c Een kolonie supervliegers uit Quiévrain Nationale en Provinciale laureaten op kampioenenpara de te Grembergen André De Croock uit Herdersem: Zele Eerlijk Duurt Langst stelt kampioenen duiven tentoon Het duivenhok van de week: Te Grembergen DE VOORPOST i Zwaaien met hoge geldprij zen laten we in principe over aan de gespecialiseer de duivenbladen, maar soms maken we een uitzon dering, om bepaalde pres taties te bekrachtigen. Dit is nu ook het geval voor de «super» jaarduif, die An dré De Croock bezit. Zijn «zwarten» bracht in 1979 ongeveer 300.000 F naar de Pontweg te Herdersem. Hij vloog 10 eerste prijzen en stond 48 keer op de uitslag. Een duif, die misschien wel de ongekroonde beste Bel gische vlieger is. Dit hangt zeker niet af van de jaarling zelf, maar van baas André De Croock, die de presta ties niet eens overmaakte aan de provinciale afdeling. Wie willen onder het mot to, wie heeft beter op het hok, de Quiévrain uitsla gen van het nummer 1 van [het hok De Croock, toch :ven lanceren: 5.4: Wieze: Oude duiven: llóde - jaarlingen: 7 de Wieze: Oude duiven: 2de - jaarlingen: 8ste !9.4: Wieze: Oude duiven: jaarlingen: 1ste [1.5: Wieze: Oude duiven: 17de - jaarlingen: 10de 3.5: Wieze: oude duiven: jaarlingen: 4 de 1.5: Wieze: oude duiven: ste - jaarlingen: 1ste !7.5: Wieze: oude duiven: 16de - jaarlingen: 8ste 2.6: Heldergem: oude dui- en 1ste - jaarlingen: 1ste [3.6: Wieze: oude duiven: !ste - jaarlingen: 10de |l0.6: Wieze: oude duiven: •ste - jaarlingen: 10de '17.6: De. Toekomst Aalst: •ude duiven: 1ste - jaarlin ten: 1ste 13.6: De Toekomst Aalst: ude duiven: 11ste - jaar lingen: 6 de 1.7: De Toekomst Aalst: ude duiven 3de - jaarlin- ;en: 2de 7: De Toekomst Aalst: •ude duiven: 5de - jaarlin gen: 2de 14.7: Dendermonde: oude duiven: 35ste - jaarlingen: 23ste Il6.7: Kerksken: oude dui- |ven: 1ste - jaarlingen: 1ste 122.7: Kerksken: oude dui- heb weinig tijd 's zaterdags om er groot werk van te maken. Ook bij de thuis komst van de vlucht ge beurt het dat de vliegers hun duivin niet op het hok vinden en dat ik ze pas 's zondagnamiddags samen eens laat uitvliegen. Het gebeurde ook reeds meer dere keren dat, dat ik met mijn duivers drie dagen na eHcaar speel op weduw schap. Ik denk dan: ze kun nen even goed in de mand slapen als op het hok. Een anecdootje misschien er tussenin. Ik kreeg te laat weet dat er in Heldergem een vlucht was. De wind was daarenboven niet zo gunstig. Ik reed naar huis en haalde in het donker mijn duiven van het hok. 's Anderendaags kon ik de eerste vijf hebben, maar ik was niet klaar. Ik had er vijf gelijk, maar ze konden niet binnen. Ik weet niet of iemand eigenlijk weet wat mag of niet». Ook met de jonge duiven speelt André en hij is van mening dat de piepers het vanop het planksken moe ten kunnen. Als het reeds nodig is dat ze een juiste neststand nodig hebben om prijs te vliegen als jonge duiven, zullen ze als oude duiven nooit hoge toppen scheren, is zijn mening. Enkele resultaten Een volledsig uitslagenlijst je kon André, zoniet direct voorleggen. Bijhouden van de uitslagen is niets voor hem, maar we konden er toch enkele vastkrijgen en daaruit blijkt de grote kwa liteit die hij op het hok heeft. 