FREDDY BAETEN EXPOSEERT JCH EERSTE HULP ;yclo-cross 'E NIEUWERKERKEN VOORZITTER D'HAESELEER OVER ZIJN OUDERCOMITÉ 5KÜ Kaarterswerkgroep Kreja Keurige kleurrijke danstroep et begin van deze maand was er in het fis te Hofstade een voordracht gepland over te hulp bij ongevallen. Omwille van bepaalde jdigheden echter is deze voordracht verval- n verschillende zijde werd daarover de teleur- uitgedrukt omdat men aldus de kans heeft om over deze belangrijke aangelegenheid er op te steken. Daarom zal het niet zonder om deze eerste hulp hier even in het kort iets oe te lichten. JSo VAU n dit ver- noe- de mtra lelijk isme van het aan- ïvallen in het ver- 3 het werk en in aakt een goede ulpverlening kelijk. Door zijn ig is de genees- meest aangewe- rsoon, maar het artsen is hiervoor Daarom is het ang op de hoogte iran de beginselen hulp. gebleken dat ver zou tgevallen en de lien in en om het k jaar de meeste ffers eisen, waar aantal ongevallen so- dodelijke afloop ijken ilfs groter was dan 'erkeer. sgels vastleggen m goed georgani- hulpverlening is loeiiijk. Elk onge- elijk jrnstig of minder •ruik I, doet zich steeds aan, anders voor. De iten van het slachtof- rko- jetuigen en om- gen Jers is niet te voor- tun- Jing me- fa' op- h ongeval heerst er nel- een zenuwachtige loor Daarom moet de uit- f zijn zenuwen be- |en, niet in paniek nu en en geen over- de beslissingen ne- ^al- I men. Hij moet de toe stand overschouwen, de oorzaken van het ongeval opsporen en ze uitscha kelen. Verdere ongeluk ken voor de omstaanders en hemzelf moeten wor den vermeden. De hulp moet dadelijk worden georganiseerd. Onder zoek vlug het slachtoffer, is het bewusteloos of bij bewustzijn, is er een be langrijke bloeding, ademt de persoon nog? Elke be langrijke bloeding moet worden gestopt en zo no dig moet kunstmatige ademhaling worden toe gepast. Geeft het slacht offer een houding die aangepast is aan zijn toe stand. Dek hem toe om de afkoeling te voor komen. De belangrijkste taak van de huid is de bescher ming tegen uitwendig geweld, schadelijke stof fen, afkoeling, overver hitting en uitdroging. Stomp inwerkend ge weld veroorzaakt een pijnlijke, gezwollen en verkleurde vlek door de bloeding in en onder de huid. Wanneer het stomp geweld groot is, bijvoor beeld een trap van een paard, kunnen dieper ge legen weefsels worden beschadigd. Bij een kneu zing van bijvoorbeeld de onderarm dient eerst het gekwetste deel ruim met vette watten (blijven veerkrachtig en nemen geen vocht op) te worden omwikkeld. Vervolgens wordt een zwachtelver- band aangelegd waarbij men er moet voor zorgen dat de watte ongeveer een centimeter buiten het verband blijft. Dit voor komt afsnoering. Scherp inwerkend ge weld veroorzaakt een wond die, afhankelijk van de oorzaak, gladde of sterk beschadigde wond randen heeft. Kleine steekwonden kunnen diep zijn. Ze zijn dus dik wijls bedrieglijk. De mo gelijkheid bestaat dan dat een slagader getroffen is. Men moet na een ver wonding dus altijd vra gen naar de oorzaak en pas daarna gaan hande len. Bij een klein opper vlakkig wondje zal het meestal voldoende zijn de beschadigde huid te bedekken met een stukje wondverband waarbij er op gelet dient te worden, dat het gaaskussentje de wond ruimschoots be dekt en dat de kleefpleis- ter niet in aanraking komt met de beschadigde huid. Kan hiermee niet worden volstaan, dan dient de wond afgedekt te worden met een steriel gaasje. Nooit watten da delijk op de wond aan brengen. De eerste hulp heeft vooral tot doel de infektie te voorkomen. Dit is mo gelijk door er voor