DAVIDSFONDS HERDERSEM JUBILEERT MET «CANTATE DOMINO» «'T PONTEVEER» ■BRENGT «DE KALE MAN»! RUSTIGE START VAN DRUK CONCERTJAAR MET INTIEM MIDDAGCONCERT Rockavond in Terlinden <:4 - 25.1.1980 - L)e VOOrposi Optreden van Thor in Jh Terlinden. (Erik) De Germaanse God Van De i onder barste in het beg los met enkele har de .k nummers, waar om het stevige Rock 'n rol reen en I'm gonna get vhile I can. Vervol ger swam een aange- nan afwisseling met zacl e nummers, waarbij ook ie dwarsfluit een dan -are rol speelde. Hie x>r ging het geheel eerc ,-r naar het simfoni- sche toe, zonder echter het ockkleedje te verlie zen. De beste hiervan vonden we Sunshine in the moming en From the beginning to the end. Te vens brachten ze op een knappe manier het Throw down the sword van Wishbone Ash. Sa men met de degelijke, maar niet overdreven lichtinstallatie vormde dit een genietbaar ge heel. Hierbij mogen we ook niet de lange, maar geslaagde drumsolo ver geten te vermelden. Na Alles bij elkaar bracht THOR een gevarieerd programma, wat steeds aanspreekt. De manier waarop ze dit brachten was zeker niet van het eerste het beste. De groep gebruikte wel op alles (mikro's en gitaar versterkers) echo, wat de klank voller maakt. Maa' we ontdekten onder an dere stevig gitaarwerk, zoals dat van de bas, en dat zegt genoeg. Bert Vanaaag vrijdag 25 januari komt de kulturele raad de programma «De Kale t Ponteveer» in de feestzaal van het St.-Jozefskolle- Man» aan bod als orga- ge :n de Pontstraat met een tweede initiatief aan nisatie van de kulturele W~' raad «'t Ponteveer». Het wordt een kabaretavond onder de titel «De Kale Op fijne, humoristische Man» gebracht door Ronald van Rillaer. wijze wordt de moderne Kabaret is hier teater in Ronald van Rillaer, oud- mens er doorgelicht, de ruimste zin van het student van de Studio neurosen en psychosen woord. Het gaat op zoek Herman Teirlinck, slaagt inkluis. naar nieuwe uitingsvor- er sinds een paar jaar in feestzaal is gelegen nen. het haalt oude, ver- een eigen Vlaams kaba- de Pontstraat nr. 7 en eten technieken weer ret op het getouw te bren- °P de speelplaats is par- Tj. het streeft naar direkt gen en te houden. Een keermogelijkheid. Inrit intakt met het publiek, zekere bekendheid ver- langs de Hoogstraat. r veronderstelt uiter- wierf hij alleszins door Toegangsprijs 100 fr. aandacht, gevoel met de eigen kabaret- Voor kaarten kan men humor en een soe- groep «Toost» het Humor- terecht in het «groot» kol- •nges telde intelligen- festival te winnen. lege of telefonisch via odat men de akteur Voor het eerst in het Aal- nummer 052-35.64.20. lijk vat en volgt. sterse komt nu zijn twee- LH Catate Domino gaf ter ere van de H. Antonius een konsert. (Erik) .et Davidsfonds van Herdersem bestaat veertig jaar. Geen beter middel om dit uit te jubelen dan doorheen de heerlijke stemmen van knapen en mannen van «Cantate Domino». De O.-L.-Vrouw - Hemelvaartkerk biedt een degelijke akoestiek. De barokke ruimte is sfeervol, niet overladen met en geltjes en guirlandes en grillige ornamenten. Er is veel publieke belangstelling (men zou moeten kun nen nagaan hoe groot de invloed van de fondsen van diverse strekkingen op het kulturele leven in Vlaan deren geweest is en is) en wat uitzonderlijk is en positief men begint stipt. Zoals enkele weken gele- heeft niet de gewoonte er den het Hallelujakoor zich op een gemakkelijke stemming bracht door of oppervlakkige manier Praetorius' «Audite, sile- van af te maken (en dit is te» te laten aanheffen vaak wel het geval bij door een dubbel koor zogenaamde grote ver- (voor en achter in de tolkers), een concert is ruimte), zo ook bracht voor hem geen routine- «Cantate Domino» een kwestie, geen klusje om ingetogen sfeer door pro- op te knappen. Het ge- cessiegewijze naar voor volg daarvan is dat alles te komen, stijlvol, gedis- verloopt in volle concen- ciplineerd, eerst zoe- tratié en met een rijkdom mend, dan zingend. De aan nuances, stemmen verdeelden Vivaldi's Gloria in D. is zich over de ruimte, de zo een werk van hoge .noodzakelijke stilte viel vlucht, van brede adem. in. Het is een van de be- Het ligt voor de hard dat