SPORTLAUREATEN 1979 NOIG GEEFT ER DE BRUI AAN! SELEKTIEVE OPHALINGEN O io.T.isou - ue voorpost Hier haalde het Koninklijk Atheneum het voor R.M.S. Ook het tornooi voor damesploe- gen ging naar het Koninklijk Atheneum. In zwemmen heren kwam Sint Jozefcollége op het hoogste schavotje. Tweede was het Konin klijk Atheneum en derde Het Sint Maartensinsti- tuut. Bij de dames ver overde het Koninklijk Atheneum de hoogste Pierre Van De Winckel en Guido Schelfhout, twee nieuwe onderscheiding voor de Dames van Maria Tech- sportlaureoten. (Geert) nisch Onderwijs. Atle tiek heren, was opnieuw een onderdeel voor het Koninklijk Atheneum. Zij veroverden meteen de A/isselschaal van het tJ.L.O.S.O. Een afzon derlijke klassering werd opgemaakt voor pupillen en miniemen. De over winnaar was hier Sint Jozefcollége Capucijnen voor Stedelijk Onder wijs. De vrouwelijke atle ten van het Koninklijk Lyceum toonden zich de besten voor de Dames van Maria, en veroverden e meteen ook de BLOSO- wisselschaal. De afzon derlijke klassering voor pupillen en miniemen was opnieuw voor Sint Jozef voor het Stedelijk Onderwijs. In het onder deel basketball, stond geen maat op Sint Jozef collége bij de heren. De trofee voor de kadetten was voor het Sint Maar- tensinstituut en deze voor miniemen voor Sint Jozefinstituut. Bij de da mes waren alle trofeeén voor de meisjes van het Koninklijk Atheneum. Zij wonnen in elke reeks de algemene klassering. De zesde sportsoort was veldlopen. Bij de heren ging de wisselschaal naar Provinciaal Tech nisch Instituut Zotte- gem. De trofee voor pupillen en miniemen was voor het Sint Aloy- siuscollége Ninove voor Sint Jozef Capucijnen. Bij de dames stond geen maat op de Dames van Maria Technisch Onder wijs. Deze voor pupillen en miniemen werd gewon nen door Rijksbasis school Park. De laatste discipline was voetbal. sportlaureaten. (Geert) Guy Van Boxstael kreeg een trofee. (Geert) Guido Vinck, meer dan verdienstelijke tweede Casting. (Geert) Hier ging het Koninklijk Atheneum met zijn zo veelste trofee lopen. De trofee voor de beste organisatie van de Sport week 1979 ging naar Atletiekklub Eendracht Aalst, voor hun orga nisatie van een jeugdat- letiekmeeting. Tweede werd Eendracht Aalst, voetbal voor hun geslaagd tornooi voor miniemen, pupillen en scholieren. Alsof aan de lange Hst gehuldigden geen eind meer zou komen, volg den dan de verdienstelij ke leden van verschillen de sportverenigingen, die om hun jarenlange inzet eindelijk ook eens gehuldigd werden. Voor Atletiek, de heer Jozef Pollet. Balboog, de heer Albert De Boeck en Prosper Van Audenhove. Voor basketball, Mevr. Steps-De Schrijver (da mesbasketball). Voor biljart, de heer Gustaaf Vergaert. Voor gymnastiek, de heer De Brouwer en Bert thuis en Mevr. De Munter-Lixaer- de. In de discipline Handball kwamen de heren De Boeck Wi If ried en Luc Moens aan de eer. Voor Petanque was Jozef De Witte verdienstelijk en voor voetbal, werd ge dacht aan de heren Gustaaf Caudron, Antoi- ne Develder, Marcel Hae- rens, Marcel Meers- schaert, Léon Palster- mans, Gishlain Roe- landt, Louis Stampaert, Jozef Troch en Petrus Va Van Hoefs en Mevr. De Cuyper-Schockaert Voor volley-ball Rony Lauwers en Jan Swa- lens. De wielersport dacht aan Constant Beeckman, Nestor Bloem, Louis De Pels- maeker (TV. reporter) Théo Teek, Gaston Van der Beken en Frans Van de Velde. Bij het zwem men kreeg Willy Haeck de verwachte verdienste, en tenslotte kreeg Frans Van Nieuwenborgh (83 jaar) de trofee voor Yoga. Vervolgens zorgde