KARNAVALGROEP Fbül VOESJ ME DE KOESJ ZEGGEN DE KALOETER- KABASSEN «DE ZWIETSLASJEN»: LIEVER ZWIETEN DAN NU ENERGIE VERBRUIKEN! BOMMA- LOETERS OP NAAR EERSTE KARNAVAL DE BROSSELEIRS TAPPEN Oil JAAil STELEFIER NIEUW: AJUINKONINGIN Alhoewel de sekretaris van de groep, Roland Merckx, te Moorsel in de Kattenbroekstraat woont en er «bij «Gudule» in de Moorselse Nieuwstraal reeds een paar T-Dansants doorgingen ten voordele van deze klub is «'n Oeverschot», niettegenstaande zijn tot de verbeelding sprekende naam, geen aange tegenheid van een deelgemeente, in casu Moorsel. Het is altijd een plezier om naar Karei De Naeyer,lei der van de Kaloeterkabassen te luisteren. Niet alleen voor de manier waarop hij alles uitlegt, maar vooral voor de inhoud van wat hij vertelt. Samen met zijn Kaloeters behaalde hij de grootste roem, die een Aalsterse karnavalgroep zich kan inbeelden, met name de 1ste prijs van de grote wagens. Dit gebeur de de jongste jaren trouwens onophoudelijk in 1978 met Egmontalia en in 1979 met van a 1, a 2, a 3. Alles bij elkaar is men trouwens aan de 14de deelname in de karnvalstoet toe. Dit jaar wordt «De Tijd» uitgebeeld in tal van fa cetten maar steeds op humoristische en uiter mate bevattelijke wijze. Op de trekwagen komt, in het groot, «Vadertje Tijd». Volgen dan twee wachters (tot de tijd voor bij is) en ook Vader en Moeder die de geboorte meemaken van hun jong ste telg. Dat is dan een digitaal-uurwerk. Ook een mechanisch draaiend gedeelte ligt nu in de mogelijkheden van «'n Oeverschot» en zo ziet u twee wekkers in en uit een kasteel draaien. Aan dat kasteel is men momenteel in het werk huis druk doende. Er moet immers nog aan gelast worden, geplakt en versierd. De ongeveer twintig le den die op de wagen geen taak hebben tippe len rond de tijd-wagen in de gedaante van wekkers. De karnavalliefde moet Roland, zijn echtgenote en zijn makkers wel in de aderen vloeien want fi nancieel is het steeds een harde dobber. Met de karnavalprijs komt men immers verre van aan zijn kosten en er moet dus uitgekeken naar inkomstbronnen. Het lokaal is het Aalsters café «Vredeplein» op het gelijknamig plein, de ver gaderingen gaan door te Aalst en gewerkt aan de wagen wordt er in «de couverture». «'n Oeverschot» is dan wel de bijgebleven naam toen een afscheuring bij «de Wringereirs» plaats had en deze mensen overbleven. Een eerste maal werd mee opgestapt, onoffi cieel dan want wegens die tribulaties kwam men met de inschrijving te laat, met een reeks ver sierde fietsen. In 1978 werd het «Karna val in de Jungle» waar mede de 18e plaats werd bekomen en verleden jaar kwam men «één plaats vooruit» met de boot» op het thema van «de Bereboot». De leden beginnen hier bij alvast met zichzelf en betalen een maandelijks lidgeld van 100 fr. T-Dan sants werden reeds c ganiseerd te Moorsel j de Katholieke Kring ent Aalst in de Koszenklul u" Ook via tombola's waaiy voor dan ook prijze reed! moeten worden deld» en verkoop va (jok stickers (men hoopt d&lein ze morgen klaar zijn ztj,un dat ze op de prinsenvesg Ie kiezing kunnen wordt|dtej verkocht) wil men tracl flr ten het karnavalschip i nancieel recht te houde m Het gaat de Ajuinprinsessen beter voor de wind dan hun bloemenkollega's. Waar die feeën ieder jaar met een vergrootglas mogen gezocht worden tot ver buiten Aalst, wordt de traditionele ajuinprinsesver- kiezing dit jaar aangevuld met de verkiezing van een ajuinkoningin. Het verschil is een