DIRK HEIRWEG: DOORDUWEN OM MISERIE TE VERGETEN DIRK HEIRWEG DIGEST men via een ommetje met Roger De Vlaeminck on- Hesters en we kregen veel voorsprong, dat op voor, maar na twee seizoe nen betrap ik er mezelf op. de grond gezeten, doch nu de dokters hel signaal op groe, poosjt (list gemoeid is.(c) aar Wat hij in de jeugdreeksen toonde, liet vermoeden dat hij mits de nodige routine en aanpassing zou ontbol steren tot een vaste waarde bij de profrijders en zou bijdragen tot de vernieu wing van de wielrennerij, waarvan het aksent, na het Merckx-tijdperk meer naar het buitenland was verlegd en waar Beppe Saronni Bernard Hinault en het Postblok in de rij staan om het Merckxvaandel over te nemen De Belgische new- look-vedetten zitten mo menteel nog in de wachtka mer om mee in de dans te springen. Geen vedette «Bij het ondertekenen van mijn eerste profkontrakt, dacht ik er zeker niet aan om tot kopman van een ploeg te promoveren. Ik gaf er mij zeer goed reken schap van, dat alle voor waarden optimaal moeten vervuld zijn om te kunnen doorstoten, naar de groep van de «betere renners». Ik was en ben nog altijd be reid om een aanpassingspe riode door te maken en op een gepaste gelegenheid te wachten om in de kijker te komen». Dirk: «Maar anderzijds la gen mijn ambities hoger, dan wat ik vooralsnog heb kunnen presteren. Ik geef grif toe, dat ik in mijn ach terhoofd met de gedachte rondliep om mij eens te kunnen tonen in een klas sieke wedstrijd en een fina le te kunnen rijden met die renners, die momenteel als het kruim worden ge noemd. Een vooraanstaan de rol spelen, zonder daar om als winnaar uit de kon- frontatie te komen. Het heeft er tot hiertoe nog niet ingezeten, maar het blijft in ieder geval mijn streven». Dirk Heirweg heeft altijd gepoogd te bewijzen dat wielrennen hardrijden is zodat het publiek waar voor ^ijn geld krijgt. Be stendig aanvallen en er le vend wedstrijden van mak Een streven dat in de jt erenreeksen meest al ze<- .enderend is en daar kan de Zeienaar zijn ere- De Zeelse derdejaarsprof steeks het niet onder stoelen of banken dat hij na twee seizoenen in de profrangen meer had verhoopt dan 8 over winningen en een hoop miserie. We begrijpen Dirk heel goed als hij dat hoofdstuk als afgeslo ten wil beschouwen en hartsgrondig hoopt te mogen uitpakken met «derde keer goede keer». Zijn ingesteldheid, zijn karakter, zijn aanpak van de wielrennerij, dragen veel verder dan een meelopersrolletje in het peloton van de beroeps- helpersrol. «Ik sta zeker niet weigerig om in dienst van de ploeg te rijden. Integendeel, ik ben en blijf voorstander van teamwork zoals de mannen van Peter Post het demonstreren. Die kerels kennen hun stiel. Ander zijds zou ik toch eens de kans willen krijgen om mijn mogelijkheden te te sten. Dit is geen groot spraak. Doch ik wil weten wat ik eigenlijk kan en tot wat ik in staat ben». Bestendige weerbaarheid «De voorbije twee seizoe- miserie, nu achter de rug zal zijn. Het voorbije sei zoen was hij na een lange minder goede periode, op nieuw in de kijker geko men met vier overwinnin gen in een goede veertien dagen, zodat hij hoopte zich tijdens het eindesei zoen te rehabiliteren. Voor Heirweg liep het dan nog maar een keer mis, of. de toekomst zal dit uitwijzen, hij kende geluk. Hij werd met een acute blindedarm ontsteking naar de kliniek gevoerd en meteen was ook zijn tweede beroepsseizoen naar de vaantjes. Achteraf kreeg hij te horen, dat zijn vooruit geholpen. Ik durf