MONUMENTENZORG TE AALST VERNIEUWINGSWERKEN AAN PARKVIJVERS BEGINNEN OP 1 FEBRUARI EERSTKOMENDE MINISTER GALLE ZORGDE VOOR MILIEUVRIENDELIJKE OEVERVERSTERKING VAN DE DENDER STREEKNIEUWS Aalst 8 - 1.2.19ÖU - ue vuuipwi Het Monumentenjaar 1975 ging aan het Aalsters St.- Jozefskollege niet onopgemerkt voorbij. De gevels van kerk en kollege werden gerestaureerd en de inhuldiging ervan had plaats op 5 april, gekoppeld dan aan een tentoonstelling over dit historisch gebouw, een bijdrage in de sensibilise- ringskampagne van het monumentenjaar. Daarmede werd de zorg voor dit bouwkundig erf goed niet stopgezet. In de loop van het voorbije jaar werd het wapenschild in het fronton van de bin nenkoer grondig geres taureerd. Toen in 1883, meer be paald op 20 september. de Orde van de Jezuieten in onze gewesten werd opgeheven werden de gebouwen in eigendom overgedragen aan het «Hoofdkollege van het Land van Aalst». De vleugel waarvan hier sprake werd gebouwd tussen 1779 en 1782 door De gevel op de binnenkoer van het St. Jozefskollege is een pareltje, bekroond met een gekleurd wapenschild. (Geert) Louis Montoyer. In het fronton voorzag hij het wapen van het land van Aalst. Dit werd er dan ook in 1780 in half-verheven beeldhouwwerk in aan gebracht. De laatste her stelling dateerde van 1931 doch ondertussen bleef de tand des tijds niet inaktief en kwam het reliëf terug in erbarmelij ke toestand. In het centrum van het reliëf prijken de wapens van Aalst en Geraards- bergen in één gedeeld wapenschild verenigd: het "Landskollege" ver gaderde beurtelings im mers in deze twee ste den. In deze wapens her kent U het wapenschild van het keizerrijk met de tweekoppige adelaar en dat van Vlaanderen met de Leeuw. Boven het schild een gra venkroon en een krijger met helm, zwaard en ba nier van Aalst. Aalst be zat het voorrecht van la ge, midden en hoge rechtspraak. Het centrale wapenschild is omringd door de wa pens van de vijf baronie ën. Boven links Rode, onder links Zottegem, midden onder Schorisse, boven rechts Gavere en onder rechts Boelare. Onder het wapenschild de spreuk Senatus Comi- tatis Alostensis (sca), het Hoofdkollege van het Graafschap Aalst. De restauratie werd uit gevoerd door F. Peeter mans en Guy Baptist. Het V.V.A.K. kende het kollege een restauratie- prijs toe. Vinkeniers Vimibel. Gewest Aalst. Vinkententoonstelling op Zondag 3 februari 1980. Lokj De Lustige Vinkeniers, bij Verpeten Alfons, BinnenstrJ 225, Aalst. Inbrengst van de vinken tot 9.30 uur. pe 2.000 frank gratis vooruit, waarvan 1.000 frank voor iedj een en 10.000 frank voor de leden lustige vinkenier. Bej. vel aan de overwinnaar en beker aan de verstkomende liefhj ber. Strook 2 van groene register verplicht bij de inscjfv ving. w0 óa Affichewedstrijd jaarbeurs M( Ter gelegenheid van de jaarbeurs van Aalst wordt 1 Sti affichewedstrijd uitgeschreven. Go De kandidaten moeten uiterlijk op 29 februari 1980 omj 0p, uur hun ontwerp indienen. Een reglement betreffende de deelneming is te verkrijgl op het secretariaat van het Stedelijk Feestkomité (binnl i_ koer stadhuis, tweede deur links). do Herdenking overlijden Koning Albert I Het poluchrome wapenschild van het Land van Aalst. (Geert) De herdenkingsplechtigheid zal doorgaan op donderdag dir februari 1980 om 19 uur in de kerk van O.L. Vrouw Mijlb< Na de H. Mis zullen bloemen worden neergelegd