TWEEDE MISS - TITEL VOOR MARINA RAES MARINA: ZE ZEGGEN WAT ZE WILLEN, HET GING WEL EERLIJK! MIEKE GANTOIS: MIJ ZIEN ZE HIER NOOIT MEER! 16 - 25.1.1980 - De Voorpost Miss - en prinsenkarnavalverkiezingen vieren thans hoogtij. Over een paar weken gaat immers in heel wat steden en gemeenten het karnavalvieren van start. Lede houdt ook aan dit gebeuren en traditiege trouw had vorige zaterdag een Miss-Bette-verkie- zing plaats in de zaal Lelie. Ofschoon deze zaal voor dit evenement te klein wordt (wat zeker mag gezegd worden) werd heel- wat belangstelling getoond voor deze aktiviteit. Veel supporters waren opgedaagd, om vol entoe- siasme de drie kandidates te komen aanmoedigen. Elk had een favoriete kandidaat voor de zesde Miss- Bette-titel, maar is dat niet normaal? Carinne, Mieke en Marina hadden echter de prijzen- pot van meer dan zeventigduizend frank in het zicht en spanden zich tot het uiterste in. De kandidaten werden schreven antwoord, wer- door de voorzitter van de Orde, Mare Corthals, aan het publiek voorgesteld. Bij deze voorstelling stonden de supporters bovenop de tafels en de eerste pinten sneuvelden in massa. Menigeen had een hoed op met Carine, anderen toonden een spandoek voor Marina en een derde serie hield den de op-de-proef ge stelden dan gekwoteerd. De drie vagen waren niet zo eenvoudig: 1. We verkiezen vandaag een Miss Bette. In 1950 werd op de wijk Vijver een reuzengroep «Wil lem Bette» gesticht. Een jaar later kreeg deze reus een markiezin. Welke was haar doopnaam? spandoeken omhoog, (Anne-Marie). met teksten voor Mieke. Zo te zien, niets aan de hand. Iedere kandidate had haar supporters, onge veer gelijk in getal. Trompetgeschal weer klonk overal gelijk Met 2. De Orde schenkt ieder jaar twee ereplaketten. Eén ereplaket aan een Le denaar en één aan een niet-Ledenaar, die zih verdiesntelijk maakte voor Lee-karnaval. Noem de twee personen die dit andere woorden: de ech- jaar (dus in '80) dit plaket te (beloofde) karnavals- feer was er. Burgemees ter, schepenen, gemeen teraadsleden, juryleden, genodigden... allen profi teerden van dit avondje- uit. Het gerstenat vloeide overvloedig... de tempe ratuur steeg... de ver wachtingen lagen hoog. Omstreeks halftwaalf werd de loting voorge steld. De drie kandidates mochten een briefoms lag trekken met een volg- ontvingen. (Dennis De Backer en Antoine Van der Heyden) 3. De Orde organiseert sinds enkele jaren een Boerenmaandagstoet, op de maandag na Lee-kar- naval. Het is een stoet die uitsluitend is voorbehou den aan de Leedse groe pen. De hoeveelste Boe renmaandagstoet is dit nu al, die nu gaat inge richt worden? (de vierde) Groot was de verbazing nummer in Mieke Gan- van presentator Mare en tois zou als eerste optre- van het publiek, toen den, gevolgd door Mari na Raes. Dit onderdeel werd (bij loting) afgeslo- bleek dat noch Mieke, noch Carinne een punt skoorden. Slechts Marina ten door Carine. Het was wist de drie korrekte an- echter nog te vroeg en de twoorden, wat haar 3 kandidates verdwenen een uur van het podium om... nog een pintje te drinken. Om halftwaalf werden de negen gezworenen uit de jury voorgesteld. Aansluitend kregen de kandidates een drietal vragen te beantwoorden. Dit gebeurde op eerlijke maal 9 of 27 punten op bracht. Toch werd het podium verlaten met een hoop dat deze punten nog «in- haalbaar» waren door de kwaliteit van het op treden. Terwijl de kandidates zich onderscheidelijk klaarmaakten, bracht wijze: alle drie kregen ze zangeres Inge Summer- een papierjte met een land een paar nummers, vraag en een bordje