Wat ze ervan dachten KARNAVALFEESTEN 1980 iLTERNATIEF OP KARNAVAL? - prinsenverkiezing 1980! Op een gegeven moment slechts één kandidaat. Op het kritieke moment twee stuks. De laatste trekt zijn kandidatuur echter terug in. Vlam: «'t ès weir 't zélfde lieken!». Deus ex- machina: ergens duikt nog een figuur uit de duistere Itamavalmiddens van de andere oever op die meteen da kompetitie terug een volwaardig karakter ver leent. Polle KEIPERNOAGEL, kenden we reeds. FRANCOIS, alhoewel ook voor de tweede maal kandidaat, konden we echter niet direkt thuisbren gen. Over de verkiezing zelf brengt kollega CAT een uitvoerig verslag, wat ons betreft gingen we voor U, kersvers geplukt, een opiniepeiling houden bij het selekte publiek in de zaal. Zoals het hoort vingen we aan bij de aanwezige de afwezigen hoorden het in Keulen donderen notabelen. En nog steeds zoals het altijd hoort: zij waren in hun kommentaren het meest beknopt. Wat nu volgt is LIFE! rgemeester IL. D'HAESELEER Het spektakel op zichzelf is héél goed zelfs, de >erkte deelname van het kandidaten in acht Ejgenomen! Rit voor zover het de burge- iester betreft. Kort, bon- Een pluimpje voor ie- jereen. Ook wat de uitslag ezen zou, stond voor hem ids vast: Polle was van wide de betere! Dus geen Üerrassing! Misschien vol- bende keer wat meer kandi- Eaten. en Aalst gaat terug baar de «Golden Fifties and (Sixties» van weleer. En met wens zijn praktisch 30.000 Aalstenaars aan de fcpeen of aan de pijp het Jeensl Schepen Ij. DE NEVE Dok hier bleek weer dat er (geen probleem bestond om- Itrent de aanstaande prins: [POLLE! Van het aantredende duo ontegensprekelijk de >este, maar., het idee: verkie- Izing Prins Karnaval dient [hoognodig herzien te wor- Iden. Het mangelt ons aan [kandidaten. We zijn- drin- jgend op dit vlak aan vernieu wing toe. Waar het hem juist ■ligt is moeilijk te vatten of te ^verwoorden, maar jaren, ja- ren terug was karnaval toch maar karnaval en stukken maar dan ook stukken beter. Misschien moeten we daar feerug eens gaan kijken. In elk [geval, persoonlijk ben ik te vreden met mijn avond. En deze wensten we hem [nog veel karnavalgenot. ihepen MONSIEUR Al bij al nogal geslaagd (ge zien zijn leeftijdsverschil met :ijn kollega's misschien iets :ritischer ingesteld, en niet tereid voetstoots voor bona fide waar af te nemen wat en ons zo maar voorscho telt), maar er dient dringend iaar een nieuw of minstens 'ernieuwd idee gezocht te 'orden. O.K., die twee jon- lens brengen ons het uiter- le van hun kunnen. In dank afgenomen, maar een stad zoals de onze moest toch minstens een tiental kandi- laten kunnen opdrijven, na Dan wordt het pas een prin- !ru senverkiezing! Wie winnen wl gaat? Polle natuurlijk! En daarmee was ook voor hem de nieuwe Prins gekend. H B. VAN HOORICK Het is heel spijtig dat er zich slechts twee kandidaten aanboden. Dit komt zeker de ambiance niet ten goede. Beiden hebben zich goed verdedigd, alhoewel ik meen dat Polle de meest originele show bracht, en het dus hoogstwaarschijnlijk ook ha len zal op zijn konkurrent. Voorlopig ja, want er was nog steeds geen stemming gebeurd wens ik BEIDE kandidaten alle sukses toe, en vooral moed. Moed in de eerste plaats aan de verlie zer om toch vol te houden en het volgend jaar terug eens te proberen. Misschien komt er dan toch een titer uit de bus. Je kan nooit weten! Wat heel dringend nodig is in het ganse systeem dat is vernieuwing. Het ganse ge heel dient op een heel ande re, misschien wel ouderwet se leest geschoeid te wor den. (Op dit punt waren we het sedert lang reeds