te zor gen dat men schone han den heeft. Indien nodig an. Je32 deelnemers zorgden te Nieuwerkerken voor een boeiend spektakel. Reeds vlug "«de beslissing voor de eerste plaats gevallen: de Nederlander Frans Francissen ïJ pwMttMIk na d® s,art aan de Haal. Het achtervolgend groepje o.l.v. Leo nuts, Gust en Rik Van Rijmenant slaagden er niet meer in de kloof te dichten, (per) Amouts. moet de rand van de wond worden gereinigd met water en zeep, maar er moet op gelet worden dat er niets in de wonde wordt gewassen. Bij brandwonden worden drie soorten onderschei den. In eerste graad is de huid rood, enigzins ge zwollen en pijnlijk. Het is aan te bevelen de ver brande plek direct onder koud water te spoelen, gedurende ongeveer tien minuten. Dat vermindert de pijn en voorkomt de vorming van blaren. In tweede graad treedt er blaarvorming op door ophoping van bloed- vloeistof tussen de op perhuid en de lederhuid. Hier moet droog en ste riel en lichtdrukkend wor den verbonden. Nooit blaren openen, kleren wegknippen, zalven op de brandwond aanbren gen. In de derde graad is de huid totaal verbrand en zelfs verkoold. Ook hier moet men de leren laten zitten. Bij tweede en derdegraadsverbran dingen moet het slachtof fer steeds naar een arts of een ziekenhuis worden gebracht voor verdere behandeling. Bij verbran ding door zuren moet men afspoelen met zeer veel koud water. In dit geval moeten de kleren worden uitgetrokken, maar dit dient zeer voor zichtig te gebeuren om zo weinig mogelijk blaren te openen. Bij een flauwte kan een toestand optreden waar bij door een onjuiste ver deling van het bloed in het lichaam de hersenen te weinig bloed krijgen. Het slachtoffer merkt dit soms zelf: hij ziet sterre tjes, het klamme zweet breekt hem uit, hij wordt duizelig. De omstaanders merken het ook. Het slachtoffer wordt bleek, zweet erg en draait soms met de ogen. Er moet zo snel mogelijk voldoende bloed naar de hersenen worden gevoerd. De per soon moet dus worden platgelegd. Bij zittende personen is het vaak vol doende het hoofd tussen de knie ën te drukken. Is het slachtoffer wat bijge komen dan moet het in de frisse lucht worden gebracht. Bij hevig bloed verlies in korte tijd kan een gevaarlijke toestand ontstaan, de zogenaam de shock. Verdere afkoe ling en vochtverlies moet worden voorkomen. Geen warmte toevoeren, dus geen warme kruiken, geen warme dranken en geen alcohol. Laat het slachtoffer niet drinken. Bij hevige dorst de lippen bevochtigen. Drinken kan Onder het voorzitterschap van Gaston Moens tellen de Krejavrienden reeds 60 leden. Elke tweede vrijdag van de maand valt er een konijn te verdienen door een partijtje belot. (per) juist de toestand vererge ren. Het vocht wordt im mers niet door de maag opgenomen en het slachtoffer kan gaan braken. Een zonnesteek komt in ons klimaat niet zo veel voor maar een zeldzaam heid is het ook niet. De naam is eigenlijk niet juist. Het is een vrij plot seling falen van het me chanisme in de hersenen dat de temperatuur van het lichaam regelt. Het slachtoffer heeft een hoogrode gelaatskleur, een gespannen en snelle pols, klaagt over hevige hoofdpijn en dorst. Snel handelen is geboden. De persoon tegen de verde re inwerking van hitte be schermen, frisse lucht toewaaien en laten drin ken indien mogelijk. Laat de patiënt armen en be nen bewegen om de bloedsomloop te stimu leren. Eventueel koude compressen op het hoofd leggen. Men mag echter niet uit het oog verliezen dat het slechts gaat om een eer ste hulp hoe noodzakelijk die ook is. Een genees heer dient echter