aan gedenksteen achter de kerk, De bevolking wordt vriendelijk verzocht a heid deel te nemen. i deze plech we W.T.C. Den Blok Op zondag 17 februari Weert - Schelde de 6 km. Vertrek uur aan het lokaal kafee 't Hoeksken, Spinnersstraat Aalst. En dit per auto! P.V.V. Wijkklub Schaarbeek Richt op zaterdag 2 februari 1980 in het lokaal SAF, Ignace Meest, Korte Zoutstraat 14 Aalst een kaarttornooi Al de kaartliefhebbers op post! Sociale verzekeringen der zelfstandigen Een afgevaardigde van het Rijksinstituut voor de soc verzekeringen der zelfstandigen zal op 14 febr. van 10 tot 12 uur op het Aalsterse stadhuis een zitdag hout waarop men kosteloos alle inlichtingen in verband met sociaal statuut kan bekomen. Voordracht met diamontage De Spiegelvijver in ons prachtig park. (Geert) Onze Aalsterse minister Galle bewees reeds meer maals een milieuvriendelijk man te zijn. Met sommi ge van zijn maatregelen, die hij trof baalde hij zelfs nationale krantenkoppen zoals de week van het bos, het verbod van de vangst op de houtsnip, de recupe ratie van de warmte geproduceerd door huisvuilver- brandingsovens, enz. Ditmaal nam hij ook de verde diging op zich van een aantal eisen van de plaatselij ke leefmilieuverenigingen zoals het Denderaktieko- mitee. Raldes enz. Deze hadden enkele maanden geleden geprotesteerd tegen het systematisch be- tonneren van de Denderoevers. Hierdoor ging im mers de typische oeverbeplanting verloren. Als al ternatief stelden deze groepen de aanleg voor van zogenaamde «schanskorven». Dit zijn matrasachtige metalen netwerken opgevuld met porfierstenen. Het aanwenden van dergelijke schanskorven waarborgt de natuurlijke oeverbegroeiïng en verzekert het be houd van heel wat moeras-oever-en waterplanten, die typisch zijn voor het oevermilieu. Dank zij een herhaalde bemiddeling heeft Minis ter Galle, die als Minister van het Vlaams Gewest ook bevoegd is voor het natuurbehoud, van zijn kollega van Openbare Werken uitgevoerd wor den met een betonnen damwand. Een dergelijke betonnen wand zou trou wens als een grijs lint het landschappelijk uitzicht fel verstoren. Dank zij de ze beslissing van Minis ter Mathot zal het beton nen lint op vele plaatsen onderbroken worden door de oeverversterking met schanskorven. Minister Galle drukte er bij zijn kollega ook zijn voorkeur uit voor het me chanisch onderhoud van het onkruid op de oevers in plaats van de door Openbare Werken ge bruikte chemische mid delen. Tevens vroeg hij dat ook het jaagpad, dat zich sedert jaren op vele plaatsen in een zeer slechte staat bevindt, zou hersteld worden en voor het publiek toegankelijk zou worden gesteld. Wat betreft het mecha nisch verdelgen van onkruid op de oevers wees Minister Mathot op het prijsverschil tussen chemische en mechani sche verdelging van onkruid. Het laatste zou immers 10 maal duurder zijn. Toch ging de Minis ter, na enig aandringen van Mare Galle ermee ak koord om naargelang het beschikbaar zijnde perso neel en materiaal ernaar te streven het onkruid op de Denderoevers te maaien in plaats van che misch te bestrijden. Te oordelen naar de me dedeling, die wij van de perschef van Minister Galle mochten ontvan gen, is er tot op heden nog geen beslissing ge troffen omtrent de her stelling en openstelling van het jaagpad naast de Dender. VEHE Sinds de huidige meerderheid aan het bestuur is, werden de nodige