Belgium Printer Trotters op reis naar Tunesië f. BELGISCH KLARINETTEN KWARTET TE GAST OP DE MIDDAG CONCERTEN De Kale Man, kabaret met Ronald Van Rillaer het linnen doek WAT M0HAMED BEN AICHA ONS VERTELDE APERITIEFCONCERT 14 - 1.2.1980 - De Voorpost Vermits voor ons, westelingen de eeuwwisseling onvermijdelijk moet gepaard gaan met spektakulaire gebeurtenissen hebben de Belgian Trotters, ter voorbereiding van het nakende jaar 2000 van onze tijdwisseling een extra reis ingelegd naar een Islam land óm daar, met niet minder dan 14 araabse staatshoofden, de mohamedaanse eeuwwisseling mee te maken. Djem. Een prachtig amfitheater getuigt van de Romein aanwezigheid. gen moest van dichtbij nagegaan worden wat er nu zou gebeuren. En er gebeurde niets sen sationeels, maar toch was de (korte) reis naar Tunesië een met zon overgoten uitstap naar een ganse reeks prachti ge geschiedkundige en natuurlijke pleisterplaat sen. Niemand van de groep zal Sousse of Na- beul vergeten, al was het alleen voor de prachtige fijnzandstranden, van de Middellandse Zee waar een vriendelijke bevol king zich vasthecht aan zijn aloude tradities maar ook open staat voor de ontwikkeling van de 20* eeuw. Monastir heeft, als geboorteplaats van Presi dent HABIB BOURGIBA, een grote (toeristische) toekomst met zijn brede esplanades, zijn in volle zondag 18 november rtrokken een 30-tal uit- .«rkorenen naar TUNE- E om in het Skanès Pa ce Hotel te Monastir de chok van 21 november p te vangen, die dag zou immers het jaar 1400 van dt. ^m-tijdrekening be- ginn en vermits de ganse - lerale top met niet minder dan 14 staatshoofden in Tunis- hoofdstad over het lot van Libanon en Israël zou ..beslissen, wilden wij dat meemaken... hoe zou voor hen (en voor ons) die eeuw-overgang plaatsvinden. Vermits het jaar 1400 voor onze westerse tijd rekening het einde van de grote kruisvaarten be tekende en het begin bracht van de schisma tussen Oost en West en de vele godsdienstoorlo- heropbouw oude wijken, zijn machtige Ribat en zijn levendige Medina; maar ook SOUSSE, als hoofdstad van de vrucht bare Sahel-provincie en met zijn groot historisch verleden trekt ook in dit naseizoen vol zonne schijn.. de kouërige west europeaan. Vandaar uit naar HAMMAMET, de luxe stad aan de in-stap van het CAP BON-schier- eiland is slechts een boogscheut maar is zo aantrekkelijk mooi uitge bouwd dat men er dagen en dagen zou willen ver blijven. middelpunt gebleven dat het reeds vele jaren voor dien van de ganse bevol king was. Dertien eeuwen beschaving Het wordt eenieder pas duidelijk welke rijkdom aan kunstschatten KAI- ROUAN bezit wanneer men de talrijke monu menten uit het verleden bezoekt. Vooreerst is er, ontegenzeggelijk, de gro te Moskee die de naam draagt van de stichter van de stad. Gebouwd in 670 is deze moskee van Okba overweldigend Tunesië is een wonderbaarlijk land, met prachtige land schappen en uitgestrekte vlakten. In Monastir staat het paleis van president Bourgiba. Het is dan ook niet toe vallig dat de Arabieren twee van hun welvarend ste hoofdsteden KAI- ROUAN en MAHDIA in deze gebieden hebben gesticht. Als belangrijk ste stad van de islameti- sche Maghreb is KAI- ROUAN het geestelijk door afmetingen en ver sterkte bouwtechniek die zijn inspiratie enkel kan vinden in de macht en overtuiging van een ge loofsbelevenis gekop peld aan het toenmalige menselijk vernuft. Maar in pracht en versiering wekt de wereldberoemde moskee van de Barbier (waar één van de trouw ste discipelen van Mo hammed een laatste rust plaats vond) de bewon dering van elke toerist. Maar buiten de tientallen moskees die in deze heili ge stad (die tevens de meest beroemde Tunesi sche tapijtenstad is) de bewondering wekken kan men niet voorbijgaan aan de beroemde watertanks uit de IX* eeuw die getui gen van de Aghlabieden- inspanningen om het probleem van de water voorziening toen reeds op te lossen en zodoende de basis te leggen van de natuurlijke rijkdom van dit gebied aan de uitmon ding van de stofferige vlakten van de uitgestrek te steppen verder in het meer zuidelijke binnen land. Nieuwjaar Op 21 november was het dus nieuwjaar volgens Mahonnet en vermits ingevolge de voortzetting van de Arabische