:n zuiver karnavalbegrip te lede iNIS DE BACKER: GAASGEVERS SPELEN «DE CLOWN» UITSLAG DERDE TEKEN EN SCHILDERWEDSTRIJD VAN DE ORDE Nieuw overkoepelend orgaan voor Leedse Karnavalgroepen E DE GR00T-LEDE -U^-sS, -,1-M i. Hen van iroot-Led i ook vol r het m< eën hun lasgevers zijn reeds eind november, als echte valisten begonnen aan hun wagen. Het onder- hiervan is «de klown». De leden van de groep netjes verkleed meetrappen als klown of zij hun ahin... Plezier verzekerd! Eerst dacht men een i alleen t eling op de oliekrisis (Veel te kèrt) uit te en, maar dat vlotte niet, vooral kwa kledij. |$>m werd iets levendiger gekozen. Op de wagen een reuzeklown die van een rijsplank afdaalt. 2'J Willy De Smedt werd het mogelijk een onthuil'Jger van een zeven meter lengte, te voorzien land zeeriten reus met een kleine vier meter hoogte. Het een sub el is eigenlijk een uitbeelding van de eigen zal widie volgens de voorzitter alleen klowns als telt. Ibegon allemaal op lende supporters van de I zeer onverwachte gemeente, zegden: «Dat Voorzitter Johan is op Leê nog niet voor- p"ittelboom, beter ge- gevallen. Doe het nog als Jeansken de eens over in de karnaval- |man, heeft in '76 in stoet. Zorg voor een Central 55 uur aan wagen...» fetuk op rollen gere- Dank zij Raoul Van, Ca- De bazin en verschil- nenbergh werd voor de eerste maal deelgeno men aan de stoet in '77. Toen was de grote mee- rderhied reeds verloren: ze hadden rap de mikro- be te pakken en ze zijn blijven voortdoen... Dit jaar wordt uitgepakt met een idee van Julia De Kerpel, de moeder van de uitbaters van kafee Cen tral. Zij maakte de hele groep op met woorden als «Dan kunnen we veel plezier maken!» Nu ja, wie zou dat met karnaval niet willen Dit idee bleek echter gemakkelij ker uit te werken als in de werkelijkheid. De werkers (en we vernoemen hier Johan Van Titelboom, Eric Lemmens, Jerom Van den Abbeele, Rudy Parrez, Peter Van den Brempt, het jongste lid Glenn Claus, Mare Ver- haegen en natuurlijk ere voorzitter Willy van de garage Leda) hebben wel een overdekte ruimte ge vonden om te werken maar geen afgesloten hangar. Het gevolg is dat het papier reeds een paar maal opengevroren is. Maar kom, ondanks de tegenslag zal de wagen op tijd afgeraken, ook al kunnen ze wegens het ontbreken van verlich ting, alleen 's zaterdags overdag werken. Julia De Kerpel, Carine Verhaegen en Annemie De Craecker hebben het wel warmer,, nmaar niet gemakkelij ker. Dit drietal zorgt im mers voor de kostume ring een zeer belangrijk aandeel in de presentatie van de groep. Op het gebied van «wer ken» is de toestand fel verbeterd tegenovr vori ge jaren. De kliek hangt meer aanéén, zodat de ene vlugger komt werken om de ander een plezier te-doen. Er kwam dit jaar geen enkele «stielman» aan te pas: alles werd zelf geflikt. De Gaasgevers hebben hun les wel ge leerd: vorig jaar lieten ze iemand komen om de plannen en het «fijne» werk te doen, maar dat heeft hen een bom duiten gekost! Toch blijven zij hun uiter ste best doen om toch eens de eerste te raken. Reeds twee jaar achter elkaar werden ze tweede gerangschikt en ook dit jaar vrezen ze de Keel- blussers wat! Van één zaak zijn ze zeker: hun grootste sukses ligt bij de kleding. Want dat kan geen enkele groep realli- seren, zoals wij dat doen.... Volgend jaar bestaat de groep vijf jaar. Dan gaan ze echt een slagske door geven om te winnen. Er is nog wel geen speciaal idee uit de bus gekomen, maar dat zal wel komen. De leden van de groep gaan op andere plaatsen ook eens zien om ergens inspiratie op te doen. Ondervoorzitter Eric Lemmens