussel is voorzien! Ik verwijt de Vlamingen dat zij Brussel opgeven. Heel het federa lisme is verraad tegenover Vlaanderen. Dat heb ik reeds twintig jaar lang ge schreven... (slaat hierbij ondersteunend met de vuist op tafel)... In een land met vijf miljoen Vlamingen en drie miljoen Walen, even waardige gewesten invoe ren betekent dat één Vla ming slechts de helft van een Waal waard is. Wat denkt U, in deze kon tekst, over de recente publi katie von die ophefmakende studie van enkele Leuvense ekonomisten waaruit moet blijken dat Vlaanderen voor Wallonië opdraait? Ik ken noch hun bronnen, noch hun werkmethodes. Maar wat zij beweren zal zeer waarschijnlijk wel juist zijn. Maar enfin!... Dat wis ten wij toch al lang! Dat moet de Walen doen na denken... Trouwens, dit is nu eens de kern van de zaak. Wie gaat deze ge westvorming betalen, en zeker in de huidige omstan digheden. Voor de romanti- kus lijkt dit alles echter wei nig ter zake te doen! U heeft iets tegen romantici geloven wij... Als politicus weet ik dat men geen staat opbouwt op dromerij. Voor mij zijn er nog altijd negen miljoen in woners in België en dezen zijn allen gelijk voor de wet. Volgens de federalisten zijn er twee gemeenschappen en deze zijn gelijk. U speelt dus duidelijk de kaart van onze Vlaamse de mografische meerderheid wat, demokratisch gespeeld, dus ook een politieke meer derheid moet inhouden. Maar dit hoorden wij reeds bij Frans Van Cauwelaert, zowat vijftig jaar geleden. Sindsdien hebben onze Vlaamse politici, dus U en uw soortgenoten niet veel gebruik gemaakt van deze meerderheidspositie... Met als gevolg een groeiende po litieke aanhang voor de fe deralistische idee, ook bui ten de Vlaams-nationalisti sche partij... (Stilte...) De Vlamingen vergallope- ren zich als zij de staatsher vorming tegemoet gaan met zich vast te klampen aan enkele abstrakte be grippen. Kunt U dit verduidelijken? Wel, ik meen dat, in zoverre wij akkoord zijn dat er ab soluut een nieuw bestuurs niveau moet komen in Bel gië want bedenk toch dat Vlaanderen een volko men nieuw begrip is; het bestaat alleen in zijn huidi ge betekenis sinds de Belgi sche staat is ontstaan... en het begrip Wallonië ontstond nog later dan het begrip Vlaanderen dan moet men aanvaarden dat er ergens een tussenlaag is waar Vlaanderen zelf be paalde dingen kan regelen. De Vlamingen waren steeds voorstander van kul- tuurautonomie en zoals U weet is kuituur weliswaar iets heel belangrijks, maar in de politiek, althans bij het politiek beleid, komen kul- turele aangelegenheden nauwelijks aan bod. Op de twintig jaar dat ik in het Parlement zat heb ik maar een of twee keer moeten stemmen over kulturele aangelegenheden. Wat kui tuur voor mij betekent in eerste instantie heeft te maken met de taal, de uit spraak ervan, de schrijfwij ze en het gebruik. Wat dat betreft is er geen diskussie meer. Trouwens, het zijn meestal Waalse ministers geweest die de wetten hier toe hebben voorgedragen en doen uitvoeren. Later dan, werden ook nog Cul tuurwetten gestemd die be trekking hadden op de me dia; de radio en de televi sie... Maar als legistieke in houd beslaat dit weinig ruimte allemaal. Voor de rest houdt men zich in dat kultuurparlement bezig met futiliteiten zoals de kleur van de nagels van de leeuwevlag bij de Vlamin gen en het gebruik van het Engels als tweede taal bij de Walen. Ik ben voorstan der, kort gezegd, van een vér doorgedreven decentra lisatie, maar dan in de eer ste plaats naar de gemeen ten toe. Die moeten mach tiger worden... Ook zou ik veel meer macht toegekend willen zien aan de inter communales. Dat zijn uit stekende beleidsinstru menten! Daar kunnen wij inkomen van uit uw positie bekeken. Dit is iets wat U al jarenlang nastreeft! Maar deze inter communale beleidsorganen zijn toch niet demokratisch verkozen? God dank! Zo!? Ha, ja! U bent er dus best tevreden mee dat het bestuur van zo'n intercommunale niet langs algemene verkiezingen om is samengesteld? Het heeft geen zin om daar onnodige tijd aan te verlie zen. Men moet hier voor eerst praktisch zijn. Als dat zo moest gebeuren dan komt de goede werking er van in het gedrang. Dus, geen pottenkijkers? Daar gaat het allerminst over. Ik wil gewoon kunnen werken. Hoe wilt gij anders dat men iets tot stand brengt!? Dan gaat U er van uit dat U het beter weet dan de kiezers. De kiezers zijn hier weinig of niet deskundig, zij ken nen daar niets van, en de gekozenen die de kiezers alles en nog wat wijs maken of voorwenden zijn nog het minst deskundig van al. Maor het heet toch dat wij de demokratische spelregels dienen te respekteren. En wie stelt dan de lijsten op? Inderdaad, er wordt niet steeds onverdeeld netjes met onze demokratie omgespron gen, maar U lijkt hier aan het princiepe zelf te raken!? Toch niet! Maar de inter