ül H MOTIE A.C.W.: ZIEKTE- EN INVALIDITEITS VERZEKERING AALSTERS WEEKBLAD BESTAAT 80 JAAR iryiJi' DAG VAN HET ECONOMISCH FEDERALISME De redaktie is met verantwoordelijk voor de inhoud en heeft het recht de teksten in te korten. BIJ HET BEGIN VAN EEN NIEUW JAAR Het jaar 1979 bleef niet gespeend van belangrijke gebeurtenissen. Op het syndikale vlak was 1979 gekenmerkt door een be stendige strijd ter verdedi ging en bevordering van de tewerkstelling en de vrijwa ring van onze verworven rechten. Er kan worden ge steld dat 1979 een strijdjaar was zonder enige verpo zing. Wij durven stellen dat de acties, manifestaties en stakingen lonend zijn ge weest. Ontegensprekelijk lagen ze aan de basis van de opiniebeweging die de Regering ertoe noopte de onderhandelingen te her vatten en dit vooral met het oog om de tewerkstelling te vrijwaren. Rekening houdend met de zware economische krisis waarmee de Westerse Lan den te kampen hebben, zou het dwaas zijn te verzwij gen dat 1980 op syndikaal vlak opnieuw een moeilijk jaar zal zijn. Eens te meer zal de tewerk stelling de prioritaire eis zijn van de Algemene Centrale der Openbare Diensten. Zoals steeds zullen onze leden hun verantwoorde lijkheid ter zake moeten ne men en al het nodige moe ten doen opdat aan onze verworvenheden, zoals de sociale zekerheid en de vrij waring van de koopkracht, niet zou worden getornd. Zoals steeds zijn we ervan overtuigd dat alleen de ononderbroken actie con crete resultaten kan opleve ren. Onze acties zullen we bij voorkeur voeren met de kristene vrienden maar des noods ALLEEN. Bij het begin van dit nieuwe jaar wensen we eens te meer dat de syndikale de- mokratie haar rol zou kun nen spelen. A.C.O.D.-Voorzitter Eddy DIERICKX gemeenten in de rode cij fers) om nog op nationale hulp te kunnen rekenen. Ook dat was in tegen spraak met de wet. Waaruit we iedereen de besluiten laten trekken die ze zelf willen. Maar zoals bij iedere wet en nadat zodoende de nationale overheid de han den in onschuld kan was sen, staat er een achter poort wijd open. Immers als de gemeenten toch meer inkomsten uit de grondlas ten willen bekomen dan moeten en mogen ze een nieuw reglement stemmen waarbij ze de opcentiemen op het gewenste niveau vastleggen, echter alleen maar nadat ze de nu be staande regeling hebben vernietigd. De schijnheilig heid loopt er zo af. Daarbij zal heel wat afhangen van de nieuwe eisen die de voogdijminister nu zal stel len en wat de steden en gemeenten er zullen boven op gooien. Daarvoor hou den wij ons hart vast want de kans is te schoon om niet van de gelegenheid ge bruik te maken om de fi nanciële aderlating nog een ekstra duwtje te geven. Wat ons in gans dat gedoe het meest tegen de borst stuit is dat de wetgever zegt «'t zijn wij niet die meer vragen» en terzelfder- tijd de uitvoerende macht (de minister) de gemeenten verplicht dieper in de zak ken van de mensen te gaan zitten. Als dat sinoniem is van «politieke moraal» dan zeggen we gewoonweg «foei»! Jos De Geyter ONWETTELIJKE STEDELIJKE GRONDBELASTING Aalst, samen met vele an dere steden en gemeenten en zelfs provincies, zit in de knoei. Ze moeten hun re glement op de opcentiemen op de onroerende voorhef fing (de grondbelasting) to taal herzien. Met de in de cember goedgekeurde ver ordeningen zitten ze mo menteel volkomen in de onwettelijkheid. De Aalster- se bestuursmeerderheid kondigde toen met een nauwelijks verborgen triomf aan dat de stad op opcen tiemen op de grondlasten niet zou verhogen en op 1900 behouden Terzelf- dertijd schreef ze in de be groting een bedrag aan voorziene meerinkomsten in van 16,5 miljoen. Dit moest dan komen uit de