ROTARY AALST-NOORD BIEDT BEJAARDEN MEER ZEKERHEID 1mm WANNEER KRIJGEN PARLEMENTAIREN DEFTIGE ANTWOORDEN OP HUN VRAGEN? Tal van staatswerken worden uitgevoerd in arrondissement Aalst DAG VAN HET ECONOMISCH FEDERALISME De redaktie is niet verantwoordelijk voor de inhoud en heeft het recht de teksten in te korten. Het tweede probleem is dit van de stadsherwaardering en in het bijzonder van het behoud of verdwijnen van bepaalde gebouwen in het Aalsters centrum. Het Huis Moyersoen is naar men ons zegt veroordeeld om afge broken te worden, niette genstaande heel wat pro test. Omtrent het huis «De Stad Antwerpen» in de Zoutstraat en de vroegere herberg «Het Baasken», die de stad mits ettelijke miljoe nen zou willen aankopen of restaureren, worden ook daar vooraanstaanden vra gen gesteld. Let wel, ten minste voor de twee eerst genoemde gebouwen zijn wij het met de voorstanders van het behoud eens en we zullen dus daaromtrent niet de disktissie openen, vooral niet, waar bij de vragenstel lers omtrent de twee laatst- vemoemden waarschijnlijk de «besparingswoede» een zekere rol speelt. Wat ons bezig houdt, is het geklungel in Aalst rondom deze problemen ten beste gegeven, waarbij soms de ene gespecialiseerde vere niging een tegenovergestel de houding aanneemt van de andere, maar waarbij het uiteindelijk resultaat dan is, dat politieke invloe den het halen, en dat in een andere zaak (Generale Bankmaatschappij) het ganse dossier in het geheim en onomkeerbaar afgehan deld is vooraleer er ooit ie mand lucht van krijgt.! Is het nu absoluut onmoge lijk, dat voor de toch niet zo talrijke gebouwen en stra ten die voor een dergelijke betwisting totaal onver wacht in aanmerking kun nen komen, het stadsbe stuur het initiatief neemt een adviesroad op te rich ten die zich over deze pro blemen buigt en dossiers aanlegt? Een adviesraod op basis van bevoegdheden, natuurlijk, en niet van poli tieke tendenzen; een ad viesraad die weliswaar uiteraard niemand totaal bindt, noch de overheid, noch de onderscheidelijke adviesgevers, maar die het voordeel zou hebben tot gesprekken te leiden tussen bevoegden, en heel wat manoeuvers zo niet uit te schakelen dan toch moeilij ker te maken. Om het even welke kom missie van het huidig stods- bestuur beantwoordt blijk baar niet aan deze vereis ten, en het is op zijn minst verontrustend, dat de jong ste beslissingen tot geen enkele tussenkomst in de gemeenteraad hebben ge leid. Het is dus hoogt nodig dat het inspraakrecht van de probleembewusten een kans wordt gegeven. Ray De Smet BIJ TWEE BELEIDSPROBLEMEN Het besturen van een ge meente van enige omvang is voor degenen die het met ernst en perspektief wilden doen nooit een gemakkelij ke opdracht geweest. Het zal de komende jaren niet eenvoudiger worden, voor al niet met de opeenvolgen de regeringen die zoals met de sociale zekerheid bijv. een deel van hun moeilijkheden op de rug van de gemeenten en hun bevolking afwentelen. Aldus, twee belangrijke problemen in de pers van vorige week, en waarin ook het Aalsters stadsbestuur verantwoordelijkheid zal moeten nemen. Het eerste betreft de beslissing van minister Galle - naar onze mening absoluut gegrond te weigeren zijn handte kening te plaatsen onder de oprichtingsakte van «Inter- gem», een gemengde elek triciteitsintercommunale, in aller haast opgericht nog vóór de meeste kontrakten met de gemeenten teneinde liepen. Minister Galle is van mening, dat de gemengde intercommunale niet steeds voor de gemeenten de voordeligste oplossing is, dat zuivere intercommuna les aan de gemeenschap grotere voordelen kunnen bieden, en dat de gemeen tebesturen dit moeten onderzoeken doorheen onder méér kontakt met de openbare sektor. Wie van het energiebeleid in ons land