aal/te® M/m* MINISTER GALLE HECHT GOEDKEURING AAN OPRICHTING OOSTVLAAMS CREMATORIUM OPEN DEURDAGEN IN DE ACADEMIE VOOR MUZIEK, BALLET EN TONEEL LAATSTE KIND VAN HET JAAR 1979 VAN ERPE-MERE GEVIERD REISKLUB ET AP C.V.P. Staat De Voorpost - 1,2.1980 - 5 ""'Met je afgestorven lichaam kan je alle kanten uit: je schenkt het aan de medische wetenschap voor -research of organentransplantatie, je laat het bewa ren en verzorgen door balseming in een mortuarium, e laat het koudweg neerzakken in een macabere I» igikehouten en peperdure doodskist (om dan het /0J slachtoffer te worden van lijkenroof of nekrofilie, mij eike r slacl op niet gezien hoor). wij- aakt Ben je van oordeel dat met rige eeuw herwon crematie de dood elke stoffelijke band haar invloed, behalve in or- met de aardkorst in een thodoxe Joodse kringen mum van tijd moet verdwij- waar lijkverassing streng nen, dan laat je het bij hoge verboden blijft. /illy omzetten, crematie dus. In volgt uit: er wordt voor ge- op België hebben Ukkel en Luik waakt dat het lijk niet tot nog toe het monopolie raking komt met de brand- inzake lijkverbranding. De stofvlam hoewel nu meer crematiekosten bedragen en meer met stralingswarm- zowat vijfduizend frank, plus te wordt gewerkt maar :>n' duizend frank om de asse uit alleen door de gloeiende te strooien. Het crematorium lucht wordt verbrand. Rook les van Ukkel beschikt over een vorming en onaangename drietal ovens en werkt dage- geurverspreiding worden lijks een dertigtal verassin gen af. De taboes die vroe ger onder de bevolking leef- temperatuur (800 - 1000 gra- De meest toegepaste ver den) door verbranding in as brandingstechniek ziet er als zoveel mogelijk vermeden. Op de kist wordt een genum merd vuurvast identiteits den omtrent crematie en de steentje gelegd om verwis vrees voor latere Goddelijke seling van asresten te voor vergeldingen zijn voor i komen. Het hele verbran- goed stuk uit den boze. Toch dingsproces duurt zowat liggen het crematiepercenta- derhalf uur en de opgevan- ge en het aantal verbran- gen as (een paar honderd dingsovens in België aan- gram en dit niet naargelang zienlijk lager dan in de rest je een veelvraat was of niet van de Westerse landen. In want meer vet maakt de ver- de Griekse oudheid en het branding intenser) wordt Romeinse keizerrijk zijn ge- dan uitgestrooid of in een vallen van lijkverbranding in sierurn van aardewerk ge- openlucht, op houtstapels stopt. Het zou verkeerd zijn bekend (o.m. keizer Nero), te menen dat lijkverassing maar de betrekkelijke hout- schaarste verhinderde minder administratieve formaliteiten zou vergen dan algemene doorbraak. De een traditionele begrafenis. Germanen lieten talrijke ur- Net zoals bij een klassieke nen met as uit de Bronstijd teraardebestelling, moet de na Onder de invloed van het gemeente toelating verlenen christendom geraakte lijk- om een lijk met een lijkwa- verbranding in onbruik. Vo- gen te vervoeren en te ver assen. Dit gebeurt best sa men met de aangifte van het overlijden. Je behoeft de toelating van twee dokters (waaronder een wetsdokter) en hebt een flink aantal formulieren in te vullen. De kist (het lijk mag krachtens de «begrafenis wet» van 20 juli 1971, gewij zigd door de wet van 4 april 1973, alleen in een kist ge cremeerd worden) mag niet gevernist zijn, wel gekleurd met waterverf. Het hout mag maximum 20 mm dik zijn. Er mogen zich binnenin geen ontplofbare voorwerpen be vinden (je zelfgemaakte mo lotovcocktail laat je dus be ter thuis). Een zinken kist met 1 mm dikte mag wel. De wet bepaalt verder dat de as, na verbranding, ofwel wordt uitgestrooid op een doden akker ofwel in een urne wordt bijgezet in een colum barium. Dat lijkverbranding goedkoper zou uitvallen dan de geldverslindende ritueel die de machtige begrafenis- industie ons zo warm aan prijst, is geen uitgemaakte zaak: ook bij crematie komt heel wat kijken: de begrafe nisondernemer (die speelt ook hier mee) vervoert je lijk, per lijkwagen naar de Ukkel- se