JAN WANDERSTEIN: BOBSLEE SPECIALIST wmm Inige Aalstenaars sullen weten dat de geselek- rde voor de Belgische ploeg op Europese en •Idkampioenschappen bobslee, een medebur- Is. Sinds 1973 is Jan Wanderstein. wonende te mei. aan de Onse Lieve Vrouwstraat nummer 9. dtein van de Belgische ploeg bobslee. Om te »n hoe hij een en ander met zijn werkzaamheden I kombineren, gingen wij hem opzoeken. Wanderstein, is sportofficier bij de Belgische idnachten in Duitsland. Reeds vanai het ogen- «a dat Jan ginds belandde, werd hij voor de eerste L^il gekonfronteerd met deze sport van sneeuw en i n para kwam hij veel in kontakt met reserve- |#nel Leclei. die met de idee rondliep dat bobslee, a voor Belgen mogelijk moet zijn. Doch door het Éidat geen banen beschikbaar zijn in ons land, en llvoor sijn job toch in Duitsland was, praatte hij per met enkele kollega's. Jan Wanderstein was rlag voor gewonnen, en in geen tijd werd een t bobslee aangekocht. halen in Konigsee. Hoe zit de bobslee-sport nu eigenlijk in mekaar? Dat is tamelijk kort verkl aard, antwoordt de vlot sprekende Jan. Van okto ber tot en met maart heb ben de grote internatio nale konfrontaties plaats. Wij nemen in de mate van het mogelijke daaraan deel. Tussen maart en oktober zorgen wij voor een stijgende konditie. Waaruit bestaan die trainingen buiten het kompetitieseizoen? Meestal zijn dat power- W(i perfekte start gttjOpleiding kreeg hij in dinië. Meteen was hek van de dam. nsdien heeft onze ge- ekspartner al heel t weg afgelegd om de- voor ons onbekende 'öflrt ingang te doen vin- ri in België. Om een ide bobsleeër te wor- I, moet men goed kun- Jsk lopen, de spring- en irtnummers beheer- zodat Jan zijn licht g opsteken bij onze nitbtleten. Omdat het Aatefenen van bobslee esj. tamelijk dure sport ïbèwam Jan in het begin tds terug van een ka- neieis. zodat hij voor de Schillende wedstrij- ,s die hij betwistte, i of andere bereidwil- ,|0I» beroepsmilitair in jtsland als partner ygpkreeg. De resultaten =jeien dan ook van die ^sj!d dat er geen hoofd- lels geschoten „rden. dertussen heeft Jan sijn diploma inge waaid, zodat hij voortaan i snelle race.(Y. Verhaevert) pioen en rekordhouder van de hinkstapsprong. Sinds Luc als ploegmaat fungeert gaat de presta tie van het Belgische team steeds crescendo. Beide bob-sleeërs zijn nu vertrokken naar Sankt Moritz, waar op 22 en 23 januari 1980 de Europese Kampioenschappen plaatshebben. Na afloop van deze kampioen schappen gaan zij naar de Olympische Spelen te Lake Placid. Hoe staan de kansen van de Belgi sche ploeg op deze kom petities? Jan antwoordt zonder dralen: nihil. Maar toch willen ze een paar plaatsen vooruit schuiven. In februari 1979 werden ze 29e op 32 deelnemende landen tij dens het wereldkam pioenschap te Koningsee (Bayern). In november 1979 namen ze deel aan het zeslandentomooi te Winterberg, de «Open Engelse kampioenschap pen». Daar werden ze verrassend zesde voor trainingen, vooral ge richt op snelheid en ex plosieve kracht. Verder korte spurten en ook wel uithouding. Dit doen wij dan door het mee afma len van een 21 km. in één of andere halve maraton. Dus is de training voor namelijk afgestemd op atletiek? Ja, maar er zijn atleten die omzeggens niet met ons zouden kunnen wed ijveren op bobslee-ge- bied. De meeste topatle ten zijn nogal tenger ge bouwd. Dit is in bobslee een nadeel. Men moet in feite beide eigenschap pen hebben. Je moet cir ca 5 kg. meer wegen dan zijn gestalte hoog is. Daarbij moet je een 100 m. vlak bijvoorbeeld onder de 11" kunnen lo pen, plus ook nog een goede afstoot bezitten voor één of ander spring- nummer. In één woord, je moet een kompleet atleet zijn. De atleten, die de beste kansen maken om de bocht ui tegen meer dan 100 km. per Jstf® a's opleider kan fun- spË^ Met zijn bobslee- Hfö id beeft hij het ertussen toch ge- 1S üa®d om liefst 15 atle- en en 'e vinden, die in di en f" ,omo°ien en kam- ^oenschappen de natio- iirfp ^euren verdedigen. Ê8S6ndie 15 zit Luc Car- r' onze nationale kam- landen als Zwitserland, Frankrijk en Engeland, toch allemaal ploegen die Olympisch geselek- teerd zijn. Terwijl Jan Wanderstein toch in het Duitse Beierland vertoef de, nam hij de gelegen heid te baat om het di ploma van internatio naal trainer bobslee te .