ook maar een beetje afweet, de rol van het grootkapitaal daarin (inbegrepen buitenlands) kent, zoals van bepaalde politieke invloeden die wor den aangewend; wie de kampagne heeft gezien van de elektriciteitsondememin- gen die in de pers aanzet ten tot meer elektriciteits verbruik op het ogenblik dat de regering over ener giebesparing spreekt, zal op zijn minst moeten toege ven dat de bezinningsperio- de van Galle gegrond is. Of dat volstaat is een andere kwestie, zoals ook de vraag of de regering daarin geen stap verder zou moeten zetten, vermits ze weet wel ke invloeden daar spelen en ze op andere terreinen het toch niet zo nauw neemt met de gemeentelijke auto nomie! Maar hoe dan ook, het probleem stelt zich ook voor Aalst en we kijken be nieuwd uit, hoe het stads bestuur daaromtrent zal reageren en hoe de partij genoten van minister Galle zich in raod en kollege daarbij zullen gedragen. OP VOLLE TOEREN!!! Ik weet niet of het u opvalt maar de klassieke Nieuw jaarswensen die we elkaar toesturen missen meestal alle dynamiek. We wensen vooral veel voorspoed en een goede gezondheid, nu klinkt dat eerder als een bezwering van het noodlot dan als een aansporing tot initiatief en inzet. Natuurlijk zit de goe de bedoeling er in maar we brengen dit niet tot uiting. Nu is werklust en levensop- timisme de spoorslag van ons bestaan. Met gezond verstand en verdraagzaam heid er bij kunnen we nog wat orde scheppen in deze chaotische wereld. Ik wens dan ook aan alle lezers veel moed en veel genoegen bij hun dagelijkse bezigheden, wat die ook mogen zijn. «Het Zalig nietsdoen» be hoort bij de week-ends en de «Vakantietijd» maar daarbuiten werkt het ne fast. Vanzelfsprekend stelt dit wel een probleem wij werklozen en oudere men sen... maar er zijn talrijke manieren om zich nuttig en prettig bezig te houden. (denk maar eens aan koken-naaien-knutselen) Aan het stadsbestuur wens •k veel doorzettingsvermo gen en een BREDE RUG; aan de oppositie veel zin voor realiteit en humor. Voor de REDAKTIE van De Voorpost heb ik iets aparts op het oog. Deze Politieke Tribune mag de laatste tijd alleen hande len over Stadspolitiek, van zelfsprekend «het hemd is nader dan de rok» en de inwoners hebben vooral be langstelling voor hun «di- rekt bestuur». In deze tijd van grote historische waar de, denken we maar aan de «nakende staatshervor ming», aan het ganse inter nationaal gebeuren, moe ten we echter allen intens kunnen meeleven met de geschiedenis. De visie's van onze eigen plaatselijke politiekers op de nationale en wereldevo lutie interesseert ons uiter aard. Ik zou dan ook aan De Voorpost, als nieuwjaars geschenk voor zijn lezers, willen vragen: gooi terug de politieke RAMEN open. Op die manier zullen we samen, zoals Styn Streu- vels zei: Op Volle Toeren, Het Nieuwe Jaar Beboeren. DR. Anny Dierickx Steeds opnieuw hameren de volksvertegenwoordigers en senatoren op de herwaardering van hun parlementair werk. Bij iedere regeringswisseling worden trouwens ter zake de meest hoopgevende beloften uitgesproken. In praktijk komt van deze herwaardering echter zeer weinig terecht. De echte politiek wordt achter de rug van het nationaal parlement gevoerd. Dat de meeste parlementai ren deze gang van zaken dan nog goedschiks aanvaarden, wekt nog meer verbazing. Eén van de zoveelste staaltjes van het feit dat men de volksvertegenwoordigers dikwijls verkeerde en onvolledi ge informatie geeft, ontdekten wij onlangs toen wij het antwoord onder ogen kregen van de Minister van Openba re Werken op een parlementaire vraag van senator Me vrouw D'Hondt-Van Opdenbosch uit Kerksken. In haar vraag wilde de provinciale senator konkreet weten welke werken in het kader van de begroting van Openbare Werken 1979 op 30 november 1979 uitgevoerd werden in het arrondissement Aalst. Tevens wenstte zij de bedragen van deze werken te kennen. ZONDAG 10 FEBRUARI 1980 STADSFEESTZAAL ingericht door V.N.S. 10.00 uur: Referaat door W. Ramboer, econ. des- kund. «Waarom Economisch Federalisme?» 