gpooUede lede kort AM I LI ALE FIETSKLUB 3AAT TE OORDEGEM /AN START BIJZONDER KORTE GEMEENTERAADSZITTING TE LEDE Feestroes in Leedse Tuf-Tuf Retrospektieve Edward Van Zandijcke te Lede. :\NAS VERSLAG VORIGE GEMEENTERAADSZITTING JUIST OF NIET? e soa, uidüOl taaan. tïotra mdtn nacm WEEK VAN DE SOLDAAT TE LEDE de IT opb doo A anaf maart 1980 start te Oordegem een nieuwe '8 etsklub «Vakantiegenoegens», e behoefte er gewoon eens uit te zijn!. Een vorm rekreatieve vrijetijdsbesteding met het bij uit lek demokratisch transportmiddel, de fiets. Toeristisch fietsen heeft )p wandelen het voor- Jeel dat grotere afstan- jen kunnen worden afge- oncegd en in dezelfde tijd- ssenpanne dus meer kan ge- v°nfien, bezien en beleefd de /orden. °£ietsen in groepsverband igSTtimuleert de familie- tand enerzijds en biedt inderzijds kansen tot vol- nsewaardige ontmoetingen, e ziOat iedereen daarbij om •gift® te zeggen gedwongen dVordt tot aktiviteit, '"Onderlinge hulp en ^'jienstbetoon is zeker een Ur)luspunt. 3ij wielertoristenklubs vorden vaak afstand en tempo vlug opgevoerd zodat na enkele trips nog alleen de prestatie enorm wordt. De fietsklub echter heeft meer mogelijkheden en kan zowel de regelmatige als de gelegenheidsfiet ser aan zijn trekken laten komen. Tijdens lente- en zomer maanden worden voor het gezin aangepaste uit stappen georganizeerd en zelfs langere uitstap pen, week-end-reizen of hobby-vakanties kunnen worden geprogram meerd. Gestart wordt in zaal Fie sta te Oordegem vanaf maart 1980. U kan lid worden door betaling van een bijdrage van 350 fr. bij Roger Galmart, Sti- chelendries 21 te Oorde gem, Constant de Coen- sel, Strijmeers 46 te Vlier- zele of Henri Osselaer, Stichelendries 4 te Oor degem. Om de veertien dagen wordt u daarbij via een informatieblad op de hoogte gehouden van al le aktiviteiten. Voor bespreking van een passende reeks aktivitei ten en vaststellen van een definitieve startda tum wordt U uitgenodigd tot een eerste samen komst nu Zondag 3 fe bruari te 10 uur in zaal Fiësta, Steenweg op Smetlede. Alle belang stellenden zijn er van har te welkom. Hoewel niemand een gemeenteraadszitting voor februari had verwacht, werd er toch een samen komst gepland op maandag 28 januari. Op het punt I, «De voorlopige vaststelling van het gewijzigd rooiplan deel nr. B.W. 43. betreffende de Kerkevijverstraat» kwam geen reaktie. Het betreft hier een gewone vaststelling door de gemeenteraad op pré-advies van de provincieraad en nadien van de dienst Stedebouw. Nadat een raadslid had opgemerkt dat het hier slechts ging over «een aanpassing van de papieren» werd de zaak goedgekeurd. Het tweede punt betrof bouw werd goedgekeurd «Het vaststellen van het door een ministerieel opmetingsplan voor overdracht van een grondstrook uit het Park naar de Kerkevijver straat. Schepen De Pae- pe «verduidelijkte» dat het hier ging om een strook grond waarvan vroeger nooit een opme tingsplan gemaakt werd en dat nu de vraag om het op te nemen gesteld werd.» Nadat raadslid Gal Ie ge zegd had dat het hier om besluit van in '76. Door dit nieuwe stationsge bouw kan de N.M.B.S. weer een stuk grond afstaan aan de gemeen te, die dan echter de bestrating (én onder houd), de afloop van het water en het aanbrengen van nieuwe seinen voor het verkeer én een ver lichting moet aanbren gen... Raadslid Galle wou even weten of de N.M.B.S. een louter administratie- die gronden echt willen ve zaak ging, werd het geheel met eenparigheid van stemmen