00RDEGEMSE SPERTELEIRS SCHIETEN LEDE NAAR DE MAAN! Z0EZ0EZ0EKERS: DRIEMAAL IS SCHEEPSRECHT! DE KEELBLUSSERS VINDEN HET: T ES NIET, T ES IET, 'T ES N0IG! SLEUREN LIJDEN: ZIJ HEBBEN DE BIERZIEKTE! 16--1-5.24980 - -De-Voorpost De Sperteleirs bewijzen eigenlijk uit het goede hout gesne den te zin. Vorig jaar werden zij een eerste maal opgemerkt in de stoet te Lede, met een eigen onderwerp: «Ratten en muizen». Dat ze in Lede maar een negende (of was het elfde) plaats kregen, kon hen niet deren. Dit jaar zijn ze met hernieuwde moed weer aan de slag gegaan. Anders ge zegd: ze zijn zeer tevreden dat ze KUNNEN meedoen! Het begon allemaal onzeker: Benoni Van de Steen, de onder voorzitter van het Leedse Feestkomitee, hoorde op ver schillende vergaderingen over werkzaamheden van ver schillende deelgemeenten. Fier als een Oordegemme- naar is werd dra besloten om «niet ten achter» te blij ven. Dus Oordegem zou ook wat presteren. Men vertrok er van de gedachte «Wat een ander kan, kunnen we ook!». Met zeer beperkte middelen en dankzij de pesoonlijke steun van Ben Van De Steen, en ZEKER van de firma De Dijcker, werd geprobeerd: zo bescheiden en zo profijte lijk mogelijk. Nu zijn er echter reeds een tiental nieuwe leden aange bracht en kan men spreken van een echte sponsor- ploeg. Vooral bovenvermel de firma steekt er met kop en schouders boven: zij leverde een aanhangwagen, verf, een oplegger, én plaats om te werken. Moest dit er alle maal niet zijn, de Sperteleirs zouden gewoon niet uit pakken. Het onderwerp was gauw genoeg gevonden, toen de Europese raket Ariane niet van de grond wou. Een lid opperde luidop de bewe ring: «Dat moet toch te ma ken zijn!» en men was reeds bezig met plannen. Gelukkig tellen de Sperteleirs heel wat stielmannen onder hun leden, zodat het inderdaad doenbaar werd. Reeds van in november zijn ze druk be zig om hun acht meterlange raket in elkaar te zetten. Een kleine bijzonderheid: er zit voor een kleine 25.000 frank hout in verwerkt. Maar het is geen gewone raket: achter aan komen er echte, drie meterlange vlammen uit. Wees ervan overtuigd: het zal hen niet aan rook en la waai ontbreken! Toch is het geheel veilig. Het werd ontworpen door een Ant werps gediplomeerd vuur werkmaker en er wordt bij voorbaat «eens gepro beerd». Wat echter zeer bij zonder is, is het feit dat de raket tot ongeveer 60 graden kan recht«gepompt» wor den. In het gevaarte zit het hele schepenkollege. Zij mo gen eerst de maan gaan ver kennen. De bijna volledige groep gaat mee met een vierentwintigtal verklede maanmannen, in ruimtepak. Vooraan aan de trekker zal de maskotte van de groep gepresenteerd worden: wat had je gedacht? Natuurlijk een grote spetteleir! Wat de groep ontbreekt is nog een serieuze struktuur. Er zou dit jaar echter een bestuur kunnen gekozen worden, zodat de mensen na karnaval ook samen blijven. Nu zien ze elkaar slechts toe vallig nog eens ergens in een kafee. De bedoeling is echter een hechte groep te vormen, waarvoor in het zo merseizoen eens iets ge- Deze leuze geldt zeker voor de Zoezoezoekers, die dit jaar voor de derde maal zullen deelnemen aan de Leedse stoet. Na twee suksesvolle jaren komen ze opnieuw het karnaval- minnend publiek verwennen met «spetterende» ideeën. Geen enkele inspanning werd door de leden uit de weg gegaan. Het wordt dus weer een kreatie, die tegelijk aantrekkelijk en spritueel zal zijn. Na de triomfen van vorige jaren bleven de energieke leden veel plezier aan beleefd ding, willen zij hun j heeft. ping enkel en alleen t De praktische uitwerking schikking stellen van I van dit projekt heeft voor de woners van Groot-Ledk Zoezoezoekers een enorme Wij kijken dan ook volf waaier van magnifieke toe- ning uit naar het i komstperspektieven dat deze genieën hun J geopend. Ja, zelfs het mini- terwerk zullen onthullë» niet op hun lauweren rusten. De voorraad proefbuisbaby's sterie van Volksgezondheid zijn er onderhand zee#®0 werd echter met zorg gerecycleerd en