verbrandingsinstallaties tegen gemiddeld vijfender tig knotsen per kilometer en vierhonderd ballen per uur wachttijd. Die wachttijd kan overigens nogal wat duren: de uitstrooiing van de as ge beurt nogal solemneel en volgens een welbepaald sce nario, volgende aanwijzin gen van de begrafenisonder nemer. Overeenkomstig de wet van 1971 moet elke gemeente voorzien in een verstrooi- ingsweide en in een colum barium, een muur met nis sen waarin de urnen worden gedeponeerd. Dat niet elke gemeentelijke overheid het nodig geacht heeft dat der gelijk columbarium er daad werkelijk kwam, kwam deze week nog aan het licht te Wezemaal, in het Leuvense: toen geen bergplaats voor de asse voorhanden bleek, maakte de betrokken familie de zaak aanhangig bij de rechter die in zijn vonnis de gemeente Wezemaal ver oordeelde tot het optrekken van een muur. In afwachting werd de urne bewaard ten stadhuize... Omdat crematie steeds meer in de volksgunst kwam te staan de laatste jaren en Ukkel en Luik stilaan overbe last raken, heeft minister Galle vorige week, als voog- dij-overheid, zijn goedkeu ring gehecht aan de statuten van een vereniging zonder winstbejag, genaamd «Inter- kommunale vereniging voor crematoriumbeheer in Oost- Vlaanderen» en haar aldus rechtskracht verleend. Voor de provincie Antwerpen werd een gelijkaardig initia tief genomen. De Oost- Vlaamse v.z.w. groepeert een dertigtal gemeenten van de vijfenzestig die Oost- Vlaanderen rijk is. Aalst be hoorde tot de oprichters, ter wijl Erpe-Mere naderhand als lid is toegetreden (elke gemeente die nog geen lid is kan immers in de toekomst als lid toetreden). Tot de stichters behoren onder meer ook Denderleeuw, Ge- raardsbergen. Lede, Herzele, Ninove en Zottegem. De sta tuten van de vereniging wer den opgesteld in samen spraak met de diverse ge meenteafgevaardigden (één per gemeente, plus de ge- meentesekretaris). Ook voor een inwoner van een met-aangesloten ge meente is het mogelijk ge bruik te maken van de dien sten van de Interkommunale en zijn (haar) lijk te laten verassen in de verbran dingsovens van de v.z.w. te Gent waar het crematorium wordt opgericht. Deze zal echter een hogere prijs moe ten betalen. Logischerwijs kan wel worden verwacht dat in de loop der jaren elke Oost-Vlaamse gemeente een aanvraag tot lidmaat schap zal indienen, maar dit verloopt in de praktijk niet zo vlot: alles hangt af van de partijpolitieke samenstelling van de gemeenteraad en het gewicht van een ideologisch standpunt die een bepaalde politieke partij in de weeg schaal kan leggen. Er blijken voor bepaalde gemeenten inderdaad nogal wat bezwa ren te zijn tegen het projekt, en niet in het minst ideolo- gisch-religieuze: ofschoon het Vatikaan in 1963 het cre matieverbod ophief, lijkt lijk verbranding nog steeds meer in de smaak te vallen van vrijzinnige kringen. Niet zelden spreken ook financi ële bezwaren hun woordje mee en zijn bepaalde ge meenten (vooral platte landsgemeenten) misschien terecht van oordeel dat crematie 1) numeriek gezien nog te weinig toepassing vindt (3,6% van het totaal aantal overlijdens in 1978, wat neerkomt op 4.200, waarvan 1.324 voorafgegaan door een eredienst) en dus nog niet belangrijk genoeg is. 2) bij de plattelandsbevol king merkelijk minder in de smaak valt (1,6% van 3.,6 in 1978) Tot op vandaag zijn nog geen subsidies voorzien voor de bouw van het cre matorium zodat voorlopig de financiële last integraal op de gemeenten rust. Rijks subsidiëring is wettelijk nog niet voorzien omdat het Re- gentsbesluit van Prins Albert in 1949 een aantal punten opsomt waar het Rijk de ge meenten financieel ter hulp komt, maar lijkverbranding komt onder de opgesomde punten niet voor. Het is nu minister Galle's plan om bij Koninklijk Be sluit het Regentsbesluit te wijzigen, in deze zin dat cre matie wel een subsidieerba re materie wordt (60%). Tenslotte hebben bepaalde gemeenten hun niet-toetre- ding gefundeerd op de over weging dat Ukkel toch niet zo veraf ligt en dus gemak kelijk bereikbaar