nu bekennen, dat ik enigs zins opzag tegen de proef, die de verantwoordelijken wenstten, om mij, voor 1980 een kontrakt aan te bieden. De minste hape ring, zou twijfels hebben doen groeien en zou een weerslag gehad hebben op mijn verdere wielerloop- baan. Ik zou blijven rond lopen met het probleem van onzekerheid. Nu weet ik dat ik lichamelijk mijn taak aankan en ik aanzie 1980 eigenlijk als mijn werkelijk debuut als prof. De pistewedstrijden heb ben me overtuigd dat alles o.k. is. Ik voelde wel aan dat ik bekwaam was om mijn rol te spelen en het publiek spektakel te bie den. Daarom was mijn win terbedrijvigheid enigszins uitgebreider dan aanvanke lijk gepland. Maar ik moet zeggen dat dit werk me wel aantrekt. De zege te Gent op 11 november en de der- nyoverwinningen tijdens de Gentse Zesdaagse, aanzag ik persoonlijk als bevesti- Dirk Heirweg: pas gehuwd. dat ik nog meer zelfver- voorwaardelijk op Fons De trouwen en lef zou moeten Wolf. Het is als start een hebben om mij te manife- enorm voordeel. Ander steren. Het is misschien zijds houdt het ook gevaren een kwestie van karakter. In 1980 zullen hun uit- Ik durf mezelf niet naar slagen nog beter moeten voren schuiven. Bij de be- zijn en dit betekent voor roepsrenners is dit een fak- deze jongeren een besten- tor die meetelt. Ik denk dige paraatheid», hierbij onwillekeurig aan Danië Willems en Fons De Taktiek en mentaliteit Wolf. Twee renners waar ik bij de liefhebbers mee De overgang van liefheb- heb gereden. Ik heb ze ge- ber naar beroepsrenner is klopt en zij hebben mij ge- voor velen een moeilijk te klopt. Ik wil me zeker niet nemen hindernis en dit on- naast hen gaan zetten, dervond ook Heirweg. nen speelde mijn lichame- lijke weerbaarheid mij par- moest gezoch, worden in ten. Ik kan het best samen- Mn chfonische ontsteking vatten, met te zeggen dat van d(, dlx die zij* kond,t,e zeer onregel- weerbaarhHeHid aantastte mat,ge kuiven kende. Btj- aan|eidi was van z]jn on_ na twee seizoenen lang was verUaarb6are inzinkingen. ik op de sukkel, ik zou haast durven zeggen op den dool, om de oorzaak achterhalen. Ik onderging De periode van vallen-en- meer geneeskundige testen opstaan schijnt voor Dirk dan ik in die periode wed- Heirweg definitief voorbij, strijden reed. Nooit kon Dit kan geconkludeerd men een diagnose stellen of worden uit het eindrapport de ware oorzaak vinden dat dokter Van Brekel, de Maar met de huidige situa tie onder ogen kan men zeggen, dat die twee uit onze lichting een duwtje meekregen. Daniël werd kampioen van België en Fons was uitblinker in het wereldkampioenschap. Dat de keuze op hen viel om het Belgisch wielerleven wat op te fleuren, heeft verscheidene oorzaken. In eerste instantie de persme dia. Merckx viel weg en «Ik had het voordeel van een zekere internationale ervaring. Maar mentaliteit en taktiek worden plots op een heel andere manier be naderd. Bij de liefhebbers wordt er meer individueel gekoerst. Dit is bij de profs uit den boze. De ploegdi- scipline primeert. Alles is geprogrammeerd en prak tisch uitgekiend. De ma nier van koersen is totaal anders. Indien ik bij de twee jaar lange miserie Ultieme test Dirk Heirweg.(cf Dirk Heirweg werd te Zele geboren op 24 septem ber 1955. Hij huwde op 5 januari 1980 met Anna Van Nuffel en woont in het nummer 3 van de Noord Langestraat te Zele-Hansvelde. Tot na het seizoen 1979 behaalde hij 111 overwin ningen, met daarbij 47 tweede plaatsen, 46 derde plaatsen, 36 vierde plaatsen en 21 vijfde plaatsen, of op de 425 wedstrijden reed hij 261 keren bij de eerste vijf. 1972: 1' wedstrijd op 2 september 1972. Hij debuteerde te Moerzeke met een 4' plaats. Won de eerste keer op 10 september. Reed in zijn debuutjaar 13 wedstrij den en drie overwinningen, als nieuweling. 