B JEUDHUIS LEEUWERIK ZET DE PUNTJES OP DE I GAAN LEEDSE POLITIEMENSEN SAMENWERKEN MET BUURGEMEENTEN? MEDEDELINGEN VAN HET GEMEENTEBESTUUR BURGERLIJKE STAND GR00T-LEDE doen. En toch isL interiegrverander r winst comme veel jeu bijv. kleinkur 18 - 15.2.1980 - De Voorpost Naar aanleiding van het galartikel van CSC De Rank Lede in de Voorpost van 25/1/80 en aangezien dat het een feit is dat telkenjare bij het bekend maken van de subsidies, toegekend door de gemeenteraad aan de diverse verenigingen, er telkens wel één of andere kulturele, sport- of jeugdvereniging ons onder de neus wrijft dat onze subsidie te hoog ligt tegenover die van hen, willen wij hier wel eens een kleine verduidelijking maken. Eerst en vooral willen wij echter enkele missingen in het artikel van de niet- zo-goed-geïnformeerde schrijver rechtzetten. Reeds meerdere jaren werd er ons een subsidie van 80.000 frank toege kend en niet 70.000 zoals er in het artikel te lezen is. Ook voor 1979 zou dit het geval zijn. Daarenboven hebben wij van die neste ling in de socio-kulturele raad niet veel bemerkt. Immers sinds de oprich ting van de jeugdraad moeten wij nog de eerste uitnodiging om er na toe te komen voorgeschoteld krijgen. Trouwens, als wij ons niet bedriegen, wer den alle jeugdverenigin gen in blok van de socio- kulturele raad naar de jeugdraad afgevoerd! Wij hadden inderdaad een zeer goed filmpro gramma met als toe maatje een kinderfilm op tweede kerstdag om het jaar van het kind af te ronden. Ook werd er reeds in januari een te kenfilmnamiddag geor ganiseerd om dat jaar te starten. Moest het klinkunstpro- gramma zich beperkt hebben tot het optreden van Miek en Roel in de cember, dan zou het eer der pover geweest zijn. Maar reeds in januari hadden wij het optreden van de roek-groep Plastic Chocopot en in februari was de beginnende klein kunstenaar Raf De Pauw te gast. Bovendien werd er in augustus een Ierse volksdangroep uitgeno digd voor een smaakvol optreden en dit onder im puls van onze eigen volksdansgroep, die op haar beurt verschillende keren naar buiten trad. Tijdens de ommegang werd er ook nog een cac tustentoonstelling ge houden (zo niet kultureel dan toch alleszins de moeite waard). Op initia tief van onze PV werd er ruime reklame gemaakt voor het optreden van het teater Antigone (georganiseerd door CSC De Rank) en een hele groep belangstellenden trok gezamenlijk naar de voorstelling, die zo goed was dat er ai eens meer op Lede iets dergelijks mag gebeuren. Zo alles te samen beke ken was het kultureel programma tijdens het voorbije jaar dan toch nog wel de moeite waard. Daarom verwon dert het ons toch wel lich telijk dat wij met een der gelijk kuituurpakket en met een eigen volksdans groep, die toch zo lijkt het ons kultuurgericht is, uit de socio-kulturele raad gehouden worden. Nu niet dat wij er zo aan houden om in al die ra den té willen zetelen. Het brengt immers alleen maar verplichtingen en bijkomend werk voor de verantwoordelijken mee. Maar wij zijn toch al ge woon van de jeugdraad met de sportraad te ku- muleren (sic) zonder dat dit ons bijkomende sub sidies bezorgt. Het blijft logischerwijze 80.000 frank en geen 2 x 80.000. De sportraad immers doet zelfs geen voorstel tot subsidiëring van onze sportklubs. Alleen de jeugdraad doet dit! Laten wij nu een reken kundig sommetje maken wat betreft die subsidie. In de sportraad zitten er heel wat voetbalklubs, die in een liefhebbers kompetitie uitkomen en ieder kunnen rekenen op een subsidie van 5.000 frank. Wel, wij hebben twee dergelijke voetbal ploegen. Resultaat: 10.000 frank subsidie voor de voetbal alleen! Dan hebben wij de basket BBC Leeuwerik en de vol ley VC Leeuwerik, die bei de in de provinciale reek sen van de