aangeno men. Punt drie behandelde de inschrijving van een nieuw Stationsplein in de kleine wegenis. Hier bij werd verduidelijkt dat de N.M.B.S. een nieuwe station had gebouwd, In afstaan? Hij vroeg de overdracht van de grond. Toch werd hem geant woord dat het hier een naleving van een vroe gere overeenkomst met de N.M.B.S. betrof, waar niet aan te tornen valt. Het raadslid was echter zelfverzekerd«Als ze de grond nu afstaan, wordt overeenkomst met het deze kosteloos gere- gemeentebestuur. Deze gistreerd. De N.M.B.S. mag ervoor niets vragen, want wij (gemeente) krij gen alle lasten... Hij vervolgde: «Wanneer ge zo sekuur zijt betref fende het gemeentelijk parken de gemeentelijke Kerkevijverstraat, wilt ge hier dan de kosten dra gen over een stuk grond van de N.M.B.S.B.?» Schepen Noël gaf dan toe dat de gemeente het stuk grond niet in eigen dom kan nemen, omdat er betwisting is over de «eigendom». Gravez besloot het debat met de woorden: Laat ons de overeenkomst goedkeuren en zien wat er van komt. Door het nieuwe stationsgebouw zijn er een tweetal meter grond vrijgekomen, die wij mogen gebruiken... Punt vier handelde over een dringende herstel ling van de toren van het gemeentehuis. In zitting van 28/12/79 van het schepenkollege werd besloten deze toren te herstellen. De werken werden gegund aan Van Ramsbeek uit Buggen- hout, die een prijs vraagt van 550.000 frank, BTW inbegrepen. Deze werken werden door de gemeenteraad niet goedgekeurd, daar de beslissing dringend moest genomen worden. Het gaat hier immers over gelden ter beschik king gesteld in '79 en de beslissing ter verbruik hiervan moet in hetzelfde jaar geschiedenDit punt werd enkel ter kennisge ving medegedeeld. Het vijfde agendapunt voorziet een uitvoering van meer- en bijwerken aan de Ledezijdestraat, ter gelegenheid van de verbeteringswerken Het gaat hier om een meeruitgave van 879.385 frank voor het aanleggen van een 200-tal meter buizen met een doorsne de van 40 cm. - Punt zes was vlug gestemd: Het ging om de openverklaring van een betrekking van on derluitenant bij de brandweer, een betrek king die te begeven was bij bevordering. De uit leg was uiterst kort maar doeltreffend: In het re giement van de brandweer (artikel 6) is voorzien dat deze bevordering kan geschieden bij aanwij zing of bij bevordering. Daar er twee leden ge schikt bevonden werden, werd het voorstel geop perd om de betrekking te bezetten bij wijze van bevordering én de plaats open te verlaten. De ganse gemeenteraad was hiermee akkoord. Het zevende punt ver meldde eveneens zaken te voordele van de brand weer. Vooreerst zouden in gewone dienst brand- weerkledij en toebehoren worden aangekocht. De burgemeester gaf wel toe dat er veel posten voorzien waren die al dan niet naar de noodzakelijk heid zouden aangekocht worden. In buitengewone dienst voorzag men de aankoop van brandweermateriaal. Daartoe werden in het lastenboek veel prijzen voorzien die mochten beschouwd worden als investeringen... Ook het herschilderen van twee brandweerwa gens en de aankoop van een uitschuifbare licht mast werden voorop gesteld. Natuurlijk kreeg dit punt ook de Algemene goed keuring. Tenslotte werd er nog gediskussieerd over het achtste punt: «Samen werking van de politie korpsen van de aanpa lende gemeenten». Wij wensen hierover ech ter meer informatie en verzekeren U meer nieuws de volgende week. als gebruikelijk, begon sekretaris Huylebroeck ,p'^e vorige gemeenteraadszitting (op maandag 