D eI F fi H I J K l'T U W. tu//en tookj@§( ABC AANDACHT VOOR DERDE WERELD i)@knipÈ Poëzieavond met Geert Verbeke Frans Masereelfonds over Islam... i HEB STEEDS BU DE HAND 3 Cod ibodel eimb® ved. lierstJ ugènf >p Di ■uckei id. Ei zb. Dier Neir at 3, Jerk, uise im, L past Jose irilloi 7 j- i Mul 151, '1 J-. s en i LLE SPORTARTIKELEN 053-21.94.90 ROELANDT SPORT Molenstraat 48 B, 9300 AALST PEECKMAN 053-70.02.93 De specialist in maatwerk Oe laagste prijzen der matrassen Schuimrubber, latex. Staalveren. Super-Buttex Bergemeersenstraat 18. Aalst nnTuu o "ÜW koffiehuis» specialiteit van Watels 0RTHALS ««.-.» Tel. 053-77.76.84 Het koffiehuis der denderstreek E KROON Tel. 21.28.64 Dorpsstraat, 31 - 33 - NIEUWERKERKEN Verfwaren - behangpapier Parfumerie - Geschenken Gespecialiseerd in huwelijkskisten LECTR0H0ME KEI 053-21.89.53 ie componenten - teletoonbeanwtoordapparaten - toradio s - antennemateriaal - stereoinstallaties - modelbouw met afstandsbediening Korte Zoutslraat 12 AALST OURURENiPeizen) Tel. 053-77.48.54 KELLY FURS 0DERMATT THEO - Geraardsberqsestraat 1 Aalst naast PolitieBuieel Pelzen voor Dames, juffrouwen en heren Aanvaard alle herstellingen ESMEED 052-21.27.62 metalen trappen, trapleuningen balkon- en terrasafsluitingen, poorten, enz M De Backei. Kon Albertstraaf 75. Dendermonde UIS Couture Ann Tel. 053-77.90.34 SPECIALITEIT Trouw- en suitekleding Grote maten Kommuniekleding ROMBAUT - DE JONGE Dames en tienerkleding Molenstraat. 72 9300 AALST Interieurverzorging vamoflex 053-21.58.61 onberispelijke afwerking en plaatsing van gordijnen en over gordijnen Eksklusieve "moderne en klassieke stoffen 25 jaar ervaring. De zaak voor mensen die van wonen welen. Kasteeldreef. 45. LEDE centrum O-SPORT 052-21.17.59 Alles maar dan ook alles van sportartikelen, alsook sportkledii en camping Statiestraat 21. Lebbeke Kroosiri|ke Gczinszegels OM, LEEN GERUST 053-21.60.16 op nandlekenmg Hypolheken verzekerde geheimhouding Inlich tingen bi| Van den Berghe Droeskouterstraat 12 Haatten EONIDAS De beste en goedkoopste praline Specialiteit doopsuiker lange Zoutslraat 37 AALST IIEUWLANDT 053-70.28.61 onverbouwmg van de kelder tot net aak ook onderhoud, verbe- rn en hersleifn langestraat 116 9300 Aalst 053-21.58.61 IUosterse TAPIJTEN - koopt U best bij een betrouwbare en solide firma Geselecteerde mooie stukken, deskundig advies en een eerlijke prijs Permanente toonzaal open elke weekdag behalve maandag Op afspraak ook presentatie aan huis. PTapijtgalerij VAMOFLEX (antoon van molle) Nieuwstraat 28. LEDE centrum i UBLICITEIT 052-21.40.60 I dal door Groep De Cuyper in een eenvoudig begrip Ji omgezet Raadpleeg haar specialisten [UANDO 052-21.40.60 om de reeks moeiii|ke lahinse woordies volledig ie maken quis. quid quo qua.ido. quomodo enz wie. wal waar. wanneer en hoe' Het antwoord op die vragen m verband m wordt U gegeven door Groep Oe Cuuper letro Is een blik in het verleden VAN LiMBERGEN RETRO. Kattestraat 73 in Aalst herinnert aan dit verleden onder vorm van meu bilair In antiek-finish. Kunstvoorwerpen, wandtapi|ten en reprodukties van gekende meesters i Alomgekend vujr salon-garnituren in leder plERSCHOUWEN Tel. 053-21.96.25 SPECIALITEIT: OPEN HAARDEN BELL - FIRO-FLAM - SUPERFIRE DE SMET TOONZALEN: Leo De Bethunelaan. 68 9300 AALST C0UP0NNENHUIS 053-21.27.77 Enig in Aalst en omstreken Zelfbediening an alle stoffen (zelfs per Moorselbaan 556. Aalst URWERKEN COVENS 053-70.18.20 lange Zoutslraat 44. Aalst ergeylen R en zoon 053-21.49.91 Manufacture van bontmantels Molenstraat 58-60 - Aalst IJ VERHUREN 053-21.83.91 CEREMONIE KOSTUMES Geen 800 F maar slechts 600F voor 3 dagen )f n 052-21.40.60 een toverformule' Neen een vergelijking Uw inbreng en onze vaklui geven samen een fqn resultaat aan uw reklameproblemen Bel even naar Groep Oe Cuyper VONNE EN JOZEF 053-70.33.95 ri|den met een bromtiets van Holman. Schoolstraat 48. Aalst Alle herstellingen. 