respektievelij- ke Belgische bonden spe len. Bij de basket is er een jongens- en een meisjes- ploeg. De jongens spelen in 2de provinciale na vo rig jaar gestegen te zijn en stellen bovendien nog een reserve-team op. Als wij voor die jongens- ploeg naar analogie met de voetbalploegen op 5.000 frank als subsidie zouden mogen rekenen plus misschien nog de helft daarvan voor de re- serven en voor de meis jes, die in 2de provinciale dames uitkomen ook nog eens 5.000 frank, dan ko men wij op 12.500 frank; wat niet zeer veel is, ge zien de hoge kosten, die het spelen bij de Belgi sche basketbalbond mee brengt. Gelijklopend hiermee is de volley, die bij de jon gens ook in de op één na laagste afdeling speelt met daarenboven ook een reserveploeg op een meisjesploeg (eveneens in provinciale afdeling). Ook 12:500 zouden wij zo zeggen. En om de sportzaak af te Op de agenda van de vorige gemeenteraadszitting stond als punt 8: «Samenwerking politiekorpsen aanpalende gemeenten». De voorzitter zei dat dit punt reeds vroeger naar voren werd gebracht, maar dat men schrik had om meer werk voor de eigen politiemensen en dat een even tuele personeelsuitbreiding mocht verwacht worden. Toch is ondertussen gebleken dat de samenwerking zijn nut kan hebben. Het gaat hier om de samenwerking tussen Lede, Aalst, Erpe-Mere, Dendermonde, Wetteren, Wichelen en Sint-Lievens-Houtem. Daar er een wederkerig voorstel werd ingediend door de aanpalende gemeenten, werd het geheel goedgekeurd door de heer goeverneur. De heer Gravez verduidelijk- verschillende gemeenten, te verder: de hulp kan ge- Het heeft zijn voordelen: er vraagd worden door de bur- gebeurt een ongeluk op een gemeester of door de kom- grensscheiding. De politie missaris. Een dergelijk be- kan niet optreden omdat het sluit werd reeds genomen in links gebeurde en alleen de rechterkant van de weg tot de gemeente behoort. Nu zou alles kunnen geflikt wor den, zodat er geen diskus- sies kunnen uit voortvloeien. De overeenkomst, aldus de burgemeester, beperkt zich tot de gemeenschappelijke grenzen. Het betreft hier ei genlijk een hulpverlening op administratief gebied en slechts op uitdrukkelijke vraag, ter vervollediging van de op gang zijnde onderzoe ken. Op eigen macht mag de politie van een aanpalende gemeente niet verbaliseren, noch optreden... Raadslid De Brouwer stak het niet onder stoelen of Gemeentelijke toelage voor een minder-valied kind met een invaliditeitsgraad van minimum 80%. Een gemeentelijke toelage wordt toegekend aan de moeder of de opvoedster die gebeurlijk de moeder ver vangt die 1e thuis een ge- handikapt kind verzorgt met een invaliditeitsgraad van min. 80%. Deze vergoeding is vastgesteld op 5.000 fr voor 1979 en op 7.500 vanaf 1980. (Toegekend tot een mas. leeftijd van 25 jaar voor de mentaal gehandikapten en tot de max. leeftijd van 14 jaar voor de lichamelijke ge handikapten.) 2e waarvan het gehandikapt kind met een invaliditeits graad van min 80% in een gespecialiseerde inrichting aangepast onderwijs ontvangt en gedurende de weekends en verlofdagen thuis verzorgd wordt. Deze vergoeding is vastge steld op 2.500 fr voor 1979 en vanaf 1980 op 3.750 fr. (toegekend aan de mentaal gehandikapten tot de leeftijd van 25 jaar en aan de licha- banken. Hij meende dat het hier een «zeer gevaarlijke zaak betrof, waar men zeer voorzichtig moest mee zijn.» De burgemeester wou nog een positief punt naar voren brengen: er is een verslag van de politiekommissaris, dat er wel degelijk op aan stuurt. Na voorlezing onthielden wij het volgende: «Het probleem is niet nieuw. Het zou echter niet mogen dat op een straat of een kruispunt waar een grens scheiding is, de bevoegd heid ophoudt. De betrokken beslissing tot samenwerking moet echter