STADSBESTUUR WENST WETSWIJZIGING KLASSEVERHEFFING DUIVENFEEST IN 'T LAND VAN AALST i°02 *MHD Vermindering van inwoners heeft nare gevolgen VTB- EREM- BODEGEM ANDER MAAL AKTIEF! .iy r ,1p,ü..i »öU - ue voorpost «Om te vermijden dat het Schepenkollege in de toekomst een verzameling gepensioneerden is, moet Aalst een klasseverhoging krijgen,» zo zegde ons een raadslid tijdens de schorsing van de ge meenteraad van eind januari. Reden van deze schorsing was een onenigheid tussen de gemeenteraadsleden over de manier waarop de Aalsterse gemeenteraad aan de hogere overheid de klasseverheffing diende te vragen. Deze klasseverheffing stond ingeschreven als het voorlaatste punt van de agenda van de open bare zitting, en luidde als volgt: «Voorstel aan de bevoegde minister tot wijziging van de gemeen tewet op het stuk van de indeling der gemeenten in klassen naar het aantal van hun inwoners en haar gevolgen». Dank zij een tekst die in ons bezit kwam, en die op de raadszitting voor- gele'zen werd door stads- sekretaris Willems, kan men zich een idee vor men van wat met dit agendapunt bedoeld werd. Volgens art. 130 van de gemeentewet was de klasseverheffing oor spronkelijk enkel voor zien voor de vaststelling van de weddeschalen van de zogenaamde wet telijke graden. In Aalst bezitten volgende ge meenteambtenaren een dergelijke wettelijke graad: de sekretaris, de ontvanger van de stad en het O.C.M.W., de adjunkt- stadssekretaris, de hoofdpolitiekommissa- ris, de drie politiekom- missarissen, de adjunkt- politiekommissaris- in- spekteur- onderdienst- chef, de twee adjunkt-po- litiekommissarissen- in- spekteur en de 8 adjunkt- politiekommissa rissen, wat dus een totaal geeft van 20 personen. Sinds de wet van 30.3.1976 staat in artikel 103 van de gemeentewet dat de klasseverheffing ook geldt voor de bereke ning van de wedde van burgemeester en schepe nen van de stad. Dit geldt eveneens voor de wedde van de voorzitter van het O.C.M.W. die dezelfde is als deze van een sche pen. Bovendien moeten de zitpenningen van de leden van de raad van het O.C.M.W. per maand be perkt blijven tot Wolf* i/an rlo maandwedde van de voorzitter van het 0.C.M.W.. In totaal zijn er te Aalst dus 22 mandata rissen, wier wedde of vergoeding afhankelijk gesteld wordt van de klasse of eventuele klas severheffing. Redenen De Belgische wetgever gaat ervan uit dat het be volkingscijfer alleen onvoldoende zegt over de belangrijkheid van een gemeente en het werk van haar bestuur en haar administratie. Met een gelijke bevolking is de ene gemeente te vens provinciehoofd plaats en de andere niet, is de ene gemeente ar- rondissements- of kan tonhoofdplaats en de an dere niet, is de ene ge meente een centrumstad en de andere weer niet, krijgt de ene gemeente als kuststad bv. tiendui zend toeristen bij in de zomermaanden en de an dere niet, enz. De Belgische wetgever oordeelt het daarom bil lijk dat aan de hand van objektieve kriterïa, vervat in het K.B. van 24.10.1978, een klasse verheffing wordt toege staan aan de gemeenten, die hogere prestaties moeten leveren dan hun bevolkingscijfer laat ver moeden. Deze kriteria zijn dan: 1. het aantal inwoners, dat laatst in het Belgische Staatsblad is bekendge maakt; 2. het aantal tweede ver blijven, hierin begrepen de weekendverblijven welke permanent op haar grondgebied zijn ge ïnstalleerd, te vermenig vuldigen met 1,5. 