is. Wat er ook vanzij, in een nabije toekomst kan elke Oostvlaming zijn asse toe vertrouwen aan Vlaamse bodem. Bijna traditioneel kan je zeggen starten volgende veek de publieke activiteiten van de Academie. De bekozen formule van dit jaar is duidelijk op zo'n groot mogelijke activiteit gericht. In het programma dat alle leerlingen meekregen kan je het ook lezen: het bestuur verwacht niet alleen de ouders, maar iedereen die belangstelling heeft voor het kunston derwijs eUit de vele activiteiten vragen: itewaarbij je terecht kan, Maandag 4 februari - :ijn er 5 die de aandacht feestzaal stadhuis 20.00 rit' u. lerarenconcert. Dinsdag 5 februari - bal letzaal academie 19.00 uur leerlingenauditic. Woensdag 6 februari - balletzaal academie 19.00 leerlingenauditie. Donderdag 7 februari - balletzaal academie 19.00 uur leerlingenauditie. Zaterdag 9 februari - bal letzaal academie 14.00 uur leerlingenauditie. Vanaf maandag 4tot za terdag 9 februari kan je dus overal terecht, want behalve de vijf hierbo- venvermelde audities kan je in de loop van de week tussen een waaier van lessen kiezen, om mee te maken hoe het onderwijs heden ten dage verloopt. Dat gaat van de notenleerklas tot alle instrumenten, ballet, cretief musiceren, dictie, repetitie harmonieorkest, en zangklas. Als U met deze instelling verbon den bent, moet U er zeker heen en als U er vreemd aan bent, moet U er toch zeker weet van hebben. Voor een zeer gedetail leerd overzicht van alle opties verwijzen we U naar de brochure die be schikbaar is op het sekre- tariaat van de Academie. Ook dit weekblad zal de activiteiten volgen. Het bestuur geeft met de ze Open-week andermaal een voorbeeld van een dynamisch en lovens waardig beleid. ne ijk niT)e Bond van het grote en jonge gezin had zich reeds .lang voorgenomen het laatste kind van 1979, het "Jaar van het kind, te vieren. De afdeling van Burst c:heeft de konkurrentieslag onder de bonden gewon- 1 'nen. Het kindje uit het gezin André Schauvliegher in !-cdie nieuwe wijk te Burst zag het licht op 31 decem ber '79 te 14u50. Diezelfde dag zijn er te Mere twee 'kindjes geboren maar hun haast en spoed om op de /ereld te komen was van den beginne al niet goed. 'e moeders zelf zullen er wel niet om treuren. euj m< De wedstrijd van Erpe- het dorp. 2o gezegd, zo Mere gedaan. De sekretaris nds de vorming van de van de Bond te Burst, de gemeentelijke kuituur- heer Robert De Vos, volgt raad van Erpe-Mere ko- de demografische evolu- men de besturen van de tie van Erpe-Mere op de Bondsafdelingen van Er- voet: om de maand pe-Mere geregeld bijeen brengt hij een bezoek aan in de koördinatiekommis- het gemeentehuis om er sie. Hier wordt er overleg te vernemen hoeveel ge- gepleegd over het pro- boorten en overlijdens er gramma van de Bond. Op in de voorbije maand ge- de vergadering van de- weest zijn. Op zijn laatste cember is afgesproken bezoek is "hij er als «de dat het laatste kind van overwinnaar» onthaald, het jaar zou gevierd wor- omdat hl. het gevierde den, door de afdeling van kind te Burst geboren is. Nieuwe wijk Het laatste kindje van Er pe-Mere in '79 is Ilse Schauvliegher, in de Ha- verstraat 22 te Burst. Het is het tweede dochtertje in het gezin André Schau vliegher. Ze wonen op de nieuwe wijk sinds een paar jaar. De moeder is Burstenaar van geboorte, terwijl de vader van Zon- negem afkomstig is. Te Burst zijn er vorig jaar 65 geboorten geweest (vol gens de statistieken, bij gehouden door sekreta ris Robert De Vos) en de meeste kindjes zijn in de nieuwe wijk gekomen. Uit deze heuglijke optel som heeft de heer pastoor van Burst zich la ten ontvallen dat «Burst moreel gezond» is. Deze en andere kommen- taar worden door de fa milie Schauvliegher la chend onthaald, want ze zijn gelukkig met de mooie spruit. Ook de grootmoeder is er fier op. Viering met geschenken Het bestuur van de Bond- Burst stuurde een afvaar diging met geschenken naar het gezin. Voorzitter Julien Van Laethem, se kretaris Robert De Vos, kuituurafgevaardigde