Wal ter Godefroot voor een gepast intermezzo, met een uitgebreid verhaal over zijn tienjarige be roeps-wielrennerloop baan, waar hij op een kanjer als Eddy Merckx stuitte. Zoniet was er voor Walter en anderen wel iets meer wegge legd. Doch ook was het niet te ontkennen, dat de tegenstrever Eddy Merckx, een voorbeeld was voor zijn omgeving en dat hij de Belgische Wielrennerij veel bijge bracht heeft. De apotheose van deze avond volgde als slot van deze toch te lange reeks huldigingen. De heer Miel Tavern ier nam het woord, om de beslissin gen van de jury bekend te maken. Dat het een moeilijke keuze werd, vermelden wij reeds in onze vooruitzichten vori ge week. De jury beslechtte het feit via deliberatie en niet op punten, zoals vroeger het geval was. Eerst kwamen de recreatie sporten aan de beurt. Pierre Van de Winckel haalde het; als wieler toerist lagen zijn presta ties hoger dan deze van WSV. De Kadees, die op recreatief vlak geen uit slagen kunnen voorleg gen. Zij beoefenen hun sport alleen als gezonde ontspanning. Derde werd Marcel Fieremans, een andere wielertoerist, Vierde Remi De Thaeye, nog een wielertoerist, en gelijk volgden Jan Van der Hoeven Atletiek- en wielertoerisme en ACA Aalst, de body-building- klub uit Aalst. Bij de ploegen- of compltitie- sporters haalde S.V. Osi ris, zoals verwacht de oppergaai. Tweede was Kaatsklub Welleweg uit Erembodegem. Derde voetbalvereniging FC. Jaca, en vierde gelijk Blijf Jong Erembode gem, VC. Dany Hofstade en de voetbalploeg van de T.T. Kring. Tenslotte volgden de individueel- compititiesporters. Gui do Schefthout werd pri mus, met een nipte voorsprong op Guido Vinck. Derde was Guy Van Boxstael. Vierde Luc Moens van Handball Eendracht Vrij en natio naal geselekteerde. Vijf de gelijk waren Etienne Van den Hauwe, Freddy Bellon en Rudy Van Peteghem. Tot slot van deze langdradige be doening, dankte de heer Eddy Monsieur, schepen van Sport en Vrije Tijd, de talrijk opgekomen menigte, en feliciteerde alle deelnemers, die hun kandidatuur aan het Sportkomité overmaak ten. Zeker een minder waardig jaar in de toch reeds mooie ere-lijst van Aalsterse Sportlaurea ten. A.V.H. Inderdaad, na zes jaren van intensieve deelname aan het Aalsters carnavalgebeuren, laat NOIG het voor 1980 definitief afweten. In hun persbericht geven ze onverbloemd hun redenen voor dit stopzetten weer, maar belichten tevens hun conceptie van wat carna val zou moeten zijn: een driedaags volksfeest dat moet beleefd worden in en op de straat, en niet zoals het er de laatste jaren aan toe ging, met drommen niet-Aalstenaars samengeperst in de cafés. Aalst verloor de autenticiteit van zijn carnaval ten voorde le van een al te sterk op het commerciële gerichte manifestatie! Spijtig, want met deze groep ver dwijnt een element uit de komende optocht dat ons, overgoten met hun eigen pikante sausje en nogal gewaagde thema's, telkenjare toch nog eens kon doen lachen. NOIG moest het niet hebben van prachtige overladen praalwagens, NOIG hield het steeds eenvoudig maar des te humoristischer. Het is met een tikkeltje weemoed dat we ze zien verdwij nen, we zullen ze zeker missenI brengen van deze verpakkingen lagen ver boven de eigenlijke waarde van de verpak king zelf. Als voorbeeld: verpakkingsglas. De fles sen moeten terug opge haald en gereinigd wor den. Een nogal kostelijk procédé gezien in funktie van de nodige mankracht en de praktisch verwaar loosbare kostprijs van de fles zelf. Dus ging men meer en meer afzien van de verpakkingen met