voor die wel in de smaak van het antwoorden. Na een het publiek vielen. Om opgegeven tijd, werd de halféén werd het optre- vraag luidop voorgelezen door de voorzitter en pre- den van Mieke Gantois aangekondigd. Reeds sentator, zodat voorzeg- van bij het begin van gen uit de zaal onmoge- haar speech, waren de lijk werd. Op basis van het neerge- mensen haar bevroren. Op «goedeavond». kwam zelfs geen (ver wacht) applaus. Integen deel, achteraan in de zaal begon het rumoer te zwellen, zodat het stilaan op ee soort «tegenwerk- ig» ging lijken. In haar toespraak suggereerde Mieke om van prins kar naval een burgemeester te maken, van de miss Bette een eerste schepen en van de leden van den Boer een gemeente raad.... Zij verontschul digde zich dit jaar de BRT-TV niet te hebben gevraagd, omdat dit tij dens de vor'ge karnaval reeds teveel stof deed opwaaien. Het liedje werd ietwat onduidelijk gezongen. Het was voor het publiek min of meer onverstaanbaar. Maar dit bleek voorzien: alle aan wezigen kregen de tekst op een stencil. Even ru moer toen Mieke zong van «Ook al ben ik niet van Lee...». Tijdens het instrumentale gedeelte van het optreden werden toeschouwers verrast door een charmante bloemenregen. Hierdoor miste Mieke wel een maat, maar tochkwam al les weer goed, toen enke le mensen uit de zaal meezongen. Na dit optreden, vroeg voorzitter en presentator Mare om wat stiller te zijn. Hij meende terecht dat niet iedereen durft te proberen, wat de kandi dates wel presteerden. Tegelijk stelde hij nog even Marina voor als de tweede kandidate. Voor het podium had een luid fluitende agent plaatsge nomen, die ervoor zorg de dat Marina veilig het podium bereikte, in het gezelschap van enkele voetbalfans. Marina zelf was gekleed in een lang lichtgroen fluwelen kleed, afgezoomd aan hals en mouwen met wit te pels. (Natuurlijk... de kleuren van Jong Lede!) Zij haalde meer dan één kwinkslag uit: Onder in vloed van de Orde koopt de gemeente het kasteel van Mesen, zodat het kan ingericht worden volgens de jaren stillekens. Zij dankte het feestkomitee dat een eerste vergade ring voor karnaval hield in begin december. Hoe wel er een speciale in spanning geleverd werd, hadden ze geen speciale verzekering voor de kar- navalgroepen voorzien. Maar geen nood: daar zorgt Abbeloos wel voor! In Lede is er volgens Ma rina, een burgemeester te krijgen in alle kleuren. Na een leuke zinspeling op de Leedse zwemkom, bracht deze kandidate een mooi lied ten gehore. Op tekst van Props en op de melodie van «We ha ve the hole world in our hand» kregen we te ho ren dat «we eens moes ten komen zien, ze kiezen een miss Bette... Visueel kregen we ook wat: een helper-dopper met de sleutels van zijn merce- des op de buik, een werk man en een politieagent die... Nu ja, het applaus was overvloedig! Na haar optreden skandeer- de men nog lang Ma rina... Tenslotte was het de beurt aan Carine, die al vlug bewees bij de pin ken te zijn. Toen het or kest begon te spelen: «Ben je van Brugge, zet je vanachter» komman deerde zij luid: «Ja, ja stop maar. Ik ben van Wanzele en nu sta ik eens van voren!» Nadat ze er op gewezen had dat er te Lede zelf genoeg boeren waren, beklemtoonde ze nogmaals dat ze uit een voorstad afkomstig was. Nog enkele kwinkslagen volgden elkaar op. Toen meende ze ergens een man met een strikje te ontwaren. Hij zou teken doen dat het al lang ge noeg was. Maar, zei Cari ne, hij peist zeker omdat hij een strikske draagt, hij de burgemeestr van Lee is... Na een daverende lach, waar ook de heer Grep- don kon mee meedoen, zatte de