Omer De Beer en de voorzitter van het Wijkko- mitee Willy Van der Meu- len vormden de Burstse groep. Maar ook de afde ling Bambrugge wilde zijn sympatie met het ge zin betuigen, nl. de heren De Norre en De Groot kwamen aan het gezin hun gelukwensen aan bieden. Bloemen voor de moeder, een fles voor de vader en een reuze pop voor Els en Ilse wa ren de waardevolle ge schenken die het gezel schap kwam aanbieden. En of ze gelukkig waren! Vooral Els, het oudere zusje van de gevierde Il se, vond in de pop een goede speelkameraad. Grootmoeder voelde zich meteen even gelukkig als de kleine. De nieuwe wijk Voor de voorzitter van het wijkkomitee was de toevallige viering een welkome gelegenheid om te benadrukken dat de sociale woningbouw te Burst een weldaad is om de jongeren in Burst een woongelegenheid te bieden. Hij vertelde dat er geregeld aktiviteiten georganiseerd worden om de groepsgebonden- heid van de inwoners te bevestigen. Bovendien wil men de band tussen de jonge bevolking en het oudere dorpsgedeel te verstevigen. Dat ge beurt gedeeltelijk via de Bond zelf: Burst telt in totaal 388 ieden-gezin- nen in de Bond, waarvan een 80-tal in de nieuwe wijk. De inzet van de sekretaris en het hele bestuur is hieraan niet vreemd: hij bezoekt elk gezin waarin een kindje geboren is. Hij biedt het een gratis lid maatschap en een abon nement op het weekblad De Bond aan. Hierover vertelt hij dat de gezin nen telkens heel tevreden zijn met het verrassings bezoekje. Sekretaris De Vos was dan ook geluk kig dat zijn afdeling het kindje van het jaar mocht vieren. Ook de Voorpost sluit zich aan bij deze geluk wensen. (wh.) Minister Mare Galle heeft steeds oog gehad voor de ontwikkeling van de lektuurvoorziening in Vlaande ren. In een omzendbrief van 5.9.1979 wees hij de gemeentebesturen erop, dat bij het opstellen van de gemeentebegroting, rekening moest gehouden wor den met de uitvoering van het bibliotheekdekreet. Zowiezo ligt Aalst hem nauw aan het hart. Dit bewees Mare Galle door 530 waardevolle boeken te schenken, en één groot aantal tijdschriftenjaargan gen uit zijn persoonlijk bezit. Naast de inhoudelijke verrijking van het boeken fonds, kan dit beschouwd worden als een morele waardering en steun aan het Aalsterse bibliotheek wezen en zijn ontwikkeling. Het N.C.M.V. Aalst stelt vast dat de stadsbegroting 1980 aantoont dat de middenstanders vergeten wor den. Zij berekenden dat de verhoogde belastingen voor een bedrag van 76 miljoen zullen geheven worden. De middenstanders zullen voor deze verho ging moeten instaan. Daarentegen is geen enkel bedrag voorzien voor de aanleg van nieuwe parkeer- gelegenheden in het Winkelcentrum, dat ook de uitbreiding van de bestaande parkeergelegenheid niet op het programma staat. Dat de arbeid, de moes om risiko en initiatief te nemen, en de spaarzin van de middenstand, verder wordt afgestraft o.a. door de onroerende voorheffing waarvan het grootste percentage gevormd wordt door de opcentiemen op de kadastrale inkomens, waarvan te Aalst het gemid delde hoger ligt dan het landsgemiddelede. Dat een herziening, met het oog op een vermindering van de opcentiemen zich opdringt. Het Rode Kruis van Aalst doet beroep op de bevolking in het opzoeken van alleenstaande ouder lingen. Alle personen, die hierover inlichtingen kunnen verstrekken, worden vriendelijk verzocht de namen en adressen mede te delen aan het Rode Kruis, Keizerlijk Plein 45 te Aalst. De werkgroep Bomen Park blijft niet bij de pakken zitten. Klein beheersingswerken worden door vrij willigers uitgevoerd. Nog maar pas zyn er een 70-tal nestkastjes door deze werkgroep gemaakt en zullen worden geplaatst in het Kravaalbos, de Osbroek en het Park. Ondertussen gaat men verder met het opkuisen van planten en bomen. Overtollige planten worden verwijderd, heersters gesnoeid enz. Volksvertegenwoordiger Jan Caudron kroop terug in de pen. Hij stelde een pijnlijke schriftelijke vraag aan de eerste minister, de minister van financiën en begroting. We