TADSPOPPENTEATER «KWIK» IRENGT «HET ROS BALATUM KREJA VLOT WEER BALLET TRONCON S VIERDE JUBILEUM b.Voonxïï-s.'sianï Kwik lokte in Aalst niet zoveel kinderen zienswijzen, van vroe- opvattingen, zijn nu hinderlijk gebleken, in- od. Men moet er nu werken. Wij hebben r wel rekening gehou- met de hinder die de itrie meebrengt, toen de industrieterreinen en ingericht, vér bui- le woonkernen. En het echte industrieparken irden. Het was een in- ële revolutie in este- opzicht. De fabrieken niet langer afschrik- end meer. Dat was #aar de sindikaten te g belang aan hechtten Ik vind dat wel be- ijk... Voor de arbeid s het van uitzonderlijk ig hoe de omgeving er t. de beste landbouw- Jen werden er voor ge ls dit niet betreu- aard? urlijk! Maar men kan industriepark schep- zonder gronden, niet Het gebeurde op ogenblik dat er zowat honderd boerderijen jaar verdwenen. Wij «n zeker de belangen de boeren niet uit het verloren. Wij hebben gronden gesaneerd en likbaar gesteld voor ndbouw. Wij zijn daar nu nog mee bezig, iwens, er is een snelle utie gebeurd in de land- w. Terwijl vroeger een Sjf van 3 Ha nog leef- was is dit nu 20Ha prden. Hiertoe jreekt toch de ruimte in f streek om er een even- rdige tewerkstelling te verzekeren. Wél is er ite voor gespecialiseer- eelten. Ik heb dan ook bloementeelt hier in de ïk sterk gestimuleerd, deze teelt is zeker iets p betekenen met de tijd. bovendien heb ik dat paal met zeer weinig hven kunnen tot stand preekt nu uitsluitend in :ik»-vorm, net alsof U het maal eigenhandig hebt ïtand gebracht. Hoe doet ft? wg toch zeggen dat, in bijzonder voor de bloe- iteelt en de oprichting er- de bloemenveiling, ik tog i heb gemobiliseerd wat dat ir kon om dit tot een lier d einde te brengen. geld is daar ook voor nodig. Waar haalt U dat geld? De stad heeft de bloemen veiling gebouwd... En de stad werkt met ons aller geld en kan, als de kas leeg is, alleen geld opvragen bij het Gemeentekrediet... Maar er was ook steeds staatstussenkomst. Voor dergelijke projekten is er toch steeds weer enorm veel geld nodig. Wij als be langstellende buitenstaan ders weten niet steeds welke bedragen daarmee gemoeid zijn, wij zien slechts het puntje van de ijsberg. Het wordt toch in hoofdzaak een aangelegenheid van «finan ciële instellingen» of, om het pejoratief te formuleren, van de «geldmachten». Zou men zich dan niet de vraag kunnen stellen, bij dit alles, of Ludovic Moyersoen niet de grote promotor is geweest van projekten waar dat soort instanties bij uitstek voor deel of belang bij hebben? Het Gemeentekrediet is de kas van de gemeenten. Maar de stadskassen zijn leeg, en dus dient het geld ergens vandaan te komen. Sta ons toe, het is nogal ondoorzichtig. Het Gemeentekrediet heeft wél eigen middelen. Het werkt als om het even wel ke andere financieringsin stelling. Er wordt bij het Gemeentekrediet ook geld geplaatst. Er zijn gemeen- tesekretarissen die er rijke lijk van leven, van hun bij verdienste. Maar daar heb ik niets mee te maken. Mijn taak was, er voor te zorgen dat de middelen die van overheidswege ter beschik king waren gesteld tenslot te ook terecht kwamen en een goede bestemming kre gen. Ik zie mezelf als pleit bezorger voor het arrondis sement Aalst. Maar kunnen bvb. de burge meesters dit niet doen..? Zij doen het wel, voor de gemeenten. Ik sta op arron dissementeel