aanpassing van de kadas trale inkomens, nationaal uitgevoerd, waarvan de meeste eigenaars nu reeds het resultaat in de bus heb ben gekregen. Dit was zon der de nationale waard ge rekend. Die laat nu luid ver staan dat in de wet van 19.7.79, art. 46 staat inge schreven dat noch de ste den noch de provincies uit de herzieningsoperatie zelf een frank meeropbrengst mogen halen dan in 1979. Wie deze regel niet heeft nageleefd en er zijn er waarschijnlijk een heleboel, heeft een reglement ge stemd dat indruist tegen de wet en moet dit dus zeer snel herzien. Dit betekent meteen ook dat niemand in de Aalsterse raad dewet eigenlijk scheen te kennen, noch het schepenkollege, noch de raadsleden-volks vertegenwoordigers Cau- dron en Willems die de wet zelf hebben gestemd. Maar ook voogdijminister Galle bleek helemaal niet op de hoogte want hij stuurde in augustus, dus na het stem men varj de wet, richtlijnen naar de gemeenten waarin hij minimumeisen stelde 1800 opcentiemen voor Adieu, gemeentelijke auto nomie! Door het invoeren van de nieuwe wet op het O.C.M.W. (de vroegere C.O.O.) ontsnapt de wer king van het O.C.M.W. in de praktijk omzeggens vol ledig aan de beoordelings mogelijkheid van het stads bestuur. Dit laatste is er nochtans wettelijk toe ge houden dat het instaat voor het toezicht op de werking van het O.C.M.W. en ook voor het instaan voor het toezicht op de werking van het O.C.M.W. en ook voor het aanzuiveren van de ver liezen van deze werking. In 1980 worden die verliezen geraamd op 90 miljoen. Zij moeten gehaald worden uit de zak van de Aalstenaars onder meer door stadsbelastingen Zijn de gemeentebesturen minder dan vroeger in staat de werking van het O.C.M.W. te volgen en zo de O.C.M.W.-verliezen bin nen redelijke perken te hou den, de ministeriële voogdij heeft voor 1980 evenmin een helpende hand toege stoken. Want de voogdijminister van het O.C.M.W. (Volks gezondheid) en deze van de stad (Vlaamse gewest) hebben het middel gevon den om elk verschillende richtlijnen voor de begro- tingsopmaak van 1980 uit te vaardigen. Deze van het Vlaamse gewest schrijft dat de werkingskosten van de stad met slechts 4% mogen aangroeien t.o.v. 1979. De ze van Volksgezondheid laat een ongelimiteerde aangroei in het O.C.M.W. toe.^Dat wil zeggen dat de werkingskosten van het O.C.M^W. met bijv. 10% kunnen ètijgen waarna het daaruit ontstane tekort op de begrotingsbalans te be talen is door de stad, waar slechts een stijging met 4% is toegelaten. Dat wordt natuurlijk een rekening die nooit klopt. Neem daarbij dat het drie maandelijks overleg tussen de meerderheidspartijen (P.V.V., B.S.P. en V.U.) van hef stadsbestuur en het O.C.M.W. in Aalst een ech te karikatuur is, een dove- mansgesprek Burgemeester D'Hae^ëleer, liberaal, blijft er boost (ook daor) van weg. En voèrzit- ter Van der Speeten, socia list, die in zijn O.C.M-W. steeds-op de solo-toer wil gaan ter feitelijke minimali sering en kleinering van de andere commissieleden, vraagt niets liever. Zou het U dan verwonderen dpt de Belgische of Vlaamse wet gever op een bepaald ogen blik hieruit zou besluiten dat het zó niet verder kan en dat het O.C.M.W. maar best een onderafdeling wordt van het ministerie Volksgezondheid? Dan wordt de sociale, geeste lijke en geneeskundige bij stand van hun burgers de parel op de autonomie- kroon van de gemeente en O.C.M.W. besturen binnengerijfd door de staat. Zoals de staat er ook aan dankt alle slachthuizen, met de vleeskeurders erbij, voor zijn rekening te ne men! Evenals de huisvuil verwerking! (ook niet te verwonderen als men ziet welk fantasistisch beleid schepen De Maght in Aalst voert: veel