KREDIETBANK OPENDE VERNIEUWDE BURELEN TANU VERHUIST BORSE VAN AMSTERDAM VIERT 350-JARIG BESTAAN BIJNA 100! Parkeren of niet? De Voorpost - 25.1.1980 - 3 DE BARRAK Vrijdagavond jl. was de hoofdzetel van de Aalsterse Kredietbank in feest, dit tergelegenheid van de plechtige inhuldiging van de vernieuwde lokalen. Niet alleen heel wat Aalsterse personaliteiten, waar onder Schepen van Financiën G. Van den Eede, gemeenteraadslid E. Bogaert en deken De Vos, hadden eraan gehouden de receptie met hun aanwe zigheid te vereren, maar ook de voorzitter van de beheerraad van de Kredietbank Prof. Leeman, was hiervoor naar Aalst overgekomen. Dat de vernieuwing van de banklokalen niet zo maar een peulschil was, moge blijken uit het feit dat met de werken ge start werd op 19.2.1979, zijnde zowat een jaar ge leden. Voor alle duidelijk heid dient vermeld dat de transformaties gebeur den, zonder dat de aktivi- teiten van de bank zelf onderbroken werden. Dit kon trouwens moeilijk anders, vermits het ge bouw van de Grote Markt niet alleen de belangrijk ste zetel is van de Kre dietbank voor Groot- Aalst maar tevens instaat voor de geldbevoorra- ding van 26 30 kanto ren, gaande van Ternat tot Ninove. Samen met Leuven is Aalst bij de Kredietbank trouwens één van de onderafdelingen van de zetel Brabant. Dit ver klaart meteen ook waar om de regionale direk- teur, de heer De Keiver, en de onderdirekteurs de heren Coen, De Eger en De Rammelaere ook op de inhuldiging aanwezig waren. BURELEN Zoals het hoort werd van de transformaties ge bruik gemaakt om de bank van de modernste technische snufjes te voorzien. Het eerste wat aldus opvalt is het feit dat de 11 loketbedienden achter millimeterdik ko gelvrij glas plaatsgeno men hebben. Ook voor het overmaken van geld en dokumenten werd een vernuftig schuifsysteem aangebracht. Nadeel is Geld, centen, ping-pong in de nieuwe kluizen. (Geert) ongetwijfeld het feit dat het persoonlijk kontakt vrijwel volledig ver dween. Langs een soort van gla zen sas kunnen de kliën- ten de kelder bereiken waar zich de bankkluizen bevinden. Deze zoge naamde saferuimte werd ook totaal vernieuwd en uitgebreid, en niet min der dan 1300 kluizen kwa men aldus ter beschik king van het publiek. Voor de uitbreiding van deze safezaal werd ondermeer een kleine ar chiefruimte in de kelder ingepalmd. Een andere nieuwigheid in de bank is het nieuwe bureel waarin zich drie terminals bevinden, sa men met een computer waarin alle verrichtingen aan de «Bancontakt» au tomaat onmiddellijk op geregistreerd worden. De terminals van hun zijde dienen om alle stortin gen, afnames, overschrij vingen, enz. dadelijk over te seinen naar een cen trale computer in Brus sel. Het is trouwens op vallend hoe de technolo gie op dit vlak zijn intrede gedaan heeft in het bank wezen. Zo kan iedere lo ketbediende, dankzij een mikrofilmlezer dadelijk zien hoeveel een bepaal de kliënt op zijn bankre kening of zijn depositie boekje heeft, en welke verrichtingen er diezelfde dag reeds gedaan werden. Voor de 27 personeelsle den, die de hoofdzetel van de Kredietbank telt werd trouwens uitste kend gezorgd. Niet alleen beschikt ieder nu over een modern en ruim bu reau, maar tevens werd gezorgd voor een nieuw aangepast vergader zaaltje. Het spreekt voor zichzelf dat ook het bureel van de plaatselijke direkteur, de heer Boterberg, in een nieuw kleedje gestoken werd. Deze direkteur zorgde vrijdag jl. trou wens voor de persoonlij ke verwelkoming van el ke gast. Wat ons tot slot opviel, en wat blijkbaar niet ie dereen zal weten, is het feit dat de tuin van de Aan de St.