eens! n.v.d.r.) Verder hoopt hij dat de Aalstenaars zich toch eens zouden inspannen voor de komende verkiezingen van Prins België en Prins Europa. Enrico is daar op deze beide manifestaties toch onze enige Aalsterse kandidaat. En wie zou je be ter kunnen steunen dan een Aalstenaar? Want, zie je, kri tiek uitbrengen is natuurlijk makkelijk, maar het beter doen, dat is heel wat anders. Rest ons nu nog slechts een betere te vinden voor 1981, en wie weet uit een lot van minstens 20 liefhebbers? Tot kijk en nog een «goeie vastelaovend»! EX-PRINS ANTOINE Als ex-prins ga je het ganse ook heel wat kritischer bekij ken. Vooral naar de kwaliteit en de afwerking van de ge brachte shows. Deze van Polle leek me beter afge werkt, alhoewel zijn laatste gedeelte ons niets nieuws bracht, moest je het toch maar weer doen. Een nieuw liedje dat een ganse zaal kan imponeren is toch ook een niet te onderschatten ver dienste. En wanneer ik van beoordeling spreek, dan spreek ik ook uit ervaring! Kortom: zijn optreden was goed verzorgd en goed ge bracht. Ook FRANCOIS deed het lang niet slecht, maar het ietwat langdradig uitspinnen van die ganse Caemere ging Het werd een triomf bij het binnenkomen van zijn stamkafé en herberg. (Geert) op de duur misschien toch wel vervelen. Wat nu die ex tra-steuntjes, met name 3 muzikanten, betekenen die door Polle aangevoerd wer den. Tja, het reglement voorziet dat men zich slechts door 2 man (of voor liever vrouwtjes) mag laten bij staan op de scène. Behoort het orkest ook tot die scène? Vorige jaren maakten we op tredens mee waar de kandi daten zich lieten steunen door volledige orkesten en komplete korpsen van dan seresjes, met een totaal van circa 50 mensen. Dit heeft natuurlijk wel zijn nadeel. De kandidaat moet dan wel een sterke persoonlijkheid bezit ten om uit die ganse massa figuranten uit te treden. De toenmalige kandidaat is het echter niet gelukt. Maar aan dit reglement moet men dringend eens gaan sleute len. Laat de kandidaten, en vooral nu er slechts een kop pel durvers zijn, hun eigen middelen kiezen. Hun steuntjes om hun show te brengen. Een uitstekende show betekent niet altijd dat men de beste kandidaat is, maar die werkwijze komt in de allereerste plaats de prin senverkiezing zelf ten goede. Vooral daar waar we nu der gelijke zware eisen gaan stellen aan een toekomstige Prins. Niet iedereen kan zo maar een show, karnavaiist of niet, uit zijp mouw tove ren. Maar in dat geval moet men hem toch minstens de mogelijkheden laten hoe dan ook een programma te brengen met of zonder steun van derden. Nergens anders dan in Aalst bestaat op dit vlak een reglementering die ruim 7 bladzijden bedraagt, maar daarvoor moet je dan ook terug in Aalst zijn. En dan een lichte hint in de richting van het Feestkomi- tee: hier ligt een groot deel van de verantwoorde lijkheid. Waarom niet eens gaan ronselen in ALLE groe pen dat ook zij een kandidaat voorstellen? Naar dekenijen, naar toneelverenigingen, naar sportbonden en alle an dere bonden waaraan Aalst toch rijk is, een uitnodiging in die zin gaan toesturen. Het zou sterk verwonderen dat er dan niets extra uit de bus kwam. Het publiceren van dergelijke berichten in de lokale pers haalt niets uit. Je moet meer dan een dege lijke loep bij de hand hebben om die oproep te kunnen ontcijferen, laat staan lezen. En heb je geen loep, dan heb je een «sjemel noeideg». (N.v.d.r. en hier scheert ie ook ons bloedeigen blaadje over die zelfde kam, lef moet je hebben.) Een rondschrij ven is hier aangewezen en kost veel en veel minder dan dergelijke