vlak. Ik had het reeds over dat tussenni- veau, de Intercommunales. Er zijn dingen die buiten de gemeentelijke bevoegdhe den vallen en welke toch ook van belang zijn voor de gemeenten. Neem bvb. nu de weg Aalst - Ninove. Die weg is zowel voor Aalst als voor Ninove van belang. Ik zie niet dat de burgemees ters zich direkt voor deze weg zouden inspannen. Het ligt buiten hun ge zichtsveld, om zo te zeg gen. Ik of liever, wij, vermits U mij deze ik-vorm kwalijk neemt, wij doen dan het nodige dat deze noodzakelijke verbinding er komt. Wij gaan dus door met snel weg-bouw, in tegenstelling met wat bvb. in Nederland werd beslist; een voorlopige wegenbouwstop omdat de verdere wagenparkgroei zachtjes dient ontmoedigd, denkend aan o.m. het huidi ge energieprobleem. Ons programma is hiermee ook af. Wij vragen niets méér. De weg Aalst - Nino ve nog, en dan nog de weg Lessen - Geraardsbergen - Gent, en de verbinding Ge raardsbergen over Ninove naar de ekspresseweg Aalst - Ninove. Vergeet niet dat Aalst ekonomisch ongunstig gelegen is nu. Wij moeten zorgen dat het gewest zó interressant mo gelijk blijft. Het is een door dacht geheel, geloof mij. Wij moeten hier ekono misch als het ware nog van nul vertrekken in dit arron dissement. Wij kennen hier een der laagste tewerkstel- lingskoèfficiënten. Er trek ken nog altijd zo'n 28.000 mensen, per dag, naar Brussel. Als wij begonnen waren er ook nog 5 6.000 uit de streek die drie en vier uren onderweg waren naar hun werk. Dit is nu toch gedaan. Als er wetten ko men waarvan ons gewest gebruik kan maken dan is de zaak daarmee nog niet rond. Men moet vanaf dat moment beginnen te vech ten voor de uitvoering van deze wetten. Dit intrigeert ons enigszins! Wij kunnen niet meteen mee! Toch verwonderlijk, vinden wij, dot men moet vechten om wetten te doen uitvoeren. En waarom pre cies bent U die «vechter» geworden? Waarom ik!? Omdat ik het gewoon steeds heb ge daan. Het moet toch ie mand doen! Ik heb nooit iemand willen beletten om hetzelfde te doen. Ik was disponibel en bereid om het te doen. Maar afronden nu... en dus nog even terugkomen op het «wegwerken» van Moyer soen destijds. Dit was niet minder dan een soort paleis revolutie toen. Hoe is dat in zijn werk gegaan? Daar spreek ik liever niet over. Dat was geen schone geschiedenis. Rancune aan overgehouden? Neen! Ik heb er wel veel spijt om gehad. En dit heeft natuurlijk ook mijn invloed wel verminderd. Pijn doet het wel, overigens, als men zó wordt behandeld. Maar rancune, nee! Ik ben ge woon doorgegaan met wer ken voor deze streek. Zij zijn. Ik heb dat ook gedaan, maar vindt dit, wat de wet gevende taak van de volks vertegenwoordiger betreft, louter tijdsverlies. Er zijn andere middelen om te achterhalen wat er ge beurd. Wat ik het dienstbe toon verwijt is, dat men de volksmening verdraait over vele zaken. In een rechts staat heeft men recht op pensioen en moet men -de mensen niet wijs maken dat dit gebeurd door de bemid deling van een politieker. mij is het gewoon vanzelf sprekend om zo te hande len. Het is de natuurlijkste zaak van de wereld. Ik ben zo opgevoed en in zo'n midden opgegroeid. Ik heb mijn vader zich ook altijd zien bezig houden met za ken die de zijne niet waren, waar hij zelf geen persoon lijk belang bij had, dingen die hij eigenlijk niet moest doen. Als U nu op alles terugblikt maar eigenlijk blikt U nog Ik ben ontzettend blij geweest dat ik minister van Justitie heb mogen zijn. verweten mij dot ik, die een Dat is heel erg, heel erg! niet terug maar kijkt U nog mandaat had, mij met an- Dat schept een onbehagen steeds vooruit, zo te zien..