aluintjes •BFFEREN, VERKOPEN 3N FRETTEN! LACHEND GEVEN TE MOORSEL VOLKS SIMBOLISCH ST.-ANTONIUSSPEL TE HERDERSEM EVOLUEERT AAR VOLTREFFER HAARKAPPER OSCAR DE COCKER WINT ZILVER TE PARIJS! I^t.-Antoniusviering te Essene 'anj |p tal van plaatsen zo in het Vlaamse als in het Waalse ^west wordt St.-Antonius herdacht en gevierd. De viering Essene is er ene die wel uiterst simpatiek aandoet, niet in omdat ze wortelt in het verre verleden en heraan- met oude folkloristische gebruiken maar tevens de vlotheid en spontaneïteit die ze karakteriseert, len zondag, bij een alle omstandigheden in acht lomen ideaal weertje was de opkomst dan ook «ver- raatjhrikkelijk groot». De organisatoren, «de zaalzangers» voorzitterschap van Rik De Bolle zouden dan ook ir hun wekenlange voorbereiding en moeite beloond de hij ons, «ge moet alleen maar tijdig uw voeten kun nen opheffen». De plechtige hoogmis werd muzikaal verzorgd door het «Gaudeamus-Koor» uit Op wijk o.l.v. Frans Van Ingel- gem maar «plechtig» is hier wel een groot woord. Toen pastoor Jansen die in de eu charistie voorging aan het Kyrie toe was begon een kip in de kerk luid en lang te kakelen. Wellicht had ze ge woon «gelegd». «Geen en kel natuurlijk geluid is af te keuren», was de reaktie van de humoristische pastoor. Voor de gelegenheid hield hij «de preek» van op de kansel waaronder tal van of fergaven lagen gespreid als massa's boerebroden van allerlei soort, paternosters pensen en worsten, ham men, varkenskoppen, big getjes, pudding met of zon der rozijnen, salami's van al le formaten, teilen rijstpap, vlaaien enz. Buiten stond zelfs een allerliefst geitebok je met rood strikje rond de nek. «Zolang de varkens niet knorren, de hennen niet ka kelen en de mensen niet hoesten preek ik», begon pastoor Jansen op de preek stoel. Hij belichtte niet alleen leven van St-Antonius maar ook het werk van de St.-Anto- Ex-prins-karnaval Bob, alias Robert Van den Berghe uit de Aalsterse Van der Nootstraat, startte in novem ber terug met de aktie «Lachend Geven». Primordiaal onderscheid met vroegere akties werd daarbij dat nu niet alleen voor de gehandikapten van «Levensvreug de» maar in pluralistische zin ook voor die van «Schoonderhage» zou worden gewerkt. Nadat Aalst en een aantal deelgemeenten reeds aan bod zijn gekomen heeft de aktie nu a.s. zondag 27 januari te Moorsel plaats. Vanaf 9 uur zullen alle wijken door vrijwilligers worden aangedaan Later volgen dan nog Hofstade en Erembodegem waarna men de aktie in de lente wil afsluiten en de gelden aan beide instituten «Levensvreugde» en «Schoonderhage» (Andy Cap's) zal overmaken. LH P6 f hoofdzonden, voorgesteld door 7 duivels overmeesteren de dorpelingen. (Erik) Een massa volk voor de zilveren en gouden pensenworp. (Erik) het plein vóór de kerk, Centrum», werd een tent opgeslagen om alle eventualiteiten be leid te zijn en reeds vóór de gmis werd reeds menig 'ig biertje, hoe fris dan door de dorstige kelen oeld. de ingang van de kerk «brassero's», open ko udjes die alleszins iming geven en blijk wa- van de zorg die de orga- itoren aan hun publiek Hen besteden, ds van in de vroege mor- werden giften in de kerk ifferd en vanaf 9.30 uur ild Johan Van Ingelgem merkwaardig orgelreci- Bij de wandelaars die Laurens Van der iueren uit Affligem op in dagtocht te Essene tot het middagmaal zouden idoeven bemerkten we B. de all-round-wandelaar, n geen kleintje vervaard, jstaaf De Luyck. «Wande- De duivels verjagen de dorpsbewoners. (Erik) n is niet zo moeilijk», zeg- jf de St.-Antoniusviering te Herdersem het voorbije week- i werd het stereotiepe dat toch elke jaarlijkse terugke- ide manifestatie bedreigt ondervangen enerzijds door i St.-Antoniusspel, een initiatief van Robed Van der jekt en anderzijds door het heraanknopen en het terug Actualiseren van de «Moorselse Mis». vet»rd het St.-Antoniusspel dat reeds verleden jaar in ep^mière zou gaan dan onmogelijk gemaakt door het al te rre winterweer en gereduceerd tot een sood «algemene d petitie» op zondagnamiddag op een minder geschikte en gperkte ruimte zonder de sfeerscheppende middelen als ,t spel van duisternis, licht en vuur, verleden zaterdag en ,T»dag groeide het uit tot een voltreffer van formaat, een Jlww element in de aloude Herdersemse viering. Ier impuls van de Her- mse dorpsraad onder irzitterschap van oud- lemeester Antoon Muy- werd Van der Stockts iario eer aangedaan met lewerking van Chiro en onder leiding van Oscar j.. Malder die met de sc"hstgroep «Alkuone» vast S9<feds zijn pluimen ver- Bnde. loewel met een storende Iraging begonnen werd een hallucinant spekta- een feërie van klank en r op de voorhof van de ^'ferderij-maalderij Oscar 'Ie. Een alleszins ruime ^gelegenheid. Vroeger •nd een schuur langsheen straat en nu zit de moge- kheid erin tot een mas- Ispel. 