leeftijdsverschilde prinsessen tellen tussen de 18 en 40 lentes, terwijl de koninginnen er meer dan 40 zomers op zitten hebben. Zelfs derde-leeftijdsters kunnen meedin gen. l9W9r De verkiezing gebeurt op karnavalzaterdag 16 ja nuari tijdens het «Bal van de Ajuin» in de zaal F.F.R. Het wordt inge richt door de Aalsterse afdeling van het Rode Kruis en zijn bloedge vers. De opbrengst gaat naar een aktie voor be hoeftige alleenstaande bejaarden en de sociale werken van de Pelikaan vriendenkring der bloedgevers). Kandidaat-prinsessen en -koninginnen kunnen reeds beginnen oefenen met een zelfgekozen partner in tangopassen. Daarmee mogen ze om 22 u. het bal openen. Ze dienen origineel en ele gant verkleed te zijn. Da's alles. Het publiek zal met verkiezingsfor mulieren «de ware» eruit pikken. Het tel raam wordt bediend door drie vrijwilligers uit de zaal en drie leden van het inrichtend komitee. De kandidaten krijgen gratis toegang samen met hun partner en een «waarde volle prijs». De Ajuin prinses en Ajuinkoningin krijgen talrijke prijzen. Inschrijvingen dienen ui terlijk op 9 februari toe te komen op het adres: «Bal van de Ajuin», Kei zerlijk Plein 45, 9300 Aalst. Of die briefjes even origineel en elegant hoeven te zijn als de verklede dames zelf, is ons niet bekend. Tot slot een zin van het Rode Kruis om elke rechtgeaarde Aalstenaar regelrecht naar de zak doek te doen grijpen: «Daarenboven hopen de inrichters ertoe bij te dragen om van Aalst belangrijkste karnava stad van het Vlaami land te maken (nvdr. zi we dat dan nog niet! zodat ook mensen vi buiten de stad zich hi zullen thuisvoelen en v de karnavalsfeer kunm genieten door een ruin keize te kunnen makt tussen de verschillen! bals.» (Pet« Prominenten van karnavalgroepen vinden we ook Daaruit afleiden dat de Aalsterse karnavalviering buiten «Klein-Aalst». Zo te Baardegem met «'t Es 't impakt krijgt op de deelgemeenten of op het omlig- ien en 't ander», te Moorsel met de typische bena- gende ware ongemotiveerd. De meeste leden van de ming «'n Oeverschot» maar ook te Hekelgem in de Hekelgemse «Zwiëtslasjen» zijn immers rasechte Kerkstraat waar Roland Buyle zich in augustus verle- Aalstenaars, meestal uit de Mijlbeekse regionen en den jaar in een nieuwe zaak vestigde. onze Hekelgemse zegsman is een van hen. Dit jaar wordt niet meer zo hoog gemikt, niet al leen omdat het maken van een superwagen stil aan een last wordt, maar ook omdat de leden van de groep zelf een jaartje ■ouder worden. Ander zijds was de heer De Naeyer terecht van me ning dat het moeilijk wordt om altijd de 1ste prijs te blijven halen. De deelname aan de stoet gebeurt bij de Ka loeterkabassen niet in de eerste plaats om de prijs, maar vooral voor karna val zelf. Deze karnaval is trouwens het basisidee voor de uitbeelding van dit jaar. en wie kan beter een beschrijving geven van de uitbeelding dan Karei De Naeyer zelf. Hij noemt het onderwerp «Voesj me de koesj» ge vat: «een kernachtige po sitieve bijdrage op de huidige karnavaleske po litieke toestand van de laatste 6 maand in Aalst.» Over deze karnavaleske politieke toestand hoe ven wij niet verder uit te weiden, want deze is overbekend. De Kaloe ters zijn anderzijds van mening dat het moet mo gelijk zijn om met elkaar overeen te komen. «Ru zie maken zit er bij ons niet in» zo zei men ons letterlijk. Het spreekt dan ook voor zichzelf dat men een ech te Aalstenaar moet zijn om de uitbeelding van de Kaloeterkabasen naar waarde