-Martinuskerk werden al heel wat bekeuringen gemaakt. Uit betrouw bare bron werd vernomen dat de parkeerplaatsen terug zullen mogen ingenomen worden. Maar tot nu toe werd nog geen officiële goedkeuring door de 9®meenteraad bekomen. Intussen blijft men maar opschrijven. De reden van het Parkeerverbod is te zoeken in de reden dot men rond een historisch gebouw niet weer mag zijn wagen achterlaten. En te Moorsel of Baardegem dan? (Geert) Jeugdklub Tanu heeft ofwel zwerversbloed in zich. De huidige verhuispartij ofwel veel pech. De eerste februari verhuist dat jeugd- waarvan men stellig ver huis van de Ijzerenwegstraat (aan de Sint-Annabrug) hoopt dat het lange tijd de naar het Burgemeestersplein (aan het stadspark). Als laatste zal zijn is echter men weet dat men daarvoor in het Volkshuis (Hout- niet gewild. Wegens een er- markt) en zelfs nog in de Schoolstraat gewoond heeft, fenisonverdeeldheid beslis- dan trekt men wel 'ns beide wenkbrauwen op. ten de eigenaars van het kafeehuis, Ijzerenwegstraat 1, waar Tanu ongeveer een jaar in kon, tot afbraak. Dat zal voor 1981 of 1982 zijn. Men wou liever niet die tijd afwachtend doorbrengen en er werd druk gezocht naar een nieuw herberg zaam oord. Dat wordt uiteindelijk de vroegere kafee Touring aan het Burgemeestersplein (eveneens in Aalst), waar men vroeger al een oogje op had. Het heet een verbe tering te zijn: de ligging na bij de «groene long», het gebouw is niet zo oud, de fotoklub zal over een bad kamer kunnen beschikken, de bovenkamers zijn bruik baar in tegenstelling tot het huidige onderkomen. Ook motoklub Cobra en het jeugdatelier verhuizen mee uiteraard. De verhuizing was normaal een maand eerder voorzien, maar pas deze maand konden Tanu- leden erin voor de voorbe reidende werkzaamheden: elektriciteitswerken, op smuk... De openingsfeestelijkheden zullen er onder voorbehoud als volgt uitzien: op vrijdag 1 februari: openingsfeest met receptie en belotting. zaterdag 2 februari: kin derkennis met o.m. pop penkast en ballonwedstrijd, 's Avonds een T.D. zondag 3 februari: op treden van Daroll Adams gevolgd door T.D. Intussen konden we verne men dat het Fabrieksken, dat in april uit de Burcht straat moet verdwenen zijn, kandidaat zou zijn om het Ijzerenwegstraathuis na Tanu te betrekken. Dat zou een voorlopige oplossing betekenen natuurlijk. In ie der geval is dit een gouden tijd voor verhuisonderne- mingen... Dit jaar zal het 350 jaar geleden zijn dat begon nen werd aan de bouw van de gekende Borse van Amsterdam. De realisatie ervan duurde zomaar eventjes 4 jaar met name van 1630 tot 1634. Oorspronkelijk was de Borse een weeshuis, later getransformeerd in een vleeshuis. In 1663 werd het gebouw ingenomen door de Barbara- kamer, beter bekend als de Catharinisten. In het begin van de 19de eeuw kreeg de herberg de niet gebruikelijke naam van «De Vetzak» waarna deze naderhand gewijzigd werd in de «Borse van Amsterdam». Heel wat Aalstenaars stellen zich de vraag: Vanwaar deze naam. Het antwoord is eenvoudig. Gedurende lange tijd was de herberg een belangrijke postrelais op de weg van Frankrijk naar Amsterdam. Dit belangrijk historisch gebouw werd officieel geklasseerd bij regentsbesluit van 27 septem ber 1945. Op dat ogenblik fungeerde de Beurs van Amsterdam als «Katholieke Kring». Het huis is een typisch voorbeeld van Vlaamse renaissancestijl. Deze bouwstijl kwam er als reaktie op de gothiek. Typisch kenmerk zijn de ronde bogen, die men overal aantreft, en die het geheel een uniek karakter geven. Samen met het aanpalende belfort vormt het gebouw een van de toeristische attraktiepolen van de Grote Markt. Wij hopen dan ook dat het stadsbestuur het 350-jarig bestaan van dit café-restaurant niet onopgemerkt zal laten voorbijgaan. VEHE woor da'k ik as ek klein was 't miest toyd in versleiten hem opde keiremis of meh de wint- jerfoeir gelèk as ze da tèn nog noemden, da was da barraksken meh die poesjanellen of marjonetten. en ze speldjen dor da verrozjel- ken van Sint Antoentjen meh zè veirken en as boystiksken iet van ne zekere Jan meh den ijzeren eirem. Zé newoor, 't es ni ver 't ien of ver 't ander, mor die twie geschiedeniskes de die kost ek ik na ne kier grad van booiten hein.en 'k vond dad attoyd zoei toef da z'elke kieren verom 'n nief stèrtjen on da vèrksken moste zetten want alle kieren most dad in brand gestoeke werren. En dènne stierke Jan den dienen kooisten dor mor allemaan van 't seendie hem te noor kwamp en die hem ni oon 'n stond. Binsjt de twie weiken die al gepasseird zén hem ekn hoe zol da na kommen, attoyd verom moeten op da barraksken peizen, of beiter: op die marjonetten. Want as ge na ne kier goe bepeist wa da ze de lésten toyd meh ons on 't ooitsteike zén, dad es woorlèk nog eirger as eh poesjanellenspelMor tèn