'as het mensen materiaal Look voor de rest werd rgd al geraakte men aan de via de BRT ver- V-bopte kostumering en mas kérs Te Herdersem laat men %arom de moed niet zakken n voor de kostumering ;tterd dan maar zelf gezorgd. '■toeren en boerinnen evo ceerden er in échte Faluint- Wkledij en voor de rood zwarte mantels en kostume- duivels spektakel met als in grediënten ouderwets ge loof en modern ongeloof drijvend op een dosis mystiek. Op de zeer ruime spelruimte kwamen via een adekwate verlichting beurtelings ver schillende taferelen in de kijker. Zo de vlegelaars Alfons De Wolf, Paul D'Hauwer, Jos Lambrecht en raadslid Paul Stockman die met hun één- De boeren vermaken zich met volksdansen. (Erik) ring van de duivels, duivels- tot en met vierslag een riek op de rug inkluis, zorgde waardig konkurrent worden men dan maar zelf. en met van de Meldertse ploeg voor sukses. de komende Pikkeling. en Het hele stuk werd een ener- naar albert Pieters onsjrer- zijds landelijk en anderzijds telde wil een team Herder- De dorsers met een 2, 3 en vierslag. (Erik) semse geëmancipeerde da mes ook gaan vlegelen. Waarom niet? De dorsers houden de met de Kon. Harmonie aangeko men duivels op afstand en men beleefde er een boeren feest naar het oude stramien met keurig uitgevoerde volksdansen op het podium aangeleerd door Annemie Van der Stockt en een eet- en drinkfestijn van boeren en boerinnen die zich te goed deden aan een echte penskermis. Wanneer de duivels dreigen het vuur in het varken te steken werden ze bezworen door het geloof van de boe renstand, verzinnebeeld door zeven flambouwdra- gende «deugden». Naarma te het eet- en drinkgelag ech ter vordert en de leute inten siever wordt werden de deugden naar het achterplan verwezen en komen de dui vels, elk een hoofzonde sim- boliserend, beurtelings de fakkels van de deugden uit blazen. Dit wordt dan het signaal voor een bacchanale wanneer de duivels zich onder de feestvierders heb ben gemengd. Een spektakel van heidense dekadentie met van jazz over rock naar punk evoluerende klankor gie van jewelste. Een schot, «de grote knal», roept hen tot de realiteit te rug en de duivel steekt het vuur in het vakren op de boerenkar. Een fijne prestatie van kop en staart van het varken met middenin een lijf van stro. Niet zonder brandgevaar echter zoals we moesten ondervinden. Zondag in de vooravond werd dan met het spel terug aangeknoopt na de pensenworpen. Begeleid door de Harmonie die wel even in de kou mocht wachten kwam St.- Antonius naar de hoeve waar de duivels nog rond het varken dansten en doof de het vuur. Boeren en boe rinnen herwonnen het oude geloof, de deugden waren weer present en de dorsers sloegen er andermaal lustig op los. Wellicht zouden-de vlege laars aan muziek met meer markante ritmiek wel meer steun hebben gehad en an derzijds is het moeilijk voor stelbaar op een zelfde stuk zowel twee-, drie- als viers lag te laten uitvoeren. Enige kommentaar bvb bij het op treden van de duivels als personifikatie van de hoofd zonden ware wel wenselijk, ook al werd voorafgaande lijk reeds in da huizen meer uitleg over het spel bezorgd. Heel wat simboliek loopt im mers gevaar verloren te gaan in het geheel. Naar ons gevoel alleszins een zeer geslaagd experi ment waarvoor we zowel de initiatiefnemers als de reali- sator en de medewerkers van harte kunnen feliciteren. Of eventueel een wagenspel voor de kerk na de hoogmis beter zou uitvallen blijft wel een vraagteken want dan zou men duisternis en licht moeten delven, twee ele menten die het geheel toch terdege kruidden. LH In het «Festival Mondial de la Coiffure» te Parijs haalde Oscar De Cocker van de Moorselse Barber Shop in de Nieuwstraat zilver. Samen met vijf andere kappers waarvan er spijtig genoeg een belet moest geven werd hij in de nationale ploeg geselekteerd na tal van trainingen te Antwerpen en te Heusden-Limburg. Jaarlijks organiseert de CAT of «Cercle Artistique Technique» met de CMC «Conférences Mondiales de la Coiffure» bij de