kandidate haar lied in op de tonen van Daar bij die molen... waarin ze haar groep, van ginder in Wanzeel, even ophemelde. De tekst was geschreven door Clement Melcken- beekc, de kandidaat prins karnaval van de Gesdui kers. Het lied besloot met «En peis toch nie, da meisken daar, die es toch pretentieus. Want wer ik nie verkozen nou, dan est veur een ander fleus». Ondertussen huppelde Carinne als een echt duif je over de planken, zon der koorts. Na het optre den ontstond er een enorm lawaai. Herhaal delijk werd gevraagd om de trompetten even neer te leggen. Heel duidelijk werd deze kandidate voorgesteld door het pu bliek aan de jury als de nieuwe Miss.Het werd echter wachten geblazen naar de definitieve uitslag. Ondertussen werden de vier kandidaten prins kar naval even voorgesteld. Tenslotte was het zover: rond halftwee werd de prijzenpot verdeeld, deel de de keizer in de kusjes en wist het publiek einde lijk dat Marina voor de De lottrekking zou aanduiden in welke volgorde de kandidaten zouden optreden: C zou 2e eindigen en daarmee le eredame worden. (Rik) tweede maal als miss Bette werd aangesteld. Mieke was enorm spor tief: zelfs toen ze haar volledige nederlaag hoorde afroepen, had ze toch een vriendelijk woord en een paar kusjes over voor haar twee me- dekarididaten. Toen Ma rina als Miss gekleed werd, skandeerde de «hele» zaal de naam van Carine. Hier en daar werd zelfs een hatelijk klinkend ahoe geroepen... Na een heruitvoeren van het «winnend» lied, moest de begeerde mantel doorgegeven worden. Het verbaasde ons erg dat Miss Bette '79, Marti- ne Baeke, zelfs het woord niet kreeg, maar slechts voor een kleine striptease mocht zorgen. Mantel en kroon verwisselden van eigenares. Er vielen enorm veel prij zen in de wasmand, iets wat zeer vlug gebeurde en rap verteld was. Ten slotte werd er nog een korf Griekse appelsienen aan toegevoegd. De champagne vloeide... Carine dankte nog steeds blij alle aanwezigen, en zeker de Gesduikers! Toch verliet ze vrijwel onmiddellijk de zaal.l Mieke was niet tevred zij had getipt op Cai^ zoals elders te lezen t Tenslotte bleek Map ook niet heel opgetoi bij het herhalen van lied kreeg ze weinigr plaus en veel ahoej roep. yj0f Gelukkig speelde hetjjeu kest tot slot «Lang z^ v leven...» je2( Wij wensen haar toch||s luk. Tenslotte telt tocbng leen het verdikt vai^jr( gezworenen... .po, ran >ehi _jers ipoi Marina was de winnares. Maar, zoals een grote affiche in het kafee verkondige, «Als Marina wint, is de Lelie te klein», werd niet opgemerkt. Integendeel: na het bekend maken van de uitslag vertrok er een hele processie mensen misnoegd naar huis. Ineens was de Lelie te groot.... Wij zochten de winnares even op in de keuken. Ze zat er, ghuld in haar mantel, omringd door familieleden en kennis sen, maar... niet gelukkigl Haar droeve gezicht betekende voor ons reeds een heleboel. We moesten maar even neerzitten of we kregen reeds een boel reakties los. Haar helper en tekstschrij ver, de heer Props, voerde het woord. Marina zei niet veel: het leek er wel op dat ze met haar overwinning ongelukkig was! De heer Props betoogde dat de drie gestelde vragen inderdaad punten opleverden. Het kwam er op aan of de kandi dates gestudeerd hadden of niet! Marina beantwoordde drie vragen korrekt en ver diende daardoor 27 punten. Dat deze slechts telden inge val van ex-aquo is niet juist! (aldus de heer Props). Maar het is evenmin logisch dat het optreden slechts op tien punten gekwoteerd wordt. Doordat de twee andere kan didates niets goe beant woorden, konden zij die ach terstand