steeds te worden gewaar schuwd. Het is in afwach ting van zijn komst dat de helper handelt. A.D.B. Geboren te Heldergem in 1931 werd Freddy Baeten onderwijzer aan de Normaalschool te Oostakker en bekwaamde zich verder in de teken- en schilder kunst waarvoor hij van jongsaf aan interesse voelde. Hij volgde lessen aan de Aalsterse Akademie voor Schone Kunsten en kwam slechts met zijn werk naar buiten na sterk en blijvend aandringen van zijn vrienden. Zijn tentoonstellingen te Ressegem waar hij school hoofd was, te Haaltert waar hij woont en te Herzele waar hij nu schooldirekteur zonder klas is. werden enorme suksessen. In het Aifligems Kultureel Centrum was hij reeds tweemaal te gast: in 1973 in groepsverband en in 1978 samen met graficus-tekenaar Hubert De Herdt. Bij de tentoonstellingen van de V.V.V. «De Fa- luintjesstreek» behaalde hij ook herhaalde malen eervolle vermeldingen. Ondertussen volgden zijn tentoonstellingen zich op: Aalst, Haaltert, Dendermonde, Meer- beke, Herzele, Mere, Kerksken, Ressegem, Aaigem enz. Sukses heeft hij telkens omdat zijn kunst zo dicht bij zijn volk staat en onmiddellijk genietbaar is. Renaat Van der Linden typeert hem als volgt: «Elkeen leeft in een ei gen kring op lokaal vlak. Menig artiest echter voelt de nood deze cirkel te ontvluchten, langs de weg van de verbeelding en doorheen het beroerd terrein van een abstracte wereld. Enkelen betre den de paden van het eigene en vreemde. Ze zijn aan de ene kant honkvast en aan de an dere zijde getrokken naar een zwerversleven zon der einde en einder. Freddy Baeten behoort bij deze laatste groep. Hij kent zijn land en zijn om geving, peilt en polst om het gretig en grondig uit te pluizen, in de mens en in de natuur. De landou wen van Zuid-Oost- Vlaanderen «zitten» in zijn geest, en de bewo ners van dit gewest «le ven» in zijn hart. Hij kent hun gang en hun hang, hun leven en streven, hun vreugde en verdriet. De trekken van hun ge laat en de uitdrukking van hun ogen zweven als in een spiegel in zijn atelier. Maar deze wereld schenkt de onrustige na tuur van Freddy geen voldoening. Hij wil weg naar andere horizonten, laag en vaag, hoog met de verste boog, einde loos grijs als morgen- en avondnevel. Hij wil weg met lieden die geen vast verblijf kennen en wil len: de zigeuners! In eerste instantie geeft Freddy ons ambachtslie den: de molenaar met zijn molen, met zijn paard de smid. Maar de sjofelen vooral boeien hem uitermate: de bede laar voor wie er geen vro lijke uitweg meer bestaat en die met hunker in de blik en honger in het li chaam verder doolt. We kennen zijn figuren, omdat ze uit onze gewes ten stammen, maar ze hebben telkens een ei gen merk en werk, een persoonlijke indruk, een typische stempel. Ook de dieren boeien Freddy. Of boeien ze hem samen met de mens? Dit treft ons vooral in de zigeu ners met hun wagen en geheimzinnige sfeer, met een felle bewogenheid. Freddy Baeten hanteert om de beurt penseel en paletmes. Het penseel wijst op het tere karak ter, zoals de kinderkop jes dat weerspiegelen; het paletmes tekent ge bouwen en taferelen goor en guur, mensen wild en mild. Fijnzinnig tekent Freddy mens en natuur samen, mens en natuur afzonderlijk. Elk doek glijdt open als een oud en nieuw verhaal. Kijk en luister ernaar te gelijk. U zult de mens en zijn werk en zijn omge ving nog inniger ontdekken». Deze tentoonstelling is open van vrijdag 15 fe bruari tot en met zondag 2 maart op zaterdagen van 14.30 tot 20 u. en op zondagen van 11 tot 13 en van 14.30 tot 20 u. Ter gelegenheid vqn de opening van de