kendste werken van de Vivaldi, Haendel, Mozart Venetiaan en het omvat en Monteverdi want elf nummers, rijk aan dat waren de klinkende kontrasten, toonaard en namen op het program- tempowisselingen. De ma orkestrale begelei- beweeglijkheid en de ding vereisen om hele- klankrijkdom zijn typisch maal uit de verf te ko- barok, de muzikaliteit ty- men, om de nodige rug- pisch Italiaans. Diep re- gesteun aan het koor te ligieus van karakter is geven, om zwierigheid te het werk niet, daarom krijgen en reliëf. Maar raakt het te zeer de even vanzelfsprekend is pracht en praal van een het dat «Cantate Domi- triomfalistische kerk. no» geen kapitaalkrach- Maar er zijn sterke mo- tige instelling is die bij menten en die kregen elk optreden een beroep kleur en reliëf. Ik denk kan doen op een uitge- aan het gloedvolle cre- breide orkestbezetting, scendo in de aanhef, aan Zo komt het dat Jacques de klaar genuanceerde De Mey, organist aan de golfbeweging van de Sint-Baafskathedraal te sopranen (die daarmee Gent, begeleidde op cla- hun wat aarzelende aan- vecimbel. In de ker- zet van het «In terra pax» kruimte ging veel van de wegzongen) in het «Lau- intieme klank van het in- damus Te», aan het ho- strument verloren, maar mogeen samenvloeien het koor voelde zich ge- van de stemmen in het ruggesteund en dat was «propter magnam glo- primordiaal. rian Tuam». Ik denk aan Over het koor zelf niets de herhaalde smeekbede dan lof. Michael Ghijs «miserere nobis», nu eens voorgezongen door Steven Daelman, dan weer door Johan Hae- saert, nog niet helemaal vol van draagwijdte (maar kan men de jeugd verwijten jong te zijn?), maar zuiver en geïnspi reerd van zegging. Ik denk vooral aan het «Quoniam Tu solus», het sluitstuk van de ringcom- positie en aan de triom fantelijke dubbelfuga op de woorden «Cum Sancto Spiritü», afgerond door een krachtig «Amen». Haendel is een gelijkaar dige persoonlijkheid als Vivaldi. De luister van hun werk overtreft de diepgang. Als je de «Messias» een paar keer hebt gehoord, kan je de thema's meeneuriën. Haendel is een bron van melodie maar zonder de religieuze emst, zonder de mystiek van Bach. «And the glory of the Lord» klonk overtuigend en vol, met stralende ten oren, maar naar mijn ge voel niet voldoende ge bonden. Ludwig Van Gij- segem zong met soepele stemvorming en intense expressie het lyrisch-pa- storale «Every Valley». Toen volgden twee over bekende koorpassages. «For unto us a Child is bom» klonk als een vreugdevolle reactie op de aankondiging van Christus' geboorte, fris en ongerept, in een door Michaël Ghijs strak ge houden ritme. Het «Hal- leluia» miste de stralen de koperblazers en de trillende strijkers maar het koor schiep de punti ge notenrijen en het haakwerk van de diverse partijen tot een gaaf to taalbeeld. Of Mozart noten zet bo ven een religieuze tekst, een vrijmetselaarscanta te of een libretto van da Ponte, het blijft Mozart: altijd even Olympisch sereen, maar vaak toch niet zonder sporen van weemoed of pijn. Zijn re- liegieuze muziek kan even harmonisch klinken in een paleis vol kroon luchters als in een kerk van pure eenvoud. Maar anders is de toon in zijn «Requiem». In het noten beeld zitten, net als in het adagio van zijn klari netconcert, wolken van verdriet geborgen om een nakend afscheid. Weg zijn luchthartigheid en speelsheid. Hier heerst een donkere toon aard, niet verbitterd, niet wrang, maar droefgees tig. Het «Sanctus» en het «Benedictus» uit dit «Re quiem» kregen in de in terpretatie van Cantate Domino iets van die be heerste gevoeligheid (al leen het «Hosanna» mocht iets gedempter), en het kwintet Steven Daelman, Lieven Deroo, Ludwig Van Gijsegem en de knapenstemmen le verde voortreffelijk solo- werk. Hoogtepunt van de avond waren voor mij en kele fragmenten uit Mon teverdi's «Mariaves- pers». De komponist volgde qua bezetting het voorbeeld van zijn Ita liaanse voorganger Gio vanni Gabrieli die in zijn «Symphoniae Sacrae» de voor zijn tijd oorspronke lijke instrumenten met menselijke stemmen wist te harmoniëren. Monte verdi gebruikte als basis voor zijn tekst passages uit de psalmen en het Hooglied, voor de muziek