is kordater. Hij brengt er de lach bij te pas als hij zegt: «Maar jongens toch. We zijn wij zeker gewonnen dit jaar. Volgend jaar maken we de prinsenwagen om ons vijfjarig bestaan te vieren én voor de eer. Ge moogt er zeker van zijn dat we de eerste zullen zijn, al moest ik daarvoor de he le jury uitkopen... Dat de Gaasgevers gaas geven is ons ondertussen duidelijk. Het wordt zelfs bevestigd door de voor zitter van de groep: «Als er een bak bier bij het werk staat en Eric is aan wezig, moet ge een paar uur nadien niet meer gaan zien. -Den bak zal wel leeg zijn!» Van gaas geven ge- sproken... RDV •enis De Backer, voorzitter van de Leedse Kalveren Ikent, weet als Ledenaar niets af van het karnavalge- n. Deze persoonlijkheid is immers overal gekend en wig, als het maar over de karnaval gaat. Geen ar dat de Orde van de Leedse Hovaardige Boer dit jaar •te hém het ereplakket 1979-80 toe te kennen. Een k waardering, die voor een man als Denis meer waard In wat ook. Hij is er tegelijk bijzonder fier op en het zet f aan om steeds gezwind verder te boeren. zeker niet stil. Denis reeds een tweede opgericht, hij deed maal mee met de prin- trkiezing, schreef reeds teches... Dit laatste, zei is het ondankbaarste dat er bestaat: ik ben vijf maal slecht uitge- d. Maar hoe gebeurt de mensen geven zich als kandidaat, veertien bij voorbaat komen ze vragen voor iets in el- te steken. De inspan- is vaak zeer groot en omdat er niet gewon- wordt, wordt er tegen |s niet meer gepraatl anderen werd bijvoor- een langspeelplaat uit- ind. Moest Denis zagen igen voor hij ze terug- i! Daarom zegt hij kon- int: Ze moeten het mij meer vragen, want ik Mhet niet meer! Is elf jaar staat deze pio- in de bres voor Leê- ival. Hij begon in het idhuis Leeuwerik, waar Iiaval alleen gevierd werd financieel winstbejag. De iniging ging in de stoet een honderdtal mensen, tich allemaal thuis moes- »t met. 'c'e(^en- Men behaalde schillende keren een eer prijs (zonder kosten te erstefen), maar de deelne- te 0FS werden achteraf met T pilsje of een cola in het tgestuurd! de ei '70 hebben een paar dit nden beslist zich kandi- ïir te t te stellen voor de prin- eeldl verkiezing. Ik eindigde er ;elf rlaatste. zegt Denis. urp ar dat bleek niet erg: in- endeel: «Ik heb er veel leerd en afgeloerd I» UKI<|{ 71 moest Denis onder de 'Ttte jens. Financieel kon hij n te niet bolwerken om zich er g »r kandidaat te stellen, un ef'1 verdween hij niet uit de :ulatie, want hij stichtte j «Denisvrienden». Gezien j reuzen reeds lang in de ,ar ders van het kultureel !n,)) itrum lagen, werd in de aroriet een paar poppen in dag i doopkorf meegedragen: ntro «lelden de baby's van het rnge izenpaar voor. Tegelijker- werd een plakket meege- gen, waarop de terug van de reuzen geëist jfd. Dat jaar werd er op voor de eerste maal die dkeii? een Miss Bette-verkiezing georganiseerd. Niet zoals nul Toen was het een gebu- renfeest, dat doorging in het lokaal in de Markizaatstraat. In '72 huwde Dennis. Er volgde een tweede niet-offi- ciële Miss-verkiezing en Dennis De Backer werd eer ste op de prinsenverkiezing. Ook de stoet werd voor de groep een meevaller: Ba- thist de Wrijver kende een ongehoord sukses. 