stappen gezet om tot een volledi ge vernieuwing en opkuising van de stadsparkvij vers over te gaan. Deze vijvers zijn kunstmatig gevormd en als dusdanig vragen zij om verzorging. In het verleden werd deze verzorging echter ver waarloosd met als resultaat dat de oeverversterking totaal verdwenen is. De oevers van de Ballonvijvers zijn in het water gegleden en afgekalfd over een breedte van 3 tot 4 meter, en op sommige plaatsen zelfs meer. De spiegelvijver is op zijn beurt voor een groot gedeelte aangeslibt. Anderzijds werd op vervuilingen en milieustoringen in de vijvers weinig of niet gereaggeerd. In 1978 echter werden al- In deze vergadering wor- le negatieve invloeden den de plannen en voor- nauwlettend genoteerd, stellen tot sanering van Zo werden in dat jaar vol- de vijvers uitgewerkt, gende storingen in de Zo zal ondermeer de her- watertoevoer vastge- stelde vaste oever-ge steld: schikt voor het hengelen de Osbroek werd leegge- - onderbroken worden pompt, maar hieraan door drie massale be- werd definitief verholpen plantingen .op een be door het opwerpen van paald oevertype. een regelbare dam vóór 1. Aflopende oever met de pompen. rietkraag rond de een- Voor het overlopen van denkooi de vijvers en de vissterfte 2. Sterkhellende oever diende een noodoplos- met kleurrijke heesters sing gezocht. en roetkraag van lage Pollutiestoringen waren brug (dierenpark) tot trouwens schering en in- even voorbij het Melk- slag zoals mazout in de huisje, spiegelvijver op 3. In de kleine Ballonvij- 31.3.1978, zwarte brij in ver: nauwelijks hellend, de spiegelvijver op breed en diep in grasmat 16.6.1978 *en een vuile dringende moerasoever, olielaag op de ballonvij- Een moerastuin wordt vers op 1.10.1978. Ten- aangelegd naar het bosje slotte werden op 8 en 12 en de moerascipres rich- oktober 1978 door de ting sportcentrum, dienst Vrije Tijd werkver- 4. Die beschermde oe- gaderingen georgani- vers zijn geschikt om de seerd om het visbestand viskweek te bevorderen, te redden. Zo zal gans de kleine bal- Via een goede coördina- lonvijver worden voorbe de tussen de diensten hoüden als kweekvijver. Openbare Werken, Leef- Ook de oever, kant speel- milieu en Vrije Tijd en plein, wordt ondiep; ge- met de medewerking van houden, de hengelaars, werden Deze oevers worden visoverhelingen naar de geankerd en vastgehou- spiegelvijver uitgevoerd den door een dubbele rij op 28 oktober en 4 no- palen. De eerste in het vember 1978. water, onder het water- Door dienst Openbare peil, de tweede aan de Werken werd de op- vaste oever. Via azobepa- dracht van het zuiveren len en azobematten zal en uitdiepen van de vij- aldus een draineerweef- vers en oeverherstelling sel worden ontworpen, onderzocht. In dit onder- De totaal uit te voeren zoek werd de zo nodige oeverversterking be- herstelling van het water- draagt een 900 meter, afvoersysteem niet voor- Voorgaande konklusies z,en- worden verwerkt door de Door de Werkgroep Bo- dienst Leefmilieu en men - Park werd een ge- Werkgroep Bomen Park detailleerd plan opge- jn het totaal plan voor- maakt van de schade aan ontwerp en op 8 decem- de oevers zoals afglijding ber 1978 overgemaakt en afkalving. In dit plan aan Openbare Werken, wordt tevens voorgesteld die deze gegevens uit- de nieuwe vertikale oe- werkt in hun plannen van vers herhaaldelijk te het uitvoeren van be- onderbreken