auto's, een over vloed aan personeel, selec tieve ophaling die miljoenen verlies geeft, dure en ge makkelijk rottende papieren zakken, om te zwijgen over het kuisen van riolen waar mee nog voor het eerst na 3 jaar moet begonnen wor den, daar waar dit vroeger minstens 1 of 2 maal per jaar gebeurde...) En voor de gemeenten is deze uitverkoop van hun autonomie blijkbaar nog niet genoeg. Want de meeste willen hun gemee ntescholen ook verliesposten op de koop toe verlappen aan de staat, enz... Daarheen gaat het met de autonomie van de gemeen ten, o.m. van Aalst, als men niet waakzaam is. En dat is men jammer genoeg te Aalst in geen geval. Hier bij ons prutst men liever aan een steeds duurder wordende en overigens nut teloze personeelsaanwas, hier geeft men tijdschriften uit die niet gelezen worden maar waarin de uitgevers tot hun persoonlijke ge noegdoening zich weldadig laten tonen en bewieroken, hier bezondigt men zich aan luxe-projecten, terwijl men voor heel wat elemen taire zaken (zoals parkings in de stad) geen bekomme ring, geen zorg, geen aan dacht heeft. Of wil de stad Aalst ook de laatste gemeentezaken, waaraan zij-zelf de gewen ste oplossing kan geven, moe en onverschillig laten verkommeren met de ge volgen vandien? Ghis Willems Volksvertegenwoordiger Fractieleider C.V.P. Brieven waarvan de afzender niet aan de redaktie bekend is komen niet voor plaatsing in aanmerking. De redaktie behoudt zich het recht voor de tekst te bekorten Publikatie betekent niet dat de redaktie achter de inhoud staat De Voorpost 11 januari 1980 - antwoord op standpunt «NOG EENS MIS». De aanvang van de vrije tribune begint alsdus, «Nog een mis», de C.V.P.-fraktie- Aalst wordt te kort gedaan. Over degenen die tekort ge daan worden, wens ik met enkele voorbeelden aan te tonen dat deze stelling zeer eenvoudig is, uitgaande van de partij die wel spreekt over dossierkennis, maar blijkbaar de inhoud ervan niet wenst kenbaar te maken. Voor de meeste mensen bezorgd het woord AMNES TIE reeds een gevoel van wrevel en vooroordelen over de inhoud van het woord zelf. Voor de Vlamingen die na de oorlog met gulle Belgi sche hand werden gestraft voor hun oorlogsmisda den???, misdrijven tegen diezelfde staat, die of het nu terecht of niet terecht was, kwistig met gevange nisstraf of met geldboeten, die liefst tot in de vele mil joenen liep, en eigendom men in beslag werden ge nomen, is bekend. Nog deze week viel mij een artikel in een weekblad op, nl.: dat een zoon van Dr. Borms, bij toekenning van een afdankingspremie door de arbeidsrechtbank ten belope van 600.000 frank de hem rechtmatig toe gekende vergoeding, in be slag ziet genomen door de ontvanger van het sekwes ter. Dit als afbetaling van een boete van 2 (twee) mil joen waarop de Belgische staat nog immer aanspraak maakt, als EEN van de boe tes die Dr. Borms, zijn va der door de repressierecht bank werd aangesmeerd. Toen een tijdje terug op de radio Limburg een Maria- lied werd gedraaid op mu ziek van Flor Peeters en tekst van Ward Hermans, gingen de auteursrechten van 28,5 frank via Sabam meteen naar het sekwester en NIET naar de familie Hermans. Er zijn nog steeds kinderen en kleinkinderen, die voor de enorme boeten die meer dan 35 jaar geleden werden toegekend MAANDELIJKS moeten betalen, hetzij hon derden of duizenden fran ken, daar de staat ervoor zorgde dat ook de nakome lingen moeten betalen. Zijn alle leden van de C.V.P.