sta tiegeld of waarborg. Men kende een explosieve toename van de afval- hoeveelheden, in hoofd zaak van het volume. Dit gepaard aan de trend om zijn woning steeds meer en meer met een comfor tabele centrale verwar ming uit te rusten, waar bij de kolenkachel moest verdwijnen. Vooral het verdwijnen van de «Leu vense stoof» die in we zen, naast een familiale warmtebron, ook een in dividuele afvalincerator was, waren evenveel oor zaken dat we opge scheept zaten met voor heen onvoorstelbare hoeveelheden vuilnis. Dit gaat nog steeds in stij gende lijn. Voor Groot- Aalst betekent dit bij voorbeeld dat ELKE in woner jaarlijks zo om en bij de 350 kg afval produ ceert, of gedurende 1979 samen 27.870.708 kg. Het gewone huisvuil vormt hier het leeuwenaandeel met circa 18.000.000 kg., waarvan ongeveer 40% wegwerpverpakkingen zijn. Verder produceert elke Aalstenaar jaarlijks circa 15 kg plastiekver- pakkirtg of een jaarlijks totaal aan verloren gega- ne grondstof aan 1.200.000 kg. Om het ver lies van deze kostbare grondstoffen zoveel mo gelijk in te dijken en de verspilling zoveel moge lijk te beperken, hebben we niet veel keuze, in fei te zijn er slechts een paar alternatieven, namelijk: minder afval voortbren gen en/of recycleren. Het eerste punt kan men be reiken door hergebruik, dus het terug in omloop brengen van een produkt dat eenzelfde bestem ming krijgt als het pri mair produkt, bv. glazen flessen, jampotten enz... Terugwinning of recycla ge is het afvalprodukt een tweede nuttige be stemming geven nadat het een fysische, chemi sche of thermische wijzi ging heeft ondergaan. Terugwinning wordt ech ter dan slechts mogelijk indien er selektieve opha lingen gebeuren. Het wa re onlogisch dat men in de vuilnisbelten ging krabben om deze mate rialen waarvan men weet dat ze recycleerbaar zijn er terug uit te vissen, daar waar men over de mogelijkheid beschikt ze reeds separaat op te ha len en te verzamelen. Huishoudpapier De vraag naar papier neemt steeds in grotere mate toe. België produ ceert jaarlijks zo'n 800.000 ton per jaar. Maar voor het maken van 1 ton papier heeft men 16 bomen nodig, dit wil zeg gen dat er jaarlijks hecta ren bossen sneuvelen. Bossen die ons «groene goud» zijn en een van de belangrijkste bronnen van onze hoge levensstandaard. Het lag dan ook voor de hand dat onze stad, in navolging van andere steden en gemeenten die het experimentele ge deelte reeds achter de rug hadden, ook aan se lektieve ophaling ging denken. Sinds 1 januari 1979 ging men van start met ophalen van huis houdpapier. Daar waar de bevolking aanvanke lijk nogal sceptisch tegen deze nieuwe regeling aankeek, zich weinig koöperatief toonde, en in de eerste fase slechts weinig huishoudpapier verzamelde, gaan de op gehaalde hoeveelheden momenteel in steeds stij gende lijn. Haalde men in januari '79 slechts een 20.000 kg op, toch ken den we pieken van 100.000 kg. per maand. Volgens E.E.G. normen bedraagt het op te halen huishoudpapier 4 a 4,5% van het totaal gewicht aan vuilnis. Uit bereke ningen over 1979 blijkt nu dat Aalst reeds 3,07% aan huishoudpapier van het totaal aan huisvuil, selektief ophaalde. Een opmerkelijke prestatie dus, ook al kost het ho pen geld en weegt de prijs die men momenteel van de afnemer ontvangt niet op tegen de kost prijs. Het is nu eenmaal kiezen of delen. Van op positie zijde wordt de huidige meerderheid, en vooral dan Leefmilieu nogal eens scherp aange vallen wanneer ze op het punt «GELD» aanbelan den. Ze zijn het er allen over eens