10.30 uur: Referaat door Prof. dr. J. Maton «Welk Economisch Federalisme?» 11.00 uur: Discussie met de zaal 14.30 uur: Paneelgesprek met H. Schiltz, J. Maton, W. De Saeyere en G. Van De Perre en ant woorden op vragen van het publiek. 16.30 uur: Slottoespraak door dr. V. Anciaux Algemeen voorzitter Volksunie Het antwoord dat door de heer Minister op deze noch- thans preciese vraag gege ven wordt is soms onthut send. Zo wordt ondermeer onder de titel: Bestuur der Gebouwen melding ge maakt van de binnenopfris- singswerken aan het hoofd gebouw van het Financie- centrum. Gentsesteenweg, 93 te Wetteren voor een som van 1.221.931 frank. Sinds wanneer ligt de gemeente Wetteren in het arrondisse ment Aalst? Op het Ministerie van Open bare Werken wordt men toch verondersteld de arron dissementsgrenzen te kennen. Bij het bestuur der Waterwe gen worden nog fraglanter voorbeelden van foutieve antwoorden vermeld. Zo komt de senator te weten dat het bouwen van oever verdedigingen te Liedeker- ke-Pamel 19.069.711 fr. kost te. Het bouwen van andere oeververdedigingen aan de Dender te Pamel-Roosdaal kost 14.380.172 fr. Voor zo ver wij weten liggen de ge meenten Liedekerke en Roosdaal nog altijd in Brabant. Even verderop wordt gesig naleerd dat men op dit ogen blik bezig is met het bouwen van een pompgemaal in het Denderbellebroek voor een prijs van 31.693.807 fr. Dit gebied, gelegen op het grondgebied van de fusiege meente Lebbeke behoort dan anderzijds weer volledig tot het arrondissement Den- dermonde. Wat komen dergelijke, op zichzelf interessante gege vens doen in een ministrieel antwoord dat specifiek be trekking heeft op het arron dissement Aalst? Aalst Het ligt niet in onze bedoe ling om het antwoord van Minister Mathot hier inte graal weer te geven. Vele van de gevens hebben im mers betrekking op werken die uitgevoerd worden (of werden) in het zuiden van het arrondissement, met na me de gemeenten Ninove- Geraardsbergen en Zot- tegem. Daarom willen wij ons be perken tot die cijfers, die be trekking hebben op het ver spreidingsgebied van deze Voorpost-editie. Maar zelfs hier blijken niet alle gege vens volledig met de waar heid overeen te stemmen. Zo deelt de minister mee dat het Bestuur voor Elektriciteit en Elektromechanica eind november bezig was met het vernieuwen van de elektro- mechanische uitrusting aan de Aalsterse Sint-Annabrug voor een som van 20.100.000 frank. Nu weet iedere Aaistenaar dat dezé werken, die in september 1979 moesten aanvangen om allerlei redenen naar een latere datum verschoven werden. Waarom laat men het dan overkomen alsof de ze staatswerken nu plaats grijpen? Uit het antwoord krijgen wij alles bij elkaar toch nog en kele belangrijke gegevens. Zo verneemt de lezer van de Parlementaire vragen en antwoorden van 1 januari 1980 (sic) dat het Bestuur der Wegen als investerings- werken bezig is met de aan leg van de middenberm op de ringlaan te Aalst (Rijks weg 719). De kostprijs hier van bedraagt 18.350.400 fr. Het inrichten van een kruis punt aan RW 10 kost van haar kant 20.965.018 fr. Op vallend hierbij is dat men niet vermeld over welk kruis punt het hier eigenlijk gaat. Toch zeker niet het kruispunt tussen de Brusselsesteen weg en de Albrechtlaan? Bij de onderhoudswerken, uitgevoerd door ditzelfde bestuur wordt melding ge maakt van het vervangen van de leuning en deksteen van een spoorwegbrug te Aalst voor een bedrag van 5.982.970 fr. Ook hier wordt niet vermeld over welke spoorwegbrug