«Kweekhok voorrang op de resultaten» FONDSPELERS HOUDEN KAMPIOENENPARADE TE LOKEREN FEEST BIJ DUIVENMAAT SCHAPPIJ «ELK ZIJN RECHT» SINT GILLIS-WAAS Het duivenhok van de week: Benoit Pieters uit Dendermonde r Duiven De sympathieke Noyonkampioen uit de Breestraat te St.- Gillis- Dendermonde Benoit Pieters, is vergrijsd in de duivensport. Iemand die reeds 50 jaar in de beweging staat, mag zeker zijn woordje meepraten over het uitgebreide gamma aan mogelijkheden om het duiven- sjapperen goed te beoefenen. Bij ons bezoek zat zijn woonkamer vol vrienden - duivenliefhebbers en de Noyon vedette begon zijn visie, in feite met een waar schuwing: «De ondergang van een melker is overbevolking. Sommige liefhebbers, die een paar goede resultaten spelen of duiven hebben, die op de uitslag geraken, beginnen er maar op los te kweken en willen jongen uit alle duiven die ze op het hok hebben. Volgens mij is dat een volledig verkeerd principe en zullen die mel kers nooit aan een degelij ke stam geraken. Op het moment dat ge goede dui ven krijgt, dan pas moet er heel selektief worden opge treden en moet de voor naamste aandacht gaan naar het kweekhok. Men moet koppels voorbehou den uitsluitend voor de kweek, die het bewijs le verden, dat him nakome lingen topvliegers zijn, zo- niet zal men niet lang in de rij van kampioenen staan». FAMILIEKWEEK Het kweekhok van Benoit Pieters, bevolkt met vijf koppels, is nog een voor beeld van heel dichte fami- liekweek. Van wijlen zijn vriend Leopold Moortgat van het Keur te Dender monde, met wie hij samen speelde, kreeg hij niet al leen de goede raad maar ook de goede duiven mee. De «Rode Moortgat» is nu 13 jaar en is nog de stamva der van het hok. Hij zit bij zijn broer Petrus Pieters, maar uit die duif, komt zijn «wit ras». Benoit heeft meerdere witte duiven op het hok en het zijn voor hem qua prestaties zeker «witte raven». Zijn vriend Leopold Moortgat hield al tijd voor: «de goede op de goede zetten» en dan heeft men meer kans om goede duiven te kweken. Hij heeft die raad steeds in dachtig geweest en dan heeft het voor Benoit geen belang hoe dicht de familie banden wel zijn. Naast die Moortgatduiven, heeft de volksmens uit de Bree straat alleen nog ras van bakker Maurits Verhaevert uit Lebbeke, waaruit hij zijn blauwe duiven kweekt. Voor de rest geen inbreng. REEDS DRIE KEER DUIVENMELKER Benoit Pieters heeft er reeds twee keer de brui aangegeven. In 1938 .ver huisde hij van de Moer straat naar de Breestraat alhoewel hij in de periode 1932-38 gans zijn familie van een regulateur had voorzien. Liefst 18 had hij er gewonnen, verkocht hij in 1938 al zijn duiven in het lokaal bij Van Biesen te Lebbeke. Er zaten toen- dertijd kleppers bij die 3 minuten vooruit vlogen uit Quiévrain. Na de oorlog werd hij opnieuw melker en met evenveel succes als de eerste keer. De bewij zen hangen nog altijd aan de muur. In 1957 in het Vierverbond St.-Gillis uit Quiévrain 1ste kampioen jongen en jaarlingen en een reeks vermeldingen. In de Reisduif te St.-Gillis in het zelfde jaar 1ste kampioen. In 1962 In de Quiévrain- bond te St.