1 iaar waarborg Gratis onder houd Priizen vanat 4 900 F tot 150 000 F Alle modellen uit voorraad leverbaar ASTAVA - WARTBURG - 053-21.01.14 BARKAS - SUBARU De wagens met klasse vindt U steeds in de GARAGE ST.-MAARTEN Kerkhotstraat. 2 9300 AALST Ais woensdag de «veertigdagentijd» begint, dan gaat de kristelijke gemeenschap van dit land voor de twintig ste keer «Broederlijk Delen». Dit jaar met de stagzin «Ommekeer Ommekaar». Aandacht voor de derde wereld is er ook vanuit het Aalsterse Nicaraguakomi- tee, dat in een motie oproept tot steun in de wederop bouw van dat land. Broederlijk Delen Deze vorm van vastenaktie, waarbij de Derde Wereld cen traal staat, is net zoals in Ne derland twintig jaar oud. Sinds enkele jaren kiest men voor een gemeenschappelijk jaartema i met de Adventsaktie Welzijns zorg, die armoede bij ons in het licht stelt. Dit jaar wordt ge werkt rond «gemeen schapsvorming door participa tie van allen». De slagzin ver taalt dat in «ommekeer omme- 't Rond Vierkant in de eter Op donderdag 7 februari werd door de Gentse vrije zender «Radio Aktief» een interview uitgezonden met Pol Nijs van het Aalsterse Rond Vierkant. Het ging vooral over de scholierenwerking in dat cen trum, waarvoor men op zoek is naar een begeleiden de medewerker. Hoewel die scholierenwerking breekt met de traditie van na mei 1968 (de vorming van werkgroepjes die zich aktief inzetten in hun schoolmilieu en in de Derde Wereld) en men aan ontspanning zijn rechtmatige plaats wil toekennen, werd in november toch een aktie van de Akademie- studenten gesteund. Die studenten hebben met sukses een betere eksamenregeling bepleit in hun school. Van dat Radio-Aktief interview onthouden we nog dat iedereen tijdens de karnavaldagen gewoon welkom is. Echter niet op dinsdag, want «dan gaan ze zelf uit». Freddy Beirens werd pedagogisch adviseur J-PVV-M De Jong-PVV-mutualisten hebben een nieuwe peda gogische adviseur. Als opvolger van Stefaan Brus- seel werd de Erpenaar Freddy Beirens aangeduid. Dit is niet zo verwonderlijk als men weet dat in liberale jeugdkringen de streek van Aalst één van de aktiefste gebieden is. Een gevolg daarvan is dat heel wat gezichten van bij ons zich ook nationaal inzetten. Een plaatselijk bericht van dezelfde J-PVV-M-hoek: die krijgen morgen 16 februari een receptie aange boden door het schepenkollege. Daarmee wil men erkentelijkheid betuigen aan die jeugdvereniging, die reeds enkele jaren een Schotse afvaardiging naar Aalst-Karnaval uitnodigt. V.V.K.S. Sint-Aloysius 25 jaar Scoutsvrienden kunnen nu reeds aanstippen dat de Aalsterse V.V.K.S.-groep Sint-Aloysius haar 25- jarig bestaan viert op 23-24-25 mei e.k. In dat weekend stopt men een kaarting, een bal, gezellig samenzijn, een eucharistieviering en een receptie. De viering gaat door in het Sint-Maartensinstituut (Moorselbaan) en de O.L.Vrouwkerk van Mijlbeek. Diskoteek op de Blauwe Nacht Zaterdag 1 maort gaat in de Keizershallen te Aalst de jaarlijkse Blauwe Nacht door, ingericht door de plaatselijke liberale familie. Net zoals vorig jaar zullen de PW-jongeren er voor een diskoteek zor gen, die meer «jonge» muziek zal draaien Vorig jaar al had men daar veel sukses mee. Isopoda op B.R.T. Op donderdag 21 februari wordt een BRT-program- ma opgenomen omtrent Isopoda. Wie mee wil, zorgt ervoor om 18 uur aan jeugdhuis Kreja te zijn. Daar stapt men op de