KORTE GESCHIEDENIS VAN AALSTERS WILLEMSFONDS VLAAMS GEWEST ZORGT VOOR AALST OVER LEGER DIENST EN DIENST PLICHT KAATSKLUB TERJODEN ZIET TOEKOMST ONBEVREESD TEGEMOET «Onze Arend» kinderschoenen ontgroeid Jaarlijks bal van het Ouderkomitee der Gemeente scholen te Erembodegem 8 - 25.1.1980 - De Voorpost De Aalsterse afdeling van de gekende liberale kui tuurvereniging Willemsfonds werd opgericht na de tweede wereldoorlog onder het voorzitterschap van Prof. Dr. Herman Uyttersprot, gewezen leraar aan het Koninklijk Atheneum te Aalst. Kollega's leraren Kamiel Boel, Victor De Ridder, Marcel Jacob en de ambtenaar Carlos Bauwens maakten toen deel uit van het bestuur. Ook Me vrouw Van der Beken - Courteaux, lerares aan het Koninklijk Lyceum te Aalst en de studenten Robert Schotte en Herman Gowie bekleedden toen een bestuursfunktie. De afdeling was op dat orde gebracht maar ook ogenblik vrij aktief. Niet letterkundigen als Karei alleen werd de biblio- Jonckheere, Louis-Paul theek van het Fonds in Boon en Piet Van Aken kwamen op uitnodiging van het Willemsfonds te Aalst suksesvolle spreek beurten houden. In 1952 verhuisde Prof. H. Uyttersprot naar Gent en de leiding werd overge nomen door Robert Cluy- tens. Ook de toenmalige schepen van Financiën Gustaaf De Stobbeleir stelde zich toen zeer gunstig op ten opzichte van het Aalsters Willems fonds. De jongere gene ratie in het bestuur werd In aanwezigheid van Prins Karnaval Enrico en de kandidaat 1980 Roelandt I werd in kafé Morta overgegaan tot de loting voor het kampioenschap golfbiljart 1980 «Onze Arend». Twaalf verenigingen nemen deel aan deze wedstrijd. (Geert) in deze jaren vijftig ver tegenwoordigd door Lu cie Moreels en Marcel De Stobbeleir. Het is deze jonge generatie, met als voorzitter Frans De Co- ninck, leraar aan de Rijks- technische school te Aalst, die in de jaren zes tig zal aktief zijn, samen met de ondervoorzitters; de direkteurs Maurits An- dries en Georges Bone. De aktiviteiten bestonden vooral uit spreekbeurten. Ook de huidige Burge meester, en toenmalig volksvertegenwoordiger Louis D'Haeseleer, patro neerde sterk het Willems fonds. Hij bekleede toen trouwens de funktie van Schepen van Onderwijs. De aanstelling van Frans De Coninck als direkteur te Zele en de daarmee gepaard gaande uitwij king, leidden in 1969 tot het voorzitterschap van Maurits Andries, direk teur lagere afdeling van het Koninklijk Atheneum te Aalst. In plaats van de klassieke spreekbeurten, werd stil aan overgestapt op ver kenningstochten van de Vlaamse kuituursteden als Antwerpen, Gent en Brugge. In 1976 groeide het Wil- lemsfonds-Aalst aan met enkele leden uit Erembo- degem - Terjoden. Het fu siejaar 1977 betekende echter een plots diepte punt voor de afdeling. Een belangrijke oorzaak was op politiek gebied te situeren, met name de tweestrijd tussen de Op vraag van de Dendermondse volksvertegenwoordiger Jan Lenssens die graag wou vernemen voor welk bedrag sedert 3 april 1979 met definitieve belofte van toelage werden goedgekeurd inzake gesubsidieerde werken van gemeentebesturen in het administratief arrondissement Aalst, werd door Minister van het Vlaamse Gewest, Mare Galle volgend antwoord gegeven: Opdrachtgevendbestuu Aard der werken Subsidie Aalst Winterschade buurtweg van gioot verkeer nr. 192 te Gijzegem 2.943.000 Aalst Winterschade buurtweg van groot verkeer nr. 534 te Hofstade 1.936.000 Aalst Winterschade buurtweg van groot verkeer nr. 702 Kalfstraat, Sint-Jobstraat, enz.) 2.871.000 Aalst Winterschade buurtweg van groot verkeer nr. 702 te Nieuwerkerken (Kwalenstraat, Dorpstraat, enz.) 2.640.000 Aalst Winterschade buurtweg van groot verkeer nr. 702 Molenstraat-Bremstraat) 1.988.000 