-Gillis opnieuw een reeks eretitels. In 1974 was het weer zover. Benoit besloot opnieuw alle dui ven van den hof te doen. De «Oude Vos» ging bij zijn broer en de rest werd her en der van de hand gedaan. Zijn schoonzoon gebruikte het hok om zijn ajuin te drogen, maar als hij ook met hooi en stro afkwam, was dit wel te Op zondag, 27 januari 1980 heeft er vanaf 10 u. in het lokaal bij Wilfried Peeters, Lindestraat te Lokeren een unieke tentoonstelling van de kampioenen van de Lo- kerse Fondclub. Als klap op de vuurpijl gaat er om 10.30 u. een verkoop van bons en jonge duiven door ten voordele van de fondkampioenschappen van de plaatselijke fondclub. Het loont zeker de moeite om daar aanwe zig te zijn. We willen even de liefhebbers voorstellen, die hun medewerking ver zekerden: Desire Acke: vorig seizoen knalprestaties op de halve- fond en fond. Algemeen koning en kampioen van Union Waasland. Azaert - De Jaegher: een jonge kolonie met fondal lures. Behoorde met de jonge duiven tot de kam pioenen. Edmond Beeldens: de spe cialist op de derbyvluchten, die zijn hok orienteert naar de fond. Omer Boghaert: een speci fiek fondhok, dat zich ieder seizoen bij de kampioenen rangschikt. Caes - Veys: een kolonie die opgebouwd werd met de origine Van de Weghe Olsen Edward Coppens: de sterke man van fondclub Lokeren en de laureaat Oostvlaamse marathon met de oude duiven. Rudy Coppens: speelde vo rig seizoen zeer sterk en was ondanks zijn debuut jaar reeds bij de Oost vlaamse kampioenen. Gebroeders Dellaert: een hok dat op de voorgrond kwam op de Brive en Bar celona vluchten. Gebroeders De Pauw: een hok dat ieder jaar voor goede klasseringen zorgt op de provinciale kam pioenschappen en in 1977 de provinciaal asduif op de fond had. De Praetere - De Lausnay: een tandem, die als ex- kampioen van België over zeer sterke origines be schikt en dit in het voorbije seizoen met de jaarlingen bevestigde. Urbain De Veirman: de specialist van de zware fond, die zich reeds drie maal tot kampioen op de grote fond in de Lokerse Fondclub liet kronen. Achiel De Vos: Ondanks de tegenslag vorig jaar van een massale vergiftiging op het hok. klasseerde hij zich goed in de Fondclub der Denderstreek.Norbert Vuyst: Een jong hok, dat zich in 1979 goede resulta ten aanmat op de fond, zowel plaatselijk als in de RFCO. Hij werd 3de kam pioen bij de jaarlingen. Leon De Waele: een ware kampioenen kolonie, die ieder seizoen tot de beste behoort en het in het Noorden van Oost Vlaan deren voornamelijk waar maakt. Camiel De Zutter: Nadat hij vorig jaar op de lijst van de nationale winnaars stond, was hij dit seizoen de grote slokop in de Lo kerse Fondclub en wordt geciteerd als één der sterk ste Oostvlaamse fondkolo nies. Daniel Droesbeke: De spe cialist met de jonge duiven, die als autowinnaar op de derby-Etampes in de kijker kwam. Lucien Geenens: een all round hok, dat iedere vlucht in de kop van de klassering staat en als na tionaal La Souterraine reeds zijn strepen verdiend heeft. Antoine Geurts: kwam vo rig seizoen in de kijker met de asduif jong en 2de in het kampioenschap jonge dui ven -in de Lokerse Fondclub. Maurice Geurts: het fondhok van de regelmaat. Hij werd reeds twee keer kampioen met de oude dui ven en algemeen koning van de club. Gebroederè Helskens: het hok dat wordt aangegeven als de geweldenaar op de halve fond en fond. Wilfried Heynze: was in 1978 en 1979 de superstar. Werd in 1978 algemeen fond en in 1979 eerste kam pioen jonge duiven op de fond. Ongena - Van Hecke: een heel sterk hok, dat een ver huis goed opving en op nieuw in de belangstelling staat. Piens en zonen: een bijzon der gereputeerd fondhok, dat het reeds tot algemeen koning in de plaatselijke fondclub bracht en in 1979 op het nippertje de asduif in.de kategorie jonge ver speelde. Armand Seghers: de voet balsport was hij de held van Colombes. In de duiven sport was hij in 1977 de held van Perpignan als in ternationaal en nationaal winnaar. In 1979 op dezelf de vlucht nationaal winnaar bij de duivinnen en 1ste kampioen duivinnen Cu- reghem - Center. Freddy Van Acker: een nieuw sterke kolonie in op bouw, die als schoonzoon van Tafken Hebberecht van de goede origine kan putten. Daniel Van Ceulebroeck: een fondhok dat bekend heid verwierf tot over de grenzen en ieder een fondpalmares kan voorleg gen, gesierd met kam- pioentitels. Henk en zoon Van Den Broeck: Die zich vorig sei zoen met de jon ge duiven in de kijker speelde, maar in de Vierdaagse nipt was geklopt. Beschikt over een geselekteerd fondras. Emiel Van Der Sljjcken: speelde zich in 19790 in de kijker met zijn «Zwarten», die de titel meekreeg van beste duif op de snelheid en de halve fond. Etienne Van Hecke: een jonge fondkolonie opge bouwd met de origine van Camiel De Zutter. Hij was de stamkolonie die hem klopte voor de kampioens titel bij de oude duiven. Roger en zoon Van Qui- ckenborne: is reeds ver schillende malen de specia list op de verre afstanden en bewees dit in 1979 met knappe prestaties uit Bar celona. de tweejaarse vlucht uit Limoges, Tulle, La Souterraine en Cha- teauroux. Robert Venus: iets spe ciaals. Het hok dat in het wereldgebeuren in de dui vensport geklasseerd staat als een miljoenen kweek- kolonie en reeds meerdere keren de basis legde van nieuwe vlieghokken. Pierre Vergeylen: de jonge liefhebber met 25 eerste prijzen op snelheid, halve jonge di veel. Hij begon dan liever terug aan het duivenspel. Bij zijn broer Petrus haalde hij vier witte duiven: 3 dui vers en een duivin en vanaf 1976 zat hij opnieuw in de dans en de resultaten kwa men er a.h.w. aan de lo pende band. In 1977 kam pioen met de jonge duiven. In 1978 koning in Ware Dendervallei uit Dourdan en Noyon. In 1979 opnieuw koning uit Noyon, gesierd met eerste kampioen oude en jaarlingen en asduif ou de en jaarlingen. En onder tussen haalde nog de stunt uit door een jonge duivin in minder dan een week 1000 km te laten vliegen. Ze vloog 12 uur uit Limoges behaalde de 20ste prijs van 613 duiven. Ze kwam de zondagavond thuis en de woensdag werd ze opnieuw ingekorfd voor Bourges. De prijzen van de 42.000 duiven duurden tot 's mid dags 12.08 en het Pieters- duivinnetje viel op de plank om 13.15 u. DE MAND IS DE KEURDER Streng ziften, zich mijden voor overbevolking zijn principes die de dubbele Noyonkoning primordiaal stelt, maar in een keurder gelooft hij echt niet. Voor hem is de mand de enige en onfeilbare keurder. Hoe de fond en fond. Raymoind en zoon Verhae- gen: een oersterke fondko lonie die zich op internatio naal vlak in de kijker speel de uit Barcelona. Vorig sei zoen niet te stuiten waren opp Bordeaux, met de pro vinciale zege en 6 prijzen in de kop. Julien Verschraegen: ie mand die reeds vele jaren als een gereputeerd fondspeler wordt aanzien en het nu. in de Lokerse