dat er selektief dient opgehaald, maar het zou niets mogen kos ten! Integendeel, men zou er nog een winst moeten aan overhouden! Momenteel aebeurt dit ophalen met twee aftand se platte wagens die bei den 17 jaar jong zijn, en slechts dank zij een goe de samenwerking met de «Garage van den Hof»; nog enigszins op verant woorde wijze kunnen in gezet worden. Om deze selektieve ophaling te realiseren werd geen en kel nieuw personeelslid aangeworven. Het bepa len van de WERKELIJKE KOSTPRIJS is niet het zo maar optellen van gepresteerde uren en af gelegde kilometers. De wagens zijn er en moeten dus gebruikt worden, in tensief gebruikt worden, om te renderen. Ook het personeel is voorhanden en kan zonder meerkost ingezet worden bij deze ophalingen. Als men dan weet dat er ook nog zoiets als het «so called» Plan Spitaels bestaat en de van overheidswege tewerkgestelde werklo zen, waarvan de loonlast voor respektievelijk 100 en 75% volledig ten laste van de staatskas zijn, dan mag men gerust aanne men dat de stadskas door dit selektief ophalen niet zo erg belast wordt. An derzijds mag men toch ook niet uit het oog ver liezen dat wanneer het huishoudpapier samen met de andere afval in vuilniszakken met stads- embleem moest opge haald worden, dit voor elk huisgezin in Aalst nog eens 10 15 extra zakken zou betekenen. Daaren boven is de frekwentie van het storten te Voorde en straks te Vlierzele proportioneel gedaald. vervolg volgende week KORTE HISTORIEK NOIG werd geboren in 1974, en alhoewel er geen officieel bestuur ge ïnstalleerd werd, was het zeker geen geheim dat het de baardige heren Louis, Jan en Piet, waren die het ganse boeltje draaiende hielden. Hun ledenaantal bleef steeds beperkt tot het strikte mi nimum. Een selekt klubje van doorwinterde karna- valisten die kunnen bo gen op een benijdens waardig palmares over zes jaren van karnavalak- tiviteit: steeds hebben ze in de kleine kategorie een eerste of een tweede prijs behaald. Om ons geheu gen eens op te frissen een kort overzicht van wat ze ons gedurende die jaren gebrachten hebben: 1974: Ode aan de Kezze (de menselijke neus) 1975: Kissinger, de Witte Man 1976: Eddy Sterck super star 1977: De Geldhonden (het momenteel terug heel aktuele thema van de dokters in de genees kunde 1978: De onkuise kuisers van den Tettentoeren (of de restauratie van het belfort, onder het motto: doet de bollen mor blin ken zonder ze te minken!) 1979: Disco fans mara thon dans! Geen bestuur, geen re glement, geen lokaal en toch op karnavalesk ge bied telkens weer het neusje van de zalm. Over hun thema's vertellen ze zelf het volgende: «de personen die onderwerp waren van hun spot, had den na karnaval telkens te kampen met zware in zinkingen; Kissinger ver dween van het politieke toneel, Eddy kreeg een zweer op zijn gat, de dok ters waren aan herscho ling toe en John Travolta werd in de vergeethoek gewalst». Hun prijzen behaalden ze echter «nooit opzettelijk» ze konden er echt niets aan doen. Ze konkurreer- den de konkurrentie die slechts oog had voor de dikke prijzen en met mas todonten van wagens naar de ereplaatsen don gen. Noig had steeds een hekel aan deze prijzen- jacht. Naijver, puntjesja- gen, pik-a-piks, elkaar «de loef agsteiken» en al die andere nadelen van de harde konkurrentie- strijd waren hun steeds vreemd. Omdat ze daar enboven niet akkoord gingen met de reklame- borden in de stoet, schonk de groep het geld dat ze, zoals elke andere groep trouwens, kreeg, aan wat ze nuttiger vere nigingen achtten