Denderleeuw Winterschade buurtweg van groot verkeer nr. 325 891.000 Erpe-Mere Verbetering buurtwegen nrs. 26 en 27bis 2.946.000 Erpe-Mere Winterschade buurtweg van groot verkeer nr. 134 1.400.000 Erpe-Mere Winterschade buurtweg van groot verkeer nr. 93 (te Aaigem) 1.871.000 Geraardsbergen Verbetering buurtweg nr. 7 1.956.000 Geraardsbergen Verbetering buurtweg nr. 5 te Z^arlardinge 915.00 Geraards ergen Verbetering Beneden- en Zavelstraat 4.637.000 Herzele Winterschade buurtwegen van groot verkeer nrs. 93, 137, 97 3.219.000 Lede Verbetering buurtwegen nrs. 22 en 25 10.692.000 Lede Verbetering buurtwegen nrs. 33 en 8 3.668.000 Lede Verbetering buurtwegen nr. 2 (groot verkeer nr. 92bis) te Impe 14.159.000 St.-Lievens-Houtem Aanleg verbindingsweg, Dorpsplein-Schoolstraat 505.000 St.-Lievens-Houtem Riolen langs rijksweg nr. 62 8.138.000 St.-Lievens-Houtem Verbetering buurtweg nr. 1 te Vlierzele 5.030.000 Zottegem Riolen in gemeentewegen van Centrum 15.805.000 Zottegem Riolen in gemeentewegen van Centrum 15.805.00 Zottegem Riolen in Centrum deel «rijkswegen» 18.529.000 Zottegem Waterschade buurtwegen van groot verkeer nrs. 571510, 561 en 505 2.729.000 Geraardsbergen Restauratie dekenij Sint-Bartholomeusparochie 10.429.472 119.897.472 Als we weten dat het totaal aanbestedingsbedrag van de sedert 3 april goedgekeurde dossiers 307.028.704 fr is, dan kunnen we daaruit afleiden dat Aalst zeker niet stiefmoederlijk werd bedeeld. Met een totaal van 119.897.472 fr. staatssubsidies voor het arr. Aalst krijgt onze streek méér dan één derde van de koek. «clan» D'Haeseleer - Van Renterghem en de «clan» Waltniel. Naar wij reeds verleden week meldden schijnt aan deze twee strijd blijkbaar een einde gekomen te zijn, alleszins wat het socio-kulturele vlak betreft. Anderzijds was het ook wel zo dat enkele be stuursleden van het Wil- lemsfonds-Aalst gebrek aan enthousiasme ver toonden. Voorzitter Maurits An dries, die steeds woon achtig geweest is te Den derleeuw, stichtte in 1979 een Willemsfondsafde ling aldaar. Voor zijn tien jarig voorzitterschap werd hij op maandag 14 januari jl. door het nieuw bestuur trouwens warm gehuldigd. Zijn vertrek uit Aalst maakte de aflossing van de Willemsfonds-wacht echter hoogdringend. De man, die hiervoor zorg de, was niemand minder dan de heer Mark De Jo- de, onderwijzer aan het Koninklijk Atheneum te Aalst en leraar aan het CEMOV. Deze persoon, die het roer overnam van zijn voorganger de heer Andries, is niet alleen voorzitter van het Wil lemsfonds, afdeling Aalst, maar tevens ook akteur en bestuurslid bij «Voor Taal en Vrijheid», ondervoorzitter van het Verbond van de Aalster- se Dekenijen, feestleider Dekenij Kattestraat, se- kretaris van het Wieler- sportkomitee-Aalst en se- kretaris van het Alfred Kelderskomitee. Op het eerste zicht alleszins een druk bezet man. VEHE Er bestaat in België geen legerdienstplicht. Wel kiezen de meeste jongeren met dienstplicht voor het leger. Dikwijls zonder daar veel bij na te denken. Nochtans voorziet de wet alternatieve mogelijkheden. Gewetens bezwaarden (bv. omdat men meent dat vrede niet gediend wordt door een versterking van de legers en door een vortzetting van de bewapeningswedloop, om dat men in geen enkele omstandigheid wil doden, omdat men niet akkoord is met de rol die het leger speelt voor bepaalde belangengroepen, omdat men wil kiezen voor geweldloze weerbaarheid....) zijn dus geen dienstweige raars. Zoals ieder Ouderkomitee werkt ook het aktieve ouderkomitee van de Erembode- gemse gemeentescholen niet «zo maar» van dag tot dag. leder werkjaar wordt opnieuw een jaarprogramma opgemaakt. Een programma waarin de doelstellingen van het ouderverenigingswerk (vorming) informatie, participatie, uitbouw van de opvoedingsgemeenschap...) vertaald worden in een aantal aktiviteiten. Buiten deze aktiviteiten die routinematig terugkomen (Sint-Niklaas, plechtige kommunie, toneelavond, tuinfeest...) werden voor het werkjaar 1979-80 nog een aantal nieuwe initiatieven gepland. Hierbij denken we onder meer aan vormende bijeenkomsten tussen school en ouders( bvb. moderne wiskunde, PMS-centra). Om deze aktiviteiten te kunnen verwezenlijken zoekt de oudervereniging graag toevlucht tot het organiseren van een bal, dat in 1980 op 19 januari doorging in de zaal Gerstenhof te Erembodegem. Vanaf 22 uur hield het orkest The Family Band onafgebroken de pret erin. Bovendien zette de toegangsprijs van 60 frank de ekonomische recesie een hak... C.A.T. In het Gerstenhof te Erembodegem ging zaterdag het bal door van het ouderkomitee gemeentelijk onderwijs. Veel volk en veel plezier. (Geert) Ze kunnen kiezen voor bur gerdienst: bij de civiele bescher ming (de dienst duurt dan de helft langer dan de le gerdienst in België). in een instelling voor volksgezondheid, bejaar den of lichamelijk of gees telijk gehandikapte perso nen (pok hier duurt de dienst de helft langer dan legerdienst in België). in een organisatie van sociale of kulturele aard (dan duurt de dienst dubbel zo lang als de legerdienst in België). Ten tweede kan men kie zen voor ontwikkelingshulp (duurt ook dubbel zo langs als legerdienst in België). Ten derde kan men onge wapende legerdienst ver vullen. Dit is het geval wan neer men wel bereid is dienst te doen als militair, maar gewetensbezwaren heeft tegen het dragen en gebruiken van wapens. De ze ongewapende leger dienst duurt even lang als gewapende legerdienst. Telkens moet men het sta tuut van gewetensbe zwaarde aanvragen bij de minister van Binnenlandse Zaken. Dit kan men vanaf de eerste januari van het jaar waarin men 18 wordt. In ieder geval vóór men naar het Klein Kasteeltje gaat, daarna is het te laat. In elk geval heeft een gewe tensbezwaarde recht op uitstel volgens dezelfde re gels als andere dienstplich- tingen. Informatie hierover kan men krijgen op zaterdag 26 januari om 20 u. in de W( reldwinkel van Erpe-Me (den Tingel, Rooseveltlac Erpe). Daar gaat een info matieavond door preci omtrent die verschillen* dienstplichtmogelijkheden Ook in H.A.K., Houtmaik 5, Aalst, en in de Aalsterï Wereldwinkel (in 't Ft brieksken) krijg je alle gt wenste inlichtingen. Oc over legerdienst natuurlijk] (Pettj PC Alosta won van PC Gent. Hier de Alosta-ploeg die een partij won met 6-0. (Geert) Op zaterdag 19 januari gaf de kaatsklub Terjoden een bal in zaal Rubens te Erembodegem. Wij maakten van de gelegenheid gebruik om een praatje te maken met enkele bestuursleden. Ruim twee maanden voor de seizoenstart heerst er een optimistische sfeer bij de leiding en de spelers van de klub. De heer Van den Steene stond ons te woord: «Hoewel we met beide voeten op de grond blijven staan, streven we toch een ereplaats na in onze reeks. Vooral onze nieuwe aanwinsten Antoine en Wilfried Ledege laten ons het beste verhopen. Deze uitbreiding van onze spelerskern moet ons behoeden voor pun tenverlies bij het uitvallen van andere kernspelers. Dat zijn Etienne Devillaer, Danny Kieckens, Marcel Be- ssems, Willy Van Hauwermeire en ikzelf.» De voorzitter, de heer Van Mulders en de sekretaris, de heer De Kniller delen het optifnisme van Dany Van den Steene. Wij wensen deze dynamische vereniging veel sportief succes toe in het komende seizoen. TV Het bol van de kaatsklub, een sukses, vond plaats in de zaal Rubens te Erembodegem. (Geert) Ook op zaterdagavond kan er «gekaatst» worden. (Geert)

De Voorpost | 1980 | | pagina 8