3. het aantal overnach tingen dat gedurende de laatste twee jaren, voor afgaand aan het jaar ge durende hetwelk de her- zieningsaanvraag wordt onderzocht, werd geno teerd, te vermenigvuldi gen met 1/40. 4. het aantal op haar grondgebied tewerkge stelde arbeiders en be dienden, te delen door 5. 5. het aantal bedden in het op haar grondgebied gevestigde verzorgings instellingen, te delen door 2. Anderzijds is er een K.B. in de maak dat nog een zesde kriterium zou in voeren, met name de schoolbevolking op het grondgebied van de ge meente. Door de indeling van een gemeente bij één of meerdere hoge klas- sein) worden de wedde schalen van genoemde mandatarissen en wette lijke graden vastgesteld overeenkomstig de hoge re klasse of klassen waar bij ze werden ingedeeld. Toestand in Aalst Op 1.1.1977 waren er in onze stad 81.422 inwo ners en dus behoorde men tot de klasse 21 (de ze van 80.000 tot 150.000 inwoners). Ondertussen is Aalst teruggevallen op 1.1.1979 tot 79.972 inwo ners. Dientengevolge be hoort men nu tot de klas se 20 (van 50.001 tot 80.000 inwoners). Door een aanvraag tot klasseverheffing te doen en deze te bekomen, zou Aalst opnieuw tot de klasse 21 kunnen beho ren. Er wordt aangeno men dat dit mogelijk is gezien Aalst een arron- dissements- en kanton hoofdplaats, een cen trumstad en een stad met een grote schoolbevol king, enz. is. Maar artikel 130 van de gemeentewet voorziet enkel de mogelijkheid om een klasseverheffing aan te vragen, voor ge meenten die behoren tot de klassen 1 tot en met 1 Q A oIct Hat hohnnrt t/-»t klasse 20, kan dus geen klasseverheffing vragen, tenzij dit artikel 130, date rend van 14.2.1961, wordt aangepast aan de evolutie van de laatste 20 jaar, meer bepaald aan de fusieoperatie van 1.1.1977, waardoor ook de gemeenten van klasse 20 een klasseverheffing zouden kunnen aanvra gen. Het was de bedoe ling van het agendapunt nr. 71 van de Gemeente raad van 30.1.1980 aan de regering te vragen een wetsontwerp tot wijzi ging van artikel 130 van de gemeentewet in te dienen om de mogelijk heid van een klassever heffing voor de gemeen ten van klasse 20 te voor zien. Voor de in dienst zijnde wettelijke graden heeft de bevolkingsverminde ring (van boven naar onder de 80.000 inwo ners) geen weerslag op hun huidige wedde- schaal (art. 111 van de gemeentewet). Maar voor alle nieuw aan te stellen wettelijke graden wei na de publikatie in het Belgisch Staatsblad van de algemene volks telling van einde 1980. Voor de mandatarissen heeft de bevolkingsver mindering (van boven naar onder de 80.000 in woners) onmiddellijk dwz. na de bekendma king in het Belgische Staatsblad van het jaar lijkse bevolkingscijfer Belgisch Staatsblad 15.5.1979: 79.972 inwo ners op 31.12.1978) weerslag op hun wedde- schaal (art. 103 van de gemeentewet). De wed den van de burgemees ter, schepenen en de voorzitter van het O.C.M.W. worden hier door aanzienlijk vermin derd. Eveneens de maximum-vergoeding van de leden van de raad van het O.C.M.W. Vooral omdat zich zulks voordoet in het midden van een lopende legisla tuur, maar zelfs los daar van is dit een onredelijke toestand. Signaleren wij dat de klasseverheffing geen in vloed heeft op het aantal raadsleden of schepenen noch op het aandeel in het gemeentefonds. Met het agendapunt wenste de gemeenteraad nog geen klasseverhef fing zelf te bekomen voor de stad Aalst. Het betrof enkel de vraag aan de bevoegde minister om