28 januari '80) met het voorlezen van het verslag.. Nadien kwam de even gebruikelijke vraag van de roorzltter «Zijn er opmerkingen op dit verslag?» ierVoor één keer werd er wel degelijk een opmerking s 'gemaakt en wel door raadslid Ruyssinck. Het ging ,°{]|>ver het agendapunt 16 (het tweede punt in nageheime zitting) dat luidde: «Benoeming agent op aroef». Tot grote verbazing was het punt weer op de geheime zitting voorzien: ditmaal onder het nummer 12: «Benoeming agent op proef, aanvul- "Jlng besluit 19.12.1979» i\arffleester Ruyssinck be toogde: «Er was slechts een 12-12 aanwezigheid, stemming op 28/1/79 rliep volgens het stra- ien van 1 onthouding, 11 neen-stemmen en slechts 12 ja-stemmen. lenDus werd er op de vorige ^^gemeenteraadszitting !kn£jeen volstrekte meer derheid behaald. De kandidaat politieagent is dus niet verkozen met een volstrekte meerder- on,heid, maar toch werd hij uu,reeds een maand gele den in dienst geno- ^amTnen...» dep De echtheid van het verslag werd daarom aangevochten door de oppositieleden. Meester p£e Ruyssinck besloot voor- ;e lopig met een vragen- sisteem«Zijn er opmer- 31' kingen op het verslag? - 49* Ja! Zijn de bezwaren gegrond of niet?-Ja! 3 Dan moeten we nieuwe voorstellen doen en op- nieuw stemmen... Hij voegde er nog aan toe: De verantwoorde lijkheid voor deze vergis sing ligt niet bij de sekretaris, die slechts de pen hanteert, maar bij het schepenkollege! Toen ontspon zich een geweldig gesprek! Schepen Noël: We zul len herstemmen. Het staat vandaag op de agenda. Raadslid Galle: We heb ben geen opmerkingen over het verslag, wel over de raadsbeslisslng, die er niet was. Het besluit deelt mee dat geen enkele kandidaat een volstrekte meerder heid behaalde. Gravez: De raad heeft geen besluit genomen dat vreemd is aan het verslag. Ruyssinck: Maar de raad heeft gestemd. Eén kan didaat kreeg de meeste stemmen. Maar géén volstrekte meerderheid. Toch is hij.in dienst. Dat is niet juist... Schepen Noël: Maar de raad heeft geen besluit genomen. De sekretaris geeft niet het besluit weer van een meerder heid. Dus: vandaag gaan we dat punt herstem men, want de gemeente raad heeft geen besluit getroffen! Gravez: Is het verslag juist of niet? Laat er ons over stemmen. Raadslid Galle: Maar de persoon in kwestie is reeds een maand in dienst. Dat kan erge gevolgen hebben voor die persoon! Noël: Wij waren in de vaste overtuiging dat we juist handelden. Nu is gebleken dat de kandi daat geen volstrekte meerderheid kreeg. Dus, we gaan herstem men... Gravez: Is het verslag nu juist of niet? We gaan stemmen... Ruyssinck: Het is niet nodig. Zo belangrijk is dit punt nu ook weer niet! Onze visie op de zaak is alleen dat het woordje «besluit» niet in het verslag mocht vermeld staan. Er werd immers geen besluit genomen. Maar het besluit geno men door de gemeente- sekretaris was wel juist! Even gesnapt? Toch nam dit voorval een dik half uur in beslag op een gewone gemeente raad. Zaterdagavond puilde de Tuf-Tufklub uit. Op de deur een beleefd briefje: «Voorbehouden aan uitgenodig den. Dank U.' We wisten echter wat er gebeurde Michel van der Heyden (85 jong) en Bertha Keymeuln (75 geworden) vierden hun «vijftig jaar getrouwd». Deze beide gezonde mensen, (ze kunnen nog joare mee...) wo nen nog steeds in de Kerkevijverstraat 91. Ze blaken beiden van gezondheid en werden door vrienden en geburen even in de bloemetjes gezet. Een paar «korte» buren kend: «en we liepen drie dachten er aan: als we nu dagen in een roes...» eens rondgingen, we Met het verzamelde geld zouden ze toch iets kun- werden een hoop kado s nen kopen, wat steeds gekocht: een speciale ter een verrassing blijft. mosfles, een zeer rare Twee goede vriendinnen «tutter», een T.V.