klcddercnnen «'T ES 'T IËN EN 'T ANDER» OP DE CIRKUSTOER VIERT KARNAVAL '80 MET OKAPI- MAGNETROL! I i |fks Weert is één van die karnavaigroepen, die men ntfltde nieuwste generatie zou kunnen rekenen. Dit lub jur zijn zij immers aan hun tweede deelname toe. aa< voor hun eerste optreden in 1979 behaalden zij jzefptds de 8ste plaats bij de kleine groepen, met hun ?b<;rtbeelding van Jaar van het Kind. va ook dit jaar werd de groep ingeschreven bij de d Heine wagens, maar te oordelen naar de grootte van zo^un wagen, en naar het feit dat zij zomaar eventjes v?56 leden hebben, behoren zij eerder tot de tweede daiiategorie van deelnemers. Maar zoals een andere acfcgroep ons reeds de vraag stelde: «Welke zijn de kriteria van de grote groepen, en welke van de kleine II loepen»? Dit jaar waagt Niks Weert, die in feite ontstond uit een vrien dengroep van het VTI, haar kans met de uitbeel ding van de «Kaarten- dans». Om tot deze uit beelding te kunnen over gaan werd een grote zware wagen aange kocht, wat natuurlijk een belangrijke investering inhield. Het geld hiervoor werd enerzijds opge haald met leden, en kwam anderzijds van de prijs van verleden jaar en de deelname aan een aantal aktiviteiten zoals de autorally te Aalst, waar Niks Weert voor de bescherming van een deelparkoers zorgde. Deze wagen werd onder tussen reeds zo uitge bouwd dat men vooraan de indruk krijgt van een groot kaartspel. Uit dit spel komen een aantal fi guren uitgekropen. Links van dit spel kaarten be vindt zich een ajuin, en rechts het belfort, beiden zowat het symbool van Aalst. Midden op de wagen steekt een enorme joker zijn kop uit. Achter hem wordt het dekor gevormd door een waaier van alle mogelijke kaarten. Het spreekt voor zichzelf dat de leden, die onder leiding staan van voorzit ter Iwein Van den Brulle, sekretaris Herbert Mer- tens en schatbewaarder Michel Van der Straeten, zullen uitgedost worden als wandelende speel kaarten. Naar men ons vertelde worden deze kostuums in relief uitge werkt, wat beslist een mooi effekt kan geven. Voor diegenen die graag de leden van de groep eens aan het werk zien, kunnen wij nog melden dat Niks Weert deel uit maakt van het AVK (Alles voor Karnaval) en dat zij dan ook in de Fiber Fleet te bewonderen zijn. VJHE Na de toch reeds drukke voorbereidende aktiviteiten om zijn groep weer op volwaardige wijze aan het Aaisters karnavalgebeuren te kunnen doen deelne men vinden we voorzitter Jos De Loose, Hofstadenaar die te Baardegem zijn wederhelft vond, nog juist vóór hij voor een paar weken gaat «wintersporten» in Tirol. «'t Es 't lën en 't Ander» is stilaan geëvolueerd tot een vaste waarde in de kavalkade. 't Is immers reeds de zesde keer dat men er aandeelneemt nadat men eerst een jaar leergeld had betaald en gewoon voor de pret meedeed. te trekken. Ondertussen werd daar reeds een mouw aangepast en is men met achttien man weer talrijk en sterk genoeg om iets behoor lijks te brengen. Financieel bedruipt de groep zich zelf al kost dit uiteraard wel moeite. Daar ze verleden jaar met hun uitbeelding van «Het Jaar van het Kind» de 4e prijs (bij de «kleine groe pen») behaalden was er reeds qua financiële middelen een solide ba sis. Deze werd dan aan gedikt door de maande lijkse lidgelden en door verkoop van popjes, ei gengemaakte die fel in de smaak vallen en weer bijna allemaal