2.6: Heldergem: 286 oude duiven: 1, 2 (2); 244 jaarlingen: 1, 29. 36 (4) 17.6: Heldergem: 133 ou de: 9, 12. 26 (4) 150 jaarlingen: 3, 6, 21. 41 (4) 17.6: De Toekomst Aalst: 58 oude: 1, 2, 11 (4) 72 jaarlingen: 1, 3, 7, 21 (4) 23.6: Vrije Tijdsbesteding Aalst: 339 oude: 6, 11, 12, 14, 31, 98 (8) 348 jl.: 2. 6, 9. 14, 26, 54. 63, 71, 101 (9) 16.7: Kerksken: 92 oude: 1, 6(4) 64 jaarl.: 12 (3) 23.9: liefdadigheidsvlucht Aalst: 299 oude: 6, 8, 16, 22, 44, 47, 88 (8) 322 jaarl.: 3, 10, 13, 16,40, 42, 71, 101 (9) 1632 jonge: 9, 16, 41, 98, 111, 159, 181, 221. 273, 331, 410. 463. 489, 504 (26) 30.9: De Toekomst: 96 oude: 3,4, 26. 28, 32 (8) 87 jaarlingen: 1, 3, 15, 18, 20 (9) 6.10: Wieze: 25 oude: 1, 3 (2) 25 jaarl. 1, 4 (2) 136 jonge: 1. 12, 15 (3) 10.10: De Toekomst Aalst: 78 oude: 1, 19 (2) 70 jaarl.: 10, 17 (2) In 1978: 36 eerste prijzen. In 1979 32 eerste prijzen. We kunnen niet anders be sluiten om het te kerstenen als het wonderbare vitesse- ras van André De Croock. BENO André De Croock uit Herdersem: een kolonie supervliegers uit Quiévrain.(bvw) oude duiven: 3de - jaarlin gen: 1ste 2.10: De Toekomst Aalst: oude duiven: 8ste - jaarlin gen: 3 de Zes maand in de dans en evenveel maanden in de top. Daarmee raakten we het zwakke punt van André De Croock aan: Een reisduif is geen sierduif en hij is een duivenmelker, die graag en dikwijls speelt en ook niet afschrikt om door te pou- lendus de logische gevolg trekking is, dat zijn vliegers van de eerste tot de laatste vlucht in zwier zijn en als het moet drie dagen na elkaar. «Een duif, die geen winst kan vliegen, die blijft niet op het hok. Bij mij telt maar één principe kopprij- zen vliegen of de kop af. Ik heb door de jaren heen altijd een heel strenge zif ter geweest. Ik kan daar wel een voorbeeld van ge ven. Ik deed vorig jaar een duif dood. Een duiver van 1973 die in 1976 acht eerste prijzen na elkaar vloog uit Lessen, maar op Quiévrain geen kopprijzen vloog. Ik heb mijn eigen principe. Ik heb niet veel duiven die ouder worden dan drie of vier jaar. Als na een drietal André De Croock en zijn feeënkast.(bvu) ven: 29ste - jaarlingen: 14de 26.7: Dendermonde: oude duiven: 19de - jaarlingen: 6de 4-ljj Dendermonde: Oude duiven: 5de - jaarlingen 2de ^•9: De Toekomst Aalst: "ude duiven: 7de - jaarlin gen; '6.9: De Toekomst Aalst: "ude duiven: 8ste - jaarlin gen 5de 2-1.9: De Toekomst Aalst: "ude duiven: 6de - jaarlin gen: 3de 1"9: |)e Toekomst Aalst: echtgenote voor de tro- seizoenen hun vluchtpres- taties verminderen, gaan ze weg van het hok. Ik maakte daarop één uitzondering. Mijn stamduivin was van 1968, en die gaf ik vorige week aan een vriend». Vliegen en kweken Als we het palmares van André De Croock onder ogen nemen met in 1978 36 eerste prijzen en in 1979 32 eerste prijzen, om maar dit te vermelden, dan wordt verondersteld met een mel ker te doen te hebben, die naast een fantastisch vlieg- hok, nog over een beter kweekhok beschikt. Waar de rasvliegertjes worden voortgebracht. Niets is minder waar. De vliegers zijn de kwekers en omge keerd. Alles samen misschien een vijftiental koppels duiven en daarmee is de kolonie van de Quiévrainspecialist De Croock geteld. Wat