klasseverheffing via een wetsontwerp ook moge lijk te maken voor ge meenten die behoren tot de klasse 20 waaronder Aalst. Andere gemeenten van klasse 20 zijn: gen een bepaalde prijs. De heer Van der Veken kon dan ook niet aan vaarden dat de prijs in het kontrakt éénzijdig verminderd werd. CVP-raadslid Willy De Turck verzette er zich ver volgens tegen dat de ge meenteraad onmiddellijk een beslissing zou ne men. Volgens hem dien de het aangenaam kon trakt onbeperkt in tijd en onbeperkt in aantal te zijn. Burgemeester D'Haese- leer meende dat het op positielid hiermee op het verkeerde pad zat. Hij preciseerde dat de wed de van het Schepenkolle ge met 25 procent ge daald was door de ver mindering van de bevol king. Om deze reden diende men dan ook een klassenverheffing aan te vragen. Om alle misver- Aalst 79.972 inwoners Deurne 79.323 inwoners Elsene 78.486 inwoners Mechelen 77.989 inwoners La Louvière 77.527 inwoners Kortrijk 76.774 inwoners Ukkel 76.355 inwoners Sint-Jans-Molenbeek 70.693 inwoners Oostende 70.428 inwoners Doornik 69.962 inwoners Sint-Niklaas 67.987 inwoners Seraing 66.015 inwoners Hasselt 64.110 inwoners Genk 61.243 inwoners Verviers 56.428 inwoners Moeskroen 54.453 inwoners Roeselare 51:541 inwoners Vorst 51.434 inwoners king daalt, en waar deze daling nare gevolgen heeft (zoals in Aalst). Op het ministerie van Bin nenlandse Zaken wou men volgens hem deze zaak in orde brengen. De bedoeling van het stadsbestuur was een ge meenteraadsbeslissing uit te lokken, dat zou uit vloeien in een voorstel aan de minister. Een wij ziging aan de wet moet immers op het ministe rieel vlak gebeuren, waar trouwens ook alternatie ven zullen uitgewerkt worden. De studie terza ke was volgens schepen Hooghuys reeds ver ge zet. Nadat Vande Sijpe (CVP) gevraagd had of men de 10-jarige volks tellingen niet als basis voor weddebepalingen kon nemen, antwoordde de burgemeester hem dat de wetgeving juist zo danig opgesteld was, dat men zich wenste te hou den aan de jaarlijkse stij ging van de bevolking. Hij drong dan ook bij de heer De Turck aan op unanimiteit in de raads- beslissing, maar deze bleef bij zijn standpunt. Schorsing Vervolgens was het de beurt aan stadssekretaris Willems op op zijn beurt een aantal preciseringen te geven. Een eerste mo gelijkheid was volgens hem zich te baseren op de tienjaarlijkse volkstel lingen, een tweede mo gelijkheid was ook klas severheffingen te voor zien voor andere katego- rieën. «Wat vroeger voor kategorie 19 mogelijk was, moet nu mogelijk zijn voor kategorie 20,» zo zei hij letterlijk. Verder deelde de sekretaris mee dat er boven de 150.000 inwoners geen onderver deling meer mogelijk was gezien men dan bij de 5 grote agglomeraties zat. Volgens hem waren er alles samen 155 schij ven van de wedden voor burgemeesters en sche penen. Tenslotte zei hij dat een gevraagde wijzi ging aan de wetgeving kon gebeuren bij gewoon Koninklijk Besluit. Alles bij elkaar vond de heer Vande Sijpe (CVP) dat de wetgever geen ernstig wetgevend werk gedaan had. Zijn fraktie- leider Ghisleen Willems was hierop van oordeel dat het agendapunt goed paste in een vergadering van de verenigde kom missies, maar nu was men volgens hem de ver gadering nodeloos aan het rekken. Deze opmerking belette echter niet dat de diskus- sie verder ging. «Ik stelde ook intermediaire klas sen voor,» kwam Ray mond Uyttersprot (CVP) op zijn beurt tussenbei