-fraktie-Aalst, die toch allemaal in blok tegen stemden op de hoogte van deze wraakroepende prak tijken die na 35 jaar aldus door hun fraktie is verde digd? Steller neemt raadslid W. Van Mossevelde kwalijk, dat hij zeer heftig en zelfs extreem de amnestiemotie verdedigt, zou zelfs de makste Vlaming overal in Vlaanderen, die weet wat AMNESTIE ondermeer be tekent, zich niet vernederd en beschaamd moeten voe len voor het onrecht dat nog steeds aan deze men sen nl. de afstammelingen als erfenis is aangedaan. De V.U.-Aalst komt inder daad extreem en keihard jaarlijks rond Kerstmis met de eis AMNESTIE te rug en zal dit blijven doen tot aan dit afschuwelijk onrecht een einde zal geko men zijn. En moeten wij hiervoor naast het spoor blijven rijden, dan rijden wij nog liever naast het spoor, het spoor van de Vlaams nationalisten, die uiteinde lijk zal uitwijzen dat dit het goede spoor is, op weg naar de Vlaamse staat. Willy ALLOO Hoofd Dienstbetoon V.U.-Aalst-Centrum. De uitgebreide A.C.W. verbondsraad, vergadert op woordigers van de zondag 27 januari 1980: Stelt volledig vertrouwen in Landsbond van Kristel ij- de afgevaardigden van de Kristelijke Ziekenfondsen ke Ziekenfondsen en van en het Algemene Kristelijk Vakverbond in de beheersorganen van het Rijksinstituut voor Ziekte en Invaliditeitsverzekering. Stelt met voldoening vast kers als de patiënten heb- dat het nutteloze konflikt ben misleid, van de zorgenstaking ein delijk en onvoorwaarde lijk werd opgeschort. Dankt deze geneesheren, tandartsen en apothekers die plichtbewust de ver eiste zorgen aan hun pa tiënten zijn blijven ver strekken. Veroordeelt diegenen die door allerlei onwaarhe den en drogredenen zo wel de zorgenverstrek- het Algemeen Kristelijk Vakverbond: de verdedigers te zijn van het behoud van ons stelsel van sociale zeker- nr;r,„* l. he'd- inzonderheid de PlL-SL™ ziekte- en invaliditeitsver- spoedige besprekingen met alle betrokken par tijen over een evenwich tige en rechtvaardige ver deling der lasten tot op lossing van de tekorten in de ziekteverzekering. Verzoekt de vertegen zekering bij de onderhandelin gen, zoals in het verle den, de beschermers te zijn van de belangen van de patiënten, vooral van de minstbedeelde. ZONDAG 10 FEBRUARI 1980 STADSFEESTZAAL ingericht door V.N.S. 10.00 uur: Referaat door W. Ramboer, econ. des- kund. «Waarom Economisch Federalisme?» 10.30 uur: Referaat door Prof. dr. J. Maton «Welk Economisch Federalisme?» 11.00 uur: Discussie met de zaal 14.30 uur: Paneelgesprek met H. Schiltz, J. Maton, W. De Saeyere en G. Van De Perre en ant woorden op vragen van het publiek. 16.30 uur: Slottoespraak door dr. V. Anciaux Algemeen voorzitter Volksunie Op 30 december 1900 verscheen het eerste nummer van arrondissementeel BSP-weekblad, zodat deze partij dit jaar het 80-jarig bestaan van dit blad zai kunnen vieren. De eerste titel was; «Recht en Vrij heid». In de dertiger jaren ruimde dit weekblad de plaats voor het nu nog steeds bestaande «Voor Allen». Dit blad was voor gans het Vlaamse land be stemd en hield een aantal bladzijden voor het ar rondissementeel nieuws. Thans in het «Vlaams Weekblad Voor Allen» nog één der weinige door een Vlaamse BSP-arron- dissement uitgegeven weekbladen. In 1900 bevatte «Recht en Vrijheid» uitsluitend bij dragen uit Aalst, Ninove, Geraardsbergen en Onkerzele. Daarbij waren er wel nog oproepen voor werkbroeders van «den buiten», zodat mat gesteld worden dat de socialistische beweging bij de eeuwwisseling slechts of hoofdzakelijk in bovenvermelde gemeen- en organisatorisch was ingeplant. Het weekblad werd toen in Gent ge drukt, maar vanaf 1904 gebeurde dit echter bij de gebroeders Boeykens, die een drukkerij bezaten op de Varkensmarkt te Aalst. Redaktie en admi nistratie waren toen reeds in handen van Al fred Nichels. De prijs per nummer bedroeg in het begin 2 centiem, terwijl