1973 daarentegen werd een moei lijk te vergeten jaar: door een serieus tekort aan geld en het ontbreken van een plaats om binnen te staan werd de groep «Dennis- vrienden» ontbonden. Wel werd er een derde Miss-ver kiezing gehouden, ditmaal in een schuttershangar van ka- fee Telstar... Op een afscheidssouper werd een aperitief geschon ken. De boord van het glas was bij voorbaat versierd met suiker. Maar stel U de gezichten voor van de aan wezigen, toen bleek dat het zout was! Dat jaar schreef het feestko- mitee een wedstrijd uit, met de bedoeling een vlag te ver werven. Dennis won de wedstrijd en bleef een hele tijd zoet: hij schilderde niet minder dan 27 vlaggen met de hand. In '74 werd broer Etienne kandidaat-prins. Dit was voor Dennis een grootse ge legenheid om weer in de karnaval te duiken. Toen werden de Leedse Kalveren geboren! Toen Walter zijn plaatje «Met uw koeien en kalven» op de markt bracht, werd gezegd: wees gij maar de koe en laat ons de kalve ren zijn. Wij wensen «kleine» mensen te blijven... Walter werd keizer en offi cieel aangesteld als tweede keizer van Lede. Burgemees ter Raes kon zich bij de be slissing moeilijk neerleggen en heeft er op aangedron gen dat Etienne I als prins werd uitgeroepen. De Leed se Kalveren maakten voor de eerste maal deel uit van de stoet met een gemeente huis en een uitbeelding van het gemeentebestuur. In '75 ging een droom in vervulling: Marina Raes werd voor de eerste maal Miss Bette! Tot de laatste avond voor de prinsenver kiezing was er maar één kan didaat: Etienne I. De laatste avond werden er bij de Kal veren nog twee kandidaten uit de groep «aangewezen» om de verkiezing te redden. Dennis De Backer onder de naam Bacchus en Paul Goo- sens als Kalvos. Etiennus werd voor de twee de maal prins. In de stoet werd er dat jaar niet minder dan 200 liter bier uitgedeeld. In '76 moest Dennis het op nemen tegen Mong van Stampen en dagen. Hij ver loor tegen deze professional met vijf punten. Ook de Leedse Kalveren stonden er zeer slecht voor: ze behaal den slechts de zevende plaats met hun muzikale klowns. Het was in dit jaar dat De Backer het eerste ere plakket voor de Orde ontwierp en uitvoerde. Het jaar nadien maakte alles weer goed: Wicky De Viking oogstte sukses in de stoet. Het werd een heroptreden van de Kalveren. Er kon een platte wagen aangekocht worden... Voeg daarbij dat Chris Gouminne tot Miss Bette verkozen werdl (reeds de tweede kandidate van de Kalveren die deze eer te beurt viel.) 1978 won kandidaat Gilbert I de prinsentitel. Omdat de Leedse Kalveren toen vijf jaar bestonden, werd er met vijf wagens deelgenomen aan de stoet. (Meksiko - Gra- vez op ru6t). In 1979, zegt Dennis, hadden we niets: «geen miss, geen prins-kan didaat... en slechts de vierde plaats met Jong Leê naar Argentinië». Nu, in 1980 werd er even nagedacht: we hebben reeds elf jaar veel plezier gemaakt, hoewel er ook heel wat dieptepunten waren. Toch werd er veel geleerd en ondervonden, is dit geen schoon jaar om met de Or de, het feestkomitee en de verschillende groepen eens te klappen over de noden die Leê-karnaval kent. Men strooit rond dat Leê-karnaval zijn hoogtepunt reeds ge kend heeft. Maar daar mag men het niet bij laten! Hoofddoel moet zijn: de groepen die bestaan, probe ren in stand te houden en deze die dreigen te verdwij nen moeten maksimaal ge holpen worden! Laat ons de vreemde groepen weren. Wij hebben liever een «klei ne, echte Leedse» stoet, dan ééntje vol vreemde groepen... Als besluit maakt deze mar kante man nog een balansje op: De Leedse Kalveren be staan nu zeven jaar. Wij ken den reeds één prins Gilbert, tweemaal prins Etienne, tweemaal Miss Marina Raes en éénmaal Chris Goeminne als Miss. Dat zijn zes titels, in amper zeven jaarl Voeg daarbij dat we reeds een paar keer tweede wer den in de stoet... Dan moeten we wel zeggen: «Joepie voor de Leedse Kal veren!» Wij begrijpen deze zienswij ze volkomen, temeer omdat Dennis een kalme doordrij ver