tentoonstel- gen ontvangen. Ook daar- milieu bevordert een voort- ling in de stedelijke Lagere school van Gijzegem, voor dankte de Heer D'Hae- durende en harmonische sprak de Heer D'Haeseleer, voorzitter van het ouder- seleer en zegde zich te zullen ontwikkeling. De samen- comité der school de aanwezigen toe. Zeventien blijven inspannen om voor werking in een schoolge- maanden geleden, viel in Gijzegem voor het eerst het woord oudercomité. De geestdrift waarmee de ouders zich inzetten voor de school werd wel duide lijk gemaakt, aldus de voorzitter, door de organisatie van deze stijlvolle boeken- en kunstbeurs. Zijn school heeft de wind in de voorzitter van het ouder- de zeilen. Drie redenen kun- comité, slecht een reactie nen de kinderen het beste te ver- meenschap speelt een bij wezenlijken. zondere rol in het begelei- De werking van het ouderco- dingsproces. Belangrijk in mité betekent dat er stilaan het leven van de schoolge- een groei gebeurt naar een meenschap is ook het schep- schoolgemeenschap waar pen van de mogelijkheden eenieder geleidelijk zijn rol en middelen om de ouders, leert kennen, eer\ gemeen- leerlingen en personeel schap die kan herdenken en deelachtig te maken aan het worden aangehaald de ouders van Gijzegem zal uitvoeren in funktie van ontwikkelingsritme. Indivi- waarom de ouders met een drukken hun vertrouwen uit het zich ontplooiende kind. dualiserend en differenti- gerust hart hun kinderen in de stad Aalst aangaande Meer en meer wordt er naar erend werken is een totaal naar deze school sturen, de opvoeding van hun kin- gestreefd om alle deelne- gebeuren waarbij de be- vooreerst, en dat is bekend, deren. Het oudercomité mers bij het schoolgebeuren ïnvloeding zich richt op a lie het onderwijs in deze school heeft meestal onrechtstreek- te betrekken. Het verkleinen aspekten van de persoonlijk- staat reeds sedert vele jaren se maar altijd zeer doeltref- van de verschillen tussen heid. op een hoog peil. Hieraan fende steun van Aalst mo- het schools en het huiselijk werd nooit getornd, ook niet toen de opkomst van de gro- te scholen dit zo verleidelijk maakte. Voorzitter D'Haese leer zegt dan ook fier te kun nen zijn dat zonder blozen kan worden teruggekeken op het verleden van de school. Ten tweede wordt het vertrouwen van het ou dercomité bevestigd door al le medewerkers van deze school van onderhoud spersoneel tot directiedie zich elke dag opnieuw onverdeeld inzetten. Na mens de ouders dankte de Heer D'Haeseleer bij deze gelegenheid al deze mensen voor hun inzet, en rekende erop dat ze dit zullen blijven doen. Ten derde is deze school se dert de fusie van de ge meenten een stedelijke lage re school geworden en maakt ze deel uit van het stedelijk onderwijs. Daar door kreeg de school de sterkte, de voordelen en de mogelijkheden die tot dat ogenblik voor de grote scho len voorbehouden werden. Alhoewel de samenwerking nog maar kort is, toch werd reeds ondervonden dat het de stad Aalst menens is om een behoorlijk onderwijsnet uit te bouwen. Er wordt dan ook op de stad Aalst gerekend om het waar devolle te bewaren dat in deze school door de inspan ningen van vele jaren werd verwezenlijkt en om de ei genheid van de school welke een pluspunt is— niet te laten verloren gaan in het kader van een grotere be stuurlijke eenheid. Op de zeer positieve ingesteldheid van de stad Aalst past, aldus Het moet een waar festijn zijn voor de kinderen om zo getooid te kunnen optreden voor een bomvolle zaal. En daarbij nog kunnen dansen is heerlijk. (Geert)

De Voorpost | 1980 | | pagina 13