-, dere dingen bezig hield die zonder weerga. Dat gaat welke dingen hebben U het zodanig van betekenis wa- op de duur te ver. Ik heb gelukkigst gemaakt in uw ren vopr de streek en voor daar slachtoffers van ge- karrière, als wij dit woord zó de mensen hier, dat het mij kend waar ik nog voor ge- mogen gebruiken? op een onregelmatige ma- pleit heb. Ja! Ja! Oef... nier op een niet-politieke manier stemmen zou op- Wl' he™en 9evoel. d,ot H ,s dlt een domme vrao9? leveren iemand bent die van zichzelf Geen domme vraag... Ik denkt dat hij veel zelf moet ben ontzettend blij geweest Wat dat betreft is het sinds- doen uit wantrouwen voor de dat ik minister van Justitie dien alleen maar erger ge- anderen of omdat U denkt heb mogen zijn. Het was worden als het om niet-poli- het beter te kunnen doen dan een zware taak in die perio- tieke stemmenronselari) gaat de anderen... de. Ik heb toen veel proble- via het zogeheten dienstbe- Neen! Neen! Absoluut het men kunnen oplossen. De toon... Wat is nu uw mening tegendeel! politiek die ik gevoerd heb over dit «dienstbetoon»? Als het zó lijkt dan is daar heeft tot ontspanning ge- geen opzet mee gemoeid, 'eid. Veel plezier heb ik ook Ik ben steeds disponibel, gehad in de regionale poli- meer kan ik hierover niet tiek en ook in de plaatselij- zeggen. Ik ga echter nu ke politiek. precies niet wachten tot ie u hebt .eel tegenstanders... mentslid om bij de mensen mand verstek laat gaan om Dot wordt gezegd, zelf na te kunnen gaan wat P°s dan ze'^ in *e springen. \.00u i._* cfeoWc «vor Ao he, effekt is van l wenen Al-en mi) vraag, werk ik «J* die hi, heeft helpen maken. mee. Stoon er Als er geen andere midde- Ziet U datgene wat U ge- jn uw dienst? Jen zijn om hierover inge- daan hebt als een soort Veel minder dan «zii» er Als «het» woord viel hebben wij U zien grinniken... Beste vriend het kan nut tig zijn voor een parie vrienden, mensen die ik kan vertrouwen. U tracht wel via mandataris sen van verschillende par tijen een zekere «impact» te hebben bij de politieke be leidsvoering! Ik tracht zoveel mogelijk vrienden te behouden. Dat hebt U toch gezien op het tuinfeest. Alle partijen wa ren er. Sommige mensen waren er niet. Wij noemen geen namen. Neen! Neen! Zij waren er allemaal, en dezen die er niet waren, hebben zich verontschuldigd. Dit is niet relevant... Laat ons hier nog even op door gaan om het geheel wat in te kleuren. Hoe reageert U als wij hier enkele namen naar voor schuiven van politici uit de streek, bvb. Mare Galle... Dat is een vriend! Hij was op het tuinfeest, niet waar!? Hij moet nog wel even uitkijken hoe hij de stap van de filologie naar de politiek moet zetten, maar dat zal hem wel luk ken. Hij meent het goed. Ik zal wel eens met hem in konflikt raken, maar dat is niet zo erg. Hetzelfde geldt voor Bert Van Hoorick trouwens... Nog een naam: Louis D'Hae- seleer. Ik tracht mij met hem goed te verstaan. Hij moest hier ook zijn maar heeft zich op het laatste ogenblik laten verontschu Idigen Marcel De Bisschop, de vori ge burgemeester? (Stilte.) U zegt niets!? Neen! Ik