we bij ons bezoek al leszins vaststelden, was de ideale omgeving voor zijn hokken. Op een zolder bo ven de werkplaats, en onder de bodem loopt de verwarming. We konden, naar onze mening, de voor naamste voorwaarden van goede hokken konstateren, ruimte, droogte,-lucht. De hokken zijn daarenboven nog eens afzonderlijk op de zolder gebouwd en niet zo groot, en in die optiek moet Andre niet vrezen voor overbevolking. Door de struktuur van zijn hok ken, kan hij het zich permi- teren, om a.h.w. de droge mestmethode toe te pas sen. Want aan het kuisen heeft hij een broertje dood. Een voornaam punt. waar André wel aandacht aan besteed is. de voeding: Het voederen heeft niets speciaals om het lijf. Maar ik koop alleen dui- veneten, waarvan de gra nen super gezond zijn en droog. Het komt regelma tig voor dat ik alleen mais of alleen gerst of alleen tarwe koop als ik konsta- teer dat ze vitaminerijk zijn. De tarwe of de gerst dient om de gewone men- gelming aan te lengen. Ik voeder niet te zwaar maar soms kan ik het niet laten om ze nog een toemaatje te geven als ze naar mij toe komen. Ze kunnen me voor een leugenaar verslij ten, dat geeft me niets, maar verder geen speciale zaken voor de verzorging. Wat ik wel doe, is jaar over tijd een scheutje aviol in het drinken. Ik ben er van overtuigd, dat veel melkers te veel prutsen aan hun duiven, met allerlei mid deltjes. Ze met rust laten is voor mij de beste verzor ging en over het goede ras beschikken. Ik kan hier dicht bij ons voorbeelden citeren van liefhebbers die formidabele uitslagen be haalden en nu uit het ras zijn en niet zo gemakkelijk nog op de uitslag geraken. Hun kunde is dezelfde als vroeger, maar de duiven, zijn niet zo goed meer. Dat is mijn filosofie. Ik meende in het tussenseizoen ook dat 1979 niet zoveel zou geven. Ik geraakte twee beste oude duiven kwijt en dacht nu is het gedaan. Het was één van mijn beste sei zoenen. Stamduiven kosten 20 frank De basis van de stam van André De Croock is nog altijd de origine van het koppel duiven dat hij in 1960 kreeg van het hok van wijlen Louis Bavegem uit Aalst: «Louis stierf en zijn echtgenote wou dat ik als eerste de keuze kreeg uit zijn kolonie. Geen ver koop, geen prijs, zomaar uit sympathie en aan de marktprijs. De twee duifjes mocht ik 10 F 't stuk beta len en voor mij betekende dit de start van sterke pe riode. De inbreng later van een «bleke duivin» van Willy Smetrijns en ook van Robert De Neef uit Kerks ken en ik zat op de goede weg. Sedertdien haalde ik misschien twee keer iets bij en dit was van Hector Ver haven uit Wieze en Adolf Willems uit Herdersem». De stammoeder is van 1968 en daar heb ik verschillen de duivers op gekoppeld, en al wat er uit kwam wa ren goede vliegers. De stamvader is een kleinzoon uit die basisduivin en die was vorig seizoen op haar gekoppeld». Uit de woorden konden we vaststellen, dat het zeer dichte familiekweek is. Zo heeft Andre tweemaal vier broers zitten en het zijn allen duiven, die kopprij zen vliegen en die uit de zelfde bloedstromingen komen. Waarom thuislaten? Een duif. die op het hok zit moet kunnen vliegen en daarnaast, konden we uit de monde van André's echtgenote horen, dat hij graag met veel duiven speelt.