ingrediënten die hij om toverde tot een eigen stijl: het falso bordone (primitieve meerstem migheid in de liturgische muziek), de cantus fir- mus (melodie in het Gre goriaans met boven- of onderstemmen in het koor), de monodie (recit< tiefstijl met begeleidin^lijk van basso continuo), dnak cori spezzati (opgespli» d« ste koren om de ruimtienc op te vullen o.m. meOdt echo-effecten die stereofenc fonie suggereren). wer: «Dixit Dominus DominCt 3- Meo» kreeg een bijzondelege re expressie vooral in hecori recitatief en in de B; tijnsachtige aanroep: gen. De tempowisselii gen echter verliepen ietf® te weinig subtiel. P) d «Nisi Dominus aedific<fet_: eef d ifk verit domum» was gaaf bouwwerk. Nu eei zetten de alterneren) dubbelkoren een decoi tieve Korinthische voor ons neer, dan een stoere Dorische pij Ier. Het samenvloeien de crescendi groeide g< lijkmatig. Hier gebeur)' iets uitzonderlijks: chaël Ghijs stuwde zijl koorleden naar een grol en geestdriftige prestatil die uitmondde psalm voor dubbelk< «Lauda Jerusalem», litanie van vreugde door haar spankracht e."0®' haar ijl karakter uitdein!® to de tot iets onaards, afgw'f®' sloten door een viriel el" zwierig «Amen». Toen ik voor het eeri hoorde dat «Cantate mino» zich aan Mont verdi waagde, stond wat angstvallig. Ma< mijn vrees is weggeël Deze muziek, vol drai tiek, bijna een permi nent vloeiende mel< sche stroom, is wat hl koor betreft 'af'. Zal hl wonder zich realise» wanneer strijkers, hoi blazers, trompetti trombones, orgel en c!( vecimbel een klassi ke bezetting bijna bij de menselijke stew™®1 voegen? fe* W.D.B;,.8'1 bleef net In de reeks middagkoncerten in de feestzaal van het stadhuis: het Gazelle Ensemble (Erik) Met zijn drieën stonden ze op het programma: Chris Cornelis, piano; Sabine Haenebalcke, piano en Yves Gazelle, dwarsfluit. Van deze drie (en dat zullen de beide andere uitvoerders me wel niet kwalijk ne men) is in Aalst Haenebalcke de meest bekende. Vooral dan door haar medewerking aan het Dirk- Martensjaar en haar leraresschap aan de Academie. Uitgerekend zij moest het vorige zondag door ziekte laten afweten. Dat bracht meteen een nogal forse wijziging in het oorspronkelijk programma mee. Het duo Gazelle - Cornelis loste dit op een perfekte manier op en bood een muzieknamiddag aan, die zowel gezellig als boeiend te noemen was. Zaterdagavond trad de rockgroep THOR op in Terlin den. en niet in Dido zoals vorige week verkeerdelijk werd aangekondigd. Nogmaals: sorry JH Terlinden voor deze ongewilde vergissing. De Oostvlaamse groep bracht een konsert van een erg genietbaar niveau, en bewees hiermee dat ze uit ervaren spe lers bestaat. Het was al een hele tijd geleden dat we in onze streek een rock konsert konden bijwonen, laat staan één van goeie kwaliteit, en we mogen dus zeggen dat we er weer eens van genoten hebben. enkele nummers in blues tempo zoals Anyway you want me (cfr.: Little Ri chard) werd het rock 'n roll aan de lopende band: waaronder Jum ping Jack flash (Stones), Johnny B Goode (Chuck Berry) en Blue suede shoes (Carl Perkins). De middagconcerten hebben een specifieke taak in het Vlaams Con certleven. Vooral jonge mensen, wiens talenten al duidelijk bewezen zijn, krijgen hier de kans om op zeer hoog niveau de kring der bekenden en geboortesteden te ontspringen. Een paar ty perende zaken zijn daar bij nogal opvallend: de zweem van nonchalance en improvisatie (en dat mag best van mij hoor) en de keuze van de gebo den muziek. Ik maak me geen illusies dat ze zich uitgerekend door ons klaaglied over wildgroei van barokmuziek in het Aalsterse leven hebben laten inspireren om voor al hedendaagse en ro mantische componisten aan het woord te laten, maar wat de keuze der Vlaamse muziekschrij- vers betreft kan ik hen niet voldoende felicite ren. Op 6 nummers twee Vlamingen dat is bij mijn weten jaren geleden! Voor we het programma ter hand nemen toch nog even vermelden dat Chris Cornelis natuurlijk achter de piano-draak mocht plaats nemen. Ik herhaal het nog maar eens, dat dat ding een ware vlek is voor een stad als Aalst die zich als cultuurstad opwerpt, maar waar pianisten voor elk concert met