de. Het probleem van het weddeverschil kon vol gens hem geregeld wor den bij K.B., maar de wij ziging van de klassen van gemeenten diende te ge beuren bij wet. De heer De Turck vroeg nogmaals dat men het probleem ruimer zou stellen. Voor het probleem van de wedden van het Kollege van burgemeester en schepenen kon men onmiddellijk ingrijpen. BSP-fraktieleider Jan Van der Veken betreurde de diskussie in de gemeen teraad, omdat volgens hem het punt reeds be sproken was geworden in bepaalde gemeente lijke kommissies. Zijn kol- lega Uyttersprot beaam de dit, maar verduidelijk te wel dat dezelfde argu menten de dag voorheen in de kommissie ter spra ke waren gekomen. Vol gens hem dienden de centrumsteden alleszins voor de problematiek ge sensibiliseerd te worden. «De regering zal weinig geneigd zijn om de wet te wijzigen,» zo was het standpunt van PW-er André Doorns, waarop raadslid Chris Lievens- Borms (CVP) het debat was ruimer wenste te zien. Volgens haar dien de men meer aandacht te schenken aan de oorza ken van een verminde ring van de bevolking, en de middelen hiertegen. Zij dacht daarbij aan een betere huisvestings- en sociale politiek. «Dit zal uw taak vergemakkelij ken,» zo zei zij aan het schepenkollege. De burgemeester nam hierop nogmaals het woord en stelde dat men voor het huidig schepen kollege wel- een regelin zou treffen bij Koninkli Besluit. «Wij pleiten ni< voor ons, maar voor d toekomst,» zo verdedit de hij het standpunt va het kollege. «Waaroi moeten wij zolang deba teren?» vroeg hij zich t< recht af. Zijn partijgenoot Osei Redant stelde op zij beurt dat iedereen h< probleem wou oplosse Volgens hem diende me vertrouwen te schenke aan de mensen van c stad, die het voorstel ui gewerkt hadden. Zich oj nieuw richtend tot Ghii leen Willems zei de bu gemeester dat het voo stel ingediend werd o aanraden van het mini terie van Binnenlands Zaken zelf. «Ik zie aan zi fysionomie dat hij de to stand begrijpt.» zo voe< de hij eraan toe. «Het niet nodig dat U aan mi baard wrijft,» zo reagee de deze op zijn beurt. Daar men echter maar t geen éénsgezindhe kwam, besloot burg meester D'haeseleer d; maar de vergadering schorsen. Hierna bleek plotselir iedereen akkoord niet leen om aan het ministe ie te vragen de negatie* gevolgen van de bev< kingsvermindering voi de stad Aalst weg te we ken, maar ook om es meer rationele incfclii van de gemeenten klassen te bekomen. VEi Gemeenteraadsbeslis sing In de gemeenteraadsbes lissing, zoals men ze wenste goedgekeurd te zien, was dan ook ver meld dat men van me ning was dat het wettelijk voorschrift zoals uitge drukt in artikel 130 van de gemeentewet, verouderd en voorbijgesreefd is, waar gemeenten beho rende tot de klasse 20 niet meer beroep kunnen doen op de mogelijkheid een verzoek in te dienen bij de Koning tot indeling in een hogere klasse. Men was wel van mening dat deze beperking be grijpelijk was op het ogenblik dat België inge deeld was in kleinere ge- uicemeii, en gemeenten tussen 50.000 en 80.000 inwoners tot de zeld zaamheden behoorden, en zeker nooit het cijfer van 80.000 benaderden. Maar de aanvraag voor deze kategorie is onder tussen aktueel geworden sinds de fusie. Vervol gens werd ook gewezen op de anomalie tussen enerzijds de weddescha len van de ambtenaren, die gebaseerd is op de volkstellingen, en ander zijds deze van de manda tarissen, die gebaseerd is op de jongst gepubliceer