publikaties! Ik wens in elk geval voor 1981 een hoop meer kandidaten, maar dan goeie, echte! Vooruitzichten voor karnaval 1980 van Antoine? Het zal een «schoeine» en prachtige stoet worden. Tussen de groepen onderling is er wei nig te bespeuren van een drang om een eerste of een tweede plaats. Ze zijn meest al reeds tevreden om te ein digen binnen de eerste tien. En om te besluiten zegt An toine: «As 't wèir naa 'n bet- je mei wiltsj, èn weir doeg a zoej voesj, tein hemme tekik- ke goed opl». En hier is elke kommentaar volledig over bodig, want een dergelijk optimisme vind je slechts bij een door en door karnava iist! EX-PRINS KAREL Matig, matig! Natuurlijk af gemeten aan wat de presta ties van de vorige kandida ten waren. Beiden waren niet slecht. Polle kon noch tans beter. Frangois heeft, alhoewel hij over een origi neel onderwerp kon beschik ken «nen ojtverkoejp van aal de priensjen», leek wel een marktkramer met «schoejn witloejf die da nie kaan on de maan bringenl». Ten an dere die ganse prinsenploeg er gaan bijsleuren was wel een langdradig werkje. De idee op zichzelf was niet slecht, maar misschien moest hij zich beperkt heb ben tot sommige markante figuren in onze troep en die eens terdege onder de loep genomen. Zich beperken tot een vijftal, maar dan uitkle den tot en met: sukses ver zekerd! Misschien voor een volgende keer Frangois? Want met wat sommige kan didaten brengen dat «es iet ver mè nor de grot van Ler- des te goan», kinderachtig, versleten en weinig origi neel. Wat die Hollander daar kwam doen? Goed, hij heeft ondanks zijn play-back wer kelijk gezongen. Ik neem graag aan dat die vent over zijn moeder komt zingen, maar wat dat mensje nu met karnaval in Aalst te maken heeft, kan ik me moeilijk in beelden. Er zijn in Aalst min stens tientallen zoveel men sen die ook iets kunnen brengen en niet alleen zin gen met dienen «plèi-bek». Hoeveel dat die vent ons gaat kosten? Zal wel een se rieus bedrag geweest zijn. En dan onze vraag: Straks is Karei lid van het Feestkomitee, wat dan met Karei als onafhankelijke kar navaiist? En Kareis antwoord is de eenvoud zelf: «Nog nooit heeft er iemand aan dergelij ke verkiezing zoveel plezier beleefd als ik!». Inderdaad, rond dit lidmaatschap zijn sedert ongeveer twee jaar diverse politieke partijen in een onsmakelijke strijd ver wikkeld geraakt. Wat ze ech ter uit het oog verliezen is dat ik me ook hier terug vol ledig zal inzetten als échte karnavaiist. Karnavaiist tot en met, zonder verdere ach terbakse bijbedoelingen. Wat echter ook Karei ontging, was dat wij, dus onze eigenste V.P. in de na bijheid was toen ons aller burgervader Karei met zijn aanstaande installatie geluk wenste: wat noch meer noch min betekent dat Karei van nu af aan beschouwd mag worden als een vol waardig lid van dit feestko mitee. En we geloven hem graag wanneer ie zegt alles te zullen inzetten om ons karnavalesk gebeuren terug te brengen tot zijn juiste en originele proporties: Oilsjt in en veir karnaval podomme! Ons visie: Karei sukses. Kar naval sukses! Voor beiden het allerbeste. BUNA PRINS FRANCOIS I Ook hij had er zich voor de stemming reeds bij neerge legd dat het de Polle ging worden. De trend in deze richting was meer dan dui delijk voelbaar in de zaal en eerst ging ie nogal zwaar gaan tillen aan het feit dat Polle nog vlug drie muzikan ten «en tèin nog verkliedsj as echte maanen van 't or kest», op het podium gekre gen had, maar naderhand ging hij zich toch weer de echte karnavaiist en sportie ve verliezer tonen. De beste heeft gewonnen was zijn