komen van de twee betrokken gemeenten. Zij dient ten goede te komen aan de samenwerking tus sen deze gemeenten. Het optreden van de politie van een aanpalende gemeente zou moeten ver plicht worden bij hoogdrin gendheid of bij opvordering. Het zou toegelaten zijn in andere gevallen. De konklu- sie en het advies logen er niet om: uitbreiding zou moeten voorzien zijn voor alle aanpalende gemeenten... Maar. anderen kunnen niet verbaliseren in Lede, als er bijvoorbeeld iemand ver keerd geparkeerd staat!!! Dit ontlokte de heer Ruys- sinck volgende opmerking: «De braven zullen ja zeggen en de deugnieten stemmen neen!». De heer De Cuyper stelde het probleem anders. Hij meende, als er op de plaats van een ongeval 100 meter ver een politieagent staat, en aan de andere zijde ook 100 meter ver een rijkswachter, dan hebben zeker geen van beiden iets gezien... Schepen Noël beloofde dat er in geval van goedkeuring, nog beperkende voorschrif ten zouden voorzien wor den, Na een verwittiging: «Pas op, geef ze een duim en ze zijn met uw hand weg» kreeg het punt 10 neen- stemmen en één onthou ding. R.D.V. ronden zou de tennisklub o.i. met recht reden ook op 5.000 frank durven aanspraak maken. Schrijven en zeggen voor de sportklubs alleen reeds 40.000 frank rond als vooropgestelde sub sidie. Wat blijft er over? 40.000 frank te verdelen over de jeugdwerking en de kulturele aktiviteiten inklusief de volksdans groep. Wat zou men er van den ken moest het jeugdhuis met een ledenaantal van bijna 300 in 1979, met een aantal begeleide openingsuren van om zeggens 40 uur per week en met een vaste be roepskracht in dienst voor de begeleiding van de jeugd, voor de jeugd werking een subsidie ontvangen van 20 tot 25.000 frank. Dat schijnt ons in vergelijking met de subsidies van andere jeugdverenigingen en re kening gehouden met le denaantal en werkingsu ren toch alleszins niet te veel te zijn. Rest ons nog een slordi ge 15.Q00 om zowel een kleinkunstprogramma in elkaar te boksen, een filmprogramma op te stellen, vreemde volks dansgroepen uit te nodi gen en onze eigen volks dansgroep te laten funk- tionneren. Is dit dan zo'n schandalig hoog bedrag? Wij erkennen wel dat er in heel het subsidiérings- systeem zeer grote ver schillen op te merken val len en dat veel verenigin gen zeer zeker wel onder gewaardeerd worden. In hoever sommige andere verenigingen uitschieters zijn in de gemeentelijke begroting, daar kunnen wij moeilijk objektief over oordelen. En dat doen wij dan ook niet. Maar toch durven wij stellen dat de subsidie, die wij ontvangen, niet overmatig kan genoemd worden. Verderop in dat bewuste artikel konden wij dan le zen dat het jeugdhuis een kommerciële zaak gewor den is en door vroegere strubbelingen zogezegd dood gekregen is. Een jeugdhuis waar de jeugd koud is en niet meer warm te krijgen en waar bijna alleen nog voetbal fans over de vloer komen. Een streefdoel van het jeugdhuis is van kort na de oprichting geweest, de jeugd een gezond ontspanningsmiddel te bieden o.a. in de vorm van sport. Wil de jeugd aan sport doen, dan komt daar sowieso kompetitie aan te pas, welke wis en zeker supporters mee brengt en vooral als het om voetbalploegen gaat. De laatste jaren komen er trouwens zeer veel vreemde voetbalpleinen met bijhorende akkomo- datie op onze gemeente. Wij geven grif toe dat wij daar dan wel kommer- cieel goed van zijn, maar daar tegenover staat dat wij daar zeker nooit zelf naar gevraagd hebben omdat dat de eigenheid van het jeugdhuis als op vang- en ontmoetings centrum van de jeugd schaadt. Dat de jeugd niet meer warm te krijgen is om een bepaalde inzet te le veren, dat weten wij onderhand wel allemaal. Waar zij zich thuis niet moeten voor inzetten om toch alles te hebben