bus. Reservatie zo vlug mogelijk bij Risa, H. Hartlaan 30, Aalst. Tel. 053- 77.19.89. Films in jeugdklubs Het mag dan al goed gaan in jeugdhuis De Leeuwe rik met zijn filmprogramma men spreekt er zelfs van de oprichting van eén filmklub, dit is beslist niet in alle jeugdhuizen zo. Jeugdklub Terlinden bievoor- beeld vraagt zich af vanwaar de gedaalde belang stelling dit jaar wel mag komen. (Vorig jaar gemid deld 80 filmliefhebbers per avond, nu 60). Men twijfelt er aan of de filmkeuze wel zo verschilt van die van vorig jaar. PETER kaar». In al die jaren heeft zich een duidelijke aksentverschuiving voorgedaan. Van loutere lief dadigheid evolueerde de aktie naar verdelende rechtvaardig heid, van dokteren aan de ge volgen, naar doortasten op de oorzaken, naar bewustmaking en vorming tot zelfbevrijding en zelfhulp. Stilaan ook naar echt deelgenootschap of part nership van en met de kans armsten in de Derde Wereld en bij ons. «Gemeenschapsvorming» is daarbij erg belangrijk «Men helpt er elkaar om bij zichzelf en bij anderen te streven naar solidariteit en zijn konkrete ver antwoordelijkheid op te ne men. Men leert er veerkrachtig te leven en in de maatschappij aanwezig te zijn.» Dat schre ven de Belgische bisschoppen. Dat onderstreept ook Broeder lijk Delen dit jaar eens ekstra. Men kijkt op naar de basisge meenschappen in Latijns- Amerika, Azië en Afrika die ons in gemeenschapsvorming verre vooruit zijn. Niet het minst maatschappelijk enga gement om samen naar lots verbetering en een rechtvaardi ge wereld toe te werken, krijgt er kansen mee. «Ommekeer» is daartoe vol gens B.D. in ons eigen denken wel vereist. Zoals de klassieke Mercator-wereldkaart Europa veel te groot tekent in vergelij king met de rest van de wereld (een realistischer kaart werd in 1974 ontworpen door de Duit ser Arno Peters en wordt dit jaar in het Nederlands ver spreid o.a. door Broederlijk De len), zo gaat het erom een wereld om te keren naar een toestand waar ieder tot zijn recht komt. Tot en met de meest verdrukte, uitgebuite of vergeten mens. Dat dit een bekering van samenleving zo wel als van individu betekent, staat volgens Broederlijk Delen vast. Men wijst naar Lucas 13, 3 en 5: «Als gij U niet bekeert, zult gij ALLEN... omkomen!». Een ommekeer naar mekaar dus. Naar solidariteit en gelijk waardigheid. Konkreet Dat zijn niet zomaar woorden in de wind. De eigen organisa tie vraagt de partners in de ontwikkelingslanden om advies bij het bespreken van hun steunprojektaan vragen- Men streeft naar een echt samenbe- heer met afgevaardigden van ontwikkelingsorganisaties uit verscheidene londen. Dit be staat nu reeds met vele landen van Azië. Met zijn twintig jaren ervaring weet B.D. best dat bewustmaking van de eigen mensen minstens even belang rijk is, dan de financiële steun die daar moet uit voortvloeien. Ook dit jaar is er een hele, hele grote waslijst van brochuurtjes, boeken, diamontages, spelen (in samenwerking met de v.z.w. Informatief Spel mate rieel), zelfbouwtentoonstellin- gen, fotomappen... Kerkganger zullen daor nog wel van horen. De anderen kunnen we verwij zen o.a. naar het diocesaan animatiecentrum, Rabotstraat 34, Gent. Tel. 091/23.85.90. Of naar de K.T.R.C.