is, die volledig doordron gen is door het karnavalge- beuren. We wensen hem dan ook met plezier nog veel produk- tieve jaren toen. RDV. Dit jaar richtte de Orde van de Leedse Hovaardige Boer haar derde teken- en schilderwedstrijd voor de jeugd in te Lede. Het werd weeral een enorm sukses. Niet minder dan 537 inzendingen bereikten de Orde tijdig. Spijtig genoeg werden zeven inzendingen ongeldig verklaard, wegens het ontbreken van naam, leerjaar of leeftijd. De Orde is echter meer dan tevreden met de inzet van de jongeren, die bedankt worden voor hun entoesiasme en hun soms ongebreidelde fantasie. De Orde van de Leedse Hovaardige Kemels is een pas gestichte vereniging, die bedoeld is om een nieuw overkoepelend orgaan te zijn voor de Leedse karnavalgroepen. Het is dus een duide lijke tegenhanger van de Orde van de Hovaardi ge Boer. ledereen die iets met karnaval wil te maken hebben, kan lid worden. Aan de groepen wordt gevraagd ten minste één lid op te geven om deel te nemen aan het bestuur. Verdere inlichtingen kunnen steeds bekomen worden bij Luc Janssens, Wichelsesteenweg 158 te Lede. De Orde benadrukt: «Heb je geen prijs, spijtig voor de geleverde inspanning. Maar het «meedoen» op zichzelf was wellicht reeds een pret tige bezigheid. Wie nu geen prijs won, krijgt wellicht vol gend jaar een kans.» Natuurlijk zijn er ook win naars. Er werden uit elke leeftijdsgroep (per leerjaar) tien besten uitgekozen. Er zijn dus niet minder dan zes tig gelukkigen. Daar ook vele ouders, leerkrachten en di- rekties aanwezig waren, was het kultureel centrum vorige woensdag te klein, toen de officiële prijsuitreiking plaatsvond. De prijswinnaars waren: Eerste leerjaar (48 deelne mers): Ilse Derder, Guchtstraat 86, Lede; Ruth Biebaut, Briel 39, Smetlede; Griet Van Dorpe, Terhagen 9/3, Ressegem (leerlinge te Lede); Tom Praet, Klemendorp 2 te Le de; Isabelle De Block uit Smetlede; Gerbrand De Martelaere, Serskampstraat 9, Smetlede; Barbara Van de Maele uit Smetlede; Frank Crombeen eveneens uit Smetlede; Peter De Pril, Openveldstraat 85, Lede; Dorothy Van Hoecke, Molen straat 15, Lede. Tweede leerjaar (102 deel nemers): Tim Van den Branden, Meir- veld 44, Lede; Wim Heire- mans, Kluisberg 42, Lede; Nadine De Bruyne, Speurt- straat 94, Oordegemi Natha lie Baeyens, Volderstraat 1, Wanzele; Chris Claus uit Smetlede; Carlo Van den Borght eveneens uit Smetle de; Paola De Dijcker, Lang straat, Schoonaarde (leerlin ge te Lede); Ingrid Verbeke, Vogelenzangstraat 2 A, Le de; Silvie Keymeulen, Ri- meir 160, Wichelen; Annel- een Van de Velde, Koning Albertlaan 24, Lede. Derde leerjaar (171 deelne mers): Ann Ringoir, Bellaertstraat 8, Lede; Filip Van de Velde, Serskampstraat 33, Smetle de; Elsie De Winne, Kapel- lenhoek 29, Smetlede; Dan ny De Wilde, Heiplasstraat 14, Lede; Viki De Neef, Meir- vels II, Lede; Peter Diliën, Klemendorp 10, Lede; Karei Roelandt, Grote Kapelle- straat 37, Lede; Peter Beec- kman, Serskampstraat 30, Smetlede, Huguette D'Hae- seleer, Prinsdaal 49, Bam- brugge (leerlinge te Lede); Christa Van den Bossche, Wichelsesteenweg 128, Lede. Vierde leerjaar (105 deelne mers): Monica Goemeyne, Briel 8, Smetlede; Elsie Lammesn, Oud-Smetlede 13, Oorde- gem; Lieve De Winter, Oude Heirbaan 7, Erpe-Mere (leer linge te Lede); Bart De Meyer, Dorp 27, Smetlede; Jimmy Velleman, Ronken- Vijfde leerjaar (41 deelne mers): Els Van Steenberge, Molen straat 15 A. Lede; Chris Bruyninckx, Zwaluwstraat 6, Lede; Guy Van de Velde, Serskampstraat 33, Smetle de; Harald Meganck, Dorp, Smetlede; Viviane Peyn- saert, Dorp 22, Smetlede; Chris De