top in Tunis niets te beleven viel trokken de Printers naar het zuiden naar SFAX de meest aktieve en meest zelfstandig- voelende hoofdstad van Zuid-Tunesie (260 km van Tunis) op weg naar GABES dat nog een 100- tal km meer ten zuiden ligt. In Sfax scheen men amper te weten dat het «nieuwjaar» was... alleen de banken en scholen waren gesloten en in de lokale kranten stond de voorpagina vol met geluk wensen van de President die daags voordien tij dens de Topsamenkomst een lange en (voor deze 76 jarige leider) vermoei ende rede had afgesto ken om tot een oplossing voor Zuid-Libanon te ko men. Kleine (arabische) landen staken elkaar de hand toe... maar zonder al te groot succes. In Gabes maakten wij kennis met de enige zee- oasis met haar honder dduizenden palmbo men... die ook de rijkdom uitmaken van de diep in de woestijn gelegen da- del-producenten GAFSA of CHEBIKA of MIDES of NEFTA of noem maar een der wonderbare oa- sisgebieden die, dank zij het kostbare water, zo leefbaar zijn. Onze tocht ging verder zuidwaarts naar de hol bewoners te MATMATA, plaatsje dat toch nog 3.000 inwoners telt en dat het centrum vormt van de meest krijgshaftige bedouïenen-stam van de ACHECHE midden in het rotsige bergland dat tot 400 meter hoogte komt. Nog een 700-tal hofwo ningen zijn nu nog be- iviatmata. De autochtoi bevolking woont er m in onderaardse woningt mensen moesten sm velen. Vakantie-land bij uitstf v Nu de Arabische nieu jaar voorbij is zoni V( schokkende gebeurtei h« sen of onheilspellei er belevenissen en nu t deze zoveelste Arabistj s£ Top afgesloten werd zi De moskee van Sidi Sahbi. woond en soms door on dergrondse tunnels met elkaar verbonden. Niet ver daar vandaan ligt nog het duitse oorlogskerkhof van El M'DOU als laatste spoor van een harde strijd... Onbegrijpelijk hoe, van die woeste be rgwegen, zoveel jonge der betere vooruitzich?olls op een lange wereld»0^ de, zijn de Belgische Pr ter Trotters onder leidt van André Delrue zeer|fQt( vreden thuis gekomenfoChi de hoop in Maart eviarte goed Californië te 2 zoeken: Mer ;rant Sousse. Een ommuurde stad. Het is misschien best Mohamed even voor te stellen: jong en aktief Tunesiër die eerst de direktie heeft waargenomen van het prachtige luxe-hotel van Monastir-Skanes Palace en die sedert een 7-tal jaren directeur benoemd werd van ON AT t.t.z. de Nationale Dienst voor Tunesi sche Kunstambachten waarvan de centrale di rektie te Tunis gevestigd is maar voorzeker een der aktiefste (en deviezenproduktiefstehan delscentra te Monastir in een prachtig stijlge bouw ondergebracht is. Naast hun keramiek- atelier te Nabeul hebben zij ook regionale ves tingen op het eiland DJERBA en natuurlijk in het Arabische stadje SIDI BOU SAID. Elk van hen tracht zoveel mogelijk bij te dragen tot het bekendmaken van de Tunezische kunstambach ten waarvan er heel wat een jarenlange wereld faam genieten zoals het zilversmeedwerk en de eenvoudige maar zeer attraktieve edelsteenver werking: broches, opvallende hangers of oor ringen en armbanden met allerlei koraal-versie ringen of uitzonderlijk geëmailleerd. Buiten de wand en vloertapijten (eenieder weet dat voor deze laatsten KAROUAN wereldberoemd is) heeft echter het artistieke, verfijnde, borduur werk de laatste jaren heel wat aan verzorging bijgewonnen om terug aan te sluiten bij de vroegere tradities toen niet moest afgerekend worden met de steeds stijgende uurlonen. Rijk- beschilderde stoffen zijn tot op heden slechts in de eigen O NAT bedrijven te verkrijgen, maar zelfs die toeristen die zich interesseren aan de souks of aan de streek-winkels of bazars en hun afbieders-talent willen beproeven tegenover de gezoutineerde tunesische «djengelaars», kan de raad gegeven worden eerst even in een ONAT- winkel binnen te stappen want daar kan men zich best een oordeel vormen van werkelijke prijs en kwaliteitsoorten van tapijten of koper- drijfwerk en vergeet vooral niet dat de aanko pen in westerse deviezen altijd 10% verminde ring genieten want ON AT is speciaal uitge bouwd om het land door zijn toerisme .aan harde vreemde deviezen te helpen, maar tot nu toe kan de Eurocheck nog niet gebruikt worden. Het was werkelijk een leerzaam onderonsje met