holstade. gijiegem PAROCHIEKERK GERED VAN VERVAL HOGE BLOEDDRUK BESCHAVINGSKWAAL °°W 'efl! 18 - 1.2.1980 - De Voorpost De restauratiewerken aan de parochiekerk van Hofstade zijn reeds flink opgeschoten. Deze restauratie van de O.L.Vrouw Hemelvaartkerk is er niet zo maar één uit de rij van vele onderhoudswerken die aan kerkgebouwen die nen te gebeuren. De kerk van Hofstade heeft immers een rijke geschiedenis die teruggaat tot in de dertiende eeuw. De kerk van Hofstade wordt grondig hersteld. (Geert) Het is niet geweten waar de eerste bidplaats van Hofstade stond, doch het is niet uitgesloten dat de ze stond op dezelfde plaats als de huidige pa rochiekerk. Zeker is wel dat het oudste gedeelte van de kerk dateert uit de dertiende eeuw. Uiter aard onderging de kerk in de loop der eeuwen talrij ke verbouwingen die niet altijd even gelukkig wa ren voor het geheel. De oorspronkelijke bouwstijl was immers vroeg-go- tisch en later werd deze stijl niet steeds geëerbie digd. De toren werd ge bouwd in de vijftiende eeuw. Het gebruik van de vieringtoren was alge meen in deze periode en in onze streken. Zoals blijkt uit een kerkrekening van Lede had de toren veel te lijden omstreeks 1570. Was het een bezoek van de Geuzen die er de oorzaak van was geweest of was brand de oorzaak? Van een precieze oorzaak wordt nergens gewag ge maakt. In 1595 waren dringende herstellings werken nodig aan koor en kerk «daer zij ver brandt es geweest». Om streeks 1600 hadden die herstellings- en verbou wingswerken plaats. In de 19de eeuw bleek de kerk te klein te zijn voor de groeiende Hofstaadse bevolking zodat een plan tot vergroting van de kerk werd uitgewerkt. De ra ming beliep toendertijd een goede zeventiendui zend frank. Het plan werd echter door de toenmali ge Kommissie van Monu menten verworpen en Een brokje Vlaamse beeldhouwkunst. (Geert) Een poluchrome Kristus rechts vooraan in de Hofstaadse kerk. (Geert) deze eiste dat de kerk in haar oorspronkelijke go tische bouwstijl zou her steld worden en dat ver der alle vensters zouden worden vernieuwd, de pi laren van verfbedekking vrijgemaakt en alles in ar duinsteen hersteld. Het was voor de kerkfa briek niet mogelijk het advies te volgen bij ge brek aan geld en na onderhandelingen werd dan toch de toelating ver kregen de kerk te vergro ten. In het jaar 1874 kon het werk worden aanbe steed voor 21.771,70 frank. In 1874 werden reeds de fundamenten gelegd voor het nieuwe gedeelte en op 1 maart 1875 werd de oude gevel afgebroken en de kerk werd met een houten schutting afgesloten. De werken schoten echter vlug op en in 1876 kon het portaal en het dok saal geplaatst worden evenals de nieuwe be vloering. In 1877 kwam er een eikenhouten muur bekleding van het nieuwe aangebouwde deel en twee nieuwe biechtstoe len. Twintig jaar nadat de kerk vergroot was gewor den bleek deze ander maal te klein te zijn zodat men deze keer een verho ging van het aantal mis sen als oplossing nam. Zo werden er in 1909 reeds vier zondagsmis sen opgedragen. In 1897 werden de verbouwings werken aan het koor be gonnen en men stelde vast dat er vroeger vijf vensterramen geweest waren, doch dat deze in 1645 dichtgemaakt werden. Er kwam een houten ge welf en het hoogaltaar in barokstijl werd door een altaar in neo-gotiek ver vangen. Er werden ook ramen in brandglas ge plaatst. In 1932 werd elektriciteit aangebracht en werd de kerk herschil- derd. In 1943 werden de twee zwaarste klokken door de bezetter verwij derd. Het verval van het kerk gebouw nam de jongste jaren snel toe zodat een grondige restauratie zoals die nu wordt uitge voerd zich opdrong. Op donderdag 22 januari 1977 vond in het oud gemeentehuis van Gijzegem een voordracht plaats over een kwaal van onze tijd, namelijk de hoge bloeddruk of hypertensie. De zaal was bijna te klein voor de talrijke belangstellenden, in meerderheid mensen van een al wat hogere leeftijd, die wellicht gekomen waren omdat ze zelf last hadden van de ziekte. Mevrouw A. Dierickx, arts, gaf hen gedurende