die NIETS met karnaval te zien hadden: 1500 balle- kes gingen naar Amnesty International en nog eens 1500 andere naar het Die renasiel St. Hubertus! Wie zei ook weer dat er geen «echte» karnavalis- ten meer bestonden voor wie geld niet het belang rijkste was? Maar daar mee is de kous nog lang niet afl HUN BALANS NOIG is, zoals ze zeggen, aan zijn korset ontgroeit, en zijn leden zijn als los springende baleinen uit eengespat. Ze doen de boeken toe. NOIG houdt op te bestaan. Wanneer ze terugblikken op die zesjarige aktiviteit, dan kunnen ze zeker tevreden zijn over hun resultaten. Gans hun bestaan door hebben ze steeds «ge zonde» financiën gehad, en dat ken men noch van de staatskas noch van onze bloedeigen stads kas zeggen. Reeds een prestatie op zichzelf! Ze waren nooit geïnteres seerd in dat waarover onze Keizer struikelde: verplaatsingen buiten de stad. Voor hen was kar naval Aalst nu eenmaal iets dat ook te Aalst ge beuren moest. Drie da gen intens dit feest mee vieren en daarmee basta. Ook sponsors bleken hen overbodig, waarmee ze weer eens bewezen dat de subsidies van stad aan de groepen meer dan ruimschoots volstaan, op voorwaarde natuurlijk dat deze laatsten niet ver der gaan springen dan stok lang is, want dan zitten ze met de brokken. En dan maar jammeren aan de klaagmuur van het verbond dat ze niet toekomen met dit aal moes! Klein maar fijn was het leitmotiv van de ze groep die nu ze haar bilan opmaakt haar kas mag sluiten met een ba tig saldo van 18.000 franskens. Voor andere groeperin gen zou dit nu misschien eens de gelegenheid zijn om het er eens goed van te nemen, maar NOIG is traditioneel nu eens niet konventioneel. Het geld gaat nu eens niet naar de leden. Ze hebben reeds genoeg gekregen oorde len deze buitenbeentjes. Het gaat ook niet naar de andere groepen of de kassa's van de bonden. Motief: als NOIG zuinig kan werken, dan moeten de anderen het toch ook kunnen, of «moeter nog zand zèn!» Neen, ze gaan het geld verdelen onder verenigingen die quasi geen of weinig subsidies van de stad krijgen, en naar hun oordeel toch belangrijk leveren voor de Aalstenaar. Zo krijgt Vies Oilsjt er een deel van, de Wetswinkel - Aalst waar je terecht kan voor gratis juridisch ad vies, de Wereldwinkel - Aalst die de kansarme bevolking van de derde wereld steunt door ver koop van produkten uit deze landen en als laatste begunstigde Antrakt, een pluralistische filmklub die tracht de betere maar niet-commerciële film naar Aalst te brengen. En wat zeg je dan bij zo'n initiatief of «oeirde nie goet!» Dan sta je daar stomweg met je mond vol tanden! Als klap op de vuurpeil gaan ze dan nog eens een speciale prijs NOIG schenken van zegge en schrijve 3.000 frank aan de karnaval- groep die het aandurft hun voorbeeld te volgen en op de fijnste wijze Ero tische humor in de kaval- kade van 1980 brengt. NOIG weet waarover ze praten wanneer ze het hebben over kritiek en onverdraagzaamheid die ze mochten ondervinden van diverse zijden. Im mers, ze waren ook de koplopers toen het erom ging seksuele taboes te doorbreken: 1978 en 1979 zijn daar sprekende voorbeelden van. Ze wil len ook andere groepen aanmoedigen seks als een normale zaak in hun onderwerp te verwerken, en als dusdanig te doen aanvaarden. Misschien een lichtend voorbeeld voor de hypokritische in stelling van sommigen die in deze o zo snel evo luerende maatschappij tenslotte toch aan het kortste eind zullen trekken! BEDENKINGEN Wat ze over de evolutie van karnaval denken? Niet zo briljant! Karnaval