-kast gingen twee dagen van een pull-over, deken, ta- huis tot huis vragen, of felkleed, kussens en nog men een bijdrage wilde veel meer, teveel om op leveren. Zij kwamen toen te noemen. Het initiatief reeds veel herbergen te- dat uitging van Alice Van gen, want ons werd be- der Snick en haar vrien din Maria Janssens, kreeg veel bijval. Zo erg zelfs dat de echtelieden die eigenlijk het gouden paar vormden, er een feestmaaltijd voor over hadden. Zij hebben toch geen kinderen... Maar de zoon van de enige zuster vierde wel mee, samen met het voltallige gebu- renkomitee. De gevierde Michel van Der Heyden is er nog steeds fier op dat hij de eerste echte chauffeur in Lede was. Hij reeds reeds in 1912 met een heuse taksi, voor «baas» Lie- vens uit de Dreef. Maar op een dag kwam de droeve mare: door een ongelukje kreeg Michel kalk in de ogen, daardoor heeft hij zijn toch zo schoon beroep moeten verlaten... Wat merkwaardig was: een ehtpaar dat bij het geburenkomitee hoorde, vierde dezelfde avond «hun 30 jaar getrouwd». Het betreft hier Gallé Desiré en Paula De Rijck uit Aalst. Tot overmaat van plezier bleken zij dan nog de ouders te zijn van de bazen van de Tuf- Tuf... Kan je je hun plezier voorstellen? Laat op de avond was elkeen ver kleed: pipi Langkous was er, vader abraham zat er binnen... Wat was er dan nog meer nodig dan een stevige pint bier??? RDV Na een wedstrijd zoals de Miss Bette-verkie- zing, is er steeds heibel. Dit keer ging het iets te ver. Een oom van de tweede geklasseerde, Carine Veldeman, gooide zijn glas (natuurlijk een bierglas) in de ruit van jury-lid Roef. Hierdoor werden enkele kostbare fototoestel len beschadigd. Door wroeging gedreven gaf hij zich een paar dagen later vrijwillig aan bij de politie. Anderen bespraken achteraf de wedstrijd iets nuchtiger. De algemene mening is wel dat het hoog tijd is om de vragen af te schaffen. De jury zou moeten punten geven in de plaats van de kandidaten een eerste, tweede of derde plaats te geven. De echte karnavalisten, waardoor de verkiezing mogelijk wordt (en het zijn ook zij die er geld komen opdoen!) krijgen zelfs geen stemrecht. Zij kunnen in het hele gebeuren buiten hun geld, niets inbrengen. Ook dit dient te veranderen... Laat hen bijvoorbeeld stemmen voor een kandidate. Dit kan op de keerzijde van een voorgedrukt ingang ingangsbiljet bijvoorbeeld, dat in een «stem bus» kan gedeponeerd worden. Waarom vraagt men de voorzitters van de verschillende karnavalgroepen niet als jury-le den. De voorzitters, die een kandidate op het podium hebben krijgen evenmin stemrecht als de keizer en de sekretaris nu. Om over na te denken Wij vernamen uit zeer goede bron, dat kandidaat prins Clement Melckenbeeck ais lid van de Leedse Orde van de Hovaardige boer werd buitengebonjourd. Een gevolg van de NHss-verkiezing? Of een gevolg van zijn eigen uitspraak: «Tot na de prinsenverkiezing wens ik een bepaald kostuum niet meer te dragen. Achteraf zeggen ze toch: hij is gewonnen, want hij is lid van de (Boer)» Een gevolg van beide «ernstige gebeurtenis sen», die samen de spreekwoordelijke emmer deden overlopen??? De heer Emiel Vinck ziet zijn droom bewaarheid. Deze man, die direkteur is van de administratie