Fondclub waarmaakt. BENO duiven zich presenteren en wat ze eventueel volgens de standaardklasse zouden mankeren, deert hem niet. Goed naar huis komen en sterk presteren, is het be wijs van hun kunnen. De rest lapt Benoit er allemaal als overbodige ballast bij. Op zijn hok heeft hij een voorbeekd van een duif, die bij een keuring zeker als ongeschikt aan de kant zou worden gezet. Zijn «as duif», want twee jaar tere- ke won ze die titel uit Noyon, heeft aan de laatste pen, hetgeen we zouden noemen een aanwas. Er groeit steeds een halve pen aan. Wie houdt nu dergelij ke duiven op het hok. Be noit omdat ze sterk vliegt en telkenjare heeft hij dat bijkomende stuk uitgetrok ken, ook al niet volgens de heilige regels van de dui- venhygiëne, maar vliegen dat zijn «gemaasde» doet. LICHTE KOST EN STIPTE VERZORGING Resultaten halen is zeker niet improviseren en dat stelt Benoit Pieters heel duidelijk: «Een duif moet een aangepaste verzorging genieten. Alles moet stipt en precies gebeuren en ik spreek uit ervaring. Vroe ger als we een pintje aan het drinken waren of een kaartje aan het leggen, werden er vlug enkele mi nuutjes afgepingeld om op het hok wat eten te werpen en twee minuten later hing men opnieuw aan de toog. Zo gaat het niet. Het blijft eenvoudig niet duren. Men moet er bij zijn. De gedra gingen van de duif moeten gadegeslagen worden. Dat kan alleen als men er is». «Ik voeder het ganse jaar door lichte kost: de 1/2 mengeling en de 1/2 zuive ring en zeker niet te veel. Een melker moet de duif in zijn hand hebben. Ze moe ten als ze thuis komen van de vlucht als raketten bin nenvliegen. Als er ene zou blijven buitenzitten, zou hij niet lang een zitje hebben. Iedere dag eten geven en goed verzorgen en dan al ze thuiskomen met mijn voe ten spelen en met mijn geld aan de poort blijven zitten, Benoit Pieters, de Noyonkoning uit Sint-Gillis-Dendermonde, met de glimlach en de eeuwige sigaar, (c) dat in geen geval». AFZONDERLIJK ETEN Benoit Pieters voedert zijn vliegers, voor 1980 zijn dat 5 oude en 4 jaarlingen, af zonderlijk: «Ieder krijgt zijn rantsoen en kan er lustig uithalen wat hij lust. Indien de dui ven in een gemeenschappe lijke bak gevoerderd wor den, zit de kans er in dat de vlugge eters met de beste graantjes weg zijn en ande re te kort zouden krijgen. Dat wil ik vermijden. Ik meen dat dit belangrijke punten zijn waar de melker aandacht moet aan be steden». Benoit Pieters is een voor stander van vroege kweek. Zijn vijf koppels kwekers brengen een ronde vroege jongskens en die worden uiteraard zo vlug mogelijk gespeeld op Noyon. Maar de St.-Gillisse kampioen denkt altijd aan onver wachte, of misschien wel verwachte zaken in het dui venspel: de rampvluchten. Daarom zorgt hij voor een afzonderlijke hokje jonge duiven: zijn reserveploeg. De vliegers gaan begin fe bruari samen en die mogen 1 jong groot brengen en die houdt hij nooit zelf. Ze zijn bestemd voor de vrienden, want zo is Benoit Pieters nu eenmaal hij kan de zon in het water zien schijnen en heeft er zijn plezier in als andere liefhebbers met zijn duiven goede resultaten ha len. Hij is geen beroeps duivensjapper, maar ie mand voor wie het duiven- spel een aangenaam tijd verdrijf is. Dit wil niet zeggen, dat hij niet graag vooraan op de uitslag staat, meer nog hij doet