uitver kocht zijn. Met als bestuur naast voorzitter de Looseten dienst zretor Mimi die de financies beheert en ver der Marc Van den Broeck als sekretaris is de groep druk in de weer in de lokalen van ere-voorzitter De Neef aan «de Haring». Als U ze het karnaval ziet zegt U wellicht «'t es 't iën en 't ander!» LH Zoals voorgaande jaren, houdt Okapi-Magnetrol in zijn zaal: Jules Hereman aan de Burchtstraat te Aalst, terug zijn Karnaval Drive-in show. Vanaf 17 uur kan men er op zondag en maandag terecht voor een onvergetelijke Karnaval '80. A.V.H. De groep houdt het trouwens ook liefst bij het ludieke, het speelse en spant zich minder in om typisch Aaisters toe standen op de korrel te nemen. Misschien ge deeltelijk omdat het een ietwat heterogene groep is. Niet typisch Aaisters want naast een paar rasechte ajuinen zien we er klubleden uit Baarde gem, Hekelgem, Hofsta- de, Gijzegem, Welle en zelfs uit het rivaliserende Dendermonde. Het een jaar sluiten ze aan bij de aktualiteit als bvb. met het «Rubens jaar» of verleden jaar met het «Jaar van het Kind» en de andere jaren bren gen ze gewoon amuse ment als bvb. met «Mu- sica Alostum», «Ali-Ba- ba en de bijna veertig rovers» of met «de Bende van aan de Lichte». Dit jaar wordt het ge woon «Weir doeng weir insj mei!» en het wordt een parodie op het cir- kusleven. Sneeuwwite Augusten met van palIietten flikke rende kostuums komen er aan bod. Aan de kostumering heeft de groep steeds veel belang gehecht en ook deze keer belooft het iets van de bovenste plank te wor den. De dame die samen met de vrouwelijke leden van de groep verantwoorde lijk is voor al dit moois heeft trouwens het «me terschap» van de groep aanvaard. Het worden uiteraard niet de gewone klassieke Augusten maar wel Aaisters gekleurde met bvb het Aaisters schild, wel enigszins «gekarnavaliseerd» op de rug. Het wordt weer een tweedelig geval met trek- wagen en aanhangwa gen, niet van het masto dontformaat maar liever fijntjes uitgekiend. De groep die zijn lokaal heeft in café «Moderna» te Aalst heeft qua perso neel wel een gevoelige aderlating ondergaan want een zestal leden scheidden zich af om naar «de Tsjoepenezen» A.K.V. De Klodderonnen mag men stilaan tot de oudere generatie van karnaval groepen beginnen te rekenen. Dit jaar doen zij immers voor de 8ste maal aan de karnavalstoet mee, en wie enigszins vertrouwd is met het wel en het wee in elke groep dient te bekennen dat dit een hele prestatie is. Te oordelen naar de prijs die de groep de jonr-*~ jaren behaalde, kent hun deelname in de st<>' steeds groter sukses. Drie jaar geleden 18de, het jaar erna behaalden ze de 9ste -<s, en verleden jaar kregen zij met hun originele uitbeelding van de «Persvrijheid» de 6de prijs van de grote groepen toegewezen. r )E KORNISSESLOIPERS v )nderwerp: Ollsjters keigelspel T LK.V. De Kornissesloipers. lesticht in 1968 op den Blok van Borremans» be- lonnen als zeer jeugdige korreurkes» en vlug tot de Bfniddelmatige kategorie der icferoepen doorgedrongen, dffijn wij zo blij er na twaalf aar nog steeds bij te beho- en. Voor ons twaalfde jaar lebben de perikelen van de 'oorbije maanden ons ertoe aangezet dit karnavaleske n kegelspel op touw te zetten. 