bondig kommentaar. Vol gend jaar? Dan doen we ze ker verder, en dat alle toe komstige kandidaten zich nu reeds maar duchtig voorbe reiden, want in Francois zul len ze een ervaren en meest te duchten tegenstander vin den! Karnaval 1980? Wordt zeker iets groots, «èn wie dat iets anders goot zéggen dès nen dikken leigeneer, doboj dazze tein iest zelf komme zieng asse 't nie willen ge- loeivenl». En ook hier de autentieke karnavalspirit: zo zijn ze nu eenmaal, ook op de andere oever! AND LAST BUT NOT LEAST: POLLE (KEIPERNOAGEL) I Algemeen bezien was het al lesbehalve slecht. We waren slechts met ons beidjes die een ganse avond een twee duizend mensen moesten boeien. In Francois zag hij een volwaardige maar voor al een enorm sympatieke en sportieve vent. Je moet toch maar terug de moed hebben om voor de verkiezing op te komen, en dat kunnen weini gen zeggen, vooral als je daar alleen staat om «ienen gelek azze kikke die al e jore- nalf op 't stroot lupt» aan te pakken. Zijn optreden zelf Frangois Roelandt en zijn vrouw, zij heeft reeds slaaploze nachten doorworstelt. (Geert) vond de Polle nogai ge slaagd, zelfs enorm goed, de verwachtingen en eisen die men aan de kandidaten stelt in acht genomen. Akkoord, we zijn niet meer op het zelfde peil als voor enkele jaren: een Jean-Paul, Mi chel, Antoine, Enrico, en al die anderen, «oeik de Karei nie vergeiten hein», dat wa ren allen op hun beurt klas se-prinsen! Wie gaat die nu nog verbeteren? Wat ie al leszins verwacht is dat er voor de volgende keer toch meer kandidaten zullen zijn, maar dan zal de show er toch werkelijk aan inboeten indien men het reglement niet gaat aanpassen. Laat de kandidaten vrij om hun ei gen attributen en de hoe veelheid mensen te kiezen die ze menen nodig te héb ben voor hun show. Al wa ren het er honderd. Het is dan toch terug aan de kandi daat om persoonlijk sterk genoeg te zijn om uit de massa te treden, en er niet in te verdwijnen. Het optreden van Kamiel? Niet zo vlot als andere jaren, niet meer zo spontaan. Pas op, 't was nog altijd goed, een betere hebben we nog steeds niet, maar misschien begint hij ook een beetje aan karnavalmoeheid te lijden en steekt het hem een beetje tegen, vooral met al «die klodden rond karnaval» van de laatste tijd. Karnaval 1980? Als je nu elke dag zoals ik in de Couverture rondloop dan weet je dat onze jongens er iets goeds van zullen maken. Er zijn en kele fantastische ideeën en «diengen» in verwerkt. Het wordt goed, zonder meer! Spijtig dat NOIG en zijn spirit verdwenen zijn, want het was zeker in die richting dat we het zullen moeten gaan zoeken willen we het typi sche karakter van onze kar naval bewaren: eenvoudig maar overtuigend humo- resk, en geen geldklopperij. Mijn groep zelf, die nu toch een Prins leverde doet dit jaar een extra inspanning, met onze spaarcentjes van vorig jaar. Je zal zien: het loont de moeite! Mijn leuze is nog steeds: geen politiek, alleen karnaval, dat is het wat telt, «de rest is allemoal ziever in pakskes!». Ter gelegenheid van de karnavaldagen zullen de alternatieve groeperingen, opnieuw schouder aan ichouder staan om zoveel mogelijk centen in eigen "e te sleuren. Veelal hangt de werking voor een t deel van het komend jaar van de opbrengsten is de karnavaldagen af. Voor anderen gaat het i een welkome verfrissing. de alternatieve groeperingen duiden we hier oral op HAK, CSV 't Fabriekske, G.O.C., (Gespreks l ontmoetingscentrum, Hoogstraat), 't Rond Vier- it, de Gele Limonade (met zijn steun aan De Weide) e.d.m. Wetswinkel, noch wereldwinkel die nochtans nu