eenjunesier die zijn land lief heeft. Omstandigheden verhin deren ons aanwezig te zijn op de show «De Kale Man» van en met Ronald Van Rillaer. De enthou siaste uitlatingen van en kele aanwezigen laten ons echter vermoeden dat dit een geslaagde ka- baretavond was. HeVman Mariën zorgt voor de muzikale begelei ding terwijl Ronald de teksten voor zijn rekening neemt. «De kale Man» is een avondvullend pro gramma vol humor dat door het publiek zeer gunstig werd onthaald. «De Kale Man» is ge schikt voor grote en klei ne zalen, jeugdklubs en andere gelegenheden. Het gezelschap zorgt zelf De kale man, gekscheren met menselijke gebreken. (Geert) voor geluidsinstallatie, belichting en piano. Affi ches zijn verkrijgbaar op het kontaktadres: Gezel schap Ronald Van Rillae v.z.w., Frans De L'Arbre laan 35, 2060 Merksem Tel. 031-46.45.93. Op het zelfde adres kunnen ge ïnteresseerden terecht voor meer bijzonderhe den aangaande de show. T.V. Een one-mon-show en totaalspektakel. Echt schitterend vakmanschap. (Geert) Hiermede nodigt men U uit op het derde Aalsterse aperitiefconcert op zondag 3 februa ri, te 11 uur stipt. Omdat er in het Oud-Hospitaal een tentoon stelling plaats heeft, vond men voor U een andere niet minder geschikte ruimte in het Kasteel Terlinden, bij de Boudewijnlaan. In de hall van dit kasteel zal Kristiaan van Ingelgem klavecimbel muziek vertolken van Bach tot Bartok: een unieke gelegenheid om deze organist en stadsgenoot ais clavecinist te leren kennen. Zoals gewoonlijk wordt U na het recital een aperitief aangeboden in de sfeervolle vertrek ken van het kasteel Het entreegeld bedraagt 100 fr., voor jeugd en derde leeftijd 70 fr. in deze prijzen zijn programma en aperitief inbegrepen. Ale voorlaatste in de reeks treedt het Belgisch Klarinettenkwartet op. Het bestaat uit Marcel Hanssens, Jacques D'Hondt, Albert Roland, en Georges Dekerpel. Ze spelen werk van drie Belgische componisten: Absil. Pelemans en Poot. Het is een formule die in Aalst nog niet te horen geweest is, daar moet U dus zeker heen. Zondagnamiddag 16 uur. Feestzaal van het stadhuis. Toegangsprijs, 30 fr. (programma in begrepen). Deze week geen opmerkenswaardige wijzigingen op het Na Aalsterse bioskoopscherm. Wat cinema Palace betreft ko( kunnen wij zelfs zeer kort zijn, daar blijven de twee films ee, gewoon een week doorlopen. Voor de benedenzaal Is dat jnc «De ontsnapte van Aleatraz» en voor de studio «De blikken CjT trommel» ee. Feestpaleis eei Zaal 1 bij Cinema Feestpaleis programmeerde deze week twee dr; nieuwe prenten. In Zaal 1 is dat «Airport 80» of ook wel-All «S08 Concorde». |da De concurrentieslag om het Franse supersonische vlie-prc gtuig Concorde heeft er regisseur Ruggero Deodato toe de aangezet een combinatie van een rampenfilm en van een R0 misdaadthriller te draalen. De film vangt aan m$t het neerstorten van een dergelijke Concorde tijdens een testvlucht Eveneens een tweede concorde met 100 passagiers aan boord wordt bedreigd, een New-Yorkse reporter (James Fransiscus) zal alles l0| het werk stellen om een stelletje nietsontziende bandieten uit te schakelen. Zijn eerste opdracht is echter overlevende luchtwaardln van de eerste concorde op te sporen en uit de klauwen van haar belagers te bevrijden. ZIJ weet immers hoe de ramp met de tweede concorde kan voorkomen worden. Een film zoals er dertien in een dozijn gaan. Zaal 2 «Prophecy», een ander genre, nl. de mens bedreigd door monsters. De monsters worden in deze film van Gordon Douglas echter niet geschapen door een nukleaire fall out maar door een houtzagerij die bomen bewerkt met kwikzilver. In de film zelf wordt in dat verband verwezen naar Minamata, waar ongeveer 100.000 mensen door het gebruik van dit goedje, via voedselvergiftiging, de dood vonden. Het begin van de film ls een misleidende aanklacht tegen de rassenongelljkheid en de milieuveron treiniging, een aanklacht die bruusk afgebroken wordt wanneer de achtervolging mens-monster aanbreekt Ook een film die Je neemt om dat Je nu eenmaal van het i genre houdt. Meer kun Je er ook niet uithalen. Zaal 3 Hier loopt «Warriors» -Strijders van de nacht- voor zijn derde week door. Ei SJ. V(

De Voorpost | 1980 | | pagina 14