0Een voorname heilige perso- h ïaliteit zal trachten op onze S tegelbaan een groot karna- valfiguur samen met zijn di- eipelen omver te werpen. Het relaas van deze wed- Arijd kunt U rechtstreeks meemaken tijdens de karna- rtlstoet van 1980. P.S. Wieje meidoen sport- slasjkes meibringen. de blijde geboorte wordt op geluisterd door een uur werken-orkest, dat gezeten op de trappen van de uur werktoren achteraan, een deuntje ten beste geeft, ondertussen gaat de tijd maar verder en draaien vier verpersoonlijkte wekkers in en uit de toren. DE SCHRAMOEILLEKRAB- BERS Onderwerp: E geval (II) apart Wie de laatste maanden, de politieke warboel heeft ge volgd, zal onmiddellijk de beruchte naam Hapaert kennen. Het tema voor de 52e karna valstoet zal hoofdzakelijk verband houden met de moeilijkheden in en rond de Voerstreek en de daarmede gepaard gaande strijd Wal- lonië-Vlaanderen. De wagen zal dienst doen als gemeenschappelijke vijver met als visser de Vlaamse leeuw welke tracht de Waal se haan te vangen, maar spijtig genoeg achter het net vist, waar de haan deugd in heeft en leute maakt vanop de afglijbaan. Verschillende kleurschake ringen moeten het geheel zowel komisch als politiek gezien naar voor brengen. De groepsleden zullen als echte rakkers verkleed rond lopen en met allerlei streken de ware toestand in de Voer trachten weer te geven op karnavaleske wijze. Karnavalmuziek zal er zeker zijn, misschien wel iets revo lutionair. D'ABALLADOES Onderwerp: Na vijf jaar zitten we op ons gemak De titel en het gekozen onderwerp spelen letterlijk en figuurlijk in op de tweele dige betekenis van de Aal- sterse uitdrukking «Op zijn gemak zitten». Bedoeld wordt dat de Aballadoes zich na vijf jaar gans thuis voelen in de wereld van de kar naval. Om dit gevoel aanschouwe lijk te maken voor de toe schouwer, wordt er een wa gen gebouwd waarop een man, gezeten op een grote w.c., zogezegd aan zijn na tuurlijke behoefte voldoet (hij zit op zijn gemak). Het spreekt voor zichzelf dat rond deze centrale figuur de nodige figuranten en attribu ten zullen voorzien worden. DE BALLATOETERS Onderwerp: De biéjenploag De karnavalgroep «De Balla- toeters» werd in 1979 opge richt door Bart Van de Velde (voorzitter) en Chris De Crem (secretaris) met het doel aktief te kunnen deelne men aan het Aaisters Karna- valplezier. De Ballatoeters trachten met zo weinig mogelijk middelen een zo goed mogelijk tema uit te bouwen om de toe schouwers te plezieren. Daar de meeste leden nog stu- dent(e) zijn is het een zware opdracht om enkel in de weekends alles tot een goed einde te brengen. Vorig jaar namen we deel in de 51e uitgave met het tema «'t joor van 't klein kind». Dit jaar gooien wij het over een andere boeg met «De biejen- ploag». DE SJIEPEEREKES Onderwerp: Aaft eir zakken oepenl Tis echt en de woorret zellel Zemmen tons beloeft da ze gon kommen, me carnaval. Ge wetj wel hein, ni dedie van de melkweg, mor doi schaa gevallen van den bier- weg. Aaft eir zakken mor oe- pen. ge zeltj eir oegskes nog al oepentrekkenl DE KLODDERONNEN Onderwerp: Op skivakantie A.K.V. De Klodderonnen zijn gesticht in 1972, aanvanke lijk was de groep bij de uit slag van de stoet rond de dertigste plaats. Vanaf het jaar 1977 echter plaatste de groep zich in de tien eerste, namelijk in 1977 met als onderwerp M. De Bisschop (9e plaats), in 1978 met als onderwerp Feestvarkens (9e plaats), in 1979 met als onderwerp Persvrijheid (6e plaats). In 1980 met de Klodderon nen op Wintersport. De