weten te schat ten. Buitenstaanders zul len de wagen en de groep immers meema ken als een groep karna- valisten, die eens op stap gaan. Zoals bij de familie Klepkens, ontbreekt na tuurlijk ook de kinder koets niet. Maar wie mag er zelfs met geen kinder koets buiten wandelen? Op de wagen van de Ka loeters zelf komen enkele markante karnavalfigu- ren. Zo zitten in een grote kinderkoets Marcel D.B. en Kamiel S. als twee kleine kinderen te vech ten. Deze kinderwagen zal geduwd worden door een gekend reuzen-ou derpaar, met name Si mon D'Hondt en Frans Wauters. Dit gekende paar wordt «gevolgd door prins Polle Keiper- noagel en ons bloemen- fee, voorgesteld als een echte «boerenmatot». Deze figuren komen rug aan rug te staan. De apoteose van de wa gen wordt gevormd door een oude man, symbool van de oude garde echte karnavalisten, gezeten in een boot, zoals de kinde ren vroeger steeds uit krantenpapier maakten. «Vroeger mocht die man naar de stoet komen kij ken, bij ons mag hij mee gaan in de stoet» zo ver telde de woordvoerder van de groep ons. Het spreekt voor zichzelf dat dit alles doorspekt is met de nodige humoristi sche détails, maar daar voor raden wij U aan naar de stoet zelf te ko men kijken. De kostumering van de 35 leden tellende groep, die naast Karei De Naeyer als voorzitter ook Jacques Liebaut als se kretaris heeft, zal uiter aard aangepast zijn aan de uitbeelding op de wa gen. Zoveel karnavaleske kinderen zal men blijk baar nog nooit bij elkaar gezien hebben. Als men op dit ogenblik naar de Fiber Fleet gaat, waar de groep met man en macht aan de wagen werkt, kan men zich moeilijk inbeelden dat men tijdig zal klaarkomen met de afwerking. Maar zo zei ons iemand van de groep «Een planning zoals voor karnaval be staat er in geen enkele fabriek. De levering aan de stad Aalst voor de kar- navalstoet was nooit één dag te laat». De Kaloeters bewezen vroeger reeds dat mén inderdaad tijdig klaarkomt, zelfs al moet- men daarvoor dag en nacnt wericen. Reeds hun vierde jaar zijn ze doende aan karnaval- prestaties. En met op merkelijk sukses. In 1977 debuteerden ze met «De Jokers van het Belfort», een toen fel opgemerkte realisatie waarmede ze trouwens bij de grote groepen de twaalfde plaats behaalden. Het tweede jaar sloten ze nauw aan bij de aktuali- teit en parodieerden het «Egmontpakt» op merk waardige wijze. Verleden jaar speelden ze in op de rally-trend met hun «Eer ste Oiljsterse Ajoinrally» en dit jaar willen ze het probleem van de huidige periode, de energiekrisis, op de korrel nemen. Van een grote kamion werd een klein autootje gemaakt. Daarachter komt dan niet de gebrui kelijke lange platte wa gen maar wel een self supporting pop. Een pop dan van formaat vermits ze 12 m lang en 3 m hoog is. Deze pop symboliseert dan de mankracht, de motorische kracht van de mens zelf als vervang- middel van energiekos- tende aandrijvingsmid delen. Voorzitter Karei Merckx, met relaties te Moorsel, heeft met zijn groep nog heel wat werk om het al lemaal te verwezenlijken. Is het autootje quasi in orde, aan de pop is nog veel te doen. Alleen het skelet is reeds okee maar plak- en schilderwerken is er nog bij de vleet. Bijna dagelijks en ook binst het week-end is men dan in «de couvertu re» druk doende. De mannen van de groep kunnen het allemaal zelf en al zijn er geen typische geschoolde technisci of vaklui tussen, mannen met een technische knob bel hebben ze alleszins. Moed, durf en volhou- dingskracht