anderhalf uur een voor de leek begrijpelijke uiteen zetting. Vooraf is het goed om weten wat (hoge) bloeddruk is. Bloeddruk is de wandspatting van de slagader, die door het hart wordt voortgebracht en die door het bloed wordt overgedragen. Het is dus helemaal geen eigenschap van het bloed zelf en heeft evenmin iets te maken met de kwaliteit van het bloed. De hoogte van de bloeddruk hangt af van de vulling van het vaatstelsel evenals van de weerstand die door de bloedstroom wordt ondervonden. De vulling van het vaatstelsel wordt bepaald door de werking van het hart, dus door het volume van het bloed dat per minuut wordt uitgeperst. DRIE VORMEN Ér kunnen drie vormen van hoge bloeddruk wor den onderscheiden. Ten eerste de bloeddruk in verband met het minuut volume. Wanneer sterk ingespannen arbeid de behoefte aan bloed van het organisme verhoogt, dan vermeerdert ook de hoeveelheid bloed die het hart per minuut uit perst. Op deze wijze komt er een vermeerderde vul ling van het vaatstelsel tot stand die aanleiding geeft tot een bloeddruk- stijging. Weliswaar is de ze stijging betrekkelijk gering en van korte duur, daar de door de arbeid verhoogde behoefte aan bloed tegelijkertijd een gemakkelijker afstomen van het bloed uit het aderstelsel teweeg brengt: de vaten der in tensiever werkende orga nen zijn dienovereen komstig verwijd. Zo speelt de zogenaamde hoge bloeddruk in ver band met het minuutvo lume geen rol voor de ziekte van de bloeddruk stijging. Een tweede vorm is de hoge bloeddruk in ver band met de weerstand. Deze is een gevolg van de verhoogde weerstand van de vaten door ver nauwing van de kleine en de kleinste bloedvaten in de ver van het hart ver wijderde gebieden. Ver der is de vaatvernauwing door stijging van de nor male vaatwandspanning of door adergezwellen beslissend. De verkalking treedt in deze gebieden vaak op als gevolg van de bestendige bloeddrukstij ging, die dan zeker op haar beurt de weerstand van de vaten, door ver kleining van de open aderruimte, nog ver hoogt. Een derde vorm tenslotte is de bloeddruk in verband met de elasti citeit. Door vermindering van de rekbaarheid van de grote slagaders wordt de elastische weerstand verhoogd. Deze verklei ning van de inhoud van de arteriën in de hart streek, ingevolge het ver lies aan veerkracht, ver oorzaakt door verkalking, wordt door vergroting en verlenging van de betref fende vaten in evenwicht gebracht. De verkalking van de grote slagaders alleen brengt dus in de regel geen eigenlijke stij ging van de bloeddruk met zich mee. De vraag kan gesteld worden wanneer men in feite gerechtigd is om te spreken van een hoge bloeddruk. Naar een gangbare regel mag de druk van het bloed geme ten aan de elleboog zo veel millimeter boven het kwikpeil van 100 millime ter bedragen, als de per soon in kwestie oud is. Mevrouw Dierick maakte dit met enkele eenvoudi ge voorbeelden duidelijk. Aldus bievoorbeeld voor een vijftigjarige 150 milli meter kwik. Doch men moet deze regel niet te streng handhaven. Bo vendien is deze regel slechts geldig tot het zes tigste levensjaar. Bloed drukverschijnselen van meer dan 160 mm. Hg zijn ook boven het 60e levensjaar als ziekelijk te bestempelen. Voor per sonen van jongere en middelbare leeftijd lig gen de waarden tussen 110 en 145 mm Hg in het kader van de normale schommelingsbreedte. Alleen wanneer deze waarden werkelijk over schreden of niet bereikt worden moet de toe stand als ziekelijk worden aanzien. De druk geme ten op het ogenblik dat de hartkamers verslap pen moet 40 mm. minder bedragen. Zo geldt als normale standaardwaar- de een bloeddruk van 120/80 mm Hg. TEKENEN De hoge bloeddruk kan ofwel een kenteken zijn van een speciale ziekte (kronische nierontste king, aderverkalking, sui kerziekte, tumor aan de bijnieren of de hypofize, vetzucht, migraine, jicht, enz.). De algemene toe gepaste gelijkschakeling van hoge bloeddruk met aderverkalking is in elk geval als veralgemening niet gerechtvaardigd. Het staat echter vast dat tus sen