in t volle karnavalcentrum liggen, zullen niet aan de ippenmakerij deelnemen. ■Vorige week is in ons initiatieven al te zeer op blad nog geïnsineerd als een eilandje werken, zon- I louden de verschillende der kontakt met andere eventueel gelijkaardige initiatieven. In concreto is er sprake geweest van publikaties die elkaar overlappen. Al te veel energie zou verloren gaan door dubbel werk. Naar aanleiding van de karnavalfeesten zoeken de groepen elkaar op om gezamelijk naar voor te treden. «De plannen zijn nog niet helemaal kon- kreet uitgewerkt en ver schillende afspraken moeten nog gemaakt worden», vernemen we uit HAK. Maar blijkbaar zijn de meeste groepen voor de idee gewonnen. Nu reeds zijn enkele pro- grammas gekend. HAK legt de meeste na druk op warme maaltij den, maar er wordt de mogelijkheid tot dansen voorzien. HAK houdt open op zaterdag 16 fe bruari van 18 uur tot 24 uur; op zondag-karnaval van 14 uur tot ...och god; op maandagkarnaval van 14 uur af en op dinsdag van 17 uur. Het G.O.C. program meert op zaterdag-vóór- dé-karnaval een voil jean- nettenwedstrijd. (leder een mag eraan deelne men, gratis, en er zijn geen eisen gesteld aan de verkleding); verder doet het G.O.C. (rustig) mee aan de karnaval- stemming op zondag vanaf 15 uur en verder op maandag en dinsdag vanaf 17 uur. (Men sluit op de woensdag!). Het CSV-'t Fabriekske gooit het over een ande re, dus, fuifboeg! Van de zaterdag tot de dinsdag danst men er stukken uit de grond. (W.H.) j De laatste technische voorbereidingen. (Geert) Vrijdag 8 februari 17.00 uur: Officiële opening van de Winterfoor Zaterdag 16 februari 18.00 uur: stadhuis - overhandiging door de burgemeester van de sleutel van de stad aan Prins Carnaval. 19.00 uur: optocht met de Oude Garde. Wegwijzer: Grote Markt, Lange- en Korte Zoutstraat, Keizer lijk Plein, Vredeplein, Schoolstraat,'Dirk Martensstraat, Zes hoek, Esplanadeplein, Vrijheidsstraat, Vredeplein, Nieuw- straat. Grote Markt. 20.00 uur: Feestzaal Sint Anna - Groot verkleed Jefkesbal. 21.00 uur: Keizershallen - Bal ingericht door de Koninklijke Rederijkerskamer de Catharinisten. 21.30 uur: Feestzaal FFR - Bal van de Ajuin en Verkiezing van de Ajuinprinses en de Ajuinkoninging, ingericht door het Rode Kruis van België, afdeling Aalst Zondag 17 februari vanaf 14.00 uur: Jeugdcentrum Zonnestraat. Benedenzaal - rustige instuif met bodega en restaurant. Bovenzaal - carnavaldans voor jong en oud. 14.00 uur: 52e carnavalstoet met vijfenveertig Aalsterse groepen - prachtige praalwagens, door deze groepen zelf gebouwd - talrijke prachtige muziekkorpsen en majoretten- peletons. De Aalsterse Gilles enig in België! Voor het eerst in eigen kostumering en eigen struisveren- hoeden. Alleen in Aalst te zien! Vorming van de reclamestoet: Hoveniersstraat (hoek 't Slot), Jan de Windstraat, Dr. De Moorstraat en aanpalende straten. Wegwijzer: Leopoldlaan, Moorselbaan, Hoveniersstraat, Molendries, St. Annabrug, Werf, Vaartstraat, A. Lienart- straat, Stationsplein, Stationstraat, Esplanadeplein, Dender- mondsesteenweg, Dirk Martensstraat, Koolstraat, Koningin Astridpark, Duivekeetstraat, Gentsestraat, Vlaanderen- straat. Keizerlijk Plein, Geraardsbergsestraat, St. Kamiel- straat, Maanstraat, Zonnestraat, Korte- en Lange Zoutstraat, Grote Markt, Molenstraat, werf. 18.15 uur: Grote Markt - 1e Grote Rondedans van de Gillis. Vele appelsientjes worden te grabbelen gegooid - dit onder een feërieke verlichting. 