het gaat. Onder het Bestuur der Wa terwegen vermeld men wa terbouwkundige werken, die alle op dë Dender uitge voerd worden. Zo zou het aanbrengen van een nieuwe weg bedekking op de hef- brug te Erembodegem-Aalst 1.998.873 fr. gekost hebben. In dezelfde gemeente wer den ook oeververdedigingen gebouwd aan de Dender wat in totaal 13.217.162 fr. koste. Het uitbreken en volledig op ruimen van de ontmantelde stuwsluis te Herdersem, en het bouwen van de oevers ter hoogte van de afbraak werken kostte op zijn beurt 8.384.190 frank. Het is ook geen gehej meer dat de Belgische st op dit ogenblik bezig is i de bouw van een nieu^ Zwarte Hoekbrug te Aa^ De kostprijs hiervan draagt 52.110.430 frank. Nog interessant om wet» het feit dat het Bestuur i Waterwegen bezig is (of weest is) aan het uitbag ren van de Dender tussen stuwsluis te Aalst en nieuwe Dender te Deni^ monde, dit voor prijs i 8.201.200 fr. De oeverver diging op de linkeroever hoogte van de industriezi te Hofstade wordt geso n op een bedrag i s 17.411.678 fr. d Het Bestuur voor Elektricj en Elektromechanica dt officieel ook een aantal langrijke investeringen.! d meldt de Minister van Op r< bare Werken 20 miljoen t( de St. Annabrug, waarbij S reeds enkele vragen stele a Verder was er een uitg tr van 400.000 fr. voor driekleurige signalisatieI de Rijksweg 60 te Gijzegt In de gebouwen van Rijksdienst voor Arb« voorziening te Aalst weri elektrische installatie nieuwd, wat 1.760.000 kostte en de installatie een lift vergde een bet van 864.000 fr. Ook bi. gerechtelijke politie wen elektrische installatie i nieuwd (1,6 miljoen fr. werd een lift aangebc (1.137.000 fr.). De la; werken, die betrekking ben op Groot-Aalst wai plaatsen van zomaar et jes 5 liften in de postge wen aan de Vaartal Hiervoor werd 6.301.00 uitgegeven. Opvallend bij dit alles ii uit het antwoord blijkt het Ministerie van Open Werken eind 1979 geer kele investering verrichl de gemeenten GrooK en Groot-Erpe-Mere. «Ouders kunnen wel hun kinderen opvoeden doch of de kinderen later voor de ouders willen zorgen is an other question», zei de Aalsterse OCMW-voorzitter Martin Van der Speeten op het laatste wekelijks werkdiner van Rotaryklub Aalst-Noord in het stem mige restaurant Cottem. NO PARKING, NO BUSINESS Hoe kunnen wij de verant woordelijken doen inzien dat zij voor parking in het centrum van de stad Aalst moeten zorgen? Beseffen zij dat de leefbaarheid van het stadscentrum in het ge drang komt? Volgens de begroting 1980 wordt niets voorzienom aan het schrijnend tekort aan parkeergelegenheid iets te doen. De opeenvol gende maatregelen in zake verkeer hebben van het stadscentrum een doolhof gemaakt met steeds ver minderde kans op parke ren. Wonneer nu moet vastgesteld worden dot vol gend jaar ook maar geen cent wordt weggelegd om aan deze beklemmende toestand te verhelpen, ste ken sommige handelaars, die het van het vlot verkeer moeten hebben, de handen in de licht. Moeten er nog meer mensen hun zaak overlaten of sluiten? Neringdoeners die erg ge wonnen waren voor ver keersvrije straten, hoort men de laatste tijd verkla ren dat zij zich vierkant ver zetten tegen het verkeers vrij maken van nieuwe stro ten als niet eerst het par keerprobleem wordt opge lost. Zij redeneren terecht dat, als men de koper geen gemakkelijke parking geeft, hij elders zijn inkopen gaat doen. Ik mag eraan herinneren dat vele jaren geleden reeds in de stad Aalst een be- schermingspolitiek voor het handelscentrum bestond, die er op neerkwam dat het centrum eerst naar behoren (verkeersvrij, parking) zou uitgerust worden vooraleer aan de stadsrand grootwa renhuizen zouden toegela ten worden. Een goede poli tiek mijns inziens. In be paalde andere steden werd daar niet aan gehouden en het resultaat voor de be staande handel is er naar. Zo werd in Klein-Aalst met unaniem akkoord, ook dat van de huidige burgemees ter (toen in de oppositie), een supermarkt G.B.