communales kunnen op de ze wijze het best hun taak vervullen. Er zijn dingen die moeten gebeuren door meerdere gemeenten sa men. En men moet hiertoe beroep kunnen doen op mensen die zich hiervoor volledig vrij kunnen maken. Als ik rondkijk dan zie ik tussen de mandatarissen werkelijk niemand die op dit ogenblik mijn plaats zou kunnen innemen. Kan dit alles nu echt niet worden opgevangen door de ekonomisch vlak dan nog! Als ik een taak had, dan heb ik mij er steeds op toe gelegd. Ik had mijn mogelijkheden, ook wel ze kere macht en invloed, en ik kon mijzelf er steeds volle dig voor vrijmaken. U ging zich dus direkt inzet ten voor de industrialisering destijds. Achteraf bekeken, bent U er tevreden mee? Zeer zeker! Wij hebben er toch zo'n 2.000 arbeids plaatsen aan overgehou den. Nu echter is het moei lijk om nog vestigingen aan «Demokratische spelregels bij de verkiezingen?" wc En hoe worden de lijsten opgesteld en door wie?» p'i: ite< samengevoegde, nu grotere, te trekken. U mag niet ver- d gemeenten? geten dat wij vroeger nog t h Hierop zal ik zakelijk ant- dienden te smeken dat ir woorden. De industriepar- vreemde bedrijven zich hier (I e ken waren er nodig. De ver- zouden vestigen. Toen zijn L dere eksploitatie ervan is ze nog gekomen. En denk een taak apart, geheel bui- niet dat de Amerikanen hier ten het normale bestuur lig- vanzelf zijn terechtgeko- gend. De huisvuilverwer- men. Nu echter staan de king kan evenmin door één zaken er wel geheel anders I W gemeente alleen, hoe groot voor. re ook is, naar behoren Woorom >reemd warden opgevangen. Oak ,oen, Scbo(en onze industri- de waterzuivering.. è|e„ ,B koft? Wos er Wtr (e die gaat zelfs verder dan weinig verbeelding, onvol- de intercommunales en ook doende inbreng'vanwege ei- verder dan de gewesten, gen mensen? Waarom dan geen beleid Ja! Natuurlijk! Het waren P c vanuit een hoger bestuursni- onze industriëlen die te len veau voor deze materies? loom waren. ,eP Laat dat maar gebeuren en Zoo|j b(b b|j R Q dan zult gi, zien dat W'ih,er rinctx e„ De N ,0" niets krijgen in het Aalster- 8 se. Er is ook het aspekt mee Da,,was h°f*kx*. D,e «- (lol verbonden. Het moet door ren P0' ®nc onszelf hier waar gemaakt Waren er daar dan geen mid- faa worden, van hieruit! Wil de delen meer om iets nieuw te f1, stad dat nu verder doen, kreëren? L c mij goed. Maar er moet een Het was een spinnerij, niet tl instantie zijn die zich daar waar... Het was de periode Le in een bredere samenhang van de teloorgang van ons jjjS mee bezig houdt. En er tekstiel. Maar er zijn toch L moet boven alles een motor andere bedrijven geweest Ljg. zijn. Ik heb hiertoe het Ak- die wel zijn uitgegroeid. fog tiekomitee tot Ekonomische Denk maar aan Denderland m ekspansie gesticht o.a. en te Gijzegem... je tl nadien de Intercommunale. ~Ta, en Amylum, het vroegere pre Als wij nu even ons slecht «Callebaut's» te Aalst, al is Ast karakter laten spreken, dan dit bedrijf inmiddeld ook uit- zouden wij ons kunnen ofvra- gegroeid tot een silo-hoog gen of het niet in uw bedoe- probleem middenin het ling lag om via deze Inter- stadscentrum, communale een zekere Men kan er toch niet aan macht te behouden bij de denken dit bedrijf te doen beleidsvoering die U kwijt verhuizen. Het is nu een geraakt toen men U poli tiek had uitgerangeerd? Dat bewijst alleen maar dat ik het deed ook als ik er geen politiek belang bij had of politiek voordeel mee kon doen. Wat is dan Uw drijfveer? Hoe ziet U uw taak don? Het is dus niet noodzakelijk poli tiek gericht...? Met de ouderdom ben ik gaan begrijpen dat men iets moet realiseren en dat men best iets kan realiseren in een kring die men kan be reiken. Dit wil niet zeggen dat ik het parlementair werk niet interessant heb gevonden, wel integendeel! Maar voor een groot ge deelte verliest men er veel tijd terwijl men andere, en direkte dingen had kunnen doen. maal zo gegroeid. Er zijn toelatingen gegeven en er is enorm geïnvesteerd in dit bedrijf. Men kan dit alles nu niet zo maar ineens terug draaien. Vooral een bedrijf dat zoveel werkgelegenheid meebrengt is een goede zaak voor de stad. En de hinder moeten wij dan I maar nemen als offer op het I altaar van onze welvaart. Van hieruit, van uit dit stukje I natuurreservaat dat dit park I rondom uw woning nog is, is dat natuurlijk geen punt. I Maar als U er vlakbij zou I wonen... Dacht U niet dat wij I vroeger te weinig rekening I hebben gehouden met be-1 paalde nevenfacetten een intense industrialisering. Ik zit er daar voor niets ii tussen hoor... Het was alle- p maal niet te voorzien trou- j wens. Men lost de proble-J U ziet uzelf dus als iemand men op waar men direkt die een bepaalde te realise- voor staat. Men doet dit nu ren opdracht heeft!? En op ook. De gevolgen van vroe-

De Voorpost | 1980 | | pagina 12