de bevolkingscijfers. Tenslotte besloot men dan ook aan de minister te vragen zowel artikel 130 van de gemeentewet als artikel 103 te wijzigen. Raadszitting Met al deze gegevens be gonnen de raadsleden aan de bespreking van het agendapunt. Volks vertegenwoordiger Wil lems nam onmiddellijk het woord en stelde dat de CVP terzake een prin cipiële houding innam. «Wij geven U gelijk dat U strijdt voor uw wedde,» zo zegde hij rechtuit. Vol gens hem bewees men trouwens met deze be slissing de stad Aalst een dienst. Nadat hij nog ge wezen had op het feit dat de wedde van een sche pen op dit ogenblik am per meer was dan deze van een opsteller, nam dadelijk de heer Jan Van der Veken (BSP) zijn ar gumentatie over. «Kollega André Doorns en ikzelf lagen aan de ba sis van het dokument dat nu voorgelegd wordt,» zo begon hij zijn tussen komst. De BSP-fraktielei der was van oordeel dat men door moest gaan met te strijden. De leden van het Schepenkollege hadden immers een be paalde taak aanvaard te- standen te vermijden achtte hij het noodzake lijk dat de stadssekretaris de bijkomende nota, die opgesteld werd, en die hierboven bijna in exten- so werd weergegeven, zou voorlezen. Dit ge beurde dan ook. Na de lange tekst voorge lezen te hebben, was het onieuw de heer De Turck die tussenbeide kwam. Volgens hem diende men te vragen dat de vermin dering van de bevolking geen nadelige gevolgen zou met zich brengen, maar terzelfdertijd wees hij erop dat klasse 20, waartoe Aalst nu behoor de, zowel de gemeenten van 50.000 als deze van 79.999 inwoners omvat te. z.ijn Konxreei voorstel was dan ook de beslis sing van de gemeente raad te splitsen, enerzijds dusdanig dat er geen na delige gevolgen zouden zijn door de verminder- ing van de bevolking, an derzijds dat er zowel meerdere klassen dan de huidige zouden bestaan, en dat de overgang tus sen deze klassen zou mo gelijk zijn. De heer Van der Veken (BSP) wees hierna nog maals op de gevolgen van de huidige regeling voor de ambtenaren. Voor hem diende men een gelijk loon voor een gelijk werk te krijgen. Op dit ogenblik is het echter zo dat de nieuw benoem de ambtenaren een lage re wedde zullen ontvangen. «Ik blijf bij mijn stem,» zo hield de heer De Turck vol. Na aangedrongen te hebben op een parle mentair initiatief terzake, wenste hij dat men zich ook zou bekommeren om andere groepen van de gemeenten. Zoals steeds opnieuw schepen voor Burgerlijke Stand Hooghuys (BSP) die een aantal puntjes op de i zette. Hij preciseerde dat het de bedoeling was om het probleem op par lementair vlak te bespoe digen. Minister Galle was zich volgens hem bewust van de huidige paradoks. Hierna gaf de schepen een kort historisch over zicht van wat er gebeurd was. Artikel 103 van de gemeentewet werd ooit geamendeerd door de heer Olaerts, waardoor bekomen werd dat de wedden van de schepe nen en de burgemeester veranderden naargelang de bevolking steeg. Op dit ogenblik komt men echter voor negatie ve toestanden%in de ge meenten, waar de bevol- Zaterdag had in de feestzaal van de duivenmaatschappij -Het Land van Aalst» de viering plaats van de kampioenen 1979 van het verbond Fondklub der Denderstreek. Zoals bij alle liefhebbers uit de Denderstreek overbekend is, bestaat dit FCD-verbond uit de volgende inkorvingslokalen: Koninklijke Denderbond Ninove Koninklijke Land van Aalst, Aalst Koninklijke Reisduif, Dehdermonde. Het Verbond staat