1973: Juniores: 56 wedstrijden en 13 overwinningen 1974: juniores: 79 wedstrijden en 21 overwinningen; 1975:.. liefhebbers: 81 wedstrijden en 19 overwinningen selektie wereldkampioenschap te Mettet derde in trofee Baracchi 1976: liefhebbers: 83 wedstrijden en 24 overwinningen; waaronder Grote Prijs Pino Cerami Grote Prijs van Dortmund Omloop van de Westhoek Grote prijs van Noorwegen (ploegentijdrit) deelname Olympische Spelen te Montreal: 13* in ploegentijdrit en 45' in individuele wegrit 1977: liefhebbers: 81 wedstrijden 18 overwinningen, waaronder Stemt te Zemst Grote Prijs van Hoevenen (ploegentijdrit) Kampioenschap van Oostvlaanderen Grote Prijs Faber Luxemburg deelname wereldkampioenschap te Venezuela: 4' ploegentijdrit Ronde van Toekomst (gele en groene trui) opgave na val winterseizoen 77-78: 8 pistewedstrijden - 4 overwin ningen, waaronder kampioen van België ploegkoers met Walter Schoonjans en 2' in de Toekomst zesdaagse 1978: beroepsrenners: 63 wedstrijden 4 overwinningen: 5.5: vierde rit Vijfdaagse van Duinkerken 16.9: Veurne 18.9: Ekeren 11.10: 1' rit ster der Beloften Eindklassement Beste Jongere en 5' in eindstand 1979: BEROEPSRENNERS: 50 wedstrijden: 4 overwin ningen: 5.7: Glabbeek 4.8: Bazel 7.8: St. Denijs 13.8 Steenwijk - rit Ronde van Nederland 11.11: pistezege te Gent BENO lijst tegenaan zetten als doorslaggevend argument. Dat beroepsrennen nog wat anders is dan aanvallen en pogen een koers te ma ken, heeft hij onderhands reeds ondervonden. Hij vertrok niet met de gedach te de grote vedette te wor- ien. maar wou het toch •erder brengen, dan een van de zwakke momenten. Ik heb beter dan wie ook ondervonden, dat om zich in de kijker te fietsen men over al zijn fysische midde len moet beschikken. Ik heb dat meermaals niet kunnen zeggen.» Dirk Heirweg hoopt en men heeft hem in die zin gerust gesteld, dat al zijn lijfelijke arts van PSV Eindhoven, meegaf, na een zeer uitge breide en gedetailleerde test. Dirk Heirweg. werd als atleet en als mens minu tieus ontleed en kreeg een uitstekend geschikheids- rapport als topsporter mee. «De konklusie van Dokter Van Brekel heeft mij uiter aard moreel een heel stuk «Ik heb weer zelfvertrouwen, dat moet mijn grote troef worden», (c) gingen van de Eindhoofse professor, die mij het fiat gaf, om mee te draaien bij de beroepsrenners». Zelfvertrouwen en lef De Hanseveldenaar is ie mand, die zich van in den beginne liet opmerken bij de betere renners. In de jeugdreeksen behaalde hij op vijf seizoenen meer dan 100 overwinningen. Een renner met een gemiddelde van 20 palmen per seizoen moet uiteraard met een «uitstekend» gekwoteerd worden. Als men het gere den programma ontleedt, stelt men vast dat Dirk hoofdzakelijk de zware op drachten viseerde, met deelneming aan de Olympi sche Spelen te Montreal in 1976 en het Wereldkam pioenschap tijdrijden in Venezuela in 1977. Ondanks het feit dat Heir weg zijn deel aan tegensla gen meekreeg, menen we dat de val in de Ronde van de Toekomst in 1977, de grootste negatieve weerslag had op het begin van zijn beroepscarrière. Heirweg droeg er de gele en groene trui en normaliter was hij met één van die twee be geerde «maillots» naar