zeg niets nu! Als ik het over de onbe trouwbaarheid heb gehad van de Daensisten dan is hij hiervan een sprekend be wijs. Ik ben vroeger be vriend geweest met hem. Daar ging geen week voor bij of hij kwam bij mij thuis. Maar nu zou ik dingen moeten zeggen die ik liever voor mijzelf houd! Laat het ons dan zo maar houden. Maar afgezien hier van, zoudt U kunnen zeggen dat er zó iemand bestaan heeft die uw politieke erf vijand was? Neen! Als ik abstraktie maak van het gebeuren waardoor ik niet meer ver kozen werd, geloof ik niet dat, noch tegenstrever noch medestander dit laatste tussen aanhalings tekens danmij ooit echt heeft gehinderd. Wanneer is een gesprek met Ludovic Moyersoen echt ten einde? Hij is ie mand die zó veel heeft meegemaakt, bij zc' veel betrokken is gewees Jat zijn levensverhaal w :icht enkele boekdelen zoi un- nen beslaan. Het aflopen van ons t idje is het sein dat het nu v elle- tjes is geweest. E ,ens moet er een punt gez Maar zó vlug kan ooi dat weer niet. Er wordt nog wat nagepraat over konkrete dingen, gebeurtenissen en personen. En wij kwamen ook weer, al pratend, bij de familie terecht; bij de ver wantschap, door Ludovic Moyersoen's huwelijk, met de Tuysbaert's uit Lokeren. Waarbij Veronique Moyer soen niet weinig trots blijkt te zijn dat zij duidelijk trek ken heeft van deze familie: de ogen van moeder» zegt zij. Als wij even later weer bui ten staan op het bordes, heeft de dag slechts nog een paar uur te goed. Het is een lange avond geworden. Met de wens hem over viif jaar, met zijn tachtigste, weer terug te zien, nemen wij afscheid van onze gast heer. «Als gij nog leeft» mekt Ludovic Moyersoen hierbij schamper, maar toch niet helemaal origineel, op. Wij zeggen droogjes dat, niet zó lang na een vraag gesprek met ons, baron Etienne de Béthune over leed. «Mij krijgen ze zo rap niet», replikeert Ludovic Moyer soen nog en met een twee talig Belgisch «Allez», stuurt hij ons de oprijlaan uit, het schemerigdonkere park door, de nacht in! In de wagen betrappen wij er onszelf op dat wij met genoegen terug denken aan de ervaring van de voorbije uren. Wij grommen hierop wat binnensmonds en beginnen onwillekeurig, tussen de tanden door, de «marseillaise» te fluiten... licht te worden dan kan dit «mensen zien* hebben! Ik heb inderdaad ook nuttig Ja! Ik «peins» het wel! Voor zeer goede medewerkers en reportage: erick van der eist foto's: erik de vree leden zondagmorgen startte in de stadsschouw- en g aan het Vredeplein de tweede reeks voorstel- te |en van het Stadspoppenteater. lepenen Eddie Monsieur en Marcel De Bisschop Dnden de première bij doch qua kinderen was de :e" tom8t verre van denderend. stuk zelf leek ons een écht stukje levende a- tlore en als vertolker maakte Luc Meesens in ëndigheid alleszins vorderingen. Dat het stuk zal j, laan bewees het medeleven en de respons in de te d- ts de eerste reeks vol- Bg uit de fantasie ge- loten, door de tweede (lts van dit schooljaar ed het Aalsterse idspoppenteater een d' Ike greep in de folklo- ld meer bepaald in de te tussen de twee riva- re jerende Dendersteden is üst en Dendermonde. it- 3er jaar zien talloze Dg kinderen vol belangstel ling op naar het Aalsters «Ros Balatum» maar vanwaar die naam komt is hen wellicht onbe kend. Toen Aalstenaars te we ten kwamen dat het Den- dermondse «peird», het Ros