uiteraard te koop. «Financieel bedruipen we ons zelf», horen we zakenman Merckx graag zeggen. Met onze prijs van het vorig jaar als ba sis en aangevuld door de opbrengst van onze jaar lijkse maaltijden in «'t Apostelken» die ons wel een paar tientallen bank jes van 1000 opleveren komen we alvast rond. Ten andere er is nog een bron van inkomsten: onze stickers. De groep, die voor het merendeel uit jonge echt paren bestaat, doet het vooral om Aalst als kar- navalstad hoog te hou den. en uiteraard ook ge woon voor de lol. Men is toch van Oiisjt of niet... LH De nieuwe karnavalgroep van Hofstade zal weid zijn eerste vuurproef te doorstaan krijgen wanne over enkele weken een zoveelste uitgave van Aalsterse karnaval van start gaat. Reeds geruime geleden zag deze karnavalgroep het levenslicht, onrechtstreekse aanleiding tot deze gebeurten was de tentoonstelling die in de zomermaanden v vorig jaar werd gehouden in het Volkshuis met thema «Karnaval in België». Het zag er verleden jaar naar uit dat de deelname van de Brosseleirs aan de Aalsterse karnavalstoet zich tot één jaar zou beperken. Naar zijzelf beweren hadden zij immers verleden jaar met de uitbeelding van «Spaans Huwelijk» meer dan 100.000 fr kosten en behaalden zij slechts de derde laatste prijs wat goed was voor amper 16.000 fr. Toch zijn de Brosseleirs er dit jaar opnieuw bij, ditmaal met een parodie op de «fusie» van de gekende brouwerijen Safir en Stella, die enkele maanden geleden in het Aalsterse heel wat stof deed opwaaien. Vindingrijk als de Aalstenaars steeds zijn, maakte men er meteen maar Stelefier van. De eigenlijke wagen wordt voorafgegaan door een zogenaamde Brosselkar, waarop men indien de tijd niet ontbreekt hoopt de draak te kunnen steken met de sponsoring van de Aal sterse brouwerij van een wielrennersploeg. De trekwagen zelf werd om gebouwd in een reusach tige fles, waarop een ei gen ontworpen embleem van het nieuwe bier aan gebracht werd. Bovenop deze fles zit een goede figuur. Daarachter komen twee draaiende personalitei ten, die elk de direkteur van de onderscheiden fir ma's moeten uitbeelden. De ene zal armtierig ge kleed zijn, terwijl de an dere met de aandelen en het geld staat te zwieren. Vervolgens hoopt de groep een brouwerij te kunnen symboliseren, enerzijds met een stoom ketel, anderzijds met een uitbeelding van een fles- sespoelmachine. Achter aan de wagen komt dan een soort cafétoog, waar achter reeds twee tapkra nen geïnstalleerd wer den. De bedoeling van de Brosseleirs is immers gratis bier te schenken aan het publiek. Achter aan de wagen komt dan nog een groot figuur die zowat de verpersoonlij king wordt van de Aalste naar op zwier. Deze fi guur moet ook de rekla- me voor het nieuwe bier symboliseren. De 20 leden tellende groep, die zijn ontstaan vond in café St. Apollo- nia, aan dezelfde straat, zullen allen een geel en rood kostuum dragen, waarop een blauwe man tel omrand door een wit te pels. Hoeft het gezegd dat hiermee zowel de kleuren van de brouwerij De Gheest als deze van de brouwerij Stella over genomen werden. Het bestuur, onder lei ding van voorzitter Wil liam Bosman, en met Frangois Wellekens als sekretaris en Hugo De Pauw als schatbewaar der, hoopt dit jaar alles zins een mooiere prijs te behalen dan in 1979. Dit zal ook financieel nood zakelijk zijn want de som waarmee de groep dit jaar startte zijnde 10.000 fr is reeds ruimschoots overschreden door de herstellingskosten van de