niet meer inhalen! Moest je het echt weten, zei Marina, mijn moeder was zenuwachtiger dan wij, de drie kandidates, samen... Wanzele heeft gedacht (en hiermee bedoelde men Ca rinne) dat als het optreden voldoet, reeds gewonnen is. Die mensen hebben zich er gens misrekendI De volgor de van optreden werd vast gesteld bij loting. In verhou ding met het beantwoorden der vragen en het optreden was ze echt te zwak. De verhouding in punten is evenmin in orde: ik stel voor dat ze de vragen slechts voor één derde meetellen en niet omgekeerd... Maar wat zoekt den Boer? Een mens op het podium te zetten, dat overal en altijd kan meegaan. Maar is Carin ne van 16 jaar hiervoor nog niet wat jong? Marina in tegendeel kan dit wel en nog meer: ze heeft al enige erva ring! En daarbij: Carinnes optreden was veel te «ge programmeerd». Het leefde niet, het was wel goed inge studeerd. Maar de suppor ters wisten zeer goed wan neer ze moesten klappen... Eindelijk nam Marina ook eens het woord. Zij meende dat ze te weinig geoefend had: slechts drie dagen voor de verkiezing heeft ze gere- petter met het orkest. Tij dens haar eerste Miss-ver- kiezing had ze een tipisch origineel lied (een beetje Va-.. Na de missverkiezing, waren wij wel erg benieuwd naar de reakties van de beide «verloren» kandidaten. In feestelijke taal noemt men hen «Eredames», maar de geleverde inspanningen om verkozen te raken zijn wel nutteloos geweest. Met een paar (mooie en mindere) prijzen mochten Carine en Mieke ook naar huis. Carine liep breedlachtend en zeer vriendelijk de zaal uit. Zij gaf een handje hier en een kusje daar. Haar moeder echter was niet zo gelukkig met de 2de behaalde plaatstoekenning. Ze snauwde ons toe: «Wij laten niet met onze k... spelen: volgend jaar zijn we hier weer bij!» Vader Veldeman had een be leefder kommentaar: «Cari ne, als ze ne foto pakken, ziet da ge der nie opstaot zene». Wij hadden de mogelijkheid niet om met Carine nog even na te praten. Haar ontgoo chelde supporters verdwe nen met haar als een haze wind. Ook Mieke Gantois was niet helemaal tevreden. Zij vond het hele gedoe maar onrechtvaardig. Wij blijven onpartijdig in deze zaak, maar laten eerlijkheidshalve ook Mieke aan het woord: Het begon allemaal toen we ons (Carine en Mieke zijn niet van de Lelie) wilden ver kleden. Toen wij om een spiegel vroegen, het is toch normaal dat we even ons haar willen kammen, kregen we als antwoord: «In de WC hangt er één.» Daar konden Mieke Gantois eindigde als derde en kreeg als titel tweede eredame. (Rik) wij het mee stellen. Maar dat is toch geen antwoord! Wij voelden ons toen reeds ach- teruitgeduwd. Het is toch onze schuld niet, dat wij geen zaal hebben... Moest dit inderdaad zo zijn, dan zouden alle kandidates gebruik mogen maken van een bureel (om leden) een badkamer (met spiegel), een eigen kapstok en dergelijke. Ik ben een verliezer. Ik neem de derde plaats volledig aan, maar... dan moet echt de beste winnen! Nu is het de kandidate met ofwel het meeste supportersaantal én van de zaal zelf. Als de doch ter van een zaaluitbater meedingt, zou de Orde een andere, neutrale zaal moe ten kontakteren. Volgens mij (aldus Mieke) was Carinne veruit de beste. Dit is trouwens het stand punt van de volledige zaal. Toen het optreden van de drie kandidates gedaan was, hebben wij samen gezeten. Toen reeds werd er gezegd: «Mag ik mijn gedacht zeg gen? Gij zijt de volgende miss, Carine.» Maar de jury deelde écht mee dat het de dochter van de zaal werd. Dit gebeurde in tegenspraak met de men sen beneden het podium, de mensen