bloeddruk en ader verkalking een wissel werking bestaat: arte- riosclerose leidt vroeg of laat tot een stijging van de bloeddruk en omge keerd brengt ook een lang aanhoudende bloeddrukverhoging aderverkalking teweeg. Hoe veelvuldig in onze dagen de hoge bloeddrukziekte ook voorkomt en hoe gemak kelijk de waarschuwing «pas op je bloeddruk» ook door leken wordt uit gesproken, even moeilijk is het vaak om aan de oorzaak van deze ziekte een houvast te krijgen. Niet alleen speelt daarbij het probleem van de bloeddrukregulatie een rol, maar dit regulatieme chanisme kan ook bij ver schillende mensen ver schillend zijn afgesteld en tevens veranderen wat betreft de reaktie- snelheid en het reaktie- vermogen ervan. Bij de grote meerderheid van de hypertensiepa- tiënten kan, ook na een uitvoerige diagnostiek, geen oorzaak voor het verschijnsel worden aan gewezen. Zij krijgen dan het etiket «essentiële hy pertensie» en uiteraard zal in dergelijke gevallen de behandeling veel meer onder zoeken en tasten worden opge bouwd dan dat van een bekend aangrijpingspunt kan worden uitgegaan. De essentiële hyperten sie is op dit ogenblik een van de grote uitdagingen van de medische onder zoekingen. Te verwach ten valt dat zal komen vast te staan dat niet één oorzaak in het geding is maar eerder dat dit meestal een mozaïek van faktoren zal zijn. Van slechts een minderheid van patiënten zal dus bij de huidige kennis van za ken, bij onderzoek de oorzaak bekend worden. Een onderbehandelde hypertensie is gevaarlijk en betekent een voortdu rende bedreiging van de patiënt. Voor het hart be tekent hoge bloeddruk dat bij iedere slag een grotere arbeidsprestatie dan normaal moet wor den geleverd. Ontwikke ling van hartvergroting en vooral van de linkerka mer is daar het gevolg van. Op de duur zal het vermogen tot aanpassen van het hart uitgeput ge raken waardoor zich rit mestoornissen en uitput tingsverschijnselen kun nen voordoen. Maar ook betekent hoge bloeddruk een overbelasting voor het slagaderlijk bloedva tenstelsel. In het begin gaat dit gepaard met een in dit stadium nog om keerbare spastische samentrekking van de spiervezels in de wand van de kleine slagader vertakkingen, die daar door worden vernauwd. Later vinden meer alge mene veranderingen in de vaatwanden plaats waardoor deze hun elas ticiteit verliezen en voor tijdige verouderingsver schijnselen gaan verto nen. Gaandeweg gaat zo de kwaliteit van het vaat stelsel achteruit. Nooit zal een patiënt met hoge bloeddruk zonder medi sche begeleiding mogen voortgaan en steeds is de grootste waakzaamheid geboden. BEHANDELING De behandeling kan be staan uit bepaalde ge neesmiddelen en een zoutarm dieet. Ook is be weging nodig. Een speci fieke geneeswijze voor deze ziekte bestaat echter niet. Het houden van een rijstdieet of iets dergelijks lost het probleem niet op. Wat van belang is, is een totaal nieuwe wijze van leven. Het staat vast dat geestelijke spanningen en physieke inspannin gen de verhoogde bloed druk in de hand werken. Het verdient aanbeveling deze te vermijden en van daar dat het noodzakelijk is volgens radikaal ande re regels te gaan leven. Dus minder hard en min der lang werken. Wind u zo weinig mogelijk op en erger u niet aan allerlei kleinigheden. Rook min der en drink minder. Geen zout gebruiken moet een wet zijn. veren schel in 1820: do- num dedit, of geschon ken door, evenals de zil veren kandelaars op het altaar: uit de belofte van M.J. Van Caecenberghe aan de Moeder Gods ge wijd. Bij haar dood maak te de vrijgevige schenk ster aan de kerk «haar beste kruis met diaman ten om te dienen voor cieraet aan het lieven vrouw beeld ter kerke Hofstade, evenals al haar zijden kleren. In 1830 kocht de pastoor de zilve ren godslamp aan. Deze draagt het volgende in schrift: aan de grote God, uit vrome en vrijgevige giften. In 1862 werd een prach tig misornament aange kocht en werden door burgemeester Callebaut de mooie mantel en het kleed van O.L.Vrouw ge schonken. De pastoor had nog andere grootse