(Y. Verhaevert) naast de atletiek ook nog een goede bobsleeër te worden, zijn over het al gemeen genomen tien kampers. Sportmensen die in alle nummers mee kunnen. Hoe ie de ■ameiutelling van een team? De eerste man in de bobslee is de piloot, de tweede de remmer of de break. In het Belgisch team is Jan Wanderstein de piloot en Luc Carlier de remmer. Tijdens het seizoen wordt er toch ook wel geoefend op banen? Natuurlijk wordt zulks gedaan. Voor ons ge beurt dat meestal in Win terberg in Sauerland, waar een kunstbaan is, die ongeveer 1.200 m. lang is. Een natuurlijke baan is ongeveer 1.500 m. lang, zodat wij met het gebruik van die baan al heel tevreden zijn. Hoe staat de oefening tegenover de kompe titie? Wij nemen ongeveer aan een zestal kompetities per jaar deel. Op de plaats waar één of ande re wedstrijd plaatsheeft, arriveren wij tussen 4 a 6 weken voordien. Dan kunnen wij dagelijks de baan inoefenen. Wat zijn de gemiddelde snelheden, die bereikt worden in dergelijke kompetities? Op een kunstbaan haalt men snelheden van rond de 110 km. per uur. Op natuurbanen zoals te La ke Placid voor de Olym pische Spelen, gaat het soms tegen meer dan 130 handen om bij ons een nationaal kampioen schap te organizeren. Ook is er geen baan ter beschikking. Toch zou de mogelijkheid bestaan een baan in de Ardennen te bouwen, doch dit pro- jekt zou ettelijke miljoe nen kosten, en wie zal dat betalen? Er wordt een Belgisch Kampioen schap gehouden, maar dit is niet-officieel, daar er geen erkenning van het Bloso of andere Belgi sche sportinstanties mo gelijk is. Hoe worden de kosten van de verplaatsingen, logies en het materiaal gedragen? En door wie? Iedereen staat in voor zichzelf. De reizen die nen door onszelf beko stigd te worden. Wij be talen ons eigen eten en verblijf. Ook het mate rieel dienen wij zelf aan te kopen en te onder houden. Zijn or dan serieuze geldprijzen te winnen met dergelijke sportma nifestaties? Integendeel, de bobs- leesport is uitsluitend een amateursport. De prijzen, die men daar mee wint zijn bekers of prijzen in natura: een teit ook tot 40 50.000 fr. weet men dat niet ieder een, met eigen financiële middelen deze sport kan beoefenen, wagen beschikken die al tegen een stootje kan. Het verbruik en de af gaan. Die honderdsten van een sekonde spelen een rol in bobslee, als men ziet dat tussen de eerste tien nooit een vol le sekonde verschil ligt. De techniek moet men samen met zijn partner ogenblik zelf draagt. Wat zijn die? Hoe hoog de kosten oplo pen is moeilijk te bepa len. De verschillende kompetities hebben plaats in Cervinia (de Iedereen staat in voor zijn eigen onderhoud en mechaniek.(Y. Verhaevert schrijving van de wagen aanhangwagen. De af schrijving van de bobs lee zelf. De normale reis kosten, het verblijf ter plaatse: eten, drinken en logies. Het huren van de baan voor de training, de persoonlijke kledij enz. Jan Wanderstein bij het nazicht v (Y. Verhaevert) i zijn bobslee voor een oefentrip in Winterberg. km. per uur. li de beoefening van bobslee niet gevaarlijk? Vroeger wel, er werd meestal gewerkt op na tuurlijke banen. Deze waren zeker en vast g^r vaarlijk. De snelheden reikten dan natuurlijk nog zo hoog niet. Maar toch zijn er een paar ongevallen gebeurd met dodelijke afloop. Nu ech ter en dit is zo sedert ik zelf aan dergelijke kom petities deelneem is het gevaar fel afgeno men. De kunstbonen hebben in de gevaarlijk ste bochten, «lippen» over de piste gekregen. «Lippen» zijn bochten, die verder bijgewerkt zijn, zodat je onmogelijk kan «ontsporen». Ook bij natuurlijke banen wor den de bochten heden daags bijgewerkt. Het enige wat nu nog kan gebeuren is uit de bobs lee vallen. En meestal is zulks zonder erge gevol gen, een paar kleer scheuren en in het slechtste geval een paar breuken niet te na ge sproken. Hoe staat bobslee dan op