Beiaard, gewoon uit balatum was gemaakt werkte dit op de verbeel- w iezien van achter de schermen. (Geert) deelgemeenten. Nochtans de ding van spottende Aal stenaars die een uiter aard groter en mooier paard maakten en dit met de naam «Ros Bala tum» doopten. Dit Ros Balatum verkeert in het Kwik-Poppenspel in gevaar en held Kwik zal ook hier als reddende engel optreden. Bij de opeenvolgende tribula- ties wordt men niet al leen wegwijs gemaakt in tal van Oiljsterse folklo ristische toestanden maar beleven de kijkers een uitermate spannend uurtje. Na de voorstelling verleden zondag in de Aalsterse stadsschouw burg komen alle Aalster se deelgemeenten aan de beurt. De vertoningen hebben steeds plaats op zondag te 10 u. Een uur regeling die bij de eerste ronde als aanvaardbaar werd bevonden. Achtereenvolgens komt Kwik te Gijzegem in de gemeenteschool aan de Damkouter op zondag 27 januari, te Baardegem in de gemeenteschool op 3 februari, te Erembode- gem in de gemeente moeite waard. (Geert) school Dorpsstraat 28 op 10 februari. Op karnaval- zondag 17 februari is er geen voorstelling en kan de jeugd naar het échte Ros «in levende lijve» in de stoet gaan kijken. Verder komen aan de beurt Herdersem op de Grote Baan op 24 februa ri, Hofstade in de Zijp straat op 2 maart, Moor- sel aan de Kaalberg op 9 maart, Meldert op het Dorp op 16 maart, Ediks- velde op 23 maart en Aalst zelf in de Binnen straat 157 op 30 maart. LH Na een weinig aktieve periode, te wijten aan lokaalperikelen en een pv-loosheid, is Kreja op nieuw zichzelf aan het worden. Dit jeugdhuis aan de Driesleutelstraat in Aalst, heeft sinds kort een nieuwe beheerraad en vanaf deze week een pv. Volgende week meer daarover. Aanstippen toch maar al dat vanaf vorige woensdag een basisgi- taarkursus gestart is (iedere woensdag om 20 uur) waartoe een basisgitaarkursus gestart is (iedere woensdag om 20 uur) waartoe nog altijd geïnteres seerden welkom geheten worden. Veel sukses heeft het dit jaar heropgerichte jeugd atelier Team, dat iedere zondag van 14 uur tot 18 uur heel wat kinderen samenbrengt. Tijdens de voorbije kerstvakantie waren er zelfs iedere dag aktiviteiten. Ook de belotting, die speciaal voor de bejaarden iedere vrijdag ingericht wordt, kent een grote toeloop. Of heeft dat meer te maken met de hot- dogs, kroketten, koffie en gebakjes die daar dan aangeboden worden? Tijdens de instuif uren worden meestal ook hogere aanwezigheidscijfers genoteerd en de eerstvolgen de grotere aktiviteit gaat door op vrijdag 8 februa ri. Dan komt een Kortrijkse dichter. Geert Verbe- ke, poëzie voordragen. Aanvang om 20 uur. (Peter) Mevrouw Trongon net voor de laatste voorstelling. De goede fee. (Geert) (Geert) Vorig weekeind bracht «Jeugd en Ballet Trongon» in de Stadsschouwburg «De Schone Slaapster» van P. Tsjaikowski. Een hele opgave voor de kinderen. Waarom zo'n groots stuk werd aangepakt is een raadsel. Vooral als men bekijkt over welke oppervlakte men maar beschikte om de vele personnages te plaatsen en te laten dansen. Ik elk geval werd het een mooie realisatie, sober dekor, prachtige en kleurrijke klederen gemaakt door de moeders van de danseresjes. Wat de afwerking bij het dansen betreft, we vonden het op bepaalde ogenblikken nogal houterig, maar ja de beste stuurlui staan aan wal... (Geert)

De Voorpost | 1980 | | pagina 13