in 'n barrak geer iveranst in Brissel die ons veil mier kost as da kortjen dammen in den toyd mosten betolen ver nor da stértjen van de veirken gon te zing... Al pertank da 't veirken da ze geer on 't kwieken zèn, nog al ne kier 'n ander stértjen zol kennen hemmen... En aal die akteurs, 'k zal mor non treffelèkken naom zoeker ver degein die geer meh ons dinges on 't rammelen zèn, speilen heer ko- meideken op heer manier en vegen vierkanteg heer kas on 't gein dat die mensjen dor va peizen meh wies sengen en meh wies stemme- kes da z' on 't vazjollen zèn! Ze kommen oeverien, ze maoken rusjie, ze 'n kommen verom nimmer oeverien en azoei es dad alle daogen iet anders. En den dienen die den hoeifdrol zol moete speilen komt ons allen aovenen op den teivei vertellen dat 'n verom 'n ander oplossink gevonnen heid wormei da naa toch zeikes iederien kontent zol moet zèn... 't most insj woor zèn, want 't sanderdaos es 't verom lageer! Spoyteg dat dennen Jan meh den oyzeren eirem daar nie 'n zitj. Den dienen zol der anders nogal ne kier neen andere gèrla meh goon peis ek. Sertoe meh die toeiverès die dor oeik in kwamp en die probeirt van ghiel 't stik om zjiep t' helpen. Van denne Jan kreig ze dor nogal nen tater op heer gip zee.mor meh de deis zèn ze veil t' onnoeizel. Mor ja, 'k peis da 'k verom beizeg ben t' ien deir t'ander t' holen: 't barraksken van Sint Antoentjen en die barrak geer in de stad die t' aal te zeggen wildj hemmen... Aan ja, binsjt da 'k er op peis, 't schandj dat er geen 'n madam es die naa zudoneg kood es op de Vlaomingen da ze zelfs heren naom zol wille lote veranderen. Binnen 't kért noemt ze madam Rejong! Mor peizen die mini-sters na toch dad heer alles toegeloten es? Da ze voesj meigen bleiven den oap haven meh de mierderhèd van d' inwoeiners van da lanjeken da ze veronder- steldj zèn te regeren? Regeren? 'n Doe meh ni lachen. Keikelen en gediereg 't déksel zuveil meigelèk nor here kant trekken, da doeng ze. En door hemme wajjer allemol ons stemme on gegeiven, wajjer mosten ons schaomen.. En 't swoyles good onze frang den dieperik in, sloot alles op meh den dag, 'n kennen de mensjkes die meh eh pinsjoentjen moete leven heer fleis nimmer verweiremen en groetj den hoeip meh doppers da 't eh schandool es om zong. Mor dad es 't minsjte van heer bekommernissen zee. De portefoeljeken en weiten of dat er in Brissel na toch allien mor Frans moe gesproe- ke warren of ofdat er oeik, mor ni te viel, al ne kier vloms mag geklapt werren. Door es 't da 't oever goot. En tèn zollen der zèn die der van verschieten dat er toch ne kier ne Jan meh nen oyzeren eirem zol kommen. Die ghiel die seen geer leighkooist meh 'n goei vreif op heer hate koppen. Wajjer hemmen da nog ne kier meige- mokt hein, mor den dienen 'n hoedjegen giene Jan. Mor hé hooi 'n mensj oever zè veirhoeit en azoei iveranst 'n soort van 'n mooisteik onder zènnen neis. En wajjer hemmen der noding alles va geweiterf. Dad Onszjier ons door van be woor t... mor 'n zolle men 't zelf ni gezocht hemmen? Meh manen in de Barrak te zetten die beiter zolle passen op de keiremis of o de wintjerfoeir, neivest de barrak van Spriet... En naa hoep ek jnor ien dingen: dad es dat 't er nog veil, ghiel veil zelle zèn die va moy ge dacht zèn. En die den noste kier as men nog ne kier moete gon kiezen, ne kier zelle peizen op dad hoeksken van DOLF Raymond De Bolle wordt de 15 februari 99 jaar, dus volgend jaar wordt het vipren. Raymond werd geboren in 1881 te Baardegem en kwam aan de kost als landbouwer. (Erik) Vernieuwde burelen maken het werk aangenaam en vlotter. (Geert) Vrijdagavond was het zover... de receptie ter gelegenheid van de inbruikneming van de vernieuwde burelen van de Kredietbank op de Grote Markt kon starten. De beheerraad was ook van de partij... (Geert) Kredietbank gesierd wordt door een prachtige eeuwenoude boom die zeker het klasseren waard is, en het feit dat de bank niet alleen over een in-en uitgang be schikt langs de Grote Markt, maar ook nog een aparte in- en uitgang heeft langs de Katte- straat. U kan zelf eens op verkenning gaan om de ze tweede privé-inkom van de Kredietbank te vinden. VEHE

De Voorpost | 1980 | | pagina 3