- Qit betekent dat er zondagen zijn; dat ze alle maal mee zijn. Het aantal is klein. Dus de keuze is beperkt. En meestal spoelt hij in vier verschillende ge meenten. Of het in de lijn ligt, of de wind goed of slecht zit, daar wordt niet naar gekeken. Hij moet kunnen spelen. «Ik laat niet graag een duif thuis. Als ik het doe begin ik mij af te vragen, waarom kan die met mee. Daar moet iets aan mankeren en dan is ze niet op haar plaats op mijn hok. Ik speel graag vroeg op het seizoen. Ik begin op nest en laat de duiven twee ronden kwe ken. Dan schakel ik over naar weduwschap en als de rui intreedt, wordt het op nieuw nestspel. Het liefst heb ik dat het klare wind op is, maar ik ondervond toch dat zowel aan 1000 meter per minuut of aan 1800 meter mijn duiven vroeg komen. Het enige waar ik last mee heb, is het binnenlopen. Dit heeft mis schien te maken met het ras ofwel worden ze teveel ge pakt. Het is nu zo. Ik kan er niet over piekeren». We zetten met André en samen met onze vriend Frans Van der Jeught, die ons vergezelde, ook een boompje op over het we duwschap. Ook daarover had André De Croock zijn eigen visie en past hij eer der een geïmproviseerd systeem toe, als hij ons toe laat, het zo te noemen Ik speel ook weduwschap. Maar over het tonen of niet tonen van de duivin, durf ik mij niet uitspreken. Bij mij moet de duiver het ge woonlijk stellen, met een omgekeerde nestschotel. Ik Zaterdag, 2 februari 1980 vanaf 14 uur heeft in de maatschappij Verbroede ring Truyensvrienden te Grembergen Grootzand de jaarlijkse kampioenenpara de plaats. Dit jaar wordt het zeker iets speciaals. Naast de medewerking van de Grembergse kampioe nen, komen er ook vele kampioenen uit de Schelde en Durmestreek en het Waasland naar Grember gen afgezakt, maar er staan ook gerenommeerde natio nale laureaten op het pro gramma. Om 17 uur wor den er bons en jonge dui ven aangeboden ten voor dele van de maatschappij. Het wordt zeker een druk ke dag voor voorzitter Jo zef Inzé en zijn schare me dewerkers. Volgende kampioenenhok- ken verlenen hun mede werking: Roger Vereecke (Deerlijk): kampioen van België en in 1979 4de asduif fond van België. Raoul Verstraete (Oostak ker): het hok van de Gou den Bol en De Mirages gereputeerd in binnen- en buitenland. In 1979 2de kampioen van België jonge duiven. Jozef De Donder (Hamme): algemeen Noyon kampioen te Dendermonde, 1ste kampioen jaarlingen en as- duif jaarlingen. André Van Uytfanghe (Grembergen): 1ste kam pioen oude en jaarlingen Truyensvrienden Grem bergen. André Van Acker (Grem bergen): koning Noyon Truyensvrienden Grember gen. eerste kampioen jonge duiven. Sylvain Verstraeten (Den dermonde): asduif Noyon oude duiven Dender monde. Jean Becque (Dendermon de): 1ste kampioen jonge duiven Land van Aalst, as duif jonge duiven Land van Aalst, 2de kampioen jonge duiven Noyon Dender monde. Frans De Visscher (Ap pels): halve fond koning te St.