platte wagen bestaat uit twee over elkaar vallende skiërs. De skipiste is voorge steld door drie alpenhoorns neerkomende van een gebergte in de vorm van een ajuin met drie gezichten. De platte wagen wordt getrok ken door een bergtreintje met karikaturale vormge ving en bestuurd door een vetgevreten Zwitserse koe. De leden van de groep zijn goed ingepakt op skiën lo pende vakantiegangers (vol gens voorontwerp). VAN T ALVERDROI DONKER Onderwerp: Kernkoppensnellers Tijdens de karnavaidagen zal Aalst voor de zesde maal onveilig worden gemaakt door de kernkoppensnellen- de, bloed- en bierdorstige bende van «Van 't alverdroi donker». Deze inheemse, door een kernoorlog tot kannibalen gemuteerde wezens zijn vooral verlekkerd op een vettige V.D.B.-ham, een De Clercq-koevoet, een sappig De Croo-nekje, een Tinde- mans-zwezerik en een Simo- net-levertje. Natuurlijk schuiven zij hun stadsgeno ten hun lievelingsmenu gra tis voor, zijnde VDB-trippen, Simonet-boulet, Tindemans- Pansj, De Clercq-marinade en als nagerecht VDB-pSté. Dit alles wordt doorge spoeld met een rijkelijk gam ma van biersoorten. Na af loop worden de gesnelde kernkoppen van bepaalde populaire politieke perso nen, naar aloude kannibalis tische gewoonte, niet op pa len maar op raketten ge plaatst en lustig afgevuurd. DE PERREWETTENMOA- KERS Onderwerp: Madja of tchang oeveradja Het onderwerp voor onze vijfde deelname hebben we ver gezocht en uiteindelijk gevonden in China. Het is de oplossing voor het nijpend parkeerprobleem in Aalst, autovrije straten zijn geen hinder meer, maak gerust de Zoutstraat en den botani- Welke plaats ze ditmaal zullen bereiken, blijft op dit ogenblik nog een groot vraagteken, maar een feit is dat op dit ogenblik in de hallen van de Schoolstraat druk ge werkt wordt, om er op nieuw iets groots van te maken. De Klodderon nen gaan dit jaar naar de wintersport, dit in na volging van heel wat Aalsterse personalitei ten, die ook overal terug te vinden zijn. De karnavalwagen zelf bestaat vooreerst uit een goede oude bergtrein, die overal op en door kan rijden. Deze trein wordt bestuurd door een dikke bergkoe, die al skiënd op de machinistenplaats gesukkeld is. Op de aanhangwagen zelf komen naast twee enorme alpenhorens, een man en een vrouw, die terwijl ze leerden skiën, met hun benen omhoog gevallen zijn. Hoe kan het ook anders of de onontbeerlijke ajuin, symbool van ech ter Aalstenaar, mocht ook ditmaal niet ontbre ken. Deze ajuin, die aan het publiek zowel zijn serieus als zijn karnaval gezicht zal tonen, wordt dan nog getooid met een echte prinsenmantel. U mag zelf raden waarom. Het geheel wordt dan nog geschraagd door een enorme slede. Om nog een idee te geven van de grootte van de wagen kunnen wij hierbij vermelden dat de lengte zowat 25 meter bedraagt en de hoogte 3,8 meter. Het ziet er alleszins naar uit dat de 22 leden van de Klodderonnen, met aan hun hoofd voorzitter Os car Abbeloos en sekreta- ris-schatbewaarder Os car Van den Berghe er dit jaar terug het beste hopen van te maken. Interessant om weten is dat de groep op voor hand het budget vast stelt welke de karnaval wagen mag kosten. Dit budget wordt niet of nauwelijks overschre den, met het gevolg dat men voor geen onaange name verrassingen komt te staan. De «winst» die men uit de behaalde prijs kan halen, vormt steeds een deftige basis