Wolf, Hoeksken 10, Lede; Ronny De Vuyst, Ram- psande 3/1, Smetlede; Igna- ce De Lathauwer, Nieuw- straat 2, Impe; Isabelle Baeyens, Volderstraat 1, Wanzele, Gunther Roelandt, Wichelsesteenweg 111, Lede! Zesde leerjaar (63 deelne mers): Anja De Winne, Steenland 40, Lede; Mare Beeckman, Serskampstraat 30, Smetle de; Kris Van den Branden, Meirveld 44, Lede; Elsie Pan né, Steenstraat 122, Lede; burgstraat 15, Lede; Anja Baeyens, Billegem 21, Wan zele; Annick De Wolf, Hof straat 14, Wanzele; Geert De Smet uit Smetlede; Kris De Clercq, Dorp 90, Smetlede; Sonja De Gucht, Paepestraat 134, Wichelen (leerlinge te Lede). Geert Van der Stuyft, Briel 18, Smetlede; Geert Quiper, Oud-Smetlede 2 te Smetle de; Katrien Weyns, Populie renstraat 10, Lede; Veerle De Coensel, Ommegangweg 7, Lede; Lieve Baeyens, Bille- gemstraat 18/2, Wanzele; Sonja Brondeel, Volder straat 6, Wanzele. Aan alle prijswinnaars: een hartelijk proficiat. Aan alle meedoeners: zeker tot vol gend jaar. En dan: nog béter! RDV. De Missingers ofte Miss Bette 1980 en 2 ex Miss Bettes openen de show. (rik) gestokén^rfk) PnllS Karnaval 1980 Sewonlen. wo"" «oor tegenkandidaten In dn lucht "It De Backer, voorzitter van de Leedse Kalveren, (rik) Poözie-avond te Impe Wie belang stelt in de letter kunde, kan aan zijn trekken komen op vrijdag 15 februari om 20 uur in de zaal van het Klooster te Impe. Letterkundige G. Rijckaert brengt een bloemlezing uit de Noord- en Zuidneder landse letterkunde. Organi satie Davidsfonds Impe. Karnavalfeest Villa Letha Zaterdag 16 februari is het karnaval geblazen voor de Derde Leeftijd, in Villa Letha. De organisatie berust bij de Orde van de Leedse Hovaar dige Boer. Aanvang 15 uur. PW-damesbond Lede De PVV Damesbond Lede or ganiseert in het teken van karnaval, haar jaarlijkse kof fietafel op zaterdag 16 fe bruari om 16 uur in de zaal Lelie, Kasteeldreef. Een ge zellige sfeer van lach, plezier en dans is verzekerd. Toneelavond te Impe De jeugdwerkgroep «Oxalis» speelt op zaterdag 16 februari voor de laatste maal «Hoogheid, uw kameel staat klaar». Het betreft hier een blijspel in drie bedrijven. Doek om 20 uur stipt, in de zaal van het Klooster te Im pe. Inkom 40 frank. Kinderen 20 frank en leden gratis. Verkleed karnavalbal Zaterdag 16 februari wordt door V.C. Jong Lede een groots verkleed karnavalbal ingericht in de zaal Volks kring. De samenwerking van de Orde van de Leedse Ho vaardige Boer en van alle karnavalgroepen is verze kerd. Orkest: The Sonor Band met zangeres Inge Summerland. Aanvang 20.30 uur. Inkom 80 frank. Verzorgingsnamiddag Dinsdag 19 februari: in het Veerleheem te Smetlede, Verzorgingsnamiddag van het C.M.B.V., Dokter Carla Goethals spreekt over «sui kerziekte». Aanvang 13.30 uur. Wandeltocht R.B.S. Lede De pas opgerichte school- sportraad van de Rijksbasis school Lede, organiseert op woensdag 20 februari een wandeltocht doorheen alle mooie hoekjes van Lede. Ouders en sympatisanten kunnen eveneens deelne men. De afstand bedraagt ongeveer vijf kilometer. Het inschrijvingsgeld werd vast gesteld op 10 frank waar voor elke deelnemer onder weg een frisdrank ontvangt en gratis mag deelnemen aan de grote tombola 'ach teraf. Verzameling op de speelplaats van de school om 13.15 uur. ledereen is welkom. Aangepaste kledij en schoeisel gewenst. Sleuren dopen Volgende vrijdag vieren de Sleuren weer feest: zoals traditioneel wordt hun wa gen weer gedoopt, wat tel kens veel plezier meebrengt. Het is een feest voor alle karnavalisten. RDV Gust gaat er tegenaan met zijn karnavalschlager. (rik]

De Voorpost | 1980 | | pagina 17