-vesti- ging geweigerd op de be kende plaats. Het Aalsters College van burgemeester en schepe nen geeft nu voorrang oan luxe-projecten boven par keerplaatsen, en aan boek jes, reklameprijskampen en ander papier boven een rechtlijnig middenstandsbe- leid. Herhaaldelijk komen de pers tragische verichten over alleenwonenden die plots in een of andere noodsituatie verkeren zonder de mogelijkheid te hebben anderen ervan te verwittigen, ledereen kent alvast ge vallen van bejaarden die plots ziek worden, of een hartaanval kregen, of een val deden waarbij ze het bewustzijn verloren en die dan lange uren, soms dagen, van hulp versto ken moesten blijven om dat niemand van hun lot wist. Soms werden het zelfs gevallen met dode lijke afloop. Zonder de extreme ge vallen knaagt bij al leenwonende bejaarden wiens gezondheidstoe stand verslecht de angst van de eenzaamheid en de vrees dat bij om het even wat hen geen onmiddellijke hulp zal kunnen worden verleend. En of men nu arm of rijk is, dat speelt hierbij dan geen rol. Vanzelfspre kend tracht de al leenstaande bejaarde zo lang mogelijk in de ver trouwde huiskring te blij ven tot hij na een of an der ongeval van zijn hul peloosheid bewust wordt. Trachten opgeno men te worden in een bejaardentehuis is dan vaak de énige uitweg al hoewel zulks vaak met een maandenlange wachttijd kan gepaard gaan. Om deze redenen boog de Serviceklub «Rotary Aalst-Noord» zich over de problematiek hoe de bejaarde mens in eigen milieu veiligheid te bie den met behoud van de zijn eigen zelfstandigheid en privacy. Toen de 72-jarige Wedu we Hendrickx uit de Moorselse Kockstraat onlangs van de trap viel en de schouder brak met daarbij nog enkele sup plementaire verwondin gen werd het nieuw ap paraatje dat ze steeds bij zich droeg haar reddende engel. Zichzelf niet meer kunnende behelpen was ze wellicht op het toeval aangewezen om na ette lijke tijd misschien ge vonden te worden doch via haar zoemertje daag de dadelijk hulp op en was ze binnen het uur in het ziekenhuis. De telefoon is zeker ook reeds een middel om zich minder eenzaam te voe len en om mogelijk ge holpen te kunnen wor den. Vraag is of men na een of ander tragisch ge beuren tot bij het het ap paraat kan, terwijl bij het alarmapparaatje, nauwe lijks zo groot als een pak je sigaretten en dus steeds liefst in de zak meegenomen, een sim pele druk op een kontakt- knop volstaat. Rotary die wil ten dienste staan van de gemeen schap en oog heeft voor noden van alle slag wil de idee lanceren al leenstaanden voor nood situaties veilig te stellen door het lanceren van een zo eenvoudig maar efficiënt mogelijk alarm apparaat dat hen in hun oude dag enige veilig heid garandeert. Het moest een polyvalent apparaat zijn dat onder alle omstandigheden funktioneert zonder te hoge aanschaf- noch onderhoudsprijs en niet té zichtbaar want bejaar den lopen meestal niet graag te koop met hun hulpeloosheid. Hulp vragen via een tele foonapparaat is niet altijd mogelijk daar men in om standigheden kan verke ren dat men het nummer niet meer kan draaien. Ook omdat telefoon voor hardhorenden geen uit komst biedt, nogal duur uitvalt en men soms ja ren op aansluiting moet wachten. Rotary Aalst-Noord zocht dan heil in een draadloos zend- en ontvangsttoe stel. Het werkt heel een voudig. Bij een buur die tot hulp bereid is wordt een ontvangsttoesteltje van circa 1 cm3 groot ge plaatst dat, voorzien van een kleine antenne, in werking blijft zolang het op het elektriciteitsnet aangesloten blijft. Het verbruik is uiterst mi niem. Misschien enkele frank