19.00 uur: zaal Okapi - Groot verkleed carnavalbal ingericht door BB Okapi - opgeluisterd door disco-bar Commation. Maandag 18 februari 13.30 uur: Sint Anna (Kerkplein) - Reuze kindercavalcade met ballonwedstrijd. Vanaf 14.00 uur: Jeugdcentrum Zonnestraat. Benedenzaal: rustige instuif met bodega en restaurant. Bovenzaal: carna valdans voor jong en oud. 14.30 uur: Grote Markt - Bezemdans van de Aalsterse Gillis. Voor het eerst in hun bestaan dragen de Gilles een masker; dit masker wordt nog steeds gedragen ter gelegenheid van de grote Inca-herdenkingsfeesten. Met de heksenbezem worden de boze geesten uit de stad verdreven. 15.00 uur: 2/e Massa Ajuinworp met als eerste prijs de Gouden Ajuin 1980 talrijke nuttige prijzen. 16.00 uur: 2e optocht van de Aalsterse groepen. Show en dans op een korte omloop (enige gelegenheid voor diege nen die zondag geen plaats vonden om de stoet te zien en een buitenkansje voor de fijnproevers om de stoet nog maals te zierf). Vorming stoet: Nieuwbeekstraat, Arbeidersstraat, Withuis- straat. Wegwijzer: Keizerlijk Plein, Zonnestraat, Houtmarkt, Pont straat, Priester Daensplein,cKerkstraat, Grote Markt, Katte- straat, Vrijheidsstraat, Gentsestraat, Duivekeetstraat )ontbinding) 18.00 uur; Zaal Okapi - groot verkleed bal, ingericht door BBC Okapi, opgeluisterd met disco-bar Commation. Inkom gratis. 19.00 uur: Keizershallen - prijsuitreiking aan de Aalsterse groepen. 20.30 uur: Stationsplein 2e grote rondedans van de Gilles. De laatste maar talrijke appelsientjes worden naar de toeschouwers geworpen en dit onder een sprookjesachtige verlichting. 21.00 uur: Salons Verspaille - Gemaskerd bal ingericht door de Kon. Harm. Oude Garde - verkiezing van de Cantiniere 1980 prachtige prijzen voor de mooist verkleden. Dinsdag 19 februari vanaf 14.00 uur: Jeugdcentrum Zonnestraat - voor jong en oud - benedenzaal - rustige instuif met bodega en restau rant. 15.00 Uur: RONDGANG VAN DE Oude GARDE MET STOET VAN Vuil jeanetten. Wegwijzer: Grote Markt, Molenstraat, werf, vaartstraat, A. Lienaertstraat, Stationsplein, Stationstraat, Esplanade, Den- dermondsesteenweg. Zeshoek, Dirk Martensstraat, Sint Jo zefstraat, Vrijheidstraat, Vredeplein, Nieuwstraat, Grote Markt (rond Belfort - huis De Winter). 19.30 uur: Taptoe door de Kon. Fanf. St. Cecilia van Welle. 21.30 uur: Optocht met de fanfare rond de foorpleinen met vastenavond, gedragen door de leden van het feestcomité en begeleid door de komische groepen. 22.00 uur: Grote Markt - prachtige apotheose, verbranden van vastenavond met muziek, dans en leute. Zaterdag 23 februari 10.00 uur: ontvangst van Belgische en buitenlandse ere- genodigden en prinsen. 10.45 uur: bezoek, met genodigden aan wekelijkse markt en stadspatrimonium. 14.00 uur: uitdelen van geschenken met versnaperingen in homes derder leeftijd: rustoord Herdersem, St.-Lieven Aalst, Hopperank Erembodegem, rustoord St.-Job. 19.00 uur: met fanfare De Oude Garde en genodigden van St-job naar stadscentrum en stationsplein. 22.00 uur; stoetsgewijze met fanfare en genodigden naar de Keizershallen - bal Generale Bankmaatschappij. Zondag 24 februari 10.00 uur: verwelkoming delegaties en genodigden in Hotel Atlanta. 15.30 uur: vertrek van Carnavaleske Muziektaptoe van het StationspleiR naar de Grote Markt - deelname van binnen- en buitenlandse carnavaldelegaties met hun prinsen en muziekkorpsen. 16.00 uur: groot prinsen en carnavalisten «Rendez-vous» in zaal Madeion, met optredens door de Prinsencaemere, binnen- en buitenlandse prinsen, dansmariekes muziekkor psen en carnavalisten van Aalsterse bodem. Overhandigen ere-plaketten aan stadsbestuur en geno digden.

De Voorpost | 1980 | | pagina 11