-TV-uit- zending op 14 maart. Nicaroguakomitee We laten integraal de motie volgen die het Aalsters Nicaro guakomitee onlangs de wereld instuurde: Geert Verbeke. gekend schrijver van sprookjesverhalen (o.a. Taramath) las voor uit zijn dichtbundel en sprookjesroman. Nadien konden de aanwezigen vragen stellen naar de diepere inhoud van zijn werk. (per) «Steun Nicaragua in zijn wederopbouw! De omvergeworpen Somoza- diktatuur heeft een verwoest land achtergelaten. Enerzijds heeft Somoza onge veer tien jaar geleden de bui tenlandse financiële steun die diende voor de wederopbouw na de aardbeving grotendeels op zak gestoken, zodat een deel van de hoofdstad Mana gua tot nu een puinhoop was gebleven. Anderzijds heeft hij gedurende de laatste maanden van zijn bewind de belangrijkste steden laten platbombarderen om het sandinistisch verzet te breken. Hij is bovendien met het groot ste deel van de staatskas gaan lopen (er bleef nog 300 miljoen Bfr. in kas). Nicaragua telde op 't ogenblik van de val van het Somozabe- wind 40.000 doden, 100.000 wezen en één vijfde van de bevolking was dakloos Op dit ogenblik werkt de bevol king massaal aan de wederop bouw. Overal ziet men ploegen aan het werk van een grote alfabetisatiekampagne (60% van de bevolking is analfa beet). Op het land organiseren de landarbeiders en boeren zich 'voor de landhervorming. Alle gronden van de Somozakliek zijn onteigend 55% van de grond). Er zijn 180 belangrijke privé- bedrijven genationaliseerd, evenals de banken en de verze keringen. De gemeenschap heeft nu ook de kontrole over de buitenlandse handel zodat ze zelf de prijzen van koffie, katoen enz kan vaststellen en de opbrengst ervan voor zich zelf kan gebruiken. De Nicaraguaanse revolutie wordt echter van alle kanten bedreigd. In het buurland Hon duras liggen nog altijd 5000 leden van de Nationale Garde van Somoza klaar om sabota gedaden te plannen en te ple gen. Een ander gevaar komt van de multinationale en de lokale burgerij. Het Ameri kaanse en Europees imperialis me tracht dit tand ekonomisch te wurgen door in te spelen op de buitenlandse schuld van het lond en op de hulp die het nodig heeft. Nicaragua heeft immers 36 miljard Bfr. buiten landse schuld. De kapitalisti sche landen (waaronder Bel gië) eisen dat hiervan de helft in 1980 zou worden afbetaald. De lokale burgerij van zijn kant investeert niet langer. Sommi gen verkopen zelfs hun stocks en machines. Ondertussen organiseert de volksmasso zich in de «Comi tés de Defense Sandinista» (verdedigingskomitee in de wij ken) De afgevaardigden van elke straat vormen het blok- komitee, de afgevaardigden van de blokken het wijkkomitee enz. Hierdoor neemt het volk volledig zijn eigen lot in handen (direkte demokratie). Boven dien worden er overal syndika- ten opgericht. De C.S.T. (Sandinistische Ar- beiderskonfederatie) heeft nu reeds 180.000 aangeslotenen Tenslotte organiseren de vrou wen zich ook zelfstandig onder de leuze «de bevrijding van de vrouw zal het werk van de vrouw zelf zijn» De grote motor achter de we deropbouw, grondverkaveling, alfabetisatie enz. is het Sandi nistisch Front F.S.L.N. die een grote oanhang bij de bevolking heeft verworven (ze heeft vier ministers in een regering van zeven). Karnaval in Aalst Dat betekent naast de officiële kalender (zie elders), ook lang-open kafeetjes in het Stads centrum en uit de alternatieve hoek van v.z.w.-s en jeugdgroepen komt daar nog eens een hele brok bij. Jeugdcentrum Zonnestraat Zon. 17, ma 18 en di 19: telkens vanaf 14u: rustige instuif met bodega en restaurant. In de bovenzaal: karnavaldans voor jong en oud. De opvolgers van het Krocht-gebeuren van weleer verwachten weer veeeeeel vollek! Dit jaar vor men Asterix en Obelix het centrale tema. Rare jongens, die Zonnestraters. H.A.K.-Pijpesteel, Houtmarkt 5 Tijdens de karnavaldagen is hier dansgelegen heid en zijn er warme maaltijden te verkrijgen. Open op zat. 16 van 18 tot 24u, op zon. 17 vanaf 14u, op ma 18 vanaf 14u en op di 19 vanaf 17u. G.O.C., Hoogstraat 64-66 Zat. 16: voil-jeanettenwedstrijd. ledereen mag eraan deelnemen, er zijn geen eisen gesteld aan de verkleding. Begin om 22u. Gratis deelname. Zon. 17 vanaf 15u, ma 18 vanaf 17u en di 19 vanaf 17u: rustige karnavalinstuif. 