per jaar. Via de rich ting aan de antenne kan gezocht worden naar een optimale ontvangst, uit eraard binnen de af- standsgrenzen volgens de eigen omstandighe den. De hulpbehoeven de, die het apparaatje steeds bij zich heeft moet enkel even drukken en bij de buur loeit de sirene tot die zelf het kontakt op zijn ontvangstapparaaat uit schakelt. De beste ontvangst krijgt men die vrij gebouwd staan van elkaar of aan weerszijden van de straat liggen. In appartements gebouwen of aaneenge- een grotere dimensie zal en naar aanleiding dl bouwde huizen werkt het kunnen worden gegeven, van werd een prijs I toestel enkel op kleine In afwachting kan U meer 1,000.000 fr gesticht! afstand. informatie heromtrent prijs voor een exp Bijkomend voordeel is bekomen en zal uw geval menteel of klinisch w dat hij inbraak of diefstal welwillend onderzocht dat het lot van de gen het toestelletje onge- worden zo U dergelijk ap- dikapte kan verbeter» merkt kan in werking ge- paraat wenst, bij de heer Praktisch gezien wil bracht worden. Paul Keymeulen, Lam- OCMW-voorzitter i Rotary Aalst-Noord kocht brechtstraat 12 te 9300 beraden over de fabr de onderdelen voor de Aalst. Tel.: 053-21.73.12. tieprijs (ik hoorde gi apparatuur in het groot Martin Van der Speeten len fluisteren: in de I en een lid, vriend Witte- toonde zich dan ook, zon- del 8000 fr, zo zelf i wrongel, zorgde voor der uiteraard énige belof- monteerd en in tg gratis montage. Momen- te in naam van het hele de onderdelen wer teel heeft de klub reeds OCMW te kunnen doen, aangkocht de helft d een 20-tal dergelijke ap- zeer positief voor dit ini- op industrieel niveau paraten in omloop, heeft tiatief in deze onverschil- daar nog wel wat er nog een tiental be- lige tijd waarin bejaarden verminderd woru schikbaar en wil er nog al te makkelijk aan hun Van der Speeten wil» een aantal bijmaken. De lot worden overgelaten. OCMW-raad alleszim financiële mogelijkheden Graag zag hij bij de be- verdediging van dit r zelfs van een Rotary-klub gunstigden van dit merk- tief graag op zich ner zijn uiteraard niet onbe- waardig initiatief ook de En dat met zijn gekt perkt en bedoeling was zwaar-gehandikapten in- zin voor sociaal eng dan ook na het lanceren geschakeld want minder- ment en hulp aan df van de idee een open- validen worden al te vaak meenschap. baar bestuur voor deze als een last voor de ge- Om de sociale kas te aktie te sensibiliseren. In meenschap aangezien: zen die het al moet casu ging het hier om de Hiermede speelde hij dan gelijk maken organ» op het diner aanwezige in op 1981 dat door de Rotary Aalst-Noord Martin Van der Speeten, Verenigde Naties als woensdag 12 maarti voorzitter van het Aal- «jaar van de gehandikap- feesthalle te Wieza sterse OCMW. te» werd uitgeroepen. In fantastische avond Na het middagmaal werd datzelfde jaar viert de vier solisten, «Jeugi dan ook een korte de- NVSG, de Nationale Ver- Muziek» en Eva Man monstratie met het toe- eniging tot steun aan ge- dit ter gelegenheid stel gehouden waarvan handikapten, die door de het 75-jarig bestaan wij persoonlijk ons van Belgische Rotaryklubs in Rotary-België. de efficiëntie niet konden 1941 werd opgericht, overtuigen vermits alles haar vijftigjarig bestaan in één lokaal gebeurde maar waarvan ons verze kerd werd dat het opti maal funktioneert. Dergelijk tuig, dat de al- I leenwonende bejaarde een gevoel van veiligheid kan verschaffen, kan een positieve faktor zijn om langer in het eigen ver trouwde huis te blijven wonen en dus door niet te worden opgenomen in een rusthuis de gemeen- I schap financieel minder I te bezwaren. Voorzitter Herman Van l Wilder hoopte dan ook dat aan deze Rotary-idee Het alarmtoestel voor de bejaarde. (Geert)

De Voorpost | 1980 | | pagina 2