verwerkt tot plastie- heeft reeds honderd miljoen van dat het een suuel ken zakken. Met dit materiaal werd een zoezoezoektocht geboden, om de idee en de demonstratie zal georganiseerd met de bedoeling een waardig onderwerp te vinden voor dit karnavaljaar. plannen van onze vrienden die geen enkele inwon* af te kopen. Maar het zijn en Groot-Lede mag missel blijven nu eenmaal echte Le denaars. Ondanks het enor me sukses van de uitvin- De Sperteleers druk bezig met de verfkwast, (rik) daan wordt: een reisje of een soepeetje Buiten Lede neemt de groep ook deel aan de kavalkade te Wichelen. Dit vindt zijn oor zaak in het feit dat enkele goede werkers van Wichelen zijn en dat die mensen ook fier zijn in eigen gemeente te mogen meedoen. Vorig jaar behaalden de Sperteleirs er een vierde plaats. Maar het grootste plezier hebben de mannen geput uit de enorme belangstelling vanwege de bevolking, die hun betoond werd ter gele genheid van hun T.D. op za terdag 2 februari: niet min der dan 500 kaarten verkocht en zeker een dikke vierhon derd man aanwezig. De ontvangsten van die avond waren meer dan hartverwar mend en het is dan ook maar normaal dat de groep zegt: Wij zullen voortdoen.. Het betreft hier zeker nog een grote groep in wording: reeds volgend jaar hopen ze buiten te komen met een grote wagen, gevuld met plastische vormen. Maar, er moet nog wat ervaring bij, een beetje afkijken van an deren en dan mogen we ze ker zijn: ze zullen groeien! Stilaan mogen we ook een grotere waaier van aktivitei- ten verwachten: volgend jaar pakt men zeker uit met één of meerdere kandidaten Miss Bette en/of prinsen. Gelukkig mogen we hier ge wagen van een dynamische groep, harde werkers, die van geen kleintje vervaard zijn. Voorlopig zijn ze lange na nog niet gedoemd te ver dwijnen, zoals de vier groe pen van dit jaar. Wij hopen mee, en zeggen: gelukkig maar. Veel sukses mannen! R.D.V. Het begon allemaal met schatbewaarder Erik Van Den Steen, die op een goede vakantie een bezoek bracht aan Disney-land in Amerika. Toen hij terug keerde, kon hij het niet uitverteld geraken. Het was gewoon fantastisch. Ongelooflijk zelfs. De suggestie «doe dat ook eens in de stoet» kreeg vorm, temeer omdat de enthoesiasteling een viewmaster met prettige beelden erin had meegebracht. De Keelblus- sers keken, dachten na... en beslisten dat het nu zou kunnen. Na een sukses vorig jaar met de Muppet- show (die toen zeker IN was) bleek dit onderwerp gs CpVüïyër. vVatt D'.Snc'y ürêèg mëèr én meer de voorkeur: er werd naar Amerika geschreven én er kwam antwoord: dia's, foto's, beschrijvingen- Alles recht van Californië naar Lede. Van half no vember reeds is de groep serieus aan het werk ge togen. Bijzonder fier zijn de Keelblussers op een groep van een kleine tien man, die steeds willen komen werken. Natuur lijk ontbreekt de bak bier niet. Maar wie ook nog nooit ontbrak is Frank Galle (beter bekend als Frank van den boer), een 19-jarige jongen, die se rieus gehandikapt is. Alle dagen is hij de eerste pre sent voor de poort van het «buizenkot» waar de groepen hun wagens klaarmaken. Hij wil persé meedoen met karnaval en werkt er daarom graag voor: telefoonboe ken in blaadjes scheuren en... als beloning mee- mogen op een wagen, de hele stoet lang. Nog meer: Deze jongen is zo bezeten van karnaval met «zijn» groep, dat hij tel ken jare een kaarsje doet branden om het welsla gen van zijn groep af te smeken. De groep neemt hem dan ook bijzonder graag mee. Vooreerst om hem te danken voor ge presteerde diensten en vervolgens omdat het voor de jongen het enige verzetje is dat hij op een jaar heeft. Al bij al vormen de Keel blussers een goede groep. Het bewijs hiervan is dat ze twee jaar achter een als nummers één eindigden. Ook dit jaar wordt alle werk zelf aangepakt. De plans zijn getekend door een amateur, de hoofd gedachte (Sneeuwitje en de zeven dwergen) wer den dSyéiijk uitgewerkt. Tenslotte wordt de wa gen «opgevuld» tot een harmonisch geheel. De