alles om zijn kolonie op peil te houden en vol gend seizoen voor de derde keer naar de koningstitel te dingen en een keizersvie- ring te krijgen. Hij heeft er nog een dikkere sigaar voor over. In de winter heeft hij ook enkele honderden ki los kolen veil, om zijn kweekhok en zijn vlieghok warm en droog te houden. «In de winter liever 3.000 F meer uitgeven aan verwar ming, dan in de zomer er 5.000 F verspelen, met dui ven die de konditie niet krijgen» is zijn redenering. Een liefhebber moet uitkij ken dat zijn kolonie fit blijft, aldus Benoit Pieters, die dit staaft, door te stel len dat hij sedert hij in 1932 met duiven begon nog nooit naar de veearts ging. RESULTATEN: NOYON:NOYON: 15.4: Oude duiven: 12 15 Jaarlingen: 2 3 8 9 10 22.4: Jaarlingen 4 6 7 8 10 29.4: Oude 3 8 9 (4) Jaarlingen: 6 8 9 10 6.5: Oude duiven,: 2 5 10 Jaarlingen: 3 6 8 11 13.5 Oude duiven: 3 8 10 (4® Jaarlingen: 4 8 11 17 2PS* 3.6 Oude duiven: 2 4 (4) C 10.6: Idei Jaarlingen: 1 4 5 (3) der 10.6: jonge duiven: l?°ei 25 28 (6) nee 17.6: jonge duiven: 4 lpinc (6) pee 24.6: jonge duiven: 2friL 43 61 70 (5) 111 St. Denis: jonge duiv 'n 1.7: 16 73 139 (9); Fe Asduif oude: 4277139" met 10 prijzen: de 12de?'ei 8ste, 5de, 3de, 6de, ?ep 2de, 1ste, 3de. riet Asduif jaarlingen: 4277! 10 78 met 9 prijzen: de 8(-ge 7de, 10de. 6de, 17de. 133 u lóste, 1ste, 1ste. de BH M 13.c in ti noo chrl Niets dan opgewekte ge- de liefhebber moet leren zichten zag men zaterdag 5 opbrengen en de liefde januari op het gemeente- voor de dieren. Dat een huis van St.-Gillis. En daar pintje er nu eenmaal bij- was reden genoeg toe, want hoort werd door de aanwe- duivenmaatschappij «Elk zigen op instemmend ge- zijn Recht» was in feestelij- mompel onthaald. Met de ke stemming. Ter gelegen- nodige humor bracht hij heid van hun jaarlijkse ver- Prosper aan het verstand gadering werden een paar dat die er geen gewoonte verdienstelijke leden in de van moest maken elk jaar bloemetjes gezet, en een kampioen te spelen omdat ontvangst door burgemees- anders zijn medespelers ter en schepenen ging het vlug de moed zouden ver- eigenlijke feestvieren liezen. Hierna werd over- vooraf. gegaan tot het opspelden r. r-, van de eretekens. Prosper Burgemeester De Mey Va„ Laere k de ,radj. heette iedereen welkom en tionete ereschotel van dc bood namens hemzelf en gemeeme en Rencl Fran. het gemeentebestuur zijn ckacrt werd hel 5Ch,|dje beste wensen aan voor hel va„ dc cnle overhan. nieuwe jaar. Hij heette in diaJ Laatstgenoemde het bijzonder Prosper Van dankIe daarna namens Laere welkom die na 3 jaar hemz<.„ en dc „ieuwbak. kampioen te hebben ge- ken kejzer jedcr djc deze speeld zichzelf keizer van vieri had lijk de maatschappij mag noe- maak, waarna werd men. al is het voor Prosper tot he, tekenen van een nipte overwinning ge- gcf |dcn bock e„ hc, worden deze keer. Samen drinkcn van de e(ewij„. met Prosper werd ook Re ne Franckaert gehuldigd voor zijn 60 jaar aktieve Dat er daarna nog ettelijke deelname aan de duiven- liters van het kostelijke sport. vocht door de kelen is ge gaan hoort nu eenmaal bij Burgemeester Dc Mcv ee„ „smeerdag... wees in zijn toespraak op a.R. de positieve kanten van de duivensport, het geduld dat In Sint-Gillis-Waas werden de duivenkampioenen gevierd.

De Voorpost | 1980 | | pagina 44