zij willen, daar op een ander niet kelijk iets gaan doen. En toch iSLrj:d een interieyrverander lf1^a tijdens het afgelopen j de doorgegaan vanaf hervormde discobar zelfgemaakte tafels een volledig zelf interieur. melijk gehandikapten tot max. leeftijd van 14 jaar). Voor het vaststellen van het bedrag der tussenkomst wordt de toestand in aan merking genomen zoals de ze zich voordeed op 1 janua ri van het jaar, waarvoor de toelage wordt toegekend. Op dezelfde datum zal de rechthebbende minstens één jaar woonachtig zijn in onze gemeente. De jaarlijkse toelage zal worden toege kend op voorlegging van een attest vermeldende: de invaliditeitsgraad en afgele verd door een kompensatie- kas voor gezinsbijslag. De rechthebbenden op deze toelagen dienen in de loop van het jaar hun aanvraag schriftelijk in te dienen bij het gemeentebestuur op een daartoe door het bestuur ter beschikking gesteld formu lier. Bij de oprichting belangloze inzet wel in veel ruimere aanwezig, maar aangaat moet de huic 'f"8' jeugd zeker niet voor vroegere onder do hoo Getuige hiervan wust weigeren van rel|tijd< me en sponsoring in derk rond het jeugdhuis de sportvelden? Nodbe tans een zeer winstj°°".s vende en dus ële zaak en in veel huizen van Moest de jeugd het lou|bou\ financiëel bekijken zou ze best die opstell rsP" de rug toekeren en die gelden maanden een optreden te geven daardoor misschien minder «dood» te jjjglijc dan gesteld in bewust tikel. Bijaldien zou ze schien met die hoeveelheid kuituur grotere subsidie kunnL"vc vragen? Tenslotte nog dit; is niet veeleer zo dat vroeger verhitte deren tot bedaren komen na een kord optreden in verband n*'en de «vroegere gebeurden nissen» dan dat wij o\ lvlj° een «koude» jeugd den moeten spreken? I Voorzitter van de Leedse Hoovaardige Boer bracht een ode aan de karnavalgroepen. kruiwagen. De ploeg Loebas A bestaat uit Eric Van Impe, Raymond Van Lieferinge, Romain Meese, Eddy Neirynck en twee nationale kampioenen Hendrik De Baere en Jean-Pierre Course, (per) I is Prins Karnaval geworden en zijn mede-kandidaten Vic en Clement zingen met samen zijn eigen lied. (rik) De ploeg Cosmos A bestaat uit Hilaire De Leenheer, Jozef De Leeuw, Willy Heyvaert (Nat. kampioen), Wilfried Van Rossem, Roger Baeyens, en Orland Van der Steen, (per) Geboorten Linthout Liesbeth en Isabel- le, dochters van Paul en van Alleene Marleen. Van den Heede David, zoon van Willy en van Van Coppe- nolle Marleen. Uyttenhove Davy, zoon van José en van De Mplder Yvette. De Coster Mirelda, dochter van Etienne en van Matthijs Christiana. Fransen Vera, dochter van Frans en van Nijs Christiane. De Gussem Michaël, zoon van William en van Deuvaert Annie. De Rick Stefaan, zoon van Hugo en van Bambust Hilde. Matthijs Gert, zoon van Eric en van Van de Velde Nicole. Pauwels Jurgen, zoon van Remi en van De Coensel Rita. Verzele Nina, dochter van Jean-Pierre en van De Bruc- ker Martine. Bauwens Nele, dochter van Cyrillus en van De Cremer Alice. Goevaerts Joan, dochter van Johnny en van Mestach Jac queline. Huwelijken Van den Berghe Pieter en Hereman Ginette. Kerre Alfons en Van den Eynde Christine. Van Boxstael Mare en Bay- ters Claudine. Daghuyt Willy en Van Lan- genhove Rita. Blomme Mare en De Vos Gerarda. Overlijden Van den Bogaerd Maria Wichelen. Heestermans Augus Claessens Augusta en V Heck Augusta, allen uit Let Raes Bertha uit Gent. Galle Frederick en Heestt mans Lambertus uit Lede. Fonck Hector uit Lede-0( degem. Droessaert Richardus Van Gucht Hermina uit Le Van der Heyden Helena Moerenhout Emille, be uit Lede-Oordegem. De Smet Alfons uit Lede. Uyttendaele Omer uit Aal Hofstade. Temmerman Marie uit Le De Caluwé Maria uit Le Smetlede. De Jonghe Eddy uit Lede.

De Voorpost | 1980 | | pagina 18