-Gillis - Dendermonde. Julien Cool (Oudegem): het eerste prijzenhok in 1979 In de Ware Dender vallei. André Van Damme (Grem bergen): 3de kampioen ou de duiven Noyon. De «Bakker» die op Quiévrain en Noyon de eerste prijzen op een rijtje zet. Van Riet - De Ridder (Moerzeke): algemeen Quiévrain kampioen De Verenigde Vrienden Moer zeke, 1ste getekend jaarlin gen. In De Eendracht te Moerzeke: meeste prijzen oude duiven. In Tweever- bond Moerzeke meeste prijzen. Francois Kinders (Dender monde): koning Noyon in Land van Aalst, kampioen oude duiven en jaarlingen; asduif oude en jaarlingen; lste merkenkampioen- schap Noyon; Algemeen kampioen Noyon te Hof- stade; lste kampioen oude, jaarlingen en jonge duiven; asduif oude, jaarlingen en jonge; Edward De Wolf (Dender monde): de gereputeerde kampioen uit de Wase Scheldekant; 3 geklasseer de duiven de provinciale kampioenschappen Lutz - Fierens (Waasmun ster): lste kampioen oude duiven Noyon Dender monde. Alfons Van Driessche (Hamme St. Anna): het halve fond en fond hok met de grote origine. De volle dige lijn van de «Bol» van Verstraete, en de beste kwekers van het ras Jules Rijckaert St. Amandsberg. Omer Van Hautte (Ham me): 2de kampioen jaarlin gen. 3de kampioen oude uit Noyon in Dender monde. Georges Roels (Zele): 4de kampioen oude halve fond; 5de kampioen jaarlingen Dendermonde. Het halve fondhok met klasse. André Coppieters (Zele): 3de kampioen jaarlingen halve fond Dendermonde. Richard Ydens (Appels): een gevestigd Noyon, ex. provinciaal kampioen Alfons Cool (Appels): ieder jaar in de kijker op de Noyonvluchten in het Vijf- verbond. Alois Geldof (Appels): lste kampioen jaarlingen fond Dendermonde. Gaston Baert (Zele): 4de kampioen jaarlingen Noyon Dendermonde. Een sterk halve fondhok. Paul Poppe (Zele): kam pioen jonge duiven Noyon en een halve fond hok met allure. Karei Geerinck (Grember gen): 4de kampioen oude Noyon Dendermonde. Cesar Dauwe (Zele): lste kampioen Oude duiven Berlare op Quiévrain; 2de kampioen oude Noyon; as duif oude duiven Noyon; 2de kampioen jaarlingen Noyon, lste afgegeven duif; lste kampioen halve fond Berlare. Achiel Rooman (Grember gen): Asduif jonge duiven fond te Dendermonde, 3de kampioen fond oude duiven. Baziel Poppe: (Appels): ie der jaar sterke prestatie uit Noyon en kampioen Appels. Corneel Van Haute (Grem bergen): 4de kampioen ou de duiven Noyon te Grem bergen. Adolf Willems (Herder sem): blikvanger op de vluchten in het Aalsterse. Albert De Meyer (Aalter- Lotenhulle): het kam- pioenhok uit zijn streek. Jozef Van Den Branden (Hamme): de coiffeur uit Hamme reeds jarenlang aan de top op de Noyon vluchten. August Roef (Hamme): al tijd op de prijzenlijst op de Noyonvluchten. Isidoor Cuepers (Grember gen): 3de kampioen jaar lingen Noyon te Grem bergen Jozef Inzé (Grembergen): niet alleen voorzitter, maar ook bij de kampioenen uit Noyon en Quiévrain. Edward Van Meervenne (Grembergen): laureaat op de kampioenschappen uit Noyon en Quiévrain. André Claessen (Grember gen): de specialist met de eerste prijzen uit Quié vrain. Cesar Ronsmans - Van Den Bosch (Grembergen): een sterk fondhok met een lste prijs uit St.