wordt momenteel veel en veel teveel kommerciëel uitgebuit. Het volkse ka rakter is aan het kwijnen en praktisch volledig ver dwenen. Zoals ook die kleine kraampjes uit het beeld verdwenen zijn. Ze zijn intussen vervangen door steeds grotere en mooiere molens die fortuinen aan prachtgeld betalen, en dan ook prak tisch onbetaalbare prij zen gaan aanrekenen voor een ritje. Daar waar karnaval op de straat dient gevierd gebeurt het nu in de cafés waar kom- mercieel opgepepte hits onafgebroken uit de klankkasten van gesofis tikeerde stereo-installa ties schetteren. De dran kenverkoop is goed! Het geld stroomt naar de kas, maar is DAT karnaval? We kunnen er wel een driedubbel vraagteken bij plaatsen. Ook onze stoet wordt telkenjare meer en meer naar het zaken doen gericht. Steeds wordt hij grootser en mooier. Het wordt DE show van het jaar, met als enig doel de buiten staanders aan te trekken daar waar het er in de eerste plaats op aan komt de Aalstenaar zelf te mo tiveren. De sponsering zelf is geheel misplaatst: we komen niet naar re- klame kijken die krijgen we sowieso met pakken in onze bus, maar naar een KARNAVALSTOET. hj; Vraag is: wie vaart er het sp beste bij? Karnaval of een st( of andere kas? Verder is er dan nog die overorga-i js nisatie: iedereen wil het; zo karnaval organiseren. ee Prinsen, verbonden, jury, js dekenijen en dies meer. Het is de specifieke op- dracht van het feestcomi- <je té en daar blijft het bij. hj, Zoals het ook hun taak is ee te zorgen voor een GRA- fjg TIS werkplaats en de kos- ten eventueel te verreke- nen op hun karnavalbud- na get, i.p.v. dit over te laten aan een of andere bond. ge En dan moest het nu W( eens gedaan zijn met die pe overwaardering van de mj periodes voor en na kar- naval. Of er nu buiten karnaval niets meer an ders te doen is. Te pas en pa te onpas wordt karnaval ha er steeds maar bijge- st£ sleurd en zo bereik je het grj kritische punt van overza- a| diging bij het publiek. W£ Karnaval is een gebeuren de dat zich telkenjare her- st{ haalt en dit gedurende ee drie dagen, waarom dan vVi al die bals voor en na? 00 Waarom een Zomerkar- ve naval? Een Prinsenver- he kiezing, een Dreikonin^ m( genfeest, optochten en ga ontvangsten? «Op dew da* dier kroijgt der mier as kaï genoeg van èn kènne ze da, karnaval steiken woorj zjj, dakket peis! Inderdaad, je! m( wordt het soms wel beu jaa steeds hetzelfde thema te dei moeten horen te behan- jn gr' op delen. Want wie beleefi nu nog intens dat wat je pei gedurende een gans jaai ko: «goestink of nie» voq te geschoteld werd? BESLUIT Q Gelijk hebben die jorr gens wel. Je moet we blind en doofstom zijs om de steeds stijgend! onverschilligheid van dj doorsnee Aalstenaa voor zijn eigen karnavd niet op te merken, «'t alle joaren tzelfde», «'t a veil te kostelèk heil maan», «gone kikke da na ston kaa voete kroij gen? Ge zégge nie got zijkes?» Ofwel: «mè at da vremd volk keije a< toch nie mier ammuza ren gelèk as vroeggd hein!» Zoals vroeger zal het wi nooit meer worden, mai misschien moeten w toch ook eens een beeti «retro» gaan denkej Onze karnaval was tofij ook van en voor oni voor Aalst en niematj anders! Maar wie zal zes gen: «Mea culpa»? Gie kat! En de slogan van ht Su|<s A.K.V. - nu reeds meerde Lon< re jaren oud - geldt noi steeds, «lejren, 't toijd!» Doe er wat Nu! Dag NOIG en bi dankt! Bedankt voor les! Misschien word toch nog opgevolgd, elk geval, komen we jul tegen op karnaval, goomen eir zwert blaat verwoitenü!» R

De Voorpost | 1980 | | pagina 6