met ver- schoeiingswerken aan de schillende andere oever- ballonvijvers en rui- types en oeverbeplan- mingswerken en het op tingen. peil brengen van de bal- De dienst Leefmilieu ionvijvers de 12 en 14 werkte dit plan verder december 1978 en 9 ja- technisch - tuinbouwkun- nuari 1979. dig uit en hield er reke ning mee dat deze nieu- Gemeenteraad vye elementen pasten in Dit ontwerp wordt door het geheel herstelopzet de gemeenteraad goed- van het stadspark. gekeurd op 31 januari 1979. De provinciale Plannen overheid verleende zijn Op 30 november 1978 be- goedkeuring op 30 maart legt het vrijetijdskomitee 1979. een werkvergadering De toewijzing van de met de sektie hengel- werken gebeurde in zit- maatschappijen, afge- ting van het Kollege van vaardigden van Openba- Burgemeester en Sche- re Werken en Leefmilieu penen op 15 april 1979. en de Werkgroep Bomen Het aanvangsbevel der Park- werken, oorspronkelijk gepland op 1 juni 1979 en om reden van onvol doende water in de vij vers overschreden, wordt thans gesitueerd op 1 fe bruari 1980. Voor het uitvoeren van deze beschoeiings- en reinigingswerken werd een lening aangegaan met het Gemeentekrediet van België ten bedrage van 3.312.000 frank. Deze lening, beslist door het Schepenkollege op 23 augustus 1979, werd goedgekeurd door de ge meenteraad in zitting van 28 november 1979. De uitvoeringstermijn van deze werken be draagt 100 werkdagen, zodat normaliter in de loop van juli 1980 de parkvijvers kunnen her steld zijn. Deze herstelling zal het resultaat zijn van een in tense positieve samen werking tussen de ver schillende betrokken de partementen, en dank zij een maximale inspraak Hoger Rijksinstituut voor Technisch Onderwijs, Welva ge straat 70 (Boudewijnlaan) Aalst, woensdag 13 februari 1980 om 20 uur. «De Seychelleneilanden» door Georges Van Der Eeken Organisatie: Oudervereniging voor de Moraal, aangesld bij het Humanistisch Vrijzinnig Vormingswerk Aalst, ®ir Bezoek aan het planetarium Verzameling Kerkhof Aalst. Dinsdag 5 februari 1980 om 13 uur vertrek met de bus het kerkhof te Aalst voor een bezoek aan het Planetariur jis Brussel. Deelname in de onkosten bus inkom 180 frank persoon. Inschrijven bij Mevr. Hellebaut, Prosperity sf| Korte Zoutstraat 45 Aalst. Organisatie C.M.B.V. Aalst-Centrum. 9e de Bezoek Muntschouwburg, Brussel ste Verzameling Kerkhof Aalst. ge Vrijdag 29 februari 1980 om 19 uur vertrek met de bus scl het Kerkhof te Aalst naar de Muntschouwburg te Bru |jte waar de voorstelling bijgewoond wordt van «Don Gioi rer ni» van Mozart. Inschrijven tot 20 februari bij Mevr. Hellebaut, Prospe y shop, Korte Zoutstraat 45 mits betaling van 380 frank persoon. M Organisatie C.M.B.V. Aalst-Centrum. Voordracht Borse van Amsterdam, Aalst, Grote Markt Woensdag 13 februari 1980 te 20 uur «Consumptie m geleerd worden» door Mevr. Temmerman. Organisatie C.M.B.V. Aalst-Centrum van alle geïnteres seerden. Zowel de talrijke wande laars als hengelaars, zal het Aalsterse stadspark aldus beslist aan aantrek kingskracht gewonnen hebben. Het kan ook niet Di' ontkend worden, dat i ee dus inzake rekreatient he gelijkheid voor de Aalst da naar, opnieuw een tie langrijke bijdrage zal j he leverd zijn. rei VE| toi Jammer genoeg is het ijs niet dik genoeg, anders zou men er heerlijk kunnen! schaatsen. (Geert) De Ballonvijver. (Geert)

De Voorpost | 1980 | | pagina 8