jongen die vorig jaar alles vlocht en lastte, is momenteel bij het leger en heeft er een ernstig ongeluk opgelopen. Ge volg: hij kon niet werken. Maar geen nood: een Keelblusser vindt altijd wel een oplossing. Deze kwam uit een eerder onverwachte hoek: vrouw Berenice (echtge note van voorzitter Roo- baert) zou er zich mee belasten. En ze deed het nog ook! En wat een resultaten: vier fonkelende wagens, die het waard zijn te win nen. Maar de voorzitter zegt: «Eén keer winnen is mooi, twee keer winnen is al een straffe toer en om nu de derde keer (achter elkaar) als eerste te eindigen, zal nog veel moeilijker zijn!!! Toch probeert de hele groep te wroeten en te werken, in alle omstan digheden, om er met kop en lijf bovenuit te steken en dit iaar weer te win nen. Maar of dit zal luk ken, zullen we zien na'de stoet. Nochtans, ze hebben er wat voor over: om hun wagens binnen te kun nen zetten, hebben ze een hangar gehuurd, waar ze tijdelijk een aan tal landbouwmachines (die normaal in rTSt uüf- zenkot staan) kunnen plaatsen. Het lokaal van het buizenkot is groot ge noeg. Moest de gemeen te dat ooit gehuurd heb ben, zouden er wel een kleine twintig groepen in ondergebracht worden. Het is er groot genoeg en vooral: zeer hoog. De Keelblussers staan er nu reeds het derde jaar en ze zijn niet van plan «hun» plaats te verlaten. In de stoet zelf stappen dit jaar 27 man op. Vijf tien ervan komen buiten onder een reuzenkop. De andere twaalf zijn even eens verkleed. Als winnaars van vorig jaar, zijn de Keelblussers aangewezen om op het einde van de stoet op te stappen. Dit heeft echter veel nadelen: de mensen zien dat het gedaan is en lopen tussen de «figuran ten» van de groep. Daar om werd dringend ge vraagd een fanfare als laatste groep te zetten. Op onze vraag wat ze zouden doen ingeval ze dit jaar voor de derde Hun moeite is zeker niet te- waardevol recyclagepro- vergeefs geweest. Geen in- dukt, waar menigeen reeds spanning bleef onbeloond. Deze karnavalvereniging is dan ook fier de vondst te kunnen melden van een even grandioos als kritisch onderwerp. Milieubewust als ze zijn, gaan de Zoezoe zoekers immers de noncha lance en de slordigheid van hun dorpsgenoten trachten op te vangen door hen de weg te wijzen naar het «Re cyclage Station van Groot- Lede». De. makette van dit gebouw zal tentoongesteld worden op de praalwagen. Elke geïnteresseerde kan op die manier duidelijk de doel stellingen en de werking van het projekt bestuderen. De ingenieurs en de technische medewerkers van dit sta tion, zullen volledig belange loos de grote mogelijkheden ervan demonstreren. Allerhande afvalprodukten worden voor de ogen van het publiek verwerkt tot een Wat de zoezoezoekers gaan uitbeelden blijft ook nog een vraagteken, (rik) Uit eigen rangen werd dit onderwerp «De bierziek te» naar voren gebracht en uitgewerkt. De oorzaak hiervan is niet ver te zoeken: elke maandagmorgen kan je de verschillende «Sleuren» met dezelfde ziekte zien rondlopen. Zij moeten ook zoveel uit gaan, recepties en bals bezoeken... De sekretaris van de groep, de heer Leon Van den Berghe vond het een goed onderwerp, vermits de ziekte echt bestaat. Zij ontstond in het voormalige Congo, zo las hij «ergens». Daar het onderwerp nu uitvoerbaar werd, is er degelijk werk van gemaakt. Eigenlijk hééééél origineel is het niet meer, want vroeger is hetzelfde titeltje reeds gekozen door een andere groep. Maar als ge het schild kent van de Sleuren (een man die een pot bier voort-sleurt) zal je wel begrijpen dat het hier om een hoogst interes sant onderwerp gaat... De hoofdpersoon van het hele vertoon is en blijft de erevoorzitter van de groep. De voorzitter ge waagt van «dieeë heeft het goed zitten. Die heeft een chronische bierziek te. Hij heeft het wat zeker nodig is! Daar om krijgt hij een ere plaats op onze wagen.» Van de wagen gespro ken: Het zal zeker een juweel worden. Alles is zelf gemaakt met eigen materialen. Gelukkig zijn de meeste leden