voor het volgende jaar. On danks de uitslag, die tenslotte behaald wordt, verzekerden de Klod deronnen, die hun lokaal hebben in café Centrum in de Korte Zoutstraat, ons dat er toch plezier gemaakt wordt. «Het bier smaakt altijd even goed» zo werd er optimistisch aan toegevoegd. Signaleren wij tenslotte nog dat de groep ook dit jaar bijzondere aandacht zal schenken aan de kostumering van de le den. Het spreekt voor zichzelf dat iedereen als skiër zal verkleed zijn. Het bijzondere zit hem echter daar in, dat ieder détail van een gewone skieuitrusting zal vervijf voudigd zijn. Zo zullen de skiëstokken dan weer extra kort gehou den worden. Ook de klassieke knielappen en handschoenen zullen reuzegroot zijn. Dit alles belooft alles zins een zoveelste geslaagde Aalsterse pa rodie te worden op een fenomeen, dat door de jaren heen, bijna een gemeengoed geworden is, met name de skiëva- kantie. VEHE quen hof verkeersvrij, Tchang (made in China) brengt U met dit nieuw openbaar vervoer nor 't stad, van den Eendracht, nor... en dit alles geluidloos, snel, betrouwbaar, vliende- lijk en leukloos. DE LODDEROEIGEN Onderwerp: Pakt ons iensj! Bij het tienjarig bestaan van de A.K.V. De Lodderoeigen, brengt de groep dit jaar onder het motto LOD'80, de uitbeelding van «Pakt ons Iensj». Gezien elk goed iodderoeig nogal van rondfladderen houdt, willen we bij deze 10e verjaardag nu ook eens met karnaval rondfladderen. Kei zer Kamiel was meteen het dankbaar onderwerp om met dit fladderwerk te kun nen starten. Gezeten vanop onze praal wagen onderneemt hij meerdere pogingen om de rondfladderende Aalsterse karnavaigroepen binnen de grenzen van Aalst te kunnen houden. Of hij er in slaagt is een andere kwestie. DE MATOTTEN Onderwerp: Baasil Tropical De Matotten werden dit jaar geïnspireerd door de karna val van Rio de Janeiro in Brazilië. De prachtige kostu mering bracht ons naar dit onderwerp. De mannen lo pen gekleed in kniebroeken en mooie zwart-gouden ve sten. Het kopstuk van het kostuum is wel de hele grote hoed die getooid wordt met struisveren. De vrouwen zullen dansen in mooie klederen in alle kleu ren, versierd met veel glins ter. De praalwagen heeft de vorm van een krokodil die een lengte zal bereiken van ongeveer 12 meter waarop een man en een vrouw zui len gezeten zijn. 'T ES 'T IEN EN 'T ANDER Onderwerp: Al lachend mee 1980 wordt voor 't es 't ien en 't ander een zesde deel name aan de Aalsterse ka valkade. Dit jaar geen aktualiteitson- derwerp, maar een kleurrijk geheel met klowns. En omdat we niet alleen het publiek maar ook onszelf willen vermaken hebben we als titel «Al lachend mee» gekozen. We gaan op de circustoer met een heleboel klowns. Niet de traditionele maar de verfijnde, muzikale, witte klowns in en rond een circustent. Het geheel wordt natuurlijk van de gebruikelij ke komische noot voorzien. PIKANTE KASTAARS Onderwerp: Ee allemool heir meziksken boi Boekalos is een oude folklo ristische benaming voor her der, en in onze keizerlijke stede lopen op karnavalge- bied veel figuren rond en rond zo een figuur is ons ontwerp in dromen samen gesteld. Herders hebben fluitjes en beestjes. De fluitjes zijn no dig om de beestjes bijeen te houden. Er is ook een nimf. In al deze gegevens zit in ons ontwerp de figuur verbor gen. Wie deze figuur tijdens de stoet kan erkennen, komt eens langs ons