Eifeltoren, een kampioenschap van artistiek kapsel. werd zilver met de «Me daille d'argent de la Cou pe d'Europe, coupe mas culine» van het «Festival Mondial de la Coiffure». Op de derde plaats volg de dan de Bondsrepu bliek. Hoeft het gezegd dat der gelijk sukses te Moorsel niet onopgemerkt voor- het. Faluintjespaard door de Aalsterse straten la veerde, als laatste in het Moorsels gemeentehuis op 17 december 1976 hu wen en het laatste «echt Moorsels» trouwboekje in de wacht slepen. Voor Oscar was zulks echter een uitdaging en, na een wedspel met bur- Voor Oscar was het de eerste maal dat hij aan een soortgelijk tornooi deelnam en meteen werd het een voltreffer. Het team bestond uit twee Oostvlamingen, 2 Lim burgers en één Antwer penaar en samen zouden ze naar de hoogste eer dingen. Met eigen wagen uit Moorsel vertrokken met als model de achttienjari ge Redant belandden ze samen met de andere Oostvlaamse kandidaten in de voormiddag in de Franse hoofdstad en te 15 uur, het program ma liep wel even uit de hand^—namen ze samen met teams uit niet min der dan 15 verschillende landen deel aan de eerste proef van het kampioen schap, de individuele Oscar De Cocker kaapte in Parijs een prijs voor haartooi weg. (Erik) snit. In dertig minuten M moest Oscar zijn model werden gekapt en door keurig en onverbeterlijk Parijse midinettes ten weten te knippen. dans geleid. Parijs zou Parijs niet zijn De jury, bestaande uit 30 moest men het daarbij deskundigen, twee per laten. Tweede proef werd deelnemend land, zou dan ook een mengsel van haarknipkunst en haar- dan over het lot van de deelnemers beslissen. verzorging samen met Oscar en de Belgische muziek en dans wat dan ploeg kwamen als twee resulteerde in een fantas- de uit de bus en verover- tische show waarbij de den dan ook na de Franse modellen beurtelings thuisploeg die laureaat bijging met als overtui- ging'sstukken het diplo ma en de zilveren me daille. Oscar De Cocker kwam reeds voor een paar jaar in het nieuws. Bij het ein de van Moorsel als auto nome gemeente, vlak voor de fusie, zou Reddy Van der Borght, zoon van de scheen Isidora Carlé en van de man die met gemeester Raymond Uyttersprot, gelukte Oscar erin met Arlette De Donder uit Dendermonde te Moorsel in het huwe lijk te treden op het aller laatste moment, op woensdag 31 december 1976, oudejaarsavond. Toen was hij de laatste. Nu in het haarknippen echter was hij bij de eerste! niusgilde die niet alleen de folklore levendig houdt maar met boni van haar fes tiviteiten reeds zorgde voor het mooi Antoniusbeeld bij de kerk, voor vernieuwing van een brandglas en hope lijk ook in de nabije toe komst voor zandstralen van de kerkgevel. Smeekte men vroeger stof felijke weldaden van de hei lige af, momenteel hopen we vooral via zijn tussen komst op onderlinge vriend schap en vrede. In die zin blijft deze volksdevotie ten volle verantwoord. Onder tussen hoorden we achter aan in de kerk waar het niet altijd zo devoot stil is een jong koppel fluisteren over het omzetten van de door de pastoor zo geroemde vriendschap in daden- Na de mis kwamen dan de «Spelemannen van 't Payot- tenland» aan bod nadat Rik De Bolle lezing had gegeven van het oud perkament van de Abt van Affligem, Dom Beda Regaus «tot gedincke- nissen van onsen Lieben Sinte Antonisse». De offer gaven moeten van eerste kwaliteit zijn en verkocht worden aan de meest bie dende. Rustverstorenden zullen door gewapende wachters verjaagd worden en de verkenskoppen mo gen niet verder worden ver kocht in bierhuizen of ta- Op de St.-Antonius receptie werden verschillende personen gehuldigd. (Erik) veernenl Daarna verkochten Rik De Bolle en Sus De Backer bij opbod de offergaven. Wat zo niet dadelijk te verorberen was, bvb een varkenskop, kon men voor een zacht prijsje op de kop tikken (350 fr. bvb). Anderzijds kostte een boerebrood gauw 2 300 fr. 't Was dan toch ook voor een goed doel. De duif die in 't begin van de ver koop ontsnapte en het lucht ruim koos was gelukkig nog niet verkocht geweest. Burgemeester Leo Guns met zijn schepenen waaronder de kersverse Gaston Kindt waren ook van de partij en na de verkoop werd aange zeten in de Parochiezaal aan een wr.ar «Breughelmaal» terwijl men in de tent de hele voormiddag aan «boerefrèt» toe was. 's Maandags kwamen dan de ouden van dagen aan de beurt met o.a. «liekes van Neëkes». Santé! LH

De Voorpost | 1980 | | pagina 19