een wiebelende spijkerkist te maken krijgen. Ik hoop van harte dat als het cul tureel Centrum ooit mocht klaar komen, en de verhuizers aan rukken ze zo groot als ze is van de trappen naar beneden dondert en zo eindelijk haar ware functie krijgt: als brandhout. Goed we starten met de sonatine voor fluit en piano van Pal Jardanyi, de helaas veel te vroeg gestorven Hongaarse componist, wiens muziek vooral door zijn leraars en belangstelling verwe ven is met de volksmu ziek van zijn land. Vooral het adagio, een zachte dialoog tussen de droeve fluittoon en de treurende klanken van een broos pianospel zijn daar type rend voor. Het wordt met een een voorbeeld van hoe een rustig program ma op een zondagmid dag ook tot hoogstaand kan uitgroeien. Van Peter Cabus staat de sonatine op het getouw. Het is een vrij jong werk (is het niet van 71?), en een illustratie van Ca bus' voorliefde en be heersing van de kamer muziek, wars van alle re volutionaire vernieuwin- gingen schitterend uitge bouwd. De inzet treft door de wijde spreiding in de pianopartij. De fluit vol spanning en opge kropte geladenheid bouwt daar stilaan een van onze huidige compo nisten herkenbare Vlaamse moderne kleur tegenaan, vooral dan in het wiebelende tweede deel. Het moet me weer van het hart hoe verheu gend het is dat de nieu we generatie niet alleen onze meesters ontdekt heeft en uitvoert, maar dat de luisteraars ook daarmee de kans krijgen om wat de platenmaat schappijen aan hun laars lappen mee te maken. Naar Mozart met zijn so nate KV 14 in C. Aan het nummer al te merken is het een jeugdwerk. Oor spronkelijk voor viool en piano, respectievelijk fluit en violoncello ad li bitum. We krijgen dus de tweede vorm met dien verstande dat de piano behouden blijft. Dat is voor een Mozartuitvoe- ring niet zo'n gelukkige uitvoering. omdat de kleur van de piano niet het dartelle en blije van deze speelmuziek, met de nodige knipoogjes naar Johann Christian Back, kan weergeven. Het wordt ook nogal een sterke Mozart, stevig op zijn poten gezet en vooral de voorslagen zitten nog al goed in de verf. Het hoog tempo van het mi- nuetto primo duwt de fluit af en toe naar de achtergrond, zodat het evenwicht even op de ba lans wankelt, maar het slotallegro spettert wel de vonken in het rond. Naar Czerny, nachtmer rie van velen en mijn jeugd. Natuurlijk is zijn Duo Conertant doordron gen van zijn genialiteit dan de voorbije num mers. De beide instru menten voeren hier een gesprek, met dien ver stande dat en toonlad ders, en tertsloopjes, en gebroken akkoorden en octaafsprongen en al die andere technische dui veltjes ingelast zijn. De fluit is in de grond een meeprater, wel op zeer hoog niveau, en het pu bliek gaf uiting aan zijn voldoening door na het prachtig eerste allegro een extra applausje in te lassen) mag ik toch zeg gen dat mijn voorkeur naar het dansend rondo ging?) David van de Woestijne, de vorig jaar overleden componist was de twee de Vlaming. Zijn Nottur- no is een kort stuk, een zwoel stuk, waarin piano en fluit elk hun eigen weg gaan, maar toch naast elkaar lopen. Het is vooral een sfeerbeeld, hoe een beheerste fluit toon en juiste pedaal techniek een klankkleui kunnen oproepen waar bij muziek om de schoon heid vervaagt, en di vreugde om «andere» to m nen te maken naar vorei treedt. donizetti is de slotverant J woordelijke, zijn Sonate voor fluit en piano is na tuurlijk een maaksel vod- de in de eerste plaati opera-componist. Ik vei denk er hem sterk van dat hij het zo uit de moui geschud heeft, complee met alle virtuoze eise: die hij voor zijn belccmt of strijkkwartetten ac de uitvoerders vraagt i in verweven. Je hoort dat de glinsteringen ei schitteringen eruit wip pen, en dat het hele stu berekend is om luister aars en musici daar pakken waar ze onmid dellijk te bereiken zijn: ii hun emoties. Chris Cornelis en Yvei"" Gazelle rondden na he inleidend largo met eer hoogst zwierig allegri af. Knap hoor! Volgend middagconcer 3 februari met het Bel gisch Klarinettenkwaï tet. Daar moet U heen, c was het maar om muziel in een originele samen stelling te horen klinken F.C

De Voorpost | 1980 | | pagina 24