't Rond Vierkant, De Ridderstraat 69 Open alle karnavaldagen, behalve dinsdag. C.S.V. 't Fabrieksken Vrij 15 en zat 16 vanaf 20u, zon 17 vanaf 16u, ma 18 en di 19 vanaf 20u: non-stop-fuiven... Skim, ergens mobiel middenin de feestroes Zon 17 en Ma 18: gelegenheid te over tot anders gaan karnaval vieren met o.m. volksspelen, een zangkoor, een Test-Aankoop-Aktie,... Jeugdatelier Klakson, Oude Gemeenteschool, Kouterbaan 3, Herdersem Zat 16: 14u: karnavalfeest. Alle kinderen zijn welkom. En na karnaval staat de wereld niet stil, of het zou al moeten lukken. Daar zorgen bv. volgende verenigingen voor: C.S.V. 't Fabrieksken Vrij 22: 20.30u: optreden van Gustaaf De Mee rsman (poëzie en kritisch kabaret). Inkom gratis. Zat. 23: 20.30u: toneelgroep Janus voert op: «Roodkapje schoot de wolf als een kat van het dak», (drie eenakters). Inkom 40 fr. Zon 24: 19u: Humo's roek-rally. Jebron Vrij 15: 19.30u: gebedsbijeenkomst. Vrij 22: 19.30u: gebedsbijeenkomst. Zat 23: 18.30u: eucharistieviering in de Begijn hofkerk rond het tema «Eten en Drinken». Aan sluitend ontmoetingsavond in het Jebronhuis. Kreja Vrij 29: 20u: optreden van de Belgische formatie Sigh, ingekaderd met een rockfuif. Kaarten aan 40 fr. Klakson Zat. 23. 14u: aanleren emailleren en emailtech nieken. K.S.A. Sint-Maarten Zat 16: 14u: filmvertoning van Pipi Langkous 2. ledereen welkom, (in een lokaal van het Sint- Maarteninstituut, ingang Dendermondse Steenweg). (Peter) Er moet dringend solidariteit ontwikkeld worden! Nicaragua is op dit ogenblik erg geïso leerd Het dreigt ekonomisch en financieel doodgewurgd te worden door het kapitalistische westen. (En dan spreken we nog niet ov^r de militaire be dreiging.) Bovendien worden de positieve maatschappelijke koalities die op dit ogenblik aan de gang zijn in dit land, door de grote internationale persagentschappen bewust doodgezwegen. Dringend moet de internationale solidari teit daarom uitgebouwd worden. Overal zijn er op dit ogenblik in Europa solidariteitskomitees opgericht, die allemaal worden gekoördineerd door een Euro pees sekretariaat. Ook in Bel gië komt de solidariteit op gang. Er bestaan reeds Nicara- gua-komitees in Antwerpen, Mechelen, Brussel en sedert 10 januari in Aalst. (Bovendien worden er nu opgericht in Gent, Leuven, Sint-Niklaas en Luik). De bedoeling van al deze komitees is enerzijds zoveel mogelijk informatie te versprei den over de positieve evoluties in Nicaragua en anderzijds een minimum aan financiële solida riteit op gang te brengen. (Bv. Mechelen heeft reeds 120.000 fr. verzameld.) In België worden door deze komitees op dit ogenblik twee projekten gesteund, namelijk de oprichting van een melkfa briek en de oprichting van een kinderkribbe, volgens het sys teem van kofinanciering (wan neer men l/3de van het nodige geld voor een ontwikkelings- projekt bijeen gekregen heeft, betaalt de Belgische staat de rest bij op voorwaarde dat de projekten werden ingediend door erkende organisaties voor ontwikkelingshulp, zoals bv. Oxfam, Broederlijk Delen enz.) Kontaktadres: Wie wil meewerken aan dit ko- mitee kan terecht bij Patrick De Pauw, Bredestraat 159, Aalst. PETER Jan Vermeire (links), journalist buitenland van de Rode Vaan. die ook meewerkte aan het Vlaamse Iran-Komitee en Van den Abeel spraken over de huidige achtergronden in Iran en Afghanistan. Johan Struye (afwezig) zou het onderwerp Islam voor zijn rekening hebben genomen, (per)

De Voorpost | 1980 | | pagina 21