een jaarabonnement 1,50 fr. kostte, dit alles voor vier bladzijden klein formaat. Interessant om weten is dat de enige illustratie in De eenheid, die opgaaf... Ik heb u, Vader, veel te lang als iemand voor mezelf alleen gezien en ik vergat dat Gij al, sinds 't begin, de Vader van ons allen zijt. Het wordt de hoogste tijd dat ik dit veilig huis verlaat en het komfort van zekerheid dat ik alleen de waarheid heb, voorgoed vergeet. Ik heb de deur dan maar voorlopig op een kier gezet en reeds is't huis van vreemdelingen vol. Of dit een stukje kerk kan zijn waar ieder vragen stelt, veel groter nog dan 't kleine antwoord dat ik weet? Het is gevraagd: een spelen met onzekerheid. O God, maak ons vertrouwen groot en dat de liefde sterker zij dan onbegrip en zelfgenoegzaamheid. De avond ging, er is zoveel dat niet werd opgelost... de bijbel ligt beduimeld naast een handboek van geschiedenis Hoe is de kloof gegroeid? Wie dicht ze nu? Of wij al dichter bij elkander zijn? En velen zijn dan weggegaan: een mens die om het antwoord schreeuwt, in angst dat het morgen wel anders, maar niet beter zal zijn. O God, in deze harde tijd laat hen toch niet alleen. Ik heb die avond nog wat nagepraat met hen die ik zo langzaamaan begrijpen kan: met Karei, Lutheraan en John, de Methodist, ook Sofia was erbij met nog een orthodox of twee. Dietrich hield een fel betoog: dat waarheid slechts in liefde schoonheid wordt, en goed en pas nadien bevrijden gaat. Ook Dag beschreef, met die serene rust, waarin ik hem zo goed herken, de twijfels van de atheist en ook zijn hoop, dat eens de mens bevrijd zal zijn van angst en eigenwaan. En Ivan sprak en legde uit: zijn visie op het leven en de maatschappij, langs Marx en Lenin om en d'hemel die dan volgen zou... Ikzelf heb dan luidop gedroomd: dat Ronse is het kind en van zijn zusters leert: een wereldkerk die saam met hen aan 't luistren gaat en biddend lijdt en werkt. Wa waren 't allen eens! de mens, dat hij een opgaaf had, een stukje was in groot verband en dat misschien, ja toch, er iets of iemand was die groter is dan hij. Hindoekind schreit aan de deur, en Hassan, de kleine Turk uit de buurt met ogen, zwart als de nacht, kijkt smekend ons aan... honger en leed, vergeten, verloren, in een wereld zo groot. Wat hebben zij, vandaag, aan onze droom? Ga, Ivan en John, met Dietrich en Frank, loop nu met Paul en met Jan de krottenwijk langs en werk er met Jim en Leon aan 't brandend probleem van honger en leed, bedreiging en haat en oorlog en dood... O mensen, gij mensen, de eenheid, de vrede, die opgaaf, wij kunnen ze aan: niet «ik» en niet «wij» maar wel het «gij» en het «zij»: de wereld in nieuwe dimensie, de aloude weg, die God voor ons heeft gedroomd. F. MOYERSOONS 20 januari 198(1 het eerste nummer ge wijd was aan Jan Breydel in zijn beenhouwerswin kel. Deze beroemde Brugse hoofdman uit de 14de eeuw werd zowat als het voorbeeld gesteld voor de strijd tegen het kapitalisme zoals hij streed voor «Vlaande- rens vrijheid en wel vaart». In hetzelfde eerste num mer verschenen ook bij dragen tegen de toennj lige katholieke regeriijl polemieken met het lib rale blad «Dendergalr» en met het katholi<| blad «Denderbode», artikel over de lonen de fabriek «FFR» aan tl Tragel te Aalst, een feil leton van Emile Zolall oproepen uit Geraard I bergen en Ninove. Ze waren met weinig, jammer genoeg, want het loonde de moeite. Later zal men aller* Theo Van Gijseghem een overzichtelijk beeld van wat in de R.V.A. zo allemaal gebeurt, vragen stellen, i.p.v. naar de IMAVO avonden te komen. Je leert er steeds verschikkef (Geert) veel bij. (Geert)

De Voorpost | 1980 | | pagina 2