van de Sleuren bouwvakkers, die momenteel tijdelijk werkloos zijn wegens het slechte weder. Door de jaren (en door het afkij ken van vele andere groepen) hebben zij een reusachtige ervaring ge kregen, die de groep nu ten goede komt. Het is nu mogelijk met draad en papier, mooie vormen te kreëren, zoals elke bezoe ker van de stoet zal kun nen zien. Dit jaar heeft de groep zelfs een eigen (zij het kleine) trekker gekocht. De volledige groep be staat momenteel uit twaalf «echt goede» le den. Ze werken allen se rieus mee. De sekretaris voegde daarbij: «Wij zijn met niet veel, maar we hangen echt aaneen! Er is v.'s! eer "eveer een verbonden want als we met zijn twaalven ruzie hebben is die moeilijker te ontwarren dan met zijn vieren bijvoorbeeld... We weten het natuurlijk: de ene doet al wat meer dan de andere, maar zo nauw zien wij niet! Leden die slechts en alleen komen om te feesten en nooit om te werken, moeten wij niet hebben... Onze vrouwen en zelfs onze kinderen gaan mee in de stoet, toch zullen we er maar met een twintigtal mannen zijn. Sommigen zitten verborgen in «de brouwerij». Maar we hebben twintig kostuums laten maken, dus zullen er evenveel personen in de groep mee op stappen». De Sleuren zijn reeds zes jaar druk bezig met kar- Plakken, snijden en passen, en ziel. (Rik) naval. Hierdoor zijn ze de derde oudste groep van Lede. Als lid van de Fan Europa-klub hebben ze reeds een paar keer de hoogste onderscheiding «De Zilveren Nar» mogen in ontvangst nemen. De groep is uitermate goed gekend, bijna zoals slecht geld, want ze zijn ook overal, binnen of buiten Lede. Aan hun wagen zijn ze een kleine drie maand bezig: het afbreken van wat er vorig jaar opstond heeft ook een tijd ge vraagd. Met het opbou wen van de nieuwe wa gen is men nu druk doen de. Wat betreft de kledij: vrouwen en dochters zijn er reeds maanden mee bezig, dus alles komt ze ker in orde. Na Lede wordt ook nog deelgeno men aan de vieringen te Wichelen (waar de groep deze Sleur doet het meL. tweemaal een eersteFen b0.b32!dei en te Ors gem. Gewoonlijk e gen ze tussen de e '7( vijf, maar nu, dit ifcnd doen ze echt «veir te 11 nen». Daarom beeld<v® eigenlijk zichzelf ,ra Sleuren, die sleuren®^ een grote pot bier... ee, Zij zijn zeer gelukkig 71 ze een (open) ruimte pei ben om de wagen te n wen. Ze staan er g er kig: ze mogen hun e;h' gedacht doen. !"j: Het is nu reeds zo erg "e de eigenaars (haar naam is «Metjen»! itri komt vragen waarortet op die of die dag(nd gewerkt is. Zij kontrols!{ alle dagen de omge!ze én de wagen, die I volledige goedkeufer meekrijgt. rd Je Pi keer zouden winnen, krij gen we zeer spontaan an twoord: «Dan maken we geen prinsenwagen, maar een keizerswagen, onze drie overwinningen overwaard!» Toch moe ten we bekennen, dat de mensen van de Keelblus sers alleen maar werken voor de «eer» om als eer ste te eindigen. De geld prijs speelt een mindere rol, hoewel hij toch ga lant wordt verdronken. Wat telt is dat de leden hun inspanningen be loond zien. Als ze volgend jaar een prinsenwagen mogen bouwen, waard aan een keizer, zullen de Keel blussers zeer fier zijn. Daardoor blijven ze in de beweging en zijn ze toch eens uit het stoet-gebeu ren, want: vier maal ach tereen winnen lijkt hen onmogelijk! Andere groepen worden reeds jaloers. Zij lieten reeds weten dat de Keel blussers Leê karnaval ka potmaken, want «wij kunnen dat niet zo goed!» De Keelblussers zijn inderdaad een groep die gerust in Aalst een ereprijs kan bekomen. Vorig jaar behaalde de groep eveneens een eer ste prijs te Denderleeuw, en eervolle vermeldingen te St.-Gillis-Dendermon- de, Onkerzele en Ge- raardsbergen. Ook dit jaar zullen ze te bewon deren zijn in Dender leeuw en Dendermonde. Maar in Lede moetei mensen niet meer doen aan Dubbel-1 bel! Micky Mouse en vennoten zijn er deze naval bij om elkeei verwelkomen in het ney-land van Leê... Clement met zijn goocheltoeren zal een vierde plaats behalen, (rik)

De Voorpost | 1980 | | pagina 16