-Vincent. Georges De Wilde (Zele): 3de kampioen jonge duiven te Zele uit Noyon. Daman - Dierickx (Dender monde): 5de kampioen ou de duiven en jonge uit Quiévrain in Eendracht voor Allen Dendermonde. Willy Muyzewinkel (Den dermonde): flinke resulta ten op Quiévrain. Adolf Heirweg (Zele): een zeer sterke Quiévrain met eerste prijzen aan de lopen de band. Karei Christiaens (Baasro de): 2de kampioen oude duiven: 2de kampioen jon ge duiven en 4de kampioen jaarlingen in Dendermon de Eendracht voor Allen. Cyriel Verstuyft (Zele): lste kampioen oude duiven Zele - Huivelde. Smet - Heirbaut (St.-Gillis - Waas): de kampioenen uit Noyon en Quiévrain in het Waasland. Smet en zoon (St. Gillis- Waas): een hok dat reeds veel jaren in de belangstel ling staat. Raymond Verhelst (Moer zeke): 2 de kampioen jaar lingen en jongeren Noyon te Grembergen. Jozef De Munck (Moerze ke): een kolonie die zich ieder seizoen in de kijker speelt. Ward Boon (Denderbelle): de crack in zijn lokaal met eerste prijzen aan de lopen de band. Pierre Van Gucht (Lebbe- ke): een hok dat steeds pa raat is om successen te behalen. Vinck en zoon (Waasmun ster): op Quiévrain en Noyon steeds op post voor vroege uitslagen. Eugeen Baert (Zele): een opkomende Quiévrain kampioen die in Zele en Grembergen zijn prestaties flink onderstreepte. Jozef De Wilde (Hamme- Zogge): een goed Quié- vrainhok. Antoon Van Den Nest (Grembergen): specialist met jonge duiven en vroege prijzen. Freddy Segers (Grember gen): een opkomende ster met flinke resultaten. Adolf Louis (Grembergen): ieder jaar zijn eerste prij zen op het palmares. Gustaaf Verberckmoès (Grembergen): het succes- hok van het voorbije sei zoen, met veel en vroege prijzen. Gustaaf Vermeulen (Wi chelen): algemeen kam pioen Noyon Berlare - Wanzele, 2de kampioen jaarlingen halve fond Ber lare - Wanzele. De Smet Frans (Appels): de man met de gouden kweekduiven enz. Op zondag, 3 februari 1980 vanaf 14 u. houdt Eerlijk duurt Langst in het lokaal Jos. Dhollander, Van He- sedreef (rechtover de mel- kerij) Zele haar kampioe nententoonstelling. Al de maatschappij kampioenen, zowel van halve fond, fond en snelheid zullen er hun duiven tentoonstellen. Om 17 uur wordt er een ver koop van bons en jonge duiven gehouden, ten voor dele van de vereniging. QUIEVRAIN- KAMPIOENEN Oude duiven: 1. Marcel Wauters; 2. Theo Van El- suweghe; 3. Pol Van Lem- bergen;4. Frans Vrijdagh. Jaarlingen: 1. Gustaaf Van Hespen; 2. Pol Van Lem- bergen; 3. P. De Schrijder. Jonge duiven: 1. Philemon Staes; 2. P. De Schrijder; 3. Jos Dhollander; 4. Jaak De Malsche; 5. Pol Van Lembergen. NO Y ONKAMPIOENEN Oude duiven: 1. Theo Van Elsuweghe: 2. Benoit Van Hespen; 3. Van Doorselaer - Christiaens. Jaarlingen: 1. Paul Seymor- tier, 2. Philemon Staes; 3. Benoit Van Hespen. Jonge duiven: 1. Isidoor De Decker, 2. Philemon Staes, 3. Jos. Dhollander; 4. Cyriel Van Hecke; 5. Georges De Wilde; 6. Leon Christiaens. HALVE FOND KAM PIOENEN Oude duiven: 1. Ray Van Holewinckel, 2. Ferdinand Roels, 4. Van Doorslaer - Christiaens. Jaarlingen: 1. Van Winckel - Van Herreweghe, 2. Ray Van Holewinckel, 5. Geor ges Roels. Jonge duiven: 2. Ferdinand Roels, Alfons Verlee, 7. Cyriel Van Hecke. FONDKAMLPIOENEN Oude duiven: 2. Laurent De Maesschalck, 3. Gilbert Van Hassel. Jaarlingen: 3. Alfons Verlee. Ploegen kampioenschap: 1. Laurent De Maesschalck - Gilbert Van Hassel. 6. Alfons Verlee - De Kegel-Wieme. BENO brengt U alles over uw streek

De Voorpost | 1980 | | pagina 41