Belgisch niveau? Is er mogelijkheid bobslee in België te beoefenen? Er zijn niet voldoende fi nanciële middelen voor- paar schoenen, een paar handschoenen, een ski- pak, een helm of zoiets, doch nooit geld. Is dat voor iedereen zo, of zijn alleen de Belgen amateurs? Alle Westeuropese atle ten beoefenen bobslee op eigen kosten. Sommi ge landen hebben wel de bobslee bond van hun land erkend. Langs die weg ontvangen zij wel wat subsidies, doch die zijn zo miniem dat men er met moeite wat kledij kan voor kopen. De Oost europeanen zijn zoals in alle sporten, beroepsa mateurs. Die zijn natuur lijk wel wat meer in de watten gelegd. Die heb ben meer mogelijkheden en maken ook de beste uitslagen, samen met de Amerikanen en Canade zen, waar wij op finan cieel vlak niet zoveel van weten, maar hoogst waarschijnlijk naast de Oosteuropeaan staan. Al bij al is bobslee dus een zeer dure sport? Zeker en vast, zonder sponsoring is het voor heel weinigen mogelijk bobslee te beoefenen. Als men neemt dat een bobslee om en rond de 120.000 fr. kost en de kle dij, naargelang de kwali- Dit zijn een paar hon derdduizenden franken. Dan lijkt hot toch ergens normaal dat er niet veel liefhebbers in ons land te vinden sijn voor de bobsleesport? Zo normaal is dat niet. Bobslee is een liefhebbe rij als voetbal, basket, kaatsen en noem maar op. Wij hebben er iets voor over. Doch met ei gen middelen van finan ciële aard prestaties luk ken tegen de groten uit het Oostblok is onmoge lijk. Moesten wij echter een overeenkomst met een paar firma's kunnen bereiken, om publiciteit in de genoemde landen te mogen verspreiden, dan stijgt ons peil. Die supplementaire financi ële steun is er nodig, voor de aankoop van een betere, automatisch snellere en beter -uitgeru ste bobslee. En voor de aankoop van geschiktere kledij. Nu bestaat onze kledij uit een gewone overall, waaronder wij iets d:ks aantrekken om gevrijwaard te blijven van de koude. De man nen uit andere landen hebben een pak uit zeer dunne vezel, dat werke lijk op hun lichaam kleeft. Op die manier is het mogelijk, een paar honderdsten vlugger beheersen. Die kan ver beteren met training. De- Is de Belgische ploeg ge sponsord? Neen, als men de verge lijking maakt met andere landen, zien wij verschil lende grote namen, die als reklame afgedrukt staan op de kledij en het materieel van de bobs- leeërs. Bij ons Belgen be perkt hem dat tot onze schoenen, die wij gratis krijgen van Adidas. De zelfklever met de naam België erop wordt zelfs door ons betaald. Voor de rest zie je bij ons nooit namen van sponsors. Hebt u hieromtrent reeds kontakt gehad met grote Belgische firma's? Wij bezochten er reeds een paar, doch niet met het gewenkte resultaat. Wij wanhopen echter niet en zetten stevig door. Iemand moet een sport als bobslee willen sponsoren. Éénmaal dat wij zover zijn, dan moogt ge gerust aannemen dat de resultaten in stijgen de lijn gaan. Om ons een idee te ge ven van de persoonlijke kosten, die ge voor het Italiaanse Alpen), Corti na (Italië), waar volgend jaar de wereldkampioen schappen gehouden wor den, Winterberg (Duits land), het Beierse Ko nigsee, Sankt-Moritz (Zwitserland), Innsbrück (Oostenrijk), Lake Placid (USA), Obersdorf (Oost- Duitsland), Sivaia (Roe menië), Cerajevo (Joe goslavië) en in Alpe d'Kuez in Frankrijk. Wij dienen ons te verplaat sen met eigen middelen. Bij ons is dit meestal de auto. Om die afstanden aan te kunnen, en een aanhangwagen waarop de bobslee gemonteerd staat, moet men over een ze techniek hebben wij. Het materiaal echter is alleen een kwestie van geld. Dat hebben wij niet in die mate als onze kol lega's uit het Oosten. Met de wens dat ook bobslee, dra een erken de sport zal zijn in België en dat de aangewende middelen om sponsors te vinden niet vruchteloos zullen geweest zijn, wen sen wij Jan Wanderstein en zijn kollega Luc Car lier het beste in de ko mende grote kompetities. A.V.H. De Belgische bobsleeploeg na het behalen van de zesde plaats in de Open Engelse kampioenschappen, (avh)

De Voorpost | 1980 | | pagina 43