plannen voor de verbe tering van zijn ker. Er was slechts één klok en dat maakte de pastoor naij verig op de naburige pa rochies die er beter voor stonden. Hij oordeelde dat Hofstade er minstens twee zou moeten bezit ten. Maar Hofstade zou er drie hebben want bij het H. Vormsel in 1862 be loofde Marie Theresia Van Driessche er één te schenken en de burge meester die bij zijn vrijge vige echtgenote niet wou ten achter blijven zou er ook één geven. Op 28 april 1863 werden de twee nieuwe klokken door Z.E.H. Deken De Blieck gewijd. De ene met naam Maria-Theresia woog 790 kilo, de andere, Franciscus, woog 505 ki lo. Peter en meter waren schenker en schenkster. De klokken gegoten door Van Aerschodt hadden tezamen, plaatsing inbe grepen, 5587,77 frank ge- Mogelijk heeft de lei zich reeds afgevraC^ wat de pastoor te d^aa tijde zoal te doen htnf Hun eerste en voornaam q ste plicht was te resi^t ren, het is te zeggen de parochie verblijft houden, om er het c telijk welzijn van hun I rochianen te behartig! En dat was niet altijd makkelijk, vooral voort pastoor van Hofst wanneer men weet da| geen pastorij was. pastoors zullen dan j noodgedwongen gen de voorschriften ii! Aalst verblijven. Verder hadden zij I plicht iedere zondag] prediken. Het konÉ van Trente stelde dit zf op prijs, evenals onderricht van de kinS ren in de katechism het enige dat gedurei eeuwen lang op de 6 f pen werd geleerd. VI dra zal de koster hier j een hand toesteken. het verzorgen van de dienst: de zondagsmis"2 de vespers. Het bediende» van de sakramen^ Naast het doopsel den de paasbiecht en| paaskommunie groot belang gehed Met genoegen mochtl pastoor elk jaar verklaf dat alle parochianen n pasen hadden gehoudl Verder was de taak i de pastoor de ziekenj de stervenden te bei ken en dezen op de dof voor te bereiden. Het/ vooral een zware plif wanneer de een of anf re besmettelijke heerste in het dorp. dat die voorbereidingf de dood toen zo vo zichtig niet werd gedl als nu blijkt uit de onr vragingen omtrent geloof en de vermaii die aan de stervenf werd gegeven. ingi vo naniH De parochie dankt de preekstoel aan de vrijge vigheid van Joanna Van Caecenberghe, zoals te lezen staat aan de voet van de trap. Zij betaalde hiervoor 2.000 gulden. Het is een meesterwerk van Jan Frans van Geel, beeldhouwer, geboren te Mechelen in 1766 en overleden te Antwerpen in 1830. Hij was eerst leerling en later bestuur der aan de akademie van zijn geboortestad. De preekstoel is een uitbeel ding van de boom van waarheid, tevens boom des levens en onwankel bare rots. Onderaan, een beeldengroep, verbeel dende Kristus die aan Pe trus het oppergezag ver leent over de Kerk en de kudde (schapen) aan zijn zorgen toevertrouwd. Op de kuip van een bas-re- lief, voorstellend het doopsel van Kristus door Johannes met als tekst: deze is mijn welbeminde zoon, aanhoor hem. De in vet gedrukte letters ge- Een détail van de zware en donkere preekstoel. (Geertj/ ven ons het jaartal waar in de preekstoel werd vervaardigd namelijk 1820. Boven op de hemel van de preekstoel: de ten hemel opneming van Maria (patrones van de kerk). Omheen staat te le zen: zalig die het woord Gods aanhoren. Het ge heel is waarlijk een groots monument dat de te kleine kerk door zijn majesteit beheerst. Dezelfde schenkster ver rijkte de kerk met een zil- kost. Hofstade had drie klokken en zou dei j bezitten tot wanneer i twee zwaarste op 7 ji 1943 door de bezetter 1 de toren werden weggj, sleurd. mj Omstreeks 1420 moet tr£ kerk in het bezit zijn gekp f men van het eikenhout£0) beeld uit één blok gesr^e den en van een zeer grc^t artistieke waarde, vo&f, stellend Kristus met Lr rietstok. Het behoort tT de gotiek. ng - r** rr- f=4sn Een binnezicht uit de Hofstaadse kerk, gebouwd in 1749. (Geert) KERKSCHATTEN Wie regelmatig de paro chiekerk bezoekt heeft er misschien minder oog voor, maar toch zijn er in deze kerk enkele prachti ge kunstwerken te bekij ken die andere parochies Hofstade kan benijden.

De Voorpost | 1980 | | pagina 18