lokaal waar een fris pintje zal klaar staan. Dit alles wordt gebracht door 25 pikante kastaars en 2 praalwagens. DE ZWIERIGE ZOIPERS Onderwerp: Oilst 1980 Blommefee Bebloemde huifkar op praal wagen, omringd door ver schillende kandidaat-bloe- menfeeën, praalwagen zelf omringd door juryleden in feestkledij. DE MOEISPOTTEN Onderwerp: D'Oilsjterse Oeie Maanen en compagnie Nadat de prijs van brand stoffen steeds de hoogte in ging besloten de burge meester en schepenen zelf te zorgen voor alternatieve energie. Zo de spotnaam van de Aalstenaars geen Ajuinen zouden zijn, zou men misschien nooit op het idee gekomen zijn het vocht uit de ajuinen om te zetten als nieuwste brandstof. Daar er in Aalst verschillende ajuinkwekerijen zijn was er wel degelijk onmiddellijk konkurrentie. Ook de Aal sterse top-politiekers waren er als de kippen bij om hun deel van de nieuwe industrie in hun handen te laten regeren. Zo ontstonden enkele nieu we multinationals, o.a. Super Louis (burgemeester stad Aalst) Melange Marcel (schepen feestelijkheden stad Aalst) Jan Mazoet (schepen open bare werken stad Aalst) Mesjeu Normaal (schepen jeugd, sport stad Aalst) Dat er aan ajuinolie wel de gelijk geen tekort is zult u wel degelijk zien, want tij dens de ganse karnavalpe- riode zal iedere Aalstenaar gratis en voor niets zijn wa gen, jerrycan, tank en derge lijke kunnen vullen. Dus tij dens de 52ste Karnavalstoet is het opletten geblazen voor de «Ajuinoele». De karnavalvereniging De Moeispotten ontstond twee jaar geleden uit studenten uit het Aalsterse. Het ontwerp is vooral humori stisch gericht op de huidige aanslepende energiekrisis. DOOR ZEMME NA Onderwerp: 't Joor van 't gebisj Binnenkort as 't weir oepen- goot (zoals men pleegt te zeggen) zijn ze er weer, de talloze insekten ('t gebisj) tot ergernis van boer en tuinder. Vermits iedereen zowat zijn jaar heeft gekre gen, denk maar aan Dirk Martens, de vrouw, het dorp, het kind en andere, dachten wij aan 't jaar van 't gebisj. Dus werd de wagen volgepropt met allerhande insekten. Een reuzegrote rups (6 meter) met knikken de kop en wiebelende staart- stomp ligt over de wagen. Een rechtopstaande vlinder (3 meter hoog) doet zich te goed aan de honing uit een reuzenbloemkelk terwijl hij met zijn vleugels klappert. Verder zit een bladluis te vreten aan een mals blaadje terwijl een coloradokever met openstaande dek- en vliesvleugels aan een ter gend langzaam draaiende tak hangt (3 toeren per mi nuut). Ook een spin gaat of en neer aan haar webdraad De ogen van deze tigurer flitsen aan en uit door mid del van spots van 100 watt. leder man die al een poosje getrouwd is, zal veel lieve coloradokevers vangen ir zijn tuin dan te ruziën me zijn vrouw. Dit bewijst dat de tong van de vrouwen uitein delijk nog het grootste vergif is. Uit dien hoofde hebben we onze trekwagen ge bouwd met een dikke matro ne waarvan de tong 1.75 me ter lang is (oh die venijnige vrouwentongenl). Met ene hand wijst ze haar tong aan en in de andere hand houdt ze een plakkaat met de woorden «Aal vergif». De deelnemende leden zijn omgetoverd in muggen met speciale koppen, achterlijf en vleugels. Gewapend met een pispotje, gevuld met fij ne konfetti imiggepisj en een uitschietende rolfluit dansen ze op de muziek van vader Abraham Uche Uche Uche Vervolg volgende week

De Voorpost | 1980 | | pagina 13