en het personeel het Leedse Psychiatrich Ziekenhuis, heeft na een lange periode van studie en werken, een tweede boek klaar over «150 jaar Maricolen te Lede». Het wordt een lijvig werk van bijna 350 bladzijden, verlucht met enorm veel foto's. Het vorige werk over dit onderwerp was van de hand van Pieter De Meulemeester en verscheen in 1914. Eind mei of begin juni komt de nieuwe, aangevulde versie in de handel onder de titel «Geschiedenis der zusters Maricolen». Heemschut Lede organiseert een «retrospektie ve Edward Van Zandijcke» in het kultureel Centrum van 2 tot en met 10 februari '80. Deze aktiviteit wil het veelzijdig talent van wijlen de kunstenaar belichten. Hij was muziekkom- ponist, akwarellist en fotograaf. Graag bevelen wij elke belangstellende Ledenaar een bezoek aan deze tentoonstelling aan. Destijds was de nu gevierde kunstenaar ook de drukker uitgever van «De Gazet van Lede». Zo iemand nog een eksemplaar hiervan bezit, zou het een groot genoegen zijn voor de inrichters, mochten ze dit nummer in bruikleen krijgen voor deze ekspositie. Men kan zich wenden tot R. Vermassen, Guido Gezellestraat 6 te Lede. Morgen, zaterdag 2 februari wordt het een bijzonder grote dag voor de kandidaat prins karnaval Luc Janssens. Om halfelf trouwt hij immers voor de kerk met de Denderleeuwse Nadine Van den Borre (uit de Zandplaat straat) Dat er menig karnaval vierder naartoe moet? Weten we niet! Wii ziin niet uitgenodigd... Door Heemschut Lede wordt morgen een retrospektieve Edward Van Zandijke inge richt in het Kultureel Cen trum op het dorp. Deze kul- turele prestatie omvat een tentoonstelling van akwarel- len (Leedse straatjes en landschappen) van de Lede naar Edward Van Zandijcke. Deze kunstenaar leefde van 1872 tot 1921. De tentoon stelling wort opgeluisterd met de uitvoering van enke le door de kunstenaar ge- komponeerde liederen. De opening van het gebeu ren gaat door op zaterdag 2 febéuari om 20 uur stipt. Op het programma: een wel komswoord, eenleven sschets van Edward Van Zandijcke door deheer Her man Quintijn. Jaqueline Dulac zingt onder begeleiding door Frans Oos- terlinck een vijftal liederen door Van Zandijck gekompo- neerd op tekst van Martin Hoste. Hierin zal Van Zan dijck voorgesteld worden als akwarellist, door Marcel De Fruytier. Na de opening van de ten toonstelling door burge meester Jozef Gravez, wordt er door het gemeentebe stuur een receptie aangebo den. Dan is het mogelijk een eerste rondgang inde ten toonstelling te maken. De ekspositie is verder toe gankelijk voor het publiek op zondagen 3 en 10 februari van 9.30 uur tot 12 uur en van 17 tot 20 uur. Zaterdag 9 februari kan men er terecht van 18.30 tot 20 uur. Elk jaar trekken er een tachtig negentigtal soldaten uit Groot-Lede met een hoop stille verwachtingen naar het leger. Gedurende hun dienstplicht tracht Milac-Lede een brug te slaan tussen de kazerne en het thuisfront, door talrijke schrijfakties. Tijdens de week van de soldaat, sturen we elke milicien een verrassingspakket op. Koken kost echter geld. Om deze Milac-werking te verzekeren, houden we daarom gedurende de weekends van 2 en 3 februari en 9 en 10 februari een inzameling door de verkoop van een speciale editie van «Ekstra Rantsoen» en door een omhaling aan de deuren van de kerk. Al het geld gaat integraal naar'de Milac-werking, bestemd voor de soldaten van Groot-Lede. Werkt u ook mee. Namens de dienstplichtigen dank bij voorbaat. RVD

De Voorpost | 1980 | | pagina 17