trekwagen en door de aankoop van een grote platte wagen. Om de uit gaven enigszins te kom- penseren door inkom sten, worden in het lokaal allerlei aktiviteiten geor ganiseerd. Zo had tijdens het weekend van 26 en 27 januari 1980 twee dagen achter elkaar een mossel souper plaats. Te oordelen naar het aan tal personen, die bij ons bezoek aan de hallen van de Couverture aan de wa gen werkten, hebben de Brosseleirs alleszins geen gebrek aan man kracht. Iedere nieuwe karnavalgroep beschikt inderdaad niet over der gelijk arbeidspotentieel, maar de Brosseleirs be seffen dat er hard moet gewerkt worden om de oorspronkelijke plannen te kunnen realiseren. VEHE Op die gedenkwaardige avond, de 18e augustus, om zeer precies te zijn om 21 uur, werd de doop van de groep gevierd. Bij dergelijke gelegenheden is het van belang er steeds op te letten de juiste datum en het exac te uur met de nauwkeu righeid van een gerechts deurwaarder te akteren. De tijd staat immers niet stil en wanneer over tien jaar het eerste moment zal worden herdacht moet elke mogelijke be twisting daaromtrent worden vermeden. Veruit het belangrijkste bij het tot stand komen van een karnavalgroep is, of beter gezegd, zijn de peter en de meter. Clo- thilde Troch, de meter en Pippar Kamiel, de peter. Aldus werd de nieuwe ling in de burgerlijke stand ingeschreven onder de naam Bomma- loeters, waaronder hij zijn verdere leven zal moeten gebukt gaan. Bei den zijn min of meer de steunpilaren van de vere niging zonder wie het ge heel moeilijk of zeifs he lemaal niet van de gronJ Ve zou zijn gekomen. In elk geval belooft wijze waarop de led van de Bommaloetf naar hun eerste karna toeleven een opmerke ke intrede tussen al andere sinds jaren geve tigde waarden. Alle inv* ners van de deelgemet te Hofstade, of velen v hen althans, zullen op I moment dat de stoet c nieuw door de strat van Aalst trekt, nadi niet kunnen beweren c de leden van hun dcT" hen ongemerkt voor 'E K zijn getrokken. AlhoevP1}^! men binnen de schc van de vereniging rt ^In spanning naar de bewf te datum kijkt om start te kunnen gaan,f[| het begrijpelijk dat etnidc zekere mate van plankeero koorts niet te vermijd i'jn aar Hoedanook, men is va besloten om er het bei van te maken zodat ook niet anders kunn^ge dan hen voor de komejEen de vuurproef allerbeste en veel sukslkege toe te wensen. A.D hebt voor aanc fr Op zaterdag 16 februari, inzetdatum van karnavalesbattementen, pakt men dadelijk uit met een topper en blikvanger, het «Karnaval- bal» van de Katarinisten dat doorgaat in de Keizershallen te Aalst vanaf 21 uur. Re Jacky and his Lords spelen ten dans doch er is meer dan dat. Te 24 uur is er het Defilée waarbij aan ieder die eraan deelneemt een «verrassingsgeschenk» wordt aangeboden. Verder zijn er prachtige prijzen als draagbare TV's, autoradio's, polaroid camera's, Japanse vazen, staanlampen, Japanse borden, Chinese met de hand beschilderde serviezen enz. Te 3 uur wordt onder de aanwezigen, in het bezit van hun ingangskaart, een 3-daagse Lon- denreis verloot geldend voor twee personen. Tafels voor 4 personen kunnen worden voorbe houden bij Marcel Carlier, Geldhofstraat 126 te Aalst. Tel. (053) 21.37.75. Af te halen voor 10 februari. Deze tafels blijven gereserveerd tot 23 uur. Nadien neemt het bestuur op dat vlak geen verantwoordlijkheid meer. De Eed en de leden van de Kamer verwachten er u. Inkomprijs 150 fr. LH let strijc mee valsi P.S.

De Voorpost | 1980 | | pagina 12