van Stampen en Da gen en anderen die er ook iets van afweten. Dit jaar was er bij voorbaat sprake van dat het een echte Miss ging zijn, maar er wer den geen punten toegekend voor de lichamelijke schoon heid! We hebben een boekje gekregen met een tekst uit 1979 en de vragen gaan over de jaren '.50 en '80. Die ant woorden komen niet uit dat boekje!!! Bij het begin wer den drie vragen gesteld. De ze zouden slechts dienen als Marino Raes ofwel Miss Bette 1980 mag het glas heffen op haar overwinning. (Rik) Zij werd Miss Bette 1980, Marina Raes, 23 jaar en v tweede maal verkozen. (Rik) L^ der-Abraham-achtig) inge- ge Miss Bette die alles OTen studeerd. Maar deze keer Ik bedank hier en nu de werd de melodie van «we Props, die mij uitstekend^,., have the hole world in our holpen heeft. Wat betrefl^0 hand» ingestampt' door optreden had ik weinig Props die er een tekst op wen: ik had het reeds 001 maakt. Als men het optreden maal gedaan en ik keekrper>. alleen beschouwt, moest Ca- het publiek heen. 'afl, rinne de miss zijn, maar als Toch zit er een dompeinier men alles bekijkt, mag ik het mijn Miss-geluk: «Heta»de wel zijn. Alleszins, ben ik geroep in de zaal klinktjplot: zeer gelukkig: ik mag name- in mijn oren! Voeg dSQe lijk naar Griekenland gaan nog die kapotte ruit var. Vroeger werkte ik in Villa naat....» Na een wedï Letha en nu kan ik én de mag er naar mijn m? ouderen én de kinderen een «gralijk gezeverd worfWlttl helpen gelukkig maken. Is maar dat moet dan gf was dat geen hoofdzaak in het ren zonder baldadighe 8nei leven: andere mensen ge- Nu krijg ik het gevoel dlauf lukkig maken? de overwinning niet mo{ Persoonlijk kon ik niet alles diend heb. Toch heeft e vveli doen. Slechts Miss Chris kon niemand moeten helper van dat: zij schreef eigen teksten punten was ik de beste. en een eigen melodie. Maar Aanvaarden ze het nie. Chris, die heeft een tater moeten het weten.. sen' ongelooflijk) Het was de eni- van dezi lauf circi ong sta: nen, roru schiftingsvraag bij een even tueel ex-aquo. Twee kandi dates behaalden geen enkel punt. Toch werden de be haalde punten van Marina vermenigvuldigd met (liefst) negen- Een voorsprong van 27 punten inhalen, lijkt ons onmogelijk! Waarom past men het siteem van «schif- tingsvragen» niet toe? Als reaktie op deze avond zal ik karnaval nooit met vreug de en plezier kunnen uitle ven! zei Mieke nog. Het was wel mijn plan, maar dat kan nu niet meer. Mong nam even het woord over: «Neen, wij handelen niet meer met oneerlijke mensen!» Er zijn reeds vijf verkiezin gen geweest op een eerlijke basis. Nu is het (naar mijn weten) de eerste maal dat er een oneerlijkheid kan gesig naleerd worden. Als ze het vijf maal goed kunnen doen, waarom dan nu niet? Na tuurlijk volgt daaruit een dis- kussie tussen de kandi dates... Als enige reden kan ik zeg gen: «De Jury was onbe kwaam!» Men is niet eerlijk geweest, het reglement werd niet toe-* gepast... Een lotto-uitslag is eerlijk, maar deze Miss-uit- slag niet. Daarom, zegt Mieke weer, ik doe nooit meer mee! Erger nog: mij zien ze hier nooit meer!!! Trouwens, mijmert ze na: Er is één jurylid niet van Lede zelf. De kandidates geven een speech over de Leedse politiek. Op welke basis ge ven ze dan hun punten? En daarbij: de kandidaturen moesten binnen voor 30 de cember. Ik bracht de mijne persoonlijk bij Corthals thuis op 29 december. Waarom heeft men de inschrijvings datum een week verlegd??? Wat er ook allemaal van zij: mij zien ze hier nooit meer weerl RDV Miss Bette 1979 zingt haar afscheidssong. (Rik)

De Voorpost | 1980 | | pagina 16