geven u graag de integrale vraag en zijn erg benieuwd over het antwoord van de heren regeerders. In ons land kennen wij de verderfelijke gewoonte dat bij het verlaten van het kabinet de aftredende minister of staatssekretaris de ganse inboedel laat weghalen met het gevolg dat de opvolger nieuwe miljoenen nodig heeft voor de «kosten eerste inrich ting kabinet». Het laatste staaltje van dergelijke kabinetsplunder- mg vinden wij terug in «De Standaard» van 26.1.1980, waarin te lezen staat wat volgt: «Minister Goor vond op Brusselse Zaken na het vertrek van Defosset niet eens een schrijfmachine, laat staan een dossier.» Naast deze diefstal ten nadele van de staat ontstaat er dus ook een discontinuïteit door gebrek aan dossiers. Kunnen de minister mij op de volgende vragen een antwoord geven: 1. Welk bedrag werd na de parlementsverkiezingen van 17.12.1978 besteed voor het inrichten van ALLE kabinetten? 2. Hoe komt het dat in de verschillende begrotings- ontwerpeh voor 1980 nog steeds bedragen worden ingeschreven onder het artikel «Kosten eerste in richting kabinet».? 3. Kunnen de ministers akkoord gaan met deze misdadige bespotting van het versoberingsprinciepe dat zo nadrukkelijk door de regering wordt gepro pageerd? 4. Welke maatregelen overwegen de ministers om aan de bovenvermelde praktijken zo vlug mogelijk een eind te maker? Zoals wij reeds vroeger schreven is Minister Mare Galle bij IVfinister Mathot tussengekomen om te verkrijgen dat de strook onder de brug die de verbinding vormt tussen de Boudewynlaan en de Dendermondsesteenweg te Aalst zou ingericht wor den als parkeerplaats voor de personeelsleden van het nabijgelegen Rito (Ledebaan). Wij vernemen nu dat Minister Mathot aan Mare Galle laten weten heeft dat hij deze strook die nu door de diensten van Openbare Werken gebruikt wordt wil afstaan voor deze parkeerplaatsen, op voorwaarde echter dat de aanleg ervan ten laste zou vallen van het Ministerie van Nationale Opvoeding. Besprekingen werden reeds aangeknoopt met dit Ministerie ten einde zo spoedig mogelijk tot een oplossing te komen. Ook voor het nuttig gebruik van andere terreinen in de omgeving werden met Minister Mathot onderhan delingen gevoerd. De stad Aalst zou nl. de terreinen gelegen tussen de Dendermondsesteenweg en de Dender willen gebruiken voor diverse doeleinden, o.m. als parking. Om 20 uur ging vrijdagavond in kafé Bergenhof een voordracht door over de C.V.P. staat een mythe of werkelijkheid, ingericht door de vrijzinnigen, (Geert) Twintig entoesiaste aanhoorders. (Geert) Reisklub Etap? Da's een zuster-vzw von RISA (Regio naal Info- en Servicecentrum Aalst) die als verbruikers vereniging goedkope reizen mogelijk wil maken. Dit door gezamenlijk minibussen, een bestelwagen en zeer onlangs een motorhome aan te kopen. c u Belanqriik misschien is dat Een Motorhome is een a „i ook hier een riibewi s d vol- soort rijdende caravan, 1 voorzien van een vrachtwa- s a gensnoet; een «echte R|$A zwerfwagen» zegt Etap. In Van de gelegenheid maken dat home op wielen zijn we gebruik om de pas her- komfortabele slaapplaat- kozen beheerraad van Ri sen voor 4 tot 5 personen sa (ze|fde adres) bekend te begrepen, een keuken met maken Voorzitter blijft ijskast, gasvuur en roestvrij Guido Moens. Michel De aanrecht, een WC, wasge- Gols is penningmeester. Pa- legenheid en een kleerkast. trick De Smedt sekretaris. Aangezien hij volledig ge- Dolores Baito, André De isoleerd is en met verwar- Ceuninck, Antoon Lam ming uitgerust is, is winter-, brecht, Emmy Van Malde- sport er ook mee mogelijk. ren en Mare Moens zijn de Dat vervoermiddel zal van- overige stemgeredhtigde le af maart kunnen gehuurd den. Niet-stemgerechtigde worden bij Reisklub Etap, leden: Ingrid Van Royen, H Hartlaan 30, Aalst (053- Annemie Coppens, Lieven 77.19.89). We besparen je Matthieu en een Danny de prijslijst, maar dat het waarvan de achternaam voordelig-goedkoop is, is ontsnapte aan onze zeker. zeasman.

De Voorpost | 1980 | | pagina 5