onder de dynamische leiding van de voorzitter Albert Schepens, ondervoorzitters Octaaf De Bruyn en Alois Geldhof, schatbewaarder Alfons Wuyts, uitslagmoker Jean Bocqué en sekretaris Arnold De Schrijver. De drie lokoolhouders Paul Van Der Haegen uit Ninove, Rudolf Hofman uit Aalst en Etienne Dierickx uit Dendermonde dragen er elke week hun steentje toe bij om de duiven in de beste omstandigheden aan de verantwoordelijke losser over te laten. Dank zij hen, alsmede hun toegewijd personeel, is het mogelijk om telkenjare opnieuw dui2enden duiven voor de gekende fondvluchten in te korven (in 1979 12.000 duiven). Op bijgaande foto's herkent U de laureaten, het bestuur en de lokoolhouders. Laureaten 1979: Koning: Raoul Dejonckheere, Aalst. Onderkoning: Gaston Slots en Zoon, Lede. Kampioen bij de oude duiven: Mevrouw De Kerpel uit Buggenhout. Kampioen bij de jaarlingen: Alois Geldhof uit Dendermonde. Kampioen bij de jonge duiven: Gaston Slots en Zoon uit Lede. Kampioenenploeg bij oude: Mevrouw De Kerpel en Honore Props. Kampioenenploeg bij jonge. Raoul Dejonckheere en Gaston Slots en Zoon. In totaal werden voor 75.000 fr. aan prijsgelden verdeeld. De kampioenen werden vereerd met een gouden brelok ter waarde van 5.000 fr. Prachtige gratis prijzen werden door sympatisanten geschonken. Behalve de bovengenoemde hoofdkampioenen mochten volgende liefhebbers zich voor de prijsuitreiking melden: Hermon Van de Sijpe, Lede, Paul De Groeve, Smetlede; Ronny Van Cleemputte, Appelti Pieter De Busschere, Mariekerke, Achiel Rooman, Grembergen; Luc De Geest, Ninove Robert Van Boxstael, Bambrugge; Pieter Van Damme, Buggenhout; Achiel De Vos, Kalken Emile Bauwens, Erondegem, Roger De Meyer, Massemen; Cyriel Van Boxstael, Bambrugge, Frans Eeckhout, Bambrugge, De Praeter-De Lausnay, Kalken; Willy Baeten, Asse; Roger De Geyter, Lede, Hok Bossemen, Oordegem; Mevr. V.D, Haegen, Ninove. Te vermelden dat de prijs van de Belgische Verstandhouding gewonnen werd door Raoul Dejonckheere en die van Curegem Center door Gaston Slots en Zoon uit Lede. In de vroege uren keerden alle genodigden voldaan huiswaarts, tevreden met de bekomen prijzen en aangenoam verrast door het prachtig banket dat hen aangeboden werd. PER Op vrijdag 1 februari Erembodegem in raadzaal van het vroege gemeentehuis vo< dracht met prachtlj dia's in overvloeiing ov «Tenerife» door Dirk PI lips. Een mooie gelegenhe om kennis te maken rr dit énig-mooi eiland m zijn eeuwige lente prachtige bloemen. Op dezelfde avond vol nog een korte dia-vo dracht over «Tropisct vissen» door Fernai Van Langenhove. To gang gratis. Beide voordrachtgeve zijn de promotors van VTB-foto-diaklub die ke woensdagavond te u. haar aktiviteiten heé in de St.-Jorisklub, Zoi nestraat te Aalst. W hiervoor interesse he« is er van harte welkom Op zaterdag 23 februi «Spoorwegcocktaih bestaande uit - voordracht in het ou gemeentehuis te Erer bodegem te 14 u. sti over de dienstreg ling van de treinen b grijpen?» - groepstrip met de tre naar Denderleeuw - geleid bezoek aan h spoorwegstation Denderleeuw - gezamenlijke terugke met de trein te 16.50 u Deelnameprijs (treintr inbegrepen) 30 fr. vol leden, 50 fr. voor niet-' den. Het aantal deeln mers is beperkt. Inschrijven vóór 17 bruari is wel noodzak lijk: Annie D'Hondt-De Sm< Wilgstraat 25 A 77.44.9 Etienne De Bruyn, V< bindingsstraat 16 77.4 60 te Erembodegem

De Voorpost | 1980 | | pagina 10