Bel gië teruggekeerd. Eddy Schepers, eindwinnaar, en Guido Van Calster, pun- tenwinnaar, teren nog al tijd op die referenties. Dirk Heirweg heeft ambitie en inzet te koop maar hij weet van zichzelf dat nog andere faktoren meetellen om door te breken. «Ik werk hard om er te komen en heb er alles veil men had nieuwe idolen no dig Willems - De Wolf kre gen een kans. Er waren nog andere jongens, die zich in de kijker fietsten, maar daar gaf men niet zoveel om. Bij Ijsboerke bvb. worden Thurau en Verlin den opzij geschoven, en al les staat ten dienste van één man. Bij Boule d'Or tipt liefhebbers bij een ont snapping mijn deel van het werk niet moest kunnen doen, zou ik direkt zijn afgestapt. Bij de profs be veelt de sportbestuurder wat mag en wat niet mag. Ik ervaarde dit in mijn de buutjaar in de Vijfdaagse van Duinkerken. Ik was mee als waakhond met t hebben gezet, ben ik een ander n ogenblik dat hij was ui; blust ik de resterende "ef km alleen kon doorgaan n de rit winnen. Na de u ,n' strijd kreeg ik van de zo,orc zegd benadeelde pi Jr nogal wat banbliksems t het hoofd. Het was even slikken. Ook de p nu> mentaliteit moet je lei |r Je moet je kunnen neerr gen bij de beslissingen "9* de baas. Bij Daf Truck13 s er geen uitgesproken k>0^ man Sportbestuurder F1 ru De Bruyne legt de nad n r op een goede samenh; Voor het komende seiz hebben we een sterk te Het zal er evenwel op komen om vroeg in ko taa tie te zijn, want de plaat oal: in de kern zullen duur Neem bijvoorbeeld Pai -K.\ Nice waar met 8 ren aan wordt aan deelgenon roe Kiezen uit vijftien is z« ersc niet makkelijk. Er zit n< tans veel talent in de pla We hebben een team f inhoud. Als dat een geheel wordt, zullen v ver schoppen». Training en verzorgiil primeren Zoals de meeste beroi renners is Dirk Heil van mening dat het bleem van de doping wielrennerij van buite met argusogen wordt b« ken en beoordeeld. «Kontrole moet er Het zou echter beter glementeerd moeten den en voor elkeen gel Ik denk daarbij aan specifieke gevallen o uitersten te situeren: temelk en Mijngheer, het verschil van de grott de kleine. Zoetei wordt zogezegd in ere steld en Mijngheer. een boete van om en bij 90.000 frank, kan de aan de haak hangen, medische begeleiding isi ver gevorderd, dat ook toezicht in die richi moet uitgaan. Iedere pl beschikt over een dol die voor iedereen kan maken wat schadelijk wat niet schadelijk is. is toch ergens niet loj dat een hoestsiroop, oogdruppel aanleii geeft tot positief zijn. veel gedopeerden lopenl rijden er dan dagelijks over onze wegen?Voor zijn die dan een gevaP" Voor zichzelf of voor I anderen? En wat met ders die aan hun zuigel gen een siroop geven, op de lijst van de dopi produkten staat? Ik ben gen de doping in al z vormen, maar meer log bij de bestrijding is zei nodig. Voor mezelf is hl trainen, liefde voor zijn' roep en zich bestendig go verzorgen, de beste stio lans om te slagen. F spreekt vanzelf dat een taminencomplex aan aangepaste voeding mi worden toegevoegd». Dirk Heirweg met een c tificaat van lichamelijke heid op zak, wil het trouwen dat Daf Trucks Fred De Bruyne in lw stellen, in 1980 verzilver en hij maakt er zelf slotbedenking bij: «De ti van beste jongere, die ik de Ster van de Beloften 1978 meekreeg ir niet uitgekomen en da wil ik hard voor werken hoop daarbij op een ti keltje meeval om het bewaarheiden». tekst: Beno Van Winckr foto's Cesar Van der Bit 44 - 1.2.1980 - De Voorpost

De Voorpost | 1980 | | pagina 48